Verdronken' Duitser bleek misdadiger Ontsnapt uit gevangenkamp in Hamburg „Nationaal appèl" voor hongerlijdend Biafra RADIO PROGRAMMA Boek „Papa Doe." over Ds. King PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 6 AUGUSTUS 1968 Liberalisering: dodelijk gevaar voor Oost-Duitsland DUBCEK, de koele leider van de Tsjecho-Slowaakse communisten, heeft bereikt wat hij zich had voorge nomen te bereiken: de totale onafhan kelijkheid van zijn partij van Moskou. Hij kan in zijn land doen wat hij wil. Hij kan het nieuwe democratische, na genoeg censuurloze communisme invoe ren, zonder voorlopig het risico te lopen, dat zijn grote Russische buur zich met deze interne gang van zaken zal be moeien. Als tegenprestatie heeft Tsjecho- Slowakije zich nauwer verbonden met Warschaupakt en Comecon. Rusland heeft om zo te zeggen van twee kwaden het minste gekozen. De angst dat de nieuwe revolutionaire ge dachte, die als een vlam door Tsjecho- Slowakije is geslagen, over zou slaan naar de behoudende landen met name Rusland zelf, Oost-Duitsland, Polen en, in mindere mate Hongarije en Bulgarije, is kleiner gebleken dan de angst dat de strategische hoeksteen van 't Warschau pakt, Tsjecho-Slowakije, zou losvallen. Tsjecho-Slowakije mag dan in eigen land doen wat het wil; in groter verband be hoort het achter het ijzeren gordijn te bblijven. Met name de wat gemakkelij ker houding van Praag jegens West- Duitsland, wordt met zeer grote argwaan bekeken. Dat Oost-Duitsland de felste tegen stander van de ontwikkelingen in Tsje cho-Slowakije is, ligt voor de hand. Zowel het liberaliseringsproces als een eventueel zelfstandige buitenlandse poli tiek in en van Tsjecho-Slowakije zijn voor Oost-Duitsland een dodelijke ge vaar. Voor Polen, Rusland, Hongarije en Bulgarije zou een eventuele liberalise ring alleen de thans heersende klasse van conservatief denkende leiders in een wat ongemakkelijke situatie brengen. Het bestaan als land zou er niet door in gevaar worden gebracht. Polen blijft Polen, Rusland blijft Rus land, Hongarije blijft Hangarije en Bul garije blijft Bulgarije, of deze landen nu een conservatief communistisch, een re volutionair communistisch of een parle mentair democratisch regiem hebben. Maar Oost-Duitsland is niet een natie in de zin van Polen, Rusland enzovoorts, maar een kunstmatig geval. Een libera lisering in de zin zoals Tsjecho-Slowakije thans ondergaat, zou onherroepelijk lei den tot een streven om met West-Duits- land weer tot een groot Duitsland te komen. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN-SINT-MAARTENSZEE *- De als vermist opgegeven Duitser die de vorige weck maandag een hotel te Sint- Maartenszee verliet, en sindsdien spoor loos was en van wie men dacht dat hij was verdronken, is ingerekend door de Amsterdamse politie. Het is de 38-Ja- rige ongehuwde duitser G. P. H. Romer uit Hamburg Altcna, een in Duitsland beruchte misdadiger die 8 juli ontsnap te uit het kamp Neuen Gamme bij Hamburg. De serie programma's die de T.R.O.S. wijdt aan de Amerikaanse vóórverkie zingen ging trisferen redelijk van start. Echt boeiend actueel beeldmateriaal was nog niet voorhanden, maar men had medewerking verkregen van Brand pun ter* Neutrum en Nleuwenhuis, zodat de gesproken begeleiding ln elk geval ln Hij verbleef daar wegens levenslange terbeschikkingstelling van de Duitse re gering; reeds 16 veroordelingen van al lerlei aard had hij op zijn naam staan. Na enige dagen ondergedoken te zijn ge weest bij kennlsen in zijn vaderland kwam hij als kellner vermomd in de Teetrein op een vals legitimatiebewijs de grens over. Aanvankelijk dacht men toen hij niet terugkeerde in het hotel aan verdrinking. Maar toen bekend werd dat hij een Duits meldsje in Bergen (NH) had opgelicht voor 200 gulden en hoteleigenaren in Bergen en Sint.