Tweede hartruil in Londen Softenonrechter vanwege proces uit ziekenhuisbed Toestand van Gordon Forde bevredigend f 150.000,- aan juwelen gestolen Belgen verder met onderzoek grafschenner JONGEN IN RIOOLPUT GESTIKT Kennedy geen kandidaat zi|n moe van gekke bekken trekken Toon bij en beetjes stukjes ZATERDAG 27 JULI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 (Van o 2 correspondent) LONDEN De tweede Britse hart transplantatie de 28ste van de we reld werd gisteren uitgevoerd in het National Heart Hospital in Londen. De toestand van de patiënt was vannacht bevredigend. Enkele dagen voor de ope ratie was hij er volgens de dokters zeer ernstig aan toe. De patiënt is een 48-jarig accountant, Gordon Forde, vader van twee jonge kinderen. Forde heeft het hart gekregen van de 34-jarige verfspuiter Derek Birkbeck uit Dartford in Kent, die gisterochtend ver ongelukte in de Zuidlondense gemeen te Southwark. Birkbeck was toen met zijn vrouw en drie kinderen van 5 .7 en 11 jaar in de auto op weg naar Wales, waar het gezin een onverwachte vakantie ging doorbrengen. Birkbeck, die nog niet lang een rijbewijs had, botste op een andere wagen en liep fatale hoofd- en hersenwonden op. Birkbeck werd per ambulance naar 'n ziekenhuis vervoerd. Tijdens 't trans port masseerde een chirurg zijn hart. Men bracht de stervende man onmid dellijk naar de steriele operatiezalen op de vierde verdieping. Ondertussen had Dereks vrouw Joan, die slechts oppervlakkige verwondingen opliep, reeds toestemming gegeven om het hart van haar man over te planten. „Ik aarzelde geen ogenblik toen de dok ters het mij vroegen", verklaarde ze ach- De hartoverplanting werd geleid door de 45-jarige Zuidafrikaanse chirurg Do nald Ross. die ook Groot-Brittanniës eerste harttransplantatie heeft geleid. Zijn patiënt, Frederick West, leefde daar na nog 46 dagen, maar stierf aan een longinfectie. Dr. Ross heeft thans min der van het oude hart in het lichaam van zijn nieuwe patiënt achtergelaten. De. chirurg is namelijk van oordeel, dat de mislukking van zijn eerste operatie voor een groot deel te wijten was aan het feit dat in het lichaam van West te veel van zijn eigen hart achterbleef. Teleurgestelde Cubagangers op Schiphol. Langer dan Jf8 uur hebben zij op de luchthaven gewacht op een charter naar Zuid-Amerika. CUBAYLUCHT DEFINITIEF AFGELAST SCHIPHOL (ANP) Omdat de prijs, die men voor een lijnvlucht van Cura cao naar Havana moet betalen vermoe delijk te hoog zou zijn, en daarmee ook de laatste mogelijkheid voor de 120 jon geren die in de Schiphol-hal verblijven om naar Cuba te gaan, voorlopig is ver keken, hebben de organisatoren gister avond laat besloten de reis geheel af te lasten. De deelnemers zal zo spoedig mogelijk het reisgeld (900.- a 1.000,- gul den) worden terug betaald, aldus een der woordvoerders van de jongeren. GREEP IN ETALAGE AMSTERDAM (ANP) Rond kwart over vier gistermiddag hebben enkele onbekenden een geslaagde greep gedaan in een vitrine van een juwelierswinkel in de Kalverstraat in Amsterdam. Bij de diefstal zijn bij elkaar vier mannen en twee vrouwen, vermoedelijk buiten landers betrokken. De buit heeft een verkoopwaarde van 150.000 gulden. Rond kwart voor vier kwam dit gezel schap bij de juwelier binnen. Vier van hen, drie mannen en een vrouw, leidden de aandacht van de verkoopsters af door naar gouden sieraden te vragen, met name naar manchetknopen. Terwijl iedereen bezig was deze vier klanten te helpen, zagen de andere twee kans de deur naar de etalage te openen. Dit was mogelijk omdat, hoewel de deur afgesloten was, de sleutel in het slot stak. Uit de etalage hebben deze twee mensen bij elkaar een wit-gouden arm band, bezet met briljanten en boguet- tes met totale waarde van 53.500 gulden, een wit-gouden