„Confrontatie" vraagt lezers om adhesie voor pauselijke encycliek Onrust onder leken en priesters neemt toe Softenonproces in Alsdorf VERGADERING MAAKT MET GETUIGEN MOEILIJK Bogota voorbereid op bezoek van Paus KRITIEK OP BRIEF BISSCHOPPEN IN ENGELAND: Slagers wilden in Haarlem staken Moeders zijn ontevreden Internationale synode in Lunteren Schaduw van Humanae Vitae 40 gewonden bij onlusten in Montevideo Symbolische stemmen voor Rob. Kennedy Automatisch benzine tanken in Schiedam OUD-KATHOLIEKEN EN KATHOLIEKEN ONDER EEN DAK Patiënt met ruilhart werkt weer Politie brengt pink en os op 'w< 'OENSDAG 14 AUGUSTUS 1968 DE LEIDSE COURANT BISSCHOPPEN VRAGEN OM ADVIES (Van een onzer verslaggevers TEGELEN In het jongste an het maandblad „Confrontatie", dat andaag uitkomt, staat een oproep aan de lezers om adhesie te betuigen aan dc encycliek „Humanae Vitae" en de jeloofsbelijdenis van de Paus. De 1c- wordt verzocht om een bijgevoegde aan Paus Paulus te ondertekenen, aarin onder meer dank voor de ency- ver de geboortenregeling wordt litgedrukt. De redactie van het blad vraagt de le- tevens om zoveel mogelijk huisge- loten, vrienden en bekenden en verder iesters en religieuzen de brief, die 'erd opgesteld door de dominicaan prof. /an der Ploeg uit Nijmegen, te idertekenen. Confrontatie is ditmaal rotendeels aan het op 30 juni j.l. door Paus uitgesproken credo gewijd. Ook rordt aandacht besteed aan de kritiek ip de jongste encycliek. Het blad is niet te spreken over „het geinig enthousiaste geluid" van het Ne- erlandse episcopaat. „De voorlopige tellingname van het episcopaat mist al- eigenschappen, die tot warme instem- ng van de beminde gelovigen zou kun- fcen leiden", aldus „Confrontatie". Het blad verklaart dat de bisschoppen hun brief aan de priesters er ook bij kunnen zeggen, dat tegenover- estelde beslissing, die neer zou komen wijziging van de eeuwenoude leer i de Kerk, voor nog veel meer katho- eken een beproeving van het geloof in Kerk zou zijn geweest. De tekst van bijvalsbrief aan de Paus luidt als olgt „Met uw credo heeft u de gelovige katholieken, heel bijzonder die in Ne derland, grote vreugde bereid omdat u i in deze tijd van twijfel, dwaling, geloogsafval door uw duidelijke en ondubbelzinnige getuigenis opnieuw krachtig hebt bevestigd en versterkt het authentieke geloof, dat tot le- i leidt. Wij aanvaarden gelovig en uw alles wat u in uw geloofsbelijde- tot uitdrukking hebt gebracht. Te- is zeggen wij u dank voor de en cycliek Humanae Vitae, ivaarin u de leer der Kerk over de daarin behan delde onderwerpen opnieuw hebt uit eengezet en bevestigd. Wij willen ons heijtieren deze leer te onderhouden en doen onderhouden, voor zover dit van ons afhangt. Wij verzoeken u de wtekering te willen aanvaarden van ome onwankelbare trouw in het ge- r loof der ene heilige katholieke en apos tolische Kerk en aan u Heilige Vader, op aarde het hoofd der Kerk zijt de plaatsbekleder van Christus". In hun vergadering van gisteren heb ben de bisschoppen ach opnieuw bera- over de pastorale begeleiding, die gelovigen van hen verwachten ter- e van de jongste encycliek. In hun rief van 31 juli j.l. hebben zij deze be- eleiding toegezegd met de aantekening, at zij daartoe alleen na ernstig beraad ook met theologische en andere deskun- igen in staat zullen zijn. Aldus wordt meegedeeld namens het Nederlandse piscopaat. De bisschoppen achten het LONDEN (KNP) De onrust onder de Britse katholieken groeit met de dag, zo verneemt de Catholic Herald. Ook onder dc priesters neemt de onrust en het verzet toe, vooral in het bisdom Southwark, waar mgr. Cowderoy een geestelijke, Weir, gesuspendeerd heeft. Naar het secretariat van het bisdom liet doorscheme ren, zullen mogelijkerwijs nog meer suspensies volgen. De oorzaak van de onrust s, dat een aantal priesters in dat diocees zondag ge weigerd heeft de brief van de bissohop voor te lezen. Daarin had mgr. Cowderoy verklaard, dat al degenen, die deze encycliek Humanae Vitae te moeilijk vonden, zich beter met hun verwijten konden keren tegen hun verkeerde en dwalende