Tucci: samen eenheid naar streven Christus Werkloosheid met 4000 man gedaald WJ4 ■MG Wally en 7 dagen Beryl al belegerd Verdere versteviging betrekkingen tussen Nederland-Indonesië Luns naar Singapore KATH. NEDERLAND ERKENT TEN VOLLE PRIMAAT VAN ROME Inspiratie uit lokale Kerken van groot nut Dief haalt gemeentehuis overhoop Politie zwaar bekritiseerd Tiener bleek 61 jaar oud GARANTIE VAN RIJK BIJ BOUW MAMMOET DOK VAN VEROLME WERELDRAAD DER KERKEN Grootouders tegen adoptie BALDWIN OVER BLANK EN ZWART MAANDAG 8 JULI 1968 DE LEIDSE COURANT DJAKARTA, (A.N.P.) Minister Luns en zijn Indonesische ambtgenoot Adam Malik zullen nauw contact blijven onderhouden, met het doel de goede en vriendschappelijke betrekkingen tussen Nederland en Indonesië verder te verstevigen. Zij zeggen dit in een gemeenschappelijk communiqué, dat enkele uren voor het vertrek van minister Luns uit Indonesië naar Singapore, na een officieel bezoek van vijf dagen aan Indonesië, is uit gegeven. Hulp voor Britse pond BAZEL (AP) Volgens betrouwbare !witserse financiële kringen is het waar- chljnlljk dat de bijeenkomst van de oofden van de centrale banken van de Westerse landen die op zondag in Bazel eeft plaats gehad tot gevolg zal hebben grote internationale hulpactie op wordt gezet om 't Britse pond in elligheid te brengen. Volgens deze Zwitserse kringen is het 'aarschijnlijk dat aan Engeland een ingdurige lening zal worden verstrekt op zijn minst 1000 miljoen pond. De- lening zou de buitenlandse schulden 1 Engeland garanderen voor de ko- lende 10 jaar. Hiermee zou in feite het >ond ophouden een reserve valuta te :o ver als Engeland betreft. Alle erantwoordelijkheid ervoor zou worden ivergenomen door de samenwerkende entrale banken. Maar men neemt aan lat deze in Bazel bijeenzijnde bankiers ns terdege de Britse economie zul- bespreken en van het resultaat van it gesprek kan afhangen wanneer de rote lening aan Engeland zal worden •erstrekt. Het pond is voortdurend onder ware druk, en het herstel van de Britse nie laat op zich wachten. Maar de Iritse premier heeft zaterdag gezegd Lat Engeland vlak voor een economisch zonder staat. Kwikzilver gestolen uit een loods lan de Binnenhaven in Rotterdam blij - 77 cilinders met in totaal 3300 kg cwik te zijn gestolen. Het kwikzilver ver egenwoord igt een waarde van 150.000. De twee ministers delen de mening dat een overeenkomst aangaande economi sche samenwerking, die eerder op de dag werd getekend, de economische samen werking op verscheidene terreinen, zoals de industrie, de handel, de landbouw, de scheepvaart en het vervoer, verder zal verbeteren en bevorderen. Ei- is voorts een culturele overeenkomst getekend met betrekking tot uitwisselin gen op wetenschappelijk gebied, van academische kennis en op het gebied van de kunst. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken sprak zijn waardering uit voor de Nederlandse pogingen om de Nederlandse hulp voor 1968 te vergroten en eveneens voor het initiatief en de actieve rol van de Nederlandse regering onder de niet-communistische crediteur- landen van Indonesië en op het terrein van de multilaterale en economische samenwerking. Malik sprak ook de hoop uit dat de Nederlandse regering Indonesië zal blij ven steunen In zijn streven, de moeilijk heden te overwinnen, die ondervonden worden bij de afzet van zijn uitvoer- produkten In de EEG. De Indinesische minister stelde zijn Nederlandse ambtgenoot op de hoogte van de voorbereidingen die door de Indonesische regering worden getroffen om de wensen te peilen van de bevolking van West-Irian aangaande haar toekom stige status. Bij een bespreking van de internatio nale situatie, constateerden minister Luns en minister Malik een grote mate van overeenstemming tussen hen en zij legden de nadruk op hun gemeenschap pelijk verlangen, alle pogingen te steu nen tot het vinden van oplossingen die AANTAL ACATURES NIJMEGEN (Van c parlementaire redactie) Minister Luns en zijn Indonesische ambtgenoot Malik tijdens de pers conferentie na de Indonesisch- Nederlamdse besprekingen in Dja- zouden kunnen leiden tot de totstand