broche met briljanten, negen lossen briljanten en 18 gouden ringen gestolen. Op een gegeven moment kuchten zij luid. en dit was voor hun handlangers een teken dat de buit binnen was. In een snelle rush verdwenen alle zes. Toen pas drong het tot het personeel door wat er gebeurd was en men kon dus toen pas alarm slaan De zes vreemde lingen hadden zich inmiddels al gemengd tussen het vele publiek in de Kalver straat en waren uit het oog verdwenen. HEERLEN (ANP) Het onderzoek naar de grafschenderijen is gistermid dag officieel door de Duitse justitie over gedragen aan de Belgische militai re autoriteiten. Dit betekent dat de ver moedelijke grafschenner, de 47-jarige H. van H. voorlopig in België yerder zal worden verhoord. De maatregel werd genomen, omdat de grafschenner slechts in acht van de ruim honderd gevallen Duitsland bezocht Woordenboek voor rechters en advocaten (Van onze speciale verslaggever ALSDORF Na negen dagen ver daagd te zï i geweest, werd vrijdag te Alsdorf het Contergan-Softenonproces weer voortgezet. Die verdaging was noodzakelijk geweest omdat een der plaatsvervangende rechters, Land- gerichtsrat dr. H. Menzel uit Eschweiier vorige week plotseling wegens blinde darmontsteking in het ziekenhuis te Aken moest worden opgenomen. Volgens het Duitse strafrecht mag een proces niet langer dan negen dagen worden onderbroken. Ook mag een rechter geen enkele zitting mankeren. Landsgerichts- rat Menzel was daarom gisteren weer present, bleek maar dapper. Men had hem, om het procesplan niet te torpe deren, voor enkele uren uit zijn Akens ziekenhuisbed gehaald. Na afloop werd hij weer prompt naar Aken gereden en onmiddellijk weer onder de wol gestopt. Opnieuw voor negen dagen, want het Conterganproces wordt pas op 5 augus tus weer voortgezet. Na 23 zittingsdagen is het duel der professoren-in het Conterganproces nog altijd niet ten einde. Deze disputen gingen wetenschappelijk zo hoog, dat de firma Grünenthal, de vervaardiger van het beruchte slaapmiddel, ten behoeve van rechter, advocaten en journalisten een speciaal woordenboek heeft samen gesteld en uitgegeven. Circa 30 gesten cilde pagina's dik met van A tot Z ruim 1500 vreemde woorden uit de wereld van HEERLEN (ANP) De 10-jarige Jan de Bie uit Kerkrade is gistermid dag bij het spelen in een zeven meter diepe rioolput afgedaald en gestikt. Het jongetje was met twee vriendjes aan het j spelen en wilde een blikje uit de put ha len. Beneden werd hij bevangen door de gassen. Helikopter haalt ernstig zieke visser van boord DEN HAAG (ANP) Een helikopter van de marineluchtvaartdienst heeft een ernstige zieke van boord van een Deen se vissersboot gehaald en naar het Parkzichtziekenhuis in Den Helder ge bracht. De Deense boot, de E-293. had om hulp voor de zieke gevraagd via Scheveningen radio. Een grumman tracker van de marineluchtvaartdienst werd toen uitgestuurd om het vaartuig te lokaliseren, wat enige tijd duurde, omdat de door de visser opgegeven po sitie, 40 mijl wnw van Den Helder niet geheel juist bleek te zijn. Daarna stegen twee helikopters op, waarvan één de zieke van boord nam. de chemie, geneeskunde en medicijnen. Zij vormen samen een onderdeel van het vakjargon waarin de disputen tot op heden werden gevoerd. Misvormingen Omdat men meer dan een maand op het tijdschema achter ligt, heeft men de eerste proceshelft drastisch ingekort. Dat is mede gebeurd onder druk van de vereniging van Duitse Conterganslacht- offers, die binnen enkele weken geleden met een protestmars naar Alsdorf dreig den. Het tweede procesgedeelte, waarin de misvormingen van kinderen ter sprake komen, begint nu definitief op maandag 12 augustus aanstaande. Het ligt in de bedoeling dat verschillende misvormde kinderen als getuigen zullen verschijnen. Dramatische