Hans van H. geen graf schenner? Belgische politiemensen onzeker WERKLOOSHEID GESTEGEN DOOR SCHOOLVERLATERS Automobilist na „wurgpoging in „elkaar geslagen' Lambethconferentie verwerpt encycliek Bisschop Ernst schaart zich achter uitspraak van zijn vicaris Ruygers Alibi's moeten doorslag geven Man verdacht van overval op postkantoor Rens van Dorth in rol van Kraaykamp Stijging dit jaar minder sterk 1,8 procent van mannen is werkloos Encycliek niet definitief en onfeilbaar WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van verslaggevers) HASSELT De raadskamer van het gerechtshof te Hasselt heeft het aanhou dingsmandaat tegen Hans van H. ver lengd. Het is echter niet uitgesloten dat hij deze week nog in vrijheid wordt ge steld. Zoals bekend werd de 47-jarige Van H. meer dan drie weken geleden in het Duitse plaatsje Wert door de Bel gische politie gearresteerd. De Hasselt se bijzondere opsporingsbrigade koester de toen zeer zware verdenkingen dat Van H. de grafschenner was, waarnaar de politie in Nederland, België en Duitsland al ruim twee jaar lang zoekt. Van H. is Nederlander, die in Hasselt woont. Zijn vrouw woont in Wert, waar zij onderwijzeres is aan de lagere school voor kinderen van Belgische militairen. Na zijn arrestatie zat Van H. 18 dagen opgesloten in de Belgische Wavelkazer- ne in het Duitse Neheim. Vorige week bracht men hem over naar Hasselt, waar het parket het onderzoek tegen hem voortzette. Zo positief als allerlei Belgische poli tieautoriteiten nog vorige week van de schuld van Van H. waren overtuigd, zo voorzichtig liet zich dinsdagmorgen on derzoeksrechter mr. P. Schroe uit. „Er bestaan tegen Van H. zware verdenkin gen, die verdenkingen zijn er nog, maar aanwijzingen zijn geen bewijzen. Het schijnt toch niet onmogelijk dat Van H. volledig onschuldig zou kunnen zijn", al dus mr. Schroe. „Het aanhoudingsman daat is voor een maand verlengd, dat wil niet zeggen dat wanneer de procureur des konings en de onderzoeksrechter akkoord zijn, over een vervroegde invrijheidstel ling kan worden beslist. Daarbij speelt een aantal alibi's een grote rol. Wanneer wij die bevestigd kunnen krijgen wordt Van H. onmiddellijk op vrije voeten ge zet. Er wordt dag en nacht aan gewerkt om daarvoor alle inlichtingen te verza melen. Het Nederlandse dossier is volle dig in ons bezit, wij wachten nog op in lichtingen uit België en Duitsland. De grafologische rapporten zijn voor die eventuele invrijheidstelling niet doorslag-" gevend. We hoeven zelfs niet absoluut te wachten op het procesverbaal over de recente grafschennis te Breda en Roosendaal. In ieder geval valt deze week een beslissing". ZWARE BEWAKING Van H. werd dinsdag voorgeleid aan de raadskamer, die presideerde onder mr. J. Pexters. Ook nu was hij geboeid, maar hij droeg thans schoenen. Het ge rechtsgebouw werd streng bewaakt. Twaalf rijkswachters in en buiten het gebouw weigerden iedere journalist of fotograaf de toegang. „Het gebeurde", aldus mr. Schroe, „omdat een verdach te bezwaar kan maken tegen het feit dat hij in een gerechtsgebouw wordt ge fotografeerd, zoals verleden week vrij dag is gebeurd". De verdachte was vergezeld van twee advocaten, mr. J. Ketsman uit Brussel, thans militair te Neheim en mr. H. van Grambergen uit Gent. Deze advocaat had Van H. Zelf uitgekozen. Tijdens een persconferentie na afloop zei onderzoeksrechter Schroe nog: „Ik geloof in een grafschenner, maar ik ge loof dat hij nabootsers heeft gehad. Van H. is maandag zeer langdurig ver hoord. Hij gedroeg zich inschikkelijk en uiterst correct. Het kan best zijn dat 'n zaak die er in het begin zo zwaar voor stond, straks toch te mager is gewor- Over eventuele genoegdoening van de zijde van de Belgische justitie zei de onderzoeksrechter: „Ik