Ik dacht: daar gaat Toronto en de rest..." Echtpaar gedood op vakantietrip in Oost-Duitsland Toon Hermans bang voor een gipsbeen Congres van Radicalen in oktober Syrische migs 'eland in Israël Verkeer eist zware tol Ontsnapte Duitsers bedreigden politie met gestolen pistool ZONDVLOED RICHT GROTE SCHADE IN HOOGERHEIDE AAN Ook overlast van regen in de Betuwe Onderzoek naar oorzaak vliegramp bij München Explosieve toestand langs het Suezkanaal MAANDAG 12 AUGUSTUS 1968 DE LEIDSE COURANT MAASTRICHT. In zijn inkerblauwe trainingspak zat Hermans gisteren rond het iddaguur een beetje kleintjes een keukenstoel. Niet netjes itop, maar schuin, met zijn iterbeen ver van zich af. De itel zit erg strak om de :el; de bloedaders erboven zijn >gezet. Hij zegt: „Jongen, ik heb Bnnacht haast niet kunnen apen. En wat ik nooit doe: ik eb wat asperientjes genomen ïgen de pijn. Vanmorgen zat ik 1 om half zes in de tuin. Ik hield iet niet meer uit". Vanuit de keuken van Hermans' ruim- ademend huis aan de Maastrichtse okstraat, kun je net niet meer al de oemen zien die aan de voet van de hal- ap staan opgesteld. Het zijn de honder- bloemen die vrijdagavond aan het van de wereldpremière van Toons nerikaanse one-man-show op het to- n de Stadsschouwburg van Maas- icht werden neergelegd. Vlak voor de oeten van de man die de enkel van zijn chtervoet voelde zwellen, nadat hij tevoren door vermoeidheid of een onoplettendheid? over een licrofoonkabel was gestruikeld. Hij vertelde me gisteren in zijn keu- n: „Ik ben daarna naar mijn kleed- mer gestrompeld en heb er een tijd- op een stoel gezeten. Ik was gewoon erlamd van schrik. Ik dacht: daar ga Daar gaat je plannetje, daar gaat Toronto en de rest. Als ie gebroken is en er moet gips omheen, zit je de eer ste zes weken goed fout". Feestje met Margriet In het ziekenhuis Sint Annadal raakte Toon Hermans zijn schrik pas kwijt. Röntgenfoto's werden van zijn pijnlijke enkel gemaakt en chirurg dr. H. Lem- mens stelde zijn diagnose: schilfering van de enkelband. Toon kreeg een strak verband om zijn voet en een steunstok in zijn hand. Hij vertelt mij: „Nou, het was intussen al na 1 uur vrijdagnacht. Ik heb de telefoon gepakt en toen het gouvernementspaleis gebeld. Daar was prinses Margriet. Ik heb ge zegd: zouden jullie het nog leuk vinden als ik even langs kwam? Dat vonden ze prachtig. En wij er naar toe. Willem Duys heeft me op zijn rug het gebouw binnengedragen, op zijn rug, om je dood te lachen. En samen met de prinses, de gouverneur en nog wat mensen, heb ben we er nog een partij van gemaakt. Tot na twee uur. Werkelijk, bijzonder leuk, verdomd fijn". Zaterdagmiddag wordt er in huize Hermans weer een kleine opdoffer ge ïncasseerd: dr. Lemmens vindt het niet raadzaam dat Toon Hermans zijn optre den in de Heerlense Stadsschouwburg laat doorgaan. Als ik zaterdagmiddag rond drie uur bij Hermans binnenstap, is die beslissing net gevallen. Hij ver telt het me, biedt me een glaasje sherry aan en vraagt zijn zoon Maurice om een glaasje water voor zichzelf. Toon: „Ja, ik denk dat ik vanavond dan maar naar MW ga kijken. Die Heerlense avond doen we nou maar vol gende week zaterdag. Dinsdag moeten Het vervelende is dat mijn vak niet alleen maar lopen is we in Eindhoven spelen, ik hoop dat dat lukt". Dr. Lemmens houdt de zaak ste vig in de gaten. Hij heeft zich voorge nomen iedere middag de enkel te ko men controleren. Pas dinsdagochtend wordt beslist of de show in Eindhoven die avond door kan gaan. Hij zegt mij: „Dat kan ik niet zelf beslissen. Toon Hermans moet