S)e £eidóe6ot4/fca/nt Nixon voelt zich zeker van zaak Republikeinse conventie begonnen Nelson geeft hoop niet op MEERDERHEIDSBEGINSEL IN KERK NIET MOGELIJK T sjecho-Slowakije kan geen neutrale positie innemen JAMIN Osservatore Romano Interpretatie van encycliek te haastig Pers tevreden over akkoord Bratislava Heintje wordt filmster Psychopaat uit inrichting ontsnapt Classificeerder verdient meer waardering Meisje - voor tweede keer zoek - weer teruggevonden Hans van H. deze week PAPENGRACHT 32-LEIDEN POSTBUS 11 TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden DER.: C. M. DRABBE J. F. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR: L. C. J. ROOZEN ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.04; p. mnd. 4.45; p. kwart, f 13.35; fr. p. post f 16.20 ADVERTENTIES 22 ct. p. mm Telefoontjes 2. KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.0019.00 uur) DINSDAG 6 AUGUSTUS 1968 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De weersverwachting, meegedeeld door het RNMT, geldig tot morgenavond: Zwaarbewolkt met af en toe regen of enkele buien, hier en daar met onweer. In het Wad dengebied matige noordoostelijke wind, elders /wakke veranderlijke wind en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 59e jaargang, no. 17.515 MIAMI BEACH (AP-Reuter- DPA) De 29ste republikeinse conventie, waarop de kandidaat voor het Amerikaanse president schap uit de bus moet komen is geopend en bij de stand van thans heeft Richard Nixon de meeste stemmen vergaard. Hij is zo zeker van zijn zaak, dat hij al aan het werken is aan de rede, waarin hij de kandidatuur aanvaardt. Ande ren zijn mindpr zeker van Nixons kandidatuur* Nelson Rockefeller, die, evenals Reagan zijn kandida tuur heeft gesteld, gelooft nog een redelijke kans te hebben. Zijn voornaamste zorg is, dat Nixon niet bij de eerste stemmingen de vereiste 667 stemmen haalt en dit zelfde geldt ook voor Reagan. Rockefeller hoopt op vele herstem mingen, die Nixons thans ongetwijfeld iterke positie zullen kunnen aantasten. .Rockefeller hoopt bovendien na de eer ste stemming, als dus nog vele stemmen, gegeven aan de zogenaamde „Favorite Sons" partijgroten en plaatselijke be roemdheden, die niet serieus kandidaat zijn, maar die op die manier geëerd worden vrijkomen en zijn positie versterken. Momenteel kan Nixon op zeker 550 stemmen rekenen, Rockefeller op 350 en Reagan op 250, doch deze ge tallen veranderen ieder moment. De openingsceremonie was, zoals ge woonlijk, zeer kleurrijk. Barry Gold wa ter, de conservatieve kandidaat van vo rige keer, kreeg een geweldige ovatie. De vroegere senator van Arizona schijnt ook pogingen in het werk te stellen om als kandidaat gekozen te worden. Ex-presi dent Eisenhower, die in het ziekenhuis ligt, sprak de conventie telefonisch toe uit Washington. De veiligheidsmaatregelen zijn bijzon der streng. Behalve geüniformeerde po litie lopen honderd leden van de geheime dienst onopvallend rond. Boven de con greszaal is een enorme oranje olifant op gehangen. Zoals bekend is de olifant het symbool van de „grand old party". Het symbool van de democraten is de ezel. Pijpleiding langs Suezkanaal CAIRO (DPA) Egypte wil van Alex- andrië aan de Middellandse Zee een 330 km lange buisleiding naar de Golf van Suez aanleggen, waardoor jaarlijks on geveer 50 miljoen ton ruwe olie kan wor den getransporteerd. Iemand van de Britse onderneming, die Egypte bij de voorbereiding helpt, heeft .in Cairo mee gedeeld dat de leiding ongeveer 350 mil joen gulden zal kosten. Zoals bekend, is Israël bezig een buisleiding aan te leggen van de Golf van Akaba naar Ashdoth aan de Middellandse Zee. Eén van de honderdduizenden honge rende kinderen in Biafra. ZIJ leeft