PIET V. D. KRUK MAAKTE RESOLUUT EEN EIND AAN FLUISTERCAMPAGNE Ineke Poelenije sterker dan oppermachtigen Jubilerend Olympia door atletiekcracks verwaarloosd BILLY JEAN KING BLEEF OP TROON WIMBLEDON ZITTEN Talent gluurde door de scherts op Mets Boeiend duel 800 m heren WIENESE ROEIDE RECORD Judy Tegart dertig pond voor fles champagne OKKER SLOEG PROFAANBOD AF SPORTBIJLAGE MAANDAG 8 JUU 1968 (Van onze sportredactie) DEN HAAG Neerlands prominenten in de atletiek lieten jubilerend Olympia '48 gisteren op schromelijke wijze in de steek. Wat in het kader van de festiviteiten van de 20-jarige Haagse atletiekvereniging de onbe twiste topper had moeten worden een evenement op niveau, waarop atletiekminnend Den Haag nog vele jaren in vreugdevolle herinnering zou kunnen terugblikken werd met een laconiek telefoontje, een kort briefje ontkracht. Polstokhoogspringer Servee Wijsen liet weten dat het in Lim burg slecht weer was. Hij bleef daarom liever thuis en vond in zuidelijke streken gezelschap van hoogspringer Ben Lesterhuis, Eeef Kamerbeek, die nog weer eens zijn krachten op de 110 meter horden had willen beproeven en van sprinter Bob Vos. Haags paradepaard Myrna van der Hoeven droeg de naweeën van de inenting voor Mexico onder de leden. Ilja Keizer-Laman, ofschoon niet definitief ingeschreven, herinnerde zich met vakantie te zijn en Mia Gommers was verhinderd zonder opgave van redenen. deelnemers die zich wel van hun morele verplichtingen bewust waren. Vooral de 800 meter heren was een boeiende race, waarin opofferingsgezindheid hoogtij vierde in een poging het Nederlands re cord te breken. Dat gelukte niet. Door de iets te zachte baan (door de regen van zaterdag) en de te straffe wind bleef het neus-aan-naus finishende duo Geert Udding en Bram Wassenaar ste ken op 1.50 rond. Het Nederlandse re cord is reeds sinds 1962 in bezit van de in Amerika wonende Ray van Asten. De wedstrijden van Olympia '48 kwa men niet voor op de lijst van „be schermde evenementen". Het was voor de cracks geen verplichting in Den Haag te verschijnen. Bovendien, hun verkie zing in de ploeg voor de zeslandenwed- strijd in Brescia stond bij voorbaat al vast. Waarom dan nog strijd leveren, waar dat niet meer nodig is? Gelukkig werd het jubileum van Olympia zij het in bescheiden mate gered door de aanwezigheid van de AMSTERDAM. Ineke Poele- nije heeft zaterdag, bij stromende regen, op de Amsterdamse Bos baan voor de verrassing gezorgd van de nationale roeikampioen- schappen voor dames. De D.D.S.- skiffeuses Toos van der Ende en Truus Bauer, die de laatste seizoe nen oppermachtig zijn, liepen kort na de start al een achterstand op. Het meisje uit Gouda vergrootte uiterst regelmatig het verschil. Halverwege de race had zij reeds een lengte voorsprong op Truus Bauer. Lang voordat de finish bereikt was, stond de zege van de Goudaskiffeuse vast. In de voor de slechte weersomstandigheden zeer aanvaardbare tijd van 3.53,76 ging zij over de eindstreep. In alle vijf finales was er een opmer kelijk verschil in capaciteiten tussen de nieuwe kampioensformatie en de con currentie. Truus Bauer en Toos van der Ende hadden niet de minste moeite om de titel in de dubbel twee te veroveren. Nereus was oppermachtig bij de qua druples, de Vliet bij de gestuurde vieren en de Viking-Tachoscombinatie bij de achten. Bij de jeugdnummers van de meisjes