Scheveningen anno 1968: Laten we hem in vreugde gedenken" Kleding in Rusland blijft beneden peil Mammoetwet, vandaag van startis nu al verouderd EEN ZANDBAK ZONDER GLAMOUR EEN ONTTROONDE KONINGIN EEN LEEGGEPOMPTE WALVISMAAG Onderwijs in wiskunde en talen op nieuwe leest Pompbediende bekent serie aanrandingen Vakopleiding geregeld voor 70.000 jongeren Achterstand zal snel worden ingehaald DONDERDAG 1 AUGUSTUS DE LETDSE COURANT SCHEVENINGEN Waar achtig, er is een tijd geweest, dat Mariene Dietrich het dood normaal vond om naar Scheve ningen te komen teneinde daar het grootmoederlijk been als een magische kluif naar de toeristen te werpen. In een gldtterjapon met ingebouwd sexyappeal schreed ze over het Kurzaalpodium en zong ze met een handwarme kropstem over de bloemen, die verdwenen waren. Daartussendoor gaf ze persconferenties en maakte ze verrukkelijke scenes met ieder een, die twijfelde aan haar goddelijke zending. Nu kan Scheveningen alleen nog haar fluwelen protestsong herkauwen waar zijn ze gebleven, de Franse zangers, Trenet, Bécaud, Aznavour en Brelle, dië elke zomer aan de Noordzee de sterren van de hemel zongen. Waar zijn ze gebleven, de grandioze vedettes, Juliette Greco, Edith Piaf, die omringd door kleed sters, minnaars en bewonderaars een suite in het Palace of in het Kurhaus betrokken en daar in negligé de pers een volmaakt nutteloos interview toe stonden? Waar zijn ze gebleven, de diva's op de divan, de sopranen en alten, die tussen de Scala in Milaan en de Mtropolitan in New York even een aria raison van vijf rooie rug gen tegen de blote engeltjes van de Kurzaal wierpen? Waar zijn ze geble ven, de glimmende negerinnen, die omwille van een mistige culturele op dracht hun oerwoud de rug toekeer- Mr. P. van Dusseldorp: }Jk geloof nog steeds heilig in de mogelijkheden van Scheveningen". den en in lucratieve topless hun krijgsdansen voor de Haagse cliëntèle uit de stoffige toneelvloer stampten? Vergeet het Vergeet het maar. Vergeet de con certen en de vuurwerken, de dans avonden en de semi-culturele hoog standen. Het is geweest, het komt niet terug. Het Franse chanson heeft allang plaats gemaakt voor de mod dervette frikandel. Mozart heeft het bepruikte hoofd gebogen voor een in geblikte Hollywoodster, die nu de kleumende badgast voor filmdoekje voor het gestadige bloeden brengt. Dat is Scheveningen in de zomer van 1968: een onttroon de koningin in het rijk der geteisterde badplaatsen. Een zandbak zonder de glamour van weleer, een walvis op het droge met een maag, waaruit het ver maak rigoureus is wegge pompt. Heilig geloot Eén der laatste schatbewaarders, die de moed er nog steeds in houdt, is mr. P. van Dusseldorp, de joyeuze directeur van het Scheveningse Cir custheater. Terwijl de worm van de commerciële twijfel knaagt aan zijn ronde, grijze tempel, heft hij glim lachend het glas en zegt: „Ik ben ge bleven, omdat ik nog steeds heilig ge loof in de mogelijkheden van deze badplaats. Ik ben getrouwd met Scheveningen en ik denk er niet aan om haar nu onder moeilijke omstan digheden een schop te geven. Waarom ik geloof in Scheveningen? Voem mij één grote stad in Eurooa. die zo'n unieke geografische ligging heeft als Den Haag. Een metropool aan zee, man, dat wordt straks voor het Congresgebouw een doorslaggevend argument. Het congreswezen onder vindt immers een moordende concur rentie. elke stad van enige betekenis leurt met zijn eigen bakbeest, waar het zo enig vergaderen is. Maar als de heren zijn uitgepraat, willen ze wat