Kerkelijkheid en buitenkerkelijkheid RUSSISCHE JEUGD EIST~ WESTERSE POPMUZIEK Bijzonder programma, bijzonder publiek MENSEN EN MENINGEN PAUSELIJKE ENCYCLIEK Docenten theologsiche hoge school achter brief van bisschoppen HOOP OP WEERKLANK IN „ROME" Vanavond op tv: cabaret en film Onlusten in Little Rock Venetiaans festival gaat gewoon door Voedsel Biafra met Martinair Sovjetblad ontzet over „bourgeoisideologie Een feest der herkenning Ballonvaarders uit zee gered JA, BIJ DE ALPHENSE PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 12 AUGUSTUS 1968 ,,In reflectie op het atheïsme is in het verleden heel wat keren de kerke lijk gelovigen het vermaan gegeven, nog vuriger hun geloof te beleven en zich af te schermen tegen alle invloe den, waarvap men vreesde, dat zij liet geloof afbreuk zouden kunnen doeji. Het is een reflectie, waarvan inmiddels de ondeugdelijkheid toch wel moet zijn ge bleken. Want aan de ene kant is het zo, dat het mogelijk is zich af te schermen tegen feiten en vragen en meningen, die het geloof beproeven op zijn echt heid en waarde. En van de andere kant is de kans niet gering dat een toene ming van de zogenaamde .vurigheid van het geloof" slechts koren is op de atheïstische molen. Want het is maar de vraag of het betrokken geloof wel zó echt is, zó van smetten vrij, dat het verdient vuriger beleefd te worden. Een vuriger beleving van het geloof, wat men daar ook onder belieft te verstaan, kan heel goed niets anders betekenen dan de versterking van een verkeerd geloof. En het is juist dat, waar het atheïsme zich met reden tegen richt". Eeuw", tegenwoordig redacteur maandblad „De vragende sterk betrokken bij het onderzoek naar de typisch kerkelijke en religieuze si tuatie in Noord-Holland) in zijn boek Gist in het brood een uitgave van de N.V. Gooi en Sticht te Hilversum. Het citaat vormt als het ware een samenvat ting, niet alleen van de wezenlijke be doeling van het boek, maar ook van een hernieuwde bewuste aanvaarding door veel christelijk gelovigen van de op dracht die door het christendom wordt gesteld aan degenen die het reëel zien als hun levensvervulling. Die opdracht bestaat uit een geheel bloot geven van zichzelf, uit een wagen van zichzelf, in de verwezenlijking van een op Christus en zijn leer gefundeerde dynamische menselijkheid. EEN GISTENDE KRACHT Hoewel Van Dijk kritiek blijkt te heb ben op de enge kerkelijke geslotenheid in het verleden, waarbij de dynamiek van het christelijke uit het oog werd ver loren, geeft hij toch ook een idee van de continuïteit in het opene, het door stromende dat aan het christendom we zenlijk eigen is. Christendom is een weg, een élan of .zoals Van Dijk het uit drukt, een gistende kracht. Stilstand, ai- bakening eri verzadiging betekenen af sterving van delen. Het afsterven van delen is onvermij delijk. Er bestaat niet de minste reden om daar een heilige zaak van te ma ken of erover in paniek te raken. Zo is ook de kerkelijke geslotenheid uit het verleden te beschouwen als afsterving n I van een deel, een historisch deel dat het doorstromen van de christelijk spiritue le onrust, van het christelijk spiritueel en intellectueel wagen, het christelijk rusteloze zoeken nooit volkomen heeft kunnen afknellen. Daarom is er ook niet de minste reden om het christendom in bangheid te zien als een afgeschreven zaak" We moeten eenvoudig meer be langstelling hebben voor het levend ac tuele van het christelijke dan voor af gestorven historische delen. De geschie denis van het christendom is in alle op zichten van eminent belang, maar alleen voor zover de christelijke dynamiek zich erin heeft verwezenlijkt. De diverse sta tische etappes