SteCcidóeSowYO/nt ,De Euro voor de a aese televisie is een val uit Amerika riool AMERIKAANSE NEDERLANDER MARK DAMEN: anders dan andere '■"Wm PAGINA 2 DB LEIDSE COURANT WOENSDAG 24 JULI 1968 Positie oudere werknemers is actueel punt ÏN de altijd bruisende stroom van sociaal-economische vraagstukken is een belangrijke brochure van de KABO de katholieke bond van overheidsper soneel over de positie van oudere werknemers afgelopen voorjaar wat in het vergeetboek geraakt. En toch gen de deskundigen die de brochure samenstelden terecht aan de lezers hun studie te beschouwen als een nie stimulans aan de gedachtenwisseling een belangrijke zaak. De KABO vindt het noodzakelijk dat overheid en bedrijfsleven eens gaan derzoeken of de toenemende vergrijzing van onze werkende bevolkingsgroep plus de groeiende problemen voor de oudere mens in de wereld van de arbeid anno 1970 niet een einde moeten maken aan de fictie, dat A.O.W. plus een hopelijk snel te verbeteren bedrijfspensionering garant staan voor de gelukkige levens avond die de oudere generatie als stereotiepe heilwens toebedacht wordt. Het economisch onderdeel van dit probleem komt vrij vaak in discussies over onze sociaal-economische politiek aan de orde: namelijk het feit dat door de vergrijzing van Nederlands beroeps bevolking relatief een steeds kleinere groep de sociale zekerheid garanderen moet voor een steeds groeiende groep gepensioneerden. Het is de verdienste van de KABO dat zij ook de andere kanten van het vraagstuk belicht. BONDIG samengevat komt het betoog in „Naar pensioen toe" (aldus de titel van de brochure) op het volgende neer. Er komen steeds meer oudere werk nemers, maar hun positie begint op ver schillende fronten te wankelen. De tijd is voorbij dat ouderen prestige hadden, omdat de Jongeren van hen moesten leren. Door het moderne levensritme lijkt het geestelijk en lichamelijk aanpassings vermogen van ouderen in menig geval te kort te schieten. Puur economisch redenerend zou men zich na een be paalde leeftijdspiek een degressieve be- loningsschaal kunnen voorstellen. Omdat voorts het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd tegenwoordig in vele bedrijven het abrupe bereiken van een bij traditie vastgestelde datum is, be tekent die mijlpaal voor menigeen het binnengaan van een grote leegte. De brochure stelt met klem dat er dwingende sociale redenen zijn om de positie van de oudere in het arbeids proces aan zijn mogelijkheden en om standigheden aan te passen. Wanneer hij JORIS IVENS WEERINHANOl HANOI De Nederlandse cineast Jo ris Ivens is dinsdag in Hanoi terugge keerd van een reis door de onder con trole van de Pathet Lao staande gebie den in Laos waar hij opnamen voor een documentaire heeft gemaakt. Ivens ver trekt donderdag uit de Noord-Vietname- se hoofdstad om vla Peking en Moskou naar Parijs te reizen. Hij heeft in Hanoi gewerkt aan de Vietnamese versie van zijn film „De zeventiende breedtegraad", waarvoor hij vorig jaar in de gedemi litariseerde zone tussen Noord-Vietnam en Zuid-Vietnam opnamen maakte. niet meer kan voldoen aan de functie- eisen zal,, zonder vermindering van rang of salaris, gepoogd moeten worden de omstandigheden waaronder hij werken moet, de arbeidstijd en de discipline- voorschriften te wijzigen. Er zijn diverse mogelijkheden om een deel van de werk tijdverkorting die straks wellicht weer economisch mogelijk is, bijzonder aan de oudere werknemers ten goede te laten komen: langere vakantie, een extra middag vrij, kortere werkdag om enkele voorbeelden te noemen. Zo iets betekent in de ondernemingen vanzelfsprekend de nodige reorganisatie op het gebied van taakverdeling en betekent ook, dat relatief de jongeren meer moeten presteren voor een zelfde beloning. Ze hebben evenwel de