Kritisch rapport over samenwerking Bollenstreek DIAMANTEN BRUIDSPAAR IN NOORDWIJKERHOUT EEN FORD CORTINA 1300 FORD CORTINA 1300 OF 1600 DETALING ADONNEMENTSGELD FORD ESCORT Betere western Fijne humor Ochtend programma Prolongaties Matinée Nach tvoorste/lingen VRIJDAG 26 JULI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA S Geen eigen economisch stafbureau voor Bloembollencultuur Meer samenwerking bepleit tussen „Koninklijke" en „De Bond" Het langverwachte rapport-Vermeer Is gereed. In de boezem van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur en de Bond Bloebollenhandelaren wordt er al naarstig op gestudeerd. Het rapport zal voorlopig niet in de openbaarheid worden gebracht, omdat men alle betrokken vak organisaties gelegenheid wil bieden de taak degelijk onder de loupe te nemen. Is dat rapport dan zo schokkend? Be paald niet! De samensteller, de heer Vermeer, die een lange reeks van jaren secretaris van het Produktschap voor Siergewassen Is geweest en het métier dus door en door kent adviseert: samenwerking tussen de vakorgani saties; een afwijzing van het plan van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencul tuur om een eigen economisch stafbu reau op te richten. Allesbehalve feestelijk De roep om samenwerking is niet nieuw. Men hoort dit geluid de laatste jaren in vele toonaarden en in vele krin gen. De behoefte aan een economische doorlichting van het bloembollenvak is eerst de laatste jaren actueel geworden. De druk der tijden wordt steeds zwaar der, de lonen en de kosten vliegen om hoog, maar de prezen die de bloembollen- kwekers maken zijn bepaald niet hoger geworden. De rentabiliteit van de bloem- bollenkweker8bedrljven is dan ook alles behalve feestelijk. Het was de voorzitter de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollen cultuur, dr8. H. B. P. A. Letschert die al heel gauw na zijn installatie als voor zitter zijn verwondering er over uitsprak, n economische begeleiding gedacht. Inventarisatie t was dus een initiatief van de heer Letschert een verzoek tot het PVS te richten om een bedrag beschikbaar te stellen voor de oprichting van een econo- \siisch stafbureau. Het PVS voldeed niet aan het verzoek in het Centraal Bloembollen Comité n startsubsidie van 70.000,be- ichikbaar te stellen. Men besloot te gaan inventariseren: nagaan welke organisa- zich reeds met economische en tech nische voorlichting bezig hielden. De in ventaris werd opgemaakt en de heer Vermeer werd verzocht de gegevens te bestuderen en er een rapport over uit te brengen. Geen behoefte aan nog meer bureaus De heer Vermeer meent dat de op richting van een eigen economisch staf bureau een overbodige luxe is. Tal van organisaties houden zich met econo mische aangelegenheden bezig, zo schrijft hij. Onder meer: de afdeling Tuinbouw van het Landbouw Econo misch Instituut, de Rijkstuinbouwcon- sulentenschappen, het P.S.V., de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, de standsorganisaties en het Landbouw schap. Zijn conclusie is dan ook dat iedere bloembollenkweker en -hande laar bij wijze van spreken vlak naast de deur een deskundige kan vinden die hem op zijn wenken bedient, in dien de vele publicaties en verslage? van lezingen voor hem niet voldoende zijn. De heer Vermeer kan niet aan- •n dat er nog meer wensen leven, dan kan men deze rechtstreeks of via zijn eigen organisaties kenbaar maken de daarvoor aangewezen instellin- en instituten. Een eigen bureau zou niets anders tot gevolg kunnen hebben dan doublures of het overne- van taken van anderen, zo meent de heer Vermeer. Hij wijst in dit ver band op het Parkinson-effect. Wel reorganisatie De heer Vermeer