Chef d'équipe heeft zwemploeg compleet - op één deelneemster na IET VAN DER KRUK: ALSTUBLIEFT NOC, Y00R DERDE KEER MEXIC0LIMIET KNZB BLIJFT VECHTEN VOOR MEXICO-REIS TORENSPRINGSTER Anita Smith is goed voor finaleplaats" Marijke Janssens beslissende smash Probleem: Geen melk TENNISTITEL NA NERVEUS DUEL VOOR METSELAARS Junioren ASC winnen toernooi Explosie van atleet na zeven dagen penicilline SPORTBIJLAGE VAN „DE LEIDSE COURANT" (Van onze sportredactie) ALKMAAR. „Nee, al mag de estafetteploeg naar Mexico, helemaal tevreden ben ik nog niet. Dat ben ik pas als ook Anita Smith zeker is van aar plaats in de ploeg. Niet alleen omdat ze er enorm hard voor gewerkt heeft, maar omda' ik :eker weet dat zij met torenspringen goed is oor een finaleplaats. We zullen ervoor vechten dat het N.O.C. alsnog een plaats voor haar reserveert. Op 18 augustus twee dagen na het sluiten van de inschrijvingstermijn moet ze dan in Praag bewijzen wat ze kan. Het N.O.C. kan nog tot 2 oktober de inschrijvingen on gedaan maken, als eerst die reservering er maar is". De heer Klaas van der Pol (Alkmaar) heeft als voorzitter van de commissie sport zaken van de K.N.Z.B. enige drukke weken achter de rug en het ziet ernaar uit, dat de periode van „olympische besprekingen" nog niet als afgesloten mag worden beschouwd. Op één deelneemster na is „zijn" olympische ploeg nu compleet. „Zijn" Olympische ploeg, want hij zal als chef d'equipe fungeren van de Neder landse zwem- en waterpoloafvaardiging. De heer Van der Pol gaf toe dat de onderhandelingen met het N.O.C., vorige •week maandagavond, niet zonder moeite zijn verlopen. „Het zijn twee langdurige ;sprekingsronden geweest over de itafetteploeg. Op dat moment slaagden niet. We vonden het verstandig geen tondeling commentaar te geven, maar sportief antwoord te komen, let is gelukt en dat betekent dat de lederlandse ploeg op Anita Smith nog altijd na er, net zo uitziet wanneer wij deze hadden moeten dienstellen voor bijvoorbeeld de Euro pese mpioenschappen". De ploeg mag dan wat kleiner zijn dan in Tokio, maar dat valt te verklaren lit de groeiende concurrentie. Vooral bij ie dames tellen nu veel meer landen De situatie van een aantal jaren eleden, toen enkele landen superieur verdwenen Voor goed. Ik ge- oof heus wel dat wij internationaal in Ie pas zullen blijven" Vertrouwen In dit opzicht heeft de man, die vier _ar geleden bij de reorganisatie in zijn ïuidige functie werd benoemd, groot fertrouwen in coach Rob Kerkhoven Hij vijst op de Europse trip in het voorjaar lie ontsproten is uit het brein van de oach en naar de mening van de heer 'an der Pol een succes is geworden LEOPOLDSBURG De interland- chietwedstrijd militaire geweer tussen loegen van België en Nederland in het lelgische plaatsje Leopoldsburg is door lederland met ruim verschil: 36813514 unten gewonnen. Er werd geschoten in houdingen: liggend, knielend en laand. De afstand bedroeg 300 m. „Alleen vielen de Nederlandse kam pioenschappen in het totale trainings plan voor Mexico bijzonder ongunstig. Dat had Kerkhoven vooraf al gezegd. Daarnaast moet ik wel toegeven, dat enige zwemsters zonder exact aan te wijzen oorzaak beneden de verwachtin gen bleven; Toos Beumer bijvoorbeeld, al herstelde zij zich op de laatste dag, en Dolly Maaneman". Het conflict dat in Utrecht leek te dreigen tussen Kerkhoven en de club- trainers, wordt door Klaas van 'der Pol weinig serieus genomen. „Natuurlijk zijn er enige trainers geweest, die uit persoonlijke rancune het trainings schema van Kerkhoven openlijk ver wierpen". Geen reisvereniging „Maar diezelfde trainers waren eind vorig jaar in de door ons bijeengeroe pen vergadering, die zich volledig achter het plan-Kerkhoven schaarde. Ze waren er ook weer bij toen de groep terug was van de Europese trip en ze hadden geen op- of aanmerkingen dan over detailkwesties. Het plan-Kerkhoven zal ongetwijfeld vruchten afwerpen in Mexi co. Zeker bij de meisjes zullen de pres taties straks nog aanzienlijk beter wor den. Bij de jongen ben ik daar helaas niet zo zeker van. De jeugd heeft zich in Utrecht duidelijk gepresenteerd. Na •Mexico zal onze taak zijn deze