De verloren zoon S^£cidóc6ouYCItit Lutz en Lutz voor filmcamera Rus Rozdjestwensky bezielend dirigent Harkarvyballet als festivalpremière Emmy Yerhey mag verder studeren Bakkers bang voor verlies van klanten in vakantie Kerkopera van Britten fascinerend vertoond PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 5 JULI 1968 Ook vakbeweging ontkomt niet aan fusieproces UOE nauwlettend de vakbeweging de 1toekomst van de werkgelegenheid ook ln het oog houdt, ze hoedt zich er wel voor het fusieproces dat in het bedrijfs leven gaande is zonder meer te veroor- Een ander beleid lijkt ons trouwens uitgesloten. In de eerste plaats weten de economische deskundigen van de vak centrale even goed als bedrijfseconomen dat de economie de ondernemers vaak geen andere keus laat; bovendien ervaart de vakbeweging zelf dat er bij het stijgende kostenpeil met kleinere een heden vrijwel niet meer rendabel te werken valt; de vakbeweging zelf ont komt dan ook niet aan het fusieproces. Van NKV-zljde is dit deze week nog eens duidelijk gesteld, toen in Ruim Zicht voldoening werd uitgesproken over de beslissing van vier kleinere vakbonden op het gebied van voedingsmiddelen, om hun zelfstandigheid prijs te geven en ge zamenlijk een krachtiger bond te gaan vormen Zo'n besluit kan men toejuichen, om dat er dan vaak meer efficiënt en kwali tatief beter gewerkt kan worden; het NKV verheelt evenwel niet, dat de beslissing om een fusie aan te gaan ook financieel uiterat welkom lc; men kan zich niet langer de luxe van een eigen apparaat bij kleine vakbonden veroor- 1S de oorzaak hiervan alleen het stijgen de kostenpeil? In Ruim Zicht wordt niet onder stoelen of banken gestoken dat de vakbeweging relatief te weinig groeit met als gevolg dat ongeveer één derde van de werknemers via hun con tributie moet opdraaien voor het werk dat grotendeels ook voor de andere werk nemers verricht wordt. En op dit punt dreigt er voor de Nederlandse vak beweging toch wel ergens een kritieke situatie. Vakbondsleiders moeten erkennen dat ze de contributie van hun leden niet op het peil kunnen brengen dat verhou dingsgewijs vergeleken met bijvoor beeld twintig jaar geleden redelijk zou zijn, om de eenvoudige reden dat ze vrezen dan meer leden te verliezen en minder nieuwe leden te zullen krijgen. Trouwens, er zit ook een element van redelijkheid in dat men een minderheid die zich haar verantwoordelijkheid be wust is, niet te zwaar gaat belasten om dat een meerderheid alleen maar profi teren en niet meebetalen wil. WAT valt hieraan te doen? De afloop van de kwestie der inhouding van een deel van het vakantiegeld voor niet- georganiseerden kwestie die de aan leiding werd voor de onlusten te Am sterdam ln de zomer van 1966 heeft geleerd hoe zwak de vak beweging hier juridisch staat. Maar moreel blijft de afloop van deze kwestie voor de vak beweging toch een onverkwikkelijke "zaak. Daarbij weegt dan niet eens het zwaarst, dat de financiële positie van de vakbeweging moeilijkheden ervaart om dat velen weigeren mee te betalen in de lasten. Erger is, dat bij de structurele veranderingen waarnaar gestreefd wordt In het bedrijfsleven en de onderneming de vakbeweging slechts namens een min derheid rechtstreeks mee spreekt, terwijl de anderen kritiseren of in het gunstigste geval gelaten afwachten. IÏ\E fusietendens in de vakbeweging zal U de oplossing van dit probleem nauwe lijks dichterbij brengen. Daarvoor zijn andere middelen nodig; een van de grootste zorgen voor de vakbeweging in Nederland anno 1968 is: hoe en waar die te vinden. Noodsprong en „dode mussen" WEINIG tevreden is de vakbeweging over het resultaat van het Kamer debat dat de werkgelegenheid in de noordelijke provincies tot onderwerp had. De kwalificaties van dit resultaat variëren van „noodsprong" tot „dode mussen". Dan wordt het vizier vooral ingesteld op de door een K.V.P.'er ingediende en met ruime meerderheid aanvaarde mo tie, die het kabinet-De Jong vroeg staatsaandelen te verkopen om van de opbrengst hiervan in de noordelijke werkloosheldsgebieden te Investeren. De oppositie tegen dit plan is deels principieel, deels praktisch. Wie princi pieel voor grote staatsinvloed is in het produktieproces, moet vanzelfsprekend tegen het afstoten van staatsaandelen zijn. Maar wie bereid is de kwestie hoofdzakelijk op haar praktische kan ten te beoordelen, moet niet te snel praten over „dode mussen". Zelfs wanneer waar zou zijn, dat de regering slechts tien procent van de staatsaandelen vrij kan maken en dan nog over een langere periode, moet men alvorens „neen" te zeggen antwoord ge ven op de vraag hoe dan anders binnen een paar jaar 800 miljoen gulden extra gevonden kan -worden voor nieuwe in vesteringen met een groot risicofactor, zonder dat andere staatstaken verwaar loosd worden of de fiscale druk opge voerd wordt tot een peil dat nieuwe economische problemen scheppen zal. We voelen meer voor het „uiterste middel" zoals het C.N.V. kritiseert dan voor de „dode mussen" theorie van N.V.V.-bedrljf6gonden. Gelet op eerdere uitlatingen zal het Katholiek Nederlands Vakverbond nog minder afwijzend tegenover de verkoop van staatsaandelen staan dan het C.N.V. Wat we oog hebbend voor de voor waarden die het N.V.V. overigens stelt een reëel standpunt vinden. Israël moet kleur bekennen jy: bereidwilligheid van Egypte om de vredesmacht van de V.N. weer toe de laten en de opmerking van de Egyp tische minister van Buitenlandse Zaken Mahmoed Riad, dat Egypte Israël als een realiteit aanvaarden moet, wettigen de hoop, dat er beweging komt in de vastgelopen toestand In het Midden- Oosten. Er zijn ongetwijfeld vele redenen, die Egypte nopen tot iets grotere soepel heid. De militaire kracht van Israël is er één van; het feit, dat Israël delen Egyp tisch en Jordaans grondgebied bezet houdt, een ander. Bovendien is er de nodige internationale druk op Caïro geweest om ten aanzien van Israël een minder starre houding aan te nemen. De vraag is nu maar of de Egyptische bereidwilligheid de eerste van een reeks stappen is, of geheel en al op zichzelf staat. Het eerste is waarschijnlijker dan het tweede: alleen op die manier kunnen de verloren gegane gebieden terug gewonnen worden. De andere manier heroveren is, gezien de Israëlische militaire kracht, een onmogelijkheid. Het is duidelijk dat Israël door deze nieuwe ontwikkeling in moeilijkheden kan komen. Er zijn in Israël twee stro mingen. Van èèn stroming is minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban min of meer exponent Deze stroming is niet afkerig van een eventueel gesprek met de Arabische buren, waarbij de bezette gebieden als onderpanden fungeren. De andere stroming (exponent: Mosje Dajan) houdt het op „hebben is hebben" en schuwt een nieuwe krachtmeting niet. Is de Egyptische bereidwilligheid inder daad de eerste stap van een reeks, dan zal Israël kleur moeten bekennen, om het proces te versnellen dan wel het reeds in eerste aanleg te stoppen. Tori Lutz speelt een dubbelrol in de speelfilm „Champagne Rose is dead". Hij wordt op de foto geflankeerd door zijn tegenspelers Francis Mattheics en Lucienne Scherer, die de titelrol