acht het daaren tegen wel nodig dat met name de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur aan reorganisatie gaat doen. Hij signaleert het inderdaad hoogst merkwaardige feit dat de groepen van de Koninklij ke," zoals de ver. ,.De Tulp", „De Iris", ,De Narcis", „Het Bijgoed," „De Lelie" in feite een „staatje in de staat" vormen. Deze groepen behandelen de economische vraagstukken en kunnen besluiten nemen die dwingend opge legd kunnen worden aan alle vakge noten. Een recht dat de moederorga nisatie. in casu de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur NIET heeft. In zeker opzicht is deze vereniging dus een „doorgeefinstituut" van de door haar gestichte groepen. De heer Vermeer ziet de oplossing door de groepen te laten omschakelen naar commissies van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur. DE vereniging zal er sterker door worden en bovendien is het ook economischer, daar men dan kan volstaan met één begroting, één contributie met centrale inning, etc. De positie van de voorzitter der „Koninklijke" wordt ook besproken. Naar de mening van de heer Vermeer moet de Kon. Alg. Ver. voor Bloem bollencultuur een „full time"-voorzit- ter hebben. Vooral als men ernst wil maken met een nauwe samenwerking met de andere organisaties. Voor de boembollenhandel ziet de heer Ver meer veel nut in een samengaan van de Bond van Bloembollenhandelaren, de Bond voor de Binnenlandse Groot handel in bloembollen en de Bond van Detailbloembollenhandelaren. De handel De binnenlandse groothandel heeft zich inmiddels al aangesloten bij de Bond van Bloembollenhandelaren en de keinhandelaren zullen eerstdaags een bespreking met de „grote" Bond hebben. Het ligt in de lijn der verwachtingen dat een samenwerkingsvorm gevonden zal kunnen worden of misschien ook wel volledige aansluiting met de mo gelijkheid dat de Detailhandelaren een eigen groep in de Bond van Bloem bollenhandelaren zullen vormen. ADVERTENTIE U VRAAGT: le lage aankoop prijs, 2e voordelig ryden, 3e hoge restwaarde. HET ANTIVOORD: Wij lichten U vrijblijvend in. Automobielbedrijf „RIJNLAND" N.V. Kritiek op Centraal-Coinité Kritiek heeft de heer Vermeer op de samenstelling van het Centraal Bloembollen Comité, dat de Commis sies Onpersoonlijke Reclame en We tenschappelijk Onderzoek heeft. In het Centraai Bloembollen Comité ne men zitting vertegenwoordigers van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollen cultuur, de Bond van Bloembollenhan delaren, de ver. „De Narcis", de ver. „De Hyacinth", de ver. „De Tulp", de ver. „De Iris", de Ned. Gladiolus Ver eniging, de Ned. Dahlia Vereniging, de bloembollenveilingver. „West-Fries land" te Bovenkarspel en de bloem- bollenkwekersver. „Floralia" te 's-Gra- vijzande. Opmerkelijk is dat beide Lis- sese veilingen, de Hobaho en de HBG, niet zijn vertegenwoordigd. Daarom adviseert de heer Vermeer enkele ver tegenwoordigers uit de Bond van Bloembollenveilingen zitting in het CBC te laten nemen. Tere snaar De taakstelling van de Commissie Marktontwikkeling en Verkoopkunde moet naar de mening van de rappor teur duidelijker worden omschreven. De heer Vermeer raakt een tere snaar. Als oud-PVS-man kent hij de gevoe ligheden. Er is n.l. een nogal diepgaand verschil van mening tussen de afd. Marktonderzoek van het PVS en de CMV. Men verwijt elkaar dat men op andermans werkterrein komt. De heer Vermeer meent dat vastgelegd moet worden waar de verantwoordelijkheid ligt van de CMV. Naar zijn mening moet dat zijn bij de Commissie Onpersoonlijke Reklame. Daarnaast wil hij geregeld zien dat de samenstelling van de CMV en de ADVERTENTIE in onze showroom te bezichtigen Automobielbedrijf „RIJNLAND" N.V. Amerikaanse én Russische humor strijden om de hegemonie in wijze waarop de leden worden aan gewezen ook vastgelegd moet worden in overleg met de Commissie Onper soonlijke Reclame. Bovendien, aldus het rapport, moet een nauwe taakaf bakening plaats hebben. Hierin moet klaarheid komen, wil er van samen werking sprake kunnen zijn. Marktonderzoek De samensteller spreekt er zijn ver wondering over uit dat er in de bloem bollensector tot nu toe zo opvallend weinig aan marktonderzoek is gedaan. Een op bloembollen toegespitst markt onderzoek zal niet snel van de grond komen. Alle tegenwerkende factoren en alle tegenstellingen moeten uitge schakeld worden. Het bloembollénvak in al zijn geledingen zal zich er toe moeten zetten om het marktonderzoek centraal en met voortvarendheid te doen aanpakken. Het PVS is op deze ontwikkelingen al vooruitgelopen en heeft een eco noom aangesteld, n.l. de heer Rotte veel, zoon van een bekend bloembol lenexporteur te Sassenheim. De hoofd zaak van het bloembollenmarktonder zoek moet niet liggen in experimen tele verkopen, maar meer in „desk re search". Gebruikmaking van nationale en internationale wetenschappelijke instituten is aan te bevelen, aldus de heer Vermeer. Aan het slot van zijn rapport beveelt hij een vergaande vorm van samen werking aan tussen de Bond van Bloembollenhandelaren en de Kon. Alg Ver. voor Bloembollencultuur, terwijl het ook noodzakelijk wordt ge acht een begin te maken met een sa menwerking tussen de vak- en de standorganisaties. Abonnees die het abonnementsgeld voor de maand augustus gireren, ver zoeken wy dit vóór 31 juli a.s te doen, waardoor aanbieding van een kwi tantie wordt voorkomen. De abonnees die per kwitantie aan de agent betalen, maken wij er op attent dat het abonnementsgeld bij vooruitbetaling moet worden voldaan. wy ver zoeken U dan ook beleefd de kwitantie zo mogelijk bfl de eerste aanbieding te willen voldoen. De abonnementsprijs bedraagt: per maand 4,45 excl. Incassokosten per kwartaal 13,35 excl. incassokosten per kwartaal per post 16,20 excl. incassokosten ABONN.-AFDELING LEIDSE COURANT ADVERTENTIE8 FORD gaat met zyn tyd mee!!! A. Lage investering. B. Hoog rendement. VANAF 5495 Vrijblijvend proefrit bij: Automobielbedrijf „RIJNLAND" N.V. Op 13 augustus a.s. hopen Petrus den Elzen (80) en Catharina Koster (79) het heuglijke feit te herdenken dat zij 60 jaar geleden elkaar trouw beloofden voor het gehele leven, ten overstaan van de ambtenaar van de burgerlijke stand te Noordwijk, waarna pastoor v. Halen in de kerk van St.-Victor te Noordwij- kerhout het huwelijk inzegende. De bruidegom, geboren te De Kaag aan de Ringvaart, bezocht in zijn jon gensjaren de school te Abbenea en ging naar de kerk in Sassenheim, twee ge zonde wandelingen, waardoor h|j 't tip pelen wel noder de knie heeft gekregen. .Jager" Nadat hij zijn schoolplicht had ver vuld, beoefende hij het grootste gedeelte van zijn tijd met het „jagen" van sche pen, voor velen misschien een onbekend vak, maar met een paard aan de lijn bracht hij de schepen naar hun bestem ming. Behalve een ongeregeld leven noemde hij dit een gevaarlijke tijd voor hem. want om zijn capaciteiten op te voeren waren de schippers kwistig met het uitdelen van een „borreltje" en om te voorkomen dat hij hieraan verslaafd zou worden ging hij op 18-Jarlge leef tijd bij de boeren werken en verdiende toen 4.per week en de kost in het Langeveld, waar hij Catrientje leerde kennen. Op 20-jarige leeftijd trad hij in het huwelijk en werd toen Noordwljker door zich te nestelen in de „Elf hui zen" aan de Boerenburgerweg. Deze zijn sinds twee jaar weggebroken voor de bouw in