JAN JANSSEN EERSTE ALS HIJ BELLONE NIET HAD VERGETEN Applaus voor Goddet, claxons voorLévitan TWEEDE PLAATS WORDT EEN OBSESSIE WACHTEN OP „RAM" VOOR VANDENBERGHE BOM BARSTTE IN LABOUHEYEMET EEN UNIEKE PROTESTMEETING Poulidor: Ze zoeken me met de controle Zwemrecords met vele seconden verbeterd In Santa Clara wereld- en Eur. supertijd LAATSTE POLODUEL EEN FORMALITEIT Weinig sfeer DINSDAG 9 JULI 1968 M LEEDSE COURANT PAGINA 7 AMSTERDAM De affaire Jos van der Vleuten le in een „regle mentair" stadium gekomen. Zoals bekend gaf de Brabander op de eerste „echte" dag van de Tour de France op. Darmstoornissen brach ten „De Vleut" tot dit besluit. Nog in Frankrijk werd door de aanwe zige leden van de sportcommissie van de KNWK de licentie van Van der Vleuten ingetrokken, „ter be scherming van de renner zelf" zoals het heetie. Van der Vleuten krijgt die licentie, en daarmee de toestemming tot het rijden van wedstrijden, pas weer terug, wanneer hij een schriftelijk bewijs kan overleggen, waarin de wed strijdcommissarissen van de Tour de France verklaren dat zij geen bezwaar hebben tegen het uitko men van Van der Vleuten in an dere wedstrijden. Deze beslissing van de sportcommissie van de KNWU steunt op het internationa le reglement van de UCI, dat in een dergelijk geval de nu gevolgde procedure mogelijk maakt. (Van t i speciale verslaggever BAYONNE „Bevrijd Goddet." Het spandoek hing levensgroot boven de weg in het dorpje La- bouheyre, waar de protestmeeting van de jour nalisten in de Tour gestalte kreeg en waar tegen het middaguur de karavaan en Felix Lévitan, de man om wie alles begonnen was, zouden passeren. Meer dan honderd journalisten hadden zich er verzameld. In korte tijd werden spandoeken ver vaardigd met kreten tegen Lévitan; die gezegd had, dat vele journalisten in deze Tour niet ca pabel waren hun werk goed te doen. „Ze zien het niet meer", had hij in een interview vooral de oudere journalisten gehekeld. „Het wordt tijd, dat ze vervangen worden." Dat was de aanleiding voor een protestmeeting, die al lang broeide, want sedert Felix Lévitan het in de Tour voor het zeggen heeft, sinds Jacques Goddet. het grote symbool van de Ronde, steeds meer het heft uit handen heeft moeten geven, is de Tour ook voor de pers veranderd. Men kropte het ongenoegen over het autoritaire optreden van Lévitan jaren lang op. De bom barstte gisteren in Labouheyre. Unaniem besloten de journalisten in de Ronde de eerste tachtig kilometer niet te volgen. Zij reden vooruit naar Labouheyre, waar over een afstand van honderd meter spandoeken boven en langs de weg werden geplaatst. De auto's werden keurig op een rij gezet en men sprak af, dat zodra Lévi tan in zicht kwam iedereen tegelijk op de claxon zou drukken. Het waohten was op de karavaan. Elie Wermelinger, commissaris-generaal van de Tour, arriveerde. Hij zag wat er gaande was en sloeg de handen voor zijn gezicht. Opmerkelijk was, dat ook de journalisten van het organiserende blad l'Equipe met hun collega's solidair waren. Oorverdovend Tenslotte naderde het moment waarop Lévitan, die altijd voor het peloton uitrijdt, in zicht kwam. Een oorverdovend gehuil van meertonige hoorns verscheurde de stilte in