Pater Jan Smits Leidenaar en missionaris in Brazilië viert zilveren priesterfeest Geplaatste De Vos bijna uitgeschakeld door Swart VOOR FORD ESCORT Hans 't Hart faalde niet: AZC kampioen 2e klas FORD ESCORT Dagtocht Roode Kruis ging in tranen tenonder Stuntend verkoopstertje kraakte moeders autootje de FORD ESCORT Aangezette orgelromantiek in Nieuwe kerk te Katwijk L)E LEIDSE COURANT WOENSDAG 7 AUGUSTUS I960 Pater Jan 8mlt* m.s.e., missionaris In Brazilië her- denkt a.s. zondag In z^n vaderstad Leiden zijn zilveren priesterfeest Pater Jan Smit», geboren in de Nassaustraat, ver trok op zyn twaalfde jaar naar het missiehuis in Drie- huls-Velsen, maakte daar zijn humaniora vlot af, filo sofie studeerde hy in Arnhem, theologie in Steyn L. Op 10 augustus 1943 werd hy priester gewijd en op 15 augustus d.a.v. deed hij in de St.-Petruskerk zijn cerate H. Mis. Door de oorlogsomstandigheden gedwon gen bleef hij tot 1946 in Rotterdam arbeiden in het Una-S&ncta werk. In september 1946 vertrok hij echter naar Brazilië, naar de staat Sao Paolo, waar h(|, voordat er hier in Europa ook maar ernstig werd gedacht over echte ont wikkelingshulp, volop terecht kwam In het sociale werk. In de warme streken van Bauru, een stad van 50.000 inwoners, waa het a-soclale gedeelte van de stad zijn werkkring, met als collega mgr. P. Koop uit Hillegom, toen ook nog kapelaan. Ook als leraar aan het seminarie in Pirassununga werkte hy aan de opleiding van de Braziliaanse clerus, terwyi hy In Sao Paolo het seminarie voor late roepin gen stichtte, dat met enkele jaren zyn vruchten wel zal gaan afwerpen. De enige vakantie die zulke verdienstelijke priesters ten deel valt is om de 7 of 10 jaar een half jaar reis bij inbegrepen verkeren in Holland om te relaxen en hun familie te bezoèken. De meeste tijd wordt dan nog besteed om nog een beetje financiële steun te vin den voor hun werk. Steun uit ontwikkelingshulp, waar wij 1% van ons nationale inkomen aan besteden, is er voor hen nog steeds niet bij. Het feest van de jubilaris vangt a.s. zondag 11 augus tus om 9 uur aan met een gezongen H. Mis in de Leo- narduskerk aan de Haagweg. De receptie zal worden gehouden In het Leonardushuls tegenover de kerk aan de Haagweg, van 34.30 uur, een mooie gelegenheid voor zyn oude vrienden en kennissen om van hun be langstelling biyk te geven. Open Leidse kampioenschappen Ook op de tweede dag van de Open Leidse tenniskampioenschappen op Room burg zyn de avondpartyen volledig in het water gevallen, want een vreseiyk nood weer maakte vanaf half zes ieder verder spelen volkomen onmogeiyk. Hiervoor luid een In topvorm verkerende Jos Swart tegen de als tweede geplaatste Ruud de Vos de party van zyn leven gespeeld. Na verlies in de eerste set met 64 tegen de keihard slaande De Vos. overleefde Swart In de tweede set een match point en na 6 setpolnts verspeeld te hebben won Swart deze set met 1311. Dit had kenneiyk zyn krachten volledig gesloopt want In de derde set was de zaak met 61 snel bekeken en bleef De Vos nog volop in de running. In het gemengde dubbel B leken Els Heymans en Harry Mulder op weg naar een sensationele zege op Joke Dunne bier en Ruud Treffer. Bij 5-2 in de der de set leek er voor de Roomburg-com binatie geen vuiltje meer aan de lucht, maar het mocht niet zo zyn, want met 7-5 ging de zege naar Den Haag. In het dames-enkel C opnieuw een zege van favoriete Bieneke Schutten. Tegen Ellen Sanders werd het 6-1 6-2, maar Ellen had bepaald zeer weinig ge luk. By de heren leek Henny Koemans tegen Nuis rechtstreeks op de zege af te stevenen toen hy de eerste set met 6-4 won. Doch hierby bleef het, want de slimme Nuis kwam fraai terug en won met 6-1 6-0. Rob Soeters bereikte als eerste de laatste zestien door de als vierde geplaatst Ad v. d. Berg in drie sets te verslaan. Jaap Kooreman schaar de zich weer bij de favorieten door een eenvoudige 6-2 6-3 zege op Tienstra. De sterke Leiderdorper is zyn schouderbles sure geheel te boven en kon het in dit toernooi wel eens heel ver gaan bren gen. UITSLAGEN D.E.