MARTELAPPARATEN VERBODEN; STERFSCÈNES STERK BEKNOT Achttien minuten pure emotie %Ccid4e8ou/ïCMit Minder geweld op Amerikaanse teevee Nadruk in nieuwe seizoen op goede pret zonder doden Koelhuis- boter De Twee Weezen li draak onder de toneeldraken PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 25 JULI 1968 Eerste veranderingen WANNEER het kabinet-De Jong de ad viezen van de staatscommissie voor de werkwijze van onze parlementaire democratie volgt, kunnen op korte ter mijn de eerste veranderingen in onze kiespraktljk een feit worden. Zoals te verwachten viel. heeft de staatscommissie voorrang gegeven aan twee zaken die mogelijk zijn zonder de omslachtige grondwetswijziging: afschaf fing van de plicht om aan verkiezingen deel te nemen en de mogelijkheid Voor de ene partij is er reden om uit offensieve overwegingen vóór lijstver- binding te zijn, voor 'n andere gaan dan K defensieve redenen een rol spelen. Met zulke veranderingen krijgt de kies- I W partij in Nederland geen radicaal ander aangezicht. Toch moet men de eventue- A le gevolgen ervan niet onderschatten. Bij de politieke weinig geïnteresseerde I""" Nederlanders zal het deel dat aan de stembus verstek laat gaan groeien en iets kan bijvoorbeeld alleen reeds merk" door lijstverbindingen van verschillende bare gevolgen heben bij het verdelen partijen als combinatie minder stem men verloren te laten gaan en dus meer zetels te krijgen. Komt de regering met zodanige voor stellen, dan lijkt ons aanvaarding ervan door het parlement vrij zeker. Slechts een minderheid van onze politieke par tijen is tegen afschaffing van de op komstplicht; lijstverbinding gaat minder ver dan complete partij-allianties, maar ia in elk geval een stap in die richting. restzetels; dezelfde zaak is orde bij lijstverbindingen. Sommigen gaan deze wijzigingen onge twijfeld niet ver genoeg; maar ons kies stelsel komt er niettemin mee in bewe ging. En waar in Nederland betrekke lijk kleine wijzigingen bij een verkie zingsuitslag al grote gevolgen kunnen hebben, mag men de eerste adviezen f van de staatscommissie niet betitelen als een „dooie mus" Onbevredigend MINISTER VERINGA Is zo verstandig geweest de Jongelui die in september willen beginnen met een medische studie aan onze universiteiten te wijzen op een grote moeilijkheid welke hen te wachten 6taat: het gebrek aan ruimte om de praktische kant van hun studie binnen redelijke tijd te kunnen voltooien. Er zijn ook dit jaar weer te veel aan meldingen en zelfs de bekende „slijta geslag" onder de minder-geschikten, zal niet kunnen voorkomen dat er straks te weinig ruimte is op de laboratoria en vooral in de academische ziekenhuizen. De bedoeling van de ministeriële waar schuwing is aankomende studenten die niet al te sterk in hun schoenen staan, alsnog tot andere gedachten te brengen, in feite dus tot een andere studie te doen besluiten. Eindexamencijfers alleen zijn geen betrouwbare indicatie voor het suc ces of falen bij een universitaire stu die; maar wanneer de waarschuwing van de minister jongemensen betreft die gedurende hun gymnasium- of HBS- tijd doorlopend tot de minimumlijders behoorden, zou het enige zinvolle be sluit moeten zijn: helemaal van een aca demische studie afzien. Voor alle andere categorieën blijft het een onbevredigende gang van zaken dat men, vaak na jaren van goed wer ken bij het V.W.O., zijn studie in plaats van met enthousiasme beginnen met een waarschuwing dat verschillende hon derden beter niet enthousiast kunnen zijn. Meer en meer begint het erop te lij ken dat, om de expansie van ons hoger onderwijs binnen de noodzakelijke per ken te houden, het V.W.O. selectief