AZC promoveert naar eerste klas van KNZB SCHOOLBOEKEN Coby Hoogenboom scoort vier doelpunten en Golfbrekers promoveert abcdefghiJklmnopqrstuv\ „JACHTOPZIENER MOET LIEFDE VOOR DE NATUUR HEBBEN" Met medewerking van winkeliers Verkeersenquête in de Haarlemmerstraat UW MENING WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Beslissingswedstrijd gewonnen OEGSTGEEST Engelsman in auto onwel geworden Na aankomst in Ziekenhuis overleden Gisteren werd de 36-jarige in Oegst- geest wonende Engelsman M. D., toen hij met zijn auto in de De Kempenaer- straat reed, onwel. Met spoed werd hij naar het Academisch Ziekenhuis te Lei den overgebracht, doch bleek na aan komst aldaar reeds te zijn overleden. (ADVERTENTIE) VOOR AL UW BOEKHANDEL J. N. GEIJER Botermarkt 26 - Leiden Telefoon 20519 De Hey brengt opluchting in laatste seconden AZC heeft het gehaald. In een bij- inder enerverende wedstrijd slaagden t Alphenaren er gisteravond in het roningse Walvis in de beslissings edstrijd met 43 te verslaan. Vele pporters hadden 't slechte weer ge- otseerd om hun favoriete club aan tt oedigen. Hun komst bleek niet ver- lefs; 90 seconden voor het einde ver- iderde Rudy de Hey een 33 gelijke i de winnende 43 score. Ein- elijk dan, nadat het twee jaar niet leeft mogen lukken, zijn trainer Kal- necker en coach Van der Neut er in ilaagd AZC naar de eerste klasse stuwen, als derde vereniging in de ing Gouwe-Rijnstreek. Dit resultaat handhaven door in deze op één na npte afdeling van het Nederlands "aterpolo te blijven, zal bijzonder •«lijk zijn voor de Alphenaren. Ook worden nu sterk benadeeld door gebrek aan overdekte baden Rijnstreek: om 's winters te trai- n zal AZC naar Leiden, Gouda of atwijk moeten gaan Het was erg moeilijk voor AZC Vh onder de druk van het moeten uit te werken. Vooral ir_ rate twee perioden beleefde doel- m Wim Meyerink angstige ogenblik- n doordat de Groningers minder last n de zenuwen schenen te hebben veel koelbloediger optraden. De idstrijd was nog niet zo oud toen een angstkreet door de Alphense lederen ging: een hard schot van et ELzinga werd maar net door de gekeerd. AZC kwam ook enkele ilen gevaarlijk voor de dag. Een hterwaartse omhaal van Jim Koster ird maar net tot corner verwerkt, rwijl het afmakende schot van Geza alteneoker na een lange rusih niet achitig genoeg was om de Walvis- ölie te verslaan. De dubbelblanke stand ondervond rst wijziging in de tweede speeltijd, in leuke 1-2-aanval van Walvis werd Gerrit van Putten afgerond met eerste treffer. Van Putten had ook het volgend doelpunt een werkzaam indeel. Een snel door hem genomen ije worp bracht de bal bij Elzinga i het leder buiten bereik van Meye- ik in het doel tikte: 02. AZC ver erf zich echter gaandeweg een veld- erwicht en Walvis moest nogal eens zwaar ingrijpen. Dit leverde AZC voordeelpunten op en Hans 't irt wist zijn zenuwen goed in be- cang te houden: uit een strafworp acht hij de stand op 12. )e derde periode was nauwelijks ed begonnen of het werd gelijk, ns t Hart kreeg de bal in de ach- "hoede te pakken, zwom er snel mee er het hele veld en plaatste op het iste ogenblik op Rudy de Hey. Met formidabel schot scoorde deze Een identieke aanval leek en- Ie momenten later een voorsprong De formatie van AZC, die er gisteren in slaagde het eerste klassersschap te veroveren. Staande v.l.n.r.: coach Piet v.d. Neut, Rudy de HeiJ, Jim Koster, Geza Kaltenecker. Zittend: v.l.n.r. Theo Seppe, Hans 't Hart, Wim Verhagen en Wim Meyerink. op te leveren. Kaltenecker bracht de bal op, maar uit het sdhot van 't Hart ging de bal net aan de verkeerde kant van de paal