LEONE, een integere Italiaan JONGE FRANCISCANEN BEZETTEN GENERALAAT Studenten eisen vernieuwing AFSCHEIDING VAN NIGERIA MISLUKT Duitse politie arresteert Nederlander Bij oversteken van weg gedood VRIJDAG 26 JULI 1968 DE LEUDSE COURANT PAGINA 7 ROME (AP) Als de boel in de wildernis van de Italiaanse politiek in het honderd loopt, haalt dc presi dent de aardige meneer Giovanni Leone van stal. Tweemaal gedurende de laatste vijf jaar heeft deze met gro te vaart sprekende heer dc leiding op xich genomen, nadat alle anderen had den gefaald. Tweemaal heeft hij het land uit een politieke chaos geloodst. Niettemin speelt de beminnelijke Na- politaan een pijnlijke rol in de Ita liaanse politiek. Als de toestand nor maal is, verdwijnt hij achter de coulis sen om weer te hulp te worden geroe pen, als alles verloren lijkt. „Weest niet bang, ik blijf niet lang", zei de 59-jarige op een partijvergadering, na in de Kamer van Afgevaardigden met een meerderheid van vijf stemmen zijn eerste votum van vertrouwen te hebben gekregen. „Ik ben hier alleen maar om de zaken in orde te houden". „Orde" betekent in het Italië van van daag de voortzetting van de links van het centrum staande coalitieregering van christendemocraten, socialisten en republikeinen. Voor het verbond vijf jaar geleden werd gesloten, had Leone zes maanden het ambt van premier waargenomen tot de politieke manoeuvres afgelopen waren en de links van 't centrum staan de coalitie was geboren. Deze zomer ging hij, nadat de socia listen bij de verkiezingen tegenslag hadden gehad en zich uit de coalitie hadden teruggetrokken, opnieuw op zijn zaakwaarnemersstoel zitten. Verwacht wordt, dat Leone, als de so cialisten in oktober hun congres houden en vermoedelijk zullen besluiten met een meer radicaal programma in de coalitie terug te kren, zonder enige om slag zal aftreden. Hij zal dan weer plaatsnemen op de senaatszetel die hem door president Giuseppe Saragat wegens zijn verdiensten voor het land voor het leven is toegewezen. Leone heeft zich altijd verre gehouden van het partijspel van protectie, be ïnvloeding en intrigues, die kenmer kend zijn voor de Italiaanse politiek. In zijn eigen partij neemt hij een mid denpositie in en hij heeft weinig con necties. Maar zijn reputatie van vol strekte integriteit en zijn vermogen om helder te denken en zich helder uit te drukken hebben hem gemaakt tot de meesterbemiddelaar van het parle- De Italiaanse pers overlaadde hem met vurige lofuitingen wegens zijn beknop te rede van een uur, die bijna een re cord in vergelijking met de gebruike lijke politieke breedsprakigheid. „Maar doe het" Zijn leuze luidt: „seccati, ma fallo" (het is vervelend, maar doe het") en met zijn innemende glimlach en met lang praten heeft hij de socialisten overgehaald, zich in het parlement te onthouden bij stemmingen over vota van vertrouwen,, teneinde gedurende de zomer enige stabiliteit te verzekeren. Het programma van Leone is in de grond van de zaak een besnoeide ver- c van dat van links van het centrum. Hij heeft voorrang gegeven aan pro blemen van sociale voorzorg en onder wijs. Maar hij heeft aan linkse partijen, waaronder de socialisten, twee conses- sies gedaan, die de woede hebben op gewekt van zijn eigen christendemocra- Hij heeft beloofd, het Vaticaan te zul len dwingen belasting te betalen over dividenden van zijn Italiaanse effecten, die tot heden belastingvrij waren en eveneens toegezegd, leden van alle partijen op te zullen nemen in de Ita liaanse delegatie naar de Raad van Europa. Dit zou Italië maken tot het eerste land van Europa, dat communis ten in zijn delegatie naar de raad zou opnemen. „Cincinnatus" Leone slijt zijn leven tussen Rome en Napels. Hij geeft les en heeft een rechtskundige praktijk. Hij kijkt graag naar voetbalwedstrijden verzamelt By zantijnse ikonen en houdt van de ge kruide en zware kost van het gebied rond de Middellandse Zee. Hij heeft een hond, die naar de voormalige premier Moro heet en hij zegt dat hij het dier die naam gegeven heeft omdat de witte kuif van de hond hem herinnerde aan zijn voorganger. Zijn vrouw, Vittoria, is een adembene mende brunette met een stralende glimlach, die zijn loopbaan goed heeft gedaan. Zij hebben drie zonen: Mauro, Paulo en Giancarlo. Leone houdt er niet van, een moderne Cincinnatus te worden genoemd. (Cin cinnatus was de Romeinse generaal, die van zijn boerderij werd gehaald om Rome te redden van de anarchie). „Men kan ons eenvoudig niet met el kaar vergelijken," zei hij nadat eind juni in Italiaanse kranten de kop: „De terugkeer van Cincinnatus" was ver schenen. Hij herinnerde aan zijn vijf volle zit tingsperioden in elk parlement sinds de oorlog, zijn voormalig voorzitterschap van de Kamer van Afgevaardigden en zijn mislukte poging in 1964 om presi dent van de republiek te worden. „Per