NIEUW TIENERPROGRAMMA GESCHOEID OP LEEST VAN YARA'S „.FENKLUP" Vrij EEG-verkeer werknemers voor SbQeidte,(2ouftcunt Puntje..puntje..puntje. DISCUSSIE BLIJFT OPEN Amerikaanse „Flirtations" stelen eerste aflevering Janio Quadros in Brazilië verbannen Gezin over bij behoorlijke huisvesting PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 30 JULI 1968 Begeleiding noodzakelijk Na jaren van wachten heeft Paus Pau- lus zich eindelijk uitgesproken over het probleem van de geboortenregellng. De uitspraak komt in grote lijnen hierop neer, dat de traditionele leer gehand haafd blijft, dat het gebruik van midde len ter voorkoming van zwangerschap als ongeoorloofd worden gebrandmerkt en dat slechts de weg van perodieke ont houding wordt opengelaten. Aan de leer van Casti Connubii wordt in wezen niets gewijzigd. De hoop van velen, dat dit wel zou gebeuren, is thans de bodem in geslagen. Wij kunnen niet anders, dan deze uit spraak als gezagvol aanvaarden. Gezag vol, omdat ze komt van hem, die de hoogste leider van de Katholieke Kerk is. Gezagsvol ook, omdat ze de vrucht is van jarenlange studie en van uiterst gewetensvolle overpeinzingen. Wij begrijpen, dat voor heel veel ka tholieken, priesters zowel als leken, een moeilijk punt in hun geloofsleven is aan gebroken. Met name zij, die in het ka der van een ruimere opvatting hun le ven hebben ingericht, hun toekomstplan nen gemaakt, hun gewoonten hebben ge vormd, kunnen niet in eens op een ander patroon overschakelen alsof er helemaal niets is gebeurd. Zij hebben recht op een goede pastorale begeleiding. Wij zou den er voor willen pleiten, dat deze niet aan de afzonderlijke priesters wordt overgelaten, maar dat de hele kerkpro vincie bisschoppen, priesters en le ken gezamenlijk zich gaat beraden over de pastorale aanpak van de huwe lijksproblematiek na de uitspraak van de Paus. Wij weten, dat er nog altijd een flinke ruimte is tussen algemene begin selen en praktische pastoraal. Degene, die ons duidelijker dan ande ren op deze ruimte heeft gewezen, is de onvergetelijke mgr. Bekkers geweest. Wie zijn befaamde televisietoespraak er nog eens op na leest, zal zien, dat hij aan het officiële kerkelijke standpunt niet tornde, dat hij alleen de ruimte af tekende, die er binnen dit standpunt voor ieders persoonlijke gewetensuit spraak nog overbleef. Moge zijn geest ons helpen, ook nu het juiste evenwicht te vinden tussen algemene beginselen en praktische levensinrichting. Weer inspraak gevraagd 1 ter Beernink gevraagd bij het benoe men van een nleuiwe voorzitter voor de Rijnmond raad deze raad een zekere in spraak toe te staan. Met andere woorden: de minister zou zich moeten open stellen voor gedachten die het bovengemeente- lljk orgaan voor de Rotterdamse agglome ratie koeötert terzake van de opvolging van mr. Marljnen. Gelet op de misère die aan de Inspraak van de Haagse gemeenteraad bij de be noeming van een nieuwe burgemeester gepaard gegaan is, zou het goed zijn vóór men weer met Inspraak begint eerst vast te stellen welke de grenzen van de in spraak zuilen zijn. Maar gelet op de gevoelens van teleur stelling die mr. Marljnen na zijn nieuwe benoeming geudt heeft, terzake van de mogelijkheden die de Rijnmondraad in het algemeen ,en zijn voorzitter in het bijzonder bezitten om hun taak goed te vervullen, zou het wellicht nog beter zijn, wanneer Rijnmondraad en minister het eerst eens worden over de kans om de wettelijke structuur die de Rijnmondraad thans te weinig armslag geeft, te ver