straffer moet gaan werken, althans ze ker wat betreft het advies aan jonge mensen om een bepaalde universitaire studie, of universitair onderwijs in het algemeen, te gaan \olgen. Maar wie geeft het V.W.O. dan de juiste toetssteen? In dit opzicht zal ook de mammoetwet vaak meer een lapmid del dan een degelijk instrument blijken NEW YORK De Amerikaanse televisie gaat op nieuw minder geweld vertonen. Deze maatregel is al eerder genomen. Tijdens en na het senaatsonder- zoek van 1963 naar sex en geweld op de t.v. ver meden de maatsohappijen lynch- en martelscenes en het aantal moorden ln de VS daalde toen scherp. Maar langzaam aan kwam in de t.v.-scenes alles weer terug. Maar dit keer lijkt het anders te gaan. De televisie en ook de film hebben na de moorden op ds. Martin Luther King en senator Robert Kennedy zware kritiek ondervonden van de zijde van het publiek. De televisiedirecteuren zijn daar zeer gevoelig voor. Binnen een paar dagen na de instelling van een presidentiële commissie ter bestudering van de gewelddadigheid bij de CBS was het een kwestie van enige uren lieten de drie grote maat schappijen weten, dat zij het uitbeelden van geweld ln hun programma's aan een strengere controle zouden onderwerpen. De meeste t.v.-stations hadden reeds een code, waarop men na de dood van King weer strenger Is gaan letten. De NBC had als richtlijn dat geweld pleging was toegestaan, mits gerechtvaardigd. Dit is veranderd ln „waar noodzakelijk". Lachen in telefooncel De directeuren van het programmatoezicht en de public relations van alle maatschappijen werden naar Hollywood gezonden. Michael H. Dann, vice- president van CBS, belast met de programma's, heeft daar een week gepraat met al zijn producers en met onafhankelijke producers. Hij heeft hun dui delijk gemaakt wat de maatschappij wil. Sommige episodes van programma's voor het volgend seizoen worden gewijzigd. De tijd die is uitgetrokken voor vechten en schieten wordt drastisch beknot. De hervormingen gelden onder andere „gun6moke", „wild Wild West" en van de NBC „Get smart". In deze laatste komedie zal bijvoorbeeld de band geen hysterisch gelaoh meer produceren als Don Adams gevangen zit in een telefooncel, die zich langzaam met water vult. In het volgend seizoen zal de nadruk liggen op goede pret zonder doden en op romances tussen mannelijke en vrouwelijke geheimagenten. Ook zullen de anti-geweldartsen zich bezighouden met de aankondigingen, de korte stukjes waarmee programma's worden ingeleid of waarin kort wordt verteld wat er de volgende week te zien zal zijn. Dikwijls was in die korte opnamen meer geweld geconcentreerd dan de show te zden gaf. Vuurgevechten Ingekort Lange, gemene gevechten worden ingekrompen tot een paar vuistslagen zonder bloed. Vuurwapen gevechten worden ook ingekort, evenals de lang gerekte sterfscènes. Verboden zijn martelapparaten, zoals die veelvuldig voorkwamen in het vroegere NBC-programma „Man from uncle" en ln „De wrekers" van ABC. De grote vraag is natuurlijk waar de lijn getrokken moet worden tussen actie en geweld. De hoeksteen van elk drama is het conflict en in de televisie films ging men erg gemakkelijk om met fysieke conflicten. Als uit allemaal wordt geschrapt, zullen er moeilijke problemen ontstaan voor de schrijvers en producers die produkten moeten blijven leveren die de huiskamer boeien en in spanning houden. Robert Kasmire, vice-president van NBC, zei op timistisch: „De beste manier is om de creatieve personen aan te moedigen. Dat zijn de schrijvers en producers. Zij zullen andere middelen moeten gebruiken om tot een climax te komen in de ver- ,Jlpijkerbroekmeisje met gehar nast