vervult.' De film moet begin november fn roulatie komen. Richard Burton viel uit zijn rol en kocht een Picasso LONDEN (AP) Ze zeggen wel eens, dat het leven de kunst volgt, maar waar het Richard Burton en Elizabeth Tay lor betreft betekent kunst ook geld. Dat bleek op een veiling van Franse im pressionisten waar Burton gefilmd werd toen hij 9000 pond van zijn eigen geld bood terwijl hij voor een kunsthande laar speelde. Dat was de prijs die hij gisteren voor La familie, een tekening van Picasso betaalde. De film heet ..Laughter in the dark" naar een boek van Vladimir Nabokov. Regisseur Tony Richardson stelde zijn camera's op tij dens een veiling bij Sotheby's. Veilingmeester Peter Wilson had gere geld, dat de biedingen van Burton onder de naam gebeurde van de kunsthande laar Sir Edward More die hij in de film speelt. Toen de camera's draaiden bood Bur ton Alia More mee op een doek van Degas, ging tot 130.000 pond en viel toen uit. Er bestond geen gevaar dat hij zou moeten betalen omdat de filmmaatschap pij tevoren had geïnformeerd wat de minimumprijs van het doek zou zijn en Burton's bieding bereikte deze niet. Ten slotte werd het werk aangehouden om dat de hoogste bieding (145.000 pond) beneden de minimumprijs lag. Toen ging Burton naar een ander deel van de zaal en begon daar tot verbazing van de regisseur in alle ernst te bieden. Hij kocht de tekening van Picasso, terwijl de camera's draaiden. De veilingmeester kondigde aan dat de koop geschied was door sir Edward More, maar de cheque werd getekend door Burton. LONDEN Burton vertelde dat hij de tekening had gekoëht en geen schil derij, omdat hij bijna kleurenblind is en meer aan een tekening heeft. CONCERTGEBOUWORKEST Rodion Sjtsjedrin bracht première Pianoconcert ln het kader van het Holland Festival concerteerde gisteravond het Concertge bouworkest In eigen huis. Het hele con cert werd gedragen door de 37-jarige jonge Russische dirigent Cennady Rozdjestvensky. Men mag hem wel een beeldende kunstenaar noemen, die met alle mogelijke expressiviteit de uitvoe renden tot 'n zeer bezield spelen brachf. De aandacht trok hij hierdoor zeer ze ker op zich, maar getuige de rsultaten. waartoe hi) het orkest wist te brengen zo wel wat sfeer als wat nauwkeurigheid betreft, had hij alle reden daartoe. Ken nel l)k heeft tot dit alles ook bijgedragen zijn chef-dirigentschap wan het Bolsjoi- theater. Een leder kon zich uitleven ln een van de latere werken van Peter Tajalkovsky, dAt niet dikwijls op het repertoire van orkesten staat: de programmatische Manfred Symfonie op 't gegeven van 't dramatisch gedicht van Byron, dat hem door Balakirewa verschaft werd. Een werk met vele dramatische mogelijkhe den, met contrasten van heftigheid en zelflngetogenheld reeds de opzet van de fagotten bracht de toehoorder in de ban hetgeen echter alleen 'n Inleiding bleek te zijn op wat ook onder de goed gelelde regie het hout- en koperwerk te berde wist te brengen. De dirigent maak te er een krachtig geheel van, somtijds wat ten koste van de strijkers. In het bijzonder vlei ons het enaemblewerk op, dat «ich kenmerkte door grote eenheid. Een amet was het niet toonzuivere mee spelen van het orgel ln de voorlaatste passage, waarin nog eenmaal alle regis ters worden opgezet om daarna met een ragfijne vioolpartij te eindigen. De ge spannen zaal ontlaadde zich in een lang durig applaus. Na de pauze trad de componist Rodion Sjtsjedrin op als solist in zijn tweede pi anoconcert, dat in Nederland zijn eerste uitvoering kreeg. De solist la een leef tijdgenoot van de dirigent en