Labouheyre, tenvijl tegen Lévitan minder prettige maar zeer duidelijke gebaren werden gemaakt. In zijn auto glimlachte, hij echter fijntjes en reed door. Maar de journa listen blokkeerden voor de renners een moment de weg. De renners kwamen vrijwel tot stilstand. hoe kwam deze journalisten in de teruggaan in Ze werden attent gemaakt op de spandoeken en eerst daarna vervolgde het peloton zijn weg en sloten ook de journalisten, die Goddet een applaus hadden gegeven, zich weer aan bij de karavaan. De eerste reactie kwam 's avonds, toen Felix Lévitan bekend maakte, dat hij zijn functie van erevoorzitter van de Franse sportpers had neer gelegd. Andere naam Wie is deze Felix Lévitan unieke protestmeeting Ronde? Daarvoor moet de geschiedenis. Voor de oorlog organiseerde het blad l'Auto (van Goddet) de Tour de France. L'Auto bleef eahter tijdens de tweede wereld oorlog verschijnen en na de bevrijding van Frank rijk had men weinig waardering voor de houding van het blad tijdens de oorlog. Daarom veran derde het blad van naam en heette voortaan l'Equipe. Voor de organisatie van de eerste na oorlogse Ronde van Frankrijk zocht l'Equipe (Goddet) contact met het blad Le Parisien Libéré, dat wel een goede naam had en dat mee moest helpen de Ronde weer op gang te krijgen. Dat lukte. Symbolisch Daarmee kwam Felix Lévitan als co-directeur in de Tour. Lévitan, eerst als sportjournalist ver bonden aan Le Parisien, toonde zidh een be kwaam man. Hij klom op tot de functie van directeur-hoofdredacteur van het blad en trouwde met Meg Lemonnier, een in Frankrijk bijzonder populaire filmster, in die jaren zo'n beetje de voorloopster van Brigitte Bardot Het verhaal wil, dat zij zeer gefortuneerd was. In elk geval ging het Jacques Goddet financieel veel minder goed. Goddet leefde op grote voet en enige jaren geleden moest hij tenslotte l'Equipe aan Le Pa risien noodgedwongen verkopen. Hij bleef, sym bolisch, de grote man van de Tour, maar Lévitan had toen de macht in handen. Nu al legende De tweestrijd begon. Jaar na jaar werd de invloed van Lévitan groter. Goddet bleef op het podium, als een symbool, maar Lévitan maakte de dienst uit. De tegenstellingen kwamen vorige week nog eens duidelijk tot uitdrukking, toen Goddet in l'Equipe sahreef, dat de Tour aan een vernieuwing toe was, maar Lévitan in Le Parisien Libéré on danks alles volhield, dat de Ronde niet slechter was dan in voorgaande jaren. Een meerderheid van de journalisten deelt echter de mening van Goddet, de altijd vriendelijke en behulpzame man, die eigenlijk nu al een legende is. Dat was ten slotte voor Lévitan, die deze kritische opstelling tegenover z ij n Tour moeilijk kon verwerken, aanleiding om in het weekeinde zijn inmiddels befaamde l.v.