beleven, wat zien. Een nachtclub be zoeken, een voorstelling bijwonen. En daar begint de taak van Schevenin gen: wij hebben een ultra modern Circustheater, dat niet meer is weg te denken uit het culturele leven van on ze stad. Natuurlijk, wij hebben het heidens moeilijk, ik ben de eerste, die het toegeeft, maar in hemelsnaam: Waar zijn ze gebleven de zangers en vedettes de diva's op de divan ZAND ZOMER wat zijn de consequenties, als dit thea ter wordt opgedoekt? Waar moet de opera dan met zijn hele hebben en houwen heen? Naar het Congresge bouw, waar straks ook het Residen tie-Orkest repeteert en uitvoeringen geeft? Geen zinnig mens gelooft in een dergelijke monstercombinatie. Daar komt nog bij, dat bet Circus theater gewoon 'n verrukkelijke zaal Is. Ik heb hier het Royal Ballet uit Londen gehad, stuk voor stuk afzioh- telijk lastige mensen, maar ze kwa men niet uitgepraat over de akoestiek van ons Circus. En een man ala Toon Hermans, die ook wel wat gewend Is. heeft onomwonden gezegd, dat hij het Circus prefereert boven Carré in Am sterdam. Verwend Moet je zo'n theater sluiten? Ik kan en wil dat niet geloven. De ellende is alleen, dat er domweg te weinig goeie produkties op de markt zijn. Een bij— De zandbak zonder glamoureen onttroonde koningin die sterren mo oie Mariene met de kropstem moet missen eengeharkte folkloristische dansgroep hoef je tegenwoordig niet meer le brengen, dat is geweest. De mensen zijn verwend en komen alleen nog, als je Iets goeds in huis hebt. Als je kunt zeggen dat je het allerbeste ge- engageerd hebt. Maar de allerbeste artiesten vragen vandaag de dag zulke enorme gages dat het voor een vennootschap zonder subsidie onbegonnen werk is om ze te engageren. Ik had graag Mireille Ma- thieu naar Scheveningen gehaald, maar ik mag het ondragelijke risico niet lopen, dat mijn zaal niet volloopt voor zo'n zangeres. Aznavour kreeg je vijf jaar geleden nog voor een paar mille, nu vraagt ie het vier-, vijf dubbele. dollarsolist was vijf jaar terur een exceptie. Die kon je tellen op de vin gers van één band. Nu kom je han den te kort. Ook zonder roulette Toch willen we volgend jaar Scheve ningen weer een goed en volwaardig zomerseizoen geven. Met concerten, met vedettes, Dit jaar was er een fi nanciële kortsluiting, die ons com pleet vleugellam heeft gemaakt, maar als we de koppen bij elkaar steken, komen we in 1969 gegarandeerd weer met een fijn resultaat uit de bus. Veel hangt daarbij af van de Opera stichting, die moet het besluit nemen, die moet zeggen, waar de opera zijn intrek neeml. Als het Scheveningen wordt, hebben wij de kurk, waar we op drijven kunnen. .Ta waarachtig, ook 2onder roulette. Natuurlijk is het uiterst vervelend, als je ziet, dat een duidelijke tweede rangsbadplaats als Knokke zich alles kan permitteren, omdat de Nederlan ders daar in het Casino hun geld ver gokken. maar ik weel zeker, dat Scheveningen ook zonder roulette vol gend jaar glorieus terugkomt. Per soonlijk zou ik het wel een zegen vin den. als onze badplaats een casino krijgt. Elke dag, dat hij eerder komt Is meegenomen en als het moet draait het Scheveningse Casino binnen zes maanden. Daar zijn we op inge speeld. Ik denk aan het Pnlacehotel, waar lang nog niet alle mogelijkhe den zijn uitgebuit. Er zit bijvoorbeeld een schitterende balzaal in. Als je binnen negen maanden een hypermo dern Circustheater uit de grond kunt stampen, moet het ook mogelijk zijn een Casino in recordtijd te openen. 