adviseurs. Die waren het immers, die het volk misleid hadden. De bisschop had hierbij gezinspeeld op die priesters, die de gelovigen hadden aangeraden hun geweten te volgen. De Vaticaanse theoloog mgr. Ferdinando Lamibruschini, die de pauselijke encycliek Humanae Vitae op 29 juli aan de pers voorlegde, heeft in het Vaticaanse weekblad „Osservatore della Domenica" verklaard, dat de leer van de Paus, vervat in deze encycliek, is voor de gewetens van alle katholieken, zowel priesters als leken. Als men het verbod op het gebruik van kunstmatige voorbehoedsmiddelen niet opvolgt, handelt men verkeerd en roekeloos, aldus deze theoloog. Als men de reden voor het besluit van de Paus niet kan begrijpen of aanvaarden, heeft men toch niet het redht de juistheid van dit besluit fe betwisten, maar moet men het nede rig aanvaarden. HAARLEM (ANP) In hel openbaar slachthuis te Haarlem heeft zich een con flict voorgedaan tussen een aantal loon- slagers en de directie van het slacht huis. De slagers dreigden dinsdagmid dag zelfs met een slaking. maar zover is het niet gekomen. De moeilijkheden vinden reeds gerui me tijd hun oorsprong in de onvoldoen de accommodatie van het slachthuis. De voorzitter van de grossiersvereniging sprak zelfs van een chaotische toestand. In een hal, die slachtruimte voor ten hoogste twaalf koeien biedt, moeten vaak veel meer dieren worden geslacht, zei hij. Ook kan het niet door de beugel dat in een en dezelfde hal behalve koeien ook paarden, kalveren en schapen wor den geslacht. Dit is op grond van de E.E.G.-bepalingen verboden. De accommodatie, die de loonslagers wensen, zou viermaal zo groot moeten zijn als de ruimte waarover zij thans de beschikking hebben. echter noodzakelijk in het bepalen van hun beleid ook de gelovigen zelf te be trekken. Zij zullen daarom „de landelijke raad voor huwelijk en gezin" verzoeken ad viezen te geven voor een pastorale be geleiding in de situatie die door het verschijnen van de encycliek is ontstaan. Vol aandacht heistert ds. David Gani wit Nigeria naar het gesprokene op de gisteren in Lunteren geopende gereformeerde oecumenische synode. Op deze bijeenkomst zijn deelnemers van 81/ kerkgenootschappen uit de hele wereld. Een van de gesprekspunten zal het rassenprobleem zijn. (Van onze correspondent) ALSDORF Getuigc-deskundige pro tor dr. W. Lenz is er tot gisteravond geslaagd de valkuilen te ontwijken, fie de verdediging in het softenonpro- Alsdorf met steeds grotere ijver oor hem graaft. De griffier van de lechtbank viel er jammerlijk aan ten Mfer. Bij 't scheiden van de markt haal de verdediging van chemie Grünen- hal het wapen van het protocoleren de dag. Dat wapen was al eerder oldoende om de rechtbank in verwar- ling te brengen. Bij het protocoleren eist men dat ver- laringen van de getuigen woord voor 'oord in de procesakte worden opgeno- len. Dat is geen bezwaar als een grif- er het stenograferen meester is, maar ingezien deze man alles woord voor 'oord moet opnemen, begint hij te stot teren en blijkt, dat hij het gesprokene liet goed weergeeft. Eindelijk blijkt alles rond te zijn maar dan komt rof. Lenz met een aanvulling. Gepro- •coleerde zinnen worden doorgehaald, erkeerde woorden worden opgenomen i weer weggestreept en eindelijk na rn kwartier staat het er zoals verde lging en rechtbank het graag willen, "leen wonder dat prof. Lenz op de vraag Syriërs maakten navigatiefout TEL AVIV (Reuter) De twee Sy- Uche straaljagerpiloten, die maandag un Migs-17 op een Israëlisch vliegveld *»n de grond zetten, verkeerden in de fcenlng dat zij in Libanon waren geland. Dit is in Tel Aviv bekend gemaakt in :n eerste officileë verklaring over het ebeurde. De twee piloten luitenant falid Adham en tweede luitenant Rad- »n Rifai hadden gezegd dat zij bij in oefenvlucht een navigatiefout hadden "naakt. In de Israëlische mededeling «rd niet gezegd, wat er met de piloten de twee straaljagers zal gebeuren. van de voorzitter van de rechtbank of hij vandaag verder wil gaan met zijn getuigenverklaringen of morgen de zaak voort wil zetten, verzucht: „Ik acht uit