Bizarre leven van een grafschenner Kabinet De Jong zeilt, zwemt, zont en leest Dood dochtertje Myrian van grote betekenis Verdachte haatte Duitsland omdat zijn vrouw er werkte ALLEEN KONINGIN WEET WAAR Ambtenaar in Schagen ongewild kindervriend Weinig kans op investering voor PTT Hanoi laat 3 piloten uit V.S. vrij VORIG JAAR WINST VAN RUIM 162 MLN Veel bij PTT gaat stuk DONDERDAG 18 JULI 1968 DE LEEDSE COURANT PAGINA 0 Van een onzer verslaggevers? VELTEM-BEISEN (België) Hans van H., de man die als vermoedelijke grafschenner m Duitsland werd gegrepen, had behalve vijf zoontjes ook een dochtertje. Tien jaar geleden, op 11 oktober 1958, verdronk de vierjarige Myrian van H. tijdens de kermis dagen in de vijver van het kasteel Heverlee bij Leuven. De ouders waren die dag af wezig. Bij de thuiskomst was ook het kind verdwenen. Urenlang heeft Van H. naar Myrian gezocht, totdat hij het dood in de kasteelvijver vond. De dood van het meisje moet Van H. hevig hebben aangegrepen. Een foto van het meisje samen met een prentje van Onze Lieve Vrouw droeg hij altijd bij zich in een étuitje. Het is niet uitgesloten, dat deze episode in het toch al excentrieke leven van Van H. een dramatische wijziging heeft gebracht. Het meisje werd begraven op het kerkhof te Veltem-Beisen, een plaatsje ca. 6 km. achter Leuven. In dat plaatsje hebben Van H. en zijn vrouw een jaar of negen gewoond tot 1962. Rond de begrafenis van het kind speelden zich destijds merkwaardige taferelen af. Toen de zusters en schoolkinderen met de begrafenisstoet aan het sterfhuis arriveerden, bleek het kistje nog geopend, de radio speelde vrolijke muziek. Na de begrafenis en de teraardebestelling ver zocht de vader zijn kinderen rond het graf een rondedans te maken en te zingen. „Nu danst jullie zusje in de hemel mee", zei hij tevreden. Ofschoon de familie er financieel zeer slecht voor stond, en de kinderen nauwelijk behoorlijk ge- kleed waren, kochten de ouders van de gemeente de benodigde dure grond op het kerkhof. Nadien werd het graf geen blik meer waardig gekeurd. Er kwam geen steen, geen kruis en zelfs geen naamaanduiding. Gras en onkruid woekeren er sindsdien welig. Zonderlingen De Van H.'s stonden al in Veltem als zonderlin gen bekend. Zij moesten eenmaal door de pas toor uit de kerk worden verwijderd, omdat zij een grafkruis van het kerkhof hadden gehaald en daarmee met de kinderen processie hielden in het godshuis. Gok hielden zij vaker bidtochten door het dorp, waarbij Van H. psalmen bad uit een boek en zijn vrouw een brandende kaars droeg. De gemeentesecretaris van Veltem weet zich te herinneren, dat Van H. korte tijd mijn werker was op een der Belgisch-Limburgse mijnen en daarna eveneens zeer korte tijd als vertegenwoordiger in wasmiddelen in een wagentje rond reed. De vrouw die de B.O.B (Belgische opsporings brigade) te Hasselt de beslissende tip gaf, die tot de aanhouding van Van H. leidde, is de 37-jari- ge Irene Smeets-Houben. Zij exploiteerde tot voor kort 't café „Hendrikxhuis" in de Hasseltse Minderbroederstraat. Zij komt, naar ons de Staatsanwaltsehafl te Aken mededeelde, in aanmerking voor de 3000 Mark, die door het Duitse parket en voor de 1000 Mark, die door een begrafenisonderneming in Aken werden uitgeloofd, voor die informatie, die tot aanhouding van de grafschenner leidde. Dit bedrag wordt pas na een eventuele veroordeling uitbetaald. Hans van H. kwam een keer of vier in het Hendrikxhuis. „Augustus 1967 kwam hij hier voor het eerst