hij ■itu- deerde eveneens aan het conservatorium te Moskou. Dit pianoconcert dateert uit 1966, en bestaat uit drie delen: dialogen, improvisaties en contrasten. De titels ka rakteriseren de delen. Solist en orkest waren zeer op elkaar ingespeeld, waar bij opgemerkt, dat de helder geschreven compositie zowel wat bouw als klank betreft, van de pianist bijzonder veel vraagt vanwege de bijna onophoudelijk in strak tempo doorgaande partij. Vooral In het tweede deel krijgt men de ge waarwording van een perpetuum mobile. Technisch beschikt de solist over veel mogelijkheden, zijn uitvoeringswijze was soms ragfijn. Ook dit viel op in het der de deel, dat inderdaad zeer heterogc kenmerken in zich verenigde. Zo kon men een drietal keren geconfronteerd worden met een bluesachtige thematiek met daaraan aangepaste begeleiding ran ribrafoon, bas en kleine trom. Ten laat ste wordt alles verenigd in een geestdrif tig, strak ritmisch begeleide mars, die de zaal wederom tot heftig applaudise- ren bracht. Inderdaad was het een ge noegen naar dit werk te luisteren. Tenslotte werd uitgevoerd de suite uit De Vuurvogel van Igor Strawinsky. Ons inziens een werk dat op de huid van di rigent en orkest geschreven tond. Bij zonder fijnzinnig was de dans der prin sessen en zeer suggestief was het slot waarin deze avond voor de laatste keer het Concertgebouworkest toonde wat het waard was. En dat waa niet gering. Carl van Nieuwmans, een in Den Haag geboren Australische schilder, expo seert in het Haags Expositie Centrum, Noordelnde 176. De tentoonstelling wordt op vrijdag 19 juli geopend door de am bassadeur van Australië, Z. Exc. mr. C. T. Moodle en zal van 20 juli tot 1 augus tus voor het publiek geopend zijn. Frans Hals voor Mauritshuis DEN HAAG Het rijk heeft uit parti culier bezit een schilderij van Frans Hals, Lachende Jongen, aangekocht ter plaatsing in het Mauritshuis te 's-Gra- venhage. Deze aankoop kwam tot stand met belangrijke financiële steun van de Vereniging Rembrandt, het Prins Bern- hard Fonds en de Stichting Johan Maurits van Nassau. De minister van CRM, dr. M. A. M. Klompé is voorne mens het schilderij op woensdagmiddag 10 juli over te dragen tijdens een bij eenkomst in het Mauritshuis. Kunstenaars terug naar Biennale VENETIë (AP) Steeds meer van de kunstenaars, die bij de opening van de Biennale te Venetië de tentoonstelling hadden verlaten, komen terug. De orga nisatoren hebben bekendgemaakt dat het Belgische cn het Poolse paviljoen opnieuw geopend zijn. Slechts één Fran se kunstenaar, Piotr Kawalski, wenst niet te exposeren in het Franse pavil joen. De meer dan 20 Italiaanse kunstenaars, die hun medewerking hebben geweigerd voordat de tentoon stelling begon, hebben de organisatoren beloofd dat zij binnenkort toch zullen exposeren. NEP. DANS THEATER Aanwinst voor het repertoire Het zat het Nederlands Dans theater gisteren met zijn ballet aandeel aan het Holland Festival niet mee. Hans van Manens Vario- matic moest tot a.s. zaterdag in Amsterdam worden uitgesteld aan gezien Frans Vervenne een voet blessure had opgelopen en men op die korte termijn geen plaatsvervan ger beschikbaar had. De enige première was nu Harkarvy's Rococo Variaties op de bekende cellomuziek van Tsjaikovski. Anner Bijlsma stelde zyn vaardig bespeeld snarentuig wederom ter beschik king van de choreograaf, zoals hij dat al eerder had gedaan in een Bachballet en Harkarvy zelf heeft iédfereen die het wèl meent met de zuiverheid van de acadenllsche techniek ten zeerste aan zich verplicht met deze danszetting. die van de soliste Marian