-Maar- tenszee niet had betaald, vroeg de poli tie om zijn aanhouding. Voorts wordt hij ervan verdacht diefstal te hebben ge pleegd van 120 gulden uit een tasje van een dame ln Sint-Maartenszee. Nadat de politie te Bergen om zijn aanhou ding had verzocht, werd hij in Amster dam bij hotelcontrole gearresteerd. Hij stond daar onder de naam ingeschreven F. Jantzen evenals ook ln het ho tel. Tijdens een langdurig verhoor in Bergen, dat geleid werd door adjudant Duster van de rijkspolitie te Bergen, viel hij door de mand. Dinsdag 6 augustus zal hij voorgeleid worden voor de offi cier van justitie te Alkmaar. In Duits land wordt zijn opsporing verzocht door drie gerechtelijke instanties. „Ze eten salamanders, ratten en honden... Radio en televisie ruimen zendtijd in (Van verslaggevers) AVRO: 18.00 zangsolisten. 19.00 Tref Nieuw». 19.35 Varieteltenkabinet: gevarle Veel boelender overigens was een CJ.S report over de wijze waarop ln Amerika politieke campagnes gevoerd plegen te worden met volledige inzet van de reclamewetenschap, benevens money, money en nog eens money. Tijdens de documentaire werd ook even gezongen: God, bless America. Met dit „God, zegen Amerika" kunnen we na het zien van dit report alleen maar heel hart grondig Instemmen. Eerder op de avond bij de N.C.R.V.: Llesbetli List die mét en vin Pierre Barouch Franse chansons zong met een Intensiteit die enorm was. Ook met een verstaanbaarheid die gunstig afstak bij die van haar partner en vaak met een grote muzikaliteit. Die verstaanbaar heid gold uiteraard slechts een heel klein deel der kijkers. Waarom het verbaasde dat de N.C.R.V. nóch 1 ondertitels, nóch voor aanduiding der Inhoud had gezorgd. Want het pro gramma was, ook in hef, begeleidende combo'tje, van voortreffelijk muzikaal gehalte, maar Liesbeth is voor alles tekst-lnterprete. Waardoor onnodig velen dit programma een deel van waarde verloor. vg. Kelly als verrader in „Dubbelspion" Het einde van een vriendschap? Het einde van een reeks spionagedaden van een uitmuntend stel agenten? Scott kan het haast niet geloven, maar de bewijzen tegen Kelly Robinson zijn zon neklaar: hij heeft geheime contacten met agenten van de vijand. Kelly is dus een verrader. En daarom wordt er jacht op hem ge maakt. Ook door Scott, zijn beste vriend. Het is een harde wet en Kelly weet dat: voor verraders geen gena de. Hoe het afloopt kan men zien in de nieuwe aflevering van de serie Dubbel spion, die de N.T.S. vanavond onder de titel „Geen genade voor verraders" uit zendt. (Nederland H-20.20 uur) SANTO DOMINGO (AFP) Dr. Francois Duvalier, president voor het leven van Haïti, heeft voor de tweede keer in minder dan twee maanden boek uitgegeven, een blografie van bladzijden van ds. King, getiteld: „Eer bewijs aan de martelaar van de geweld loosheid, dr. Martin Luther King". Ray mond Beaulieu, een Haïtiaanse diplo maat in Santo Domingo, noemt het boek over de vermoorde leider terair meesterwerk", waarin Papa Doe Uitlegt waarom Haïti „nog steeds de leiding ln de wereld van de zwarten heeft", namelijk omdat het al bijna 200 Jaar onafhankelijk is. Francois Duvalier eist voor zijn land de eer op de grote voorvechter emancipatie van de zwarte bevolking te «ijn. 20.45 Zeil in zicht, hoorspel. 21.20 Nord Dance 1968: danimuzlek uit Bel gië en Duitsland. 22.00 Grand Muslc-Hall d'Israel, Israëlische show. i S.O.S.-berichten. 22,40 Radlojoi 22.65 Nederlandse muziek ln de veertien dagen (opn). 23.55- HILVERSUM II (298 m) metropole orkest: amusement Nieuws. 18.46 Actualiteiten. 19.05 Van je du moet Je 't hebben: licht programmi 20.00 t sleke e s symfonie-orkest e 18.56 Grammofoonmuzlek. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.30 Lichte muziek 19.45 Syndicale kroniek. 