nog; maar voor hoelang? In de maanden mei tot en met juli zijn ruim 350.000 volwassenen en kinde ren van honger omgekomen. Een nog groter aantal wordt acuut met dc dood bedreigd. Er is een schreeu wend tekort aan voedsel en medica menten. Op vrijdag 9 augustus kun nen we er iets aan proberen te doen. Meer hierover op pagina 2. Ambassadeur Niger verongelukt NIAMEY (Reuter-ANP) Jacouba Djibo, de ambassadeur van Niger in Ne derland en België, is zondagavond te Nia mey, de hoofdstad van zijn land, bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De ambassadeur, wiens standplaats Brussel was, waar hij ook zijn land bij de EEG vertegenwoordigde, kwam met zijn auto in botsing met een landrover. VATICAANSTAD (DPA-AP) Het blad van het Vaticaan, Osservatore Romano, heeft in een hoofdartikel over dc pau selijke encycliek Humanae Vitae, degenen die kritiek op het hierin vervatte verbod van kunstmatige geboortenbeperkende middelen oefenen een „haastige, onvolledige en bevooroor deelde interpretatie" verweten. Het pauselijk schrijven verdient een gedegener beschouwing, zo meent de Osservatore. Het blad merkt op, dat „de wetten die bepalend zijn voor het huwelijk, voor alle generaties gelijk zijn". Op het verwijt, dat Paus Paulus zich met Hu manae Vitae heeft aangesloten bij de minderheid van de door hem ingestelde commissie van onderzoek van het vraag stuk der geboortenbeperklng, antwoord de Osservatore Roma no, dat het ongerijmd zou zijn te spreken van aanvaarding van een minderheidsthese of, nog erger, van een nieuw „ge val Galilei" waardoor de Kerk in de toekomst gedwongen zijn haar houding te herzien. „Wanneer de Paus zich met het van Christus verkregen gezag tegen een bepaalde onder de theologen omstreden kwestie heeft uitgesproken is het niet toelaatbaar, dat men zich op de getalssterkte van eventuele voorstanders beroept of op de kracht van hun argumenten" Volgens het blad is de Kerk geen democratische gemeen schap, geleid volgens beginselen van meerderheid of minder heid. De anglicaanse bisschoppen op de Lambeth-conferen- tie hebben stelling genomen tegen de uitspraak van Paus Paulus VI dat voorbehoedmiddelen leiden tot aantasting de zeden. Bisschop Edward R. Helles van West-Missouri had tegenover de andere bisschoppen tijdens een besloten verga dering gezegd dat hij voorbehoedmiddelen gebruikt en mening was dat het zijn huwelijk niet bemoeilijkte. De 61- jarige bisschop is vader van vier kinderen. PRAAG (Reuter-AFD-DPA) Pre mier Oldrich Cernlk van Tsjecho-Slo- wakfje heeft op een bijeenkomst van ongeveer 6000 leden van de communis tische partij in Praag gezegd dat Tjecho- Slowakije in de Oost-Westverhouding geen neutrale positie kan Innemen. „De militaire blokken van het pact van Warschau en de NAVO hebben een gemeenschappelijke grens. De geschiede nis heeft herhaalde malen bevestigd dat wij niet neutraal kunnen zijn", zei de premier. De voorzitter van de Tsjecho-Slowaakse nationale vergadering, Jozef Smrkowsky, zei dat de pers zich moet onthouden van emotionele berichtgeving en in plaats daarvan 'n „waarachtig beeld van het le ven en werken van onze vrienden" moet geven. De pers moet over de andere so cialistische landen een „rustig, feitelijk en serieus" verslag geven. Journalisten moeten de belangen van de partij en de staat, die tegelijk de belangen zijn van de hele Tsjecho-Slowaakse maatschappij, altijd in gedachten houden", aldus Smrkowsky. Het resultaat van de bijeenkomst in Bratislava is door de pers in de Oost- europese landen met voldoening ver meld. De kranten in Moskou, Warschau en Sofia vonden het communiqué van groot belang. Het orgaan van de Tsjecho- Slowaakse jeugdbond Mlada Fronta Walter Schirra, een van de