U kunt dit kind vanavond helpen Agnew bij negers niet erg gezien Actie via beide tv-netten „VEERTIG KARAAT ondeugend Frans blijspel Giften Biafra aftrekbaar Babyvoeding naar Biafra PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1968 HiMn ■mi mi n De gouverneur van Maryland, Spiro T. Agnew, zoon van Griekse Immi grant, die zijn naam veranderde van Angnostopoulos, heeft een hoogte punt bereikt in zijn snelle politieke carriëre toen hij door Richard Nixon benoemd werd tot kandidaat van het vice-presidentsohap. Agnew, 49, die van democraat republikein geworden is, Is een van de jongste gouverneurs die de staat Maryland ooit gehad heeft. Zoon van een Griekse restaurateur in Baltimore, Maryland, groeide hij op ln de Jaren van de depressie en hielp zijn familie vaak het bescheiden inko men te vergroten door baantjes n'a schooltijd. HIJ moest hulpeloos toe zien toen het restaurant van zijn va der over de kop ging, waardoor de oude Agnew gedwongen was zijn brood te verdienen met het venten van groenten. Hij liep de middelbare school af in 1937, ging aan de John Hopkins uni versiteit scheikunde studeren, maar besloot na drie Jaar dat reageerbuis jes niet zijn roeping waren. Hij ging aan de avonduniversiteit van Balti more rechten studeren en had 'n baan bij een verzekeringsmaatschappij om zich te bedruipen. Daar ontmoette hij de secretaresse Elinore Isobel Jude- find. Vier maanden later waren zij verloofd. Hun huwelijk werd uitgesteld door de tweede wereldoorlog en pas nadat hij de officiersopleiding aan Fort Knox, Kentucky, in 1942 voltooid had trouw den zij. Twee jaar later werd hij over zee gestuurd en nam deel aan acties in Frankrijk en Duitsland. Hij nam ook deel aan de Ardenneslag, en werd verschillende malen hiervoor on derscheiden. Toen hij in 1948 naar huis terugkeer de schakelde hij over van democraat naar republikein. Zijn vader bleef lid van de democratische partij. Datzelf de Jaar zette hij zijn rechtenstudie voort en promoveerde een jaar later. Zijn standpunt ten gunste van de vrije woonkeuze hielp hem aan de overwinning op George P. Mahoney in de gouverneursverkiezingen van 1906. In wanordelijkheden tijdens de afge lopen twee jaar hebben het standpunt van Agnew inzake de burgerrechten veranderd, hoewel de gouverneur vol- Agnew woedend geweigerd bijeen te komen met leiders van ongeveer 250 studenten van het Bowie State Colle ge, dat voor het merendeel door ne gers wordt bezocht, die een sit-in hiel den in het college om kracht bij te zetten aan hun eisen voor verbetering van de campus. Agnew gaf bevel hen allen te arresteren. En precies een week geleden, tijdens zijn laatste persconferentie voordat hij naar Miami vertrok, zei de gouverneur botweg dat de politie niet moest aar zelen om tijdens wanordelijkheden op houdt dat hij niet veranderd Is. „Ik ben niet veranderd", aldus verklaar de hij kort geleden tegenover de pers, „Ik sta stil". Hoever de toon geleidelijk veranderd was, werd pas duidelijk op een bijeen komst met negerleiders in Baltimore, kort nadat de stad getroffen was door wanordelijkheden na de moord op dr. Marin Luther King. Hij sprak de be schuldiging uit dat zij zich niet uit spraken tegen „de negerracisten" om dat zij bang waren. De helft van de negerleiders liep woedend de vergade ring uit, maar de overschakeling van de gouverneur naar een hardere aan pak ging voort. Nog slechts een week geleden heeft plunderaars te schieten als zij geen gehoor gaven aan het bevel er mee op te houden. Agnew, die lange tijd gouverneur Nelson Rockefeller heeft gesteund voor de republikeinse presidentiële be noeming, werd ontgoocheld doordat Rockefeller dan weer wel, dan weer niet wilde. Hij werd werkelijk kwaad toen Rockefeller in maart vierkant verklaarde dat hij geen benoeming van zijn partij zou aannemen. En hoewel Agnew tot zijn openbare bekendmaking maandag dat hij voor Nixon was, nog