zelf ook aanvoelen wat hij kan en wat nog niet". Verschillend lachen De felle penseelstreken van Toon Hermans' zelfsgeschilderde portretten aan de wand, kunnen zaterdagmiddag de stemming in de huiskamer niet op peil trekken. Toon zit in zijn eigen zwartleren stoel, zijn voet op een bij passend elegant krukje. Zijn witte over hemd is zonder stropdas. Zijn stem is wat somber. Er is veel bezoek: familie, een paar goede vrienden en enkele van zijn orkestleden. Toon Hermans zerg: ,,Er kwam gis teravond een journalist naar me toe en die zei: meneer Hermans, ik kan over uw show nauwelijks een zinnige recen sie schrijven. Die man had groot gelijk. Alleen de Amerikanen in de zaal, de «en die mij nog nooit gezien hebben, konden een oordeel hebben. De rest zag mijn Amerikaanse show, maar dacht bij ieder nummer aan de Nederlandse ver- rvan. Dan kun je het niet beoorde len. Ik zelf kon dat ook niet. Ik heb een puur Amerikaans publiek nodig voordat ik weet of mijn show het zal doen of niet. Weet je dat ik kon horen wie er in de zaal lachte? Ik kon gewoon een Amerikaan die lachte en een Hollander die lachte van elkaar onderscheiden. Gek eigenlijk, hè. Ik hoorde gewoon het verschil". Af en toe wordt in de huiskamer een grap over Toons enkel gelanceerd, al leen maar om even het accent van die struikeling op een blijmoedig plan te brengen. Soms neemt Hermans zijn been van het krukje, staat met een kromme rug en veel moeite op, en hinkt 'n paar passen. Zijn glanzend-zwarte stok moet dan zijn rechterbeen vervangen. Hij zegt: „Ik heb nou in ieder geval weer een nieuw nummer voor mijn show: ik kom iedere keer hinkend op, met iedere keer een andere stok, een paraplu, een kruk, een wandelstok en zo. Leuk, hè?". Het is een vermoeiende dag voor Toon Hermans. De emoties, al het bezoek, het hinken op het puntje van zijn voet. Het plan om naar MVV te gaan kijken, gaat vanwege die vermoeidheid niet door. Toon zoekt al om zeven uur zijn bed op in een poging om door een lange slaap zijn pijnscheuten te vergeten. Zondagmiddag twaalf uur is Toon Hermans erg teneergeslagen. Hij zegt, dat hij erg veel pijn heeft aan zijn voet, meer dan gisteren, toen hij nog gema tigd optimistisch was. Hij zegt: „Als dit rekverband niet helpt, zal er toch nog een week of vier gips omheen moeten, heeft de dokter gezegd". Dat zit hem niet lekker. Hij pro beert op te staan en wil daarbij niet wor den geholpen. „Nee, ik zal het zelf moe ten doen"', zegt hij. Zijn vrouw Rietje ruimt bezorgd de ontbijtresten van de keukentafel. Zij zegt: „Volgens mij zit dat verband te strak. De aders zijn gewoon gespannen". Ze gaat naar de telefoon en probeert het Maastrichtse ziekenhuis te bellen. Dat lukt niet: een dubbele toon aan de an dere kant van de lijn. Dan zoekt zij het privénummer van dr. Lemmens in het telefoonboek en draait opnieuw een num mer. Dr. Lemmens is naar de kerk. Hij zal daarna direct komen. Toon huppelt door de huiskamer, hinkt de tuin in. Hij wil niet zitten; hij wil lo pen. Af en toe staat hij even stil, heft zijn een op en kijkt naar het verband. Zijn vrouw: „Toon, dat fietsen van vanmorgen, dat had je niet moeten doen". Toon: „Och ja. Ik heb maar effe gefietst. Niet eens erg lang. Daar kan het niet aan liggen. Daar beweeg ik nauwelijks mijn voeten mee". Zijn vrouw: „Dat zeg je nou wel". Toon tot mij: „Ja, ik ben vanmorgen in alle vroegte toch maar even wat gaan fiet sen, zoals iedere ochtend. Ik kon toch niet slapen en om nou alleen maar wat in die tuin te zitten. Ergens op de bovenverdieping van het huis