VW 411, „KONINGSGAMBIET" DOOR WARMTE IN DE IJSKAST Hans van Ham vrij„Ze hebben me gewoon uit de gevangenis gegooid ELEGANT EN MET RUIME BINNENMATEN Uitvoering twee- of vierdeurs Poststaking in Canada is ten einde Asfalt smolt onder wielen voertuigen Tevreden over betere versie van Centurion VERMEENDE GRAFSCHENNER HOUDT PERSCONFERENTIE OP VERVALLEN KERKHOF WEEK CEL NA PROTEST IN RAADSZAAL VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1968 DE LE1DSE COURANT PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) AMERSFOORT De ontwikkeling het laatste type van de zich steeds meer uitbreidende Volkswagenserie is thans voltooid. Over luttele tijd wordt met de produktie van de VW 411 een aanvang gemaakt. Het opmerkelijkste van deze VW is. dat hij de eerste in de reeks is, die ook in een vier- deursvoering leverbaar is. Laten we meteen mededelen, dat van de prijs nog niets bekend is; gespecu leerd wordt op een aanschaffingsprijs van om en bij de tien mille. De VW 411 mag dan het nieuwste pronkstuk zijn dat van de Wolfsburg komt, de oude trouwe kevers zullen uiteraard behouden blijven. Met dit model is de Volkswagen vermaard ge worden en zal dat ook blijven. De hui dige tijd eist evenwel dat liefhebbers van 'n Volkswagen ook andere mogen lijkheden worden verschaft. De VW 411 mag daartoe worden gerekend, een elegante auto met royale binnen- maten. De wagen wordt aangedreven door ,'n 1700 cc motor, uiteraard lucht- gekoeld en achterin de wagen ge- plaats. Hij kan 'n topsnelheid opbren gen van 145 km per uur. De VW 411 biedt royaal ruimte aan vijf personen, heeft een nuttige laadcapaciteit van 450 kg. (bij de vierdeursuitvoering 430 kg.). In "èen ruim bemete koffer ruimte van 560 liter. Aan de veilig heid i6 veel gedaan. Zo is de wagen uitgerust met grote 15"- wielen met radiaalbanden, met een tweekrings- remsysteem en met schijnremmen vóór. Ook de stuurkolom en het stuur hebben speciale veiligheidselementen. De verwarming altijd een groot pluspunt bij de VW bestaat, bij de VW 411 uit een motorverwarming en een onafhandelijke kachel, die ook bij effectief ventilatiesysteem, tilstaande wagen in werking kan wor den gesteld. Over het uiterlijk nog het volgende: de wagen heeft een opvallend karak teristiek profiel. De neus loopt enigs zins naar voren af, terwijl de licht ge bogen tot in 't dak doorlopende voor ruit naar achteren overhelt en pano ramisch is gevormd, 't Ver naar ach teren doorgetrokken dak is sterk „af geschuind" en gaat gèleidelijk in de achterkant over. De brede Amerikaans aandoende koplampen benadrukken nog eens extra de lijn van de neus. De achterruit is royaal. De nieuwe driepuntsstoelen zijn als slaapstoel uitgevoerd; iedere gewenste zithouding kan dus worden gekozen. Nadeel bij de traditionele kever is altijd de ge ringe beenruimte achterin geweest; bij de VW 411 is er opmerkelijk veel ruimte, de achterbank heeft een in klapbare middenleuning. Vanzelfspre kend is de wagen uitgerust met een Nog enkele techhisehe gegevens. De VW 411 heeft een vierversnelllngsbak, kan ook met een automatische ver snelling worden geleverd. De bezine- lank kan 50 liter bevatten. De wagen kan ook worden geleverd met 'n elek trisch verwarmde achterruit. Het ben zineverbruik altijd, voornaam punl bij de Volkswagen wordt opgegeven als 10.8 liter per 100 km. (met auto matic 11.15 per 100 km.) De Volkswagens voor 1969 (ook de be drijfswagens) zijn uitgerust, met een waarschuwingsknipperlicht-installatie. Daarvoor is in het dashboard van de VW's, die vanaf maandag 12 augus tus a.s. de fabrieken verlaten, een ex- stra-schakelaar ingebouwd, waarmede alle knipperlichten gelijktijdig in wer king kunnen worden gesteld. Andere wijzigingen zijn: een vergrendeling van de toegangsklep tot de benzine tank; verplaatsing van de uitstroom openingen van de verwarming vóór, waardoor een gunstige warmtegelei- ding mogelijk wordt; de trekknop van s kofferruimtevergrendeling verplaatst naar het dashboardkastje; de contro lelampjes voorzien van herkennings symbolen; verruiming van verstelmo- gelijkheden bij de rugleuningen van de voorstoelen; betere afdichting van 't motorcompartiment tegen stof; nieu we snelheidsmeter en betere massa verbindingen doordat alle leidingen der instrumenten van kabelschoenen zijn voorzien. De VW 1500 heeft daar enboven een gewijzigde carterontluch- ting gekregen, waardoor al bij sta tionair toerental sprake is van een iit- stekende ontluchting. Achteraanzicht van de twcedeurs- uitvoering van de VW-jl l met back en grote achterruit. Daarachter staaf het vierdeursmodelgezien van de voorzijde. Opvallend zijn de pano ramische voorruit en de grote kop lampconstructie. Geen ontslagen na fusie van Nederhorst en Havenwerken DEN HAAG (ANP) De tussen de Koninklijke Nederlandse Maatschappij Havenwerken N.V. te Amster- »n de verenigde bedrijven Neder- lorst (Nederhorst united) N.V. te Gou da aangekondigde fusie zal, naar ver pachting, niet leiden tot ontslag van jersoneel. Dit heeft de heer A. M. Schreuders, lirecteur van verenigde bedrijven Ne derhorst N. V. te Gouda, verklaard. De Schreuders voegde daaraan toe, iat het hem niet zou verbazen als er anderhalf tot twee jaar een omge keerde uitwerking zou plaatsvinden. Ook verwachtte hij niet, dat er op kor- termijn een beroep op de kapitaal markt zou worden gedaan, maar op mid dellange termijn achtte hij dit niet uit gesloten. Twee jaar tegen Ongefluorideerd oplichter geëist drinkwater voor 10 cent per liter Meubelfabriek in Oosterbeek uitgebrand OOSTERBËEK Vanmorgen heeft ;n felle brand gewoed in de meubel- 'abriek van de N.V. Raanhuis en Zoon in Oosterbeek. De meubelmakerij is ge- ieel uitgebrand. De schade is nog niet op te geven. Het kan een miljoen, maar ook 11% niljoen gulden zijn. Rook- en waterscha de zijn groot, bijvoorbeeld in de aan- [renzende toonzaal, waar al voor een >aar ton aan meubelen staat. Het ma- ihinepark is behouden gebleven, even als de houtvoorraad die apart staat en ;een schade heeft geleden. De meubel makerij en de spuiterij zullen geheel op- iw worden opgebouwd. De ïhontage- is nog intact, zodat men maandag het werk kan gaan. DEN BOSCH (ANP) Dc rechtbank te Den Bosch heeft donderdag de zaak behandeld tegen de 28-jarige schilder W. B. uit Eindhoven, die terecht stond onder beschuldiging van het feit dat hij op 15 maart j.l. gepoogd zou hebben om door afpersing geld te verkrijgen van de heer C. van der K., wiens zoon tje Johan sinds de vorige dag werd ver mist, het jongetje was, naar later bleek, verdronken. De heer Van der K werd door een onbekende die zich aandiende als mr. X cn die hem meedeelde dat de jongen niets mankeerde, dat hij wist waar hij zich bevond en dat hij, wan neer de heer Van der K er geld voor over had hem wilde ontmoeten bij de ingang van het binnenziekenhuis. Daar posteerde zich tegen de afgesproken tijd een rechercheur en precies op dat tijd stip kwam daar de verdachte B aan, aan wie de Eindhovense recherche in dit verband reeds gedacht had. Hij werd terstond gearresteerd en legde aanvan kelijk een volledige bekentenis af waar op hij later is teruggekomen. De officier van justitie achtte het be wijs "geleverd. Hij eiste de maximum straf die bij een dergelijke poging tot oplichting kan worden opgelegd, name lijk twee jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest. Johnson heeft ingewandsziekte SAN ANTONIO (AP) President Johnson, die uit het ziekenhuis voor