langs. Toch kwam AZC In de laatste speeltijd werd Geza Kaltenecker vlak voor het Groningse doel unfair aangevallen. Arbiter Goos- se wees naar de vier meter-lijn en het was opnieuw 't Hart die deze penalty benutte. Een foutieve speelwijze van AZC: te snel en te onbeheerst, bracht de bal bij Walvis en leverde zelfs een strafworp op. Het was Elzinga die deze vier meter-worp benutte, maar kort voor het einde wist De Hey de Al phense ploeg naar de eerste klasse te schieten. IN MEMORIAM C. P. J. PAARDEKOOPER In de leeftijd van bijna 79 jaren is hedenmorgen vroeg te Zoeterwoude overleden de heer C. P. J. Paarde kooper. De heer Paardekooper had zich de laatste jaren wegens zijn zwakker wordende gezondheid uit al zijn func ties teruggetrokken onder de goede zorgen van de eerw. zusters in dc Zuidbuurt. Nog kort geleden verhuis de hij mee naar het nieuwe „Huize Emmaus," een schepping van zijn ir. A. H. J. Paardekooper. Uit alle zijn functies De heer Cor Paardekooper was niet alleen eer bekwaam aannemer, hij heeft ook gro te, zeer grote verdiensten voor de Zoeterwoudse gemeenschap, die hij met hart en ziel was toegedaan. Om een greep te doen uit zijn veelzijdige werkzaamheid: hij was meer dan 40 jaar secretaris-penningmeester van ze ven polders in Zoeterwoude, mede oprichter van de R.K. Volksbond er daarvan de eerste penningmeester, mede-oprichter van de R.K. Midden- standsvereniging „De Hanze" en daar van vele jaren secretaris en naderhand ere-lid, bestuurslid van de afd. Leiden van de R.K. Bond van Bouwvakpa troons en later ere-lid, mede-oprichter en vele jaren voorzitter van de Sport vereniging Zoeterwoude (vroeger ASC, thans SJZ), mede-oprichter van de St.-Joseph's Gezellen en lid van de Raad van Bestuur, een van de stich ters van het Patronaat9gebouw en lie van de Paitronaatscommissie en als zodanig jeugdleider, mede-oprichter van de begrafenisvereniging „St.-Bar bara." Al deze instellingen hadden zijn bij zondere toewijding, maar zijn hart had hij verpand aan de St.-Jans Fanfare, waarvan hij mede-oprichter en later ere-voorzitter was. Het is zeker aan hem te danken, dat de fanfare bloeiend bleef. Toch is met de opsomming va: deze functies aan de figuur van de heer aardekooper geen recht gedaan. Hij was een man van uitzonderlijk literaire begaafdheid en met een grote historische belangstelling. Van zijn vlot en geestdriftig schrij verstalent heeft ook „De Leidse Cou rant" geprofiteerd. Hij was tientallen jaren correspondent van ons blad te Zoeterwoude, en méér dan dat. In zijn reportages b.v. van de jaarlijkse pro cessies naar Kevelaer legde hij al de warmte en kleurenrijkdom van zijn schrijverstalent. Ook was hij, in vroe ger jaren, zeer bedreven in het maken De dames van de Leidse Golfbrekers zijn er gisteravond in het zwembad „De Vliet" in geslaagd promotie naar de tweede klasse van de KNZB te veroveren. In een spannende en ze nuwslopende wedstrijd versloeg LGB het Alkmaarse AZC. Hoewel alles in kannen en kruiken lijkt te zijn, hangen er toch nog wat wolkjes aan de horizon. De eerste wed strijd van De Golfbreeksters was de ontmoeting met OZV (Oudewater) in het zwembad van Woerden. Speciaal voor deze wedstrijd haalde LGB vijf speelsters uit een zomerkamp in Velp. Stipt op tijd was de ploeg aanwezig maar OZV verscheen niet. Onverrich- terzake keerde men dan ook weer terug, terwijl LGB een reglementaire 50 overwinning kreeg toegewezen. Gisteravond verschenen echter enkele bestuursleden van OZV in De Vliet. Dat zij niet in Woerden wren ver sohenen zou de fout zijn van de KNZB. In Utrecht raadde men de Oudewa- terse ploeg aan contact op