Sarst&dt en de vier danseressen pointedans vroeg. Jaap Flier was de mannelijke solist met veel nobele allure en Han6 Knill danste af wisselend als solist en in het ensemble, waardoor een zekere asymmetrie en daardoor dramatische spanning ontstond. Helemaal puntgaaf was de uitvoering tegen het strak blauwe achterdoek nog niet, maar het zit er wel ln dat dit werk, waarvoor Joop Stokvis de welgesneden kostuums leverde, op den duur tot het klassieke standaardrepertoire van dit ensemble zal gaan behoren. Dat ls hard nodig, want de basis van het ballet blanc heeft toch al moeite genoeg zich te mid den van de veelheid van modernismen te handhaven. Gisteren kon balletmlnnend Den Haag in de goed bezette Kon. Schouwburg ook afscheid nemen van het dansende echt paar Alexandra Radius en Han Ebbelaar, Van der Rijnprijs voor jonge filmers De directie van H. J. van der Rijn N.V. heeft besloten de ontwikkeling van de Nederlandse film te sleunen door de Van der Rijnprijs voor 1969 ter beschik king te stellen als prijs voor jonge fil- In aanmerking voor een prijs kunnen komen korte films op 16 mm of 35 mm formaat, die: A. een vertoningsduur heb ben van niet minder dan ongeveer 10 mi nuten en van niet meer dan ongeveer 30 minuten; B. gereedkomen resp. gereed gekomen zijn in de periode van 15 no vember 1967 tot en met 15 januari 1969; C. Ingezonden worden door makers, die óf de Nederlandse nationaliteit bezitten, of in Nederland wonen en werken, en die op 15 juli 1968 de leeftjjd van 36 jaar nog niet bereikt hebben. De Van der Rijn-prijs bedraagt 4000 gulden. De jury is bevoegd dit bedrag te verdelen in niet meer dan twee prij zen, die niet gelijk behoeven te zijn. De Jury bestaat uit: Charles Boost, C. Doolaard, Nol van Dijk, C. Wallagh en Ellen Waller. die na een engagement van negen jaar een contract hebben getekend bij het American Ballet Theatre. Dit graag ge ziene duo liet nog eens zien hoe sterk hun plastische kunst ls in de neo-barok, die Hans van Manen ln z|)n Vijf Schet sen al dansende voortdurend verstrakt en versobert. Met het vervreemdings effect tussen 4 en 5 zijn wij het nog steeds niet eens, evenmin als wij ook dit maal door de knieën gingen voor Tetley's Circles op muziek van Berlo. De drukke bravour van dit werk, dat doet denken aan de gestolde emotie van de Daotoon groep, past minder goed bij deze muziek die ook geen visuele associatie of anek dotische aanknopingspunten voor het cirkelmotief van node heetft. Een winstpunt was, dat thans Neder landse musici konden worden Ingescha keld, namelijk Anne Haenen-van Lon, sopraan; Ada Brusse, harp en de. slag werkers Van der Donk en Sprangh. Wij ontkennen niet dat de dans op zichzelf fascineert ln zijn dynamiek en lichame lijke contrasten, maar zaken als getallen- symboliek of poëtisch abacadabra ver minderen altijd de primaire danskracht. Dit eerste festivalprogramma van het Ned. Danstheater, dat door Zoltan Zallassy met het Ned. Balletorkest volg zaam en vaardig werd begeleid, opende met de Impressies van Job Sanders, die een zevental picturale facetten van de Zwitserse schilder Paul Klee, speels, bizar, geestig, maar ook wel eens wat kinderachtig belichtte. In dit ballet zagen wij de Engelse danseres Anne Hyde voor 't laatst. Zij gaat naar het Wilrttembergische Staatstheater In Stutt gart, als één van de 10 danskunstenaars die het Ned. Danstheater verlaten. D-y Oskar Backfonds AMSTERDAM (ANP) Het bestuur van de stichting studiefonds „Oskar Back" zegt in een commentaar op de terugkeer van Emmy Verhey uit Moekou, dat nu het Russische ministerie