in korte broek, pullover, een gi taar in zijn nand en om zijn hals een étuitje met viltstiften. Hij zag in ons vrienden. Sindsdien kwam hij vaker terug. Hij vertelde, dat hij dich ter was en dat hij bij ieder gedicht met viltstift een tekening maakte. Ik heb dat étuitje eens open gemaakt en zag, dat hij die stiften veel gebruik te. Ik heb hem dan ook eens gezegd: gij hebt weer veel gedicht vandaag," vertelt caféhoudster Smeets. „Speuren is mijn hoby en daarom heb ik die zot een paar maanden gevolgd. Ik zag dat hij ontzettend veel stiften kocht in de warenhui zen van Hasselt. De man droeg ook altijd 'n kof fertje bij zich. Allez, vrouwen zijn nieuwsgierig. Ik heb daar eens in gesnuffeld en zag dat er vrouwenkleren in zaten". Van H. sprak met de kasteleinsvrouw en haar invalide man ook over godsdienstzaken. Mevrouw Smeets: „Hij zei altijd, dat het een schande was, dat de mensen zoveel geld besteedden aan graf monumenten i.p.v. aan noodlijdende mensen. Hij vond dat In minirok Ook zijn vrouw is een keer in het Hendrikxhuis geweest. Van H. liep toen in minirok. Mevrouw Smeets vroeg toen of zij dat niet vreemd vond. „Helemaal niet", antwoordde zij. „Hij voelt zich meer vrouwelijk, bovendien doet mijn man het huishouden en zorgt hij voor de kinderen." „Van H. was veel alleen. Daarom haatte hij Duitsland zo geweldig, omdat zijn vrouw daar werkte. Aangezien hij ons tenslotte verdacht voorkwam, spraken wij enkele malen onder el kaar hardop over de grafschenner. Dan kreeg Van H. een rood hoofd, rekende af en vertrok onmid dellijk. Dit alles heb ik zes maanden geleden aan de politie gemeld. Maar er gebeurde niets. Ik ben nog een keertje terug geweest bij de B.OB. totdat er 14 dagen geleden eindelijk werk van werd gemaakt", aldus ae kasteleinse. Over zijn dochtertje sprak Van H. met Irene Smeets. „Die draag ik altijd bij me", zou hij verteld hebben en liet daarbij een foto zien. „Het was een lieve, schone krullebol", zegt de waar din, „Precies etn engeltje". Hij heeft zich de dood van het meisje zeer aangetrokken. Op gegeven ogenblik bracht hij voor mijn dochtertje een prachtige pop. Hij had zo'n mechaniekje dat „mama" zegt. Dat had hij dicht geplakt. Ook de vrouwelijkheid van de pop had hij met pleister dicht geplakt. Ik vroeg hem „waarom' hij zei „ik speel met die pop en praat 's nachts mee. Ik wil niet hebben dat de buren dat horen". In Neheim-Hüstten in Duitsland, waar de moedelijke grafschenner zit opgesloten, werd gis teren geen nieuws verschaft. Wel vernamen wij, dat de eerste verhoren in aanwezigheid van de Duitse politie zeer dramatisch waren. In het of ficiële verslag daarover staat letterlijk te le zen: „Op een gegeven ogenblik wierp de ver dachte zich kronkelend over de grond en balkte als een ezel". Tijdens 't onderzoek heeft men Van H. verschil lende schrijfproeven laten doen. Ilij schreef vier maal op andere wijze. De autoriteiten die met het onderzoek zijn belast, achten het niet uit gesloten, dat er meerdere grafsehenners aai werk zijn geweest. Hun vakantieadressen blijven asje blieft graag onbekend. Maar ze blij ven bereikbaar voor de koningin en voor hun plaatsvervangers op de diverse ministeries. Mocht hun terugkomst om welke staatsreden ook gewenst zijn, dan kunnen ze binnen de kortste keren weer in Den Haag terug zijn. Desnoods staat daarvoor de regeringsfriendship gereed. De ministers worden vervangen door hun collega-minister. Daarvoor is een vakantieschema opgezet. Precies als overal in