zeker heid dat ook zij eenmaal kunnen profi teren van een betere positie der ouderen in het bedrijfsleven. het zinvol zou zijn de pensioengerech tigde leeftijd flexibel te maken; de één is physiek en psychie6ch op 60-jarige leeftijd al aan het einde van krachten, een ander zou na zijn 65ste verjaardag beter nog een paar jaar kun nen werken dan de „grote leegte" binnen te stappen. Hier schuilen nog grotere economische problemen, waarop de samenstellers van het rapport nadrukkelijk wijzen. Toch stellen ze de vraag en wij sluiten ons dan graag bij hen aan of het grond probleem niet zo belangrijk is dat het in elk geval een uitvoerige bestudering van de uitvoeringsproblemen rechtvaardigt. Het kan ook in het belang van de werkgelegenheid, van de nationale economie en de volksgezondheid zijn, dat er terzake van de pensionering met wat minder automatisme gewerkt wordt Natuurlijk zitten hier financiële conse quenties (ook voor de betrokkenen!) aan vast en natuurlijk zal men in de be drijfsorganisatie allerlei nieuwe proble men te verwerken krijgen. „Naar pen sioen toe" merkt in dit verband op, dat het bijvoorbeeld zinvol zou zijn om de overgang van full-timewerk naar vol ledige vrijdom van werk minder abrupt te maken en de laatste vijf jaar door arbeidstijdverkortende maatregelen wat geleidelijk te laten verlopen. oudere werknemers in het bedrijf een aanspraak op de aanwezige welvaarts ruimte is. Juist hierom onderschrijven we de invitatie van de katholieke bond voor overheidspersoneel dat men in Nederland eens serieus over de kwestie gaat denken. Want wanneer in principe overeen stemming zou bestaan tussen werkgevers, overheid en vakbonden, maar ook tussen medici, sociologen en psychologen, dat de problemen van de vergrijzing der werknemende generatie in Nederland aan het toeval kan overlaten, dan moet men nu reeds bereid zijn bij verdere wijzigingen in de arbeidsover eenkomsten hiermee rekening te houden. Dan moet de werkende generatie in de eerste dertig jaren van zijn plaats in het arbeidsproces met iets minder genoegen nemen om straks gedurende de tien laatste jaren niet de pei^elen te krijgen, •mee de oudere werknemers thans te kampen hebben. Het is een bond voor het overheids personeel die ditmaal de kat de bel heeft aangebonden. Men mene hierom niet, dat het probleem vooral bij het over heidspersoneel speelt. Integendeel; wij geloven dat in het vrije bedrijfsleven er menig sector is waar de positie en toekomst der ouderen nog meer aandacht vragen. Peyton Place? Geen ontwikkelde Amerikaan die ernaar kijkt... (Van t verslag gevers) BREDA. Wat vindt een Ame rikaanse „buis-boss" van de tele visie in Nederland? Hij grijnst. „Het belachelijkst zijn de oni- roepsters, de mooie meisjes met de pruiken op. Volstrekt over bodig, weggegooid geld! Omroep- sters horen bij radio, niet bij t.v.". De 44-jarige programma directeur van t.v.-Gainsville, Florida, oud-Oostorhouter Mark Darnen, maakt met echtgenote Louise en 12-jarige zoon Mark jr. een vakantietrip door West- Europa. Hij keek televisie in Italië, Duitsland en Nederland. Achter toast met gerookte paling en een glas rode wijn geeft hij in het Bredase hotel De Kroon wat indrukken. Hij houdt daarbij een slag om de arm: zijn kennis making met de t.v. in het Europa van 1968 is te oppervlakkig ge weest om een in alle opzichten gefundeerd oordeel te kunnen vormen. „De kwaliteit van de Nederlandse pro gramma's is mij tegengevallen. Onlangs zag ik Zeskamp, die wedstrijd tussen Belgische en Nederlandse steden. Ont zettend kinderachtig. Verspilling van kostbare zendtijd. Bij ons zou dat mis schien in het kinderuurtje kunnen of 's middags in een programma voor de huisvrouwen, maar in geen geval 's avonds. „Wat de presentatie van het tv-jour- naal