kunnen worden afgeslo- ten met de generaties die binnen de be grenzingen van de etappes op de plaats halt hebben gehouden. GEESTELIJK éLAN Van Dijk heeft in zijn geschrift de be tekenis van de christelijke geschiedenis als een all-round geestelijk élan zeker niet veronachtzaamd. Vooral in zijn be schrijving van het zendingskarakter van het christendom ziet hij dit élan als dè grote mogelijkheid voor communicatie met de niet-kerkelijke wereld én voor de intensivering en verruiming van het binnen-kerkelijke geloofsleven. Deze tweeledige visie die 't karakter heeft van een dynamiek vormt voor mij het belangrijkste aspect van Van Dijks geschrift. Tegenover deze visie begrijp ik niet goed het lange stilstaan van de auteur bij afgesloten perioden, met name de pe riode van de burgerlijk-christelijke zelf genoegzaamheid. Velen staan daar al sinds jaren bij stil en vergelen dat. ze ook zelf niet meer van hun plaats ko men. Van Dijk ontkomt bij dit almaar wrokkige aftasten van die voorbije (en beperkte) periode evenmin aan het trek ken van onjuiste gevolgtrekkingen ten aanzien van de doorstromende ruste loosheid van het christelijke. Zo over schat hij o.m. sterk de betekenis van de (natuur)wetenschap. Hij zegt:.,,een werkelijk nieuw beeld van de wereld dat het oude geheel en al kan vervangen wordt pas in onze moderne tijd ge schapennu de mens het meester schap over de natuur verovert". Ten eerste is het de vraag of dat nieuwe wel zo erg nieuw is. En dat meesterschap is te verwaarlozen als, zoals een fysicus het heeft uitgedrukt, de mens nog altijd niet in staat is om van een rotte appel een verse te maken. Ook worden democratische begrippen te ongenuanceerd in het christelijke overgenomen (we hoeven maar te den ken aan de wijsgerige, theologische, mo- raal-theologische of iiturgistische priet praat van sommige clerici en leken). Dan denk ik aan een door niets gerecht vaardigde discriminatie van de geestes wetenschappelijke vorming tegenover de natuurwetenschappelijke en technologi sche een discriminatie die. gezien in het licht van de ontwikkeling der laatste jaren, volledig achterhaald is. Maar, zoals ik al heb gezegd, het be langrijkste van „Gist in het brood" is de dynamische visie van de schrijver op het verkeer met de buitenkerkelijke mens. Van Dijk ziet het als een onder ling verrijkend verkeer en hij voelt daar bij niet de behoefte om die verrijking afhankelijk te stellen van de voorafgaan de verwezenlijking der binnen-christelij- ke oecumene. Hij ziet de onderlinge ver rijking heel nuchter voorlopig nog als een contact van katholieke christelijkheid en buiten-christelijkheid. Hij heeft, als katholiek auteur, gelijk met zich daar toe te beperken, zonder de oecumenis- tische idealist uit te hangen. Misschien lijkt het overigens alsof er in de wijze waarop hij over die onderlinge verrij king (of aanvulling is eigenlijk een be tere term) spreekt, in schuldbesef wordt gesproken; omdat hij het vooral heeft over de beweging naar de buitenkerke lijke wereld toe, terwijl er hoegenaamd niets wordt gezegd over de even nood zakelijke beweging van de buitenker kelijke naar de kerkelijke wereld. Maar van Dijk zwijgt hier terecht over. Als kerkelijke is hij niet bevoegd om richt lijnen voor buitenkerkelijken te ontwer pen. Verheugend is dat dit'door buiten kerkelijken zelf in toenemende mate wordt gedaan, mede omdat ook de ont vankelijkheid van de kerkelijke wereld voor het menselijke buiten haar gro- ?5X NIJMEGEN (KNP) Een zeer groot aantal docenten aan de theologische ho gescholen in ons land hebben hun in stemming betuigd met de brief, die de bisschoppen op 31 juli hebben geschre ven aan hun priesters