ridder". Anachronistisch ta fereel op de plaat vastgelegd in een 600 jaar oud. Engels kasteel. (Max Baer en Donna Douglas als Elly May). Vervolg van de voorpagina) Uit de recente besprekingen in Brus sel is wel duidelijk geworden, dat men Haar thans sprekende en straks be slissende over de overschotten in de ge meenschap, waarvan zich in Nederland minder dan tien procent bevindt niets voelt voor de herintroductie van koel- huisboter, Koelhuisboter, zo is de rede nering, is de concurrent van verse bo ter. Als men koelhuisboter goedkoop in de handel brengt wordt verse boter niet meer afgezet en kweekt men derhalve nieuwe voorraden koelhuisboter. Op welke wijze de botervoorraden dan wel zullen worden afgezet is nog niet be paald. Uiterlijk 1 oktober zullen hierover beslissingen worden genomen. Voorstel len hiervoor moeten nog worden opge steld. Daarmee zal de Europese com missie zich belasten. Over de mogelijk heden zijn al wel enkele gedachten ge uit Het sterkst gaan die gedachten uit naar de verwerking van boter tot zo genaamd boterconcenfraat, een soort bakmiddel dat goedkoper is dan verse boter, en dat kan concurreren met mar garine, zij het dat het nog wezenlijk duurder dan margarine zal zijn. Voorts denkt men aan het afzetten van boter tegen gereduceerde prijs aan grootverbruikers als zieken- en bejaar dentehuizen. Ook zou de boter ingepast kannen worden In de ontwikkelings hulp en verder ls er een verwerkingsmo gelijkheid in kalvervoer. Ook is al de suggestie gedaan om boter aan het le ger te verkopen, maar dit wordt althans ln Nederland geen reële zaak genoemd. Het leger voelt namelijk niet veel voor de bederfelijke roomboter op oefeningen ê.d. In elk geval zal er straks sprake zijn van een gemeenschappelijke beslissing, omdat het verlies dat de regeringen op de verkoop zullen lijden de nationale overheden kochten immers veelal de boter, die ln de vrije handel te weinig ®ou opbrengen, op tegen een garantie prijs en zullen hem straks goedkoper moeten verkopen in belangrijke ma te gemeenschappelijk zal worden ge dragen. De Nederlandse overheid heeft op het moment een voorraad koelhuis boter van ruim 33.000 ton, dat is rond 132 miljoen pakjes. Nu het gemeenschappelijk zuivelbe leid een feit wordt per 29 juli, zal in Ne derland de boterprljs stijgen. Op het ogenblik koopt de Nederlandse overheid onverkoopbare boter op voor f 604,50 per 100 kg. Deze interventieprijs wordt de volgende week voor de gehele gemeen schap f 628,07. Dit komt neer op een verschil van bijna 6 cent per pakje. Het ligt voor de hand, dat de boterprodu- centen hun prijzen in deze mate zullen verhogen. Aangezien echter de boter- prijs vrij is, kan niet worden voorspeld in welke mate de groothandelaren en de detaillisten deze hogere kostprijs zullen doorberekenen. Er zijn nogal wat win keliers, die boter goedkoop verkopen als een lokartikel. Koningin Elizabeth de Eerste, alias Nancy Gulp, alias de secretaresse van Beverley Hill- billiebankier Drysdale, hanteert hier self de smalfilmcamera in het kasteel van de Engelse Lord waar opnamen gemaakt worden voor de nieuwe teevee-serie van de beroemde HiUbilliefamilie. Harvey Cox komt naar ons land UTRECHT, (A.N.P.) Medio septem ber zal de Amerikaanse theoloog Harvey Cox, auteur van onder andere het boek „De Stad van de Mens", in Nederland zl)n. Op 14 en 15 september zal hü te gast zijn op een conferentie van Kerk en Wereld in Driebergen. TUdens deze bijeenkomst zal Hervey C'ox onder andere spreken over de relatie van zijn theologie tot het godsdienstige en politieke leven in Amerika. Voorts zal met hem van gedachten worden gewisseld over zjjn De jonge theoloog Cox