VISIOENEN VAN EUROPA CUP Zwemmend publiek in Den Hommel handicap voor kandidaten Mexico SULLIVANS DRIE HOMERUNS EN VIERMAAL DUBBELSPEL Bosbi u Regatta laatste roeiexamen Eysvogel zegt zeilweken vaarwel en zoekt met klasgenoten eenzaamheid België lijdt aan de naweeën van een verloren Tour de France Onmogelijke situatie bij titelstrijd Tussen buien door twee tennispartijen WOENSDAG 24 JULI 190» DE LEUDSE COURANT PAGINA T UTRECHT De nationale zwemkampioenschappen, die van dinsdag 30 juli tot en met zondag 4 augustus in het Utrechtse zwembad „Den Hommel" worden ge houden, zijn dit jaar van nog groter belang dan in de voorgaande jaren. De titelstrijd vormt de laatste selectie voor de deelnemers die eventueel in aanmerking zullen komen om ons land te vertegenwoordigen op de Olym pische Spelen in Mexico. Voor enkele deelnemers zal dan ook aan de finish een retourtje Mexico klaarliggen, een omstandigheid die ertoe zal bijdragen, dat in Utrecht ongetwijfeld een nerveuse spanning zal heer sen. Na het voor Nederland wat teleurstellend verlopen zwemweekeinde in Leiden, zijn de zaken voor de KNZB-leiding bepaald niet eenvoudiger geworden. Integendeel, er is zo langzamerhand een wat zorgelijke situatie ontstaan. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Een week na Holland Sport ia gisteren ook ADO mat de training begonnen. De hernieuwde pogingen van de Haagse spelers om vaste voet op de bodem te krijgen, vielen niet erg gemakke lijk. Het trainingsveld achter de tribune Moerwifkzijde was door de regenval de laatste dagen vrij glad geworden. En dat was voor de stramme benen een extra-handicap. Vrijwel alle contractspelers van ADO en m het Zuiderpark present. Bij de training van de sélectiegroep ontbraken slechts Theo van den Eurch (Jk heb heb geen bericht van verhindering van hem ontvangen", aldus manager Hartmann) en doelman Ton Thie omdat hij met ADO nog steeds niet tot overeen stemming is gekomen over de ver lenging van zijn verbintenis. Bij de geselecteerden trainden wél mee Piet xn Miert fop de voorgrond rechts) i ADO's nieuwe speler Piet Giessen. Verklaarde de Limburger na afloop: .Lucht had ik wel genoeg, maar de benen, hè. Overigens zal ik zeker acht kilo moeten afvallen". De drie spelers van amateurvereni gingen, die ADO in de afgelopen transferperiode heeft gecontracteerd Van Duijn (TJVS), De Graaf Duindorp SV) en Van Eeden (For- tuna Vlaardingen) trainden onderwijl op een ander gedeelte van het ADO-complex met tweede elftal onder leiding van oefenmeester Rinus Loof. In het Zuiderpark was bij de training i ADO nog een derde trainer aan wezig: bondscoach Georg Kessler. Zijn komst naar Den Haag hield ver band met de komende wedstrijden het Nederlands elftal. Ter ge legenheid daarvan wil hij in korte tijd de trainingen van alle eredivisie clubs bezoeken teneinde zich een juist inzicht te vormen in de trainingsschema's van de clubs en met trainers en clubleiding de contacten te leggen die voor de aan staande selectie van spelers voor het nationale elftal onontbeerlijk zijn. Op de foto: de selectiegroep van ADO onder leiding van trainer Ernst Harppel (links)'. Sommige spelers kijken met hemelse blikken. Vi- nen van een Europa-Cup f (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM Ruim zesduizend toe schouwers waren gisteravond getuigen van het treffen tussen het Nederlands negental en de Sullivans, een van Ame- rika's sterkste amateurteams. De uitslag 51 voor de mannen van Bob Sullivan, heeft bewezen dat bet Nederlandse honk bal nog steeds goede vorderingen maakt bU het streven het niveau te bereiken, waarop