weet niet of Van H. dat kan. De Belgische politie had ernstige verdenkingen die sen voor arrest rechtvaardigden". Grafschennis in Bergen op Zoom (Van onze correspondent BERGEN OP ZOOM De beheerder van de geallieerde militaire begraaf plaatsen, aan de grote weg van Bergen op Zoom naar Roosendaal, constateerde gisteren, dat in de bezoekerskapel op de Canadese begraafplaats met viltstift en kele woorden \tfaren geschreven. De tekst van het geschrevene en de vvüze van schrijven geven de indruk dat men hier niet te doen heeft met de bekende maniak. De recherche stelt een onder- WESTKAPELLE (ANP) De 27-ja rige verzekeringsagent C. B. uit Vlissin- gen zal vrijdag voor de officier van justitie worden geleid verdacht van een overigens mislukte overval donder dag j.l. het postkantoor van Westkapel- le. De man zit ingesloten op het bureau van de rijkspolitie in die gemeente. Hij heeft niet bekend, maar bij confrontatie heeft de postkantoorhouder hem wel als zijn belager aangewezen. CHU-jongeren gaan kamerleden kritisch volgen (Van inze parleme DEN HAAG De jongerenorganisa tie van de Christelijke-Historlsche Unie gaan de afgevaardigden van de CHU in de Tweede Kamer op de proef stel len. Zij zullen geruime tijd het doen en laten van de Kamerleden heel kritisch volgen. Zo zal worden bekeken of de Kamer leden voldoende deskundig zijn, maar ook of er voldoende allround politici in de fractie zitten. Bezien wordt ook of de Kamerleden vaak genoeg aan de debatten deel nemen. Het resultaat van het kritisch volgen zal worden neerge legd in een rapport voor de commissie van wijze mannen, die zal bekijken wie bij de volgende verkiezingen op de kan didatenlijst van de CHU moet. Met hun kritische geluiden hopen de jpngeren bij te, dragen tot verkleining van de kloof tussen parlement en publiek, in ieder geval tussen CHU en kiezers. Ook ho pen de jongeren dat hun invloed in de fractie groter zal worden. In de laatste vakantiedagen die de Nederlandsers resten, wordt er getwijfeld tussen strand of een onderkomen met droogtegarantie. Zo'n onderkomen is het altijd boeiende Schiphol waar je goedkoop een poosje kunt vertoeven. De parkeerplaatsen waren overvol toen de lucht ging betrekken. .i. 55 Verdediger: „Hij zou met een kam hebben gestoken ARNHEM (ANP) De officier van justitie bij de rechtbank te Arnhem, mr. F. O. Leusink, heeft vandaag anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek, drie da gen hechtenis en een half jaar rijks werkinrichting geëist tegen een uit Suri name afkomstige 26-jarige classificeer der wegens midhandeling van een auto mobilist in de nacht van 20 op 21 april van dit jaar te Arnhem, zomede wegens souteneursschap. De Surinamer die samenleefde met een 24-jarige Rotterdamse, maar zei niet te weten dat zij zich ophield met 't aanknopen van financiële en seksuele re laties met mannen, trof haar die nacht in tranen aan. Zij zei bijna te zijn ge wurgd door een automobilist. Deze had tevoren een klacht ingediend bij de Su rinamer dat hij f25,- aan Ellen had ge geven zonder daarvoor enigerlei tegen prestatie te hebben genoten. De Surina mer beloofde een grondig onderzoek, maar na de in tranen badende Ellen te hebben aangehoord, ontstak hij in woe de. Samen met Ellen ging hij de automo bilist te lijf en verwondde de man met een steekwapen. Een Arnhemmer was hiervan getuige geweest. Hij belde de politie toen hij meende dat de teleurge stelde klant dreigde te worden afgeslacht. De politie reageerde aanvankelijk niet, maar toen de man gewond op het trottoir achterbleef en de bewoners telefonisch berichtten dat niet meer de politie maar de gemeentelijke geneeskundige dienst van node was verscheen de poli tie weldra en arresteerde de Surinamer. Voor de rechtbank verklaarde de ver