kreeg bekend heid na het verschijnen in 1963 van zijn boek „The Secular City", waar van in minder dan drie jaar 500.000 exemplaren verschenen, onder andere in een Nederlandse vertaling als „De Stad van de Mens". In dat boek stelt Cox dat onze tijd wordt gekendmerkt door ur banisatie en secularisatie, die een onder linge samenhang hebben. Cox' werk heeft in brede kring de aandacht getrokken en oogstte zowel waardering als kritiek. Uncle Jed (Buddy Ebsen) blijft tussen koninginnent Kouseband- ridders, Ivanhoefiguren en andere middeleeuwers doodgewoon eich- telf. 11 VANAVOND ONPEILBAAR LEED OP T.V. Sinds de oerpremlère op 29 januari 1874 in Parijs, is het fel realistisch drama „De twee wezen" getooid met de ere titel „draak onder de toneeldraken". Dit werkstuk van d'Ennery en Cormon. dat vanavond door de VARA op het scherm wordt gebracht (Ned. I 20.20 uur) ls gemaakt met verbijsterend goed gevoel voor publiek en theater. Alle denkbare verschillen en con trasten komen erin voor: arm staat tegenover yijk, vuige misdaad tegenove blanke onschuld, verzengende liefde tegenover verterende haat, zelfopoffe ring tegenover puur egoïsme en tenslot te vreugde tegenover onpeilbaar (nou ja.leed. De gevoelens gaan in dit «tuk zo diep, dieper kan het niet. Er zullen zeker Nederlanders zijn die hun gemoed voe len volschieten bij het stille verdriet van de manke scharensliep, bij het ho ren van orgeltonen in de sneeuw of bij het aanschouwen van de edele zelfopoffering achter stevige gevange nisdeuren. Maar ook zal hij met ver ontwaardiging worden vervuld als hij ziet hoe een nietswaardige moeder haar blinde kind in de sneeuw laat zin gen, alleen om haar eigen beurs te spek ken en zal hij zijn vuisten ballen bij de smeerlapperij van de luiaard Frou- chart die niets beter weet dan zijn man ke broeder te sarren. Er komen nogal wat personen aan dit verhaal te pas, maar het geheel is zo simpel opgezet dat het geen moeite kost de draad vast te houden, of weer op te nemen als de kijker zich overmand door ontroering heeft afgewend van het teevee-scherm. Want gehuild en gelachen gaat er vanavond in de huis kamers worden, dat staat vast. Nog in 1948, tijdens een voorstelling in een tot de nok gevuld Carré, als de vrouw Frochard beweert dat de brandewijn wat slap is, komt er vanaf de balkons een gegrepen stem: „Doe er dan ver gif in, kreng!". De journalist die dit meldde staat té integer bekend om het zo maar uit z'n duim te hebben gezo- Vanavond dus „De twee wezen", draak der draken, met als medespelenden on der andere André van den Heuvel, Gui- do de Moor, Ina van der Molen, Pieter Lutz, Nelleke Knegtmans en An Hase- Niet-roken kost acteurs geld... NEW YORK, (A.P.). Vele Ameri kaanse acteurs weigeren op te treden in de voor de tv te vertonen anti rookfilms van het Amerikaanse kanker- instituut. omdat zjj vrezen dat de abaksmaatschappüen hen niet zullen ngageren voor de (lucratieve) slgaret- 'enreclame op de tv. Tot nu toe heeft Richard .1 Lord, iirecteur van de maatschappij die de inti-rookfilms maakt, van 80 acteurs •en weigering ontvangen. De meesten villen niet het risico lopen, dat zij «uiten de sigarettenreclame worden ge- iouden, waarmee zij tussen de 5000 en 0.000 dollar per jaar kunnen verdie- len. Maar de spelers die in anti-rook- ilms optreden ontvangen slechts het <>or de vakbond voorgeschreven mini- num: 120 dollars voor het eerste ge- ïruik van de filmspot en elke keer laarna minder. Daar komt nog bij, dat ils een acteur optreedt ln een anti- uokfilm en daarna in een reclamespot gezien wordt met een sigaret in zijn mond. dit heel vreemd is. „En denk niet, dat de rokers het niet merken", zegt