het Amerikaanse spelpeil zich bevindt. Met lnwerper Herman Biedschat heeft Nederland een speler van interna tionale allure, en ook aanvallend staat men z(jn mannetje. Het aantal honksla- gen was gelijk aan dat van de Sullivans. Drie van de vijf Amerikaanse honksla- gen waren echter homeruns, en dat was dan ook de voornaamste oorzaak van de nederlaag van onze landgenoten. De tweede oorzaak was dat de Sulli vans uitmuntend veldwerk leverden, waardoor werper Weinrich zich kon per mitteren sleehts twee man met drieslag naar de kant te sturen. De rest deed zijn veld, dat er zelfs tot vier keer toe in slaagde een dubbelspel te maken. Een voor Nederlandse honkbalbegrippen on gekende prestatie. In de eerste slajgbeurt was de sensatie direct all groot. Martin Stroker sneu velde op het eerste honk, maar Hamil ton Richardson en Boudewijn Maat produceerden adhter elkaar een twee- honkslag waardoor Richardson Neder land met 10 de leiding kon geven. Lang duurde de vreugde hierover niet, jwant met een formidabele homerun Dracht Mike Pojeskl de stand weer in evenwicht. De meest produktieve Amerikaanse slagbeurt viel in de vierde innings. Rumohr kreeg een vrije loop en be landde op het tweede honk door een wilde worp. Matt Rockwood en Pojeskl werden uitgemaakt, maar een honkslag van Andy Kanoza betekende 21 en toen zijn broer Alex de bal het veld uitjoeg, gaf het scorebord 41 aan. De vijfde en laatste run van de Sulli vans kwam, alweer door een homerun op naam van Rockwood, in de zesde AMSTERDAM Voor de internationale Bosbaanroeiregatta, die dit weekeinde in Amsterdam wordt gehouden, hebben 197 buitenlandse ploegen Ingeschreven. Dit is een recordaantal voor Nederland. In totaal nemen 360 ploegen deel aan dit evenement, dat Nereus organiseert. Vijftien landen hébben deelnemers afgevaardigd en voor diverse roeiers betekent de Bosbaanregatta een laatste examen voor de Olympische Spelen. Oost-Duitsland stuurt een complete equipe (met o.a. de wereldkampioensploeg vier zonder stuur man). Op de Rotseeregatta in Luzern schitterde Oost-Duitsland door afwezigheid. Ook de Engelse roeibond heeft besloten de Bosbaanregatta als selectiewedstrijden voor Mexico te beschouwen, te meer daar het weer tijdera de onlangs geroeide Henleyregatta zeer sledht was. Ook de Fransen en Italianen (60 man) zijn sterk vertegenwoordigd. Er wordt zaterdag en zondag een dubbel eliteprogramma afgeweekt. Evenails tijdens de lustrumwedstrijden van 1962 zullen tijdens de wedstrijden twee rijdende tribunes op grote opleggers, die de volgtoaan berijden, ter beschikking staan van het te ver wachten grote aantal toeschouwers. Verder is men van plan een gesloten t.v.- droult aan te leggen. Innings. Andy Kanoza was de beste slagman met 2 uit 4. Nederland stelde Intussen vele po gingen in het werk om de stand een beter aanzien te geven en enkele malen gelukte dat bijna. In de vierde slag beurt liepen de honken vol door honk- slagen van Hudson John en Fokke Jelsma en een vrije loop voor Jonkers. Met slechts één uit en Robert Maat aan slag leek van allee mogelijk, maar zijn korte tik werd zeer goed verwerkt. John sneuvelde op een aangooi van de pitcher naar thuis, waar de achtervanger de bal direct doorzond naar het eerste honk om ook Maat nof> te snel te zjjn. In de volgende innings 'n soortgelijke situatie. Blom en Beldschat door vier wijd op de honken, een tik van Martin BONIFICATIES GROTE ZONDEBOK Engelands populairste voetballer George Best in een andere rol. In een wedstrijd voor een liefdadig doel op Old Trafferd speelde htj een partij crioket. Hier verlaat