als reactie op de encycliek Humanae Vitae over de ge- boortenregeling. Zij hebben dil gedaan ln een schrijven, dat is ondertekend door 117 docenten. De handtekeningen werden binnen 24 uur verzameld. Hun aantal zou nog groter kunnen zijn. ge weest, wanneer velen niet met vakan tie waren of om andere redenen onbe reikbaar. De tekst van hun adhesiebe tuiging aan de bisschoppen luidt als volgt: „Gaarne willen ondergetekenden, do- eenten aan de theologische faculteit en centrale Tinterfaculteit te Nijmegen en aan de theologische hogescholen van Amsterdam, Eindhoven, Heerlen, Til- Wim lbo presenteert vanavond (Ned. I 21.05-21.35 uur) de vierde aflevering van de Belgische programmaserie „Van toen tot nu". In deze serie wordt het Nederlandstalig cabaret onder de loep genomen. Vanavond valt de nadruk op de Nederlanders, door de aanwezigheid van de grote drie, Wim Kan, Wim Son- neveld en Toon Hermans. Verdere Ne derlandse bijdragen komen van „The Sheperds". Van Belgische zijde wordt medewerking verleend door Anton Pe ters, Jef Burm, Jos Ghijsen en Miel Cools. Via Nederland II van 20.20 tot 20.40 twee korte films van Henk Meulman, gevolgd door de hoofdfilm van van avond: „Jumping for Joy". In deze be levenissen rondom een aanvankelijk af geschreven windhond, vervult Frankie Howard de rol van Willy Joy, een niet zo snuggere en niet zo handige, maar doodgoeie jongen wie de zorgen voor de kunsthaas zijn toevertrouwd. Zijn onhandigheid doet hem „struikelen", hij verliest zijn baantje op de windhon- denbaan en komt terecht bij de hokken waar de prijsdieren verzorgd worden. Daar is men juist van plan een wind hond die ziek is van de doping, af te maken. Willy neemt het dier voor een zacht prijsje over(Ned. II, 20.40- 22.05 uur). burg en Utrecht, u danken voor uw brief van 31 juli jl. Waar het u, langs heimelijke wegen, vaak zo moeilijk ge maakt wordt, menen wij thans openlijk onze adhesie te moeten betuigen met dit herderlijke woord, waardoor u zeer ve le rechtgelovige katholieken de weg ge wezen hebt. Met name is uw verlangen naar „een zuiverder functioneren van het gezag in de Kerk" ons uit het hart gegrepen: wij zijn u dankbaar dat u, als herders in Christus' Kerk, ons katho lieken niet op een gezagsargument hebt vastgelegd, maar hebt gewezen op de wezenlijke waarden, die hier in het ge ding zijn. Wij menen namelijk, dat de wijze van gezagsuitoefening waarvan de encycliek Humanae Vitae een symptoom lijkt, afbreuk doet aan de evangelische taak van het herderschap leiding te ge ven aan het volk Gods. Juist sinds Va- ticanum II is opnieuw duidelijk gewor den, dat algemeen menselijke vragen slechts verhelderd kunnen worden in overleg met de andere christelijke Ker ken, die met ons bezorgd zijn om het zelfde evangelie, en in dialoog met allen die in geweten evenzeer om menselijke waardigheid bekommerd zijn. Onze trouw aan de Kerk, die wij willen die nen, verplicht ons u dit te schrijven. Aan het verdere beraad en de bezinning waar u om vraagt, willen wij uiteraard van harte onze medewerking verlenen. Wij hopen, dat de gedachten van uw brief weerklank zullen vinden bij uw collega's ln het wereldepiscopaat, de bis schop van Rome als alleréerste. Wij zul len op onze wijze ditzelfde nastreven bij onze buitenlandse collega's in de filo sofische en theologische disciplines". LITTLE ROCK (AFP) Ondanks het instellen van een avondklok is het giste ren voor de derde dag achtereen tot ras- senonlusten in Little Rock gekomen. In de negerwijk van de stad werden benzinebommen geworpen en een politie agent werd gewond door kogeltjes uit een jachtgeweer. Op de gevaarlijkste punten van de stad zijn eenheden van de politie en