steeds zei, dat hij nog geen beslissing genomen had, was het privé bekend dat Nlxon hem voorge steld had de benoemingsrede te hou- In het Koningin Ellsabelhzlckenhuls in de Biafraanse stad Umuahia onderzoekt de Nederlandse Brechtje Folkers een slachtoffertje van de hongersnood in dit door burgeroorlog geteisterde ge bied. Met hulp van het Rode Kruis proberen Unicef, missie en zending met de uiterste krachtsinspanning voedsel en medicamenten te bemachtigen en te transporteren naar bet noodgebied. Vanavond om 20.20 uur start vla de belde teevee-netten een Nationaal Ap pèl voor Blafra. De uitzending bestaat uit vier onderdelen: een Biafra-repor tage van het IKOR en van de VARA, een interview van Ad Langenbent met de in Biafra werkende, maar momen teel in Nederland verblijvende arts dr. Middelkoop en tenslotte een oproep geldelijke steun. (Het gironummer de stichting Vluchtelingenhulp In afra in Utrecht is 400). Brandpunt is terug in Indonesië. Voor- uitgereisd op de Nederlandse parle mentaire delegatie die daar binnenkort arriveert bracht zU gisteren een eerste reportage: gesprek met minister van Handel Sumitro. dat een goede actua liteitswaarde had. Veelbelovend voor 't Brandpuntmateriaal dat we de komen de dagen uit Indonesië mogen ver wachten. De rubriek was ook overigens voor treffelijk. Ben Sies schonk vanuit En geland aandacht aan de aanhangers van Scientology, een naar soort pseudo- godsdienst die zijn stichter, de Ameri kaan Don Hubbard, miljoenen oplevert en veel van zijn volgelingen ongeluk kig maakt. De sekte schijnt ook in ons land op gang te raken. Reden om Brandpunt dankbaar te zijn voor deze attente waarschuwing. Begonnen was met de republikeinse conventie in Miami. We zagen de jong ste beelden en Henk Neuman leverde een zeer kritisch commentaar op het zwakke team dat een gooi naar de hoogste leiding in de Verenigde Staten gaat doen. Zulks zeer welgcdocumen- teerd. VARA's Achter het Nieuws had eerder op de avond óók aandacht aan Nixon gewijd. Weliswaar met een oud inter view, gegeven van de Brit David Frost, maar heel kenmerkend voor 's-mans denken. Die zei nl. er bij de rassen kwestie vanuit te gaan dat er wel de gelijk verschil is tussen blank en zwart: de negers zijn superieur in atletiek, de blanken weer in andere dingen. HIJ bedoelde kennelijk: de zwartjes kun nen lekker hardlopen en mooie blues zingen, de blanken hebben wat meer intellectuele begaafdheid. Het klonk onthutsend uit de mond van een man die naar een zó hoog ambt dingt. Het Achter het Nleuwsieam dat in Biafra materiaal verzamelde voor de uitzending van hedenavond kwam gis teren met een aandeel dat het politieke aspect van het conflict behandelde. Dit leek ons ontactisch. Wil de actie van avond slagen dan mogen uitsluitend humanitaire overwegingen gelden. Door de uitzending van gisteren, die boven dien eenzijdig leek, werd daar afbreuk aan gedaan. Ilct lijkt ons nl. niet juist om op donderdagavond te wijzen op munitiegebrek bij de Biafranen als men vrijdagavond wil aantonen dat voedsel gebrek tot een acuut gevaar van mas sale dood dreigt te lelden. We hopen vurig dat de misplaatste uitzending van gisteren geen averechts effect zal hebben op de actie van vandaag. De ramp met het Britse luchtschip, de R-101, een gebeurtenis, die nog vrij goed als jeugdherinnering is bijgeble ven, vormde de inzet van de tweede aflevering van de Britse reeks „Opzet of niet". Opnieuw een voortreffelijke documentaire, die ons doet geloven dat de VARA met de aankoop van deze serie een voortreffelijke greep heeft Het was gisteren overigens een avond die aantoonde dat het woord coördi natie uit het t.v.