speelt zoon Maurice piano. Het klinkt erg mooi. „Hij heeft pianoles, dus dat kan uitkomen; hij moet toch iets doen", zegt mevrouw Hermans. En haar man peinst, zijn voet stijfjes voor zich uit: „Dit is nou de allereerste keer dat ik wat mankeer. De eerste keer dat ik niet kan optreden. En ik verrek van de pijn. Typisch, vorig jaar struikelde een lid van het orkest tijdens de pre mière. Die heeft er gips omheen gehad. En nu gebeurt het bij mij. Net nu". Hij loopt weer voorzichtig een meter. »ig»i show: iedere keer hinkend op Hij zegt: „Als ik mijn schoenen aan trek, loop ik iets makkelijker. Maar het vervelende is, dat mijn vak niet alleen maar lopen is. Ik moet kunnen springen, ik moet kunnen trippelen, niet alleen lopen. Als ik stijf op het toneel sta, is de lol er van af. Daarom ben ik gewoon bang voor een gipsbeen". HARRO COUMANS IOEGSTGEEST (ANP) Het „par lement" van de Politieke Partij Radi- kalen de kerngroepvergadering heeft ingestemd met het voorstel van het bestuur op 5 oktober in Arnhem een tongres te houden. IOp dit congres zal de politieke situa tie en met name het regeringsprogram *ooi 1969 worden besproken aan de hand fan tvee toetsstenen, die de Politieke Partij Radikalen ook gebruiken wil voor hear eigen program: wat er gedaan Doet worden om de achterstand van [rote groepen mensen te verminderen m wat er dient te geschieden om de lurgers meer zeggenschap te geven. Het congres wil ook een opvolger aan- ijzen voor partijvoorzitter drs. C. P. Bogaers, die op medisch advies al i zware politieke activiteiten enige tijd khterwege moet laten. De actiecentra van de PPR doen nu suggesties voor kandidaten. Het bestuur hoopt in sep- ^mber een voordracht te stellen. Met het openstellen van een program voor de PPR is begonnen. De kerngroep- fergadering besloot namelijk tot de in- itelling van tien commissies die onder delen van het program zullen ontwer- )en. De leden van deze commissies wer den aangewezen. De coördinatie van de programmawerkzaamheden werd ge- handen van een centrale pro grammacommissie onder voorzitter- :hap van het oud Tweede-Kamerlid, ir. H. W. van Doorn. Het is de bedoeling dat begin volgend ïar weer een congres wordt gehouden Om het program vast te stellen. TEL AVIV (AFP-Reuter) Op een iiegveld in het noorden van Israël zijn ■anmorgen vroeg twee Syrische Mig 17 traaljagers geland, die bestuurd werden door twee luitenants van de Syrische uchtmacht. Dit heeft een woordvoerder fan het Israëlische leger bekendge maakt. De toestellen zijn veilig geland. Waarnemers in de Israëlische hoofd- tad wijzen er op dat in verband met de Ugerijnse weigering tot dusver om het lekaapte Israëlische verkeersvliegtuig El al terug te geven, de laatste tijd *on of andere Israëlische tegenactie Werd verwacht. De woordvoerder zei chter niets over de omstandigheden, waaronder de straaljagers naar Israël lijn gevlogen. Een Belgische touringcar reed in een haarspeldbocht van de Garlospas in Tirol van de weg en stortte naar bene den. De bus bleef op een 10 meter lager gelegen weggedeelte omgekeerd liggen. De Nederlandse chauffeur kwam om het leven alsmede vier van de 25 Engelse passagiers. Acht inzittenden werden ernstig gewond. Het Britse gezelschap was op thuisreis na een vakantie in Tirol. Toestand Eisenhower bevredigend WASHINGTON (AP) De voormalige president Dwight D. Eisenhower herstelt zich bevreligend van zijn laatste hart aanval, aldus delen zijn artsen mee. Hij nadert het einde van een kritieke periode van herstel, die algemeen ge steld wordt op ongeveer een