koming van vreedzame omstandigheden in de wereld. De beide ministers schon ken bijzondere aandacht aan de situatie in het Midden-Oosten. Voor zijn vei trek naar Singapore gaf minister Luns nog een persconferentie. Hij wees erop dat de hele sfeer bij het overleg dat hij in Indonesië heeft ge voerd, meer ontspannen was dan bij zijn vorig bezoek, vier jaar geleden. Wat de vrije toekomstbepaling van de bevolking van West-Irian betreft zei minister Luns dat alles hierbij afhangt van de regelingen die in de komende maanden getroffen zullen worden. De Indonesische ochtendbladen hebben veel aandacht besteed aan het bezoek van minister Luns aan Indonesië. Angkatan Bersendjata, het blad van de Indonesische strijdkrachten, bracht een verslag onder de kop: „Luns over tuigd van de „goede bedoelingen van Indonesië met betrekking „tot West- Irian" en het legerblad „Berita Joedha" schrijft dat „Indonesië en Nederland een breed akkoord hebben bereikt". Angkatan Bersendjata noemt minister Luns een „meesterdiplomaat", die door zijn openhartigheid, geestige opmerkin- en belangstelling voor alle mensen zijn omgeving snel de sympathie van het volk wist te winnen. Kardinaal Alfrink in Den Haag DEN HAAG hangt van de Romeinse curie en van de bisschoppen af of men tot een ideale functionering zal kunnen komen", al dus kardinaal Alfrink, die als voorbeeld de Congregatie voor de Geloofsverbrei- ding, waarvan hij eind vorige maand de jaarvergadering bijwoonde, aanhaal de. „Ook hier heeft men kunnen con stateren, dat de huidige gezagsmoeilijk- heden en het doet er niet toe welk gezag niet op de eerste plaats gele gen zijn in de erkenning en de aan vaarding van het gezag, maar veeleer „Het spreekt vanzelf, I in de manier waarop het gezag zich r verslaggevers) DEN IIAAG Eind juni 19G8 waren ruim 46.000 mannen werkloos in Neder land. Dit aantal komt neer op 1.6 pro cent van de afhankelijke beroepsbevol king. Zowel aan het einde van de maand mei als aan het eind van juni van het vorig jaar bedroeg het aantal werkloze mannen ruim 50.000. In vergelijking met beide vorige tijdstippen is er dus een daling te constateren met circa 4.000 mannelijke werklozen. Aan het eind van de verslagmaand wa ren de werkloosheidspercentages onder de mannen het hoogst in de provincies Limburg (3,9), Drente (2,7) en Gronin gen (2,5). Voor de mannen van 50 jaar en ouder liggen de werkloosheidspercen tages boven 't gemiddelde van alle leef tijden tezamen. Ditzelfde geldt voor de jongens tot en met 18 jaar, zij het dat hier van invloed is het feit, dat in juni vele jongens de scholen gingen verlaten. Van de 46.000 werkloze mannen van eind juni was bijna de helft 3 maanden of langer zonder werk. Ook de geregistreerde arbeidsreserve ziet er iets gunstiger uit Onder deze re serve wordt verstaan het aantal werklo zen plus degenen, die werkzaam zijn op aanvullende werken en sociale werk voorzieningsobjecten voor zover ze al thans voor bemiddeling naar het vrije bedrijf in aanmerking komen. Deze ai- beidsreserve bestond eind juni rond dat is 2.800 gunstiger dan presenteert. Tegenwoordig veronderstelt gezag een grote openheid van geest en welwillendheid tot luisteren. Het veron derstelt een wijziging van opvattingen. Tegenwoordig eist het functioneren van het gezag de dialoog", aldus de kardi- Sff dat de bisschoppen en gelovigen van Nederland zonder het minste voorbe houd het primaat van Rome geheel wil len erkennen en respecteren. ZIJ willen alleen, dat dit primaat door middel van een groot aantal organen, die de H. Vader nodig heeft om zijn taak in Kerk te kunnen vervullen zo goed mogelijk functioneert tot heil van iele Kerk en met vele anderen in de wereld willen zij graag geloven, dat de inspiratie van de lokale kerken j Hrt lud, tw|j(dp da, d, er),is van nut kan rijn bij het realiaeren van ,n d, ttereU de „„„p.,,, d, dit goed funetionereti van het primaat-1 P4uJ dipp ,u^ ZIJd vaderlijke schap". nira gaat naar allen uit. Maar wat het Aan het slot van zijn toespraak noem de kardinaal Alfrink Paus Paulus VI een trouwe navolger van Paus Joannes XXIII: „Wat Joannes XXIII