stel tot morgen meer dan gewenst". En zo komt het einde van de tweede „dag der kinderen" in dit proces, dat vooral bij de ouders van misvormde kin deren, die als nevenaanklagers zijn op geroepen, een gevóel van onbehagen op roept. Een onbehagen, dat zich in de morgenuren al heeft ontladen in een ge roezemoes van protest tegen de houding van de verdediging en dat voorzitter Weber van de rechtbank noodzaakt het publiek te vermanen met de woorden: „Niet alles wat de verdediging zegt, is kwaad bedoeld. Ik verzoek u haar niet te interrumperen. Alle partijen in dit proces moeten in staat worden gesteld zonder interrupties hun werk te doen". Ongenoegeu Het ongenoegen over de gang van za ken tot nog toe blijkt ook uit gesprek ken die wij in de wandelgangen van het Casino Anna met ouders hebben. Het ongenoegen is vooral gericht tegen de houding van de verdedigers: „Ze zijn zo van de onsehuid van Chemie Grünen- thal overtuigd, dat het je deprimeert", zegt ons een van de moeders. „Ze doen zo autoritair en vooringenomen", vindt een moeder uit Essen, die na het ge bruik van contergan tijdens de zwan gerschap een misvormd kind ter wereld bracht en die zelf nadelige gevolgen van het middel ondervond. „Het i ongelijk verdeeld", meent een andere moeder, „achttien verdedigers Chemie Grünenthal en maar drie of vier pleiters voor onze zaak". College Intussen gaat in de rechtzaal .prof. Lenz verder met zijn „college". Een college, dat in het begin van de dag een vroegtijdig «inde lijkt te krijgen als de verdediging eist, dat de professor het woord wordt ontnomen als hij bij het noemen van gevallen uit zijn praktijk geen namen noemt. De eis wordt afge- Prof. Lenz stelt vast, dat er een zakelijk verband bestaat tussen het ge bruik van thalidomide tijdens de zwan gerschap en het optreden van misvor mingen bij de bevallingen. De oorzaak daarvan kan hij nog niet aangeven. Dat thalidomide in staat zou zijn om in be paalde gevallen het embryo van afster ven te behoeden, zoals door enkele we tenschapsmensen zou zijn betoogd, acht hij een bewering die niet op wetenschap pelijke onderzoekingen stoelt. Prof. Lenz toont aan, dat de graad van misvormingen afhangt van het ment waarop de moeder na de laatste menstruatie thalidomidepreparaten heeft gebruikt. Van de gevallen die hij heeft onderzocht, blijkt dat gebruik van tha lidomidepreparaten voor de 34ste daj na de laatste menstruatie geen nadeli ge gevolgen heeft. LUNTEREN (ANP) De gerefor meerde oecumenische synode heeft ir haar dinsdagmiddag in Lunteren voort gezette zitting zich allereerste bezig ge houden met het verslag van de secre taris-generaal dr. P. Schrotenboer. Daar na legde dr. J. D. Vorster uit Zuid- Af rika een verklaring af. Hij merkte op verzet te moeten aante kenen tegen de aanval, die in het dag blad Trouw op hem is gepleegd. Dr. Vorster gewaagde in dit verband van onwaarheid. Op voorstel van het mode- ramen besloot de synode verschillende studiecommissies in het leven te roepen, onder meer die van het rassenvraag stuk, oecumenische zaken, zending en evangelisatie, het werelddiaconaat, de vrouw in het ambt enz. Er komt een speciale commissie voor het onderzoek van de geloofsbrieven van de Kerken, die zich voor het lidmaatschap van de gereformeerde oecumenische synode heb ben gemeld. BOGOTA (DPA-Reuter-ANP) Paus Paulus zal op 22 augustus in Bogota, de hoofdstad van Columbia, aankomen - hij een deel zal bijwonen van het Eucharistisch Congres dat van 18 tot 25 augustus in deze stad zal worden gchou- Men verwacht dal honderden kerke lijke hoogwaardigheidsbekleders, onder wie twintig kardinalen en 350 bisschop pen, en rond 100.000 pelgrims uit Latijns- Amerika, Europa en Azië het congres zullen bijwonen. Het op een 2.500 me ter hoge berg gelegen Bogota, dat cir ca twee miljoen inwoners telt, heeft zich goed voorbereid op deze gebeurte nis. Men heeft veel gedaan om de stad een fraaier aanzien te geven. Straten en pleinen hebben een goede beurt ge kregen en diverse gebouwen zijn her steld. De Paus zal op 24 augustus in de kathedraal van Bogota de tweede