te nemen met LGB en tot een vergelijk te ko men over het doen spelen van deze wedstrijd. Als groot vraagteken wordt echter het fèit beschouwd, dat het OZV was dat met dit verzoek kwam en niet de Zwemibond, die de fout zou hebben gemaakt. Veel animo om deze ontmoeting te laten plaatsvinden is er dan ook niet bij de Golfbrekers, te meer nog nu enkele speelsters op vakantie zijn vertrokken Verleden jaar slaagden de Leidse dames er niet in de sprong naar de tweede klasse te maken. Onder leiding van trainer-coach Rob Schouten is het nu wel gelukt Vooral aan Coby Hoo genboom zullen de Alkmaarse dames de nodige herinneringen behouden. Drie keer wist zij een voorsprong van AZC ongedaan te maken en ook het vierde en winnende doelpunt kwam van haar hand. Met nog twee minuten spelen voor de boeg slaagden de Golfbreeksters er goed in de bal in bezit te houden en zo ook de punten in Leiden, Een dol gelukkige ploeg verliet na een inspan nende wedstrijd het water: stralend van geluk namen zij de gelukwensen in ontvangst. Zij kunnen zich nu als beste dames-poloploeg van Leiden be schouwen. Deze foto toont u een hoekje van het museum „Oud-Noord- wyk". Met minder mooi weer Is het de moeite waard een kykje te gaan nemen In dit museum, waar men kan zien hoe de Noord- wyker vroeger leefde. van revu's en toneelschetsen voor Zoeterwoudse verenigingsleven, w bij hij kon putten uit zijn vele vrolijke herinneringen aan de plaatselijke his torie. Zijn kennis namelijk van de plaat selijke geschiedenis was enorm. De laatste jaren van zijn werkzaam leven besteedde hij na nog met zyn zeer groot doorzettingsvermogen typen ge leerd te hebben! aan het op schrift stellen van zijn onuitputtelijke voor raad gegevens, een ontzagwekkend omvangrijk werk, dat voor het nage slacht bewaard moge blijven als on vervangbare bron van kennis van lan delijke levensgewoonten. Een rijk, arbeidzaam en strijdvaar dig leven is met het heengaan van de heer Cor Paardekooper afgesloten, een leven waarin hij gewoekerd heeft met zijn talenten en waarop de be lofte, neergelegd in de gelijkenis over de talenten, vervuld moge worden: „Welaan dan, getrouwe dienstknecht". Het slot van uitgaansdag der Zoeterwoudse bejaarden De Zoeterwoudse bejaarden hebben gisteren weer een heeriyke uitgaansdag gehad. De stromende regen in de slot fase kon daar nauweiyks iets aan af doen. Het comité heeft wel de handen vol gehad aan de organisatie want het aantal van 212 deelnemers was groter dan ooit tevoren. Hoofdoorzaak hiervan is de ingebruikname van het nieuwe bejaardencentrum Huize Emmaus. Zelfs zy die pas enkele dagen inwoner van Zoeterwoude zyn waren uitgenodigd. Ook de bewoners van de Vrouwenweg en Vlietweg, die sedert enige jaren tot de gemeente Leiden behoren, z{jn op deze dag altyd van harte welkom. De liefde komt ook hier echter van twee kanten: de visvereniging „Vrouwenweg" is een grote financiële steunpilaar van het or ganiserende comité. In vier touringcars en een aantal personenauto's vertrok het gezelschap half tien vanaf de Schenkelweg. Via Duin- en Bollenstreek werd koers gezet Bloemendaal. Hier werd In de „Uit kijk" koffie gedronken en aan de deel nemers eau de cologne, rookwerk en ver snaperingen uitgereikt. Na een tocht door de fraaie omgeving en een bezoek aan de bedrijvige plaatsen in het IJmondgebied keerde men op dezelfde plaats terug voor het diner. Tijdens het diner reikten, zoals tradi tioneel is geworden, voorzitter C. Berg attenties uit aan de oudsten. Daarvoor kwamen in aanmerking de 91-jarige rouw C. Rulgrok v.d. Werve-van Slingerland, zij kreeg bonbons en de heer L. Vitscher 