van Cul tuur haar studie niet wil verlengen de violiste voor het nog resterende deel van haar beurs elders verder kan studeren Indien zij dit aanvraagt en het bestnur akkoord gaat met haar keus. Zoals bekend won Emmy Verhey vorig Jaar de eerste prijs (een studiebeurs van 16.000,—) op het nationale vlool- conoours, dat om de twee jaar onder auspiciën van het studiefonds wordt ge houden. Volgens de voorzitter van de stichting, de heer E. van Royen, heeft het bestuur uit de pers moeten vernemen dat de 19-Jarige violiste uit de Russische hoofd stad is teruggekeerd. „De wonderlijke situatie dat Emmy Verhey geen contact met het bestuur heeft opgenomen over het teleurstellende besluit, dat haar studie in Moskou nu is afgelopen brengt geen verandering ln de zienswijze van het bestuur dat zij de ter beschikking gestelde studiebeurs volledig nam gebrui ken voor vioolstudie op hoog niveau in het buitenland", zo schrijft de heer E. van Royen. NEDERLAND I (STER- reclamf uitzendingen 01 18.55, 19.03. 19.56 e 20.16) NT8: 18.30 uur: Tour de France 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort VARA: 19.06 uur: Fenklub, tiener programma NTS: 20.00 uur: Journaal VARA: 20.20 uur: Zomaar een zomer avond, amusements programma NTS: 22.40 uur: Tweede journaal NEDERLAND II (STER- reclameultzendingen om 18.55 en 20.16) NTS: 18.00 uur: Wimbledon, tennis 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Weekjournaal voor gehoorgestoorden 19.25 uur: Open oog. signalen ngsprog r 20.00 uur: Journaal KRO: 20.20 uur: Televisie tennis kampioenschappen 21.10 uur: Discoduel, platen- programma 21.40 uur: Bonanza, tv-seri« NTS: 22.30 uur: Tweede journaal Televisie morgen NTS: 16.00 uur: Nieuws in het kort AVRO: 16.02 uur: The Thunderbirds, tv-serie 16.55 uur: Stuif-es-in, kinderprogramma NEDERLAND II NTS: 16.30 uur: Wimbledon, tennis De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's VARA: 21.00—22.S0 uur: Het NBC-orkest 22.55—23.55 uur: Prettig weekend, platenprogramma HILVERSUM II NCRV: 20.00—22.00 uur: Holland Festival 1968 TROS: 23.15—23.45 uur: Sentimental journey, muz. herinneringen Radionieuwsdieiuii HILVER8IJM I: 7.00, 8.00. 11.00. 13.00, 16.00, 18.00, 19.30. 22.30, 23.55 HILVERSUM 11: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 12.30, 18.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 RADIO PROGRAMMA magazine. NRU15.04 beter begrip: HILVERSUM I (402 .10 Het levende woord. 7.15 Stereo: (gr). 7.30 Nieuws. 7.32 Ac- weekend: licht gevarieerd platenprógra tuatle ln V.S. t r kerkelijke sl- nlnklijke Militaire Kapel. 18.30 weerpraatie. 18.4S Actualiteiten. 19.00 De Ronde van Frankrijk, nabeschouwing. 19.10 Wereldpanorama. 19.20 Zomaar zomers:ge- varleerd muziekprogramma. 20.00 18e Inter nationale Orgelconcours Haarlem I960 (Hol land Festival). TROS: 22.00 Film-memo. 22.30 Nieuws. 22.40 Veel liefs uit Loosdrecht: Tros-talenten-test 23.15 Sentimental'Journey: muzikale herinneringen aan vroeger Jaren. 23.45 Actualiteiten. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL NED (324 m) 18.00 Nieuws. 18.03 Tophits. 18.28 Paardesportultslagen. Cabaretprogramma. 22.00 Niet ten. 22.15 Dansmuziek 23.40-23.45 Nlem i ochtendgymnast. 7.20 Socialistisch strljd- 12.00 Lichte pianomuziek (gr.). 12.14 Markt berichten. 12.10 Overheidsvoorlichtingwerk en welzijn. Een uitzending van het ministerie Sociale Zaken en Volksgezondheid. 12.26 0 Zonder gren- gebed en geestelijke gene- aggesprek. NRt* gende schijven: verzoekplaten 4 talren. KRO: 14.00 P.M.: een weeKDiaa met veel plaatjes. (10.00 Nieuws.) NRU: 16.30 Volksmuziek uit India. HIRO: 17.00 Anonie me Alcoholisten helpen elkaar. 