betreft is men hier tien jaar ach ter. Voorlezen van het nieuws ls ama teuristisch. Wij werken met telepromp ters." Dat zijn toestellen die de presen tator in staat stellen in de camera te kijken, terwijl hij de tekst kan afle zen van een voor de kijkers niet zicht baar schermpje. „De Amerikaanse programma's die hier uitgezonden worden, zijn de slechtste die in de Ver. Staten vertoond wor den. De Europese tv-kanalen zijn de rioolbuizen waar het Amerikaanse af val door wordt gespoeld. Het beste van de Amerikaanse tv is hier niet te zien. Neem Peyton-Place. Wie koopt nu zo'n (ADVERTENTIE) caballero constante kwaliteit jooMtopatar m TOtotaur JuIm Crolset a aiUNB UMM» MOOUKT programma? Geen ontwikkelde Ameri kaan die ernaar kijkt!" Hij erkent dat op de Amerikaanse schermen „een hoop minderwaardige" programma's vertoond worden, i er wordt zoveel uitgezonden, dat als je een beetje weet te kiezen, altijd goede programma's kunt zien. In de Verenig de Staten beginnen de uitzendingen 's ochtends om half zes, tenminste vier kanalen en ze gaan door tot 's nachts half twee. Twintig uur per et maal tv! Niet-commercieel net Het tv-station waarvan Mark Darnen- de leiding heeft, zendt vijftig tot zestig uur per week uit. Binnen het zender- bereik wonen 250.000 kijkers. De zen der is een van de 150 stations die aan gesloten zijn bij de nationale tv-maat- schappij NET (National Education Te levision). het enige niet-commerciële van de vier nationale networks. Tv-Gamsville is een onderdeel van de plaatselijke universiteit, van de afde ling Journalistiek en Communicatie om precies te zijn. Mark Damen besteedt een derde van de zendtijd aan „public affaires" (nationaal, regionaal en lo kaal nieuws alsmede achtergrondinfor matie), eenderde aan „cultural af fairs" en de rest aan leerzame kinder programma's („Erg belangrijk!") en schooltelevisie. Europa: teleurstellend Twaalf Jaar woont en werkt Mark Da- men nu in de Verenigde Staten. In de oorlogsjaren maakte hij in Oosterhout en omgeving, samen met anderen, het illegale blad De Vrije Stem. Na de oorlog volgde hij een officiers opleiding in Engeland, ging als lucht machtofficier naar het toenmalige Ne- derlands-Indië en werkte daarna bij het NATO-hoofdkwartier in Parijs. Voor even keerde hij naar Nederland terug. Hij was directeur van Martin Toonder Filmstudio's N.V. en schreef voor de VPRO het tv-programma „De Wapenschouw". Daarna werd het Ame rika. Hij begon er zijn tv-loopbaan als executive producer van het NET-sta- tion in New Orleans. Over die stad maakte hij een programma dat sterk de aandacht trok en dat leidde er weer toe aat hij in 1961 de opdracht kreeg een serie programma's over de EEG en de EVA te maken. In verband daarmee bezocht hij in dat jaar twaalf landen in Europa. Nu, ze ven jaar later, zegt hij over de Oude Wereld: „Er is op het eerste gezicht veel veranderd. Geweldige stadsuitbrei- Black Poiver? Een stel oproerkraaiers Film van vanavond: „Road to Hongkong Over ..Road to Hong Kong", de hoofd film van vanavond, schreef onze reces sent destijds: Ruim twintig jaar na „Road to Singapore" (de eerste) en 10 jaar na de „Road to Bali" (de zesde), treffen Bing Crosby en Bob Hope el- kaar weer voor de zevende Roadfilm: de,en oor9g..uur. ,Tmaal(enenen en en enen „Road to Hong Kong". Dit keei vallen de twee artiesten in handen van een wereldheerser, die van de maan af onze planeet wil regeren, daarbij Rusland en Amerika vernietigend. Nog meer is het duo echter in handen van de heren Frank en Panama, die de stijl van de vroegere Roadfiims vergeefs hebben getracht te imiteren. Zelfs Dorothy Lamour komt daardoor nog eens voor de camera, al speelt zij een duidelijke tweede viool ten opzichte van Joan Collins. De grapjes doen wat gefor ceerd aan, de