19.55 Grammof< Deze dag. VARA: 8.00 1 mofoonmuzlek. (8.30-8.35 Van rouw). 9.00 Stereo: 9.35 Waterstanden. 9.40 Lichte gra muziek. 10.60 Voor de kleuters. ll.( 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Stereo: (gr.). 12.21 Voor het platteland. 12.26 Mededelingen i i tuinbouw. 12.29 de Jeugd.15.00 muzlek(opn). 18.00 Nie zestig. NRU: 17.02 Oude liedjes. V/ len heren, hoorspel. (298 m) NCRV: Nieuws. 7.10 Het levende worrd.7.15 Stereo klassieke grammofoonmuzlek. 7.30 N lalltelten. 7.45 Klassieke d (gr.). TROS: 8.00 Nieuws. 8.11 Op KRO: 12.00 (12.22 WIJ van het land; 12.26 Meded gen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nie 12.41 Actualltieten13.00 Raden maar NCRV: 14.00 Stereo: over de band; licht varleerd muziekprogramma (opn.). 15.00 thuis: verzoekplatenprogra M-kanalen) te vokale m .se» gebied van de lichte muziek. (12.00 Nleuv AVRO: 13.00 Nieuws. 13.03 Radlojourni 13.06 Zet 'm anders op!: vrolijk programma. 14.00 Nieuws. Boetiek: mulzekprogramma t Nederlandse artiesten. 15.00 Muziek- clean dreammac lair verzoekplaten- (i7.00-17.02' Nieuw: 17.02-17.05 Radiojournaal.) BRUSSEL NED 324 m) 12.00 Nieuw 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weerbericht. - dedelingen, programma-overzicht richten voor de schippers. 12.55 persoverzicht. 13." beursberichten, la.au uicuuuutA. Nieuws. 14.03 Gevarieerd muzlekprogrs (13.00 Nieuws). 15.15 Voor 16.00 Nieuw: "-*■ rw- Llchte muziek. 17.00 Nieuws, weero mededelingen. 17.15 Voor de Jeugd, DEN HAAG „In Biafra leven negen miljoen mensen, waarvan 5 miljoen kinderen. In totaal zijn er een half miljoen vluchtelingen onderge bracht in kampen, de rest in scholen ln diverse dorpen. Het voedsel is op. Per kind is 200 gram proteïne (eiwit) nodig per week en per volwas sene 350 gram: totaal nodig 4000 ton per week of 16.000 ton per maand. In de maand juli is slechts honderd ton binnengevlogen. Ze trachten zich in leven te houden door het eten van salamanders, ratten en honden Aldus gistermiddag kort en duidelijk dr. C. M. Eykman, een Nederlandse arts, die na ruim an derhalf jaar in een hospitaal in Biafra gewerkt te hebben voor verlof in ons land is teruggekeerd. Hij zei dit tijdens een persconferentie In het Haag se perscentrum Nièuwpoort belegd door het be stuur van de stichting „Vluchtelingenhulp Bia- fraconflict". Aanleiding was de aankondiging van een grote landelijke radio- en televlsi-actie ten behoeve van de noodlijdenden aan beide zijden van de frontlijn in Biafra, die aanstaande vrij dagavond zal worden gehouden. De actie voert als titel: „Nationaal Appèl Negen augustus". Met de vergaarde gelden wil men geen eigen hulpactie op touw zetten. De besteding van de opbrengst zal lopen via een viertal internatio nale organisaties: Charitas Internationalis, de Wereldraad van Kerken, het Internationale Ro de Kruis en de Unicef. half negen tot kwart over negen opgewekt wor den haar bijdrage te leveren. Medewerking is in middels verkregen van alle postkantoren ln den lande, evenals van een groot aantal gemeentehui zen, die tot tien uur geopend zullen zijn om het geld in ontvangst te nemen. Dezelfde avond nog wordt het geld geteld en de opbrengst wordt doorgegeven aan de centrale post, het hotel-res taurant Gooiland in Hilversum. Men hoopt de zaterdag erop de resultaten van de actie bekend te maken. Het is ook mogelijk geld te storten op gironummer 400 t.n.v de Stichting Vluchtelingenhulp Biafraconflict. De voorzitter van 't stichtingsbestuur, oud-burgemeester G. E. v. Walsum van Rotterdam, gevraagd naar zijn ver wachtingen omtrent de opbrengst van de actie, zei gistermiddag, dat hij van diverse zijden be dragen had horen noemen van vijf tot tien mil joen gulden. „Als dat Inderdaad de werkelijke op brengst wordt, dan zijn we zeer tevreden". Voorts