Lord. De voorlichtingsafdeling van het kankerinstituut heeft 44 anti-rookfilms aan de New Yorkse televisiestations- gestuurd. Over drie weken worden de eerste yertoond. NEDERLAND I (STER- reclamcuitzendingeu om 18.55, 19.03, 19.56 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 nur: Nieuws ln het kort VARA: 19.06 uur: Albanië, tv-serie 19.46 uur: i Manitas de Plata, I gitarist NTS: 20.00 uur: Journaal VARA: 20.20 uur: De twee wezen, t-spel Guido de Moor. Jan Janssen in de groeven DEN HAAG Na zijn boek heeft Jan Janssen ook 'n eigen grammofoonplaat. In de groeven van de schijf heeft pla tenmaatschappij C.N.R, na naarstig fröbelen met de geluidsbanden van N.R.U.. K.R.O. en N.C.R.RV., ruim achttien minuten pure emotie geperst, u gebracht en bezorgd door radiorepor ters Theo Koomen en Jan Wouters. „Hij heeft gewonnen" is zeker wel een waardevol document voor het nage slacht. Achttien boeiende minuten luis teren naar de juichende, kermende handenwringende Theo Koomen die s de finish van de vijfenvijftigste Tour de France triomfantelijk zijn histori sche reportage over de eerste Neder landse Tour winnaar de ether inslin- gert. Luisteren naar de neerstromen de tranenvloed waaronder Jan Jans sen „zijn" Cora laat weten dat hij de Tour heeft gewonnen. Luisteren ook naar een ongeveer drie minuten (en daarmee wordt het epos besloten) du rend interview van Theo Koomen, op 33 toeren op z'n best, met een overge lukkige Tourwinnaar. Luisteren even eens naar de zachte „G" van Jan Wouters. Luisteren tenslotte, en dat is alleen bestemd voor hen die de Franse taal machtig zijn naar Monsieur Goddet, tot over zijn oren gelukkig met Jan Janssen als Tourwinnaar. „Hij heeft gewonnen" is een plaat die men misschien vier of vijf keer onder de naald legt, want zodra de actualiteit achterhaald is, komt Jan Janssen tus sen vergane popgrootheden terecht. Vandaar wellicht dat de technische kwaliteit van dc inderhaast geperste schijf niet al te best is. Jan Janssen en met hem waarschijnlijk tal van sportliefhebbers zullen dit te ver waarlozen euvel graag voor lief ne- NTS: 22.30 uur: Tweede journaal NEDERLAND II (STER- reclameuitzendingen 18.55 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Weekjournaal oor gehoorgestoorden 19.25 uur: Wat doe ik voor de kost, quiz 20.00 uur: Journaal KRO: 20.20 uur: Openluchtcircus 20.45 uur: Parade der nationali teiten, reportage 21.05 uur: Het Concertgebouw- 21.45 uur: Alfred Hitchcock presenteert KRO/RKK: 22.10 uur: Crisis onder de religieuzen NTS: 22.40 uur: Tweede journaal De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. AVRO: 20.50—2210 uur: Het eenzame hart, luisterspel 22.55—23.55 uur: Pianoconcert van Claudia Arrau HILVERSUM II NCRV: 20.10—21.55 uur: Landlopen, lichtvoetig programma 23.00—23.55 uuri Hallo Europa, schakelprogramma Radionieuwsdienst HILVERSUM I: 7.00, 8.00, 11.00. 13.00. 16.00, 18.00, 19.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 12.30 18.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM IH: Elk heel uur vanaf 9.00 RADIO PROGRAMMA HILVERSUM I (402 m) AVRO: 18.0C Nieuws. 18.16 Radiojournaal. 18.30 Amateurs musiceren: Harmonie Orkest Staatsmijnen D.S.M. 19.00 Gesproken brief. 