confe rentie van Latijns-Amerikaanse bisschop pen openen. Aan deze conferentie wordt MONTEVIDEO (AP) Bij ongeregeld heden in Montevideo (Uruguay) zijn veertig personen, onder wie zestien po litieagenten, gewond. Sedert vrijdag zijn groepen studenten in de hoofdstad voortdurend slaags met de politie. De politie, heeft, als onder deel van haar speurtocht naar de ont voerde regeringsfunctionaris Reverbel, studentengebouwen doorzocht en daar bij wapen voorraden en brandbommen aangetroffen. Reverbel is zondag door zijn ontvoer ders, die zeiden te behoren tot de pro- Pek ingcommunisten van de „Tupamo- ros" groep, vrijgelaten. Maandagavond zijn ongeveer 50 stu denten gearresteerd. Tijdens de ongere geldheden die vijf uur duurden hadden zij in de studentenwijk barricaden op geworpen. De politie, die werd bekogeld met ijzer, stenen en andere projectielen is met groot machtsvertoon tegen de studenten opgetreden. DENVER (AP) Alle veertien afge vaardigden van Colorado naar de demo cratische partijconventie in Chigago, die allen aanhangers zijn van wijlen sena tor Robert F. Kennedy, zullen op de conventie tijdens de eerste stemming symbolisch hun stem uitbrengen op de vermoorde senator, zo heeft de afge vaardigde van de staat, Richard Geb- hardt gisteren gezegd. Gebhardt was voorzitter van de „Ken nedy for President"-organisatie in Colo rado. Hij zei dat hun voornemen de goed keuring heeft gekregen van de familie Kennedy, veel belangstelling gehecht omdat ze mogelijk het begin kan zijn voor een nieuwe houding van de Kerk van Latijns- Amerika tegenover de nijpende sociale problemen in dit deel van de wereld. Het werkdocument, aan de hand waar- gediscussieerd zal worden, behan delt de sociaal-politieke structuur van Latljns-Amerika. Over het bezoek van de Paus en de conferentie is nu de schaduw gevallen het in de encycliek „humanae vitae" vastgelegde verbod op het gebruik van voorbehoedmiddelen. Men zal de Paus ongetwijfeld te verstaan geven dat dit verbod grote moeilijkheden met zich zal brengen in landen waar de vodeselvoorziening geen gelijke tred houdt met de bevolkingsaanwas. Kortge leden nog hebben vertegenwoordigers medische faculteiten in Argentinië, Brazilië, Columbia, Chili, Mexico, Peru Venezuela een gemeenschappelijke verklaring uitgegeven waarin gezegd wordt dat voorkoming van zwangerschap met kunstmatige middelen de enige ma nier is om de „enorme bevolkingsgroei af te Monique Truong, de dochter van de Vietnamese iyveraar voor de vrede, Truong Dinh Dzu, is in Los Angeles met een petitie, waarmee ztf haar, door de regering tion Saigon gevangen gehouden vader, poogt vrij krijgen. Eugène McQorthy, een van de democra tische kandidaten voor 't president schap, tekeivde als eerste de petitie. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In de omgeving van het spoorstation in Schiedam zal medio sep tember een benzine-automaat worden geplaatst. Bij dit zelfbedieningsverkoop- station kan behalve van munten ook ge bruik worden gemaakt van bankbiljetten. De „bankblljettenlezer" van de automaat is geschikt voor biljetten van tien gul den, de muntenautomaat voor munten van 2.50. Zes klanten kunnen gelijk tijdig tanken. Zondag a.s. reeds een gezamenlijke misviering (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De oud-kstholiekc gemeenschap van Rotterdam en de Slnt- Jozefparochie aldaar hebben vergaande oecumenische plannen. Om te beginnen zullen zondag a.s. de rooms-katholieke pastoor F. L. Kok en een van zijn kape laans als diaken en subdiaken fungeren tijdens een oud-katholieke misviering in de „Paradijskerk" aan de Nieuwe Bin nenweg. Celebrant zal de oud-katholic- ke pastoor drs. J. Bergers zijn. Hel ligt in de bedoeling van dc pastoors om de misvieringen van belde gezindten volle dig te integreren. Zij hopen het volgende jaar met hun oecumenische daden reeds zover te zijn, dat zij elkaar in de vakantieperioden kunnen vervangen. Zij hopen van do twee gescheiden gemeenschappen één parochie te kunnen maken. Deze voornemens zijn een uitvloeisel van een noodsituatie. Zondag j.l. is de kerk van de rooms-katholieke Sint-Jozef parochie waarvan de restauratiekosten in de drie ton zouden belopen, officieel gesloten. Oud-katholieken en rooms-ka- tholieken hebben elkaar toen gevonden. Men kwam overeen om het oud-katho lieke bedehuis „Het Paradijs" óók be schikbaar te stellen voor misvieringen van de St.