stelde hij uitdrukkelijk dat de actie op zui ver humanitaire grondslagen wordt gevoerd. „Het eigen probleem voor ons is: hoe komen de door ons geld gekochte goederen op de plaats van bestemming". Dat dit niet zo'n eenvoudige pro bleem is, bleek uit de woorden van dr. Eykman. „De Nigerianen laten geen voedsel toe in het be zette gebied, ze laten de mensen gewoon uithon geren. In het niet-bezette gebied is transport over de weg onmogelijk. De enige mogelijkheid is door de lucht en er is maar één noodvliegveldje. Wil len we voldoende voedsel ln dat gebied krijgen, dan zijn er per twee uur vijf vluchten noodzake lijk met vliegtuigen van tien ton. De Nederlandse arts dr. Herman van Middelkoop in één van de vluchtelingen kampen. HU en de overige artsen staan voor "n onmogelijke opgave; zonder me dicamenten en voedsel kunnen ze niet behoorlek werken, (boven). De kindersterfte in Biafra is groot. Het sterfteperentage van de kinderen In de vluchtelingenkampen varieert van v(]f tot tien percent, (rechts). Duizenden kinderen in de vluchte lingenkampen van Biafra worden met de hongerdood bedreigd. Door het gebrek aan voedsel is het gewicht van de kin deren sterk afgenomen. Zo wegen dc kinderen van tien jaar gemiddeld nog maar zo'n tien kilo; 'n gewicht voor 'n kind van drie jaar. (onder). NEDERLAND I STER (Reclameuitzendingen 18.55, 19.03, 19.56 20.16) NTS 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort TROS 19.06 uur: Mr. Ed, t.v.-serie 19.30 uur: The Munsters, t.v.-serie NTS 20.00 uur: Journaal TROS 20.20 uur: Het verhaal zee, documentaire 21.05 uur: Zonzin, amusements programma de 21.55 uur: Honey West, t.v.-serie NTS 22.20 uur: Zendtijd NVSH 22.30 uur: Tweede journaal NEDERLAND II STER (Reclameuitzendingen om 18.55 en 20.16) NTS 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Internationaal agrarisch nieuws 19.15 uur: Van gewest tot gewest 19.35 uur: Wij Europeanen, documentaire 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Dubbelspion, tv.-serie t.v.-serie 21.10 uur: Overzicht Republikein se Conventie •21.30 uur: In het voetspoor van Darwin, documentaire 22.20 uur: Tweede journaal Televisie morgen NEOERLAND I NTS 13.00 uur: Overzicht Republikein se Conventie NCRV •17.00 uur: Berenstreken, t.v.-serie 17.24 uur: Kijkkast, jeugd programma De met aangegeven programma's zjjn kleurentelevisieprogramma's. HILVERSUM I VARA 21.35—22.15 uur: Leen Jongewaard 22.55—23.55 uur: Contrasten, muziekprogramma NRU 20.00—21.45 uur: Avondconcert 22.40—23.55 uur: Iks - een sprong in h< duister, amusements programma RADIO NIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, 8.00, 11.00, 13.00, 16.00. 18.0 3.55 HILVERSUM U: 7.30. 8.00, 8.30, 12.30, 18.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM ni: Elk heel uur vanaf 9.00 HIBHbb Galapoteinlanden in NTS-documentaire Vanavond het laatste deel van een kor te kleurenfilmserie over de Galapagos- eilanden, die werd geproduceerd door de Canadese televisie (C.B.C.). In het voorjaar van 1965 maakte een kleine Canadese cameraploeg de reis naar de Galapagos (schildpad)-eilan- den, die 1000 km ten westen van Equa- dor liggen. Men reisde met het zeil schip „Beagle II", genoemd naar het schip dat Darwin in 1835 naar diezelf de eilanden bracht. De twee films die. de N.T.S. in juli over de Galapagos uitzond behandel den de flora en fauna van deze eilan- Ditmaal gaat het meer in het bijzon der over Darwin's leven en werk waar van zijn reis naar de Galapagoseilan- den ongetwijfeld het hoogtepunt was. De film toont verder beelden uit Dar- wins jeugd en uit zijn latere leven, dat hij besteedde aan het neerschrij ven van zijn revolutionaire theorieën in lijvige boeken. (Nederland II-2I.30 uur).

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2