-B: J. v. d. Koogh-M. Meyer-van Glabbeek 6-1 6-2, H. v. Loon-B. Êntlngh 6-1 2-6 6-2, G. Apeldoorn-Walsmlt 6-4 6-4, J. Groen-B. Schutte 6-1 6-2, A. Rauws-A. Monod 4-6 6-2 6-4, Y. Salari- J. Overdljkink 7-5 6-4, Y. Sluyter-R. v. Amstel 6-0 6-4, J. Bos-Kraayenhoff 6-1 6-0, Schreuder-C. v. Berghe Henegou wen 6-3 6-4, Falkenburg-N. Brouwer 6-2 6-1, G. Wolff-H. de Vries 6-4 6-4. H.E.-B: J. de Groot-F. de Haas 2-6 6-4 6-4, D. Bouman-J. Noordman 6-1 6-0, R. v. Wijngaarden-Jansen Venne- boer 6-3 8-6, R. de Vos-J. Swart 6-4 11-13 6-1. D.D.-B: G. Wolff/B. Enting-I. v. Zuu- De Groot ronde verder door zege op De Haas Ook Frank de Haas verdween uit het strydperk maar De Groot heeft zich tot het uiterste moeten geven om De Hans te kloppen. Dit ging eerst met 6-4 ln de derde set, waarby vooral het feit, dat De Haas zyn sterke aanval vpnvaar- loosde, doorslaggevend was. Dlck Bon man kwam tot de laatste zestien door een zege op Jaap Noordman. By de dames was vooral de uitscha keling van de pas naar de eerste klas gepromoveerde Joly Overdijkink en An- ja Monod een verrassing. Joly kon het tegen de toch heus niet zo heel sterke Evelien Salarl met 7-5 en 6-4 niet red den en Anja Monod zag zich de weg versperd door de tweede speelster van Thor R.W., Ankie Raauws. Slechts Joke Bos en Josine v, d. Koogh bleven ln de stryd en moeten nu de Leidse eer hoog houden. Josine won van de wat onbe suisd spelende Maureen Meyer-v. Glab beek en Joke Bos had geen moeite met mej. Kraayenhoff. Helma de Vries ver loor regelmatig van de Arnhemse jeugd- speelBter mej. Wolff en Co v. Berghe Henegouwen zag geen kans om met haar scherpe forehands mej. Schreuder ernstig te verontrusten. Hilde v. Loon, Joke Groen en mej. Sluyter wonnen ge decideerd en zyn naast Agnes Blaas en Josine v. d. Koogh de voornaamste kans- hebsters. TULPENRALLY-WINNAAR (ADVERTENTIE) Nadat vorige week «le eerste beslis singswedstrijd voor liet kampioenschap van de tweede klasse waterpolo van d< KNZB ln een ft—5 gelUkspel was ge ëindigd, ook na de reglementaire ver lengingen, heeft AZC gisteren het Am sterdamse AZ '70 in het Zelster Bosbad, vi aar ook de eerste ontmoeting plaats vond, in een uiterst spannend duel 3geklopt, waarmee de Alpenaren dus in het bezit van de titel kwamen. De beslissing viel ih deze enerverende stryd nauweiyits enkele seconden voor het einde van de speeltyd, toen AZC by en 2—2 stand een strafworp kreeg toe gewezen. Hans 't Hart werd de zware taak toebedeeld deze beslissende Btraf- worp te nemen en het moet gezegd hy deed dit onfeilbaar, keihard suisde de bal langs de Amsterdamse doelman en het was 32. Even later verlieten zeven dolgelukkige Alphenaren het water, die door de talryke supporters uit Alphen luid en harteiyk werden toegejuicht. Een der eersten die zyn gelukwensen aanbood was de wethouder der gemeente Alphen de heer J. C. Duin. die met zyn echtgenote de stryd met grote belang stelling heeft gevolgd. Ook de spelers en bestuursleden van de verslagen party boden spontaan hun gelukwensen aan, waarby de voorzitter van AZ '70 eeD fles champagne