S>eficickcSoti^a/nt Nieuwste Amerikaanse poprevolutie ontstond in studentenstad Boston McCarthy behoudt voorsprong Nixon Wijziging in voorzieningen voor oorlogsslachtoffers Tourreus Janssen ovéi- zijn (33) toeren Een sof Honger in Amerika OPERATIE LIZ TAYLOR Schepper van „Don Camillo" overleden Romanowsky overleden Behalve medische ook sociale zorg PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 23 JULI 1968 /\OK onze volksvertegenwoordiging vgeeft niet gemakkelijk toe, dat een eigen Initiatief radicaal mislukt. We hebben hier het oog op de algemene be grotingscommissie, in de wandeling de „A-B-C geheten. Het optreden van deze commissie is dit jaar een fiasco geworden; ze deed niet veel meer dan meerderheids- en minderheidsstandpunten zoals die in de verschillende Kamercommissies aan de orde gesteld waren, herhalen. Tot het afwegen van verschillende voorstellen noch tot het doen van bepaalde sugges ties .jua urgentie bleek de algemene begrotingscommissie niet in staat. I^E oorzaak? Dl algemene begrotings- commissie werd geheel beheerst dooi het spel van regeringspartijen contra oppositie; dit gevaar ligt zo'n commis sie altijd als heet vuur aan de schenen. Maar nu de politieke tegenstellingen in Nederland een scherper karakter ge kregen hebben en iedereen zijn best doet om bij elke gelegenheid in de de- marerende groep te zitten, is een goed werkende algemene begrotingscommis sie kennelijk een fraaie, niet te reali seren droom. De Tweede Kamer weigert evenwel nu het dodelijk schot op de A-B-C af te vuren. Gelukkig is volgens het Ka merreglement de instelling ervan facul tatief; welnu voor 1908-1969 hoeft het niet. Een volgend jaar zou men dan misschien weer tot het instellen van de A-B-C kunnen besluiten. IME geloven er niet meer in. Laten nu "eerst de grote en grotere fracties zelf gedurende de begrotingsbehande ling met een duidelijk urgentieschema, volgens een soort van eigen A-B-C dus, gaan werken. Dan ontstaat er tenmin ste op die manier een gedeellijke, maar heel welkome duidelijkheid. Fractievorming voor Europees parlement steeds lastiger /\MDAT „de facto" het Europees par- ^lement nog niet veel te betekenen heeft, wordt aan het probleem van de fractievorming in dit parlement betrek kelijk weinig aandacht besteed. Op het gebied van de volksvertegenwoordiging staat Europa's integratie amper in de kinderschoenen; de laatste jaren is er sinds Parijs elke poging om vooruit te komen blokkeert complete stilstand. Dus valt te begrijpen, dat de publieke opinie zich weinig druk maakt wat parlementariërs rond die men even bezwaarlijk bij een der bestaande frac ties zou kunnen indelen als reeds jaren het geval is met de politieke vrinden van De Gaulle. Wanneer men hier nu tegenover stelt dat bepaalde partijen bijvoorbeeld de Nederlandse confessionele partijen binnen eigen land meer werk maken van een samenwerking die ze in Straatsburg al lang betrachten dan vormt dit toch geen voldoende compensatie voor de te- wijze waarop de dames en heren in gen- en onderstromingen waarop Straatsburg zich opstellen. I het begin van dit artikel gewezen heb- Toen het Europees parlement zijn werk- ben. En het zal zeker geen voldoende te- zaamheden begon, zag het aanvankelijk genwicht vormen voor de bedreigingen, •rnaar uit, dat Straatsburg een politiek waaraan in Straatsburg de traditionele beeld te zien zou geven zoals dat na- indeling komt bloot te staan op het mo- tionaal al bestond in Bonn en Brussel: ment dat Groot-Brittannië en Scandina- christen-democraten, socialisten en li be- vische landen als volwaardig lid in de ralen. Maar ook toen zat men met de derde groepering feitelijk al een beetje te kijken; de Nederlandse liberalen bij voorbeeld zagen in de Franse conserva tieven nu niet direct hun liberale vrien den, terwijl er tussen de Duitse liberalen en htm Italiaanse