hij lach/end de pitch na een goede slagbeurt BELGIR lijdt aan de naweeën van een verloren Tour de France. TerwUl heel Nederland jubelt, terwijl ook de Franse sportpers Jan Janssen in superlatieven gedrenkte lof toezwaait, trachten de van origine toch al zo chauvinistische Belgische journalisten, de catastrofale nederlaag van „hun" Herman van Springel en Ferdinand Bracke, op een volkomen eerlijke en eervolle wijze geleden in hun gelijke strijd met een groot kampioen, te analiseren op een wijze die hun sportiviteit in discrediet brengt. De jubelkreten die hem voorbestemd waren moeten Herman van Springel zwaar gevallen zijn, maar het is toch bepaald geen schande in een wedstrijd als de Tour de France tweede te worden in het eindklassement. Herman van Springel heeft bewezen een „grote" te zijn, zijn tijd kan alsnog komen. Hij heeft verloren van een renner die sterker was dan hij, die terug kon komen, die alles bleek te kunnen geven om zijn grootste ideaal te verwezenlijken. Dat hebben de Belgen moeilijk kunnen verwerken. Men wilde eenvoudig niet bekennen dat Jan Janssen het meeste recht had op de over winning in deze 55e Tour de France. De ontgoocheling was te groot, de klap was te hard aangekomen. TOEN De Ronde in Vittel van start ging, werd er geen woord gerept over de bonifcaties. Men accepteerde een voudig dat een renner <-en etappewinst beloond kon zien met vijientwintig, twin tig, tien of vijf seconden bonificatie al naar gelang de plaatsing). Het zou immers hebben kunnen gebeuren dat ook een Belg van deze regeling kon profi teren, en hoeveel Belgen hebben er niet van geprofiteerd. Nu na de nederlaag zijn de bonificaties de grote zondebok bij de Belgische rondeverslaggevers. Een Antwerpse krant schrijft: „Het is de fout van de organisatoren geweest het systeem van de bonificaties te handhaven. De vierenvijftig seconden die Herman van Springel in de tijdrit op Janssen verloor geeft zeker niet de waardeverhouding tussen beide renners weer. De laatste ronde op de wielerbaan in Vincennes heeft Van Springel in een heel rustig tempo afgelegd, in het besef van zijn nederlaag, wat hem zeker twintig secon den verlies kostte". CN: „Zonder bonificaties zou de win- naar van de Tour de France Herman van Springel en niet Jan Janssen hebben geheten. En: „In Canet Plage is iets gebeurd wat niet bepaald nrtodoks was. De spurt werd daar voor Jan Janssen aan getrokken door Evert Dolman, die in feite was uitgeschakeld in de rit naar Aurillac. omdat hjj buiten de gestelde tijdslimiet binnenkwam. Waren de or ganisatoren niet zo mild geweest, dan zou Dolman die sprint niet kunnen heb ben aantrekken. Jan Janssen heeft de zege in de Tour te dhnken aan de regele- menten. veel meer dan aan zjjn supre- Janssen heeft zich gedurende de gehele Tour beperkt tot aanklampen, tot aan vallen was hij nimmer in staat. Wij kun nen de prestatie van Janssen dan ook niet hoog aanslaan. Voor ons was de winnaar van de Tour de France Herman van Springel". Het getuigt niet van sportiviteit, de overwinning van Janssen op een derge lijke manier te kleineren. Janssen heeft de Belgen verslagen met wapens die zij niet bezaten en dat hebben de Belgen, weinige uitzonderingen daargelaten, niet kunnen verwerken. Ook de Lv.