de nationale garde geconcentreerd. Tijdens de avondklok is alle verkeer verboden. In Watts (Los Ang'eles) is een burger gedood en zijn drie politieagenten ge wond tijdens ongeregeldheden. Volgens de politie werden gisteravond schoten gelost op agenten na afloop van een herdenking van de derde verjaardag van de onlusten in 1965 waarbij 34 mensen om 't leven kwamen. Het schieten hield aan tot vanmorgen en spreidde zich uit over een groot deel van de negerwijk. ln Sevilla werd dezer dagen een wedstrijd gehouden wélke kapper het meest lnppe kapsel kon maken. Een van de deelnemers in volle VENETIë (AP) Volgens officieuze berichten zullen de hieronder volgende films worden vertoond in het -filmfesti val van Venetië, dat van 24 augustus tot 7 september wordt gehouden. Regis seurs van 16 landen hebben besloten het festival be boycotten als protest tegen de directeur van het festival Luigi Chia- rini. Chiarini heeft verklaard dat dit zijn laatste festival zal worden. Hij is 68. De films zijn: Italië: „Theorem", van Pier Paolo Pasolini. „Partner" van Ber nardo Bertolucci. „Viva la madonna" van Gian Vlttorio Baldi. „Diary of a schizophrenic" van Nelo Risi. „Galileo" van Liliana Cavani. „Our lady of the Turks'' van Carmelo Bene en „Summit" van Giorgio Bontempi. Frankrijk: „The ballad of the dog", van Gerard Verg et. „The nude child hood", van Maurice Pialat. „The foam of the days" van Charles Belmont en „Socrate" van Robert Lapoujade. West-Duitsland: „Circus artists under a tent: Perplex" van Alexander Kluge en „The castle" van Eduard Nolte. Verenigde Staten: „Faces" van John Cassavetes. „II Monterey pop festival" van vijf regisseurs. „Wheels in the ashes" van Peter Goldman en „Me and my brother" van Barry Shear. Spanje: „After the deluge" van Ja cinto Esteva en „Tres estres es tres" van Carlos Saura. Griekenland: „Kierion" van Demon- sthene Theos. Joego-Slavië: „Midi 1948" van Puri- sa Dordjevic. Engeland: „One plus one" van Jean Luc Godard en „Tell me lies" van Pe ter Brook. Hongarije: „The walls" van Andras Kovacs en „The silence and the shou ting" van Mikos Jancso. Tsjecho-Slowakije: „The valley of the bees" van Frantisek Vacil en „The de serter" van Juro Jablowoski. SCHIPHOL (ANP) Opnieuw is Mar tinair Holland voedsel gaan overbrengen Biafra, maar het heeft nog niets te maken met de vrijdag in ons land ge voerde actie. In opdracht van het Duit- Caritasverband vertrok zondagavond i DC-7c van Martinair van Schiphol met 13 ton baby-voedsel en medicamen ten naar het Portugese eiland Sao To- waar de lading wordt opgeslagen in afwachting van verder transport door avonturier Wharton en zijn mannen naar het omsingelde Biafra. Residentie- Orkest MOSKOU (AP) Een groep jongeren in de Sovjet-Unie heeft in een ingezonden stuk geprotesteerd tegen de po gingen om de moderne pop muziek buiten het land te bonden. De groep eist voor de Jeugd van de Sovjet-Unie het recht om te zingen en te dan- aen wat men zelf mooi vindt. De brief is afgedrukt in het blad Oekraïne Prawda, dat eerder een van de vele ver oordelingen in de pers had gepubliceerd van het soort muziek dat de jeugd in het westen apprecieert. De autoriteiten in de Sovjet- Unie staan vijandig tegenover invloeden die van buiten af op de jeugd inwerken en die badelig kunnen zijn voor het denkprogramma dat het Kremlin voor de jeugd pre fereert. Het blad had gesteld dat goe de populaire muizek „on denkbaar is zonder een ge zonde grondslag in de volks muziek". Ingetogen versies van hits uit het westen wor den getolereerd, maar ook die stuiten op weerstanden bij de voorstanders van een harde culturele lijn. „Is het werkelijk waar dat er voor de jeugd van de