aanbood. Over de wedstryd het volgende: de eerste speelperiode kenmerkte zich door een wederzijds verkennen en wat zwak ke pogingen van beide partijen de ach terhoedes te overrompelen. De Amster dammers waren wat ln de meerderheid, maar uitstekend werk vooral van doel man Meijerink voorkwam erger. Toen Wim Verhagen in de laatste minuut van de eerste speelhelft In vrye positie de hal werd toegespeeld, suisde even later een van zyn befaamde kogels op het doei van de Amsterdammers af. Tot vreugde van de vele Alphenaren bleef de doel man van AZ '70 het antwoord schuldig en stond AZC met 10 voor. In de tweede speelhelft kwam AZ '70 byzonder fel opzetten en moest de Al- phense defensie alle zeilen bijzetten om doelpunten te voorkomen. Daarby wer den herhaaldeiyk overtredingen gemaakt Ook in de derde speelperiode bleef AZC aanvankeiyk nog de mindere, het plaat sen vooral was vaak zeer slordig. Mid dels een strafworp kwamen de Amster dammers aan de overigens verdiende ge- ïykmaker 11. t was ln de vierde speelperiode Ru dy de Hey, die AZC opnieuw aan de lei ding hielp (21). maar een tweede strafworp bracht de Amsterdammers op nieuw naast de Alphenaren (22). Daarna braken onder grote spanning de laatste seconden aan van dit harde maar sportieve duel. Zoals reeds gemeld, faal de Hans 't Hart by het nemen van de strafworp niet: 82. ren/Co v. Berghe Henegouwen 9-7 6-2. H.D.-B: B. K. Koole/J. Holleman-J. Bakker/R. v. wyngaarden 8-6 6-3. G.D.-B: E. Heymans/H. Mulder-J. Dunnebier/R. Treffers 6-1 5-7 6-8, G. Apeldoorn/K. Koole-A. Engelenburg/L. Kallenberg 6-3 6-4. D.E.-C: B. Schutte-E. Sanders 6-1 6-2. H.E.-C: N. Wempe-De Beer 3-6 6-1 6-0, Herreburgh-Dobbinga 6-3 6-2, Ar- noldl-Klever 6-4 6-3, R. Soeters-Staver- man 6-0 6-1, J. Kooreman-Tienstra 6-2 6-3, R. Soeters-A. v. d. Berg 1-6 6-4 6-2, K. Nuls-H. Koemans 4-6 6-1 6-0. NIET SNELLER DAN HET GELUID, maar z'n tijd VER VOORUIT I I Dat is 'n (v.a. slechts f 5.495,—) AUTOMOBIELBEDRIJF „RIJNLAND" N.V. Lammenschansplein, 6 Leiden ADVERTENTIE VOETGANGER AANGEREDEN Een 16-jarige Leidse jongen, die gis termiddag omstreeks 13.10 uur plotse ling het rijwielpad van de Hoge Ryndyk overstak, werd aangereden door een bromfietser. De bromfietser, een 17-ja rige Zoeterwoudenaar, reed in de rich ting Zoeterwoude. De Leidse jongeman liep een bloedneus op en klaagde over pyn in het rechterbeen. Door een zie kenwagen van de EHD werd hy naar het Diacone8senhuis vervoerd. De brom fiets werd licht beschadigd. Laat U ESCORTEREN Inlichtingen bij Uw FORD DEALER ADVERTENTIE Voor 125 patiënten onvergetelijke dag Dinsdag 6 augustus. De dag van de tocht van de afdeling Leiden van het Roode Kruis niet de lichameiyk gehan dicapte patiënten. Onder een fikse don derbui eindigde gisteren deze byzonder fraai geslaagde dagtocht per Spido-boot over de Hollandse meren. Onwillekeurig dachten we eraan, dat het de droeve af- scheldstranen waren van de rond 125 patiënten, die deze als steeds wondervol mooie tocht van het Roode Kruis had den mogen ondergaan. Met enige regen, maar toch met goe de moed op 'n mooie dag, waren pa tiënten en bemanning te even 9 uur gis termorgen aan deze boottocht begon nen. Op het kantoor van de afdeling aan het Rapenburg te Leiden waren sedert weken van voorbereiding de nodige maatregelen getroffen om ook ditmaal deze boottocht weer te doen slagen. De heren N. Waringa en H. van Veen had den er weer het hunne toe bij gedragen om de tocht tot een succesvolle te ma ken. Uit Leiden (67), Wassenaar (30), Sassenheim (15), Hillegom (10) en Lisse 3waren de