was RIC opmerkelijk produktief. Het Spaarne was de grote winnaar bij de jongens. Overmacht Tijdens de nationale wedstrijden, die het "programma completeerden, was er vooral grote belangstelling voor Van Nes, wiens schorsing voor internationale wedstrijden 15 juli afloopt, en Suselbeek in de twee met stuurman. De Delftse topploeg zegevierde met grote over macht. maar had in het sprintnummer zeer veel moeite om de overwinning veilig te stellen Stokvis en Luynenburg deden wat de Nerei'den aan hun repu tatie verplicht waren en werden onbe dreigd eerste in de stuurmanloze twee. Jan Wienese roeide op de tweede wed strijddag zijn eerste wedstrijd van dit seizoen op de Bosbaan. De veelbesproken soulier startte in het sprintnummer en Stelde met een tijd van 1.33.13 hel offi cieuze record over de 500 meter scher per. Van Nes en Suselbeek zorgden voor een tweede recordverbetering door de sprint van de twee met stuurman in 1 36.89 te winnen Ook de Wartena-acht. ditmaal met Maarten Kloosterman op slag, was zeer snel. De Nereusploeg won do 500 meter in 1.15,50 en benaderde de recordtijd tot op tienden van secon- Vier van de vijf Het bestuur van de Koninklijke Neder landse Roeibond heeft besloten vier van de vijf Nederlandse roeikampioenen uit te zenden naar de Europese kampioen schappen voor dames, die van vrijdag 16 tot en met zondag 18 augustus op de Grünaubaan in Oost-Berlijn worden ge houden. Nederland zal niet vertegen woordigd zijn in de dubbel vier. De Nederlandse afvaardiging is als volgt: Skiff: Tneke Poelenue fGouda). Dubbeltwee: D.D.S. (Truus Bauer-Toos van der Ende). Vier met stuurvrouw: de Vliet. Acht: Viking-Tachoscombinatie. Voor de F.I.S.A.-jeugdkampioenschap- pen, van 2 tot en met 4 augustus op de Amsterdamse Bosbaan, zijn de volgende Nederlandse ploegen ingeschreven: Vier zonder stuurman: het Spaarne. Twee met stuurman: het Spaarne. Dubbeltwee: Nautilus. Skiff: Ineke Poelenije (Gouda). Vier met stuurman: de Laak. De Hoop en Willem II zullen een trial moeten varen om uit te maken welke vereniging in de twee zonder stuurman mag uitkomen. (Uitslagen zie elders) Nog terug Niettemin zag het er lange tijd naar uit dat Udding en Wassenaar zouden slagen. Sterk geholpen door „gangma kers" Harrie Jansen en Gerritsen wer den op de 200 en 400 m volgens schema tussentijden genoteerd van 24.8, resp. 52 sec. Toen kwam, bij het ingaan van de laatste bocht, de onverwachte aanval van Bram Wassenaar op de op kop lig gende Udding. De Drent was erdoor ver rast en moest hem laten passeren. Op het laatste rechte eind kwam Udding echter uit ogenschijnlijk verloren positie nog terug. Udding na afloop: „Ik dacht werkelijk dat ik het niet meer zou red den. Bram loopt momenteel bijzonder sterk." Een fraaie race die de handen van de toeschouwers dankbaar op el kaar bracht. Revanche Dat geschiedde ook bij de mededeling van speaker Joop Kant, dat Piet van der Kruk bij het kogelstoten slechts een centimeter boven zijn Nederlandse re cord van 17.09 m was gebleven. Zijn grote tegenstander Cees van Wees kwam niet verder dan 15.82 m. Het was de re vanche van Van des Kruk op het gefluis ter in de atletiekwereld. stemmen die mompelden dat Van der Kruk zich liever op het gewichtheffen toelegt omdat hij daarbij internationaal meer kans maakt. Het was voor Van der Kruk de prikkel, die hij nodig had om aan deze fluister campagne