-woordcnboek ge schrapt lijkt. Schakelend tusBen I en II kon men alleen maar programma- fragmenten zien na acht uur. En als contrast voor Brandpunt was er op II een documentaire over echtscheiding Van CVK/IKOR. die we noodgedwon gen moesten missen omdat we ons lie- NEDERLAND I STER (Reclameuitzendingen om 18.55, 19.03, 19.56 en 20.16) NTS 18.50 uur: Barend de Beer. 19.00 uur: Nieuws in het kort NCRV 19.07 uur: Wrestling wrecks, tekenfilm 19.13 uur: Cowboy Kaleidoskoop, oude westerns. NTS 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Nationaal Appel, vluchtelingenhulp VPRO 21.15 uur: Ina, cabaret 21.50 uur: Onaantastbaar, NTS 22.35 uur: Tweede journaal NEDERLAND II (Rcclameuitzendingen o 18.55 en 20.16) NTS 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Weekjournaal voor gehoorgestoorden 19.25 uur: Open oog, signalerings programma 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Nationaal Appel, vluchtelingenhulp AVRO 21.15 uur: Peyton Place, t.v.-serle 22.05 uur: 22.35 uur: Televizier, actuali teitenrubriek NTS 23.00 uur: Tweede Journaal Televisie morgen NEDERLAND I 16.00 uur: Nieuws in het kort 16.02 uur: Dagje ouder, be j aardenprogramma 17.00 uur: Plpo de Olown, jeugdprogramma De r aangegeven programma's zijn kleurenteievlsieprogramma'a. HILVERSUM I VARA 21.00—22.30 uur: Italiaans operaconcert 22.55—23.55 uur: Een reis om de wereld ln zestig minuten HILVERSUM II NCRV 20.53—22.00 uur: De nacht viel over Budapest, luisterspel TROS 22.00—22.30 uur: Thrillertheater, luisterspel RADIO NIEUWSDIENST HILVERSUM II: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30. 12.80, 18.30, 22.30. 23.55 HILVERSUM I: 7.00. 8.00. 11.00. 13.00, 16.00. 18.00, 19.30. 22.30, 23.55 HILVERSUM ni: Elk heel uur vanaf 9.00. RADIO PROGRAMMA HILVERSUM I (402 m) ;eldcn (II). lezing. Loosdrecht: talententest. 23.45 Actualiteiten. 16.28 Paaidesportult- 3.62 Taalwenken. 18.55 Grammofoonmuzlelc. De oplossing lijkt eenvoudig: laat de omroep die op I uitzendt tijdig een programmaschema indienen en ver plicht de verzorger van II wat onder werp en tijdsduur betreft zich daaraan aan te passen. Leg desnoods een fikse boete op voor elke afwijking die niet door dringende reden bevolen is. En geef daarmee de kijkers wat beloofd is toen het tweede net werd ingesteld: contrasterende programma's en volle dige keuzevrijheid. Vg. DEN HAAG Acht dagen achtereen van 22 tot en met 29 augsutus kan men in Den Haag In de Koninklijke Schouwburg gaan kijken naar „Veertig Karaat", het ondeugende blijspel van het Franse schrijversduo Barlllet en Grédy, dat laat ln het afgelopen seizoen door de Haagse Comedle werd uitge bracht. „Veertig", zoalB hef toneelstuk Den HAAG, (ANP) Het ministerie van Financiën deelt mede dat giften aan de „stichting Vluchtelingenhulp Biafraconflict" aftrekbaar zijn voor de loon- en Inkomstenbelasting en do vennootschapsbelasting. Hierbij geldt de gebruikelijke voorwaarde, dat de giften met schriftelijke bewijzen (bij voorbeeld een giro-afschrijving ten gunste van het gironummer 400 van de stichting) moet worden aangetoond. Zandvoort loopt vooruit op beslissing roulette ZANDVOORT (ANP) Ondanks het negatieve resultaat tijdens de parlemen taire behandeling van de jongste wijzi ging van de wet op kansspelen is het Zandvoortse gemeentebestuur ervan overtuigd dat in de nabije toekomst ge rekend mag worden op de reële moge lijkheid tot een wettelijke regeling om het toelaten van een behoorlijk geregle menteerde roulette. De praktijk in het buitenland leert dat touristencentra de geëindigde plaatsen zijn voor het toelaten van een roulette. Zandvoort leent zich bij uitstek voor een exploitatie, is de mening van het ge meentebestuur dat er bij de gemeente raad op aandringt nu reeds haar aan spraken op een gereglementeerde roulet te bij de regering kenbaar te maken. Op 29 april jl. sprak de Haagse gemeen teraad 2Jch ook uit voor de Invoering van een gemeentelijke exploitatie van een casino. Dit acht het Zandvoortse gemeen tebestuur prematuur. Hoofdzaak ls dat de toestemming wordt verleend. Aan staande dinsdagavond neemt de raad een beslissing. genoemd, is In die