woordspelingen zijn min der briljant dan anders. „Road to Hong Kong" mist het spontane van zijn voorgangers en slaagt er daarom slechts zelden in te vermaken. (Nederland I 20.2ft aur). dingen, nieuwe wegen.Maar onder oppervlakte is Europa hetzelfde geble ven: een verdeeld werelddeel.." Hij vindt dat teleurstellend. Ongemanierde vlegels „Zeven jaar geleden was ik zo opti mistisch om te denken dat er in Euro pa iets geheel nieuws zou komen, maai mentaal zijn de Europeanen niet ver anderd." In Parijs kocht hij „Le défi Americain". „De Amerikaanse uitda ging", het geruchtmakende boek var Servan Schreiber. Daarin staat dat het Europa niet ontbreekt aan materiële hulpmiddelen, maar aan visie en geest kracht. Terzijde slaakt Damen een hartekreet over de automobilisten in Europa: „On gemanierde vlegels! Op de autobanen knipperen ze met hun lampen, als ze willen passeren, en dan komen ze tot op een meter achter je aan! Als we dat in Amerika zouden doen, kregen we el ke dag een serie bonnen!" Pratend over de Verenigde Staten, het land van zijn succes, gooien we een re cente uitspraak van vice-president Humphrey op tafel. Humphrey heeft, zoals zoveel autoriteiten, verklaard dat de tv-reportages over de rellen bijge dragen hebben tot de verspreiding van de geweidaden over het hele land. Sensatie journalistiek Damen: „Ik vind dat het de plicht is van tv radio en kranten om het nieuws te melden, zoals het gebeurt. Ik vind wel dat de feiten niet overdreven moe ten worden, niet uit hun verband ge rukt. Dal is sensatiejournalistiek. In de Verenigde Staten neemt dat verschijn sel gelukkig af". Over de gewelddadigheid in de Verenig de Staten„Zij is niet groter dan in an dere landen, maar zij trekt de aandacht. Amerika is een leidende natie in de wereld. En er blijft niets voor het pu bliek xerborgen. Als er in India een po liticus vermoord wordt, hoor je er nau welijks van". Op de Nederlandse tv zijn reportages te zien geweest over blanken die zich bewapenen en zich elk weekeinde in het hanteren van de wapens bekwa men. Damen„Sensatiejournalistiek Waanzin. Belachelijk. Unfair. Het gaat om hele kleine groepjes die niets te be tekenen hebben". Black Poxver? „Een kreet", zegt Da men. „Wal stelt het voor? De beteke nis ervan moet men niet overdrijven. Een stelletje oproerkraaiersHü voegt ei vermanend aan toe dat Breda een leuk en lustig plaatsje is. maar dat niet te snel meningen en oor- er Amerika moet hebben. NEDERLAND (STER- reclameultzendingen 18.55, 19.03, 19.56 20.16) NTS: 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.06 uur: De bosbrigadiers, tv-serie 19.31 uur: Persoonlijk, portret van een staatsman 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Uitzending Stichting Socutera 20.25 uur: Road to HongKong, film 21.55 uur: De Galapagoseilanden, documentaire 22.20 uur: Tweede journaal NEDERLAND II (STER- reclameuitzendingen om 18.55 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort r de kunst VPRO: 19.03 uur: De avonturen tv-serie 19.30 uur: Raad x NTS: 20.00 uur: Journaal VPRO: 20.20 uur: Cinema, filmprogr. 21.00 uur: Onaantastbaar, tv-s< 21.50 uur: Uppsala NTS: 22.05 uur: Tweede Journaal De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisleprogramma's. HILVERSUM I VARA: 21.30—22.15 uur: Simon mag het zeggen, gesprek 22.55—23.55 uur: Serenade, muziek programma HILVERSUM II NRU: 19.30—22.05 uur: Sir Henry Wood Promenade Concerten 22.40—23.55 uur: Iks een sprong in het duister Radionieuwsdienst HILVERSUM I: 7.00, 8.00, 11.00, 13.01 16.00, 18.00, 19.30, 22.31 23.55 HILVERSUM n: 7.00, 7.30. 8.00. 8.30, 12.31 18.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM m: Elk heel uur vanaf 9.0 RADIO PROGRAMMA HILVERSUM Nieuws. 18.16 Actualiteiten. 