-interview weg te geven, dat ten slotte leidde tot de journalistendemonstratie, uniek in de geschiedenis van de Ronde van Frank rijk. Lijn Loeveseyn rijdt te goed AMSTERDAM De reis van e groep baanrenners naar de Roemeense stad Maiama heeft de moeilijkheden Jan Derksen ten opzichte van de san stelling van een ploeg voor Mexico niet verminderd. volging voor ploegen het opstel! i,Lijn LoevggeyijL. in t plaats van Gerrie Bruin dé oplossing te zijn. De Tsjechen, die hun volledige olympische kwartet hadden ingezet, werden door Loeveseijn, Balk, Nieuwkamp en Van de Ruit inge lopen. De tijd van de Nederlanders was 4 minuten 44 seconden, maar het was volgens Derksen bijzonder zwaar weer met veel wind en een drukkende hitte. „Daar zit ik nu wel een beetje mee. Gerrie Bruin is niet geschikt voor de ploegachtervolging, Tino Tabak heeft het in Rusland door zijn onhebbelijke gedrag verknoeid en nu blijkt de ploeg met Loe veseijn uitstekend te draaien. In Maiama was het tot op de finish een homogene formatie, zoals ik dit jaar nog niet van de jongens had gezien. Maar ik kan Loeveseijn toch niet van de andere nummers afhalen. Hij is op het ogenblik in de tijdrit over een kilometer ook al veruit onze beste man, al komt Klaas Balk er wat beter in, en bovendien vormt Loeveseijn met Jan Jansen een tandem- paar, dat internationaal heel hoog aan geslagen mag worden. Misschien kan ik straks een beroep doen op Fedor den Hertog. Dat zou wel de geschikste op lossing zijn". Gemakkelijke zege van Okker in Dublin DUBLIN. Tom Okker heeft gister avond in de eerste ronde van de open tenniskampioenschappen van Ierland, waar hij als eerste geplaatst is, een gemakkelijke zege behaald op de Ier Fearon. De Nederlandse kampioen zege vierde met 61, 61. 3. Hoban (GB) Bltossi (It) 5.23. 5.23.49, 6. Ott ghem (Belg Wright (GB) Vlaemynck B), 13. Sm an lotto (Z- aezeiide tijd 5.23.49. 19. Ganda- 46. 20. Dolman (Ned) 5.23.49. 21. (Fr C). 23. Pop- Almar (Fr B), 53. Xljdam (Ned). 66. Poulldor (Fr A). 72. Den Hartog (Ned). 80. Beugels Wed). 87. Genet (Fr A) aUen dezelfde tijd Algemeen klassement Het algemeen klassement na de tiende etappe Is: l. Vandenberghe (Belg B) 52.28.22, 2. Guyot (Fr A) op 2.29, 3. Genet (BY A) op 3.27, 4. Den Hartog (Ned) op 3.36, 5. In 't Ven (Belg A) op 3.45, Ducasse (Fr B) op 3.54, 7. Elorza (Sp) op 3.57, 8. Schlavon (It) op 4.03, 9. Chappe (Fr B) op 4.08, 10. Pas- suello (It) op 4.11, 11. Van Sprlngel (Belg A) op 5.42, 12. Grosskost (Fr B) op 5.57. 13. Godefroot (Belg B) op 6.03, 14. Zlllt op 6.04, 15. Plntens (Belg A) op 6. 2. Bltossi (It) 18. 3. Controle Voor de anti-dopingcontrole moesten zld gisteren melden: Bellone, Jan Jansser Hoban. Poulldor. Jimenez en Eddy Beugelt Van een speciale verslaggever) BAYONNE De tweede plaats wordt in deze Ronde van Frankrijk een obsessie voor de Nederlanders. Ze vreet zich vast in de gedachten van de coureurs, die tenslotte niet meer geloven, dat ze een etappe kunnen winnen. Gisteren, in Bayonne, toen Jan Janssen na uitstekend voorbereidend werk van praktisch de. gehele ploeg de sprint won, ging zijn hand in triomf omhoog. Eindelijk, zo dachten de Nederlandse renners, eindelijk is het gelukt. En ze reden blij naar het middenveld, om daar te vernemen dat het ook dit keer bij een illusie bleef, want bij het bereiken van Bayonne, juist toen de Nederlanders meenden alle vluchters te hebben teruggepakt, was de Fransman Gilbert Bellone weggeglipt. Hij behield een kleine voorsprong, voldoende om de Nederlanders opnieuw achter het net te doen vissen. Maar al viel het tegen voor de zesde keer in deze Tour tweede te worden, Janssen had toch opnieuw tien seconden bonificatie verdiend en zijn