een eind te maken en zijn plaats in de ploeg voor Bescia zeker te stellen. Van der Kruk ontving voor deze prestatie tevens de „speciale" prijs van de „speciale" commissie. Gebrek aan mankracht De duels waarnaar aanvankelijk even eens grote belangstelling zou uitgaan de 400 m en 800 m dames leverden bij gebrek aan „mankracht" de onder deze omstandigheden verwachte overwinning op voor Lia Louer-Hinten (.Jammer dat Myrna er niet bij was. Ik had graag tegen haar willen lopen") en voor Tine ke van Wonderen. Nochtans niet geheel een verloren at- letiekmiddag. NKAU-voorzitter Frans Jutte, oprichter van Olympia '48 en deze middag wedstrijdleider („en ik ben nota bene al vijf jaar niet meer bij Olympia geweest", liet de bondspreases zich lachend ontvallen) alsmede wed strijdorganisator Joop Kant regeerden met vrije krachtige hand. zodat het tijd schema niet al te zeer geweld werd aan gedaan. Een van de belangrijkste ele menten om de aandacht en het enthou siasme van het publiek niet te laten ver slappen. Positief Een positief punt voor Olympia zelf was de komst van wethouder Dankel- man, overigens niet plechtstatig gezeten op een gereserveerde plaats bij de im- Zweed zeiltitel Starklasse NAPELS. De Zweed Pelle Petter- son is zaterdag Europees zeilkamploen in de Starklasse geworden. H(J nam de bij het kampioenschap gehouden in de Baai van Napels behorende beker in ontvangst uit handen van koning Constanten van Griekenland. LONDEN Rod Laver heeft zaterdag avond laat het Wlmhledonba1 1968 mogen openen aan de zijde van Billie King- Moffltt. In een eindstrijd van zeventig minuten versloeg de 24-jarige prof speelster uit Long Beach de zes jaar oudere plezierspeelster Judy Tegart uit Melbourne met 97, 75. Het was de derde achtereenvolgende Wlmblcdon- firale, die de beweeglijke, voortdurend in zichzelf pratende Amerikaanse winnend afsloot in 1966 tegen Maria Bueno en het vorig jaar tegen Ann Jones. Boven dien had ze in 1963 al In de finalp gestaan tegen de toen nog ongenaakbare Margaret Smith. Haar derde Winibledonzege op een rij heeft Billie Jean King gebracht in het vakje van de heel groten. Sinds 1922. toen het gebruik werd afgeschaft om de titelhoudster alleen de finale te laten spelen, hebben slechts drie speelsters, allen Amerikaanse van nationaliteit, de hattrick volbracht: Helen Wills-Moody, Louise Brough en Maureen Connolly. De wetenschap iets heel bijzonders te hebben gepresteerd, gaf Billie Jean King geen vreugde. Ze was ontevreden over zichzelf. Tegenover de pers gaf ze ronduit toe tennismoe te zijn: „Ik sta nu twee jaar achtereen tussen de lijnen. Het wordt me allemaal te veel. Tennis is een leuk spel. Maar mijn portie Is te groot geweest. Het volgend jaar kom ik nog eenmaal hier terug. Dan Is het afgelopen". Vlak voordat Wimbledon begon keerde Billie Jean King zelfs halsoverkop naar Amerika terug. Ze had heimwee en kon niet meer op tegen de spanningen van het wedstrljdtennis. Vergezeld van haar echtgenoot en haar oudere keerde ze pas op het laatste moment terug. „Die drie hebben me geweldig geholpen, maar zonder die week vrijaf wegens de regen, zou ik he»t niet hebben gered. Het geluk is met me geweest. Denk maar eens aan de halve finale, toen Ann Jones de party slechts behoefde uit te Nog zuurder Het liefst zou Billie Jean direct met vakantie zijn gegaan. Ze staat echter onder contract