17.06 De be lasting- en huisvestingsproblemen van vrijge zellen. gesprek. 17.20 Bestrijding van de vi visectie. lezing. KRO: 17.30 Everybody hap py!: tienershow. HILVERSUM III (240 m en FM-kanalen) KRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Djinn: gevarieerd pro gramma. (10.00 en 11.00 Nieuws.) NRU: 12.00 Nieuws. 12.03 Kleine chanson. NCRV: 13.00 Nieuws 13.03 Licht instrumentaal sextet no Nieuws. 15.03 Topsterren zingen. 15.30 Country and Western halfuur. 16.00 Nieuws. 16.03 Actuali teiten. 16.07 Licht gevarieerd muziekprogram ma. 17.00 Nieuws. 17.02-18.00 Hier en nu: we kelijkse sportshow met licht grai i. 11.02 Kinderkoor van de Tsjechische Omroep. 11.25 Afrikaanse kroniek. 11.45 Ste reo: salonorkest met zangsollst. 12.10 Een nieuw geluid: Jonge artiesten. 12.26 Medede lingen voor land- en tuinbouw. 12.29 Actueel sportnieuws. 13.00 Nieuws. 18.11 VARA-Va- rla. 13.16 Tijd voor teenagers. 14.00 Uitlas programma voor twintigers. 14.40 Radio Jazz DEN HAAG (A.N.P.). De bakkers van Nederland gaan niet zonder zorgen de vakantie van tweemaal drie weken In. Ze zun bang dat ze ln die tUd, wanneer z|j niet aan de deur komen, een belang rijk deel van de klanten voorgoed zullen verliezen aan de met stuntprijzen wer kende grootwinkelbedrijven. Daarom zouden ze maar het liefst zien dat het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten onmiddellijk een verordening tegen stuntprijzen uitvaar digde. Maar de handen van het Produkt schap zijn gebonden, nu het de aan de regering gevraagde bevoegdheid tot het nemen van zo'n maatregel nog niet bezit. In de gisteren gehouden vergadering werd besloten om zodra de bevoegdheid er is een ontwerp-verordening te publi ceren. Tussen publikatie en vaststelling der verordening moeten dan volgens de wet nog ten minste vier weken verlopen, maar men hoopt dat het gepubliceerde concept alvast een preventieve werking zal hebben. In bakkerskringen vindt men het fout te denken, dat het consumentenbelang alleen met lage prijzen kan worden ge diend. Zij zijn het daarom niet eens met het standpunt van het Consumenten Contactorgaan. Ongezond lage prijzen bedreigen de continuïteit in de bedrijfs voering en dat is geen consumenten belang. De regering voert een dualis tische politiek. Als de regering, terwijl de rentabiliteit in de bakkerij uiterst zorgelijk is, de maximumbroodprijs zo zorgvuldig bewaakt, hoe kan ze dan tot een minimumprijsstelling komen die daar niet één of twee, maar elf tot twaalf cent onder ligt? Gisteravond hebben we ln de Grote Kerk van 's-Gravenhage de zogenaamde continentale première van Benjamin Britten* „The Pudigal Son" knnnen bij wonen. de derde in de reeks opera's door de Engelse meester voor een gewijde ruimte geschreven, waarvoor ook thans weer William Plomer het libretto lever de. geïnspireerd door de klassieke parabel, die men In het Nieuwe Tes tament kan lezen: parabel, die de ver beelding van tal van kunstenaars In de loop der tijden heeft gevoed. We noemen er enkele: Rembrandt. Debussy, Glde. Britten deed dit op de hem ken merkende wijze: ln 'n muzikaal Idioom, dat voortdurend putte uit de nimmer verdrogende bronnen van het grego riaans geïnstrumenteerd op een manier, die uiterat aober waa fluit, trompet, hoorn, altviool, bas, harp, orgel, slag-1 werk doch waarlijk fascinerend Zij, die onder de talrijke aanwezigen wellicht opmerkten, dat het geheel Iet wat gekunsteld leek, hadden ongetwij feld gelijk. Doch dit waa een gevoel, dat geheel op de achtergrond