90 jaar die sigaren kreeg aangeboden. Verder voerde ds. L. Doorn en deken A. Lamot het woord. Namens de bejaarden sprak de heer A. Slingerland dankwoorden. Via Aalsmeer, Mijdrecht en Woer den werd daarna gereden naar Haas trecht. Bij aankomst in de „Kleine Be tuwe" viel de regen met stromen uit de hmeel. Van de vele buitenattracties kon dan ook geen gebruik worden gemaakt. Het deed aan de stemming geen af breuk. Men genoot van de hier aange boden vrije consumpties en krenten brood en koeken werden rondgedeeld. Ook tijdens de terugreis naar Zoeter woude was het bar slecht weer. Van de feestelijke intocht kwam mede door de snel vallende avond niet veel terecht. was niet te wijten aan de drumband Vios die zich door de regen niet liet weerhouden haar medewerking te ver lenen. Hulde! Inbraak bij secretarie De gemeentesecretarie van Zoeter woude heeft de afgelopen nacht onge- enst bezoek gehad. Door het slot van een deur aan de achterzyde te forceren kreeg men toegang tot het gebouw, ■na alle kasten en laden werden doorzocht. Een aantal kasten, waaronder 'an de burgemeester en de gemeen tesecretaris werden open gebroken, zo- er nogal wat schade werd aange richt. De inbrekers die kenneiyk op geld varen, eigenden zich een paar pak jes sigaretten toe. Geld en andere zaken erden hedenmorgen bij een Inventari- ilie niet vermist. Onbezoldigd ambtenaar van rijkspolitie „Ik ben in Noordwijkerhout ge boren en ik kon nauwelijks een stap lopen of ik zat al in het duin. Als jachtopziener moet je wel liefde voor de natuur heb ben, maar ik ben er als kind al mee vertrouwd geraakt. Toen ik groter was. mocht ik als hulp van een duinwachter meehelpen de fazanten voeren. Als je met zo iemand optrekt, leer je al gauw de kneepjes van het vak. Ons beroep gaat veel van vader op zoon over. maar bij mij was het een uitzondering", vertelt de heer N(icolaas) Meeuwenoord (35), jachtopziener op het land goed „Duivenvoorde". „Ik zit nu al weer vijf jaar op het landgoed van kasteel Duivenvoorde als jachtopziener. Officieel ben lk onbezoldigd ambtenaar van het korps rijkspolitie. Ik mag ook bekeuringen uitdelen. Het enige examen, wat ik heb moeten doen, ls dat van de jacht-, visserij- en vogelwet". Niet bang zijn „Als je bang bent ingesteld, moet je er nooit aan beginnen. Vaak loop je uren alleen. Daar moet je echt wel tegen kunnen. Op dit terrein heb je zowel bos als weiland. Soms moet je even extra kijken, maar meestal kan je zo wel zien, wat er gebeurt. Ik hou toezicht op 400 hectare grond. Van stropers heb ik praktisch geen last. Dat komt ook, omdat ik veel op pad ben. Dan blijven ze van het terrein weg. Het is gewoon een kwes tie van bekijken. De een leert het in tijd van een maand en de ander leert het nooit. Op Duivenvoorde zit alleen maar klein wild, zoals fazanten, eenden, duiven, hazen en een enkel konijn. Nee, wilde zwijnen heb ik hier nooit gezien. Vijf jaar geleden ben ik wel een hert tegengekomen, maar dat was uit een hertenkamp ontsnapt". Drijfjachten „Per jaar worden op het landgoed vier drijfjachten gehouden. Dan ko men mensen als baron Van Wasse- naer, jonkheer Röell, baron Snouc- kaert en opperstalmeester Bisschoff van Heemskerk. Ik loop bij zo'n jacht met 12 tot 14 drijvers voorop om het wild op te jagen. Honden worden alleen maar gebruikt om het verlo ren wild te zoeken. Het jachtseizoen is geopend van 16 oktober tot eind december, maar op fazanthanen wordt nog in januari gejaagd, terwijl de eendenjacht op 24 juli open gaat Zo'n jacht duurt bijna de hele dag. Men vertrekt 's morgens om 9 uur te voet en komt om half vijf terug. Er wordt