on derzoek kwam, heeft bekend gemaakt dat hij aan diverticulitis lijdt, een inge wandsaandoening. Hij zal voor onder zoek naar het medisch centrum van het leger, Brooke, terugkeren. Diverticulitis wordt vaak chirurgisch behandeld en het is niet bekend of in het geval van Johnson operatie noodza kelijk is. MIDDELHARNIS (ANP) Begin september zal de drinkwaterleiding- maatschappij op Goerec-Overflakkee hun, die bezwaren hebben tegen de consumptie van gefluorideerd drinkwa ter de mogelijkheid bieden ongefluori deerd water te betrekken. Het bestuur der maatschappij heeft degenen die van deze mogelijkheid gebruik wensen te maken verzocht kenbaar te maken in welke hoeveelheid zij het water i tien cent per liter wensen te betrekken. De bedoeling is dat een tankauto met ongefluorideerd water gedurende drie dagen in de week op een bepaalde in elk der dorpen op Goeree- Overflakkee voor een half uur wordt gestationeerd. Deze voorziening is het resultaat van een verzoek tot algehele stopzetting van de in 1962 begonnen fluoridering door een actiecomité dat dit verzoek vergezeld liet gaan van de handtekeningen van ca. 2200 sympati- serende gezinshoofden. De drinkwater leiding heeft in totaal ca. 10.000 aan sluitingen. Het verzoek tot stopzetting werd afgewezen maar wel werd toege zegd een uitwijkmogelijkheid te zoeken. OTTAWA (AFP) De staking bij de Canadese posterijen is ten einde. Met 12.873 tegen 8.163 stemmen keurden de stakende beambten donderdag de nieu we overeenkomst goed die eerder deze week tussen de vakbonden en de direc tie was gesloten. Maandag zullen de stakers het werk hervatten. De nieuwe CAO voorziet in verhoging van het mi nimumsalaris van 5553 dollar tot 6456 dollar in twee jaar. Alle salarissen gaan dollarcents omhoog. (Van onze speciale verslaggever) CELLE Een temperatuur van 25 graden, die het asfalt deed smelten maakte gistermiddag urenlang een voorlopig einde aan de grote Neder landse oefening „Koningsgambiet" in gebied rond de Westduitse plaats Celle. Om vijf minuten voor één liet de oefeningscommandant gencraal-ma- joor F. E. Meijnderts het gevreesde codewoord „ijskast" uitzenden, dat 1.000 oefenende Nederlandse militairen m 2.000 voertuigen, die 's nachts om 4 ïur in beweging waren gekomen, tot stilstand bracht. Gisteravond laat, kwam men aan de hand van een niéuw krijgsplan weer ln beweging. De generaal had tevoren al genoeg- lam bekendgemaakt: „ik riskeer niet it onze voertuigen, waaronder zwaar pantser en tankmateriaSl, grote scha de wegen in het oefengebied zullen aanbrengen. Als dit door de warmte toch dreigt te gebeuren, laat ik de hele zaak terstond tot stilstand komen". Op dat moment gaven de weerberichten de generaal reden tot optimisme. Het verwachte koele weer bleef echter uit. En het was majoor A. C. van Nieuwenhuijze van de 8-man tellende schadecommissie, die de gene raal na het middaguur adviseerde de oefening te staken. Op dat moment waren de 8.000 manschappen van de 13de pantser infanteriebrigade uit Oor schot en van de 41ste pantserbrigade uit Seedorf-Höhne verdeeld in 5.000 .blauwen" en 3.000 vijandelijke „groe ien", druk bezig aan de uitvoering CELLE Staatssecretaris Hackx (Landmacht) is bijzonder goed te spreken over een proefrit die hü woensdag j.l. op dc vlasakkers bij Amersfoort heeft gemaakt in twee Centuriontanks, die volgens bet Amerikaanse Rclrofitsysteem zijn voorzien van nieuwe motoren en versnellingsbakken. De prestaties van de tanks zijn gestegen, meende de staatssecretaris, die zoals bekend voor de belangrijke beslissing staat tot eventueel ombouwen en langer in dienst houden van de Centurions in afwachting van de aanschaf van nieuwe Bij de nieuwe tanks gaat het om een keuze tussen de Duitse Leopardlank, de Britse Chieftaintank en de Amerikaans-Duitse M.B.T.