korte tijd niettemin van de drukst bezochte stukken van het seizoen 1967-1968 geworden: op een enkele matinee na waren alle 35 voor stellingen die het tot dusverre beleef de (waarvan 22 in Den Haag) uitver kocht. Het stuk, dat met zeer eigentijdse vrij moedigheid een Parijse mama plotse ling confronteert met een al bijna ver geten, anoniem vakantie-avontuurtje, in de persoon van., een vriendje van haar dochter, zette ook „in de provincie" de 8chouwburgkassa's onder grote dfuk. Zo zelfs, dat een catastrofe dreigde, toen hoofdrolspeelster Myra Ward plotseling werd overvallen door ernstige rugklach ten. Maar: van afgelasten kon geen spra ke zijn, vond zij, ook al kostte elke be weging haar veel moeite en pijn. Direc teur Pnul Steenbergen van de Haagse Comedie was het daar volkomen mee eens. Zijn oplossing: hij reed persoonlijk zijn onvervangbare actrice (dito echt genote) een aantal avonden heen en te rug naar en vun theaters in het Oosten des lands. Gemiddelde lengte per tra ject: 300 kilometer. Alles krachtens de traditionele, nog altijd gelden theater- wet: „The show must go on". En deze show Ko van Dijks eerste Haagse regie was en is het dubbel en dwars waard om door te gaan. Daar staan naast Myra Ward ook de andere Miira Ward en Quido de Moor ale het ongelijke paar dat een vakantie-c wikkelingen nol leiden. tuurt je beier/1 dat latentot veel i Dansgroep voor Rotterdam ROTTERDAM (ANP) De Rotter- I damse gemeenteraad krijgt in zijn eerst volgende vergadering een voorstel te be- i handelen een subsidie van 1.550,000 gul- I den per jaar beschikbaar te stellen ten behoeve van de ln de Maasstad op te richten dansgroep. De stichting Werk groep Danskunst in Rotterdam had de oprichting van een Rotterdamse dans groep bepleit en de meerderheid van het college van B. en W. kan zich blij kens het aan de gemeenteraad gerichte voorstel, met de vorming van een der gelijke groep verenigen. Het is de bedoeling dat Ineke Sluiter de- nieuwe groep zal leiden. Deze was destijds Ook nauw betrokken bij het werk van het Rotterdams Danscentrum, dat evenwel wegens gebrek aan finan ciële middelen moest worden opgeheven. De nieuwe dansgroep zal als de raad tenminste akkoord gaat met het subsi- dievoorstel bestaan uit 8 tot 12 dan- en danseressen. in het gezelschap in de wandeling wordt medespelenden zorg voor: Ko van Dijk, Georgette Hagedoorn, Guldo de Moor, Trlns Snijders, Marijke Merckens en Jacques Luyer. Plus de vertaling van Alfred Pleiter, he^ decor van Jacques Marllller en de kostuums van Has Noord- hoek Hegt. De auteurs, die destijds veel plezier beleefden aan de voorstelling door de Haagse Comedle van hun „Cactus- bloem", hebben aangekondigd ook de ze keer weer een voorstelling persoon lijk, te willen bijwonen. De juiste datum van hun komst is nog niet bekend. Pablo Casals (91) juryvoorzitter in Boedapest BOEDAPEST (AP) Indien zijn ge zondheidstoestand dit toelaat zal Pablo Casals (91 Jaar en geldend uls de groot ste cellist van deze eeuw) de internato- nale jury lelden van het Llszt-Bartok- concours, dat van 18 september tot 1 oktober in Boedapest wordt gehouden. De organisatoren hebben medegedeeld dat 63 cellisten en 26 violisten voor het concours hebben ingeschreven. Behalve het concours voor cellisten en violisten wordt, ter nagedachtenis aan de Hongaarse componist Leo Wei- ner, een concours voor strijkkwartetten gehouden, waarvoor zich 10 kwartetten hebben aangemeld. De eerste prijs in de individuele cate gorie bedraagt 30.000 florint (plusminus 3600 gulden), het winnende strijkkwar tet ontvangt 40.000 florint. Weer kunstroof in België BRUSSEL (DPA) Voor de tweede maal binnen 24 uur bleken donderdag in België schilderijen ter waarde van verscheidene miljoenen franken te zijn gestolen. Onbekende inbrekers ont vreemdden uit een villa aan de rand van Brussel twintig werken, waaronder schilderijen uit de scholen van Brueghel en Rubens en een houtplastiek uit de vijftiende eeuw. De eigenaar ontdekte de diefstal bij terugkeer van een vakan tie. In de nacht van dinsdag op woens dag werden bij Brugge door onbeken den vijftien waardevolle schilderijen ge- Klelnkunstkorrel s tlsch strijdlied. 