anderen. Dat zou bijvoorbeeld kunnen door de inspraak te beperken tot deze suggestie: minister geef ons een nieuwe voorzitter van wie bekend is dat hij, met kans op succes, zijn uiterste best zal doen om de wettelijke wijzigingen ingevoerd te krij gen die volgens de nu aftredende voor zitter noodzakelijk zijn. Alle andere nu denkbare suggesties zul len voor de belangen van de Rijnmond van bijkomstige aard zijn. (Vervolg van de voorpagina) „Objectief gezien moet de verklaring van het hoogste gezag van de Kerk niet alleen gezien worden als een voorwerp van atudle, maar is direct genomen een voorwerp van gehoorzaamheid. Is men ln subjectieve omstandigheden niet in staat zich aan een gebod of verbod te houden, dan is men niet schuldig. Het niet opvolgen van pauselijke uitspra ken bepaalt overigens niet of iemand al of niet katholiek is. Hoogstens zou men van ongehoorzame katholieken kunnen spreken, maar dan is men natuurlijk nog katholiek", aldus prof. Maltha. Hij noemde het „misschien wel van groot belang", dat er een betere com municatie komt. „Men spreekt tegen woordig heel vaak dat Rome onvol doende communicatie met Nederland heeft. Maar het ls ook minstens omge keerd zo. En ik zou een pleidooi willen voeren nu eens eindelijk ln Nederland te breken met die ontzettende eenzijdig heid". Op de vraag of vele katholieken zich door de encycliek zullen laten leiden, zei prof. Maltha: „Als de pers even een zijdig blijft als ze nu is, dan vrees ik dat een heleboel zich niet zullen laten leiden. Een groot stuk van dit probleem is dus de eenzijdigheid van het Neder landse voorllchtingswezen. Ik heb het vertrouwen dat de bisschoppen, en voor al kardinaal Alfrink, het verzet binnen bepaalde perken zullen leldenDe zelfde mensen die nu tegen de Paus in gaan, gaan vermoedelijk ook tegen de Paus in op zeer belangrijke andere pun ten". Denigrerend Prof. dr. C. T. Sporken, voorzitter de commissie voor huwelijk en gezin van het Nederlandse pastorale concilie, sprak van „een verbazingwekkende uit spraak over een ethische aangelegen heid, zonder dat het wereldepiscopaat erin is gekend". Hij zei, dat de encycliek de klok zo'n jaar of vijftien terugdraait, en fundamenteel niet aansluit bij de ge- dachtengang van het tweede Vaticaan se concilie en van het meerderheidsrap port van de door de Paus zelf ingestel de commissie. „Deze desavouering heeft mij pijnlijk getroffen", zei prof. Spor ken. „Het doet mij leed dat deze ency cliek toch wel pretentieus en denigrerend moet klinken ten opzichte van de refor matorische medechristenen en humanis ten die het toch even eerlijk menen met hun huwelijk als wij". „Het is niet aan de Kerk om tot in allerlaatste details wat betreft methoden van geboortenregellng voor elk echt paar, voor elk land, voor elk volk, voor elke cultuur tot in de eeuwen der eeu wen uitspraken te doen die categorisch en absoluut bindend zijn", verklaarde prof. Sporken. „Deze gedachtengang volgt ook de commissie voor huwelijk en gezin van het pastoraal concilie. Het rapport van de commissie hierover is in grote trekken gereed". Prof. Sporken was van oordeel, dat af wijkende standpunten van bisschoppen, priesters en gelovigen door de uitspra ken van de Paus niet teniet worden ge daan. „We kunnen niet ophouden den kende wezens te zijn door het feit, dat de Paus kiest voor de Romeinse theolo gische school, voor een minderheids standpunt van zo'n zeven mensen in een commissie van zeventig. Een conclu sie zal moeten zijn, dat ieder binnen de Kerk