dachte alleen maar in woede te zijn ontstoken omdat de automobilist zijn verloofde had aangevallen. Hij had een puntige kam als verdedigingswapen ge bruikt maar later had de politie in een vuinisemmer een half verbrand dolk mes gevonden. Voor de officier van justitie was dit voldoende bewijs dat verdachte gewelddadige had ingegrepen. Souteneursschap was volgens mr. Leu sink ook bewezen, want bepaalde inkom sten zou verdachte niet hebben gehad. De raadsman mr. Ewout Vermeulen plaatste zich in zijn pleidooi op het stand punt dat zijn cliënt de kam had gebruikt om te steken, ,,'n ondeugdelijk wapen", Het souteneursschap zou volgens pleiter niet zijn bewezen want zijn cliënt werk te o.m. vaak als clissificeerder. Mr. Ver meulen meende dat 3'/i maand voor arrest voldoende was voor hetgeen zijn cliënt zou hebben misdreven. |Na afloop van deze strafpleit zal pleiter er onmid dellijk werk van maken dat zijn cliënt terugkeert naar Suriname. „Deze man kan in Nederland niet gedijen", zo zei hij. Uitspraak over veertien dagen. De voormalige acteur Rens van Dorth (midden), thans t.v.-pro- ducer in vaste dienst uan de KRO, heeft de hoofdrol van Johnny Kraaykamp in het blijspel „Blaf fende honden bijten niet'' overge nomen. Zoals reeds eerder werd vermeld, is Johnny vorige week in overspannen toestand in het ziekenhuis opgenomen. Het is on geveer drie jaar geleden, dat Rem van Dorth voor het laatst op de planken stond. Hij heeft nu anderhalve week de tijd om zijn rol in te studeren. Intussen gaan zijn werkzaamheden in Hilversum gewoon door. De voorpremière van het stuk is op 18 augustus in Den BoschRens van Dorth wordt hier geflankeerd door de regisseur Anton Peters (links) en acteur Bert van der Linden. NEW YORK (AFP) Senator Mike Mansfield, lid van de Senaatscommissie voor Buitenlandse Zaken, is aan boord van een Russisch vliegtuig naar Mos kou vertrokken. Hij verklaarde ook Praag, Parijs en Londen te zullen be zoeken en dat hij twee weken weg blijft. Daarna zal hij rapport uitbren gen aan de commissie voor Buitenland- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. In do maand Juli is de geregistreerde arbeidsreserve geste gen van 57.800 tot 63.000 mannen. Dit is voornamelijk het gevolg van het jaar lijks terugkerende feit. dat vele jeugdi gen, die de scholen hebben verlaten, zijn ingeschreven. Vergeleken met de situatie I van eind juli van vorig jaar, daalde de geregistreerde mannelijke arbeidsreserve met 6100 pèrsonen. Deze vermindering is de resultante van onder meer een daling van het aantal metaalbewerkers (1200), bouwvakarbeiders (6300) enerzijds en van een stijging van het handels- en kantoorpersoneel (1600) en minder ge- schikten (2400) anderzijds. De geregistreerde arbeidsreserve wordt gevormd door de werklozen plus dege nen, die op aanvullende werken en so ciale werkvoorzieningsobjecten werken en als werzoekenden zijn ingeschreven. Aan het einde van juli waren er 52.300 „pure" mannelijke werklozen, dat is 1,8 procent van de afhankelijke mannelijke beroepsbevolking. Van de vrouwelijke afhankelijke beroepsbevolking waren 7100 vrouwen of 0,7 procent zonder werk. Zoals reeds gememoreerd, is de stijging met name een gevolg van het aanbod van de schoolverlaters. De stijging was dit jaar echter minder sterk dan een jaar geleden. In vergelijking met eind juni is de werkloosheid onder de man nen met 6100 gestegen, terwijl in 1967 de stijging van eind juni op eind juli 9000 personen betrof. Ten opzichte van vorig jaar eind juli was eind vorig jaar het aantal werkloze mannen gedaald met 7100. De werkloosheid onder de vrouwen liep op zowel ten opzichte van 'n maand geleden als vergeleken met een jaar ge leden, namelijk met respectievelijk 800 en 600. Eind juli was de werkloosheid