bij Maccall voor een ga- Een grote schaal voor een groot kampioene. Billy Jean King voltooide haar trilogie op Wimbledon, waarmee zij door de andere finaliste, Judy Tegart, wordt gelukgewenst. rantie van 80.000 dollar in twee jaar. Dat betekent wedstrijden spelen, waar en wanneer dat maar mogelijk is en zolang haar winstsom het garantie bedrag niet heeft overschreden het prijzengeld afdragen. Geen 750 pond dus. maar slechts een derde gedeelte, hetgeen haar aandeel was in de winst van het damesdubbel samen met Rosemary Casals tegen de twee andere leden van het MacCallgezelschap, Ann Jones en Fran^oise Durr (36. 64. 75). Volgens afspraak mochten de dames de verdiensten in de dubbelspelen voor zichzelf houden. Voor Jitdy Tegart was de prijzen- verdeling nog zuurder. Uit angst tot prof te worden verklaard, speelde zij op Wimbledon voor onkostenvergoeding. Bill Edwards, de Australische tennis- president, verklaarde echter dat het best had gekund. ,J)at had hij ons dan wel eetis mogen vertellen", merkte Judy kwaad op. Het scheelde haar rond vier duizend gulden: in plaats van de 525 pond, waar ze recht op had, kreeg ze nu een waardebon ran dertig pond in de handen gestopt. ..Genoeg om een flinke fles champagne te kopen. Daar heb ik echt trek in na een maand zonder al cohol", merkte ze op, de zaak een luch tige wending gevend. De eindstrijd van het damesenkelspel nam tien minuten meer in beslag dan de herenfinale een dag tevoren. BiUie Jean King speelde niet haar gewone aggressieve spel. „Ik speelde geen hoog tempo, omdat Judy dan Juist op haar beet is. Het is tegen mijn gewoonte in om het langzaam te doen. maar ik moest wel", aldus de Amerikaanse. Ze manoeuvreerde vrfl voorzichtig tot ze haar volleys achter de oplopende Au stralische kon plaatsen. De nummer zeven van het schema, die op weg naar de finale de nummers twee en drie, Margaret Court en Nancy Rlchey uit schakelde, maakte het zichzelf verder extra-moeilijk door tien dubbele fouten Billie Jean had echter vooralsnog geen vat op de opslag van de Austra lische, zodat zich in de eerste set een servicegevecht ontspon, dat pas in de zestiende game eindigde, toen Judy Tegart op het eerste setpoint een da lende return niet onder controle kreeg. Ook in de tweede set overheerste de opslag. Na 44 had de Australische de kans op een doorbraak, maar er volgde weer een scherp dalende drive naar haar voeten. In de twaalfde game was het vrij plotseling gebeurd. Drie match points tegen na twee stopvolleys van King, waarvan het eerste al meteen het einde bracht, omdat Judy de bal ver uit smashte. „Ik was ook flink moe", ver ontschuldigde ze zich. „Ik heb kansen gehad, maar ze niet benut", Billie Jean King van haar kant was vol respect voor het spel van haar tegenstandster: „Het heeft niet veel gescheeld of ze had gewonnen. Met wat meer ervaring in grote finales was het zeker gebeurd. Het is nu eenmaal zo, dat Je Wimbledon meestal niet wint als Je voor het eerst in de finale komt". In de war Het heeft niet veel gescheeld of Wimbledon zou toch nog een derde week ztJn Ingegaan. De drie uur durende eindstrijd van het herendubbel tussen de vertegenwoordigers van de elkaar beconcurrerende profgroepen: New- combe/Roche tegen Rosewall/Stolle, die met 3—6. 8—6. 5—7. 14—12. 