patiënten weer aangevoerd en hlede dankzij de hulp van de Roode Kruis-colonnes uit de diverse plaatsen alsmede van enkelen uit Oudewetering kregen allen een goed plaatsje aan boord in afwachting van hetgeen de dag zou brengen en dat is allen uitstekend meegevallen. De kapitein van de Spido-boot „Ko ningsplaat" voerde zy'n gasten via de Forse eisen tegen stelende Katwijkers Een 19-jarlge straatmaker en een 38- Jarlge loswerkman uit Katwijk zaten ln financiële moeilijkheden. Eerstge noemde omdat hy te royaal leefde en zyn auto eigenlijk een te zware finan ciële last was, de ander vanwege het feit, dat hy in de Ziektewet liep. In de nacht van 9 op 10 mei was de straat- maker by de loswerknian gekomen met het voorstel om wat te gaan verdienen. „Hy bedoelde zeker: „versleren", meen de de president van de Haagse recht bank te mogen opmerken. Het tweetal had by een aantal kwe kers in Rijnsburg bloemen weten te „versieren". Dat wil zeggen: zij hadden Ingebroken in twee schuren van kweke rijen aan het Jaagpad en een kwekerij aan de Kloosterschuurlaan, waarbij in totaal voor plm. 600,aan bloemen werd gestolen. Hoewel dit niet ten laste was gelegd, was ook op een kwekery in Noordwyk diefstal van bloemen ge pleegd, terwyi aan de straatmaker ook nog diefstal van een kalfje werd ver weten. De officier van justitie eiste tegen laatstgenoemde tien maanden gevange nisstraf waarvan twee maanden voor waardelijk en aftrek van de tijd in voor arrest doorgebracht, en tegen de andere verdachte die niet is gedetineerd, vier maanden waarvan twee maanden voor waardelijk, daar verdachte ook nog an dere inbraken had gepleegd. De verde diger van de straatmaker, mr. W. J. Gerritsen, zette uiteen, dat toen ver dachte op een coaster voer, het allemaal goed ging, maar toen hy aan de wal ging werken, liep het mis. Verdachte wil nu weer graag gaan varen en pleiter verzocht h.em daartoe zo spoedig moge- iyk in de gelegenheid te stellen. Mr. W. Thoolen riep de clementie ln >or de loswerkman, die met een gezin met acht kinderen in financiële zorgen was geraakt. Vonnissen op 16 augustus. Zijl over de Kagerplassen naar de Ring vaart waar in één ruk werd doorgeva ren naar de Nieuwe Meer, om onder de rook van Amsterdam met het Olympisch Stadion aan de einder weer om te keren om de terugkeer te aanvaarden. Twee maal kwam men aldus langs Schiphol, maar dat was niet de enige attractie op deze tocht, want hij voerde langs een wel bijzonder fraai gedeelte van Hollands Plassenlandschap, de Kager- en West- einderplassen, vol van groen en overvol van allerlei watergevogelte, vol ook van zeilende en stomende watersporters, die steeds opnieuw door de gasten aan boord werden toegewuifd, voor de vele, on- noemiyk vele vissers langs de kant of in hun bootjes, die telkens opnieuw goede vangst werden gewenstDaarnaast liet men zich de koffie, de thee, de lunch en verdere attracties verzorgd door de Leidse Koksschool, die aan boord werden rondgediend, uitstekend smaken en zo werd het voor allen een onvergeteiyke dag, die nog lang indruk zal achter la ten. Zoals gezegdby aankomst wer den de opvarenden onaangenaam verrast door een langdurige donderbui, waardoor de ontscheping langer duurde dan ge dacht was, maar die de herinnering aan de onvergeteiyke tocht zeker niet zal wegvagen. Tegen het einde van de reis, werd de dank der gasten aan het Roode Kruis door een der aanwezigen onder woorden gebracht en allen stemden door luid applaus hiermee in. De dagboottocht Is weer ten einde, maar andere afdelingen zetten het werk ononderbroken