jeugd voor te bereiden op München. Er zullen daartoe enige organisatorische vernieu wingen in het trainingssysteem komen. De trainingen blijven wel gedecentrali seerd. We zijn een zwembond, geen reis vereniging". Flesjes water Klaas van der Pol heeft gedurende de vier jaar als voorzitter van de commis sie sportzaken een taak op zijn schou ders gekregen, die toch wel wat uitge breider is dan hij destijds vermoedde. „Ik dacht dat de voornaamste taak zou zijn het overleg tussen de verschillende commissies tot stand te brengen en voor een redelijke verdeling van de beschik bare financiële middelen te zorgen, Dat loopt allemaal goed, geloof ik, maar daarnaast ben ik nu nog ploegleider en dat had ik niet verwacht". En dat deze laatste functie meer in houdt dan het zwemmen alleen blijkt uit de zorg voor de lichamelijke ver zorging in Mexico. „Voor het drink water is nu een oplossing gevonden: flesjes water die bewaard kunnen wor den in de koelkasten in de flats van het olympisch dorp. Een typisch Hol lands probleem bestaat op dit moment echter nog. In Mexico is geen melk ver krijgbaar, een essentieel onderdeel van het voedingsprogramma van de Neder landse sporter. Daar moeten we nog wat op vinden. Overigens zijn er in Mexico wel verschillende soorten keukens, zo als in 1966 bij de Europese kampioen schappen in Utrecht. Voor de sport mensen een ideale toestand, maar ik kan u verzekeren dat ik in Utrecht met mijn „Westeuropees bonnetje" dikwijls heb staan aarzelen bij de voor mij ontoe gankelijke Zuideuropese cafetaria Maar allicht zal ik met die koks in Mexico wel wat kunnen De zwemploeg kan op 20 sep tember met een gerust hart ver trekken. Bloemen, de kampioensbeker en de titel voor De Metselaars. iVan onze sportredactie) DEN HAAG De situatie bleef onge wijzigd. Fred Hemmes en Marijke Jans sen rijpend talent in de Nederlandse tennisgaarde torsten manmoedig en succesvol de loodzware last een nationale titel te moeten verdedigen. Enige maan den geleden was de traditionele derby Leimonias-De Metselaars voortijdig in de duisternis gestrand. Het gemengd dubbel tussen de Leimoniasvertegenwoordigcrs Evert Schneider en Ada Bakker en De Mcstelaars-representanten Fred Hemmes en Marijke Janssen zou bij winst voor beide partijen hetzelfde resultaat ople veren: de titel. Nog eens verhinderde he- melvocht de partü op de daarvoor be stemde datum te laten spelen, maar za terdag kon eindelijk op Klein Zwitser land de beslissing worden afgedwongen. En De Metselaars bleef kampioen. i de Schneider en Ada Bakker of de „stok achter de deur" bij Fred Hemmes en Marijke Janssen. Immers, voor hen gold ook: „Win en de absolute doorbraak naar de vaderlandse tennistop is definitief". Het vooruitzicht het kampioenschap bin nen bereik te hebben, betekende echter ook voor beide partijen een enorme psy chische belasting, die de gehele wed strijd zou beheersen. Vooral de beide da mes bleken veel last te hebben van een knagende nervositeit. Vijftien service- doorbraken in drie sets, bijna alle ont staan bij serveren door een van de da mes, en vijf dubbele fouten van Ada Bak ker en Marijke Janssen kunnen dit niet beter illustreren. Evert Schneider en Fred Hemmes hadden zichzelf veel be ter onder controle.. Zij reageerden de in nerlijke spanning af met hun rackets, waardoor soms verbazend sterk slagge- weld vanaf de baselines kon ontbranden. Het is een verdienste van de jonge Hem mes, dat hij de beheersing wist op te brengen niet ontmoedigd te raken door de fouten die zijn partner, vooral ii eerste set, maakte. Geen risico Toen al had De Metselaars de basis kunnen leggen voor het prolongeren van het kampioenschap. Na 43 forceerde Fred Hemmes de eerste servicedoorbraak. Marijke Janssen echter verspeelde haar servicegame. Haar forehands lagen (Ma rijke Janssen slaat zowel links- als rechtshandlg en heeft dus geen back- Het A-juniorenteam van ASC heeft gisteren in Zwolle het jubileum Zwa luwen-toernooi van het dit jaar 75 jaar bestaande Zwolse ZAC gewonnen. In de finale van het toernooi, waaraan alleen clubs van vóór 1900 deelnamen, bleef de roodzwarte jeugd WW (Win schoten) met 20 de