naamgenoten ook ver schillende politieke nuances bestonden. Een bijkomstig probleem was verder dat „uiterst links" in Straatsburg ontbrak en dèt terwijl in landen als Frankrijk en Italië uiterst links een heel belangrijke politieke factor was. Was derhalve tien jaar gelden reeds de fractievorming in het Europees parle ment ergens een theoretische uitvinding, die niet met het werkelijke politieke beeld van Europa klopte, anno 1968 is het nog bezwaarlijker om met een inde ling van christendemocraten, socialisten en liberalen te werken. Twee oorzaken maken dit bezwaarlijk; ter eerste het ontstaan van nieuwe partijen en ten tweede de ontwikkeling in bepaalde na tionale politieke partijen. Om met dit laatste te beginnen; de verschillen tussen de Franse en West- duitse socialisten zijn sedert het herople ven van de „volksfront"-gedachte in Pa rijs als maar groter geworden; het machtige gaullistische front laat zich steeds moeilijker indelen bij de traditio nele driedeling waaraan men het Euro pese parlement heeft willen onderwer pen. Moeilijker nog wordt het beeld door het afsplitsen van niet-onbelangrijke groe pen van de traditionele partijen en door het ontstaan van nieuwe concentraties. Sedert het oprichten van het Europees parlement heeft Nederland zijn Boeren partij D '66 en Politieke Partij Radika- len gekregen; België heeft de Vlaamse Volksunie tot een partij van betekenis zien uitgroeien; in Frankrijk zijn de christen-democraten in een niet-confes- sionele centrumconcentratie opgegaan; in de bondsrepubliek zijn als slachtoffer van de kieswet de liberalen parlemen tair tot een kleine fractie verschrom peld. Wanneer de nationale delegaties me t deze ontwikkelingen rekening zouden houden, liepen er in Straatsburg heel Europese Gemeenschap hun intrede zou den kunnen maken. De werkelijkheid is, dat de fractievor ming in het Europees parlement steeds lastiger begint te worden; dat alleen de betrekkelijke onmacht van de assemblee de problemen verhult; dat zodra delijk sprake zal zijn van een echte Eu ropese volksvertegenwoordiging, werkelijke bevoegdheden ten opzichte van ministerraad en Europese Commis sie krijgt, er waarschijnlijk overgescha keld zal moeten worden op een heel dere ontwikkeling. Welke? Omdat het lang niet altijd duidelijk is hoe in Europa de politieke scheidslij nen liggen, omdat evenmin duidelijk is hoe de verschillende nationale partijen zich zullen opstellen zodra er sprake is van een werkelijke Europese politiek, lijkt een plotselinge hergroepering in Straatsburg weinig waarschijnlijk. Het mooiste zou het zijn wanneer men een indeling zou krijgen van radicalen, ge matigden en conservatieven qua Europe se instelling. Maar dan zou het huidige patroon geheel weggevaagd moeten worden. Houdt men liever vast aan traditione le groepsvormingen, dan staat voor ons wel vast, dat de fracties heterogene ge zelschappen zullen worden en dat er in het Europese parlement plaats moet zijn voor kleine fracties, die niet gedwongen worden zich te laten „opbergen" bij gro tere fracties waarmee ze politiek weinig •erwantschap voelen. We hebben in Nederland al ervaren hoe onbillijk het is om alleen maar te werken met ruwe indelingen als progres- sief-conservatlef, socialistisch-liberaal, confessioneel-nietconfessioneel e.d. Op Europees niveau moet men derge lijke simplificaties zeker nalaten, om dat men anders in plaats van een duide lijker politiek beeld een politieke schijn- indeling krijgt. Reeds nu staan bijvoor beeld de meeste Nederlandse christen democraten en socialisten wat de Euro pese problematiek aangaat dichter bij elkaar dan bij menig socialist respectie velijk christen-democraat uit andere lan den. „Underground' neemt afstand van „Stuff" (Van een onzer verslaggevers) Boston de hoofdstad van de Ame rikaanse staat Massachusetts en een der oudste