-70. De aanschaffing van nieuwe tanks gaat vele honderden miljoenen guldens kosten. Deze nieuwe tanks zijn reeds door Nederland beproefd. De kans is thans echter groot dat men het voorlopig nog zou willen doen met varbouwde Centuriontanks, .van hun opdrachten. Die bestonden kortweg hierin dat de blauwen de vijandelijke groenen over een terrein van 85 kilometer diep en 30 a 35 kilo meter breed moesten terugbrengen tot over het Westduitse Mittellandkanaal. Daarna zouden de groenen versterking krijgen en in tegenaanval de blauwen in een vertraagde veldslag weer terug dringen, uitmondend in een verdedi gingsslag op het eigenlijke militaire oefenterrein rond Höhne. De oefening zou daarbij nog aan betekenis winnen door steun van de Duitse luchtmacht in de vorm van 6 grote helikopters, waarmee 80 man vijandelijke lucht landingstroepen kunnen worden aange voerd. Dit zou vanmorgen vroeg ge beuren bij Flettnar en Eltinge. Essentieel is voorts deelname in de lucht van 150 vliegtuigen van verschil lende Westeuropese nationaliteiten die door de grondstrijdkrachten in het oefengebied naar bepaalde doelen wor- TT 17 (Van een onzer verslaggevers) HASSELT Hans van Ham, de 47-jarige Nederlander, die meer dan drie weken in de cel zat, verdacht van grafschennissen, gaat een boek schrijven. De titel: „Ik tel de stuk jes", met als ondertitel „de gedachten van een grafschenner". „Het woordje grafschenner zet ik natuurlijk tus sen aanhalingstekens. Het boekje wordt opgedra gen aan de politie en aan de pers, die mij zoveel gratis publiciteit heeft verschaft." Dit vertelde hij ons in de auto op weg naar het kerkhof rond de rui'nekerk van St.-Jan te Diest, want daar wilde Vein Ham zijn eerste persconferentie, na ü'jn ontslag uit de Hasseltse gevangenis houden. ,Ze hebben me gewoon uit de gevangenis gegooid", zijn eerste opmerking, toen de zware poorten ichter hem dicht vielen. „Ik had nog graag mijn baard wat bijgeknipt, maar ze wilden mij geen ichaar geven. Ze hebben mij ook mijn schoenen liet teruggegeven, maar u hoeft geen nieuwe te ;open want ik loop liever op blote voeten." Van Ham had seeds om elf uur op vrije voeten tunnen rondlopen. De raadskamer van het lasseltse gerechtshof had om die tijd al beslist 'at de alibi's die hij had opgegeven, waterdicht waren en dat er dus geen reden was deze ver lachte nog langer vast te houden. Van Ham wilde :chter nog wat blijven en had de gevangenisdirec- eur verzocht in zijn cel nog te mogen middag ten. 'tipt om half twee zwaaiden de poorten in de Wartelarenlaan open en liet Van Ham zich per axi naar zijn huis in de Ambachtsschoolstraat ijden, gevolgd door een sliert auto's met journa- isten en persfotografen. De journalisten mochten illemaal binnenkomen, zijn huisaltaartje, zijn konen, zijn keuken en zijn tuin zien. Achter de 'oordeur lag een stapel post. Zoveel dat Van Ham ir van af zag de stapel door te nemen. Alle •ersonen kregen welwillend uitleg. „Maar als ullie echt wat nieuws van mij willen horen, dan noeten jullie meerijden naar het St.-Janskerkje Diest." i de auto van één der journalisten vertelde Van lam, dat dit uit de veertiende eeuw daterende uïnekerkje hem altijd zeer geïnteresseerd heeft. „Van de opbrengst van mijn boek wil ik de res tauratie betalen. Het kerkje moet een gebed- en ontmoetingscentrum worden voor de vrede. Net zoiets als in Olympiacity in de Verenigde Staten. Vanuit mijn gevangenis heb ik daarover al con tact opgenomen met Dick Gregory, een neger die ook gevangen zit. Ik voel mij met hem verwant. Je ziet, de tijd in de gevangenis is van positieve betekenis voor mij geweest. De eerste dagen waren