Sovjet- Unie één of andere bijzondere oostelijke mode moet zijn? Is het werkelijk waar dat er een kunstmatige muur moet be staan die ons afsluit van al les wat nieuw is?" wagen de jongeren in hun brief. Ze wij zen op landen als Polen, TBje- cho-Slowakije en Joego-Slavië „waar niemand de jeugd te recht wijst omdat zij moder ne liedjes zingt en danst op popmuziek". Het ingrijpen in de vrijheid van keuze op muziekgebied „veroorzaakt bezorgdheid in brede kringen van de Sov- jetjeugd", aldus de brief, die niet met namen ondertekend Het blad geeft als taar op de brief dat deze een valse noot is. De schrijvers worden eraan herinnerd dat in de Sovjet-Unie „noch de staat noch jullie ouders er on verschillig voor zijn wat jul lie mooi vinden. In een maat schappij leven en toch vrij zijnv an de maatschappij is onmogelijk", De moderne westelijke mu ziek is volgens het blad „een stroom van kakotonio. gegil, gegiechel en God weet wat" Dergelijke muziek maakt de jeugd doof en c het gro rol sen in beesten. Vietnam is een goed voorbeeld van wat er wordt van jonge Amerika nen die blootgesteld worden aan „de verdwazingsin- duslrie". Amerikaanse solda ten verbranden en doden in koelen bloede omdat hun zin tuigen afgestompt zijn. „De makers van de bourgeois- ideologieën begrijpen de kracht van de muziek heel goed. Ze doen pogingen haar ie gebruiken voor hun eigen doelstelllgen", aldus hat blad. In het Circustheater te Scheveningen heeft men gistermiddag het eerste in de reelcs door het Residentie-Orkest te geven zomerconcerten kunnen be luisteren. Een bijzonder programma en een bijzonder publiekBijzonder, omdat men bij de keuze van de verschillende nummers naar ontspayining gezocht had: opzet, gewaardeerd door tal van hoorders, die men anders niet muziekzalen pleegt te zien. Vogels van diverse pluimage en van de meest uit eenlopende leeftijden, waarin het jongerenelement prevaleerde. Wat geboden werd? Een aantal stukken, die het ook op een promenade concert best zouden doen en de consu ment een feest van herkenning be reidden. Dit in een vorm, die speciaal door het ambachtelijk kunnen van de gastdirigent, de Tsjech Franz Allers, aan wiens optreden met een Gershwin- programma in 1966 in Houlrust men goede herinneringen bewaarde,aan genaam stemde. Het hoogtepunt van deze Ietwat lange, doch overigens uiterst genoeglijke mid dag: dat werd bepaald door de mede werking van Daniël Wayenberg, die zijn luistergrage hoorders op niet minder dan twee stukken onthaalde: Tsjaikovs- ki's Eerste Planoconcert in bes klein (op. 12; 1875) en de bijna klassiek ge worden Rhapsody in blue, door George Gershwin in den jare 1923 gecompo neerd: welgeslaagde poging om het jazzidioom van de tijd in de traditionele concertzaal Ingang te doen vinden. Speciaal deze Rhapsody werd, zowel door orkest als solist perfect gespeeld: na afloop bleek het auditorium dan ook dermate enthousiast, dat men gaarne een reprise had gehoord: verlangen, waaraan natuurlijk niet kon worden voldaan. Gershwin bleek de beste van de drie Amerikaanse componisten, met wie men werd geconfronteerd: want Morton Goulds American Salute moge knap geïnstrumenteerd zijn, uiterst knap zelfs, de bewerking van het thema, het bekende liedje „When Johnny comes marching home" is toch wel .heel een voudiger. En wat Leonard Bersteins Symfonische Dansen uit de West Side Story betreft: deze spreken in de concertzaal alleen tot de verbeelding als men tpet de musical vertrouwd is. Wat gezien de aandacht en gehoord de reacties na afloop wél het geval bleek. De matinee werd ingezet met de in ons land minder bekende Ouverture Carnaval (1891) van Antonin Dvorsjak. Melodieuze, levensblije