en voornaamste handels- en industriecentra van de Verenigde Staten; Boston de historische ha venstad. waar in 1773 een handjevol patriotten door het overboord gooien van een lading ingevoerde thee de Amerikaanse vrijheidsoorlog deed ont- 1 branden; Boston de pleisterplaats van de roemruchte Kennedyclan en het bolwerk, van waaruit John Fitzgerald zijn opzienbarende opmars naar het Witte Huis begon; Boston tenslotte dé studentenstad bij uitstek door 'de aanwezigheid van beroemde instellin gen als de „Harvard University", het ..Emmanuel College", de „Boston Uni versity". het „Simmons College" en de „North-Eastern University". In de ze stad. waar hypermoderne bouwstij len hand in hand gaan met de „antie ken" uit de achttiende eeuw. ontstond eind vorig Jaar voor de tweede maal in haar geschiedenis een revolutie, nu echter in de popsector. In slecht ver lichte studentenruimten als „The Psy chedelic Supermarket". „The Cata combs" en „The Boston Tea Party" werd toen een nieuwe richting in dc huidige tlenermuze geboren. Een rich ting, die voor 't gemak maar „under ground music" werd gedoopt, omdat de sound even ongrijpbaar klinkt als „Underground" in de wandeling ook wel de „Bosstown-sound" genoemd ontstond als reactie op de „West Coast Sound", die veel van zijr charme begon te verliezen, toen de po litie een eind maakte aan de sterk op verdovende middelen ingestelde activi teiten van de „hippies". De studenten uit Boston, die het gebruik van geest verruimende middelen altijd al ver werpelijk en weinig verstandig hadden gevonden, maakten toen van de gele genheid gebruik om hun stad tot trum van het roerige popwezen (dat in Amerika toch altijd al sterk door de studenten is beïnvloed) te laten promo veren. Hoogst intellectuele teksten meestal over macabere, religieuze of mysterieuze onderwerpen paarden zij aan een dikwijls eenvoudig, soms ergerlijk repeterende muzieksoort, die zijn oorzaak vindt In velerlei muzikale richtingen: beat, rock, folk, jazz, blues en klassiek. Het geheel vormt dan de „underground", die naar Ameri kaanse insiders beweren binnenkort de westerse tienermarkt komt overspoe len. Weinig pure „underground" Wie de „underground" nu eigenlijk op zijn uitvindersconto mag schrijven, kan vrijwel niemand met zekerheid zeggen. De een schermt met namen als „Mothers of Invention" en „Jefferson Airplane", de ander voelt meer voor „The Iron Butterfly Heavy" en „The Beacon Street Union". Weer anderen komen aandragen met „Circus Maxi- mus", „Country Joe and His Fish" en „The Rotary Connection". Vast staat in ieder geval, dat het grootste gedeel te van deze zogenaamde „kopgroepen" de pure „underground" niet beoefent. De muzikale perikelen van „The Mothers of Invention" en ..Jefferson Airplane" vormen naar alle waar schijnlijkheid slechts één van de steun pilaren van de huidige „underground". „The Iron Butterfly Heavy". „The Beacon Street Union", „The Ultimate Spinach" en „The Phluph" hebben de ontstane muzikale vorm naar eigen goeddunken gebruikt en kunnen daar- Vanavond via Ned. I: Een ploeg van C.B.S.-News heeft tien maanden gewerkt aan een reeds eerder aangekondigde documentaire, getiteld „Hunger in America", een schokkend verslag over tien miljoen Amerikanen (5 pet van de totale bevolking) die in de meest letterlijke zin van het woord honger lijden. Baby's van Amerikaanse gezinnen in Texas, Virginia. Alabama en in de woestijnen van Arizona en New Mexico sterven in de hospitalen aan ondervoeding. C.B.S.