heeft aan gegeven, probeert Paulus VI te reali seren". Ook zei de kardinaal nog: Een windhoos boven oostelijk Ne derland vernielde in Beunmgen bij Denekamp een warenhuis. Over een oppervlakte van S.000 vier kante meter heerste een grote ravage. (Vane r verslaggevers) GOOR De 44-jarige beroepsinbreker G. J. zonder vaste woon- of verblijfplaats heeft vrijdagnacht het gemeentehuis Goor overhoop gehaald. Uit de kamer de burgemeester nam hij een paar antieke tinnen borden en een doos si garen mee. De secretaris ontnam hij paar doosjes sigaretten. Hij probeerde ook de kluis open te breken maar het karwei kon hij niet voltooien. Verder doorzocht hij kasten en schrijf tafels op alle afdelingen. Zaterdagavond ontdekte een ambtenaar dat er een on genode gast op het stadhuis was ge weest. De politie kwam J. op het spoor omdat hij in de buurt van Deventer een aanrijding veroorzaakte. J. ging er van door en verliet de auto toen hij merkte dat iemand hem achtervolgde. In de wa gen vond de politie de borden en de rookwaren uit Goor tussen de inbrekers- werktuigen. De papieren van de auto 'tonden op naam van de voortvluchtige J. die al werd gezocht wegens diefstal len in Eindhoven. SYDNEY (AP) Het „beleg van Glenfield" in een buitenwijk van Syd ney duurt nog steeds voort. De politie van Nieuw Zuid Wales houdt nu al se ven dagen wacht rond het huis in Glen field Road waar de 22-jarige psychopaat Wally Mellish zit met vrouw en kind. De politie ligt rond het huis verscho len in de bosjes. Mellish beschikt over geweren, revolvers en mogelijk ook hand granaten. Vier dagen geleden is hij met de negentienjarige Beryl, die hij als gijzelaar vasthoudt, getrouwd in een bizarre ceremonie. Mellish zou de vader zijn van de elf maanden oude baby van Beryl, die ook in het huis is. Mellish schijnt de situatie nog volledig te be heersen. De commissaris van politie Norman Allen weigert elk optreden van agenten of rechercheurs dat het leven van de vrouw en het kind in gevaar kan brengen. De kritiek van het publiek en de kran ten op de situatie is toegenomen. Het be stuur van de politiebond spreekt over zwak en negatief optreden van de com missaris. De bond zou vooral gekant zijn tegen het besluit van de commissaris om de eis van Mellish in te willigen om een geweer van zwaar kaliber te krijgen. Twee bladen wijzen erop dat de commis saris er naar streeft één doodsbang en onschuldig meisjes te redden uit de han den van een psychopaat. Inmiddels is echter vastgesteld dat Beryl Mellish- Muddle zelf ook een lang strafblad heeft. Ze heeft tweemaal een tijd in een inrich ting voor jeugdige delinquenten geze- ten. Dat zei kardinaal Alfrink gistermor gen in een toespraak tijdens de plech tige eucharistieviering, die in de St.- Jacobskerk te Den Haag werd gehouden ter gelegenheid van de vijfde verjaar dag van de kroning van Paus Paulus. De plechtigheid werd geleid door de pauselijke pro-nuntius in ons land, mgr. Angelo Felici. Enkele Nederlandse bis schoppen, alsmede vertegenwoordigers van het diplomatieke korps en de rege ring waren aanwezig. Kardinaal Alfrink, die zijn toespraak in het Frans hield, zei onder meer: „In de loop van de vijf jaar van zijn bestuur heeft de H. Va der niet de minste twijfel laten be staan over wat zijn bedoelingen zijn om de hele christengemeente ge- kristaliseerd onder het geheel van het bisschoppencollege te betrekken in het bestuur van de Kerk. Ik geloof, dat daarin de nieuwe manier van zijn be stuur ligt vervat, evenals het nieuwe van dit tijdperk in de geschiedenis van de Kerk. Het zij mij in alle nederig heid vergund een kort overzicht van deze vijf jaar kerkelijk bestuur te ge ven. Ik constateer dan heel gelukkige dingen en pluspunten, die heel nauw verbonden zijn met wat in de loop van het tweede Vaticaans concilie naar vo ren is gekomen. Daarmee is dan duide lijk aangetoond, dat dit tweede Vati caans concilie voor de H. Vader be slist geen dode letter is. Op de eerste plaats is er de internationalisering van de Romeinse curie. Wat men er ook van mag denken, er bestaat niet de minste twijfel over, dat de Paus er zijn