1969 wordt een uitdaging, niet alleen voor het Circustheater, maar voor heel Scheveningen. Van alle badplaat sen in Nederland hebben wij nog steeds de beste papieren. Het gaat er nu alleen om. hoe de kaarten geschud worden." Laatste gang van prof. dr. Asselbergs door llozen begeleid NIJMEGEN (ANP) Het stoffelijk overschot van de in de nacht van vrij dag op zaterdag ovderleden schrijver prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs (An ton van Duinkerken) is gistermiddag on der zeer grote belangstelling op de rooms katholieke begraafplaats Jonkerbos in Nijmegen ter aarde besteld. Talloze hoogleraren, bisschoppen, dekens, en kele burgemeesters en vele schrijvers uit binnen- en buitenland waren aan wezig bij de plechtigheid; natuurlijk ook de ontelbare vrienden en bekenden van ..Toon" van Duinkerken. Ook CRM-ml- nister Klompé bevond zich onder de be langstellenden. Velen van hen waren eveneens tegen woordig bij de academische rouwzitting, die 's morgens in de aula van de katho lieke universiteit werd gehouden. Prof. dr. K. Meeuwisse, een persoonlijk vriend van de overledene, sprak in een her denkingsrede over het leven en de loop baan van de schrijver. „Hem herdenken betekent meer dan terugdenken aan de hoogleraar alleen", aldus prof. Meeuwisse. „Zijn ontwikke ling als beoefenaar van de wetenschap valt onmogelijk los te denken van zijn fascinerend optreden als emancipater in het tweede kwart van deze eeuw", zei hij, doelend op het vele werk dat Assel bergs in Nederland voor het katholi cisme heeft gedaan. Volgens prof. Meeuwisse was Assel bergs een levensminnaar en een levens kunstenaar. „Het was indrukwekkend te zien, hoe hij dit waar wist te maken'' zelfs tijdens de zwaarste beproevingen.. Zijn liefde tot God en zijn dankbaarheid voor het leven bleven hem tot op zijn sterfbed bij". De Nijmeegse hoogleraar vertelde ver der, dal de overledene nooit bereid was Acteur Albert; van Dalsum, vriend van prof. Asselbergs, brengt een laatste groet. Rechts o.m. de minister van C.RJVI. dr. M. Klompé. geweest omwille van de natuur te verza ken aan de geest, „maar evenmin om spiritualistisch voorbij te zien aan de waarheid dat er zonder natuurlijke aan drift geen sprake zou zijn van een le vende beschaving". „Laten wij hem in vreugde gedenken. Ik weet niet wat hem op dit moment meer zou hebben verheugd, wat hem van groter dankbaarheid zou hebben ver vuld", zo besloot prof. Meeuwisse zijn toespraak. Na de academische rouwzitting werd in de O.L.Vrouw Geboortekerk aan het Mariapleln een bijzonder druk bezochte heilige mis opgedragen. Honderden, die gisteren niet de gele genheid hadden de begrafenisplechtigheid bij te wonen, hebben daags tevoren de schrijver reeds de laatste eer bewezen in de chapelle ardente van het St.-Rad- boudziekenhuis, waar het stoffelijk over schot was opgebaard. Sterke stijging landbouwexport (Van ome parlementaire redactie DEN HAAG De waarde van de uit voer van land- en tuinbouwprodukten is in het tweede kwartaal van dit jaar sterk gestegen. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek liep de export waarde op tot 2.015 miljoen gulden, het- C-en een stijging betekent ten opzichte van vorig jaar met 232 miljoen gulden (13 pet). De totale uitvoer van land- en tuinbouwprodukten in het eerste half jaar was met 3859 miljoen guldei even eens dertien procent hoger dan in 1967, toen er voor 3423 miljoen gulden werd geëxporteerd. Het aandeel van de land en tuinbouwprodukten in de gehele Ne derlandse export was 27 procent, gelijk aan het vorige jaar. Planning is te