-vcrslaggever Charles Kurault lpvert aan het slot van de documentaire ernstige kritiek op het Amerikaanse ministerie van Landbouw, dat een ontoereikend voedselprogram ma in het rijkste land ter wereld tot stand heeft gebracht. De documentairè, die vanavond op Nederland 1 (22.00 u.) door de KRO wordt uitgezonden, ver schaft de kijker onthullende achter grondinformatie over de gronden voor de onrust die het Amerikaanse leven de presidentsverkiezingen ken- Humphrey-Nixon vrijwel gelijk WASHINGTON (AP) De democraat Eugene J. McCarthy blijft een grote voorsprong behouden op de republikein Richard M. Nixon, maar de voorsprong van de democraat Hubert H. Humph rey op Nixon is in juni kleiner gewor den. Dit heeft opiniepeiler Louis Harris bekendgemaakt. De grote winnaar sinds medio juni, aldus Harris, is de oud-gouverneur van Alabama, George C. Wallace, een kan didaat van de derde partij, die thans in het zuiden kan rekenen op 35 procent van de stemmen. Uit de opiniepeiling van medio juni blijkt dat McCarthy met 42—34 voor ligt op Nixon. Wallace krijgt 16 procent en 8 procent weet het nog niet. In juni was het 4436 met Wallace 12 procent en 8 procent onbeslist. Wanneer Humphrey de kandidaat der democraten wordt dan krijgt hij volgens de opiniepeiling van medio juli een 37— 35 voorsprong op Nixon. Wallace krijgt in dat geval 17 procent van de stemmen terwijl 11 procent het nog niet weet. Medio juni was dit 4336 met Wallace 13 procent en 8 procent onbeslist. Vice-president Humphrey heeft giste ren verklaard dat hij geen overeenkomst zou treffen met Wallace. Hij zei dat hij liever geen president wilde worden dan afhankelijk te zijn van de stemmen van racisten. LONDEN (AP) De operatie die Eli zabeth Taylor zondag ondergaan heeft, werd vandaag door het ziekenhuis toch „een grote operatie" genoemd. Dit is een wijziging in eerdere bulletins, waar in gezegd werd dat de 36-jarige filmster vorige week woensdag en zondag opera ties ondergaan had op gynaecologisch gebied. Maar vandaag deelde een woord voerder voor het Fitzroy Nuffleldzieken- hula in Londen mee, dat Liz Taylor zon dag „een grote buikoperatie" heeft on dergaan. Haar toestand wordt echter se dert maandagmiddag „bevredigend" ge noemd en zij heeft „een vrij goede nacht" gehad. Haar man, Richard Bur ton, was zowel woensdag als zondag in het ziekenhuis. door eigenlijk veel beter aangemerkt worden als de „grote jongens". „Circus Maximus", „Country Joe and Fish" en „The Rotary Connection" horen meer thuis in het straatje va „West Coastgroepen", alhoewel mige songs op hun.hi^in Nederland uitgebrachte platen aétecls doen moeden. Muziek vormt de „stuff" Ofschoon België, Duitsland en Frank rijk ook al positief beginnen te reageren op deze nieuwe muziekvorm, wordt de „underground" op dit ogenblik eigen lijk alleen nog maar écht gewaardeerd in Engeland en Nederland. In het land van John Buil zijn er onder de studen ten zelfs eigen richtingen ontstaan, be paald door duo's als „The Incredible Stringband" en „Tyronasaurus Rex". CERVIA (A.P.). De Italiaanse schrij ver Giovanni Guareschl, die wereldbe roemd werd met zUn boeken over Dor Camillo en de kleine wereld, is vandaag aan een hartaanval overleden. HU was Guareschl werd geboren in Emilia, in het hartje van het communistische deel van Italië. Zijn verhalen brachten op grappige manier een verslag van de con flicten tussen communisten en katho lieken in het naoorlogse Italië, niet op nationaal niveau maar in het alledaagse leven van eenvoudige dorpelingen. De voornaamste personen in zijn werk waren de dorpspriester Don Camillo en de vurige communistische burgemeester Peppone. Deze beiden hadden een ont roerende verstandhouding; ideologisch waren zij vijanden, maar ln hun hart toch vrienden. Beide groepjes waren enige weken te rug in de Haagse Houtrusthallen te zien tijdens de teleurstellende „LaHoBlo- manifestatie. Beter dan zijn Ameri kaanse collega's maakte de leider var Tyronasaurus Rex toen in een inter view duidelijk wat zij nu eigenlijk pro beren te bereiken: „Wij willen de pop muziek, die steeds meer bekneld raakt in het harnas, waarin Beatles en bal ladezangers haar gestoken hebben, weer wat nieuw leven in blazen. Je moet ons