werd ge drongen door de sublieme opvoering. Opvoering, die weer eens bewees welk een hoge graad ran perfectie de Engelse zangkunst bereikt heeft, zowel solistisch als koristisch. Die bovendien erop duldde, hoe bij de voc^e prestaties van de allereerste orde gebaar, expresale en beweging zich aansloten dermate gedisciplineerd doch hier deed zich een tucht gelden, die uit «Ik van de spelers self kwam, niet I van boven was opgelegd dat de hoorder/kijker voortdurend geboeid bleef door wat men hem presenteerde. Bepaald opvallend was het gebruik, dat Benjamin Britten van de koren maakte, die afwisselend als dienaren, parasieten en bedelaars optraden. En laten we in dit verband vooral de young servants and „off-stages voices" niet vergeten, die, slechts vijf in getale hun volstrekte eigen kleur en timbre aan het geheel toevoegden. Vier hoofdpersonen deden zich af wisselend gelden: de Temptor (Abbat), de Father, de Elder Son, de Younger Son, die respectievelijk als voortreffelijk tenor, bas, bariton, tenor met hun stern- typen alleen reeds de hun toebedeelde Muziek Benjamin Britten Libretto William Plomer Muzikale leiding Benjamin Britten. Viola Tunnard. Steuart Bedford. Regie en decors Colin Graham Kostuums Annena Stubbs Solisten Gregory Dempsey. Bryan Drake, Benjamin Luxon, Robert Tear. rollen het vereiste karakter, het onmis bare reliëf schonken. Waarlijk, wederom een hoogtepunt in het aan belangrijke gebeurtenissen zo rijke Holland Festival 1968. Als zo danig ook ervaren door de waarlijk over weldigende schare zéér geïnteresseerde bezoekers. Vanavond gaat de tweede, tevens laatste voorstelling van de Ver loren Zoon: in de Wcsterkerk te Am sterdam. B. R. Kamerlid vraagt vervolging VARA om programma Naturisten DEN HAAG (ANP) Het Tweede - Kamerlid, P. Jongeling (G.P.V.) heeft de ministers van Justitie en CRM ge vraagd op grond van schennis van de openbare eerbaarheid een vervolging te doen stellen tegen DE VARA wegena het uitzenden van een televisiepro gramma (op woensdagavond j.l.)) over een naturistenkamp. Mocht de regering hiertoe niet be reid zijn dan zou zij wellicht, krach tens de vigerende maatregelen met be trekking tot het omroepbestel wegens inbreuk op de goede zeden sancties kunnen toepassen jegens de VARA. De heer Jongeling informeert voorts of de regering niet van mening is dat in het programma de grenzen van het toelaatbare zijn overschreden, en of aan de gebruikers van het kamp ook van overheidswege condities zijn gesteld t.a.v. de beslotenheid van „hetgeen daar voorvalt". Indien dit zo is, is het toelaten van t.v.-camera's dan ln overeenstemming met de letter en geest van die condi ties en zo nee, welke stappen zijn dan tegen de gebruikers genomen, aldus de heer Jongeling. De voorzitter van de Nederlandse Fe deratie van Naturistenverenigingen heeft het Tweede-Kamerlid van het Gereformeerd Politiek Verbond, de heer P. Jongeling, een brief gezonden, waarin hij hem of een delegatie van zijn partij uitnodigt een bezoek te brengen aan een van de naturisten kampen. Ned. firma krijgt opdracht voor Koeweit AMSTERDAM (ANP) De Amster damse engineering firma Comprimo NV heeft In samenwerking met de Libane se montagefirma C.A.T. een opdracht ontvangen voor het leveren en monte ren van een installatie voor het verza melen van ruwe olie en het afscheiden hieruit van gas in Koeweit. Comprimo zal voor dit miljoenenproject het ont werp maken en de apparaten leveren, terwijl C.A.T. (contracting and trading company) de montage zal verzorgen.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2