centraal MOSKOU (AP) Kleding die de win kels in de Sovjet-Unie aanbieden laten zo weinig keuze in maten, dat dikwijls een jurk wel past op de etalagepop, maar niet op een menselijk wezen, schrijft de Koinsomolskaja Pravda, het orgaan van de communistlsohe jeugd- llga. Een vrouw uit het Westen merkte op, dat de jurken zelfs niet eens goed op een etalagepop passen. Het blad geeft de winkels en de fa brieken de schuld voor de slechte kle ren. De mensen geven de voorkeur aan ingevoerde kleren. Zij weten dat die een betere pasvorm hebben, er beter uit zien en langer meegaan, en zijn bereid er meer voor te betalen. Herenkostuums uit Engeland zijn thans erg in trek: Ze kosten dikwijls 170 roebel (188 dollar), méér dan een gemiddeld maandsalaris. De Russische herenkostuums variëren tussen 60 en 100 roebel. Het blad somt de oorzaken op van het kwaad, zoals overmatige gecentra liseerde planning van de kledingindu strie. Voorbeelden van fouten in de plan ning aanhalend, schrijft het blad over een goed gecoupeerde damesmantel die niet bij duizenden kon worden verkocht omdat de fabriek maar stof voor 200 had. De tekorten veroorzaakt door de langzame planning van de bureaucra tie, hebben bijna een crisis veroorzaakt in de kledingindustrie van Leningrad. Zij mist een derde van de grondstoffen die nodig zijn; 25 miljoen knopen heb ben geen goede kwaliteit en er is een tekort aan ritssluitingen. Ondanks deze problemen moet de in dustrie werken naar een plan dat een stijging met 19 procent eist van de to tale roebelwaarde aan verkopen. De industrie moet hoe dan ook dit plan nakomen. In plaats van meer kleren te verkopen van goedkoop Sovjetmate riaal, aldus het blad, gebruikt de in dustrie opzettelijk dure ingevoerde stof fen die zij tegen hogere prijzen ver- Maar het slot van het liedje is dat de consument aan het kortste eind trekt. Gebruik van dure ingevoerde stoffen kleren betekent dit jaar dat de inwo ners van Leningrad half zoveel jurken van bedrukt katoen als verleden jaar krijgen en nog geen kwart aan goedko pe herenkostuums. Maar deze goedkope kleren hebben de consumenten no-dig. Het blad dringt er op aan dat de kledingindustrie haar beoogde hervor ming sneller voltooit. Die hervorming beoogt een minder gecentraliseerd stelsel dat meer op winst is afgestemd en meer kleren maakt die de mensen nodig hebben. BEIROET (Reuter) President Ahmed Hassan al -Bakr van Irak heeft een nieuw kabinet gevormd, het tweede in twee weken tijd. Volgens radio-Bag- dad dat dit meldde, telt de regering 26 ministers, onder wie twaalf leden van het kabinet van luitenant-kolonel Ab- del-Razzak al -Najef die dinsdag werd verbannen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vandaag 1 augustus is de wet op het voortgezet onderwijs, beter bekend als „de mammoetwet" in werking getreden. Deze wet die naar schatting voor, 200.000 kinderen het on derwijs gaat regelen, zal over een aan tal jaren al op verschillende punten in grijpend gewijzigd moeten worden. Dit is de mening van niemand minder dan staatssecretaris Grosheide (Onderwijs) lan die nu al Jarenlang bezig Is de uitvoering van deze wet, geesteskind in oud-minister Cals, voor te bereiden. „We gaan naar grote veranderingen in de inrichting van ons onderwijs. Ver nieuwing van de leerstof en examenme thodes en het gebruik van moderne hulpmiddelen zullen hierbij op het eer ste plan staan", zo heeft de staatsse cretaris gezegd in het weekblad „Uit leg" van het ministerie. Wanneer de in grijpende wetswijzigingen die hij