7.23 foonmuzlek. VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws. 8.11 Van de voorpagina. 8.15 Z.O. 135: gevarieerd programma. (9.36-9.40 Water standen). 10.30 Ook ruimte voor de volkstuin- der!, gesprek. 10.48 Met goud bekroond: lichte grammofoonmuzlek. 11.00 Nieuws. 11.02 Stereo." Amusementsmuziek (gr). 11.30 Het Republikeinse Congres In Miami Beach, na beschouwing. 11.45 klatergoud: muz. feuil leton over de wondere wereld van de kleln- mble (Gr.) 12.2S lriPa°' i tuinbouw. 12.29 twintigers. 14.40 Radio Jazz Magazine. NRU: 15.00 Tot beter begrip, een cursus muzlekluisteren. 15.45 Meer over mlndre, lezing. 16.00 Nieuws. 18.02 Wat doen ze in de Haaf?, discussie. VARA: 16.30 Stereo: Klassieke gewijde muziek. 17.25 Radioweekjoumaal. 17.55 S.O.S.-berichten. HILVERSUM II (298 m) NCRV: 'oord. i Ster klassiek hoboconcert (gr.) 7.30 Nieuws. 7.32 Actualiteiten. 7.45 Stereo: licht Instrumentaal trio (opn.). 8.00 Nieuws. 8.11 Muziek van het Leger des Hells (gr.). 8.30 Nws. 8.32 Tourlng- club: vakontietips. 8.45 Stereo: Lichte gram- mofoonmuziek. y.30 Klassiek verzoekplaten- programma. 10.30 Stereo: Promenade orkest en zangsoliste: amusementsmuziek. 11.00 Nieuws. 11.02 Hoe anders is de ander, lezing. 11.15 Klassieke en moderne orkestwerken (gr.). 11.06 Mededelingen. KRO: 12,00 Licht pianospel (gr.). 12.14 Marktberichten. 12.18 Overheidsvoorlichting: Exportivitelten nieuws, wenken en adviezen op exportee- ■lingen t.b.v. land- en tum bled. 12.26 5 grammofóonmuzlck. rragen aan Krlshna- informatie o nieuwe langspeelplaten. NCRV: 13.00 Nieuws. 13.03 Licht instrumentaal sextet met solisten. 13.30 zuldzee-serenade. 14.00 Nieuws. 14.03 T(w)ienerama: magazine voor t(w)leners. 15.00 Nieuws. 15.03 Halte: programma voor twintigers. 15.30 Country and western muziek. >etlg: ;rd muzlekpro SCHIPHOL (ANP) Gisteravond is een Boeing 707 van Transavia Holland met aan boord een voor Biafra bestem de lading van 30 ton babyvoeding van Schiphol vertrokken. Het toestel vliegt naar het voor de Nigerlaanse kust gele gen Portugese eiland Sao Tome, waar naar verluidt al meer van dergelijke zen dingen zijn opgeslagen. Vandaar worden de goederen overge laden in vliegtuigen van een lokale lucht vaartmaatschappij, die een soort pen deldienst onderhoudt tussen Sao Tome en het enige vliegveld dat Biafra nog rijk is. De babyvoeding is afkomstig van een Amerikaanse katholieke missie, die de zending in Biafra opvangt. Aanstaande maandag zal Transavia een tweede zen ding naar Biafra brengen. Of er nog meer 2ullen volgen is nog niet bekend. Haagse Comedie in komend seizoen DEN HAAG Het tableau de la troupe van de Haagse Comedie is voor het seizoen 1968/1969 als volgt samen gesteld: directeur Paul Steenbergen, ar tistieke leiding Paul Steenbergen, Joris Diels, Helen Simonls (dramaturge), zake lijk leidster Loes Wieringa. SEIZOEN 196S196* Actrices: Anne-Wll Blanker», Ingeborg El- Georgette Hagedoorn, Anne-Marle Hc.vllgci Marijke Anny de Lange, Jan Grefe, Gerard de Groot, Leo de Har- togh, Relnler Heldemann, Guus Hoes, Erie van Ingen, Frans van der Ltngan, Jacques Luyer, Guldo de Moor, Carl van der Plas. Wlm van RoolJ, Paul Steenbergen, Gijsbert Tersteeg, Dick Top, Jan Veelo. Guus Var- rlaan Andrlessen. kostuumadviezen: Ha» Noordhoek Hert, chef publiciteit en assistent- dramaturg: Elfred van der Vliet, typogra fisch vormgever en publicistisch adviseur i Aart Verhoeven, administrateur: Anthoon van Zuylen. chef technische dienst: Jan ten Katen, chef-decoratelier: A. Verpoort, de corateurs: Wlm van Hemert en Chrla Kobus,

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2