Nederland. De staatssecreta rissen van de diverse ministeries mogen dan dikwijls onderministers genoemd worden, maar hun ministers mogen ze niet vervangen. De meeste staatssecre tarissen zijn wel terug van vakantie, wanneer hun ministers het kostuum van de vrije-tijdsbesteding aantrekken. Minister-president P. J. S. de Jong is tot medio augustus afwezig. Hij gaat, zeggen zijn woordvoerders, niet ver van huis. Dat is een bekend feit, want de minister-president is een verwoed zei ler en brengt de komende weken op het water door ergens in Nederland: op de meren, op het IJsselmeer, wellicht nog een paar yards op de Noordzee. Hij kan de zee nog steeds niet vergeten, sinds de tijd, dat hij als adelborst zijn eerste bootjesreis maakte. De vice-pre miers Bakker en Witteveen zullen hem tijdens deze watervakantie vervangen. Vage plannen Wat minister Witteveen van Finan ciën en tevens vice-premier gaat doen en waar hij zijn vakantieperiode tussen 7 en 20 augustus gaat doorbrengen is nog niet zeker. Alles schijnt af te han gen van de werkzaamheden van de mi nister. Hij heeft alleen nog maar gele genheid gehad wat vage plannen te ma ken en de vakantieperiode te reserveren. Staatssecretaris Grapperhaus weet het wel: de eerste drie weken van augustus zit hij in Italië. Waar precies? Dat is zijn eigen geheim. Minister W. den Toom van Defensie probeert in Zuid-Italië, in zijn eigen tweede woning, de defensiezorgen te vergeten. Italië is zijn geliefd vakantie land, om er te zonnen, te zwemmen ei veel te lezen. Kortweg, om tot rust te komen. De minister komt begin augus tus weer enige tijd terug op zijn m terie voor de verdere afhandeling de begrotingsstukken en vertrekt daarna opnieuw naar het zuiden. Hij wordt vangen door resp. min. Udink en Bak ker. Zijn staatssecretarissen, die thans vakantie houden, zijn dan terug. Staats secretaris Duynstee van de luchtmacht zit na een zwerftocht van drie weken door West-Europa, weer achter zijn bu reau. Staatssecretaris Haex van de land macht, ook al een verwoed zeiler, komt maandag weer in Den Haag en staats; (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet-De Jong doet in de ko- kracht en vooral veel wijsheid brengen voor het ko mende weken wat miljoenen andere Nederlanders ge- mende parlementaire jaar. Sommigen nemen er daan hebben of nog van plan zijn: het gaat op vakantie, onderweg ergens in Zuid-Nederland een bergje tussen- Zeilen, zwemmen, zonnen en lezen, vooral veel lezen, door of maken lange wandelingen: het hoofd in de moeten de ministers en staatssecretarissen weer nieuwe frisse wind, de ledematen losjes gestrekt. terugkeert, gaat minister Roolvink, zijn baas, voor 3 a 4 weken met vakantie. Een deel van zijn vakantie brengt de heer Roolvink thuis door, een ander deel vertoeft hij met zijn gezin in een bunga low in Zwitserland. Minister Roolvink reist per auto en zal omstreeks 25 augustus weer ten departemente schijnen. De minister wordt vervangen door Landbouwminister Lardinois, omdat de^e tijdens een deel van Rool- vinks vakantie zelf ook met vakantie gaat, zal de premier hem ook een tijdje vervangen. Minister Bakker vice-premier te vens zou aanvankelijk van 15 augus tus tot vlak voor prinsjesdag met kantie gaan, maar er is wat tussen ge komen, waardoor hij maar drie weken weg kan. Door die ingreep van buiten weet hij nog niet waar hij zijn vakantie zal doorbrengen. Minister Schut is zijn vervanger. Staatssecretaris Keyzer is formeel op 6 juli al met vakantie geweest en