en emotionele taferelen zullen zich dan moeilijk laten vermijden. Nochtans heeft de president dr. P. Weber reeds op de eerste zittingsdag ver klaard van emotionele scenes niet ge diend te zijn. „Wij gaan hier koel en zakelijk te werk", was zijn commentaar. Lege stoelen De bewoners van het mijnwerkers stadje Alsdorf valt het verloop van het Softenonproces enorm tegen. Het stadje had op materieel voordeel gerekend en zak drukke restaurants, volle hotels en pensions en een bloeiende nering ge durende de twee- of driejarige proces- duur in het verschiet. Menige hotelier liet zijn bedrijf vernieuwen, menige mid denstander zijn voorgevel schilderen. Het gemeentebestuur legde zelfs drie speciale parkeerplaatsen aan. Al deze verwachtingen zijn tot op heden ijdel gebleken. Op de 23ste zittingsdag, gis teren, bevolkten precies 12 toeschou wers de 300 Stoelen in de rechtszaal. De perstribune was uitgedund tot drie jour nalisten. Van de 18 verdedigers ver schenen er slechts 7 op het appèl, «n van die 7 zaten er 2 uitvoerig de krant te lezen VICE-PRESIDENTSCHAP BOSTON (Reuter) Senator Edward Kennedy beeft aan de pers meegedeeld, dat hij zich om persoonlijke redenen dit jaar niet kandidaat stelt voor het vlce- presidentschap. Er waren veranderin gen in zijn leven gekomen, deels als gevolg van de dood van zijn broer Ro bert. die dit onmogelijk maken. Vice-president Humphrey, die dingt naar het presidentschap en Edward Kennedy graag als „tweede man" had gezien, zou er zich al bij hebben neerge legd dat hij het zonder de senator moet doen. Hij zou nu proberen senator Eu gene McCarthy, zijn grootste concur rent -oor de democratische presidents- kandiiatuur, of Sargent Shirver, de A- merkaanse ambassadeur in Frankrijk en zwager van Kennedy „mee te krijgen". Humphrey is er overigens volgens Ja mes Reston hoofdredacteur van de New York Times, zo vast van overtuigd dat de partij hem kandidaat zal stellen, dat hij zijn medewerkers, al opdracht heeft gegeven tot het opstellen van zijn aan vaardingsrede. Avondvullend in SCHEVENINGEN Tweeëneenhalf jaar hebben ze de commercieel Scheveningen goed gevulde, olijke broek uitgehangen op bruiloften en partijen tus sen Pingjum en Vaals; ze waren de dijenkletsers der lage landen, AAoi inll^^ de zalenkrakers bij uitnemendheid. Waar zij verschenen in hun te 'Cj wijde overalls was de vette lach gegarandeerd en konden andere artiesten gevoegelijk hun zaken inpakken. SCHEVENINGEN: SPRINGPLANK NAAR GROTE REVUEWERK Waarom hebben ze er dan tooh een streep onder gezet en de vermetele sprong gewaagd naar het vrije avondvullend vertier? Zij wisten toch ook, dat 1968 een absoluut dieptepunt betekent voor de meeste peperdure showproduktiesNoem maar op: De Stunt werd ondanks Jaaperina de Jong en de haarscherp gesneden teksten van Guus Vleugel een indurkwdkkende flop, „I Do I Do", een doorslaans succes op Broadway overleed hier zacht en kalm ln zijn eigen hemelbed, Ramses Shaffy liet zijn Sammy voor een nagenoeg leeg Paviljoentheater een stijve nek van het omhoog kijken krijgen en zelfs de doorgewinterde showvos René Slees wijk kon na dertig seizoenen in Scheveningen geen volle bak meer bij elkaar krijgen. Intiem theater Toch hebben de Mounties het gisteravond weer geprobeerd. Ze hebben tien mille van hun spaardulten bij elkaar gelegd en een zomershow geproduceerd, die ze als „Intiem theater" aan 't badpubliek offreerden. Piet Bambergen geeft het zelf toe: „Het is krankzinnig om voor zo'n gok uitgerekend in het Circustheater te gaan staan met zijn bijna tweeduizend plaatsen, maar we hadden domweg geen andere keus. Heit Paviijoentheater is beziet door Wim Kan en voor de rest was er niks". Compagnon René van Vooren vult aan: „Als je avond aan avond met datzelfde variéténummer de