het Boerenburgerplan. Na 3 jaar trok het echtpaar naar Noordwijkerhout en ging toen werken in de zanderij van Guldemond. De heer Den Elzen werd toen zandschipper, maar daarnaast hielp hij ook bij het leggen van rioleringen en kabels om zoveel mo gelijk te kunnen verdienen voor zijn aan groeiend gezin. Dat vader Piet van alle markten thuis was blijkt uit het feit, dat hij ook nog 3 jaar op de haringvisserij heeft geva ren, waarbij op één van die reizen hun schip door de Engelsen werd opgebracht en hij 6 weken in Aberdeen moest blij ven. Tevens was hij 44 jaar dorpsomroe per. Tot zijn 73e Jaar heeft hij zijn werk zaam leven voortgezet. Nadien Is hy gaan genieten van een welverdiende rust. in zoverre dat een dagelijkse wan deling van 10 tot 12 km voor hem nog de gewoonste zaak is. De bruid, geboren in het Langeveld, gemeente Noordwijk (de woning waar nu moeder Koomen is gezeteld), moest in haar schooljaren dagelijks te voet naar school in de St.-Victorparochie, waardoor zij voor haar latere leven blijk baar wel gehard werd, want aan zorgen heeft het haar niet ontbroken. Doch moe dig heeft zy zich hieraan weten aan te passen en steeds is zij een zorgzame moeder voor haar grote gezin geweest. Ondanks dat meerderen van haar kin deren op verschillende leeftijden haar door de dood zijn ontvallen, kan zij toch dankbaar op haar huwelijksleven terug zien, te meer omdat zfj ook nu nog sa men z|jn en z|j haar man vol liefde kan verzorgen en nog volledig haar huise lijke werkzaamheden kan waarnemen, hierbij trouw bijgestaan door vader Plet, die nog van geen stilzitten weet. Uit het huwelijk werden 16 kinderen geboren, waarvan nog 9 in leven zijn. De familie werd uitgebreid met 44 klein en 10 achterkleinkinderen. Op 13 augustus zal een gezongen H. Mis uit dankbaarheid worden opgedra- gep in de St.-Jozefkerk om 10 uur, ter wijl de receptie zal plaatsvinden in res taurant „De Nachtegaal" aan de Goo- weg. van 3.30 tot 5.00 uur in de middag. Trianon: „DAAR KOMEN DE RUSSEN" Een klein Amerikaans plaatsje, vele mijlen verwijderd van de „bewoonde wereld", wordt opgeschud door het gerucht dat Russen zouden z|jn aangeland, het vliegveld zouden hebben bezet en met een grote vloot zouden z|jn neergestreken op Amerikaanse bodem. Vrouwen en kinderen worden geëvacueerd. De mannen organiseren een ver dediging en aangezien de toestand zeer kritiek geacht wordt, probeert men ook de de president alvast op de hoogte te brengen. Dat kan echter op het laatste moment nog verhinderd worden. De telefoniste, een al wat oudere In woonster, wordt op het kritieke moment op niet mis te verstane w||ze ge ïnterrumpeerd en ln de touwen gewikkeld. Wat is er in werkelijkheid aan de hand De zandbanken voor het eiland heb ben een Russische onderzeeër doen stranden. Een aantal Russen z|jn daarop aan wal gegaan om hulp in de vorm van sleepboten te gaan halen, maar de wijze waarop zij te werk gaan beangstigt nogal, zelfs zó. dat de bevolking gaat denken aan het begin te staan van Wereldoorlog 3. Spanning is echter niet het voornaamste waar de makers van deze film het accent op hebben willen leggen. De Amerikaanse en Russische humor komen op de eerste plaats. Fijne humor, zoals het moment, dat de onderzeeër weer vlot is geraakt, de haven binnenglijdt en wil aanleggen. De ontvangst in de vorm van gewapende be woners is echter weinig hartelijk, waarop de kapitein van het vaartuig in woede uitbarst en dreigt het hele dorp van de aardbodem weg te vagen. Op zijn gemak haalt dan de gezagsdrager van het dorp z|jn notitieboekje uit zyn zak en vraagt heel kalm: „Mag ik uw naam en adres?" Niet zozeer slapstick dus als wel de fijne humor, die deze