zwaar, maar later was het een toffe boel. Ik had die tüd niet willen missen. Ofschoon het toch ook niet langer had mogen duren. Want ik heb een paar dagen geleden gedreigd in hongerstaking te gaan. Mijn vrouw en kinderen in Werl (Did.) had ik al gatelegrafeerd. Die moesten dan voor de gevangenisdeur komen zitten en mochten niet weggaan voordat ik eruit kwam." Hans van Ham noemt zichzelf „anders dan ande nummertjes ten beste. Op het muurtje zong hij van „Elisabeth op de rand van het bed" en over „Jantje die de geiser uit elkaar had gehaald en nu de stukjes telde". „Daar komt ook de titel van mijn boek vandaan", legde hij uit. Van Ham legde ter plaatse op de bandrecorder zijn eigen liedjes In Neheim had Van Ham zijn beste tijd. „Ik kreeg daar mijn hele familie op bezoek. Mijn vader en moeder leven al een hele tijd gescheiden, maar in de gevangenis waren zij weer bij elkaar. Mijn vrouw was er, mijn kinderen, mijn schoonfamilie, iedereen was er. Na onze huwelijksdag, 17 jaar geleden, was dit de eerste familiebijeenkomst." Over zijn eerste dagen in Neheim zei hij: „Iemand van de bijzondere opsporingsbrigade in Hasselt heeft mij heel lelijk ondervraagd. Ze wilden mij In Neheim schreef Van Ham tal van brieven, o.a. naar Simon Wiesenthal en naar de auditeur mr- G. van Even. „In de brief aan Van Even heb ik om een onderhoud en om mijn vrijlating verzocht. Tot op de dag van vandaag kreeg ik geen ant woord. Simon Wiesenthal heb ik mijn hele geval uitgelegd, die brief liet ik uit de gevangenis smok kelen. In de gevangenis heb ik ook eens gezegd: ik ben niet de grafschenner, maar ik heb ermee te maken. En ik had er ook mee te maken, net zo goed als de auditeur, ik zat er voor vast cn hij zat er mij over te ondervragen". Op alle gestelde vragen van journalisten gaf Van Ham tijdens deze merkwaardige persconferentie tekst en uitleg. Het grote aantal kilometers dat hij in twee jaren tijd aflegde, verklaarde hij door te zeggen dat hij graag en veel auto reed. Ook 's nachts, naar zijn vrouw en kinderen in Werl, naar orthodoxe diensten in Den Haag, Utrecht, Dussel- dorf en Brussel. Viltstiften gebruikte hij veel om bloemetjes te tekenen bij zijn gedichten. Over zijn voorkeur voor minikleren zei hij: „Ik vind dat heel plezierig, ik zou niet weten niet in een jurk mogen rondlopen1'. den gedirigeerd. Dit alle* methrt dofel de in een confensionele oorlog zo be langrijke samenwerking tussen grond en luchtstrijdkrachten te beproeven. Een interessant aspect hierbij is dat deze vliegtuigen de grens met Oost- Duitsland tot uiterlijk 25 a 30 kilome ter mogen naderen, terwijl normaal een veiligheidsnorm van 40 ii 60 kilometer in acht genomen wordt. De indeling van het oefengebied op de grond brengt een deel van de troepen tot 4 kilome ter van het ijzeren gordijn. De troepen hebben van generaal-ma- joor Meijnderts nog een stringent be vel opgelegd gekregen. Zij mogen met hun voertuigen onder geen voorwaarde schade toebrengen aan de verschillen de te velden staande gewassen in dit plattelandsgebied. (Oefenende militairen van andere nationaliteiten crossen meestal dwars door alles heen). Met deze maatregel beoogt de legerleiding de goodwill, die de Nederlandse mili tairen in Höhne hebben verworven on der de Duitse bevolking, te behouden. „Vernieling van gewassen is psycholo gisch voor mij onaanvaardbaar", zegt generaal Meijnderts. Een ander probleem vormt in de va kantiemaand augustus het vakantiever- keer, dat overigens in omvang nogal meevalt. Om op alles voorbereid te zijn en om alle verkeer in goede banen te kunnen lelden heeft men de steun van 600 man Duitse burgerpolitie en 160 man Nederlandse en Duitse militaire politie. Het tijdelijk in de ijskast zetten van