boer opgaat, wordt het een afschuwelijke routine. Artistiek sta je na een paar maanden al stil, je trekt steeds dezelfde gekke bekken, je vertelt elke avond dezelfde uritzen. Man, dat is om te breken. Daarom hebben we dat typetje van de domme loodgieter op een gegeven moment genadeloos 't bos ingestuurd en zijn we met deze show begonnen. Volgens ons is er in Nederland rruimte voor zo'n kleine revue. Er is ;lmmers bijna geen concurrentie, het jgenre van het pure variété wordt in tfette alleen nog beoefend door jSleeswijk. Maar zelfs Snip en Snap jhebben niet het eeuwige leven, hun jshow Is voorlopig nog voor twee jaar mdt i»Y Grote drie ;Wat ls er dan nog over? Geen .bliksem. Een enkel cabaretje, een musical. En misschien de grote Drie. .Kan, Hermans, Sonneveld, Je mag ;het rustig weten: in ons achterhoofd ;spelen we al met de mogelijkheid om .straks dat vacuüm op te vullen. ;Hermans is ook zo begonnen. Heel klein. Met een revueschets van tien minuten, daarna kwam hij twintig .minuten in zijn eentje, tenslotte .vulde hij het programma na de .pauze. Wij beginnen ook klein. Een zangeresje, wat variété, een conferencier met een kei van een naam. Frans Vrolijk. En dan de Mounties, die een beetje verdwaald door de hele revue lopen. Alles heel intiem, geen dure decors, maar een Jaren zijn ze als ijzersterke loodgieters door het land getrokken, ze hebben gekke bekken getrokken in alle zalen en sleuven, waarover een beheerder is aangesteld. Maar nu hebben de Mounties er genoeg van en zijn ze een echte show begonnen. „Het verleden", zeiden ze gisteren op het Boheveningse strand, „praten toe niet meer overZand erover". enkel zetstukje. Meer kunnen we gewoon niet betalen. We hebben een vrachtwagentje en één toneelmeester. De rest komt misschien later. De vraag is alleen, of we kans zien het publiek uit hun leunstoel te trek ken, Of ze het de moeite waard vin den om voor de Mounties de deur uit te gaan, ln hun auto te stappen en naar Scheveningen te rijden. Het ls voor de showwereld een uitgesproken rot tijd. de mensen rijn \erwend, *e krijgen de kleurentelevisie panklaar aan huls. Een uitdaging En toch proberen we het. Die show Is een heerlijke uitdaging, eindelijk kunnen we eens laten zien, wat we in onze mars hebben. Tot nog toe sjeesden we ademloos door het land en als de voorzitter ons aan het «inde van de avond wilde bedanken, waren we alweer op weg naar de volgende schnabbel. Nu we een hele avond doordraaien, krijgen we tenminste de gelegenheid om te horen, wat zo'n voorzitter te zeggen heeft. Vorige week was er nog één. HIJ klom op het toneel en riep ln de microfoon: ..Onze dank gaat allereerst uit naar de Mounties. U heeft ons allen zeer bevredigd. Dank u". Zeg nou zelf: zo'n volzin mag je toch niet missen. Bluebell girls We denken ondertussen alweer verder. Als deze kleine show lukt, als we er financieel een beetje uitspringen, huren we volgend Jaar een reizende revue uit Frankrijk. Het Lldo heeft bijvoorbeeld een geweldig reisgezelschap met de fijnste Bluebell-girls. Als je zoiets mixt met de humor van de Mounties, dan heb je een volwaardige show. die volgens ons moet lukken. Dan heb je sex en humor. Dan heb je dus alles. En ln september beginnen we ook met onze eigen televisieshow op de maandagavond. We hebben daarvoor de beste tekstschrijvers uit Engeland en Amerika. Die twee jonge knullen bijvoorbeeld, die alle gags voor Danny Kaye verzinnen. Ze vragen vijfhonderd gulden voor een tek*tje en als je uitrekent, dat we er elke maand drie spelen, dan zijn we alleen voor een paar wltzen 81,1500 pop kwijt. Maar dat hebben wi er graag voor over, want een slechte show kunnen we ons niet permitteren. Als Je tegenwoordig twee, drie keer op de televisie een buil valt, dan kun Je gelijk het vak