hij wil wegblijven op 14 augustus. Maar hem geldt eveneens, dat dienst voor de vakantie gaat. Daarom heeft hij zijn rust periode alweer onderbroken om in Brussel in EEG-verband Nederland te vertegen woordigen. Maar de volgende week i: hij er helemaal uit. Dan reist hij naai Portugal, mogelijk geïnspireerd door zijn collega Kruisinga cretaris Van Es van de marine blijft tot begin augustus in Zuid-Frankrijk. Minister Lardinois van Landbouw lo geert tot medio augustus in een klein gezellig dorpje aan het meer van Genève. Hij houdt de naam van dat dorpje voor zichzelf, omdat hij enige weken lang als een doodgewone vakan tieganger wil wandelen, zwemmen en zonnebaden. Ministers Roolvink van So ciale Zaken en Volksgezondheid zal hem vervangen. Niet lang weg Staatssecretaris Kruizinga (Volksge zondheid) heeft nog zoveel werk liggen, dat hij niet lang met vakantie kan gaan. Maar even wilde hij er toch, na de drukte van de begrotingsopstelling, wel uit. Daarom is hij er maandag voor twee weken met zijn gezin op uitgetrok ken, per vliegtuig naar Portugal. Een speciale belangstelling heeft hü niet zo zeer voor dit land anders dan vanwege de zon, die hij er verwacht. En ook een beetje om ver weg en vrijwel onbe reikbaar te zijn. Als hij op 30 juli op zijn ministerie Wandelen Minister Polak van Justitie gaal 23 juli naar Zwitserland, waar hij tot 11 augustus blijft. Hij vliegt er letterlijk en figuurlijk heen, want hij hunkert naar om weer wat beweging te krijgen. Hij gaat er dan ook, zo is zijn plan, erg Bijna voor niks naar Australië DEN HAAG (A.N.P.). Van juli 1967 tot juli 1968 zijn 2700 Neder landers naar Australië geëmi greerd. In de twaalf maanden daarvóór bedroeg het aantal 2000. Deze toeneming wordt toegeschre ven aan de goede economische toestand in dit werelddeel en anderzijds aan de lage passage tarieven, namelijk 100 gulden voor personen boven 19 jaar. Op deze basis vertrok gisteren het Friese gezin Wiersma van elf personen met het Britse s.s. „Arcadia" uit Rotterdam naar Brisbane. Vader en moeder Wiersma betaalden elk slechts 100,-, terwijl de negen kinderen, in leeftijd variërend van 18 tot 4 jaar, gratis reizen. veel wandelen. Van deze bewindsman is bekend, dat hij veel van lichaamsbewe ging houdt. Zo is hij ook verzot op schaatsen. Destijds, toen zijn ministe rie zijn ambtenares en wereldkampioene Stien Keizer huldigde had hij het vaste plan om met Stien een baantje te trek ken, maar minister Polak moest toen in de Kamer zijn. Nu Zwitserland ijsloos is, wordt het geen schaatsen maar wande len. Minister Beernink houdt de zaken als „a.i." gaande op Justitie. Minister Klompé van CRM gaat pas na prinsjesdag met vakantie. Ze kan het nog wel even uithouden, want in mei was ze al een dag of tien weg, die ze doorbracht op een der Waddeneilanden. Waarheen ze straks zal gaan zegt ze niet, evenmin trouwens als haar staats secretaris v. d. Poel, die al vertrokken is en tot half augustus weg blijft. „Men mag gerust weten, wanneer we weg zijn, maar waarheen we gaan en wat we gaan doen, dat zeggen we niet. Dat is fijn onze eigen zaak", is het standpunt van de bewindslieden van C.R.M., die er helemaal uit willen zijn. Bij terugkomst van minister Polak, die hem dan zal vervangen, gaat minis ter Beernink van Binnenlandse Zaken half augustus voor enige weken op va kantie. Voor geen geld ter wereld wil hij kwijt, waar hij deze weken doorbrengt. Zijn staatssecretaris Van Veen is al Baby's in Nigeria zijn gélukkig en gezond, zo