snelheid heeft hem nu al 45 seconden winst op de favorieten in het klassement opgeleverd. Dat is een niet te versmaden troostprijs als hij straks in de Pyreneeën de favorieten kan volgen. Die winst maakt het dan mogelijk de gele trui te grijpen, want ondanks alle bewondering voor het sterke rijden van de Belg Vandenberghe, is het niet aannemelijk dat hij ook de Pyreneeën onge schonden zal uitkomen. Het kan niet anders of de geweldige inspanningen die Vandenberghe zich heeft moeten getroosten voor het verdedigen van zijn gele trui zullen in het hooggebergte merkbaar worden. dorstige kelen verdween. Radio-Tour zweeg lange tijd, meldde slechts wat oproepen aan de Tourleidcrs, voor de rest niets. Het spektakel zou andermaal in de laatste kilometers komen. Dat tekent deze Ronde: de machteloosheid, het gezapige tempo waarin men rijdt. Men heeft nog één hoop en dat zijn de bergen. Nu de warmte er weer is men verwacht temperaturen van S3 tot 35 graden vreest men de bergen nog meer dan voorheen. Als de lucht ijler wordt en het blijft warm zullen toch eindelijk verschillen in het klassement gemaakt moeten worden. Want tot van daag is de Ronde dood. Ze zoeken me Inmiddels groeit er ook weer iets van een nieuwe revolte tegen de anti-doping- eontroles. In Bordeaux kwamen Sta- blinski en Aimar bijeen. Ze bogen zich over het probleem-Samyn en wilden na afloop geen enkele mededeling doen. Tekenend daarbij is dat Raymond Pou lidor, die gisteren door het lot werd aangewezen om zich bij de doping controle te melden, zich plotting ver zuil, le (tegéu'ilie-eontrole. ..Ik ga niet", zei hjj tegen •ploegleider Bldot, die Jjpm bezwoer" geeri" moétlijkheden te maken. „Goed, dan zal ik gaan, maar lk pak vanavond meteen mijn koffer on ga naar huis", snauwde Poulidor. „Het ls nu de tweede keer dat zo me door het lot aanwijzen voor controle en dat is niet normaal. Ze zoeken me omdat ik in Vittel een van de aanstekers was van de boycot van de controles". Een uur later, in zijn hotel, was Poulidor nog altijd bijzonder kwaad. Niettemin had Bidot hem Ditmaal, op acht kilometer van de aankomst in Bayonne, toen sterke prijs- rijders als Bitossi, Gandarias, Hoban en ook Bellone een gat van enige tientallen seconden hadden geslagen, kwam einde lijk de Nederlandse ploeg in actie. Sche pers en vooral Nijdam zetten zich aan de leiding van het peleton en reden op die bochtige, dalende wegen naar Bayon ne voor wat ze waard waren. Toen Bitossi en zijn gezellen in zicht kwamen, namen Vianen en Ottenbros dei taak over. Janssen werd met een. roJnimum aan inspanning tiaar een goede uitgangs positie voor de sprint gereden. Hij arri veerde op de wielerbaan in vierde posi tie en Juist toen het nodig was, nam Ottenbros de leiding over. Janssen zette zich aan zijn wiel, Ottenbros leidde tot 200 meter voor de finish, zwenkte om hoog en Janssen kon onderlangs aan zijn laatste sprong beginnen. Achter sloot Ottenbros het gat. Dat was klasse- werk. Hopen op bergen De hitte hing de hele dag loodzwaar I boven de karavaan. Er waren wat scher- I a* weer ZO ver weten te krijgen mutselingen, maar voor de rest was het weer een dooie rit, waarin de volgers de cafeetjes langs de weg bestormden en de coureurs zich voornamelijk bezig hielden met het aandragen van water en bier dat met liters tegelijk in de dat hij het dwaze idee de Ronde te verlaten uit zijn hoofd had gezet. En daarmee eindigde de enige opwindende gebeurtenis van deze Tourdag. 