DE ZAKEN ZIJN OMGEDRAAID Langerhorst voldeed aan „de eis" Aad Oudt zit bij NOC op de stoep Moreel van Holla ndweekzeilers steunt slechts op weerbericht Tiemen Groen kan zijn memoires gaan schrijven Indrukwekkende demonstratie zwemwonder Van Hamburg HOOFDPRIJS KAN VERHAGEN NIET MEER ONTGAAN Internos stopte rol hockeyeesters FABELTJES OVER DE „GROTE AFWEZIGE' WIELERSELECTIE VOOR W.K. ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1968 UTRECHT Het worden spannende dagen voor het Neder landse herenzwemmen. De veelzijdige Dick Langerhorst liet zijn vijfde nationale kampioenschap, dat op de 200 meter vrije slag, vergezeld gaan van een klinkend record: 2.00.4. De 22- jarige student aan de academie van lichamelijke opvoeding in Den Haag won eerder de 400 en 1500 meter vrije slag, de 100 en 200 meter vlinderslag in tijden die zijn persoonlijke uitzen ding naar Mexico niet geheel waarborgden. Het leek dat hij afhankelijk was van hetgeen de anderen zouden presteren voor een eventuele 4 x 200 meter uitzending. Maar Langer horst heeft de zaak omgedraaid. Hij fungeerde als trekker en in zijn spoor sleepte hij de hele ploeg mee. Rob Kerkhovende coach van de zwemmers, schreeuwt zich de laatste dagen schor in Den Hommel. Of hij zijn ploeg naar Mexico kan overhalenis vooralsnog een vraag. Aan Rob zal het niet liggen. Er zullen nog spannende uren volgen voor het kwartet Elt Drenth, Johan Schans, Aad Oudt en Rinus van Beek en indirect ook voor schoolslagzwem mer Kees Uitenhout. Als bij het NOC maandagavond het besluit valt de 4 x 200 meterploeg uit te zenden, zitten daar twee bruikbare krachten voor de 4 x 100 m wisselslag estafette in, nl. MUIDEN Het enige verschil tus sen de eerste en tweede zeildag in de Hollandweek II te Muiden was, dat het IJsselmeer nog vlakker was en de lastige vliegjes door het koelere weer naar elders waren uitgeweken. Ergo, weer een verloren zeildag. De enige peiler waarop het moreel der zeilers nog steunt is het weerbericht, dat een matige tot harde wind meldt. Gisteren dobberden rond zeven uur nog schepen op het IJsselmeer, die even na het middaguur waren gestart. De situatie was hopeloos. Toch zorgde Flying Dutchmanfenomeen Ben Ver hagen voor tenminste één scherp duel, door voor de finishlijn de snelle Rho- desiër David Butler hardnekig te schaduwen. Boord aan boord kropen de schepen op de eindljjn af. Verhagen vergiste zioh in de slimme Butler, die behendig een armlengte eerder werd afgeblazen. Butler verdiende een zege. Aanvan kelijk had hij evenals de Nederlander Jack Woortman, het geluk aan zijn zijde. Met nog enkelen zochten zij de juiste kant van het dobber-kruisrak op. Verhagen bezeilde de middenweg en kwam na Butler en Woorbman om de eerste boei. Butler schoof verder weg van zijn tegenstanders. Halver wege dit rak maakte Butler een fatale fout door een peilboei voor een merk teken van de driehoeksbaan aan te zien. Dit zou Butler zijn welverdiende eerste plaats hebben gekost. Toen But ler binnen praatafstand van Woortman en Verhagen kwam, maakten zij de Rhodesiër sportief attent op zijn fout. Traag wendde de steven van Butlers „Meltemi". Tekenend voor Butlers vakmanschap was, dat hij toch als eerste rond het volgende merkteken dreef. Miserabel Fred Imjioff zette in datzelfde rak een slechte positie in een vierde plaats om. Alleen Woortman ging op het laatste been van de afgekorte driehoeksbaan door de knieën voor Verhagen. Aldus staat Verhagen met 1-2 sterk voor de