de hele oefening gebeurde gistermiddag zeer tot spijt van generaal-majoor Meijn derts. Zijn opzet was de troepen door het creëren van snel variërende om standigheden in een kort tijdsbestek uit hun normale cadans te halen cn onder een bepaalde druk te zetten. On regelmatig eten, slapen, rusten en actie voeren moesten daartoe bijdragen. Van deze „bijzonders flauwe nabootsing van de werkelijkheia in oorlogstijd", zoals de generaal het noemde, kwam door de gedwongen rust weinig terecht. Nadat gistermiddag na intensief overleg tus sen de betrokken commandanten een nieuw krijgsplan was opgesteld waar bij ook de intussen uit Nederland gear riveerde staatssecretaris Hnex aanwe zig was is gisteravond een oefening weer in gang gezet. Men heelt echter een moot uit het oefeningsgebied geno men. Dat wil zeggen: vriend en vijand trokken vannacht tot aan hot Mittel landkanaal door zonder slag te leveren. Om vijf uur vanmorgen ging aan het kanaal de oorlogstoestand in. De groe nen kregen versterking en begonnen de blauwen weer terug te drijven. Dinsdag 13 augustus zal de oefening koningsgambiet beëindigd worden. Zon dag houden de troepen rust. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Dc asfalteerdcr J. C. uit Souburg moet een week de cel in. De politierechter van Middel burg veroordeelde hom tot deze straf nadat de nian geprotesteerd had tegen de zijns inziens hoge cis van de offi cier van justitie. Deze had een boete van 200 gulden gevraagd, omdat de Souburger in een auto had gereden, hoewel hem de be voegdheid daartoe was ontnomen. Er waren verzachtende omstandigheden. De vriend van C. was onder invloed en om ongelukken te voorkomen ging hij achter het stuur van de auto zitten, die de officier van justitie, na hij op merkte, in zijn cis had betrokken. Toen de asfalteerder desondanks toch bezwaar maakte tegen de els maakte de politierechter er kortaf een week onvoorwaardelijk van. ren". Dat bleek trouwens duidelijk uit de pers conferentie, die hij op het kerkhof muurtje te Diest gaf. Het had er veel van weg dat hij met de gehele affaire een loopje nam. Het eerste wat men in Neheim van mij wilde weten was mijn beroep. Toen heb ik maar zanger gezegd. In de gevangenis heeft men mij correct behandeld. Niet tijdens de arrestatie. In Neheim zat ik eerst met een paar militairen, toen heb ik een zenuwinzinking gekregen en met mijn gevan genisklompen de ramen kapot geslagen. Daarna zat ik alleen. Ik mocht 's nachts liedjes en stukjes schrijven. Kreeg zelfs een zaklamp en mijn band recorder. Voor de gevangenen heb ik in Neheim een toespraak gehouden, 's Morgens in het washok, dat staat ook op de band. Over het ijzeren gor dijn en zo. Ze hebben echt eens kunnen lachen." Van zijn liedjes en sketches, die allemaal in zijn boek komen, gaf Van Ham op het Kerkhof enkele „Satan is onze God" laten schrijven, met krijt op het schoolbord. Ik weigerde en bleef weigeren, ik schreef van alles maar geen „Satan is onze God'1. En ook geen hakenkruisen, tenslotte ben Ik kwaad gewoi-den en heb ik geschreven „God is lief". In Hasselt heb ik wel een Satantekst geschreven, dat heeft meneer Van Osta mij gevraagd, een vrien delijke man, daarom heb ik hem dat plezier ook gedaan. Die B.O.B.