alleen maar lopend ge jaagd. Na zo'n dag bedraagt de buit meestal honderd stuks, die onder de jagers worden verdeeld. Ik mag vaak het mooiste Stuk uitzoeken". „Mijn daktaak is verder het groot brengen van fazanten met een spe ciaal soort kippenvoer en het toezicht houden op wandelaars. Ook moet ik, als het tijd om te maaien is, met een stok en met mijn hond, de fa en hazen uit het veld Jagen. Anders worden ze doodgemaald. Als je dat niet doet, sneuvelen er erg veel. Het werk van jachtopziener is ^iet zwaar, maar Je maakt wel erg veel uren. Als je een tijd hier werkt, ga je het terrein als dat van jezelf be schouwen. Zo probeer je het ook te behartigen. Je schenkt speciale aan dacht aan die vogels, die niet ver stoord mogen worden, zoals de to renvalken en uilen. Je kunt wel zeg gen, dat alle soorten, die in Neder land voorkomen, hier broeden'' Patron ille-lopen „Overdag loop ik een paar keer over het terrein patrouille en verder na tuurlijk '8 avonds, 's nachts of 's mor gens vroeg. Dat wisselt altyd, anders weten de stropers, wanneer ik eraan kom. Dat werk doe ik meestal alleen. Ik ben dan ongewapend, maar voor de gezelligheid neem lk weieens mijn hond mee. Er zijn mensen die uit liefhebberij stropen en mensen die beroeps zijn, als ik stropers kan pakken, zal ik het niet laten. Daar ben ik tenslotte voor. De stropers, die het In de tyd doen, dat de jacht is geopend, worden niet zo streng gestraft als zij, die het in gesloten tyd doen. Er zyn er by, die gerust van dichtby een oude eend durven neer te schieten. Kijk, dat ls gewoon moorden. Dat heeft met stropen niets meer uit te Btaan". „De duur van een patrouille varieert van 2 tot een halve nacht. Je mag wel roken. Ik hnb trouwens ook een lamp by me. maar je moet natuuriyk niet met een sigaret gaan staan zwaaien, ais je merkt dat er onraad is. In feite kan iedereen een keertje stropen. Dat heeft met lagere milieus niets te maken. De meeste mensen doen het half voor de sport en half voor de winst. Wat de laatste tyd wel erg opkomt, ls het stropen met de auto. Dan komen ze aanryden met vol licht, waardoor een haas wordt verblind en schieten het beest van de auto uit neer. Dan halen ze het op en rijden snel weg. Die mensen proberen er wel tien of twintig te pukken. Dat zyn elgenhjk de ergsten. Als ik alleen op stropers uit ga, ben ik niet bang. Je bent helemaal aan de natuur gewend. Je kent ook het ter rein, waar je loopt. Ik geef echt geen schreeuw van angst, als opeen een fazant opvliegt. Dat ls hetzelfde als je ln de stad loopt en er rydt rake ling een auto langs je. Je weet ge woon, dat het kan gebeuren". „De mensen denken wel. dat /e een mooi baantje hebt, als ze je zo met dat mooie weer zien lopen, maar als je in regen, sneeuw en wind op stropers uit moet, zie je ze niet". Twee gewonden bij afrit rijksweg 4A Een inwoonster van Wassenaar ver leende gisteren by het oprijden van de Hoge Ryndyk vanaf de afrit van rijks weg 4a geen voorrang aan een vracht auto. Tengevolge van de botsing liep de vrouw lichte verwondingen op aan het gelaat. Haar gehandicapte zoon kreeg een bloedende hoofdwond. Beide slacht offers werden overgebracht naar het Diaconessenhuis in Leiden. Wil Nederland één vakcentrale Van 19 t.m. 24 en van 26 t.in. 31 augustus wordt met medewerking van een groot aantal winkeliers in de Haar lemmerstraat een onderzoek ingesteld in verband met de toekomstige afslui ting van deze straat voor het verkeer. Het onderzoek, dat Ls opgezet door het Bureau Sociografie en het Bureau Statistiek van de gemeente Leiden, heeft ten doei een inzicht te verkrij gen in het aantal, de