t&p-ruimtevaarders in de V.8., is druk agn het oefenen voor de eerstkomende ruimtevaart met de Apollo T, een onderdeel van het maanprogramma. Schirra springt uit de cabine tn een rubberbootje waarin medebemanningsleden Cunningham en Eieele al geesten morgen voordeel div. roomboterkoekjes 210 gram van 119 voor 105 niet duur wet heerlijk schreef dat tussen partijen een compro mis is gesloten. „Het Is duidelijk dat de optellers van de brief van Warschau de meeste concessies hebben gedaan. De vraag blijft echter open welke conces sies wij zelf hebben gedaan. Blijkbaar heeft onze delegatie op een aantal pun ten van levensbelang niet toegegeven". „De kivajongen op de eerste bank" (Van onze correspondent) MüNCHEN Heintje, het jeugdige zangfenomeen uit Blyerheide wordt filmster. Hij zal de hoofdrol vervullen als de „kwajongen op de eerste bank" in een gelijknamige film. Het contract met de Constantinfilms te MGnchen is inmiddels door alle partijen ondertekend. Eind augustus wordt in de Berlijnse stu dio's met de opnamen begonnen. Als tegenspelers is gedacht aan de filmsterren Georg Thomala, Theo Lin- gen, Hansi Kraus en Uschi Glas. „Kwajongen op de eerste bank" is de tweede in de zogenaamde „Lummelse rie". De eerste film loopt sinds het voor jaar met enorm succes in de Duitse bioscopen. De Constantinfilmsdirecteu- ren waren tijdens de proefopnamen in Miinchen zeer verrast over het acteer talent van Heintje. Heintje staat in Duitsland, evenals in Nederland, al vele weken lang op de eer ste plaats op de hitparade. Constantin films verwacht dat ook de zangfilm een kasstuk zal worden. EINDHOVEN (ANP) Gistermiddag is de 24-jarige A. V. uit Aarle-Rixtel uil de rijks psychiatrische inrichting in Eindhoven ontvlucht. De man werd daar verpleegd op grond van een k.z. verkla ring. Hij behoort tot categorie één, het geen betekent dat hij zich aggressief kan gedragen. Zijn signalement luidt lengte 1.80 me ter. Flink postuur, blauw-groene ogen, heeft enigszins een hanglip, donker haar, litteken op rechter pols, draagt bruin colbert zonder kraag en donker bruine pantalon, zwarte hoge schoenen, en vermoedelijk een trui. UTRECHT (ANP) Ter voorkoming van meer rampen aan boord van tan- kers, waar classificeerders werken, zul len er perfecte veiligheidsvoorschriften moeten komen, terwijl met goed ge schoold personeel in vaste dienst moet worden gewerkt. Bovendien is een betere beloning rechtvaardlgd voor de arbeid in deze gevaarlijke, smerige en ongezonde be drijfstak, voorts een minimale arbeids tijd, een regelmatige controle door de arbeidsinspectie van het bedrijf en eer periodieke medische controle voor al len, die er werkzaam zijn. Dit standpunt lanceert de Neder landse Bond van Vervoerspersoneel (N.B.V.) naar aanleiding van de ont ploffing aan boord van de tanker „Agua Clara", waarbij zes doden en elf ge wonden te betreuren waren. De bond releveert, dat ook In juni 1965 een plosie ontstond op een Noorse tanker, waar op dat moment classificeerders bezig waren. Die ramp eiste 16 slacht offers. „Het kwaad van de sociale taak van de classificeerder heeft nu 22 mensenlevens gekost. We dachten, dat het zo meer dan genoeg was", aldus de N.B.V, die van oordeel is dat er na beide explosies wel diepgaande onderzoeken zijn ingesteld om de zaak vast te kunnen stellen, verder is er niets gebeurd. WEER MEISJE VERMIST LEEUWARDEN (ANP) Namens de ouders verzoekt de commissaris van politie le Leeuwarden de opsporing van de 15-jarige Jellie Elisabeth de Ruiter, geboren 16 juni 1953 nit de Marathon- straat te Leeuwarden. Het meisje verliet op zaterdagmiddag 27 juli j.l. omstreeks kwart over één de ouderlijke woning is sindsdien spoorloos. Zij ia lopend v trokken, maar heeft