week. Eisenhower (78) kreeg dinsdagmorgen een hartaanval in het Walter Reedzie- kenhuis, waar hij herstellende was van een vroegere hartaanval. WEST-TERSCHELLING (ANP) Na een grootscheepse speurtocht, waaraan tal *an politiemannen deelnamen, zijn twee jonge Duitsers, die vrijdagavond uit hun ®®1 op het politiebureau van West-Terschelling waren ontvlucht, zaterdagmiddag aangehouden. De jongens, die toen ze uitbraken een pistool en vijf patronen uit het politiebureau hadden meegenomen, richtten, toen ze zagen dat ze hun Vrijheid weer zouden verliezen, het wapen op de naderende politiemannen. k konden echter kennelijk niet met een pistool omgaan, het ging althans niet 'f De politiemannen schoten in de luüht en daardoor geschrokken gaven de ongeng zióh over. werden gevonden na een tip van een badgast, die hen op de badweg in Oost- had zien lopen. Per vliegtuig had de politie afdrukken van de pasfoto's van «jongens verspreid. De arrestanten zijn de 19-jarige Lobhar B. uit Düsseldorf en 17-jairige Hartmuth V. M. uit Frankfort aan de Main. Zij worden verdacht van «o in Arnhem gepleegde diefstal van «ieraden ter waarde van 18.000 gulden en yn negen inbraken, die de afgelopen week op Terschelling werden gepleegd. jongens waren al eens in Amsterdam aangehouden. Omdat hun papieren niet orde bielken te zijn, werden zij toen naar Duitsland teruggestuurd. (Van erslaggevers) ALMELO In de omgeving van Frankfort a.d. Oder in Oost-Duitsland is, na eerst thans bekend is geworden, vrij dagavond omstreeks half elf een ernstig ongeluk gebeurd waarbij het echtpaar Tammes uit Almelo om het leven is ge komen en de 19-jarige Almelose mede passagier R. Toren licht werd gewond. Het echtpaar maakte per auto een rond reis door Oost-Europa en was begin augustus uit Almelo vertrokken. Het lag ln de bedoeling ook een bezoek te bren gen aan Polen en terug te keren via Oostenrijk waar een van hun kinderen logeerde. De heer Tammes was 43 jaar, zijn echtgenote 40. Het echtpaar laat vijf kinderen achter waarvan de oudste 17 en de jongste 8 is. Bij een auto-ongeluk in Leens is een 17-jarig meisje omgekomen. Twee an dere Inzittenden van de auto, onder wie de bestuurder, werden ernstig gewond in het academisch ziekenhuis te Groningen opgenomen. De 2Vi-jarige Erik van der Krabben die met zijn ouders bij fami lie in Vierlingsbeek op bezoek was, werd bij het oversteken aangereden door een personenauto en gedood. Hij was op slag dood. Bij een auto-ongeluk te Den Hoorn de wagen sloeg over de kop werd een 17-jarig meisje gedood. De 20 jaar oude bestuurder werd zwaar gewond. In Tilburg kwam een 33-jarige brom fietser in botsing met een personen auto; de man overleed in een zieken huis. Toen de 5-jarige Hansje Thuyls met zijn fietsje de rijbaan in Grubben- vorst overstak, werd hij door een- aüto gegrepen en gedood. De 2-jarige Frank de Jong stak in Zierikzee onverhoeds de weg over een draaiorgel aan de overkant te gaan. Het kereltje werd door een auto gegrepen en op slag gedood. :n 65-jarige man kwani in Ooster- hesselen om het leven, toen de door hem bestuurde auto na een botsing in het water terecht kwam. Zijn ever 65-jarige echtgenote, die naast hem zat, stierf enkele uren later in ziekenhuis. Een 47-jarige man is vannacht zijn woning in Vierlingsbeek aangere den door een bromfietser en gedood (Van erslaggevers) HOOGERHEIDE-TIEL Ruim een half miljoen gulden schade heeft zater dagavond een enorme zondvloed in het Brabantse dorp Hoogerhelde aangericht. Ook boven een gedeelte van de Betu we is het raak geweest. Een