onder de mannen, in verhouding tot de afhan kelijke beroepsbevolking, het grootst in de provincies Limburg (4,1 procent), Drente (3,4 procent) cn Groningen (3,1 procent). Gedurende de maand juli nam de werkloosheid onder de mannen in alle provincies toe, behalve in Zeeland. Ver gelijkt men het aantal werkloze man nen met dat op het overeenkomstige tijdstip van het vorige jaar, dan blijkt dit aantal in alle provincies teruggelo pen te zijn, behalve in Zuid-Holland. Wat de schoolverlaters betreft: het aantal als werkloos ingeschreven jon gens tot en met 18 jaar liep op van 3300 tot 7800. Dit laatste aantal is 3200 lager dan het overeenkomstige aantal van vorig jaar. Van de 7800 jongens tot en met 18 jaar, die bij een arbeidsbureau werden ingeschreven, waren er 5800 korter dan een maand werkloos. De overige 2000 maken rond 1 procent van de afhankelijke mannelijke beroepsbe volking van die leeftijd uit. Voor de mannen van 19 tot 50 jaar is dit per centage eveneens ongeveer één. Lang duriger werkloosheid komt vooral voor onder de oudere mannen. Zo waren van de mannen van 6064 jaar rond 3 pro cent reeds een maand of langer zonder werk. Op aanvullende werken en sociale werkvoorzieningsobjecten waren eind juli 11.400 mannen en 7000 vrouwen werkzaam, die ook als werkzoekenden waren ingeschreven bij de arbeidsbu reaus. Deze werkzoekenden worden voor al aangetroffen in de provincies met naar verhouding grote werkloosheid en onder de ouderen, die langer dan een janr als werkzoekenden staan ingeschreven. Het ministerie van Sociale Zaken heeft' tensjotte bprel^end. dat, (gecorrigeerd naar seizoen, de geregistreerde arbeids reserve van mannen en vrouwen tezamen tfjtterts 'dp'mrfanö Tiilf'is teruggelopén van 93.600 tot 89.400. Dit is echter een zeer globaal cijfer. In deze getallen zijn ver werkt degenen, die door seizoenwerk tijdelijk aan de slag zijn gekomen, als mede personen, die als gevolg van hef seizoen juist geen werk hebben. Tegenover de geregistreerde arbeids reserve stonden eind juli 57,700 vacatu res voor mannen tegen 59.800 een maand eerder en 51.400 een jaar tevoren. Het aantal acaturi s vooi rouwen bedrocÉ 32.000. Niet alleen landelijk, maar ook in de meeste provincies verminderde de openstaande vraag naar mannen. Alleen in Groningen, Overijssel en Limburg liep het aantal vacatures voor mannen op. De afneming van het aantal vacatu res komt doordat de vruag naar jongens van 14 tot 18 jaar afnam, en wel van 25.100 tot 22.800 LONDEN (A.F.P) Dc conferentie van Lambclh, waarop het gehele anglicaanse episcopaat is verenigd, heeft eenstemmig een resolutie aangenomen waarin de gevolgtrekkingen van dc encycliek Humanae Vitae over de voorbehoedmiddelen worden verworpen. Het Franse episcopaat heeft in een communiqué zyn volledige steun aan de pauselijke encycliek bekendgemaakt. Het communiqué werd door kardlnanl Lefèbre, voorzitter van de Franse bisschoppenconferentie, aan de pers verstrekt, ajp u.-»(onoinu>l huepv "J^ui 'doqaseiq a8.i3R}|A\z ap i(a;s ja|jq uado uaa uj het verbod van de Paus tegen voorbehoedmiddelen niet In acht kunnen nemen de Kerk moeten verlaten. „Katholieken oioeten bun kerkvorst gehoorzamen in alle zaken van geloof en zeden. Wanneer zij dat niet doen behoren zij niet langer tot de Kerk, aldus de biechop, (Van erslaggevers) BREDA Toen de encycliek „Huma nae Vitae" werd gepubliceerd, was de bisschop van Breda, mgr. Ernst, op va kantie in Joego-Slavlë in een plaatsje nabij Dubrovnlk. Diezelfde dag nog gaf zijn vicarisgeneraal dr. Ruygers zon der dat hij overleg had kunnen plegen tezamen met een aantal andere voor aanstaande katholieken in Nederland een verklaring uit. Daaruit bleek onomwon den dat dr. Ruygers het pauselijk ver bond van liet gebruik van