hoofdprijs, die hem ook met harde wind niet zal ontglippen. Daar twijfel niemand aan. Heike Blok, die donderdag tweede werd, wist glijdend over de driehoek een miserabele plaats in de staart- groep om te buigen in een veertiende positie, zodat Eekels (6-5), Blok (2-14), Imhoff (7-4) en misschien Butler, die in de openingsrace ver achterin ein digde, om de overige ereplaatsen zullen gaan strijden. Hopeloos Bij elke conclusie na twee zeildagen gebiedt de eerlijkheid aan te tekenen, dat nog niemand de kans heeft gekre gen een goede wedstrijd te zeilen, zo dat een reëel beeld niet te vormen is. Dat geldt voor alle klassen. Ook bij de Finnen, waar Mexicoganger Bink horst en reserve Beok zich onder de uitvallers schaarden. Frits Beck staak te de strijd al na één rak. Als een der laatsten rondde de Voorburger de eerste boei. Kort daarna wendde Beek, die het hopeloze van de zeilzaak inzag, de steven naar Muiden. Binkhorst dreef op praktisch één lijn met Dirk Seret, Oskamp en Van Hellemond naar het iweede merkteken. Maar de kleine hoeveelheid wind, die enkele FD's spoorslags naar huis bracht, was op Binkhorst verdween uit de top en ver liet later het IJsselmeer. Winnaar werd na een zenuwslopende dobberpartij Kees Douze voor de Duitser Sell en de lange Hagenaar Dirk Seret, Jaap van Hellemond en Ballon. Dotrze is niét" 3-1 naar de top van het klassement gedreven. Vandaag komt er wind en dat kan veel veranderen aan de huidige stand. Naar Hattem (Vrijheidsklasse), Sprij (Randmeerklasse), Kees Nater (Solo's) en Jan Bier (Draken) liggen reeds nu de hoofdprijzen te lonken. Dit viertal zeilers zegevierde voor de tweede maal in successie. Bier won nu van Ed Freeh en Allert Warners. Nater hield de broers Theun en Leen Hoog moed achter zijn „Sir Piiet". De uitslagen luiden: FD: 1. Butler (Rhodesië), 2. Verhagen; Hornet: 1. Ter Haar, 2. Müller; Draken: 1. Bier, 2. Frech; Pampus: 1. La Bouchière, Van der Zee; Finnjollen: 1. Douze, Sell (Did.); Vrijheid: 1. Hattem, 2. Jan sen; Randmeer: 1- Sprij, 2. Gerritse FJ: 1. Lamsveld, 2. De Vries 'Lentsch Solo: L-Noter7 2. Hoogmoed; OK-jollen 1. Coenraads Nederveen, 2. Imhoff; Tempest: 1. Staartjes; Soling: 1. Bak ker. Vriendschappelijk voetbal AMSTERDAM In een vriendschap pelijke wedstrijd heeft DWS gisteravond met 10 verloren van de Engelse leagueclub Charlton Athletic. GVAV versloeg in Groningen Ipswich Town met 30. Dick Langerhorst (vlinderslag) en Elt Drenth (vrije slag). Met de vrijwel ze kere uitzending van Bob Schoutsen voor ogen, mankeert alleen nog een schoolslagzwemmer. De KNZB-voordracht zal maandag avond begeleid worden door een flinke cijferdans. De woorden van Rob van Kerkhoven aan het begin van dit sei zoen geuit: „Mijn voorbereidingspro gramma is slecht te combineren met een piek in augustus" kwamen opnieuw uit. Elt Drenth. Aad Oudt en Johan Schans gaven blijk van vooruitgang, maar niet in die mate als verwacht. In de finale finishten deze drie res pectievelijk in 2.02.7, 2.04.8 en 2.06.2. Rinus van Beek kwam daar nog tussen met 2.04.2. Geen excuus Voor Langerhorst en Drenth zal de KNZB geen excuus nodig hebben. Zij voldeden aan de eis. Johan Schans was duidelijk niet in topvorm. Hij kreeg de afgelopen dagen vier pene- ciliine-injecties en zwom met een ge blesseerd been waarvan do wond met een laagje plastic was bespoten. Voor Schans staat echter een tijd van 2 02.9, die hg als derde zwemmer maakte in de estafette van de interlandwedstrijd tegen Groot-Brittannië