muziek door Franz Allers op uiterst temperament volle wijze weergegeven. Ze had slechts één bezwaar ze duurde precies iets te lang! B. R. HALIFAX (AFP) Twee Canadese acteurs, die met hun ballon in zee waren gestort bij een poging de Atlantische Oceaan over te steken, zijn opgepikt door een kustwachtkotter die hen naar de havenstad Halifax brengt. De ballonvaarders, Mare Winters en Jerry Kostur, stegen zaterdag op maar na twintig uur raakten zij te water. De ballon, die ongeveer 20.000 dollar gekoat heeft, ie verloren gegaan. NEDERLAND I (STER- reclameuitzendingen o 18.55, 19.03, 19.56 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Barend de Beer - 19.00 uur: Nieuws in het kort CVK/IKOR: 19.06 uur: Kenmerk KRO: 19.31 uur: Diepvries, tv-serie NTS: 20.00 uur: Journaal 21.35 uur: Kloosterconflict, documentaire NTS: 22.15 uur: Tweede journaal NEDERLAND II (STER- reclameuitzendingcn o 18.55 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort VARA: 19.03 uur: Coronation Street, tv-serie 19.52 uur: Weerzien, rubriek NTS: 20.00 uur: Journaal VARA: 20.20 uur: Twee korte films van Henk Meulman 20.40 uur: Jumping for joy, film NTS: 22.05 uur: Tweede journaal aangegeven programma's zijn i n televisieprogram ma's. HILVERSUM I NRU: 20.30-21.00 uur: Jazz in actie 23.25-23.55 uur: Radiorama, magazine HILVERSUM II NCRV: 20.30-21.45 uur: Het grote podium. RADIONIEUWSDIENST: HILVERSUM I 7.00, 8.00, 11.00, 13.00. 16.00, 18.00, 19.30, 22.30. 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 12.30, 18.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 RADIO Nieuws). 11.55 Beursberichten. 12.00 Komt vrienden in het ronde: programma rondom PROGRAMMA HILVERSUM I (402 m) AVRO: 18.00 Nieuws. 18.16 Radiojournaal. 18.25 De rech ten van de mens, lezing. 18.30 Stereo: A Ie carte: tafelmuziek. (Om 19.02 Gesproker brtel uit Parijs.) 19.30 Nieuws. 19.35 R.V.U uitzending voor de landbouw. 12.39 Sport re- De lichte muze belicht: bewerkingen van volksmelodieën uit het Verenigd Koninkrijk. dek (opn.). AVRO: 15.00 Stereo: Fragmen- 16.02 Stereo: Residentie-orkest' en solist ,ende bougie: gevarieerd platenprogramma Vries. NRU: 20.05 De strijd om de vrijheid Joods programma. 20.30 Jazzmuziek. 21.o Musonette: Ucht muziekprogramma. 21.31- terviews. 22.05 Stereo: Lichte grammofoon- muzlek. BZN22.20 Alle hens gered!, een NRü"Sa Nieuws.eAVRO: 22.40 Radiojour naal. NRU: 22.55 Stereo: Profiel van tenor saxofonist Gene Arnmons. 23.25 Radiorama: veertiendaags mlnl-magazine. 23.55-24.00 HILVERSUM II (298 m) NCRV: 18.10 Ste reo: meisjeskoor en Ucht instrumentaal sex- let. 18.30 Nieuws en weerpraatje. 18.46 Actu aliteiten. 19.00 Stereo: Metropole orkest. 19.30 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. 20.30 Ste reo: Radlophilharmonisch orkest^ en soliste: over boeken, schrijvers en toneel. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenktng. 23.00 Ste reo: Vocaal ensemble: oude liederen, 23.30 BRUSSEL NED (324 m) 18.00 Nieuws 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportuit- slagen. 18.30 Amusementsmuziek. 18.52 Taai- wenken. 18.55 Lichte muziek. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.30 Operaconcert. 22.00- 22.15 Nieuws en berichten. IILVERSUM II (298 m) NCRV: 7.00 'Vieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Klassieke muziek (gr.). 7.30 Nieuws. 7.32 (gT.)U£18.00 Nieuws. 8.116 Gewijde muziek (gr.). u.30 Nieuws. 8.32 Touringclub: vakantietips, Stereo: Balletmuziek '(gr.). 10.00^ Theólogi- Vom0 d<f kieken. ''n^' eMeded°elfnlgenVS'KRb:: 12.00 Van twaalf tot twee: gevarieerd pro gramma. (12.22 Wij van het land; 12.26 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 maar...'