baas. ZAC ein digde als derde door het Amersfoortse Quick met 20 te slaan. In de poule was ASC door overwinningen op De Tubanters (40) en UD (10) en eeu gelijkspel tegen Quick Amersfoort (11) ongeslagen gebleven. hand) waren sterk genoeg, maar te wei nig maakte zij er gebruik van. Evert Schneider was te „beleefd" om de voor in het veld geslagen lobs van zijn tegen standster met een harde, welgeplaatste smash te beantwoorden. Twee games 'erloor De Mestelaars voor de twee de maal de service. Het Leimoniasduo had toen weinig meer te doen dan geen risico te nemen op eigen service en de set met 75 te winnen. Snel einde Hoe moeilijk het in de tweede set ging, bewijzen de cijfers. De 33-stand die halverwege door de umpire werd gean nonceerd, was door De Metselaars be- •ikt door een „hattrick"-doorbraak op service van Schneider/Bakker en de drie punten van Leimonias op eenzelfde ier op de service van Hemmes/Jans- Ondanks al die doorbraken was het er toch op vooruit gegaan. Marijke Janssen had zich aan haar partner op getrokken, ze was slagvaster en verenig de oen bliksemsnelle reactie met het ver mogen uit onmogelijke posities ballen trefzeker te retourneren. De Metselaars en Leimonias hadden na twee sets nog steeds gelijke kansen op het kampioen schap, want na de opleving van Marijke Janssen maakte zij, en Fred Hemmes, snel een einde aan de set: 63. Verslagen De beslissing daagde. Beide dubbels vochten energiek voor de punten. Evert Schneider won zijn service op love, Fred Hemmes deed hetzelfde In de tweede game een doorbraak op de service van Leimonias, gevolgd door een dito op de service van De Metselaars. Even leek De Metselaars het niet meer le kunnen op brengen. Sterke Evert Schneider, met zijn service als machtigste wapen, ransel de zich door de service van De Metse laars heen en kwam op een geriefelijke voorsprong van 42. Maar De Metselaars terug, het werd 44. Leimonias de •vice: Fred Hei kwam op eigen service achter, voordeel voor Schneider. Een goed geplaatste drive, een handige lob of een uitgekookte volley en Leimonias had het tachtigjarig jubileum mooi kunnen afsluiten. Het werd een harde onzuivere slag in het net: 55. Leimonias was duidelijk ver slagen. Fred Hemmes en Marijke Jans sen roken het gewoon. Twee dubbele fouten van Ada Bakker stelde het duo van De Metselaars in staat de service- game van de tegenstanders tot zich te Beslissende smash Toen volgden de laatste, beslissende minuten. Marijke Janssen serveerde: sterk, verrassend sterk. De Metselaars kwam met 4030 voor. Een smash van Marijke Janssen suisde over het net en raakte de grond daar, waar Evert Schnei der noch Ada Bakker er ook muar iets aan konden doen. De Metselaars had de nationale tennlstitel geprolongeerd. D« sterkste had gewonnen. (Van anze sportredactie) )EN HAAG Het was de explosie van een etergd krachtmens, volgestouwd met peni- cp illine. Juist aan de vooravond van misschien Pel de belangrijkste week uit zijn sportieve en, was Piet van der Kruk ziek geworden: ngina. Zeven dagen had de atleet als een rok ellende in bed gelegen en hij dacht: Piet, naar Mexico kun je fluiten". Piet van er Kruk kwam er weer bovenop. Zaterdag had hij brood met gebakken ei, een vla- lip (in vijftien tellen klaar), grapefruit, een rop sla, een karbonade, gebak en brood egeten. En zaterdagavond knikte NOC- fficial Kees Kerdel even met het hoofd, 'sof hij bedoelde: „Van mij mag je". oor do derde maal dit jaar had Piet van der ruk de door het Nederlands Olympisch Comité atelde limiet van 477,5 kg verwerkt. Er zijn leten, die voor een mindere prestatie naar het ekka van de volbloedamateurs mogen. Bij Piet der Kruk werden de reglementen naar de tter gevolgd. „De atleet dient meermalen aan 1 tonen in staat te zijn de door ons gestelde niet te bereiken of te overschrijden". een competitiewedstrijd van zijn vereniging mson tegen Helios (Simpelveld) vond de eerste alaagde poging plaats. Tijdens een internatio- •le clubontmoeting van Simson en het Duitse inabrück had ook de tweede poging succes. En ch was de uitzending van Piet van der Kruk lesbehalve zeker. Waarom? Ómdat Piet van r Kruk in Mexico zo weinig kans zou maken? 