aandacht aan wijdt, ondanks alle moei lijkheden", aldus de kardinaal. In dit verband merkte hij op, dat de Paus alle mogelijke moeite doet het wereldepiscopaat te betrekken in het bestuur van de universele Kerk. „Het raarste op de schouders van de H. Vader drukt is de taak om in heel de christengemeente de trouw aan het authentieke geloof van de Kerk onge schonden te houden". MAXIMALE VERBAZING NOTTINGHAM (Reuter). De eigenaresse van een hotel I n Nottinghammevrouw Sparrow, die schriftelijk een Nederlands meisje au pair had aangenomen en een welgeschapen minigerokte tiener verwachtte, keek vreemd op, toen een 61-jarige vrouw met zeer lange rokken verscheen. Mevrouw Sparrow had haar cor respondentie gericht aan een te- kere mejuffrouw Kuiper in Am sterdam, maar deze bleek te zijn terechtgekomen bij een ander met dezelfde achternaamdie de baan 'kreet/. „Wij kunnen niet dlVrcf k>e.r/uiten wat wtj tullen doen, maar voorlopig kan zij blijven en helpen in het hotel", aldus de eigenares na wat bekomen te syn van haar verbazing bij de eerste ontmoeting op het station. Overigens sijn dit geflatteerde cijfers, want tij worden sterk beïnvloed door seisoenwerksaaraheden. Berekend Is dat. gecorrigeerd voor selsoen. de geregis treerde arbeidsreserve van mannen en vrouwen tesamen In juni is toegenomen van rond 91.000 tot rond 94.000. terwijl de feitelijke geregistreerde arbeidsre serve lud Juni ruim 65.000 mannen en vrouwen tezamen bedroeg. Eind juni waren bij de arbeidsbureaus rond 60.000 vacatures geregistreerd voor mannen, 10.000 meer dan eind mei en 8.000 meer dan eind juni 1967. De open staande vraag naar mannen was in ver houding tot de afhankelijke beroepsbe volking laag in de provincies Groningen 0,9 procent). Limburg (1,1 procent) en Overijssel (1.4 procent) tegenover een landelijk percentage van 2,1 procent. Zeer hoog was het percentage voor de vraag naar jongens van 14 tot en met 18 Van eind mei tot eind juni is de open staande vraag naar mannen niet alleen toegenomen in het land als geheel maar ook in elk van de provincies en beroeps groepen. DEN HAAG (A.N.P.). Do minister van Economische Zaken heeft besloten een overheids- garantie te verlenen voor 75 mil joen gulden bij de financiering van een reparatie, nieuwbouwdok voor zeer grote schepen in het Botlekgebied door Verolme Ver enigde Scheepswerven NV/NDSM. De voorwaarden, waaronder deze ga rantie wordt verleend, zijn onder meci VVS zal een officieel bod uitbrengen op de aandelen van de NDSM. Dit bod zal door het bestuur van de NDSM gunstig moeten worden geadviseerd De overname mag niet leiden tot een wezenlijke vermindering van de werk gelegenheid bij de NDSM tc Amsterdam 1 en VVS/NDSM dienen bereid te zijn overleg te plegen met de Rijn-Scheldc- groep (Rotterdamse Droogdok Maat schappij NV en Koninklijke Maatschappij de Schelde NV) en de dok- en werfmaat- schappij Wilton-Fijenoord NV over een regeling van het gebruik van het repa ratiegedeelte van het dok. STRIJD OM DRIE WEZEN SCHIPHOL (A.N.P.). De drie kinde ren Huisman, Mary-Ann (11 jaar), Caro line (8) en John (18 maanden) zaten zaterdagochtend op Schiphol, geen zeker heid hebbend over de vraag, wie zij als pleegouders toegewezen zouden krijgen. De kinderen waren uit Sidney op Schip hol aangekomen. Hun Nederlandse ouders kwamen vorig jaar november in Australië bij een auto ongeluk om het leven. De wezen zouden Nederland worden geadopteerd door d* heer en mevrouw J. J. Aalders uit Uitgeest. „Bij de wederzijdse groot ouders van de kinderen echter, heerste onenigheid over deze adoptie", zo zei de voor de officier van justitie van Haar lem optredende raadsman, de heer J. Verheus, tevens advocaat van de heer Aalders. Na uren van intensief overleg heeft men besloten de kinderen - voor lopig noch aan hun familie noch aan het echtpaar Aalders toe te wijzen. Er wordt een beschikking gemaakt door de raad voor de kinderscherming. Op grond daarvan gaan de kinderen naar een kindertehuis, waar men aan de hand van een milieubepaling zal beslissen bij welke partij de kinderen zullen komen. Voor en tegen rassenscheiding in