wolkbreuk gepaard gaande met een windhoos richt te veel schade aan. In Tlel kwamen stra ten blank te staan, vruchtbomen werden in boomgaarden bij Echteld uit de grond gerukt, de pannen vlogen van de daken. Bij Doodewaard werd heel wat vernield in de boomgaarden door een striemende hagelbui. Voor fruittelers, die de laatste tijd toch al fikse klappen hebben moeten in casseren, is dit de zoveelste zware slag. De kersenoogst was al mislukt en bracht bovendien lage prijzen op, zodat het plukken nauwelijks loonde; aanhou dende regen in de laatste weken had het fruit ook al geen goed gedaan. In het Betuwse dorpje Opheusden vlak de Rijn werd een 64-jarige veehouder door de bliksem gedood toen hij bezig was met het melken van zijn koeien. Een dik half miljoen schade veroorzaak te in Hoogerheide (gemeente Woens- drecht) een wolkbreuk van ongekend formaat. Daarbij komt nog de schade, die de regenmassa in de omliggende pol ders veroorzaakte. De verwachting is dat deze ook zeer aanzienlijk zal zijn. Veel grond met daarop staande gewas sen werd weggespoeld. Het vreemde is wel, dat de wolkbreuk van beperkte vang was. Boeren, die op nog geen ki lometer van het centrum van Hooger heide in de polder aan het werk waren, hebben geen druppel regen gevoeld. Boven Hoogerheide viel de regen an derhalf uur met bakken uit de lucht. Doordat de riolering tegen zo'n overvloed niet bestand was, kwamen straten, we gen en tuinen blank te staan. In de voet gangerstunnel onder de provinciale weg kwam het water anderhalf twee meter hoog; het autoverkeer in de richting Ant werpen op de provinciale weg was gedu rende enige uren volkomen gestremd. Hier en daar werden grote gaten in de wegen gespoeld, vooral aan een van de ge meentelijke wegen was de schade groot omdat over een flinke afstand de zand- berm werd weggespoeld waardoor riool buizen, telefoon- en lichtkabcls bloot kwa men te liggen. Van sommige huizen aan de weg kwam de fundering kaal. Brandweerkorpsen van Woensdrecht en Bergen op Zoom waren de hele nacht van zaterdag op zondag bezig met het leegpompen van kelders en andere op slagplaatsen. MÜNCHEN (AP) Het automatische vluchtregistratieapparaat van het Brit se vliegtuig, dat vrijdag in Beieren is neergestort, waarij 48 personen werden gedood, i sgevonden. Het apparaat was onbeschadigd en zal misschien de oplos sing geven van het vraagstuk waarom het toestel is verongelukt. De Vickers Viscount stortte neer vlak bij de autosnelweg van München naar Neurenberg, ongeveer 40 kilometer ten noorden van München. De politie van Beieren heeft verklaard, dat het niet waarschijnlijk is dat het toestel een noodlanding op de verkeersweg heeft willen maken omdat het deze weg onder een scherpe hoek heeft benaderd. Vol gens de politie zou het toestel onbestuur baar zijn geworden toen het een roer verloor op duizend meter van de plaats van de ramp.' Aanvankelijk is de moge lijkheid van sabotage gesuggereerd, doch er zijn geen aanwijzingen gevonden, die in deze richting wijzen. Dak stort in bij jazzfestival LONDEN (Reuter) Tweeëndertig tieners zijn zaterdagavond gewond ge raakt op een jazzfestival in Kempton Park ten zuidwesten van Londen, toen dak van golfijzer, waarop zij waren geklommen om beter te kunnen kijken, instortte. Ruim 200 tieners hadden een plaatsje op het dak gevonden. Vele ge wonden hebben gebroken ledematen. Hoe bet hemelwater h> Hoogerheide te keer ia gegaan, toont dit stuk atraat. Het Itykt wel of een bom is ingeslagen. TEL AVIV Er zijn weer aanwijzin gen dat de spanning langs het