-verslag gever niet die na afloop van de tijdrit zei: „Onze hoop is gevestigd op het plasje na dc controle". Verschillende kandidaten die enkele maanden geleden vrijwel zeker voor uit zending in aanmerking kwamen, lieten het er in de landen wedstrijd tegen Groot-Brittannie en Tsjecho-Slowakije lelijk bij liggen. En anderen konden door bepaalde omstandigheden (overtraind?) niet deelnemen. In de enkele dagen die nog aan de nationale kampioenschappen vooraf) gaan, zal door tal ven zwem mers en zwemsters nog de vorm moeten worden gezocht die een uitzending naar Mexico zal m< n rechtvaardigen. Een moeilijke opgave, niet alleen voor de ge selecteerden, maar ook voor bondscoach Rob Kerkhoven. De nationale zwem coach toonde zich tijdens een gisteren in Utrecht gehouden persconferentie met betrekking tot de nationale kampioen schappen echter niet geheel pessimis tisch. „Ik verwacht dat er in Utrecht, dat nog altijd beschikt over het snelste van Nederland, uitstekend gezwom- zal worden. Ook degenen die ln Lel den tegenvielen zullen hier, wanneer de omstandigheden tenminste meewerken, beter voor de dag komen. De jongens meisjes zijn meer geconcentreerd op deze nationale kampioenschappen, dan op de interland in Leiden". Te betwijfelen Of de omstandigheden, waarop de bondscoach doelde, in Utrecht zo bij zonder zullen meewerken, valt echter te betwijfelen. Rob Kerkhoven zag goed weer en warm water als de meest idea le omstandigheden voor snelle tijden. Hopelijk mag hij op goed weer rekenen, al brengt dit dan weer andere proble men met zich mee. De KNZB is er na melijk niet in geslaagd de Utrechtse Stichting voor Lichamelijke Oefening de beheerder van het bad ervan te overtuigen, dat het tijdens de zes dagen durende wedstrijden beslist noodzake lijk is geen zwemmend publiek toe te laten. Deze semi-overheid instelling acht te het voldoende het wedstrijdbassin ter beschikking te stellen. De ldeedruimten Hilversum in tijdnood HILVERSUM De twee de dag van het internatio nale tennistoernooi te Hil versum heeft nauwelijks meer opgeleverd dan de eerste, vóór 't programma totaal verregende. Slechts twee partijen konden wor den voltooid tussen de buien door, die de banen van het Melkhuisjc her haaldelijk blank zetten. De Westduitser Elaen- brolch, in alle onderdelen van het spel zonder zich echt 111 te spannen, net iets sterker dan Lansdorp, won met 64 en 6—4 van de Jonge Nederlander. De Australiër Dent haalde de tweede ronde van het herenenkeJspel ten koste van Garner (Zuid-Afrika). Het duel tussen Dent en Garner lag ver boven het peil van de gebruikelijke partijen op een eerste speeldag. Garner, die de plaats had Ingenomen van Hordijk, die zich had teruggetrokken, gaf Dent voortreffelijk partij en won de eerste set met 63. Daarna raakte de Australiër beter gewend aan de zware, wat zachte baan, ging minder fouten maken en slaagde erin te profiteren van zijn grotere beweeglijkheid. Garner verloor de tweede set met 75 en kwam in de derde en beslissende (alleen de finale en halve finale van het herenenkeL en dubbelspel gaan om drie gewonnen sets) met 52 achter. Een ver schrikkelijke bul dwong daarna tot een urenlange onderbreking. Nadat ten minste een baan was op gedroogd, verschenen Dent en Garner weer oen de partij te voltooien. Het vroeg slechts één minuut, want Dent veroverde de laatste game en won de set dus met 62. Het was de laatste game. die gisteren werd ge speeld, want daarna maakte de regen een de finitief einde aan de plannen van de organisa toren. Wanneer de regen zich niet opnieuw te na drukkelijk manifesteert, kan het programma nog steede volledig worden af gewerkt. Een derde dag met regen echter brengt onherroepelijk met zich mee, dat een gedeelte van het programma zal moe ten worden geschrapt. van het binnenbad, het ondiepe bassin en het 55 yards-bad, die om het wed strijdbassin gegroepeerd liggen, blijven toegankelijk voor de verpozlngzoekende