waarschijnlijk de stadsbus genomen naar het centrum van Leeuwarden. Het signalement luidt: lang 1.68 meter, licht blond, half lang haar, fors postuur. Zij is gekleed in een rood-wit gebloem de zomerjurk en draagt hoge sandalen. Ieder die inlichtingen kan verstrekken over de verblijfplaats van het Leeuwar der meisje wordt gevraagd zich in ver verbinding te stellen met de commissa ris van politie te Leeuwarden, telefoon - 05100-33333, of met de politie in eigen woon- of verblijfplaats. HANAI7 De vermiste Agnes Storms (18) uit Simpclveld is maandag door de politie van Ifanau in West-Duitsland aangehouden. Nadat zü vr|)dag. toen haar ouders al onderweg waren om haar op te halen, uit het naburige Doernigbeim was verdwenen, werd zij gisteren tussen Hanau eu Steinhelm uil een auto gehaald. Zij was in gezelschap van een Turkse gastarbeider met wie zij Juist golf wilde gaan spelen. Agnes Storms heeft zich niet legen de aanhouding verzet, integendeel, zij leek opgelucht. Ze werd door de politie op het bureau van Hanau onthaald op frites met braadworst, koffie cn chocolade. Vader Storms is maandagavond laat andermaal naar Hanau vertrokken om zijn dochter op te halen. Kans op vluchten heeft Agnes deze keer niet omdat de politie beschikt over een bevel tot aanhou ding en terugbrenging. In de loop van vandaag is Agnes Storms thuis in Simpel- veld aangekomen er slag gevers) HASSELT De raadskamer van gerechtshof te Hasselt heeft het aanhou dingsmandaat tegen Hans van H. ver lengd. Het ls echter niet uitgesloten, dat hij nog deze week in vrijheid wordt ge steld. Zoals bekend werd de 47-jarige Nederlander Van H. meer dan drie we ken geleden verdacht van grafschennis sen door de Belgische militaire politie gearresteerd. Bij de vrijlating van Van H. spelen vooral een aantal alibi's een grote rol. Wanneer we die bevestigd kunnen krijgen wordt hij onmiddellijk in vrij heid gesteld. Er wordt dag en nacht ge werkt om daarover alle Inlichtingen te verzamelen", aldus de onderzoeksrechter mr. P. Schroe vanmorgen te Hasselt. De grafologische rapporten zijn voor het verdere onderzoek in de zaak tegen Van H. niet doorslaggevend. Bij de voorge leiding aan de raadskamer werd het gerechtsgebouw zwaar bewaakt. Foto's maken was strikt verboden. Van H. was nog steeds geboeid en werd vergezeld advocaten. Nederlanders in Oost-Duitsland vastgehouden BENNEKOM (ANP) In OostduiU- land worden twee inwoners uit Brnne- kom vastgehouden, die daar vorige week heen reisden om deel te aan een tweedaagse wedstrijd betrouw- baarheldsrittcn op de motor. Het zijn de heren Rond en Lubbers. De overige leden van het „Rond- Sachs Motorteam" hebben in de nacht van donderdag op vrijdag tevergeefs ge tracht Riesa, het plaatsje waar de wed strijden zouden worden gehouden, te be- reieken. Ze kregen geen toestemming de Oostduitse grens te passeren. Onverrich- terzake keerden ze naar huls terug. De heer Rond is Importeur van Sachs- motoren, de heer Lubbers is hts 'er Men veronderstelt dat het tweetal Rie sa niet heeft mogen verlaten, gezien de recente spanningen in Tsjecho-Slowa- klje. Riesa ligt namelijk vlakbij de Tsjechische grens. Schietpartij in Los Angcles LOS ANGELES (Reuter) Drie bur gers zijn gisteren gedood en twee poli tiemannen ernstig gewond b(J een schiet partij in een w|Jk van Los Angeles waar hoofdzakelijk negers wonen. Volgens de politie werden twee poli tiemannen beschoten toen zijn voor een routlneonderzoek, een auto uanhlelden met vier inzittenden. Drie inzittenden van de auto werden gedood toen een van de gewonde agenten zijn revolver leegschoot op de auto. De politie zoek» naar de vierde man, die wist te ont snappen.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 1