niet zien als een voortzet ting van de hippies. Wij leven niet bij de gratie van de stuff. Onze stuff is de muziek. En lichamelijk is het veel min der gevaarlijk". Veel medewerking van massa-media als radio en televisie, krijgt de „un derground" nog steeds niet. Uitgezon derd Hilversum III, besteedt men er vrij weinig aandacht aan. Gebeurt het toch, dan haalt men meestal de be grippen „underground" en „west- coast" door elkaar. Een voorbeeld hiervan geeft deejay Lex Harding van Radio Veronica, die zelfs groepen als „Moby Grape" en „Blue Cheer" als zo danig naar voren schuift. Dat de „un derground" ooit echt van de grond zal komen is niet waarschijnlijk. Alles is té experimenteel om ontspannend te kunnen werken. En dat is toch het voornaamste doel van de amusements muziek. „The TJUimate Spinacheen van de weinige echte „underground"- groepen. Hun sound kenmerkt zich door een sterke klassieke inslag. AVRO's Televizier kwam gisteravond in de lucht met 'n (deels Duitse) repor tage in de trant van „Hoe steel in een auto". Duidelijk werd gemaakt wat voor gemakkelijk karwei 't kapen van een auto en daarna het verhandelen is. Een politie-inspecteur vertelde na af loop dat het ln Nederland niet zo'n ge makkelijk zaak is, omdat het hier on mogelijk is aan blanco kentekenbewij zen te komen, in Duitsland schijnt dat via een mals inbraakje wél te lukken, vooral als na zes (6) diefstallen er pas voldoende maatregelen worden geno men. De autobezitters zullen de waar schuwing hun wagen goed heel goed af te sluiten wel in de oren ge knoopt hebben, vooral omdat uit de re portage bleek dat er bergen moeilijk heden ontstaan als de gestolen auto weer naar de oorspronkelijke eigenaar terug moet. De TROS had een film van Eddie Con- stantine geprogrammeerd: „Kaarten op tafel". Kijkers die verwacht had den een echt fijn Eddieprodukt te kun nen zien, werden teleurgesteld. Er werd een andere film in de trommels ge legd zonder dat dit op fatsoenlijke wij ze ruim tevoren was aangekondigd. Eddie en de vrouwtjes" was in kwali teit duidelijk minder. A. I.. DEN HAAG. „HIJ HEEFT GEWONNEN" is de niets te raden overlatende titel van een 33-toerengrammofoonplaat, die donderdag in het Olympisch Stadion van Amsterdam officieel aan de gebrilde Tour de Francewinnaar Jan Janseen zal worden aangeboden. In de groeven van deze schijf zijn de 18 minuten en 14 Beconden pure emotie samengebald, waarmee radioreporters Theo Koomen en Jan Wouters zondagmiddag de dramatische laatste kilometers van Janssen en zijn rivaal Van Springel omspoelden. De plaat, die door CNR-producer Anko Dragt ln vliegende haast werd samengesteld aan de hand van stukken geluidsbanden van KRO, NCRV en NRU, begint met een interview van Henk Viseer met Kees Pellenaars, die daarmee ztfn legendarische schoonmoeder gelijk de eeuwigheid heeft ingetild. Daarna kan men al dan niet ademloos weer luisteren naar de juichende, kermende en handenwringende Koomen, die aan de finish van de vijfenvijftigste Tour de France zijn historische reportage over de naderbij komende eerste Nederlandse Tourwinnaar geeft. De plaat wordt besloten met een dubbel Interview van Koomen en zijn Belgische collega Wouters. „Het is één brok drama", zegt CNR-perschef Jos van Vliet, „waarin de emotie aan alle kanten uit de plaat spat. HU lijkt me geknipt voor de hitparade". RADIO PROGRAMMA muziek. 22.30 1 KRO: 18.00 Ult- icert BRT-KRO: Koorzang mei pianobegeleiding. 18.30 Nieuws. 18.46 Actuali teiten. 19.05 (NRU) Verslag I.B itereo: Radiophllhnrmonlsch c en: klassieke en moderne muziek. 21.00 Ont wikkeling ls de nieuwe naam van de vrede esprek over 't ontwikkelingswerk in Afrik; 1.15 Stereo: Omroeporkest en zangsolist peramuzlek. 21.35 Stereo: Radio kameror est: klassieke muziek. 22.30 Nieuws. 22.41 weging. 