probeert dit bord bij de luchthaven van de hoofdstad Lagos te doen geloven. Hot is een schrijnende mededeling in oen land dat oorlog voert tegen Biafra, xoaar de baby's bij honderden door gebrek omkomen. weg. Deze blijft tot eind juli of begin augustus ergens in Noord-Italië. Een liefhebber van het Waddeneiland Vlieland is minister Veringa. Zaterdag gaat hij met zijn gezin op de boot naar het eiland, waar hij al vele keren op vakantie ls geweest. Tot 15 augustus laat hij Onderwijs, Wetenschappen, de studen ten en de achtste medische faculteit waaien. Minister Klompé neemt waar Ook aan de Nederlandse kust zit bouw- minlster Schut, groot minnaar van natuur en open ruimten. Tot half augustus blijft hij zuivere buitenlucht opsnuiven. Als het heel dringend is, mag het ministerie hom best lastig vallen. Regionale Industrialisatie, hoogconjunc tuur, bedrijfsfusies, het mammoetdok van Verolme, allemaal zaken die minister De Block eens een paar weken uit zijn hoofd wil zetten. Dat doet hij van volgende week woensdag af tot 13 augustus. De vakantie bestemming ia Oostenrijk. Waar de minis ter van Economische Zaken de wandelin gen in de bergen kan afwisselen met het. lezen van dat mooie boek waar hij nog niet aan toe ls gekomen. Staatssecretaris Van Son van Econo mische Zaken ls zijn bijdrage aun het binnenlands toerisme aan het leveren. Hij gaat vóór half augustus nog zeilen ln Friesland. Zijn collega Grosheide van On derwijs aoekt zijn vaknintlevreugde in België. „Dear miss Moorman" (Van een onzer verslaggevers) SCHAGEN De heer A. Moorman (40 jaar) uit Schagen weet niet of hij um licl poppencomplex moet huilen of lachen. Ilij wordt namelijk ln Amerika als een goede sinterklaas aangezien. Tientallen kinderen uit het land van Uncle Sam sturen de Schagenaar har telijke bedankbrieven na de ontvangst van de fraaie pop, die de Noordhollan der uit Californlë naar hen zou hebben verstuurd. Uit de correspondentie blijkt dat op de achtergrond van de brieven een zo genaamde Pen-Pall-doll zweeft. De kiiv- deren (in leeftijd variërend van zoz tot veertien jaar) hebben allen een pop ge kregen of gekocht op een tentoonstel ling in Californië „Disney land It's small world" genaamd. Bij deze pop zit een briefje met de naam van de heer Moorman en zijn adres, A. Moor man, Bachstraat 8, Zaandam, de plaats waar de ambtenaar bij het PEN van 1948 tot 1053 heeft gewoond. „Wat mij nu op een vreselijk» ma nier dwars zit is het hoe en waarom vun dit briefje. Er moet iemand zijn die deze briefjes bij de poppen ver pakt", zogt de heer Moorman. De stroom brieven blijkt ongeveer ln december 1966 te zijn gestart „Ik woonde toen allang in Schagen en toen ik even bij mijn ouders ln Zaandam kwam, lagen er tientallen bl ieven voor mij. Alle kinderen zien mij aan voor een meisje, want de brieven beginnen met „Dear miss Moorman". Bijna al le kinderen stellen voor om te blijven corresponderen". Het spijtige van dtt alles vindt de heer Moorman de verwachtingen die de kinderen hebben en die hij niet kan bewaarheden. Het zou mij zelfs een ka pitaal kosten om al die kinderen terug te schrijven. Hij zegt: „Misschien dat de een of ander aan mijn oude adres is gekomen en er zonder na te denken dat ik in middels een stukje grijzer ben gewor den bij de poppendozen insluit". Onlangs zijn ook de ouders van de heer Moorman uit het huis in de Bach straat te Zaandam vertrokken en hebben zij zich in een bejaardentehuis in Zaan dam gevestigd. Maar de stroom brie ven