en Tsjecho- Slowakije in Leiden. Aad Oudt werd in de finale het slachtoffer van het te lage aanvangstempo59.0. Zelfs Lan- gerhorst's trainer Louis Vol verklaarde: „Ik was doodsbenauwd toen die eer ste honderd meter zo traag gingen"'. Aad Oudt had zich echter in de och tenduren verzekerd van een ontsnap pingsmogelijkheid door in de serie 2.02.8 te laten afdrukken. Üp de stoep DEN HAAG Het rolhockeytoernooi om de E. J. A. Zoetmulderherinnerings- beker op de rolschaatsbaan „Zuiderpark" is gisteravond van start gegaan met drie uitstekende wedstrijden. Nadat K.R.C. Dordt in de eerste wedstrijd ver rassend gelijk speelde (00) tegen U.S. Triestlna (dat Residentie uitschakelde ln de strijd om de Europa Cup), kwam Internos op de baan tegen Academico Futebol Clube uit Oporto, de eerste Portugese rolhoekeyploeg die voet op Neder landse bodem zet. De Portugezen beschikken over een geweldige techniek en tactiek, kunnen enorme snelheden ontwikkelen en hebben een prachtige con trole over bal en stick. En toch heeft deze ploeg niet gewonnen van Internos '62. Het gelijke spel van 11 heeft Internos te danken aan het doelmanswerk van oud-internartional Rino Piekar, die een geweldige come-back maakte. Hij was het, die ervoor zorgde dat de Portugese „toppers" niet verder kwamen dan één doelpunt, in de zesde minuut, van de stick van Manuel Liz. Vier minuten later gaf oud-internationaal Jan Jansen, de doelman van de nationale ploeg van Portugal, Brito, hetnakijken. De tweede helft bracht voor de toeschouwers onder wie de heer W van Zijl (N.S.F.) en de ambassadeur van Portugal, nog meer spanning maar geen doelpunten. De derde wedstrijd, tussen Residentie en Wolverhampton viel wat tegen. Enge land nam door Basil Galway de leiding en even voor rust maakte wissel speler Wim de Haas gelQk. In de tweede helft stelde Wim de Haas na tien minuten de Haagse zege veilig. Telt men de snelste tijden van dit viertal bijelkaar op, dan komt men op 8.09,0, waarvan nog 0,9 seconde mag worden afgetrokken wegens wis selvoordeel. In KNZB-kringen heeft men steeds gesteld: met een tijd tus sen de 8.08.8 en 8.10.0 is over uitzen ding te praten. Wellicht neemt het NOC dat uitgangspunt over. 8.08.0 is bijvoorbeeld ook de limiet van de Britse ploeg. Het was de vijfde tijd van de Olympische finale van Tokio. Aad Oudt zal zo ongeveer bij het NOC op de stoep gaan zitten. In geval de Olympische uitzending niet doorgaat vertrekt hij dinsdagmorgen a.s. met de vereniging ZIAN naar Spanje. Luidt de NOC-beslissing positief dan moet hij zijn koffers pakken voor Sankt Moritz waar coach Kerkhoven vanaf 9 augustus zijn trainingskamp op Mexicohoogte betrekt. Zevenvoudige titelhouder Maspes niet naar Rome ZEVENVOUDIGE MILAAN Voor het eerst ln vijf tien jaar zal de zevenvoudige we reldkampioen Antonio Maspes niet naar de wereldkampioenschappen wielrennen worden afgevaardigd. De Italiaanse veteraan heeft gepro testeerd tegen zvJn uitsluiting omdat hU had gehoopt de kans te krijgen voor de achtste maal dc wereldtitel bij dc sprinters te winnen. Guido Costa, de technische leider van de Italiaanse baanploeg, gaf als verklaring dat Maspes niet In goede vorm is, maar Maspes zei er op ge rekend te hebben deze te bereiken voordat de baankampioenschappen 26 aug. in Rome beginnen. „Ik werd onlangs bij de Italiaanse baankam pioenschappen derde. Dit betekent dat ik in betere vorm dan anderen die wel in de ploeg zijn opgenomen. Ik kan de redenen voor mijn uit