22.46 De zingende kerk: gewijd) NEDERLAND I (STER- reclameuitzendingen om 18.55, 19.03, 19.56, 20.16) NTS: 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort KRO: 19.06 uur: De avonturen van Christobal, tv-serie NTS: 20.00 uur: Journaal KRO: 20.20 uur: Sabato sera. showprogramma 21.10 uur: De wrekers, tv-se 22.00 uur: Honger in Amerika, documentaire NTS: 22.50 uur: Tweede journaal NEDERLAND II (STER- reclameuitzcndingen on 18.55 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Barend d 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Van gewest tot gewest 19.35 uur: Wij Europeanen, documentaire 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: De dubbelspion, tv-serie 21.10 uur: Uit de nieuwe wereld, concert 22.15 uur: Tweede journaal Televisie morgen NEDERLAND I VPRO: 17.00 uur: Sieto tussen kunst en 17.25 uur: Toontje WENEN (DPA) De toneel- en film- speler Richard Romanowsky is maan dag op 85-jarige leeftijd in het zieken huis van Steyr an der Enns in Oosten rijk gestorven. Romanoswksy, die in Wenen geboren is, heeft jarenlang in Oostenrijk in de provincie toneel ge speeld voordat hij door Max Reinhardt werd ontdekt. Hij ging in Berlijn optre den en in het Weense „Theater in der Josefstadt". Met zijn typische, droge hu mor behoorde hij met Hans Moser, Paul Hörblger en Theo Lingen tot de grote komieken uit de bloeitijd van de Oosten rijkse films in de jaren dertig en veer tig- DEN HAAG (A.N.P.) De staatssecretaris van C.R.M., mr. H. J. van de Poel, heeft in een mondeling overleg met de Tweede-Kamercommissie voor Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk een aantal wUsigingen aangekondigd van de op dc Algemene Bijstandswet steunende rUksgroeps- rcgeling oorlogsslachtoffers. In deze regeling zullen ln overleg met de minister Van Sociale Zaken en Volksgezondheid afzonderlijke bepalingen worden opgenomen, gericht op de bijzondere behoeften van .Nederlanders, die om redenen van ras, geloof of wereld beschouwing tijdens de oorlog ln Nederland of het voormalig Nederlands-Indlë door de bezettende machten zfln vervolgd Het betreft vervolgingBslachtoffers, die door verblijf in gevangenissen en concentratiekampen of door met die vervolging verband houdende onderduiken langdurig in lichamelijk en geestelijk zeer belastende omstandigheden hebben verkeerd. De nieuwe voorzieningen gelden tevens hun nagelaten betrekkingen. Ter bevordering van een soepeler beleid met betrekking tot de vaststelling van het oorzakelijk verband tussen invalidi teit of overlijden en de vervolging wil men gebruik maken van één of meer ln te stellen teams, bestaande uit medische deskundigen, die op dit terrein specifieke kennis en ervarlns bezitten. Zij zullen op verzoek van burgemeesters en wet houders en de ln de Algemene Bijstandswet aangewezen beroepsorganen advlas uitbrengen. De speciaal ln de regeling voor de groep van vervolgden op e nemen bepalingen beogen de mogelijkheid te ot het verstrekken van bijzondere uitkeringen Ie vervolging verband houdende noodzakelijke medische of andere voorzieningen voor zover de daaraan verbonden kosten niet door de verzekering worden gedekt en niet «onder redelijk bezwaar uit eigen inkomsten kunnen worden voldaan. Daar behalve de medische ook de sociale aspecten van oetekenls zijn, zullen organen van het particulier initiatief worden Ingeschakeld, die beschikken over de vereiste ervaring en deskundigheid, die voor de specifieke noden van de vervolgden van belang zijn. Tenslotte wordt met de op te nemen speciale bepalingen beoogd enige verruiming te brengen in de hoogte van de periodieke uitkeringen. Voor sommige uitkeringsgerechtig den kan dit een verbetering betekenen. Staatssecretaris Van de Poel is voornemens de nieuwe voorzieningen terug te laten werken tot 1 Juli van dit Jaar. en SOS-be- :hlppers. 12.48 Grammo- inlands persoverzicht.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2