plaats van her komst en het gebruikte vervoermidel van hen die in die perioden de Haar lemmerstraat bezoeken. Het ligt in de bedoeling ditzelfde on derzoek te herhalen wanneer de ver keersmaatregelen in en om de Haar lemmerstraat een jaar in werking zijn. Op grond van een vergelijking tussen beide groepen gegevens hoopt men dan het effect van de genomen maat regelen te kunnen vaststellen. Het onderzoek is in twee delen te onderscheiden. Het ene betreft uit sluitend het verzamelen van gegevens over de aantallen bezoekers, verdeeld over de verschillende dagen van de week. Het tweede deel gaat iete ver der. De bezoekers wordt in een zestig tal winkels gevraagd naar hun plaats van herkomst en naar hun vervoer- middeL Beide soorten gegevens wor den door de deelnemende winkeliers verstrekt aan het Bureau Statistiek, waar ee sullen worden bewerkt. LEIDEN. Mag ik een paar regels ln uw blad om in te gaan op een bericht in uw blad van 10 augustus - le pagina!! - onder de kop: „Nederland wil 1 vakcen trale". Na lezing van het bericht moet men echter tot de conclusie komen, dat do kop beslist onjuist is en een verkeerde indruk maakt. Er zyn n.l. slechts 509 personen on dervraagd, waarvan ongeveer 60 pet. voorstander bleken te zyn van één vak centrale. Dat zijn dus pl.m. 350 Neder landers van de 12 miljoen"! Het lijkt my daarom niet juist om te spreken van: Nederland wil! Overigens kan aan deze enquête slechts een zeer geringe waarde wor den toegekend, temeer daar uit een be richt in een andere krant blijkt dat slechts 1/3 deel van de ondervraagden (dus pl.m. 170 personen) lid zijn van een vakbond, aangesloten by de 3 vak centrales. Naar myn mening moet toch in de eerste plaats een beslissing over een zo belangrijk onderwerp komen van de ruim 1 miljoen georganlseerden! Voorts zou van belang zyn te weten hoe de vraagstelling was! Heeft het NW b.v. ook gevraagd en dan met name aan de NKV'ers en CNV'ers of men voorstander is van een nauwere samenwerking tussen belde confessio nele organisaties? Ik dacht zo, dat een dergelijke sa menwerking reeds een belangrijke ver betering zou kunnen zyn. Mogeiyk wordt deze vraag een vol gends keer door het NW gesteld. Kloos acht dergeiyke onderzoeken ln de tos komst nodig; heeft hy gesteld. Welnu, laat men dan ook zorgen voor een voldoend representatieve deelname! 509 van de 1.100.000 georganlseerden (of van de 12 miljoen Nederlanders) ïykt my ten enenmale onvoldoende. Ook meer nuance in de vraagstelling is nodig. Men kan zich niet beperken lot het stokpaardje van het NW: „Alles in één pot". Eenpansmaaltyden hebben wy ln de oorlog méér dan genoeg gehad Met dank voor de plaatsing. GEURTS. ZOETERWOUDE BIBLIOTHEEK In verband met vakantie van de bibli othecaresse zal de bibliotheek donderdag a.s. gesloten zyn. Volgende week is de bibliotheek op de normale tyden ge opend. Wilt u iets weten? ADRES Wat is het adres van het Leger des Heils In Rotterdam? Welke tram of bus gaat daar naar toe en zyn er nog bezienswaardigheden te zien? Antwoord: Er ls geen centraal adres van hot Leger des Hells In Rotterdam, daar het hoofdkwartier In Amsterdam is gevestigd, Prins Hendrikkade 49-51. Wel bevinden zich ln Rotterdam enige lnrlchingen die U zou kunnen bezoeken als U van te voren U in verbinding stelt met hot Maatschappeiyk Centrum, dan ven' ,i men U wel verder. Dit Is ge- vuugd in de Schoonderloostraat 79-85 en to bereiken vanaf het station met tramlijn 6. Verder Is er de verpleeg inrichting Huize De Wending, Oostmaas- laan 191, en het Kleuterhuis, Texele#- •traat 39.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3