de gewetensbeslissing van anderen respecteert en dat ieder echtpaar die beslissing mag en moet nemen die het in zijn huwelijkssituatie de meest juiste acht, jldus prof. Sporken. AMSTERDAM „Moef Ga Ga" weg; „VJoeuw" weg; „Hoepla" weg; „Telixer" weg; „Fenklup" weg. Ziedaar de trieste oogst van het afgelopen televisleselzoen, waarin de verzamelde tienermaohten hun muzikale vinger in de Hllverannue omroepbrij niet langer konden handhaven. De kijkdichtheid bleek ineens niet meer evenredig diet de te maken kosten. „Fenklup"-regisseur Ralph Inbar vertrok na deze onthutsende ontdekking spoorslags naar Israël om leergierige jongeren de beginselen van het regievak bU te brengen. Moef Ga Ga's Bob Rooyens ver bond zich tegelijkertijd meer en meer aan de puur zakelijke „Red Bullet"-onder- neming, waardoor zijn objectiviteit t.o.v. artiesten, die niet by voornoemde maat schappij gecontracteerd zyn, in het gedrang begon te komen. In tegenstelling tot de AVRO, die vooralsnog geen beslissing heeft genomen wat betreft de ruimte In het winterpakket voor tienerprogramma's, kwam de KRO enkele maanden terug met „Disco-Duel" op de markt. Een nu reeds achterhaald kritisch platenmagazine, dat de ergste kneusjes onder de nieuw uitgebrachte Nederlandse platen aan een „deskundig" onderzoek onderwerpt. De VARA komt vrUdagavond met een alter natief voor Inbars „Fenklup", dat men gemakshalve maar de ether instuurt onder de naam PuntjePuntje Puntje". „Wij hebben nog geen eigen gezicht", zegt de presentatrice Sonja Barend, die volgens haar paspoort al lang niet meer tot de tieners behoort, maar dat door haar onmiskenbare charme en haar jeugdige gezichtje met succes verbloemt. „Dat laten we in eerste instantie be palen door de opzet, die Inbar aan zijn „Fenklup" gaf. De Klisjeemannetjes ko men bijvoorbeeld terug. En we besteden natuurlijk weer de nodige aandacht aan de popmuziek, die op dit moment de markt overheerst. Maar daarnaast gaan we in de toekomst ook andere onder werpen behandelen, die de tieners inte resseren. Dat komt in het eerste pro gramma neer op enkele vakantietlps o.a, een heerlijk gekke zwerftocht door Amsterdam en een waarschuwing om uit te kijken met het kopen van tweede hands scooters". Puntje.... Puntje.... Puntje" is dus duidelijk geschoeid op de leest van „Fenklub", vult Lex de Rooy aan. Als ex-samensteller van AVRO's „Vjoeuw" kwam deze geboren Voorburgenaar over waaien naar de VARA, waar hij alras ging zitten op de stoel, die door het vertrek van Inbar vrij kwam. „Maar wij gaan meer werken met decors. In de Tweede aflevering van „Serjanszoon" Vanavond zendt de N.T.S. de tweede aflevering uit van „Mijnheer J. B. Ser janszoon" van de Vlaamse auteur Her man Teirlinck. De titel luidt „De dood van Ieperen". Het eerste deel „De bruiloft in de boomgaard", werd op 16 juli uitgezonden. In „De dood van Ieperen" treffen we heer Serjanszoon ijverig bezig aan een lijvig boekwerk: „De keur van dich tende dialogen met de dood van Iepe ren" waarin het wezen der vrouw en de liefde worden behandeld. Mijnheer Serjanszoon gaat zelf op avontuur uit en dat wordt 'n uitputtende gelegenheid (Nederland II - 21.45 uur). eerste aflevering bijvoorbeeld hebben wij alle artiesten een plaats gegeven op een enorm kitschdecor met ballonnen en al. De volgende keer gaan we wat doen met een keur aan vakken, die te gelijk gebruikt moeten worden. Zoiets houdt het programma levendig". Amerikaanse soul De sterren van de eerste Puntje ....Puntje.... Puntje" zijn de Ameri