Engeland LONDEN (Reuter) Tweehonderd studenten in Londen hebben gisteren be toogd voor rassengelijkheid. Daarna wachtten de betogers in de stromende regen op een stoet van 500 havenarbei ders en viessjouwers. Ie een betoging te gen immigratie bielden. Toen de stoet binnen het bereik van de studenten was gekomen, werd hij met stenen, vuilnisemmers, spijkers en wat I dies meer zij bekogeld. Vergeefs pro- beerden de studenten het politickordon te doorbreken om de andere demon stranten te lijf te gaan. die langs White hall en door Downing Street, waaraan de ambtswoning van de Britse premier is gelegen, trokken. Toen de stoet de mars voltooid had en zich verspreidde, maakten verschei dene studenten van de gelegenheid ge bruik om hun rivalen af te tuigen. Ver scheidene vleessjouwers en havenarbei ders kozen het hazenpad en de politie probeerde, door twee bussen dwars over de weg te zetten, de achtervolgende te gen de achtervolgende studenten ln be scherming te nemen. I PPSAI.A. (KNP-AP) Twee katholieke sprekers hebben zaterdag op de vergadering van de Wereldraad van Kerken het woord gevoerd en grote bijval geoogst. De meeste bijval betrof de 49-jarlge jezuïet, hoofdredacteur van Civilta Catto- Uca. pater Roberto Tucci. die als lid van de delegatie van bet secretariaat van de eenheid en namens deze verklaarde, dat de nieuwe kijk op de Kerk weliswaar nog moeilijkheden oplevert voor de oecumene, maar dat ze niet meer onover komelijk zijn. De moeilijkbeden liggen veel meer op psycho logisch en praktisch vlak. „Eenheid der Kerken betekent", zo gin pater Tucci voort „voor de katholieke Kerk niet langer overheersing van de ene Kerk door de andere, integendeel de eenheid bestaat, in de overwinning van Christus over onze gespletenheid, en in onze bekering tot Christus. Daarom ook zitten de katholle- Hij heet gewoon Huib en staat ingeschreven als burger van Kochengen, daf onder de gemeente Hameien valt. Zondag was het voor Huib (tweede van linksJ, die van beroep .werver" is. een feestdag. Hij haalde de lOt kruisjes en kreeg vandaar geschenken en geluk wensen van de Harmelense be- stuwde ren. ken hi»'r niet als rechters van de oecumenische beweging, maar als gelijken, om met hun broeders en zusters de een heid na te streven, die Christus vraagt." Mevrouw Barbara Ward, professor in de internationale eco nomie aan de Columbia universiteit te New York heeft de vergadering met cijfers aangetoond, dat binnen dertig jaar de ontwikkelde wereld van 1. tot 1.6 miljard personen zal zijn gegroeid, maar de onderontwikkelde van 2,3 tot 5,4. Dan zullen de ontwikkelde landen gemiddeld 18 maal meer verdienen dan de arme landen, terwijl het nu al 12 maal zo veel is. „Hel gebod van het evangelie, dat wij de hongerigen moeten spijzen en de naakten moeten kleden, bepaalt de plichten van heel de christenheid daaraan een eind te helpen maken." De Amerikaanse negerschrijver James Baldwin heeft gister avond voor de Wereldraad van Kerken persoonlijk getuige nis gegeven van de gevoelens, die een kleurling heeft in de wereld der blanken. Baldwin besloot zijn studie van zwart en blank met een I hartstochtelijke pleidooi aan de gedelegeerden om niet slecht* I blijk te geven van goede wil en papieren resoluties goed te keuren, maar om een begin te maken met maatregelen tegen 1 het rassenonrecht. Zijn toehoorders stonden na afloop als! een man op om hem een staande ovatie te brengen. Schutter trok de sabel tVan een onzer verilaggevcrs) VALKENBURG In Valkenburg raakte zaterdagavond de schutter H. vun „De Jonge Nobele" slaags met een jongeman uit Maastricht. Toen de schutterij door de Grote- straat trok trapte de jongeman de schutter onder diens achterste. Tijdens de daarop volgende ruzie trok de schutter zijn sabel en gaf zijn aanvaller een jaap over diena gezicht met overigens weinig ern stige gevolgen. Na zich losgewerkt te hebben uit de schermutseling trok de schutter naar het schut- terslokaal de Gouden Leeuw. Daar werd hij door de politie opgehaald voor nader verhoor. Nadien kon hij naar huis gaan.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5