slot van rekening zit ik in het parlement, ik doceer, ik ben actief en ik heb een hekel aan tuinieren". (Van e r redacteuren) ROME. Het Italiaanse weekblad I'Espresso meldt, dat 80 jonge francis canen, allen studenten in de theologie, alt hun orde zjjn getreden uit protest tegen de inactiviteit van de generaal der franciscanen, de Braziliaan Constantino Koser, die volgens hen de orde niet wil hervormen in de geest avn 't Vaticaans concilie. De jonge franciscanen, voor het grootste deel afkomstig uit Noord-Italië (Verona), zouden geprobeerd hebben met de generaal hun problemen te bespreken. Toen dit niet mogelijk bleek, zouden zji de consequentie hebben getrokken en de orde hebben verlaten. In kringen van de Nederlandse fran ciscanen acht men dit bericht enigszins voorbarig. Daar was men reeds enige tijd van de ontwikkejingen op de hoogte door een brief van de Keulse provin ciaal, die Duitsland en Nederland tegen de roerige Italiaanse medebroeders meende te moeten waarschuwen. Ken nelijk verkeerde hij in de veronderstel ling, dat de Italianen naar beide landen zouden komen om steun voor hun actie te krijgen. Volgens het blad De Variant, perso neelsorgaan van de Nederlandse francis canen, heeft de zaak zich in grote lijnen als volgt toegedragen. Nadat de hogere opleiding in Verona drastisch was moderniseerd, begon het anonieme brie ven te regenen op de congregatie voor de religieuzen, waarin de studenten 1 den beschuldigd van alle mogelijke gedrag. Zij zouden onder andere schat ten gelds verdienen met de clandestiene handel in auto's en van dat geld goede sier maken op een geenszins met hun levensstaat passende wijze. De generaal, van de zaak op de hoogte gesteld, m de drastische maatregelen te moeten nemen. Hij schortte de examens op, sloot het studiejaar en stuurde de studenten met vervroegde vakantie. De studenten namen dit niet en gingen met een dele gatie naar Rome om de zaak met de generaal te bespreken. Toen deze elk gesprek weigerde, bezetten zij zijn ka mers en bleven daar enkele uren. Van weerskanten werden ultimatums gesteld. De generaal dreigde enkele belhamers uit de orde te zullen verwijderen. Hun leider, pater Bertinato, stelde hij fikse kerkelijke straffen in het vooruitzicht. Na enkele uren van beleg ruimden de studenten het veld. Of de berichten over een massaal uit treden van 80 studenten juist zijn, wordt door Nederlandse franciscanen betwij feld. V.S. TOT BIAFRA: WASHINGTON (EUTER( 8 Amerika probeert Biafra ervan te overtuigen dat de afscheiding van Nigeria is mis lukt en dat het met de federale regering in Lagos tot een vergelijk moet zien te komen, opdat verhongering op grote schaal kan worden afgewend, zo is van officiële zijde in Washington meege deeld. De besprekingen van Biafra met Nigeria over een voedselcorridor worden vandaag voortgezet. Heeft de prins schone handen T De achtjarige prins Andrew, de tweede z van koningin Elizabeth, woonde als welp een bijeenkomst in de tuin Bucckingham Palace bij. KIEL (DPA) De Westduitse poli tie heeft een Nederlandse chauffeur aan gehouden die in zijn vrachtwagen 3.700 pornografische tijdschriften en 235 boe ken ter waarde van 9.000 mark zou heb ben gesmokkeld. De lading was afkom stig uit Denemarken en Zweden en was voor de Duitse markt bestemd. De naam van de chauffeur is niet bekend gemaakt. Hij zal zich wegens smokkel en belastingontduiking moeten verant woorden. BERKEL EN RODENRIJS (ANP) Op de Rodenrljseweg te Berkel en Ro denrijs is gisteren de 57-jarige tuinders knecht D .Oosterwijk uit Berkel en Ro denrijs bij het oversteken van de weg met zijn bromfiets door een hem achter op komdende auto aangereden. Hij werd met ernstig letsel naar het Bergweg ziekenhuis te Rotterdam vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn over- Onder de sterren die nog niet xo lang geleden aan het filmfirma- ment zijn verschenen, maar daar toch al duidelijk schitteren, Is de ster van Mia Farrow, hier vooral bekend door haar rol in „Peyton Place", als Allison MacKenzie. Deze dochter van de actrice Maureen O'Sullivan groeide op in Beverley Hils en werd opgevoed in (klooster)-scholen in Spanje, Engeland en Los Angeles. Ze was de derde dochter uit een gezin van In juli '63 begon zij haar carrière met de rol van Cecily in een off- Broadwayopvoering van „The importance of being Earnest". Spoedig daarna tekende ze een contract voor Peyton Place en voor vijf films. In maart van dit jaar verving zij Britt Eklund in de „Guns of Batasi", een film die in Engeland werd gemaakt. Mia Farrow is korte tijd gehuwd geweest met Frank Sinatra. Duster en honkbalhandschoen, eigenlijk een gekke combinatie, maar Mia Farrow weet er het beste van te maken. I Afia Farrow tekent graag ruines, autokerkhove en andere „spontane kunstwerken".

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7