18.30 Stereo: Licht vocaal en instrumentaal ensemble en zangsolist. 18.55 Stereo: VARA's Popshow. 19.30 Nieuws. 19.35 Buitenlands weekover zicht. 19.35 Promenade-orkest: klassieke en moderne muziek. 20.15 Spreekt u maar wedstrijdprogramma. 20.45 Country en Wes tern muziek. 21.05 Op de praatstoel: Inter view. 21.30 Programma rond Slmon Carmlg- gelt. 22.15 Franse chansons. 22.30 Nieuws. 22.40 S.O.S.-berlchten. 22.45 Actualiteiten. 22.55 Stereo: Moderne en klassieke kamer- ipuzlek (opn.). 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II (298 m) NCRV: 18.00 Stereo: Veel gevraagde gewijde muziek (gr.). 18.30 Nieuws en tel ten. NRU: 19.01 toernooi te Amsterdam. 19.05 Weg wezen....! vakantiemagazine. 19.30 Sir Henry Wood Promenade Concerten: London Philharmonic Orchestra en solisten: L'Ormlndo, opera ocjale i Spiegel van België: een pr< menwerking met de B.R. Licht orkest (gr). 22.30 Niet BRUSSEL NED. (324 m) weerbericht. 19.30 DONDERDAG i.33 De .00 Stereo: Mode .35 Waterstanden. 9.40 Voor de kinderen. 0.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeldsvitaml- ten (gr). (11.00-U.02 Nieuws). 11.55 Beurs- Engels koperorkest (opn): izlek. i plat 1 Lichte grammofoi luisteraars. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojour naal. 13.30 't Muzikantenuur: 1. Roemeens idrlgaalkoor: klassieke en moderne liede- Roma: modern plano- Brass Quintet: II. Quartetto irtet: in New Yorks 14.34 De r Maastrlchtenaa Voor de zlekei portret (gr): d .6.02 Solisten- schillende facetten var de jeugd. 17.5S Pablo Casals. 17.30 Voor S.O.S.-bertchten. HILVERSUM II (298 m) KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badlne- rle: klassieke en moderne grammofoonmu- ziek. (7.30 Nieuws: 7.32 Actualiteiten; 7.50 Overweging.) 8.00 Nieuws. 8.11 Voor de kin deren. 8.30 Nieuws. 8.32 Toerlngclub: vakan- tletlps. 8.45 Voor de hulsvrouw. NRU: lO.ot) Wat heeft dat kind: pedagogische lezing. 10.20 Muziek uit de Barok (gr.). KRO: 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Medede lingen. NCRV: 12.00 Lichte grammofoonmu- 'dedelingen t.b.v. land- en tuin- Jleuws. 12.41 Actualiteiten. 12.50 kerkdienst. 13.10 Parasolasido: NRU: 13.45 Stereo: luslcal Oklahoma van Rodgers. NCRV: 14.30 Bariton en piano: mo- |H M| lereo). _15.00_ Gereformeerde hob by's en liefhebberijen. 15.50 Moeders alleen, lezing over zorg voor ongehuwde moeders. 17.00 Jazz t 17.45 Stereo: Nederlandse liedjes (gr.). en j-M-kanalen) bouw. 12.3 Hervormde 1 gevarieerd pi HILVERSUM 1 NCRV: 9.00 9.30 Lichte zieken, umentale muziek. 10.00 lek bij de koffie. (U.00 00 Nieuws. 12.03 De in- 1 de platen door. KRO: 13.00 Nieuw Xctuallteiten. 13.08 T.N.T.: knalmuzle) x'leuws. 14.03 Popmuziek. 15.00 Nieuw: Holster: licht muziekprogramma. 16. berichten voor de schippers. 12.48 Lichte tr ziek .12.55 Buitenlands persoverzicht. 15 Nieuws, weerbericht en beursberichten. II Tafelmuztek. 14.00 Nieuws. 14.03 Gevariet (15.00 Nieuws.). it richt ziek. 17.30 16.03 Beui t Nederland. 17.00 Nieuws, weerbe- mededellngen. 17.15 Lichte orgclmu- 1 praktisch gesproken nog Het rassenvraagstuk Damen. „Er is de laatste twaalf jaar veel verbeterd, dank zij Kennedy en Johnson. Voor de wet hebnen blank en zwart nu gelijke rech ten en daar gaat het in Amerika om. De neger heeft stemrecht en het zijn de stemmen die tellen. Eén op de tien Amerikanen is een kleurling. Geen enkele politicus kan zich veroorloven de zwarte bevolking tegen zich in te Volgens Damen is dat een garantie dat er in de komende jaren aan de verbe tering van de maatschappelijke om standigheden van de gekleurde bevol king nog meer gedaan zal worden dan al gedaan is en wordt. Maar er is een geweldige achterstand in te halen. „Vergeet niet dat de negers oen jaar of tie De studentenrellen, óók in Amerika. „Een gevolg van de