voor ziet hun beslag zullen moeten krijgen, valt moeilijk te zeggen: „Een zekere mate van rustig werken in het onder wijs moet mogelijk blijven", aldus de bewindsman, hij is echter eveneens van mening: „dat het onderwijs er zich op moet instellen dat de maatschappij steeds dynamischer wordt en dat in steeds sneller tempo. Veranderingen in verband met gewijzigde opvattingen zul len nodig worden". Het belangrijkste van de invoering van de mammoetwet is volgens de staatssecretaris het ontstaan van een gunstig klimaat om allerlei onderwijs kundige knelpunten en problemen te overdenken en er nieuwe oplossingen voor te zoeken. „De nieuwe wet is een ideale gelegenheid om b.v. een totale vernieuwing van de leerstof ter hand te (Van een onzer verslaggevers) BREDA Dank zij de oplettendheid van een jongetje dat het slachtoffer is geworden van een aanrander, heeft de politie in Breda de 36-jarige ongehuwde pompbediende A. van O. kunnen aan houden. De man heeft verschillende aanrandingen toegegeven. De jongen in kwestie had het kentekenbewijs van de bromfiets van Van O. genoteerd, nadat deze de jongen had meegelokt. Hij ver telde het verhaal aan zijn ouders, die de politie op de hoogte stelden. Van O. had de gewoonte om vooral in de buurt van het industrieterrein te Krogten jongens van rond de tien jaar mee te nemen onder het voorwend sel dat hij een mooie foto zou maken, een polaroidcamera maakte hij dan plaatje dat hij aan de jongens gaf. Wat daarna volgde was minder on schuldig. De man heeft al deze aanran dingen bekend. Het is niet onmogelijk dat hij al een aantal jaren bezig is met deze praktijken. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Daags, voordat de mammoetwet van start zou gaan, is op 31 Juli nog een andere belangrijke onderwijswet in werking getreden: de wet op hel leerlingenwzen. Deze speciale wet vervangt de nijverheidsonderwijswet van 1919 en strekt zich uit over circa 70.000 jongens en meisjes, die een beroepsopleiding volgen. De nieuwe wet kent de zogenaamde leerovereenkomst, waarbij zowel de patroon als de leerling (de ouders) instemmen met een vakopleiding volgens het leerling stelsel en de verplichting wordt aangegaan om regelmatig algemeen en op het be roep gericht onderwijs te volgen. De minister van Onderwijs stelt daarvoor het leerprogramma vast. De nieuwe wet is in feite een complement van de wet op het voortgezet onderwijs (mammoetwet). Ofschoon ook de arbeidsovereenkomst die de sociale verhouding met de werkgever regelt (werktijden, vakanties, verzekeringen en dergelijke) een grote rol speelt, staat toch het leerling-zijn in de nieuwe wet voorop. Dit blijkt vooral uit het wetsartikel waarin al die bepalingen inzake arbeidsverhoudingen in c.a.o.'s en dergelijke bulten toepassing worden verklaard, die in strijd zijn met de bepalingen in de wet op het leerlingenwezen. Voor de toelating tot het leerlingenstelsel gaat men In principe uit van het bezit van een einddiploma van een school voor lager beroepsonderwijs (l.t.s., l.e.a.o., en dergelijke) of het gevolgd hebben van gelijkwaardig algemeen voortgezet onder wijs (waar nodig neemt men genoegen met lagere toelatingseisen). De primaire opleiding bedraagt tenminste twee jaar, de voortgezette praktijkopleiding tenminste een jaar. Belangrijk is ln de nieuwe wet ook de verlenging van de maximum leeftijd voor het sluiten van een leerovereenkomst van 21 tot 27 jaar. Hierdoor kan de jonge vakman nu ook na het vervullen van zijn militaire dienstplicht zijn opleiding