sluiting niet begrijpen". Maspes zei dat hij hard zou blijven trainen omdat hij er zeker van is dat de uitsluiting ongedaan zal wordeft ge maakt. Maspes, de beste sprinter die Italië ooit heeft gehad, is in 1953 prof geworden en sindsdien heeft hij steeds deel uitgemaakt van de Italiaanse ploeg naar de we reldkampioenschappen. de baas was. Trainer Jaap Ploeg schoot het jury-platform op en hield de arm zegevierend omhoog. Het zwak zwemmende kernploeglid Dolly Maaneman gaf gisteren tekenen van licht herstel. Zij won de 200 meter vrije slag dames in de bescheiden tijd van 2.20.5. Cora van der Meer was slechts eentiendc van een seconde langzamer. De strijdlustige Yvonne van Kuilenburg won het nummer onder de zestien jaar in 2-20.8. land (RZC '»0> 2.30.50, 2. Mlrjai Plantings (/.AR) 2.22.2, 6. r (Zwemïust) 2.2J.1, 7. Tooe fziosr^'iT." v?n k beruen (De Kikker Roger van Hamburg, talentvol zwemmer, liet zijn tranen de vrije loop toen hij voor de tweede maal werd gediskwalificeerd. Zijn tijd op de £00 meter vrije slag jongens onder 11/ jaar had anders een nieuw Nederlands record betekend. Reden genoeg voor hete tranen. ingerhorwt (HZPC) (ZIAN) i._.J treek) 2.06.2, 6. Jet Schll- meisjes onder 14 Jaar: Hamburg (VZC) 1.07.1. 2. Ton van Klooster (de Robben) 1.12.0, 3. Hans Koekoek (ZCG) 1.13.7, t. Aage Kramer (PSV) 1.14 8. 16 Jaar:l. Zwemlust "(Wllma Stedlng. Ellen man) 5 on 0 (Nieuw Ncderl asp. record). 2. HPC 5.007, 3. VZC 3.08.3, 4, HZPC 5.08.8. 5. De Kikker 5.11.8, 6 ZIAN 5.16.2. 4x100 m wisselslag estafette Jongens onder Gebelgd aanwinst had kunnen zijn voor de na tionale 4 x 200 meter formatie. Op de deelnemerstribune was men het met zijn diskwalificatie oneens. En toen Roger van Hamburg even later weer het water indook voor de derde finale van deze avond klonk een gescandeerd Roger, Roger. Het gebelgde Austra lische zwemwonder gaf response en greep op de 100 m vlinderslag jongens onder de veertien jaar de titel in 1.07.1, hij zijn leeftijdgenoten verre De naam Roger van Hamburg zal ln de discussie KNZBNOC niet vallen Del 4-jarige VZC-zwemmer werd op de 200 meter vrije slag bij de jongens onder zestien jaar gediskwalificeerd. Er waren buiten zijn schuld twee val se starts geweest. Bij het derde stond hij niet stil toen het startschot viel. Zijn diskwalificatie was reglementair niet helemaal in orde, want de starter moet wachten tot iedereen onbeweeg lijk staat. Roger van Hamburg was bepaald niet te vroeg weg. Integendeel. De pupil van Carlisle, die 's morgens in vier series was gestart gaf een in drukwekkende demonstratie van zijn kunnen. Met zijn benen schakelend zoals een ander de versnelling van zijn auto bedient, schoot hij weg van zijn tegenstanders en tikte aan na 2.06.2. De zoveelste vingerwijzing dat hij met wat meer specialisatie een (Van onze sportredactie IIEILOO Ticmen Groen kan zijn memoires gaan schrijven. Niet omdat hij zijn racefiets aan de kant heeft ge zet. maar wel over al hetgeen juist de zer dagen over hem geschreven en ge- gezegd is. Tiemen Groen was donder dagavond de grote afwezige in het Olympisch Stadion. En alleen dit ai, gaf aanleiding tot de wildste geruch ten. culminerend in berichten dat Caba- Olympische Spel René Pijnen; ploegentijdrit: Feder den Hertog, ikels. René Pijnen en Joop Zoetr- Jan Jansen en Leljn LoevesIJn: i km tijdrit: LetJn LoevesIJn; ndlvlducle achtervolging: Fedor den He >p Zoetemelk. ploeg bestal artepoorte; coaches; Joop de Haan en SJeng Col- Jan