19. van Ryckeghem (Belg A) De Fransman Bellone was gisteren een groot aantal renners te slim af. Hij ontsnapte kort voor de finish, op een moment dat het peleton in de mening verkeerde dat alle vluchters weer achterhaald waren. SANTA CLARA Op do derde en laatste dag van de internationale zwem wedstrijden in Santa Clara moesten weer enige records het ontgelden. De Mexicaan Guillermo Echevarria bracht het wereldrecord op de 1500 m vrije slag met zijn tijd van 16.28.1 precies 6 secon den omlaag. Het oude record was met 16.34.1 sinds verleden jaar In handen van de Amerikaan Mike Burton. Het Europese record op de 1500 m vrije slag voor dames werd eveneens scherper gesteld. De Zweedse Elisabeth LJunggren, die enkele dagen geleden nog het Euro pese record op de 400 m vrije slag dames verbeterde en op 4.44.1 bracht, verbeterde ln een prachtig gezwommen race haar eigen Europese record op de 1500 m met ruim 28 seconden. De Zweedse, die ver leden jaar september in Stockholm de eerste Europese was die deze afstand on der de 19 minuten zwam (18.49.9), kwam tot een schitterende tijd van 18.21.7. In haar race verbeterde zij tevens het Euro pese record op de 800 meter het oude record stond met 9.53.7 eveneens op haar naam en bracht dit op 9.48.5. Verder werd het Amerikaanse record op de 4 x 100 m wisselslag dames door het Amerikaanse viertal Pockey Watson, Jan Henne, Lynn Vidali en Linda Gus- tavson verbeterd en gebracht op 4.34.4. Het oude stond eveneens op naam van dit kwartet van de Santa Clara Zwem- club. met 4.42.2. Ray Rlvero (VS) 2.13.3, 3. Fred Haywood vrije slag: 1. Zac Taguchl (Jap) 2.3i 1. Guillermo Echevnrrla 8.1 (wereldrecord). 2. Mike Burton .1. 3. Greg Flnk (VS) 17.09.2. t Tanner (Can) 2. Henne (VS) 2.48.9, 3. Tamaja 1.05.8, 2. Sara Wylle Vidali (VS) 1.06.9, 4. Clt vrije slag: 1. 1.06.0, 3. Lynn Kolb (VS) 1.07. Simmons (VS) 18.06.8, 2. Victoria King (VS) 18.14.2, 7. Pam Kruse (VS 18.14.8, 4. Elisabeth LJunggren (Zweden) 18.21.7 (Europees record).S. Maria Teresa Ramlnrez (Mex) 18.21.0, Stayers in Grote Prijs Amsterdam AMSTERDAM De op 27 juni wegens I de weersomstandigheden afgelaste inter- j nationale wielerwedstrijden om de Grote Prijs van Amsterdam, in het Olympisch Stadion, zullen op donderdagavond 11 juli 20 u. worden geraden. De oorspron kelijk bij het programma behorende atletiekwedstrijden noch de wielerwed strijd NederlandRusland konden wor den gehandhaafd. In het gewijzigde programma zullen I twee matches van 20 en 50 km achter grote motoren (profs) worden gereden. De winnaar ontvangt de Grote Prijs. Deelnemers zijn wereldkampioen Proost (België), De Lillo (Italië), Verschuren (België), Schüize (Did), Oudkerk, De Wit, Legrand en v. d. Lans (allen Ned.). Omdat niet voldoende sprinters van formaat geëngageerd kanden worden, zullen de volgende amateurstayers eveneens nu een Grote Prijs rijden over één manche van 40 km: Weill, Claus- meyer, Duschl (allen Duitsl.), -Stam, Helsloot, Romijn, Raats, Boom (allen Ned). Het programma bevat voorts een tan demnummer met de paren Jansen-Loe- vesteijn en Koopman-Raaymakers en een revanche van de finale van de schoolkampioenschappen A'dam 1868. op 6.16, 20. Bellone (Fr B) i_„ Vlaemynck (Belg B) op 6.32 22. Moral (Sp) op 8.41, 23. Poulldor 6.42, 24. Chiappono (It) op 6.4: (Fr A) op 6.48. 