geboortenrege- lende middelen niet als een onfeilbare uitspraak kon aanvaarden. „De beslis sing in deze zaak is een zaak van de ge huwden zelf", aldus bedoelde verkla- Mgr. Ernst is nu in Nederland terug gekeerd. Kan hij de duidelijke standpunt bepaling van zijn vicaris-generaal onder schrijven? De Bredase bischop aarzelt geen moment: „Zonder meer", is zijn ant woord. Mgr. Ernst: „Ik heb pas een paar dagen later van deze encycliek ge hoord, heel toevallig. Ik wilde een krant hebben om te weten hoe de situatie in Tsjecho-Slowakije was. En toen zag ik al die berichten over de encycliek". Hoe was zijn eerste reactie? „Ik had niet verwacht, dat de Paus dit standpunt zou innemen". Mgr. Ernst gaat niet nader in op het verschil in nuance tussen de later gevolgde gezamenlijke verklaring van het Nederlands episcopaat en de eerste reactie van zijn vicaris-generaal. Hij constateert alleen dat deze verkla ring in de hoofdzaak overeen komen. „De pauselijke uitspraak over de ge- boortenregeling is geen definitieve on feilbare uitspraak". De Nederlandse bisschoppen kunnen eenvoudig geen ander standpunt inne men, aldus mgr. Ernst. In het belang van de gelovigen moeten zij handelen zoals zij gehandeld hebben. In bepaalde landen geelt het geen problemen als de wetten en voorschriften worden uitge vaardigd, waarvan bij voorbaat vast staat dat ze niet of nauwelijks zullen worden nageleefd. Daar ervaart men dat de norm anders is dan de realiteit. De Nederlander aanvaardt dit echter niet, betoogt mgr. Ernst. Zo is nu eenmaal onze volksaard. Samenvattend consta teert hij: „Do standpuntbepaling van het Nederlandse episcopaat is pastoraal gezien noodzakelijk en theologisch volko men in orde. Er is wel degelijk ruimte voor andere opvattingen over de geboor- tenregelin wanneer de Kerk zich niet de finitief heeft uitgesproken". Deelt de lagere geestelijkheid de ziens wijze van de bisschoppen? Mgr. Ernst voorziet geen moeilijkheden. Hij wijst erop dat er in Nederland een goede dia loog is tussen bisschoppen en priesters. Dc bisschop van Breda gelooft ook niet dat „Humanae Vitae" de doorsnee ka tholiek voor gewetensconflicten zal plaat sen. Deze encycliek zal de mensen op nieuw tot een gewetensonderzoek bren gen. Maar wie eerder tot de conclusie is gekomen, dat hij of zij geboortenrege- ling mag toepassen, zal zo verwacht mgr. Ernst dat blijven doen. Zonder gewetensconflict. Zorgen maakt de bis schop van Breda zich wel over katholie ken die door „Humanae Vitae" ernstig in Rome zijn teleurgesteld. Voor deze mensen gaat de Kerk benauwend werken vreest mgr, Ernst. „En dit hoeft niet, we moeten toe naar een grote innerlij ke levensruimte". Verwacht mgr. Ernst dut Rome zich zal laten overtuigen door hel Nederland se episcopaat? „De standpuntbepaling van de Neder landse bisschoppen is theologisch en pastoraal gezien volkomen verant woord", stelt mgr. Ernst nog eens. „Maar wil je een ander van een goed standpunt overtuigen dan moet er de mogelijkheid zijn van een gesprek, van een werkelijk gesprek". Tot dusver zijn dit soort gesprekken met Rome schaars geweest. Zo'n gesprek zou overigens be vorderd kunnen worden door een discus sie over „Humanae Vitae", die nu over heel de wereld is los gebrand. Naarma te meer inzicht zal komen in de pastora le aspecten van deze encycliek cn de ge volgen ervan voor de onderontwikkelde landen en in samenhang met de collegia- liteltsgedachte zal er, zo hoopt mgr. Ernst, begrip en steun komen voor dr positiebepaling van dc Nederlandse bis schoppen. Het gesprek eindigt met een waarschijnlijk profetisch woord: „Er zal een zwaar beroep worden gedaan op de overtuigingskracht en het uithoudings vermogen van de Nederlandse bisschop pen".

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5