Utrechters. Zwembond-officials hopen nu enerzijds op een goed weer, omdat zonder een redelijke buitentemparatuur tijden van olympisch niveau nauwelijks te verwe zenlijken zijn, anderzijds moeten zi) vrezen dat bij een eventueel zonnige dag drommen plezierzwemmers de sfeer van de wedstrijden zullen bederven. „Een on mogelijke situatie", aldus bondscoach Kerkhoven. „BU een start van belangrijke wedstrijden als deze moet de aandacht van iedereen gericht zUn op degenen, die op het startblok staan. Ik acht dit een zeer nadelige factor". tlen-metereprlngers lopen bij verstoring van de concentratie. Het Is overigens onduidelijk, waarom juist Utrecht met deze primeur van halfslachtigheid moest komen. De stad beschikt buiten Den Hommel over nog drie banen met een voldoende accommodatie. In dit geval is de zaak echter bulten het gemeentebe stuur om geregeld. Met de zware eisen die aan de zwem- top worden gesteld, met de omstandig heden waarmee zij ln Utrecht worden geconfronteerd, ziet het er dan ook naar uit, dat de Nederlandse zwemafvaardl- ging naar Mexoco nog kleiner zal zijn dan men voor de Iandenwedstrljd in Lel den al had verwacht. Jammer dat men hiervoor in Utrecht geen oog heeft ge had. Met het openstellen van „Den Hom mel" voor het publiek, geloven we dat de kandidaten voor Mexico in ernstige mate worden benadeeld. Stroker ln de richting van de tweede honkman. die Beldschat zelf uittikte en daarop de bal haarzuiver zijn collega op het eerste honk toespeelde, waar Stroker nog niet was gearriveerd. De laatste reële kansen kreeg Nederland ln de zevende slagbeurt, waarin weder om twee honken werden bezet, maar ^opnieuw (maakte een dubbelspel een èlnde aan alle illusies. Even leek het nog te gaan spannen ln de laatste innings toen Boudewijn Maat door de enige Amerikaanse fout op het eerste honk kwam, maar John en Jelsma werden uitgehangen en pinch- hitter Rasmijn kreeg drie slag. Op dat moment waren voorspellingen over de einduitslag van dit toernooi niet moeilijk meer te doen, getuige ook de stand: Sullivans 36; Nederland 34; An tillen 3—2; Ietaflië 30. Score De boxscore was: Nederland l-O-O-O-O-O-O-O-O 1 Sullivans 0-1-0-3-0-1-0-0-0 5 Beldschat 15 (!)-2-6, 2 fouten; Wein rich 4-5-5,1 fout. Homeruns: Pojeaki (S), A. Kanoza (S), Rockwood (S). Herman Beldschat was, behalve uit blinker op de werpheuvel, ook Neder lands beste slagman met 'n gemiddelde van 1 uit 3. Frits Flinkevleugel (links) (Van o e zellmedewerker) Nieuw Loosdrecht. Habitués van de Nieuw Loos- drechtweek kunnen rich geen eentoniger uitgave her inneren dan de 27ste. En als het KNMI haar voor spelling zorgvuldig heeft geformuleerd, zal ook het sluitstuk van deze zeilweek vandaag weinig interes sante gegevens opleveren. Zeker niet In de OK-jol- len. waar Rolf Vrolijk voor de tweede maal zege vierde, de Valken, waarin Kraan zijn derde zege no leerde en de Solo's (weer winst voor Nater). Wel zorgde Hans Eyavogel. de Spankerzeiler en paar denkenner. voor enige opschudding door op de wal een ieder deelgenoot te maken van zijn ongenoegen. Eysvogel was onderweg gehinderd door enkele Pam pus jachten en dairom zeilt Eysvogel nooit weer in de Nieuw Loosdrechtweek. Eysvogel zegt de zeilwe ken vaarwel en gaat met zijn klasgenoten in een zaamheid strijden, om op deze manier de drukte te ontlopen. De consequentie van een drukbezochte zeilweek is, dat men niet alleen tegen klasgenoten zeilt, maar onderweg óók de regels in acht moet nemen voor collega's uit andere klassen. Het streven is echter al 'aren om tot fusie van zeilweken te komen en aldus het aantal klassen per