6—3 door j eerst ge noem den werden gewonnen. J bracht het tijdschema in de war. De verlichte cijfers op het scorebord te kenden zich steeds duidelijker af tegen de avondschemering, toen Margaret Court en Ken Fletcher verwoede po gingen deden de finale van het ge mengd dubbelspel tegen het Russische duo Olga Morozowa en Alex Metreveli tot twee Bets beperkt te houden, hetgeen met 61 en 14—12 ternauwernood ge lukte. Het was toen nog slechts een kwestie van enkele minuten voordat de brede loopsporen op de afgespeelde baan door de duisternis aan het oog onttrokken waren. Het eerste open Wimbledon waa ten einde. mer aanwezige hoogwaardigheidsbekle ders, maar „eenvoudig" geleund over het hekwerk. Positief ofschoon wel te waarderen was niet zijn aanwezig heid alleen, maar zijn modedeling aan voorzitter Cor Fromberg dat er in de naaste toekomst van gemeentewege ini tiatieven te verwachten zijn die een ter onderhoud van de sintelbaan Laan van Poot moeten waarborgen. De voornaamste uitslagen luiden: da mes: 400 m: 1. Lia Louer <K en K) 54.3; 2. Ciska Jansen (Sagitta) 55.4; 3. Tilly van der Made (Sagitta) 55.7. 800 meter: 1. Tineke van Wonderen De finish van de |00 m dame» tijdens de wedstrijden aan de Laan i>an Poof. Lia Louer-Hinten (links) over de streep vóór de Ba>gitta>- coalitie. (Trias) 2.07.8; 2. Ans Lenferink (For- tis) 2.10.0; 3. Ellie Ernest (Thor) 2.10.2. Heren: 400 meter: 1. Van Herpen (Spartaan) 48.3; 2. Mahieu (V. en LTC) 48 7; 3. Mooy (AAC) 49.2. 800 meter: 1. Udding (AAC '61) 1.90.0| 2. Wassenaar (AV -23) 1.50.0. Kogelstoten: 1. Van der Kruk (AV '40) 17.08. DamesenkelapcH i Tony Hoche (Au&trt— Ker Jean King— in Billie Jean King (VS) Gemengd dubbelsp. flni (GB) »-«. 8—4. 7—6 i Fletcher (Austr)—Olge Moron lalenrobny (GB) Trooattoemool: De Britse Virginia 12—10 op de Amerikaanse Kathy Harter. De Brit Gerald Battrlck versloeg In finale van het troosttoernool heren de Ar rtkaan Herb Fllzgibbon i Pigeon won in ae una: toernooi van de meuje* Alexander versloeg In d« van he* Jeugd- het Jeugdtoernc* (Van onze sportredactie) DEN HAAG De scherts was even onmiskenbaar als het pure talent. Klonk de mededeling dan soms niet lachwekkend: „De inter nationale tennisfederatie heeft geen toestemming gegeven tot het spelen van de dubbelpartij tussen de „amateurs" Okker en Riessen en de professionals Roche en Newcombe. Het officiële gedeelte van deze Wimbledonexhibition zal dan ook worden gevormd door twee enkel spelen. Uw .plaatsbewijzen zijn na deze partijen niet meer geldig, maar het is toegestaan de oefenpartij tus sen de dubbels Roche-Newcombe en Okker-Riessen te volgen. Einde van de mededeling". En deze: Tony Roche en John New combe. kersverse dubbelspelkampioenen van Wimbledon, wilden hun aanwezig heid op de Schevenlngse Metobanen best opluisteren met een party tennis. Waar om niet, zij kregen er immers vette Hol landse guldens voor terug. Maar men moet uiteraard niet verwachten dat zU. de „komende mannen" In de proftennls- wereld die zich onder de hete Engelse zon zo hadden moeten afbeulen, zich erg zouden Inspannen. Wat dan ook niet ge beurde. Dat deerden de tweeduizend op de dure stoelen van Hans van Dalsums Mets echter niet. Zij wilden Okker en Newcombe en Roche en Riessen zien. Zij hebben ze gezien, constant op de base line, vooral de Jonge Australische profs, die zich ontpopten ids rasechte zaken lieden: veel verdienen, weinig werken. Hans van Dalsum had nog zijn uiterste best gedaan