kaanse „Flirtations". Drie heerlijke ne gerinnetjes, die op het eerste gezicht doen denken aan de Supremes, Ameri- ka's meest beroemde trio. „De verge lijking gaat alleen maar op qua samen stelling", vertelt leadzangeres Ernestine „Als je per se een lijn wilt trekken, kun je beter praten over de Paperdolls of Reparate en The Dellrons. Maar ook dan weer onderscheiden wij ons door het typische soulgeluid, wat die andere trio's niet hebben". „Het heeft ongelooflijk lang geduurd alvorens iemand ons opmerkte", gaat Viola verder. „In '65 al zijn we als be roeps gestart, maar in Amerika heeft geen enkele belangrijke theateragent oog voor aankomend talent. Er is daar zo'n gevestigd popwereldje, dat er eigen lijk geen nieuwe sterren meer kunnen ontstaan. Alles blijft steeds weer bij het oude. Ten einde raad zijn we toen Engeland gegaan, waar we al spoedig „Someone out there" op de plaat zetten. Het belooft een hit te worden. Maar dat wordt wel tijd ook. Want als we gens succes krijgen, denken wij hard over om te stoppen. Het is ni nooit. Drie jaar zwoegen wij al succes, nog eens drie jaar zou veel zijn. Dan ben ik maar zet dat astublieft niet in de krant de ze twintig al gepasseerd en dan wordt het voor een meisje aan een gezin te gaan denken. Anders schiet ik over en dat is echt niet de bedoeling". Tipparade .Puntje..PuntjePuntje", zei de Rooy on'angs, „is eigenlijk een tipparade dan een hitparade. In principe streven wij er naar de tie ners te laten kennismaken met arties ten, die het de komende weken wel eens zouden kunnen gaan maken". Vandaar waarschijnlijk, dat de eerste aflevering vol zit met groepen, waarvan men tot voor kort eigenlijk nooit iets vernomen heeft. Daar zijn de Belgische „New In spirations", die op het Beatlelabel de Engelse compositie „I see no reason why" opnamen; Daar zijn de Australi sche „Eclection", een vocaal combo, dat de Seekers die twee weken te rug voor altijd uiteen gingen naar de kroon steken met „Nevertheless" en daar zijn tenslotte ook nog de Engelse „Time Box", die onlangs de aloude Four Seasongshits „Beggin" in een hitpoten- tieel jasje staken. Tussen deze „new- commissie EMS- heeft rapport uitgebracht DEN HAAG (ANP) De commissie, die zich destijds op verzoek van de heer R. Zwolsman bereid heeft verklaard om advies uit te brengen over de toekomsti ge ontwikkeling en structuur van het EMS-concern (Exploitatie Maatschappij Schevenlngen) en om de verhouding EMS-Zwolsmangroep te beoordelen, heeft haar rapport uitgebracht. Na be studering van dit rapport zal de EMS tot het publiceren van het jaarverslag over 1967 overgaan en zal de datum de te houden algemene vergadering aandeelhouders worden vastgesteld, deelt de EMS mee. BRASILIA (Reuter) In Brasilia ls bekendgemaakt dat de Braziliaanse oud- president Janio Quadros verbannen is naar de plaats Corumba ln de staat Ma- to Grosso nabij de grens met Bolivia. De nu 51-jarige Quadros was presi dent van januari 1961, toen hij een over weldigende stembusoverwinning behaal de, tot augustus van dat jaar toen hij af trad. Zijn verbanning naar Corumba heeft hij te wijten aan het doen van een politieke uitspraak, hoewel hem dat was verboden. In een vraaggesprek met een blad had hij het revolutionaire bewind van president Arthur da Costa e Silva „niets" genoemd. Volgens hem zou het moeten kiezen tussen een onverbloemde dictatuur en een terugkeer naar „ware democratie". flirtations" van grote klasse. corners" valt er nog te genieten van twee befaamde Nederlandse