evenement te minlseren. Na de Nieuwe Loosdrechtweek vaart het merendeel naar de overzijde en gaat daar een dag later van start voor de Hollandweek I. De overweging om tot en splitsing te komen en zo ruimte te scheppen, blijkt bij Het Witte Huis, de organisator van de Nieuw Loosdrechtweek, niet ln goede aarde te val len. Men heeft geen begrip voor modern wedstrijd zeilen en stopt de zaak in de doofpot, met de dood doener dat deze zeilweek een familie-festijn is. Dat is beslist niet zo. Een splitsing zal de beide zeilwe ken en het wedstrijdgehalte zeker ten goede komen Overboord Wellicht was Eysvogel echter meer in verwarring over zijn zevende plaats in de voorlaatste Spanker- race, die Dubbeldam winst bracht en hem tevens de leiding in het klassement opleverde, omdat Reinks (13) gisteren niet ln het stuk voorkwam. Overigens traden de Spankerzeilers later, maar nu in de ma- i ine-sloepen, met succes in het strijdperk tegen vijf door marinepersoneel bemande sloepen. Uit vele re genbuien kwam een verraderlijke wind en dit gaf de strijd een bijzonder accent. Als paarden werkten de Spankerzeilers in de grote sloepen om tot winst te komen. De Duitse Spanker- enthousiast Lensing ging zelfs aan het want hangen als zijnde een trapeze Door een overhaaste bewe ging van de sloep werd Lensing overboord gezwiept, maar sterke handen sleurden de zwemmer bij het achterschip weer in de sloep. Tot grote verbazing van de Loosdrechtse marinenederzetting won een door Spankerzeilers bemande sloep de race. De ma rina eindigde verslagen op de tweede plaats Uit goede hout Lang voordat dit nagerecht werd opgediend, zorgde Valkendebutant Appel voor een aantrekkelijke ver- -aztingNadat Kraan na tu>ee rakken resoluut de hiding had genomen en Appel, die aanvankelijk één lag, ook door Rolf van den Baumen en de Rijewijker Aria Klein u>ae gepasseerd, leek Appel door de knieën te gaan. Maar «en laveerrak dwars over de vijf door toerzeilera verlaten Loosdrechtse plassen werd door Appel kundig uitgebuit om de routiniers v. d. Baumen en Klein stevig de das om te doen. Ruh Drakentitel Kfi toen later de „Bounty" herhaaldelijk in het of fensief ging bleek Ippel uit het goede hout te zijn gesneden. Doordat v. d. Baumen als derde eindigde, leerde een eenvoudige rekensom dat het dou Kraan- Kees Vroege zich vandaag een rustdag kan permlt- Op het score-bord van de Zestienkwadraten blijven echter vraagtekens staan. Daar in beide klassen geen uitgesproken cracks aan de start zijn verschenen, zijn de successen zier verdeeld en blijft de strijd open tot de slotdag. Bij de Zestienkwadraten Is Sle brund (1—4) gisteren gestruikeld. De Kampense wijnkoning moest In de derde race de strijd we gens een overtreding staken. Nu Siebrand van het toneel ia verdwenen staan Jan Visser (536), Bo degraven (3B—2) en Ooms (141—5). allen met zeer magere scores, gereed om voor dc hoofdprijs te vechten. De verrassing was hier Wlm Spaarga ren, die vanuit 't niets plotseling op de vijfde plaats zich tussen Ooms en Bodegraven mengde. De Aals- meerse veteraan klom naar de eerste plaats en ein dige ver voor Bodegraven en Wibo van Wijk. Door een overwinning ln de laatste race voor het wereldkampioenschap zeilen ln de Drakenklasse, dat In Helsinki werd gehouden, heeft de Rus Joerl Anl- slmof gisteren de titel veroverd. Twee Oostduitsers bezetten de volgende plaatsen In het eindklassement! Scharx werd tweede en Borovskl derde. Cor Groo4 eindigde ln de zesde en laatste race als zevende, la hst eindklassement bezet hij de achtste plaats.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7