-man van Hasselt was toen ook poeslief. Hij heeft later de meeste moeite gedaan om mij weer vrij te krijgen. Ik zei hem nog: de heren willen zich op een elegante manier van mij ontdoen, zonder hun gezicht te verliezen. Wa6 die Belgische politie maar niet zo vooringenomen ge weest, dan was ik veel eerder vrij gekomen. Die mensen waren de eerste dagen voor honderd pro cent van mijn schuld overtuigd. En van dat idee waren ae niet af te brengen". Grafschenner Een vraag werd Van Mam herhaaldelijk gesteld door de journalisten: „Wat vindt u van de graf schenner?" Hij antwoordde daarop eigenlijk nooit klaar en duidelijk. Al die antwoorden samenvattende zei hij erover: „Er zijn mensen die over lijken Jopen, u bijvoor- veeld. Kijk maar u loopt immers op een kerkhof". „Ik vind grafschennissen onsympathiek, maar er is zoveel onsympathiek in de wereld. Het moet een man zijn, die niet goed bij zijn hoofd is. Maar dat ik het nu zo vreselijk vind kan ik niet zeggen. Ik beu echter geen afbreker, ik ben een opbou wer". En de daad bij het woord voegend, zette hij oen omgevallen grafsteen op het kerkhof overeind, 's Avonds zat Van Ham op het Maatstrichtse Vrijthof al weer rustig een glaasje limonade te drinken op een van de terrasjes. Aan processen tegen de politie of tegen kranten denkt Van Ham niet. „Ik houd niet van processen Bovendien heb ik zo veel gratis publiciteit gekre gen, ik schrijf hier mijn boek, voor de rest ga ik gewoon verder leven'1, Italië geprikkeld over bezoek van Barnard ROME (AP De Zuidafrikaanse hartchirurg, Christiann Barnard heeft vandaag negen patiënten onderzocht ln een bliksembezoek van drie uur aan een ziekenhuis in Rome, als gevolg waarvan een storm van kritiek en wrevel is ont- Alvorens naar Nice te vliegen deelde Barnard mee, dat van de acht kinde ren en de ene volwassene die hij on derzocht had, hij besloten had er een te opereren, de 13-jarige Paolo Fiocca, het kind wiens geval de sympathie wek te van de actrice Sophia Loren. Hij zei, dat de anderen in minder ernstige toe stand verkeren. De dagbladen noemen zijn reis een „publiciteitsstunt". De bladen maken melding van toenemende geprikkeldheid en wrevel onder de Italiaanse chirur gen over de aandacht die geschonken wordt aan een buitenlander. Het blad Paese Sera schreef, „Er zijn in Italië veel cardiologen wie Barnard niets te leren heeft". Werkgroep voor veiliger narcose DEN IIAAG (ANP) Staatssecretaris dr. R. J. II. Kruislnga (Volksgezond heid) heeft de Nederlandse Anaesthesia- tenvereniglng en dc Stichting Nationale Ziekenhuisraad gevraagd een werkgroep in te stellen tot besturing van cl*' maat regelen en de voorschriften ter beveili ging van de patiënt tijdens de toepas- Dr. Kruisinga heert dit meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid J. F. Wolrf (CPN), die vragen had gesteld over het verwisselen van gascilinders in een zie ken huis te Haarlem, ten gevolge waar van een patiënt om het leven kwam. Aan de gezondheidsraad Is advies ge vraagd in het bijzonder over eventueel te treffen maatregelen ter bevordering van een doeltreffende toepassing van narcose met zo gering mogelijk risico voor de patiënt, zo blijkt uit het ant woord. Nadat eerst het advies van de gezond heidsraad en het rapport van de in te stellen werkgroep zal zijn orrlvangen zul len T.Z.T. maatregelen worden getrof fen, aldus de staatssecretaris. In zijn antwoord wijst de onderminis ter erop dat de aanpassing en stan daardisering van de gascylinders In een aantal daarvoor In aanmerking komen de ziekenhuizen op gang is gekomen. Het is te voorzien, zo zegt hij. dat bin nen het komende jaar dit werk groten deel zal zijn voltooid. Schramme bewaakt BRUGGE (AP) De politie van Brug ge heeft bewaking ingesteld bij het huls van de voormalige huurlingenleider. Jean Schramme, na zijn vrijlating giste ren In afwachting van zijn proces. Tot de bewaking werd besloten nadat justitiële autoriteiten anonieme bedrei gingen tegen hot leven van Schramm* hadden ontvangen. Schramme werd in juni van dit Jaar gearresteerd onder beschuldiging van moord op een Relg terwijl hij als huur lingenofficier ln Kongo werkzaam was.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5