19.05 Jaz2 muziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II (298 m) NCRV: Tijd vrij voor muziek in vrije tijd: koorz Spaans episcopaat eist vrijheid van vakvereniging (Van o e correspondent) MADRID De Spaanse bisschoppen hebben zich eindelijk uitgesproken over de wet op de syndicaten, die binnenkort aan het Spaanse parlement zal worden voorgelegd. Zij publiceerden gisteren een document, waarin volledige onafhanke lijkheid wordt geëist voor de vakbonden, die tot nog toe geheel door de staat wor den gecontroleerd. Verder stellen dc bisschoppen, dat alle vakbondleidi langs democratische weg moeten w< den gekozen, ook de hoogste. Zij keren zich tegen een te ver gaande inmenging van het regime in syndicale kwesties en verwerpen het monopolie van di staatssyndicaten. Allen op het tere punt van de stakin- gen blijven de bisschoppen aan de voor' zichtige kant. Zij citeren de verklaring van het concilie, dat stakingen geoor- loofd zijn om de rechtvaardige eisen var de werknemers kracht bij te zetten, wan neer onderhandelingen hebben gefaald, maar voegen daar meteen aan toe, dat zij tegen „politieke en revolutionaire stakingen" zijn. Het Spaanse regime pleegt alle stakingen als politiek te brandmerken. In Spaanse arbeiderskringen hecht men groot belang aan de uitspraak der bisschoppen. Het is de eerste maal, dat de man in de straat officieel te horen krijgt, dat er binnenkort een wetsvoor stel tot hervorming van de syndicaten zal worden behandeld. Tot nog toe circuleerden hierover al leen maar vage geruchten. De geheim zinnigheid, waarmee de regering de voorbereiding van de nieuwe wet omringt en de lange duur van de voorbereidin gen (deze zijn reeds in 1966 begonnen) hebben onder de arbeiders veel ontevre denheid veroorzaakt. Zij hopen dat de stellingname der bisschoppen, die zich ditmaal voor Spaanse begrippen heel vooruitstrevend hebben getoond, op de regering de nodige indruk zal maken. en harmonie-orkest (opn.). 18.30 Nieut weerpraatje. 18.46 Actualiteiten. 19.00 1 grammofoonmuziek. 19.15 Muziek var Leger des Heils (gr.). 19.30 Stereo: Mo 20.10 Landlo pen: licht regionaal programma. 21.55 Na tionaal Orgellmprovisatie Concours 1968. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking. 22.50 Stereo: Licht Instru mentaal trio. 23.00 Hallo Europa: program- ill Tsjecho-Slowaklie. 23.55-24.00 Nieuws. nofoonmuzlek. 19.00 Nleu« 9.30 Zuidamerikaanse muziek, laar kunstbezit. 20.10 Lichte p 0.30 Hoorspel, (herhaling). 21.3 HILVERSUM I (402 m) AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.54 De ze dag. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojour naal. 8.20 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. (8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Morgenwij ding. NRU9.00 Operaconcert (gr.). (9.35- 9.40 Waterstanden). AVRO: 10.00 Voor de 11.02 Nieuws). 11.55 Beursberichten. NRU: 12.00 Blik op de wereld: informatief program ma over ontwikkelingshulp. 12.26 Mededelin- flchting: 12.29 Uitzending NRU: 12.39 Stereo: Licht semble. 12.49 Recht en slecht, pi Stereo: Lichte orkestmuziek (gr.). NRU: 14.30 De twee Europa's, lezing^ 15.00 _Voi HILVERSUM IX (298 Nederlandse lken. 15.30 Let lale competitie 16.00 Nieuws. 7.32 Actualiteiten: 7.51 8.32 Toeringclub: va (ede-delingen t.b.v. land- hoorspel (dl. 2). Actualiteiten. 16.07 Stereo: Lichte grammo foonmuziek. 16.30 Boem!: tiener-popshow. 17.20 Sportkompas. 17.50 Actualiteiten. 11.03 Mlcronotities. VPRO: 12.00 Nieuws. 12.03 Agent 000. 13.00 Nieuws. 13.03 Hans Kemna. 13.30 Help: gevarieerd platenpro- gramma. TROS: 14.00 Nieuws. 14.03 Actua- bas: licht pintenprogramma. AVRO: 15.ou Nieuws. 15.03 Radiojournaal. 15.05 Muziek - kantjes: licht muziekprogramma. 16.00 Nieuws. 16.03 Operette-varia. 17.00 Nieuw,. BRUSSEL NED (324 m) 12-03 Lichte muziek. 12.40 Weerbericht, dedellngen. progi shippers. 12.48 Grammo- izlek. 12.55 Buitenlands persoverzicht Beursberichten. 16.09 Lichte muziek. 17.u" Nieuws, weerbericht en mededelingen. 17.15 13.20 Tafelmuzlel itizlek. (15.00 17.45 Lichte muziek.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2