gaat door en wordt op gezette tij den bij de ouders van de heer Moor man bezorgd. Vooral de kleintjes schrij ven lieve brieven en bedanken stuk voor stuk miss Moorman voor de pop die zij met kerstmis gekregen hebben. Het ellendige is dat ik niets gegeven heb. zegt de heer Moorman. Ik hoop dat de een of andere manier nu uitkomt wie degene ls die deze briefjes bij de pop pen stopt Ray kan worden uitgeleverd LONDEN (A.P.). De reohter-oom* mlssarls van Bowstreet heeft de Britse aanklachten tegen James Earl Ray inge trokken, sodat niet s(jn uitlevering aan de Verenigde Staten, waar ht) tereebt aal moeten staan wegens moord op da. Martin Luther King, meer in de wag staat. Ray werd in Engeland beschuldigd van het gebruik van een vervalst Canadees paspoort op naam van Ramon George Sneyd en het dragen van een vuur wapen zonder vergunning. Hij werd op 8 juni op London Airport gearresteerd. Verwacht wordt dat hij ln het diepste geheim met een speciaal vliegtuig naai de Verenigde Staten wordt overgebracht. PARIJS (AP) Noord-Vietnam heeft de V.S. tijdens het 13de overleg in Pa rijs de uamen gegeven der drie Ameri kaanse piloten die „op korte termijn" door Noord-Vietnam zullen worden vrij gelaten. Twee weken geleden had de Noordvletnamese onderhandelaar Xuan Thu.v reeds gezegd dut de drie mannen zullen worden vrijgelaten. De drie piloten zijn majoor James Frederick Low die 16 december 1967 ge vangen is genomen, de 32-jarige ma joor Fred Neule Thompson die 20 maart 1968 gevangen werd genomen en de 37- jarige kapitein Joe Victor Carpt 15 februari 1968 i indelijke handen Lucie Arnaz, doohter van beroemde moeder Lucille Ball en Desi Arnaz, mort haar zeventiende verjaardag. Zij werd geboren toen Lucille ochitterde m de eerste J love Luoy"show. In dit najaar zal zij, samen met haar moeder, optreden in J3erés Lucy"t gang geboekt voor wat betreft het sta ken der vijandelijkheden. De vergade ring van gisteren duurde ruim vier en een half uur, doch de Amerikaanse ver tegenwoordiger W. A verell Harriman verklaarde naderhand dat. er „niets is bereikt". Hij had er tijdens het over leg bij de Noordvietnamezen op aange drongen antwoord te geven op de vraag wat er zal gebeuren als de V.S. de bombardementen geheel staken. De Noordvietnamees Ha Van Lau. die Thuy verving, herhaalde wederom dat de V.S. de bombardementen onvoorwaardelijk dienen te staken voor ove* de vrede ken worden onderhandeld. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De directie van PTT ziet de financiële toekomst liet bedrijf nog steeds niet hoopvol Dit geldt vooral de financiering van investeringen. Jaar in juar uit blijkt namelijk, dat de kosten blijven stijgen, ondanks alle maatregelen ter verbete ring van de bedrijfseliciency. Ook dit jaar zal de winst lager zijn dan raamd werd, aldus de PTT-directie in het Jaarverslag van vorig jaar. Het fi nancieel overzicht 1967 kon nog afgesb ten worden met een winst van rui 162 miljoen gulden. Maai de verplichtingen blijven groot, dat van een behoorlijk eigen ii vesteringspiogramma nauwelijks ie overblijft. De centrale directie ziet ma; een uitkomst: het losser maken van banden mei de schatkist. „Hel verbr ken van de afhankelijkheid van de scha kist. waartoe een wettelijke regeling is vereist, zal meer zekerheid kunnen bie den voor de continuïteit in de investe ringsactiviteit van het bedrijf en de ef- feciency ervan bevorderenaldus het jaarverslag 1967. De centrale directie van de PTT roert hiermee opnieuw een oude