uit. Ik weet wat Je zeggen wilt. Je verklaart ons voor gek. Je vindt dat we te veel risico's nemen. Akkoord, maar uls je nou toevallig van gokken houdt? We kunnen trouwens nog altijd het loodgietersvak in". Groot nieuws voor alle kleinkunst- mlnnaars: het rijk besnorde, bruin verbrande hoofd van Toon Hermans ls binnen enkede weken in alle Neder landse spee! goedzaken te koop voor de civiele prijs van 27.50. Voor dit bedrag krijgt men straks een bouw doos met 3.000 minuscule plastic elementen en 'n kleurenfoto, waarop de hoofdzaken van 'n overweldigend zenuwslopend monnikenwerk haarfijn uit de doeken worden gedaan. Het is namelijk de bedoeling, dat de ge lukkige koper de muzeman bij stukjes en beetjes uit het plastic te voorschijn tovert. Een karwei, dat volgens de fabrikant, de heer G. van den Bergh uLt Tiel in anderhalf A twee dagen door een stug door douwende doe-het-zedver gefikst kan worden. Zijn hofontwerper, de heer J. Bakker, heeft dezelfde kop reeds enkele malen op de monster maat van één meter twintig btJ ruim één meter in elkaar gepast, wat neerkwam op het voorzichtig «huiven met 32.000 elementen. HQ heeft er precies veer tien volle werkdagen over gedaan en volgens de laatste berichten van naaste familieleden is zijn gezond heidstoestand nu weer redelijk. Honderd procent De grijze heer Van den Bergh was gistermiddag persoonlijk met zijn eerste Hermansbouwdoos naar het Scheveningse Paviljoentheater gepel grimeerd, waar Toon in sappig Amerikaans (en het zweet zijns aan- schjjns) repeteerde voor zijn Cana dese tournee. „Hermans", zei hij wanhopig. „Hermans is een zeer moeilijke man. Zeer kritisch ook. HU schildert zelf en naar ik hoor niet eens onverdienstelijk en daarom moest ons produkt meer dan honderd procent zijn. Zijn manager heeft ook gezegd, dat we nou niet gelijk ook met Swiebertje en Pipo op de markt moeten komen, omdat anders de lol Het is zover: Toon Hermans, de muzeman met Broadw agkoorts, heeft zijn eigen mozaïek 3.000 petieterige plastic elementen, die bij stukjes en beetjes het sprekend portret van de Toon-kunstenanr vormen Fabrikant v. d. Bergh kwam hoogstpersoonlijk naar 8cheve ntngen om het eerste cjcemp/aar aan te bieden. voor meneer Hermans eraf is. Ik zei het u al: een zeer kritisch mens. Zeer kritisch. Ook moeilijk te be naderen. Zeer moeilijk te bena<lercn. Ik zit nu al twee uur op meneer Hermans te wachten, maar ik heb toevallig de tijd. Het is de eerste keer, dat hij mee wil werken aan een commerciële zaak. En laat dat nou uitgerekend mijn bouwdooe zijn. NatuurlUk, hij wordt er ook wijzer door. H(J krijgt tien mille ineens en dan nog een zeker percentage van elke verkochte kop. Dat is redelijk, want als hij een grammofoonplaatje maakt, deelt hij ook mee in de winst. Ik gun het hem trouwens van harte, want zelf zien we er ook een leuk succesje ln zitten. Wat denkt u er zelf van? Is dat niet enig voor kin deren met een beetje fantasie?" Het lijkt Even later is voor hem 't beslissende moment aangebrokenHermans on derbreekt zijn repetitie en kijkt met kritische, samengeknepen ogen naar zUn eigen mozaiek. „En?", vraagt de handenwringende fabrikant. ..vindt u dat het geslaagd ls?" Hermans haalt de schouders op, zegt dan: „Het lijkt ln elk geval". De koop Is daarmee gesloten. Op het Gever* Deynootplcin zegt Hermans nog: „Als mijn Engelse show een succes wordt, zR die vrijer goed. Stel Je voor: zo'n bouwdoosje komt tegen Sinterklaas onder ogen vsn heel Nederland. Neen, dat zit wH snor". „Een moeilijk mens", houdt achter zijn rug de fabrikant vol, „en daarom beschouw Ik dtt ais een des te gro tere overwinnlr^. U moet namelijk iweten, dat meneer Hermans zelf schildert. Kijk, dat maakt toch wel enig verschil".

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5