om Rod Laver en Ken Rose- wall naar Nederland te krijgen, maar stalbaas George MacCall vond het hono rarium te laag. Geen prof Dezelfde George MacCall die al dagen achter Tom Okker aanloopt om de handtekening onder het door hem opgestelde contract te krijgen. „Neen" heeft Okker gezegd „ik blijf nog amafeur". Okker onderstreepte gisteren zijn klasse nogmaals Met boezemvriend Mar ty Riessen beet hy de spits al van de zonnige exhibition. Okke: won Hij speelde voor eigen publiek en won. Ries sen vond het best, dat lag er dik op. on danks een prachtige camouflage van de gebruinde Amerikaan. Men speelde vol gen» het: „best of three"-systeem. Om Riessen heeft «n goed* service, maar hij speelt zyn tegenstan ders te veel in de kaart door zyn return» recht op de man af te slaan. Ineengestort Okker heeft daar verscheidene malen van geprofiteerd. De eerst-" 6et ging weliswaar met 6 4 naar Okker, maar toch had Neérlunda beste tennisser enige fouten gemaakt. De verklaring daarvoor lag voor de hand. Okker was de gravel - banen even ontwend en dat gold later ook voor de andere spelers. De fouten namen af naarmate Okker vat kreeg op de baan. Riessen en Okker hebben er tenminste nog wat van trachten te maken, ook al verspeelden beiden soms op onbegrypeiyke wijze hun servicegame. Zowel Okker als Riessen waren bereid zich in te spannen. Okker moest dat wel doen rmdat duizenden Nederlanders dit von i n verwachtten. Riessen werd ertoe gedwongen omdat hy zich niet zonder meer kon laten afslachten. Tot drie sets hebben de heren het echter niet laten komen. De tweede set was daarvan een uit stekend voorbeeld. Riessen won Okkerz opslag tweemaal, maakte ook by zyn eigen opslag geen fout en stond tot zijn eigen grote verbazing met 30 voor. Normaal mag een tennisser die set niet meer verliezen. Riessen deed het toch. Toen hy ln de vierde game, weer op love, Okkers service scheen te gaan doorbre ken, „stortte hy ineen". En Okker kwam. Met fraai tennis; zeer zeker. Hy stuurde Rle6sen de richting uit die hy vooral met zyn listige volleys bepaalde, en steeds ging Rleasen let» te laat weg Demonstratie Zo ging het ook by Newcombe en Roche die de exhibitie precies inter preteerden zoals de Nederlandse ver taling aangeeft: demonstratie. Vanaf de basellna „demonstreerden" de neo-profs inderdaad een perfect spelletje tennis: fraai „gesneden" ballen, diepe volley», machtige services en mooie passeerslagen Maar wat heeft het voor zin als de bekle heren angstvallig dicht by die baseline blijven. Dat realiseerden zij zich later ook. Goed, als Iedereen het dan wilde, waren zij bereid op speciaal verzoek aan het net te gaan staan om daar hun demonstratie voort te zetten. Ook dat gebeurde. Newcombe in de rechterhoek, Roche in de linkerhoek, alle twee met een lege baan voor zich. Roche trok zich luter terug op de baseline en Newcombe bleef uan het net En dat ging zo om en om. Juist wat het publiek wilde. Er kwamen vyr servicedoorbraken(?), de heren sloegen achtmaal een cleanace en toen wus het voorby. Roche won met 6 3. 6—4. Nog meer scherts In het herendubbel. De ocfenparty, maar voor wie? Voor de Wlmblrdonkampl"cnen of voor het on afscheidelijke duo Okker Riessen. De demonstratie van de profs was perfect. Zy verloren met tweemaal 6—4 t ADVERTENTIE) recreatiecentrum Rscrestl» - zwembed en spertel-

Leidse Courant | 1968 | | pagina 11