in de vakantiesfeer passende film zo'n grootse faam geven. De regie van Norman Javtson was verrassend. Keuring alle leeftijden. L u x o r „DJANGO, DE MAN ZONDER GENADE" De Django-serle (eerste twee films waren „Django" en „De wraak van Django") Is gelukkig voor de liefhebbers van échte westerns uitgebreid met een derde: „Django, de man zonder genade". Deze westerns staan onder Italiaanse regie van Luclo Fulei en overtreffen alle andere westerns ln mate van hardheid en wreedheid. Geen gladgeschoren helden worden er In de Django-fllms ver toond: Franco Nero, de hoofdpersoon Django, ls te zien als een ongeschoren sigarenpeukrokende woest-uitziende man. Van zyn ogen is nooit meer te zien dan een spleetje, waardoor hy verrassend veel ziet geen vyand kan het hem lastig maken. De film „Django, de man zonder genade" ls een bewijs, dat een succesfilm die vervolgen heeft, niet slehcter behoeft te zijn in de verdere films. De tweede film „De wraak van Django" was Iets minder qua aktie i inaar niet qua spel) dan de eerste, maar de derde die nu draalt steekt het succes weer naar de kroon. „Django" is de bijnaam van de goudzoeker Tom Corbett. Hy wordt op gezocht door iemand die door een zekere Carradine is gestuurd. Hy wordt gevraagd terug te komen naar z|jn geboorteplaats. De reden ls aanvankelijk nog niet b(j hem bekend, al blijkt later dat er een reden gevonden kan worden: de wantoestanden aldaar. Hij vindt steun by zyn vermeende broer Jeffrey, die aan de drank is verslaafd. Nadat de huishoudster van Jeffrey door de vyand Scott wordt vermoord, gaat Jeffrey mede, zonder echter te vergeten af en toe wat „tot zich te nemen". De ontknoping van deze buitengewone, harde film is verrassend een reden waarom we hem u onthouden. Keuring: 18 Jaar. L i d o „DE NACHT IS ER OM TE STELEN" De eerste nieuwe absoluut „kraakvrye" brandkast van een Amerikaanse firma, wordt gekocht door een beroemde juwelier In Monte Carlo. Die brandkast wordt de steen des aanstoots voor de in Engeland gevestigde Vereniging Assuradeuren, het Internationale dieven- en inbrekersgenootscliap, en de door de hrandkastfimia gehuurde Amerikaanse gangsterbende. Zy hebben één ding gemeen: zy vechten voor hun broodwinning. De Vereniging Assuradeuren zien het aantal by hen afgesloten diefstal-polissen al slinken. Zij huren een Schots inbrekerstrio. Het Inbrekersgenootschap vreest voor de toekomst en vaardigt drie Napolltanen af. Allen verschynen in Monte Carlo met hetzelfde doel. Die brandkast kraken. De juwelier is intussen over leden na een „eigenwijze" duik ln het water. Zyn charmante jonge vrouw (Catherine Spaak) en innemende losbol-neef (Philippe Leroy» zijn uit het testament gehouden en besluiten leder voor zich de brandkast te kraken Dat kan alleen met de sleutel, waarvan er na allerlei verwikkelingen veel in de handel biyken te zyn. Een brallerige politle-lnspecteur en drie oude zusters van wyien de juwelier zorgen voor het decor van deze film vol fflne huinoi „De nacht is er om te stelen" is een komische, spannende film met een ver rassende ontknoping. Keuring: alle leeftyden. De film „Thunderbirdn are go" gaat voor de VIERDE week 'a morgens ln Studio draaien. De Thunderbirds zyn algemeen bekend van de TV. Het is geweldig te zien hoe mechanische poppen menseiyke bewegingen kunnen n! Keuring: alle leeftyden. Dagelijks (behalve zondag) 10.30 uur. De .telefoniste en een van de be woners, die door de Russen aan elkaar gebonden zyn, worden door medebewoners uit de touwen ver lost. R e x gaat een der films van de aucces- serie Fantomas voor de tweede week draaien. Louis de Funea als commissaris Juve en Jean Marais ais de Journalist