3 heeft een staatje uit een Duits blad geknipt. 5 totaaluitslag van de Strijd om de Donaubokaal staat er exact op vermeld. Piet van der Kruk zou daar enkel? kilogrammen te kort zijn ge komen om de als eerste geëindigde te verslaan. Dat houdt in dat Piet van der Kruk meer ver werkt dan de Duitse, Hongaarse, Tsjechische, Joego-Slavische en Oostenrijkse deelnemers. Strijdvaardig Zaterdag kreeg Piet van der Kruk in de sporthal Lindoduin zijn allerlaatste kans. „Het ging", zei men hem, „niet zozeer om zijn totaalgewicht". Men wilde alleen maar weten of Piet van der Kruk „strijdvaardig" genoeg was! Daarom ex plodeerde Piet van der Kruk als een getergde. Hij werkte zich met speels gemak door de oefeningen, en passant het Nederlands record bij het tweehandig drukken met vier kilo ver beterend en zijn totaalrecord op de drie olym pische oefeningen evenarend. En nu moet het NOC beslissen over, zoals dat heet, het „lot" van Piet van der Kruk. Een interlandwedstrijd tegen Duitsland was de vlag die de poging, van Plet van der Kruk moest dekken. Want een wedstrijd is het eigenlijk niet geworden. Piet van der Kruk streed tegen zich zelf. De Duitser Günter Wu (hij heeft een Chinese vader) streed eveneens voor zichzelf. Piet van der Kruk: „Ut heb Wu eigenlijk pas voor het eerst gezien tijdens het banket in ,,Op gouden Wieken". Ik heb mijn eigen wedstrijd getild. Waarom zou ik risico's hebben moeten nemen? Deze wedstrijd was alleen belangrijk voor mij. Ik moest die 477,5 kg halen en daar heb ik op gewerkt. Zou er inderdaad wat anders op het spel hebben gestaan, dan was ik met Wu meegegaan. Ik kon hem hebben. Voor mij was het veiligheid, meer niet". Bewijzen Piet van der Kruk zei nog meer: „Ik heb enorm tegen deze wedstrijd opgezien. Die ziekte had mijn krachten niet aangetast, maar wel mijn conditie. Vei'onderstel nu eens dat het zo'n clag zou zijn geweest dat alles zou mislukken. Atleten hebben immers van die dagen. Dam zou ik met de gebakken peren hebben gezeten. Ik doe nu vijf tien jaar aan gewichtheffen. Ik heb nationaal alles bereikt wat ik maar had kunnen bereiken. Nu wil ik naar de Olympische Spelen. Daar ont moet je geen minimale tegenstand, zoals hier in Nederland. Als ik hier til, verwerkt nummer twee ruim honderd kilo minder. Dan ga je alles te gemakkelijk doen. Nu moest ik bewijzeni dat ik het kan en -Jaar heb ik juist zo tegenop gezien. Ik had de kracht wel, maar ik zat technisch niet zo erg lekker. Toen ik b(j het stoten een extra-beurt aanvroeg (ik wilde graag met Wu meegaan toen ik zeker was van mijn 477,5 kg) Knappe prestatie „Weet je wat de olympische eis is voor die Duitsers? Vijfhonderd kilo. Zc hebben in Duits land drie zwaargewichten en die willen alle drie naar Mexico. Maar aangezien per land maar een gewichtheffer per klasse mag worden afgevaar digd, doen ze het op zo'n manier. Boven de vijf honderd' kom je niet zo gemakkelijk. Ja, Shabo- tinsky, maar laten we daar nu maar niet over praten. Wu zei na afloop tegen me dat hij het een knappe prestatie van me vond. Hij had vroeger ook gewerkt en getild en was toen steeds op 460 blijven steken. Toen is hij weer gaan studeren, iedere dag vrij dus en nu haalt hij bijna de vijfhonderd. In Duitsland kan je oud worden in de sport, maar dat gaat hier in Nederland niet". In hotel „Op Gouden Wieken" beloofde de Duitse trainer Piet van der Kruk. dat hij een paar weekends mag meetralnen met de Duitse olym pische ploeg. Dan is het al ruim drie uur geleden dat een getergde Piet van der Kruk in de nieuwe Scheveningse sporthal Lindoduin de Mexico- limiet haalde (voor de derde keer) en ze-1: „NOC alstublieft, 477,5 kilo". De uitslagen waren Lichtgewichtklassc: 1. Stuhlmacher (W.-Dld) 340 respectievelijk drukken, trekkeni 105', 100, 135); 2. Wennekes (W.-Dld) 305 (100, 85, 120); 3. Koolhoven (Ned.) 305 (100. 85. 120): Wennekes werd tweede, omdat hij twee on8 lichter was dan Koolhoven. Zwaargewichtklasse: 1. Gunter Wu 492.5 (167,5, 145. 180); 2. Piet van der Kruk (Ned.) 477.5 (160, 140. 177,5); 3. KruBe (W.-Dld) 417,5 (140, 122,5,155),

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9