toporkes ten: de Golden Earrings en de Motions. Beide groepen brengen hun nieuwste plaatjes, respectievelijk „Ding-dong-di- ki-dina-dong-efbng" en „Ain't got time". Tenslotte worden ook nog „Frankie en The Timebreakers" geïntroduceerd. De jongens, die jaren lang gebukt gingen en eigenlijk nog gaan onder het populai re Tielman Brothers-juk, hebben het al oude Pat boonesucces „I'll be home" speciaal voor deze gelegenheid weer eens opgepoetst. Een katholieke omroep heeft juist omdat zij beschikt over het meest in dringende communicatiemiddel televi sie een pastorale taak, die soms acuut kan blijken. Gisteren was dal het geval door het verschijnen van dt pauselijke encycliek ozver de geboor tenregellng. Over dat stuk zal nog heel wat gediscussieerd worden maar KRO begreep dat ook vele katholieken de uitslag van de discussie niet kunnen afwachten en daardoor in een regel rechte gewetensnood kunnen raken. Een extra-Brandpuntuitzending kwam daaraan tegemoet. Die begon met een overbodig persoverzicht en 'n te lan ge (nogal toevallige) bijdrage van de Londense correspondent Ben Sies. Maar als vervolg kwam een uitnemende dis cussie waarin mgr. Ruygere en prof. Sporken kritisch kanttekeningen bij de encycliek plaatsten die aan het be zwaar van deze regelrechte gewetens nood tegemoet kwamen. Verheugend was het dat daarnaast, bij monde van prof. dr. A. Maltha, ook van een ander standpunt werd blijk gegeven. Diens klacht dat in de publiciteitsmedia alleen de stem van de „progressieven" doorklinkt is niet geheel zonder grond. Het was goed dat Brandpunt bij deze belangrijke aange legenheid wat dit betreft niet in ge breke bleet. We wisten in deze uitzen ding overigens de mening van de „an deren", t.w. van protestanten en huma nistische zijde. Daar de pauselijke en cycliek zich duideiyk ook tot niet-ka- tholieken richtte zou 'n gezaghebbend commentaar ook in deze richtingen passend zUn geweest. Over de encycliek zal een hele discus sie losbarsten. We mogen van KRO- Brandpunt verwachtte dat ze deze dis cussie attent zal begeleiden. Na de uit zending van gisteren kunnen we levens verwachtten dat die begeleiding op ob jectieve wijze zal geschieden. Met be grip voor de pastorale taak die de t.v. heeft, maar zonder exclusieve nadruk op het standpunt dat de „progressie ven" innemen. NEDERLAND I (STER- reclameuitzendingen o 18.55, 19.03, 19.56 20.16) NTS: 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort VPRO: 19.07 uur: De avonturen van poly, tv-serie 19.35 uur: Garden of Eden, filmsprookje NTS: 20.00 uur: Journaal VPRO: 20.20 uur: Cinema, filmprogr. 21.10 uur: Poëzie is amusement 22.20 uur: Amont Tour, showprogramma NTS: 22.50 uur: Tweede journaal NEDERLAND II (STER- reclameuitzendingen om 18.55 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: De verrekijker, jeugdjournaal 19.15 uur: Van gewest tot gewest 19.35 uur: Wij Europeanen 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: De dubbelspion, tv-serie 21.10 uur: Denkbeeld 21.45 uur: Mijnheer J. B. Serjans zoon, documentaire 22.15 uur: Tweede journaal Televisie morgen NEDERLAND I VARA: 17.00 uur: Pipo de clown De met aangegeven programma's zjjn kleurentelevisieprogramma's HILVERSUM I AVRO: 21.30—22.05 uur: Zeil in zicht, luisterspel NRU: 22.55—23.55 uur: Het muziekleven i Nederland van voc HILVERSUM II KRO: 21.30—22.30 uur: Kamermuziek 23.00—23.30 uur: Vergezichten, vakantiemagazine Radionieuwsdienst HILVERSUM I: 7.00, 8.00, 11.00, 13.00, 16.00, 18.00, 19.30, 22.30. 