Fandor. alsmede Mylène Demongeot als Fandors verloofde, laten het publiek weer in extase komen. „Kantnmna con tra Scotland Yard", alle leeftyden. Voor de derde week is „Walt until dark" (Wacht tot het donker la) van <le be kende regisseur Terence Young (bekend van de JameB Bond-filma!) te zien in een der Leldse bioscopen. De vorige 2 weken was hy in Luxor te zien, nu draait Camera hel grote succes van Audrey Hepburn als het blinde meisje, dat het alleen moet opnemen tegen drie gewetenloze schurken. Keuring: 18 Jaar. „Samen uit, samen thuis" is óók een succeafilm van Louis de Funes. Hierin wordt hy bygestaan door Bourvil en Ter ry Thomas. Drie knotsgekke kerels die het publiek in S t u d i o tot tranen toe laten lachen om de grollen en grappen die ze maken en beleven gedurende de bezettingsjaren van de tweede wereld- orlog. Keuring: alle leeftyden. Camera prolongeert zyn sucecsvolle „Een hoogst merkwaardige tekkel" van Walt Disney. Vier tekkels en één Deense dog laten het publiek schateren van plezier, waarby de jeugd zéker haar steente zal bijdragen. De naam Walt Disney behoeft geen nadere introduktie. Stripfiguur Donald Duck is voldoende om hem te klassificeren. Voor het gehele gezin en: alle leeftijden gekeurd. Elke middag 2.30; zondag óók 4.45 uur. Vrydag en zaterdag vanaf 23.30 uur gaat de film „Soxy Prohibited" (Ver boden vruchten) draaien. Deze film ls door de KFK met ernstig voorbe houd 18 Jaar gekeurd; alleen achttienjarigen met een volwassen visie. „Le Bambole", de uit vier delen bestaande film, waarin o.a. Glna Lollobriglda en Elke Sommer een rol vervullen, is door de KFK ontoelaatbaar gekeurd. (Nachtvoorstelling Lldo) Kortebaandraverij te Voorschoten heeft uitgelezen inschrijving Maandagmiddag wordt In Voorscho ten de jaariykse kortcbaandravery ge houden. l>e baan Is op de l'rlns Bern- hardlaan en heeft een lengte van 330 meter. De belangstelling voor deze dra verij Is groot. Thans zyn reed* 38 paar den door hun eigenaren Ingeschreven. Er Is aan prijzen te verdienen een be drag van f 2.500,waaronder de hoofd- pry* van f 1.200,—. Onder de 38 dravers bevinden zich vele kanshebbers, maar ook tal van na men. die leder in het ongewisse laten, maar daarvoor is dan ook de totalisator aanwezig. Ingeschreven zyn o.a. Euaeblo, 3-jari- ge bruine' hengst van stal Minerva en met rijder C P. G. Wortel, die ook de ryder is van de dravers Dorothea Ma- gowan en David van de Lente. P. Kny- nenburg komt met de 6-Jarlge vos Da- lila Regina. De rijder J van Dooye- weerd zit achter Double Six Junior. 6-j. br. r. en Eedelpapeganl S., 5-J. d. br. h. Ook Curasao, de 7-Jarlge br. m. van de stal Amstel met de ryder N. Schouten is dit Jaar weer aanwezig. De kortebaandravery wordt verreden onder de reglementen van de Ned. Ren en Draf8port. De aanvang ls om 14.00 Het wordt «Ie bezoeker grmakkciyk gemaakt echtgenote en kinderen mee te nemen, door de zeer sterk geredu ceerde toeg&ngsprya voor de heer met dame en kinderen De Jeugd kan tevens deelnemen aan de wedstrijd door middel van een gokje op de winnaar. I)e kinderen nn»eten op een 'ormuller. dat 's morgens gratis verkrijgbaar Is op de Paardenmarkt, In vullen het paard dat de kortchaandra- \ery gaat winnen. Hiervoor zyn vyftlg kaasjes beschikbaar. SASSENHEIM „DE BLAUWBAND" UITSLAGEN Jonge duiven (julevraln (België) P. v.d. Kraan 1 en 12; A. v.d. Kwast 2 en 13; G. Reweyk 3. A. v. Dam 4; J. Wa- w(j« T. v. Haaster 6 en 11; L. J. Dt-Mt 7. 8 en 16; Gcbr. v.d. Krogt 9 en 10. Oude duiven Bordeaux Fr.O. Mens 1, 2. 5 en 8: Gebr. v.d. Krogt 3, en 12; H. v.d Lans 4, T. v. Haaster 7; L. de Ridder 10; J. Koelewljn 9.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3