Suezka naal de komende weken gevaarlijk aal stijgen. De Egyptische regerings woordvoerder dr. Zayet heeft laten we ten. dat zijn land van plan Is het noor delijk deel van het Suezkanaal gereed te maken om de vijftien schepen die sedert de Israclisch-Arabisohe oorlog van vorig jaar hopeloos in het Bitter meer gevangen liggen door te laten. Ia- raël staat er echter op, dat deze sche pen het Suezkanaal via het zuidelij ke deel ervan zullen verlaten. Dit Israëlische standpunt wordt niet alleen ingegeven door het argument dat de in het Bittermeer verankerde schepen aanzienliijk dichter bij de zui delijke dan bij de noordelijke uitgang van 't kanaal liggen, maar krijgt voor namelijk om politieke redenen meer gewicht. Zolang de Israëlische troepen aan de oostelijke oever van het Suezkanaal lig gen staat Israël onder geen beding toe, dat het kanaal voor de scheepvaart zal worden heropend, zolang Egypte Israël het recht blijft ontzeggen er gebruik van te maken. Mocht Egypte toch besluiten in het noordelijke deel van het Suezkanaal te gaan baggeren, dan is het meer dan waarschijnlijk dat Israël dit met ge weld zal verhinderen. Om die reden blijft de situatie langs het Suezkanaal uiterst explosief. Waarnemers hebben langs de Bospo rus geconstateerd, dat Russische bag germolens op weg zijn naar Egypte en daar waarschijnlijk al zijn aangeko men. Aangezien de Sovjet-Unie groot belang heeft bij de heropening van het Suez kanaal ter bevoorrading van Noord- Vietnam, is het niet uitgesloten dat Moe kou besloten heeft de heropening van het Suezkanaal van Israël af te dwin gen. De vraag rijst namelijk wat Israël kan en zal doen. wanneer Russische bag germolens zich ln het noordelijke deel van het Suezkanaal vertonen en onder de neus van Israel's kanonnen het ka naal gaan baggeren. Een dergelijke Russische handelswijze dient in het ge heel niet te worden uitgesloten, te moer daar het Israël ln een zeer moeilijke positie dwingt. Ondertussen heeft het gesloten blijven van het Suezkanaal geleid tot een stil le „olie-oorlog" tussen Israël en Egyp te. Deze maand is Israël begonnen met de aanleg van een oliepijplelding van de zuidelijke haven F.llnth naar de Middellandse Zeebadplaats Aakolon, die jaarlijks zestig miljoen ton zal kunnen verwerken. Maar ook Bgypte werkt aan plannen een dergelijke pijpleiding langs de westelijke oever van het Suez kanaal te leggen. De Israëlische pijp leiding zal echter met 254 km toch nog tachtig kilometer korter, en daarom goedkoper zijn dan de Egyptische. Door het aanleggen van dit „onder grondse Suezkanaal" Is Israël voor de eerste maul een echte concurrent ge worden van het Egyptische Suezka naal. Dit draagt stellig niet bij tot een verzoening tussen beide landen. Naast duidelijke politieke motieven spelen lou ter economische en technische motle ven een rol bij het besluit van Israël een belangrijke schakel in het olie- transport te worden. Het Suezkanaal, dat volgend jaar zijn honderdste ver jaardag viert, voldoet ln geen enkel op zicht meer aan de technische eisen Het kanaal heeft de onstuimig» groei van de tankers van 25.000 tot een half miljoen ton niet kunnen volgen. Van daar dat de aanleg van olie-pijpleldln- gen om in dit gebrek te voorzien op zichzelf een begrijpelijke stap is, De Israëlische haven Ellath heeft bo vendien het voordeel dat 's wereld's grootste tankers er op een afstand van 250 meter uit de kust kunnen meren Om die reden alleen heeft de Israëlische pijpleiding een gouden toekomst

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5