SpenkeUnk. lero voortijdig het contract met de 22- jarige prof heeft verbroken. Tiemen Groen verwijst alle verhalen naar het rijk der fabelen. Vast staat voor hem alleen, dat een ingrijpende operatie aan neus en oor in het vroege voorjaar, hem dit wielerseizoen zal kosten. En dat is voor Tiemen Groen althans geen nieuws. De behandelende specialist had hem dit onmiddellijk na dc operatic al voorspeld. Tiemen Groen drijft dus geen handel in antiek, noch heeft hij een erfenis ge kregen van zijn grootvader. Nog min der waar is het verhaal dat hij gister middag hoorde van een kapper in Ak- krum, dat de wereldkampioen achter volging een hotel gaat exploiteren in het Friese Terhorne. Tiemen Groen is gewoon een jonge prof, die op de weg nog veel te leren heeft. Hij weet dit maar al te goed en daarom was het juist voor hem dubbel jammer dat zijn seizoen pas in april begon, toen hij zijn trainig weer kon hei-vatten. Tiemen Groen deed het cons ciëntieus en reed verschillende crite ria. „Mijn conditie is echter nog steeds niet honderd procent, en daarom rijd ik niet op de baan. Ik heb daar alles te verliezen, niets te winnen". Meevallers Tiemen Groen blpef dus waar hij was, in Fallega, terwijl Duyndam en Bon- gers elkaar de titel betwistten. Maar Tiemen Groen wil zijn wereldtitel wel verdedigen. „Drie weken voor de we reldkampioenschappon beginnen, ga ik weer trainen op de baan. Gaat dat •4oed, dan schrijf ik in voor de wereld kampioenschappen. Alleen echter als Ik volledig in vorm ben". Voor het overige heeft Tiemen Groen zijn liefde voor de weg niet verloren. ,.Op de weg moet lk nog laten zien, wat ik kan". Zijn topervaringen ken nen ln dit opzicht meevallers en tege - slagen. Meevallers: „De manier van rijden is beter, er zijn minder valpar tijen. Er wordt met meer verstand ge koerst". Tegenslagen: „Het is harder, nog steeds worden er dingen Ingenomen tot betere prestaties te komen, er zeg ik niet om geen mocilijkhe- i te krijgen met de andere ren- Geen uitslagen Tot dusver heeft Tiemen Groen nog geen uitslagen gereden op de weg. „Toch kan ik het tempo wel volgen, al ben ik dan geen Jan Janssen". Nor maal gesproken zal het volgend jaar alweer veel beter gaan". Om dit te be reiken zal de sterke Fries in de winter de buitenlucht blijven opzoeken voor de training. „Nee ik ga niet naar de win- terbanen. je slijt daar gauw en die vieze, benauwde lucht bevalt me hele maal niet". Tiemen Groen heeft toch zijn plan getrokken. Met ln zijn achter hoofd nog altijd dc gedachte aan een poging het wereldduurrecord te verbe teren. „Dat hangt voor een deel af van mijn prestaties op de wereldkampioen schappen", zegt hij. Toekomst Zal de wereldkampioen achtervolging tot de toekomst ingaan als een wegcou- reur. „Met Cabalero is nog geen con tact geweest over een eventuele ver lenging van het contract. Ook door an dere merken ben ik nog niet benaderd". En als dit zo blijft? Daar heb ik nog geen Idee over. Of liever, dat maak ik nog niet openbaar". Zal Tiemen Groen, na de vele fabelachtige verhalen, dat bericht ook in zijn memoires vermel den? Geen schermers naar Olympische Spelen DEN HAAG Het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité heeft gis teravond na langdurig beraad besloten het voorstel van de Koninklijke Neder landse amateurachermbond om een kle'- ne Nederlandse schermploeg naar de spe len van Mexlco-stad af te vaardigen, o'*n overgenomen.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 15