voort. Voor vandaag stond Gouda weer op het programma, de laatste drie dagen der week was Rot terdam aan de beurt, in samenwerking niet andere omliggende plaatsen. Het Roode Kruis zet zyn werk onverdroten wy zouden willen vragen aan U al len, die dit leest, beseft U hoeveel werk hiermee door het Roode Kruis ten bate van de zieke of gehandicapte mens ver richt wordt? En Is uw hulp aan het Roode Kruis, waarvan U misschien ook eeus hulp nodig heeft, daaraan even- Anjers zijn er nu volop, 'n Aantrekkelijke bloem. Voor 'n bescheiden prijs. Ze wachten op u. Pronkend met hun fijne kleuren. Anjers brengen sfeer! 814 Advertentie Goedkeuring van G.S. voor woningbouw aan Nassaustraat (H.R.) De actie van een aantal bewoners van de OranjewiJk aan de Hoge Ryndyk te Zoeterwoude tegen de voorgenomen wo ningbouw aan de Nassaustraat heeft geen succes gehad. Dit blijkt uit de raadstukken van de Zoeterwoudse ge meenteraad voor de vergadering van a.s. donderdag 8 augustus. Hierin stellen b. en w. de raad voor aan de fa. L. J. Bosman en Zn. de gevraagde vergunning voor het in ex ploitatie nemen van de gronden aan de Nassaustraat en de Oranjelaan te ver lenen. Dit zal geschieden overeenkomstig een door de Gedeputeerde Staten krach tens artikel 20 der Wederopbouwwet by besluit van 17 juli 1968 goedgekeurde en door b. en w. onder dagtekening van 30 mei 1968 verleende bouwvergunning. Het betreffende bouwterrein zal door de bouwexploitant bouwrijp worden ge maakt overeenkomstig een door het col lege vastgesteld bestek. Voorts zal mede voor rekening van de bouwexploitant straatverlichting worden aangelegd. Charles de Wolff speelt in Pieterskerk Op vrijdag a.s. zal het tweede orgel concert uit de reeks van vier orgelcon certen, die onder auspiciën van de Leidse Volksuniversiteit K O ln samenwer king niet het College van Kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente worden ge geven, plaatsvinden. De organist Char les de Wolff uit Groningen zal werken uitvoeren van Max Reger, César Franck, Joh. Seb. Bach e.a. Charles de Wolff, voor velen bekend als de dirigent van de „Nederlandsche Bachvereeniging" te Naarden, met welk koor hy jaarlyks de integrale uitvoe ring van de Mattheus Passion voor de televisie dirigeert, studeerde orgel bij dr. Anthon van der Horst te Amster dam en by Jeanne Demessieux in Pa- rys. Charles de Wolff ontving een „Edi son" voor de grammofoonplaat met or gelwerken van Joh. Seb. Bach. In 1963 en 1964 was hij pryswinnaar van het Concours voor Eigentijdse Muziek te Utrecht, terwyi hy in 1965 de eerste pry's behaalde op het Internationaal Concours voor Hedendaagse muziek. VOOR DE LEIDSE KANTONRECHTER Een 20-jarige verkoopster uit Leiden en haar moeder zullen de avond van de 208te april jl. waarschyniyk niet licht vergeten. In die avond leende de ver koopster moeders auto voor het maken van een ritje naar Noordwyk. Het ritje zou hoogstwaarschijniyk goed zyn ver lopen als de jeugdige automobiliste op de Herenweg niet aan „het stunten" was gegaan. Zy wilde nl. deze weg „even nemen" met een snelheid van circa 100 km/u, raakte mede hierdoor onverwacht in een slip, dit tot gevolg had, dat de auto via de wegberm kantelend in een weiland terecht kwam. De verkoopster had het geluk aan haar zyde, want zy kwam er met slechts enkele lichte ver wondingen van af. Voor de plaatsvervangend kantonrech ter, mr. H. R. Goudsmit, moest zy gis teren wel toegeven, dat haar snelheid wel wat aan de „veel te hoge kant" waa geweest. Als excuus van het geheel voer de zij aan: „Ik wilde een voor my la dende auto