.) 14.05 Stereo: Musiëstalicht mu ziekprogramma. 14.30 Pizzicato: muzikaal middag-magazine. 17.00 Overheidsvoorlich ting: De vakbeweging in de Nederlandse An tillen. Vraaggesprek van Kees van Maasdam met de heer A. Lakerveld. 17.10 Voor de jeugd. HILVERSUM III (240 m en FM-kanalen) VARA: y.oo- Nieuws. 9.02 Plaatjes voor de pep: licht platenprogramma. (10.00 Nieuws). 11.011 Nieuws. 11.03 Pow-Powplalenprograiu- ma. 12.00 Nieuws. 12.03 Zorro: tienerprogram ma. 13.00 Nieuws. 13.03' Ekspres: gevarieerd i platenprogramma. (14.00 Nieuws.). 15.00 Nieuws. 15.03 Er-Jee-Em-Drielicht platen- I jziek"4 12^40 Weert 16.03-18.00 Mix; richt. 18.20 Talelmuzlek. 16.03 Beursberichte: ïrbericht en mededelinge "^Lichte Zaterdag bood de t.v. ons een persoon lijke meevaller. Herhaling van een Ja zustcr-nee zuster-aflevering die we des tijds gemist hadden. Qua tekst geen heel sterke aflevering weliswaar maar er zaten een paar liedjes in. die vooral door Harry Banninks muziek, deze uitzending het hoogtepunt van het t.v.-weekeinde maakten. Verder was er eigenlijk niet zo veel. We zagen zaterdag bij de VARA Max van Praags Kabaret der onekenden. Eerst een vluchtige bloemlezing van een beneden de maats-gemiddelde-peil. Vervolgens de finalisten, die aantoon den dat '88 een slecht Loosdrechtjaar was. Zeker als we vergelijken met de Millers, aankomende groep in de tijd dat Vg. deze muziek als „jong" ervoer en nog steeds (tamelijk) going strong. De Britse documentaire over pleegkin deren bood alleen specifiek Britse do cumentatie over dit onderwerp, zij het in 'n pakkende vormgeving. Het deed ons daarom deugd dat de KRO aan kondigde in oktober met een eigen pro gramma over de Nederlandse stand van zaken in dezen te zullen komen. Vooral omdat KRO-t.v. in materie van deze aard voortreffelijke dingen gebo den heeft. Gisteravond bepaalden we ons lot de NCRV. „Dier-en-vriend" zagen we voor het eerst en we vonden het een goed programma dat vooral door zijn varia tie boeide. Rob Mariouw Smit ving 'n in de regen dansend Joego-Slavisch danstheater Trala in beelden die toch iets zonnigs hadden en Paul Storm ver telde over India op een wijze die pak weg een tiende procent van de kijkers konden volgen. meegewerkt door de allerbes te Russische orkesten, solisten, dirigen ten en dansers. Al dat prachtige ma teriaal was gebruikt voor een anti-l.v.- programma waarin de componist be perkt en de mens vrijwel helemaal niet getoond werd. Eén lichtpunt: de primeur dat Tsjai- kovsky ook een onvoltooide zesde sym fonie geschreven heeft. Die is pasgele den voltooid en onlangs is er in Ame rika een grammofoon-opname van ge maakt. We kregen er zelfs een frag ment van te horen. Dat klonk nogal pathetisch, maar het zou ons niet ver wonderen als deze geheel nieuwe sym fonie ooit ook nog eens naar ons land zou doordringen. Misschien komt het nog eens tot een uitvoering van het Re sidentie-Orkest o.l.v Peter van An- rooy Vg. ADVERTENTIE VOORTAAN KOPEN^ WIJ ONZE BANDEN BIJ DE BANDENSERVICE! BMDE BANDENSERVICE? BANDENSERVICE! 100% vakman monteert gratis banden-banden-banden! Nieuwe banden, remould (=cover)ban- den. Alle merken banden. Ban den-prijzen zijn super voordelig! Technische outillage is super modern (elektronisch uitbalan ceren en uitlijnen). Service is volmaakt: dag en nacht, ook tij dens het weekend. Koopjes zijn er ook altijd: klokgave occasion bandjes! En vrachtwagens? Wel, al die stoere bandenreuzen staan er niet voor niets. En ook hier: Stukken voordeliger! Daarom: Voortaan koopt U Uw banden bij de ALPHENSE BANDENSER VICE, van Foreestlaan 17 naast Avifauna - precies! - In Alphen!

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2