onder een leerovereenkomst voltooien of beginnen met een voortgezette opleiding. nemen, zo zijn er de laatste jaren een aantal commissies voor de modernise ring van de leerplannen aan het werk geweest. Het resultaat hiervan ia, dat 't onderwijs in de wiskunde en in moderne talen op een geheel nieuwe leest is ge schoeid. Ook op het terrein van de examenstechnieken worden nieuwe we gen Ingeslagen", aldus staatssecretaris Grosheide. HIJ heeft zich voorts nog eens onom wonden uitgesproken over het omstre den punt van de waarde van het havo diploma voor het hoger beroepsonder wijs. De staatssecretaris: „Ik ben er vast van overtuigd, dat het havo een even goede voorbereiding voor 't hoger beroepsonderwijs vormt als de huidige hbs. Het havo heeft nu een aantal ja ren gedraaid en zijn mogelijkheden be wezen. Het atheneum daarentegen moet nog bewijzen dat het qua vooroplei ding beter is dan b.v. een hbs-oplei- ding. De hogere beroepsopleidingen hoe ven zich daarom geen zorgen te maken over het havo-peil". De bewindsman beeft ook gezegd hel „heel denkbaar" te achten, dat de split sing In A en B bij gymnasium en athe neum zal worden afgeschaft. „Toen de wet werd gemaakt leefden we nog heel sterk in de A en B-tegenstelling. Thans krijgt men al een sekere toenadering. Er zijn nu al examenprogramma's te bedenken waarbij gymnasium B en athe neum B weinig van elkaar verschillen", aldus de staatssecretaris. Alle scholen voor voortgezet gewoon lager onderwijs worden omgezet in huis houdscholen voor lager economisch ad ministratief onderwijs leao en scho len voor lager algemeen voorgezet on derwijs lavo. Alle ulo-scholen worden omgezet in scholen voor middelbaar algemeen voort gezet onderwijs (mavo) of ze worden in een scholengemeenschap opgenomen. Iedere hbs wordt omgezet in een school voor hoger algemeen voortgezet onderwijs of in atheneum of in een com binatie van deze twee. Ook de middelba re meisjesschool wordt een havo-school Bij het beroepsonderwijs hoeft men de driedeling in lager, middelbaar en hoger beroepsonderwijs. Er komen daar meer keuzemogelijkheden ln de soorten opleidingen. i WONINGWETWONINGEN (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Van de vorig Jaar in gediende aanvragen om eigendoms overdracht van woningwetwoningen was half Juli meer dan eenderde nog niet afgehandeld. Dit deelt minister Bakker als waarnemend minister van Volkshuisvesting mee in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Maenen en Dirx (KVP). De grote afstand in de afdoening van verzoeken om eigendomsoverdracht is met name ln Limburg het gevolg van het grote aantal aanvragen. Verder werkt een ln voorbereiding zijnde nieu we regeling voor de overdracht vertra gend. Nadat de regeling voor de eigendoms overdracht van woningwetwoningen aan de bewoners vorig jaar juli van kracht was geworden, werden tot 1 januari in totaal 2.742 aunvragen ingediend. Half juli waren er 1790 aanvragen afgehan deld. Er zal op worden toegezien dat de nog niet afgehandelde aanvragen met de meeste spoed worden afgewerkt, aldus de minister. De aanvragen die na 1 ja nuari zijn ingediend zullen als de nieuwe regeling van kracht is eveneens snel worden afgehandeld, waarschijnlijk nog voor het einde van het Jaar. 18-7-1# GRONINGEN 77 43 FRIESLAND 40 35 DRENTE 89 89 OVERIJSSEL 174 172 GELDERLAND 168 168 UTRECHT 173 38 NOORD HOLLAND 205 46 ZUID-HOLLAND 368 332 ZEELAND 121 111 NOORD-BRABANT 529 514 LIMBURG 738 242 TOTAAL 2742 1790

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5