inhalen en zag toen plotse ling een tegenligger naderen. Waar- schynlijk trapte ik toen wat te fors op de rem, waardoor de auto slipte en on bestuurbaar werd". De officier, mr. J. H. de Wit, trok uit een en ander de conclusie, dat verdachte een niet gering gevaar voor haar mede weggebruikers en zichzelf had veroor zaakt en getoond de rijkunst niet goed meester te zyn. Ter correctie eiste hij dan ook zowel een geldboete van 120,-, subs 24 dagen als de onvoorwaardelijke Intrekking van verdachtes rybevoegdheid de tyd van 6 maanden. In haar laatste woord gaf verdachte hierna on gevraagd toe, dat zij nog maar paa haar rybewys bezat. De plv.-kantonrechter vond de „stunt", die verdachte deatyds uithaalde even eens uitermate gevaariyk en laakbaar. Desondanks wilde hy haar nog een kans geven en stelde, naast een geldboete van 100,-, subs. 20 dagen, de intrekking van de rybevoegdheid ditmaal nog voorwaar-1 tijd van 2 jaar. delijk met een proeftijd van 2 jaar „Be- wyst U in die twee jaar inderdaad, dat U uw rybewijs waard bent", zo drukte hy verdachte tot slot nog „op 't hart". Een 22-jarige meubelverkoper uit Amsterdam had zich in de nacht van de 12de mei jl. al evenmin als een veilig en vaardig automobilist gedragen. Hy maakte namelijk onverwacht en zonder enige „verkeersnoodzaak" een zwenking naar rechte en ramde aldaar met zijn auto achtereenvolgens 2 verkeersbor den. „Ik schrok van enkele mensen, die het restaurant „De Vink" uitkwamen en verloor daardoor min of meer de macht over het stuur", verklaarde verdachte de reden van zyn zeer schadeiyke schui ver. „Speelden de biertjes, die U op het voorafgaande dansavondje dronk geen overwegende rol in het geheel", infor meerde d,e plv. kantonrechter met na druk. „Absoluut niet edelachtbare want ik dronk en nog wel zeer vroeg in de avond, slechts twee „kleine biertjes", luidde hierop verdachtes bescheid. Mede omdat verdachte, zoals uit het onderzoek bleek, met een snelheid ruim 80 km/u had gereden en nog wei by het naderen van de spoorwegover gang, noemde de officier diens wijze var rijden met alle gevolgen van dien, uiter mate laakbaar. Hij eiste daarom zowel geldboete van 120,-, subs 24 dagen als de onvoorwaardelijke ontzegging van verdachtes rybevoegdheid voor de tyd 4 maanden. ,Ik kan voor 't uitoefenen van m'n be roep m'n rybewys niet missen", aldus verdachtes laatste woord. De plv. kan tonrechter was'bereid daar ditmaal nog rekening mee te houden alhoewel ook hy verdachtes „stunt" zeer afkeurens waardig vond. Het vonnis werd 100,-, subs 20 dagen en een voorwaardeiyke in trekking van het rybewys met een proef- Omdat hij in de avond van de 12de fe bruari Jl. op de Lammenschansweg per bromfiets een snelheid van byna 50 km/u ontwikkelde, werd een 19-jarige bouw vakker door twee per auto patrouille rende agenten aangehouden. Zij ontdek ten toen tevens, dat de jongeman met „veel gesleutel" zowel de snelheid als het aantal geluidsdecibels van zijn brom fiets drastisch had opgevoerd. De jeug dige snelheids- en geluidsmaniak had niets steekhoudends tot zyn verdediging aan te voeren en werd geheel conform de eis veroordeeld tot een totale boete van 110,-, sub. 22 dagen. Al met al een dure manie. De Haagse politierechter constateer de. dat een 55-jarige metselaar uit Lei den ln strafrechteiyk opzicht een droeve staat van dienst heeft, als gevolg van zyn verlangen naar sterke drank. Reeds des morgens om elf uur zou hy zodanig onder vinloed van drank hebben ver keerd, dat een botsing met de door hem bestuurde auto op de Herensingel er het gevolg