-Jozefparochianen. Om deze gebeurtenis, die volgens de pastoors een „duidelijke tendens tot integratie naar één parochie inhoudt", in het juiste oecumenische kader te plaatsen, is men tot een gezamenlijke eucharistieviering gekomen. De pastoors zullen dan tevens de gelovigen over en weer toespreken. Zij zeggen dat dit alles mogelijk is ge worden door de gezamenlijke verkla ring van wederzijdse erkenning op 7 no- Prettig kistje, meneer. Piekfijne lig. met eohuifdcksel. Aluminium, dus lichtgewicht en dat is hèf grote voordeel gemakkelijk stapelbaar. Als er een rampfe komt werkt dit ontwerp van Michael A. Roby dus ruimte- besparend. Michael heeft er in Pittsburg een prijs mee gewonnen. Lijkt het u geen heerlijk idee, uw laatste tukje te doen in een verantwoord ontworpen •h bekroonde doodskist T De prijst Gaat u maar even mee naar binnen. HOUSTON (AFP) Louis John Fer- ro, een van de zes Amerikanen die nog in leven lijn na een harttransplantatie heeft zijn werk als autoverkoper her vat. De 55-jarige Ferro werd op 22 mei geopereerd. Everett Thomas, die als eerste in het St.-Lucasziekenhuls van Houston een nieuw hart ontving op 3 mei wefkt sinds I augustus op een bank in Houston. Beide mannen moeten zich twee keer per week medisch laten onderzoeken. De 29-jarige Braziliaanse ambtenaar Ararl Charbel Rios, de eerste patiënt ter wereld op wie met succes een al vleeskliertransplan tatle is verricht, is na 79 dagen verpleging in het Silvestre- ziekenhuis te Rio de Janeiro naar zijn woning teruggekeerd. vember 1966 te Utrecht door kardinaal Alfrink en de aartsbisschop van de Oud- Katholieke Kerk, mgr. Andreas Rinkel. Positief In een brief heeft de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Janssen, zeer positief gereageerd: „Wij mogen deze samenwerking beschouwen als een be wijs dat wij elkaar zoeken en dat perio den van vervreemding achter ons lig gen". Ook mgr. Rinkel staat geheel achter alles wat er in Rotterdam ge beurt. Hij zegt dat de overeenkomst tussen beide kerkbesturen zo interessant is en hoopgevend, dat het aanleiding is tot gelukwensen. Het oecumenische gebeuren in Rotter dam zal niet alleen voor de Oud-Katho- lleke Kerk in Nederland consequenties hebben, maar ook voor die in landen als Zwitserland, Polen en de Verenigde Sta ten, waar de Oud-Katholieke Kerk rij ker vertegenwoordigd is. Meningsverschil Dubcek-Ulbricht bestaat nog KARLOVY VARY (Reuter) Walter Ulbricht, dc Oostdultse staats- en par tijleider, in gisteren naar zijn land te ruggekeerd na gedurende een dag in de Boheemse badplaats Karlovy Vary van gedachten tc hebben gewisseld met de leiders van de liberale koers in Tsjc- cho-Slowaklje. Dit overleg heeft niet alle meningsverschillen uit de weg ge ruimd. De Tsjeco-Slowaakse parteileider Dub- cek heeft verklaard dat er, behalve het komende bezoek van de Roemeense staats- en partijleider Ceausescu, geen verdere bllateriale partijbesprekingen op het programma staan, voordat de Tsjecho- Slowaakse communistische par tij begin september haar congres houdl. Er waren geruchten geweest.-dat ook de Poolse leider Gomoelka met Dubcek wil de komen praten om hem nog eens te waarschuwen tegen een uit de hand lo pen van d hervormingen. (Van onze correspondent SWEIKI1U1ZEN Al drie weken lang zit de rijkspolitie van Schinnen op gescheept met een rood bonte pink en een rood bonte u*. Ifet vrouwelijk rund en de os, die bovendien veel witte vlekken heeft zRn drie weken geleden In Sweikhulzen onbeheerd aangetroffen. Acties van de rijkspoli tie hebben tot nog toe geen resultaat gehad. Niemand heeft nog van deze vermissing aangifte gedaan. Belde beesten z(Jn nog geen Jaar oud. Ze zijn voorlopig bb een landbouwer ondergebracht.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5