23.55 HILVERSUM H: 7.00, 7.30, 8.00. 8.30, 12.30, 18.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 RADIO PROGRAMMA HILVERSUM I (402 m) 18.00 I en in Nederland lng. 23.55 1940, muzikale Op weg naar de nieuwe wereld. De 87-jarige Amsterdamse mode-ontwerper hui.* Baolenaa, geflankeerd dooi vier mannequins op de Nieuw-Amsterdam. Het schip vertrok maandagmiddag naar New York om daar voor Bonart- Feller een show te geven Van links naar rechts een cocktail complet met strassknopen, een zwarte jas en broek met koperen knopen en een blauwe jus met broek Op de voorgrond een grijs flanel broekpak. BRUSSEL (ANP) De ministens van Sociale Zaken van de EEG hebben gis teren in Brussel een aantal akkoorden bereikt over een volledig vrij verkeer van werknemers binnen de EEG, dat medio september van kracht zal wor- Ter voltooiing van regelingen die in ie afgelopen jaren op dit gebied reeds varen ingevoerd, is overeengekomen dat elke arbeider uit een van de zes landen gedurende drie maanden in elk ander '.and van de gemeenschap werk kan zoeken. Als hij werk heeft gevonden, krijgt d<* arbeider een verblijfsvergun ning van vijf jaar en geniet hij dezelf de sociale rechten als de arbeider in het gastland Als de EEG-arbeider werke loos zou zijn op het ogenblik dat deze verblijfsvergunning verlengd zou moe ten worden, krijgt hij in feite nog een periode van twee jaar toegekend, waarin hij met behoud van alle rechten op s ciale uitkeringen van het gastland a der werk kan zoeken. Vooral Italië, dat nog 150.000 werk lozen heefl die voor werk elders ii gemeenschap in aanmerking zouden kunnen komen, heeft op de vergadering van maandag gestreefd naar opheffing van alie nog resterende verschillen in behandelingen tussen nationale werkne mers en arbeiders uit andere EEG-lan- den. Nederland, gesteund door België en Luxemourg, heeft overigens vol kunnen houden dat een vreemde arbeider pas zijn gezin kan laten overkomen, als hij huisvesting bezit die aan de ter plaat se geldende de normen voldoet. Prof. Van Lier in „Denkbeeld" In het programma „Denk-beeld", dat de N.T.S. vanavond uitzendt, zal Joop van Tijn een gesprek hebben met prof. dr. R. A. J. van Lier over de onder werpen: ontwikkelingshulp en het Ne derlandse beleid ten aanzien van de ontwikkelingslanden; de positie van Suriname ten opzichte v- Me nd; de Nederlandse literatuur voor en na dc oorlog. o Vergezichten: k WOENSDAG HILVERSUM I pagina). VPRO: 7.54 1 :imbel-recltal: klas Voor de kleuters 2.26 Mededellnger Gesproken por- et. 14.00 Way-Out, progr 4.45 IUSY - Kamp 1968: werel an socialistische Jongerenorgi :iLVERSUM II (298 m) NCRV: 7.00 'ieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: llassleke grammofoonmuzlek. 7.30 Nieuws. 32 Actualiteiten. 7.45 Stereo: Klassieke dan- m (gr.). 8.00 Nieuws. TROS: 8.11 Op sleep os: programma voor automobilisten. (8.30 leuws en actualiteiten). 9.25 Stereo: Operet- :-melodleën (gr), 9.45 Voc I Voor de 2.26 Mededellnger ;rorkest (opn.). moder scogra luziek. - de jeugd. 17.00 Ster derlandse volksmuzle (opn). HILVERSUM III (240 m en FM-kanali NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Lichte vokali ziek. 10.00 Nieuws. 10.03 Mengelmu langspeelplaten. 10.30 Ramblers 1 - "1.03 :adlo ïaal. 13.06 Zet 17.02-17.05 Radiojournaal). BRUSSEL NED (324 m) 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weerbericht, me dedelingen, programma-overzicht en SOS-bp- richten voor schippers. 12.48 Lichte muziek.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2