van was. De chauffeur van de tegenligger moest naar het zieken huis worden vervoerd, de metselaar kon ter plaatse door de GGD worden be handeld. Nu kwam by dit alles de omstandig heid, dat de metselaar reeds enige ma len wegens onder invloed van drank verkerend een auto besturen, is ver oordeeld. Gezien de reputatie van verdachte vorderde de officier een maand gevan genisstraf en iy3 jaar ontzegging van de rybevoegdheid. De rechter veroordeelde tot drie we ken gevangenisstraf en 1% jaar ont- Werkloosheid in Duin en Bollenstreek weer gedaald Volgens de gegevens van het Gew. Arbeidsbureau te Lisse, omvattende de gemeenten Hillegom, Lisse. Sassenheim, Noördwijk, Noordwykerhout en Voor hout, is de werkloosheid in de Duin- Bollenstreek sinds de telling in de vc ge maand weer iets gedaald en wel 223 tot 192. Bij de afd. vrouwelijke krachten was de daling sterker en 76 tot 49. De vraag om mannelijke arbeidskrachten is minder geworden ie van 333 in juni tot 311 in juli, terwyi in de sector vrouwelijke krach ten de vraag juist gestegen is en we van 122 tot 147. Vanwege de vacantie in de sector bouwnyverheid was er in juli geen vraag naar leerling-bouwvakkers, doch wacht wordt, dat in de maand augustus de belangstelling voor jonge bouwvak kers weer zal toenemen. Het is mbmen- teel moeilijk om te voldoen aan de vraag om kantoorpersoneel, omdat veel jongelui voor een hogere beloning eerst in de bloembollenbedrijven werken als vakantiewerkers. Door het Arbeidsbu reau wordt voorts verwacht, dat de jon gelui die van de LTS komen met het diploma „metaal" vrij spoedig emplooi zullen vinden. Het leeuwenaandeel van het aantal aanvragen om arbeidskrach ten komt uit de sector bloembollenbe drijven, in welke bedryven de activiteit tot het hoogtepunt oploopt. Het Arbeids bureau zal momenteel moellyk aan de behoefte om arbeidskrachten in de bloembollenbedryven kunnen voldoen. Het seizoen is in volle gang en alles wat in deze bedrijven gewooniyk in het sei- en pleegt te werken Is aan de slag. KATWIJK PARKEERVERBODEN In Katwijk zijn de volgende parkeer verboden ingesteld voor: de westzyde le J. T. H. de Visserstraat, de west zyde van de Treubstraat, het gedeelte de Koningin Julianalaan, gelegen tussen Bosplein en Oranjestraat, en voor de noordzijde van het gedeelte van de Jan Tooropstraat, gelegen tussen Sluis- weg en Hessenstraat. Op de Zwarteweg naby de Hoorn- sluisiaan is een voetgangersoversteek plaats aangelegd. In kunst kent U de grote K Maar kent U ook de grote E kijkt u maar bij AUTOMOBIELBEDRIJF „RIJNLAND" N.V. Lammenschansplein, 6 Leiden (ADVERTENTIE) LEIDSE BIOSCOPEI De films in de week van 1-8 augueti zyn door de Katholieke Film Centra als volgt gekeurd: Camera: The Great Race, alle leeft. Nachtvoorstelling: My sister, love, 18 jaar. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uu Lido: Bonanza, de pijlsnelle ruiters, 14 Dageiyks: 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uu Luxor: IJscotoeristen, alle leeft. Dageiyks: 2.30, 7.00 en 9.15. Zondag: 2.30, 7.00 en 9.15. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 i Studio: Samen uit, samen thuis (pr alle leeft. Dageiyks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 i Trianon: Daar komen de Russen, das komen ze aan (prol.), alle leeft. Dageiyks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur, Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uu Rex: In de dodende greep van de scl pioen, 14 jaar. Nacht: Liefdessdrift, 18 jaar. Dagelyks: 2.30, 7.15 en 9.15. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 i PUNT I SECRET [SERV'CEj „Mag lk je fe'lciteren met je byzonde geslaagde v-.niomming, 007!" BORRELTJE Morgenmorgen, niet vandaag.' 't Is de taal der altyd aanwezige lui Marktberichten BODEGRAVEN, 6 aug., Kaas Aan voer 72 partyen Goudse kaas. Prijzen li kwal. 3,88-3.97, 2e kwal. 3.75-3,87, extrs kwal. 4,30. Handel redehjk. ROELOFARENDSVEEN, 6 aug. Bloemen Am. Anjers: Sim Rose 14, Sim Rood 6-10, Sim Wit 7-10, Sim Keefer 7-8, Sim Arthur 5-8, G.J. Sim 6-7, Scania 8-9, Espérance 7-9, Rozen: Garnette en Carol 3-6, Zorina 6-8, Taw ny Gold 5-6, Baccara 24-34, Spanish Sun 5-9, Bregina 6-8, Nordia 6-9, Carlü 18-22, Elsbeth 9, Super Star 16-18, Ger bera 17-22, Nerine 1.20, Chrysanthen ge plozen Bessie Rowe 22, Breitner 16-24. Alec Bedser 16-20 p. st., Snygroen 1.10, Chrysanthen: Luyona 1.15-1.35, In dianapolis 1.40-2.00, Gompie 1.30, Koen- Elite 95-1.10, Pinocchio 85-1.00, Liliat Hoek 65-70, Montbretia 45-73, Dahlia' 22-67, Ornithogalum 21-58, Colvllleis I9 60, Gladiolen 50-1.00, Statice 14-32, Free- 22-70, Irissen: Prof. Blaauw Imperator 85-1.15, Liatrix 18-47, Asters 21-53, Phlox 25-37 p. bos. RIJNSBURG, 6 aug., Bloemen Am anjers: Harvest Moon 15, Clear Yellow 14, Espérance 8, Keefer Sim 8, Selecta Sim 8, Rose Sim 7-8, Witte Sim 7, Dus ty Sim 6, Crowly Sim 7, Arthur Sim 7, Rode Sim 5-6, G. J. Sim 5-6, William Sim 7. Gerbera 18-28, Colvillei 4-7, Gla diolen 3-7, Liatris 3-4, Zlnia 1-2. Rozen: Baccara 17-21, Zorma 5-10, Garnette 2-4, Carol 2-4, Grote chrysanten: 30-35, Alex Bedser 30-32, White Hope 28-30, Migoli 15-20 alles p. stuk. Troschrysanten: 190- 210, White Spider 160-180, Indianapolia 150-170, Tokyo 135-150, Lyona 130-140. Freesia's: Golden Yellow 60-70, Stock holm 70-80, White Swan 55-70, Ornitho galum 80-120, Asters 35-50, Statice 60- 75, Gelg margrieten 13-15, alles per bos Delft. Men mag dus aannemen, dat hy orgel kan spelen, wy willen dit dan ook graag geloven. Maar of hy ln hart en n een groot kunstenaar is kunnen wij na het concert van gisteravond niet emen. Daarvoor was zijn techniek onvoldoende. Accoorden, zelfs tertsen, werden vaak niet tegelijk aangeslagen, ook het pedaal kwam wel eens achter- Uit de keuze van het programma zou ook nog kunnen worden afgeleid dat hy de publieke smaak van het begin dezer eeuw niet te boven is gekomen. Ook als componist heeft hij niet aangetoond dat hij meegekomen ia met het muzikale denken van deze tyd. Integendeel: ro mantiek en sentiment spelen nog een grote rol. Dat liet v. d. Berg biyken uit de gekozen registratie, zelfs by de twee reeds is ingenomen. van de romantiek moet men vooral niet klonken. nog eens met een overdreven romantisch sausje overgieten. Dit was heel sterk het geval by de Pastorale en Finale uit So nate 1 van Guilmant. Van der Berg begon zyn concert met een vrij slordig gespeelde Preludium Fuga in A. van Bach. Daarna de Twee Koralen van dezelfde componist. Wat op het programma volgde zet een certerend kunstenaar" niet meer op zijn repertoire, tenzy men concessies aa: publiek wil doen. Maar dan slaat het publiek te laag aan. De Sonate 1 van Mendelssohn, waarvan het Adagio oni nog treffen kan by goede interpretatie is erg verbleekt en Guilmant leeft niet meer in onze denkwereld; de Pastorale is erg langdradig met het steeds maai herhaalde motief. Het overige kleingoed komt voor bespreking niet in aanmer king. Of het voor hem vreemde orgel de or ganist parten heeft gespeeld, weten wj| niet, maar met wat meer vitaliteit zou alles mogeiyk nog anders hebben gt- THEO TEN HOOVEN

Leidse Courant | 1968 | | pagina 4