ontreddering van de ouders", denkt Damen, „de laat ge presenteerde rekening van de oorlog. Een vloedgolf die wel weg zal ebben. Agitatie van heethoofden, commu nisten misschien, is er niet vreemd aan, evenmin als aan de rassenrel- Alles pro-Johnson Zijn kandidaat voor het president schap? „Rockefeller. Vanwege zijn op leiding en ervaring. Maar het is de vraag of hij erin zal slagen de kandi daat van zijn partij, de Republikeinen, te worden. Die komen altijd met een extreme figuur als Goldwater voor de dag. Zo'n man haall het in Amerika nooit!" Vietnam tenslotte. „Ik zou willen dat we er weg xvaren. We doen alles om er uit te komen. We komen Noord-Vietnam toch op gulle manier tegemoet, maar de lilliputters willen niet". Hij gelooft niet dat een Amerikaanse atoombom op Noord-Vietnam tot een wereldoorlog zou leiden. „De Russen zijn niet genoeg in Vietnam geïnteres seerd, maar een atoombom dat kan natuurlijk niet. Dat zou verraad zijn aan onze menselijke beginselen". Het Amerikaanse volk steunt volgens Mark Damen Johnsons Vietnam-beleid. „Er is maar een kleine minderheid te gen. Als er morgen een referendum ge houden zou worden, zou Johnson een massaal ja krijgen. Daar ben ik van ox-ertuigd." Terwijl Mark Damen zijn koffers pakt, meldt Agence France Presse dat het aantal gewelddaden in de eerste drie maanden van dit jaar in de Verenigde Staten met 17 procent toegenomen is. In 1967 steeg het met 20 procent. Het zijn ciifers van het FBI. een onver dachte bron in dit x-erband. Amerikaanse persbureaus hebben ook gemeld dat de Verenigde Staten met vijf moorden op elke honderdduizend inxvoners per jaar aan de top van de industriële landen staan. En het wa- penbezit van de Amerikaanse burgers is volgens Associated Press twee- of driemaal zo groot als dat van de fede rale regering. De twee documentaires, die gisteravond respectievelijk op het tweede en eerste net te zien waren, verschilden zozeer van elkaar, dat elke vergelijking ge doemd is heel erg mank te gaan. In de serie „Wij Europeanen" vertoonde de NTS 'n werkstuk over Bulgarije, dat beoogde een beeld te geven van wat voor dat land karakteristiek was. De enige fout van deze documentaire maar dan ook de grootste fout was, dat het gezicht van Bulgarije een gezicht was, zoals we dat kennen x-an prentbriefkaarten, toeristische folders en propagandafilms. Het leek er op. dat deze film was gemaakt onder auspiciën van de Bulgaarse VW: al leen mooie plaatjes, nergens dieper op ingaan. De NTS zal deze zomer nog elf van deze portretten uitstralen: het is te hopen, dat deze dan beter „gete kend" zullen zijn dan het Bulgaarse. Ais er op teevee een documentaire van CBS wordt aangekondigd, is dat reu sein om even rechtop te gaan zitten. De werkstukken van deze maatschappij munten meest uit door grondigheid, een uitstekende journalistieke aanpak (xvat eigenlijk hetzelfde is) en door vak kundig filmwerk. Dat wil niet zeggen, dat het altijd een genoegen is naar deze films te kijken. De KRO (die het monopolie schijnt te hebben op deze sublieme documentai res), x'ertoonde gisteravond „Honger in Amerika", waarin CBS-reporters de schrijnende armoede in het rijkste en xvelvarendste land ter xvereld op kei harde manier aan de kaak stelden. Een documentaire, waarin rijkdom en wel vaart werden geplaatst naast doffe el lende; xvaarin kinderen geboren wor den die te zwak waren om te worden gezoogd; waarin Amerikanen in villa s hun medemensen, die op een steenxvorp afstand in een krottenxvijk moeten „huizen", laten verpauperen. En als ie dan een wethouder uit San Antonio hoort zeggen: „Dat is hun eigen schuld ze zijn te lui om te werken", dan zou je de man ter plekke iets heel naaix willen laten krijgen. A. L

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2