kwestie aan. Moet de PTT staatsbedrijf blijven of een status krijgen, losser van de staat. In 1963 bracht de commissie-Goedhart over deze principiële kwestie al een rapport uit. Toen werd namelijk vastge steld, dat de PTT een bedrijfsvorm zou moeten hebben in een ander verband met de staat. Daarna werd een inter departementale commissie belast met de ■bereiding van deze nieuwe bedrijfs- n. Daardoor zou de directie meer armslag krijgen in haar beleid, vooral in haar financiële beleid. Tot nu toe ech ter is deze studie nog steeds niet afge rond. De winstcapaciteit kan in de be staande situatie niet verbeterd worden. „Het is echter de vraag of de beteke nis, dia de winst in economische groei processen heeft, in ons land wel vol doende aandacht krijgt", aldus het jaar verslag 1967. De centrale directie van de PTT is er zich van bewust, dat zij met deze op- merkingen opnieuw de knuppel in het hoenderhok werpt voor degenen, die me nen dat openbare nutsbedrijven «een winsten behoeven te maken, of dat de bedrijfsonderdelen eikaars verlies en winst moeten opvangen. „Het maken van een verantwoorde winst geldt niet I alleen voor het paticuliere bedrijfsle- bedrijf dat met een aanzienlijk bedrijfs vermogen moet opereren. Verliesgeven de taken zouden hierdoor door een juis te prijsstelling gestimuleerd worden en winstgevende taken worden afgeremd door afroming van de kapitaalstroom", schrijft de directie in het financieel ver slag over het vorig jaar. Met andere woorden: zij meent, dat de winstgeven de onderdelen van het bedrijf kans moe ten hebben op grotere investeringen uit deze winst, terwijl de verliesgevende on derdelen door een doeltreffende prijs vorming economisch gezonder moet wor den. dienstbetoon en over een doeltreffender bedrijfssysteem. Hieronder vallen o.m. samenvoeging van bestelkringen, moto risering van de bestelling, openstelling postkantoren op koopavonden, samen voeging eerste en tweede postbestelling, meer zelfbedieningskantoren etc. Mei dit alles voor ogen slaat de PTT non steeds voor de vraag of de postta- rleven opnieuw omhoog moeten of dat het dienstbetoon verminderd moet wor den. De lasten blijven namelijk sterk stijgen, (in 1967 met 194 miljoen gulden), waarbij vooral de de postdienst met zijn bezetting van 33.000 man personeel aanmerkelijk bijdraugt. ln dit verband zijn overal ln het land proeven gaande om tot een vastomlijnde mening te kunnen komen over dit. (Vun een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Het vernielen van telefooncellen, van poetzegel- automaten en van andere PTT- upparatuur neemt de laatate Jaren sterk toe. De centrale dlroctle van de PTT signaleert deze groeiende vernielzucht In haar jaarveralag 1967, dal thans ver schenen Is. Ook het aantal kabel- beschadigingen la nog steeds groot. De centrale directie gelooft, dat dc moderne gra&fapparaten te onzorgvuldig gebruikt worden. De rllreete materiële schade en de «chade aan derden door hot uit vallen van de PTT-verkeers middelen is soms zeer groot, aldue de PTT-directie. Telefonische t.v.-enquêtes kunnen eveneens ernstige storingen ver oorzaken in het verkeersapparaat. Het Nederlandse geautomatiseer de zelfbedlenlngsriet kan dit soort onverwacht optredende telefoonpleken niet opvangen. De capaciteit van het telefoonnet ls namelijk niet berekend op een theoretisch denkbare hoeveelheid maar op de verwerking van de verkeerobehoefte op het drukste uur van de dag.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5