33. Alma 41. Plngeon (Fr A) op 7.19 Ploegenklassement tiende etappe egenkl assement van 1. Frankrijk B 16.11.1 S 16.11.24 36 pnt., 3. Itallè 1 spanje z.t. 97, 5. Nederland 16.11.27. Algemeen ploegenklassement Het algemeen ploegenklassement luidt: 1. Frankrijk A 160.02.04, 2. BelglC B 160.07.25, 3. België A 160.08.19, 4. Italië 160.08.15, 5. Spanje 160.11.34 7. Nederland 100.15.21. Puntenklassement Na de tiende etappe ziet het puntenklas sement er als volgt uit: 1. Bitossi (It) V punten, 2. Godefroot (Belg B) 125, 3. Vandet berghe (Belg B) 111, 4. Van Ryckcghon (Belg A) 101, 5. Janssen (Ned) 100, 6. Vlanei (Ned) 63, 10. Ottenbroi (Ned) 53. Gouden Pijl Het klassement om de Gouden Pijl (Van onze z wemmede werker) HILVERSUM Wat de finale om het kampioenschap van Nederland in de hoofdklasse waterpolo had moeten wor den, was gisteravond in Hilversum niet :r dan een formaliteit. De Robben i al seker van de titel en nummer twee, Neptunus Amersfoort kon alleen de achterstand tot één punt terugbren gen. En met 64 wonnen de Amersfoor- ters verdiend In een overigens aantrek kelijke wedstrijd. Van der Kolk zorgde in de eerste pe riode voor 20. De Robben benutte een strafworp (de zoveelste) door André Hermsen in het tweede kwart en een doelpunt van Heemskerk ln de derde speeltijd betekende 2—2. Twee gelijk tijdig toegekende moderne strafworpen zorgden via Geutjes, en Hermsen 33. Kobben kwam zelfs voor, door derde strafworp, van Hermsen. in deze wedstrijd. Van der Kolk en Geutjes boor den eventuele Hllversumse illusies de grond in door doelman Kroon nog drie maal te passeren. Door dit resultaat blijft Nico van der Vnet (ZIAN) topscorer ln deze compe titie met een totaal van 64 treffers. Naas te concurrent André Hermsen trof 63 maal de roos. Eindstand hoofdklasse: De Robben 38 en 140-66; Neptunus Amersfoort 37 en 117-61; ZIAN 33 en 133-87; Meeuwen 30 en 106-75; HZPC 25 en 106-91; Neptu nus Arnhem 25 en 107-83; AZPC 20 en 106-101; DZV 18 en 88-113; DJK 15 en 88-111Het IJ 14 en 103-141; Het Gooi 6 en 85-172; Eaca 4 en I7-1M. Jan Janssen steekt juichend de rechterarm omhoog. ,J£indel\)k"zo verklaarde hij na afloopi „dacht ik een etappe te hebben gewonnen". Maar Janssen en de meeste andere rennerh hadden buiten Bellone gerekend, die luttele momenten eerder al segevierend over de- eindstreep was gegaan. Voor Janssen restte zodoende wederom slechts de tweede, plaats, gevolgd door Hoban, Bitossi, Qodcfroot en Harm Ottenbros. APELDOORN Sfeerlozer dan ooit tevoren is gisteren in Apeldoorn de vijf tiende vierdaagse van de NWB officieel geopend in het bijzijn van een ver tegenwoordiger van de KNBVLO, de organisator van de Nijmeegse vierdaag se. Vandaag gingen 1303 wandelaars op weg voor de eerste dag van de vier- daagse, die voert in de richting van Beekbergen, Loenen en Uchelen.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7