3)a fieldt SouAcwt KILLY SPEELT HOOFDROL IN OLYMPISCHE FILM VAN CLAUDE LE LOUCH PREMIERE VAN JAN VAN VLIJMERS „DER DICIASETTE Dagboek van Guevara in Cuba verspreid „IJzerhand van Goethe Spectaculair toneel van Delftse studenten Totaal theater in aula t.h. Nederlands Blazersensemble Nietbijstei boeiend PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 2 JULI 1968 Bogaers uit de arena DOLITIEK is geen gezond beroep. Oud- minister Bogaers is lang niet de eerste politicus, die amper op middelbare leef tijd al besluiten moet het kalmer aan te gaan doen. Drs. Bogaers heeft dan ook wel een vijftal Jaren met grote spanning achter de rug, eerst als be windsman voor de woningbouw en later als opposant in de K.V.P., die drijvende kracht werd bij het oprichten van de eigen radicale partij. Een merkwaardig toeval is het, dat Bogaers de arena verlaat, kort nadat bij de Anti-Revolutionaire Partij dr. Berg huis hetzelfde heeft gedaan. Daarmee zijn twee politici buiten gevecht gesteld, die als voorzitters van hun partijen mogelijk veel hadden kunnen bijdragen tot het betrekken van de A.R.P. bij een progressieve concentratie. Want alle kritiek op het kabinet-De Jong ten spijt, staan een mr. Biesheuvel en dr. Veer man heel wat verder af van de politieke visie van een drs. Aarden en mr. Jurgens, I)E heer Aarden heeft vandaag in een U radiointerview nadrukkelijk ontkend dat bij het aftreden van Bogaers als partijvoorzitter politieke tegenstellingen terzake van de grondslag van de Poli tieke Partij Radicalen in het spel zijn geweest. We moeten en willen hem op zijn woord geloven. Dat neemt dan ech ter nog niet weg, dat het aftreden van de man, die een christelijke partij op basis van evangelisch radicalisme re geerde, weieens gevolgen zou kunnen hebben voor de grondslag van de P.P.R. in zijn verdere toekomst. Voor sommige radicalen z;il het heengaan van hun voorzitter wellicht de weg naar de poli tieke toekomst wat duidelijker maken, anderen zullen nu juist met vraagtekens te kampen krijgen. Vooral de laatste categorie zal het zijn, die wenst dat zoals het officieel communiqué niet uit gesloten laat drs. Bogaers te zijner tijd weer in de Politieke Partij Radi calen een belangrijke partij kan gaan meeblazen. Voorlopig zien we hem de dirigeerstok evenwel niet meer in han- Kwalijke kanten aan zege van De Gaulle IfVE verkiezingsoverwinning van De Gaulle in twee etappes zal menige aanbidder van recht en orde vooral orde deugd doen. Niettemin zitten er aan de zege kwalijke kanten. De meest kwalijke kant is dat de rechtgeaarde democraten na tien jaar gaullistische re gering niet in staat zijn gebleken een doeltreffend antwoord te geven aan een regime dat even paternalistisch als auto ritair is. Men zou bijna zeggen: zij krij gen wat zij verdienen. De Gaulle zou De Gaulle niet zijn, als hij de voordelen, die hij nu be haald heeft, niet zou uitbuiten. Dit be tekent dat Frankrijk in de toekomst een hoofdig geregeerd zal worden. In een werkelijk democratische staat wordt ter dege rekening gehouden met het bestaan van oppositie. De Gaulle zal geen reke ning houden met een oppositie, die hem, staatsrechtelijk althans niet bedreigt. Dat is de tweede kwalijke kant van de over winning. De derde kwalijke kant is, dat er in de Europese ontwikkelingen weinig voor uitgang zal komen. Het ideaal van De Gaulle is nu eenmaal: Frankrijk over heersende Europese macht. Eventueel mét de Duitsers; als het kan zónder de Duitsers. Engeland heeft in de gaullis tische Europese conceptie geen enkele rol te vervullen. Dit is, zeker voor de kleine landen in de EEG geen opgewekt per spectief. Voor de oude generaal ziet het er alle maal vrij gunstig uit. Niettemin zijn er ook omstandigheden die voor hem zorge lijk moeten zijn. De Gaulle is niet jong meer en hij duldt, als autoritair man, geen mensen met eigen mening om en onder zich. Voorlopig is er geen figuur met allure, die de fakkel kan overnemen, mocht De Gaulle om welke reden ook uitvallen of zich terugtrekken. En ten slotte: de gebeurtenissen van de afge lopen maanden hebben aangetoond, dat de oppositie over machtige middelen be schikt. Het najaar zal leren of die mid delen ook gebruikt worden. Zelfs De Gaulle kan zich geen permanente sociale of economische onrust veroorloven. HAVANNA (Rtr-AFP) In Cuba is het dagboek uitgegeven van Ernesto „Che" Guevara, de Cubaanse leider die zijn ministerspost en andere hoge func ties eraan gaf om sich te wijden aan de revolutionaire beweging in Latljns-Ame- rika en vorig jaar oktober als guarillalei- der in Bolivia sneuvelde. Het dagboek, dat 345 bladzijden telt, is door „Che" in sljn guerillaperiode geschreven. Naast mededelingen over het verloop van de strijd komen er beschrijvingen van het harde leven in het oerwoud In voor. Het la gratis verkrijgbaar. Premier Fidel Castro schrijft in een voorwoord, niet te kunnen onthullen hoe het dagboek in Cubaanse handen is geko men. Er was in ieder geval niets voor betaald, (de authenticiteit wordt aange- vohten door president Barrientos van Bo livia, die zegt dat het dagboek nimmer het land is uitgebracht. Cuba heeft vol gens hem behoefte aan het scheppen van legenden.) Castro schrijft, dat zowel de Boliviaanse regering als de Amerikanen „evidente redenen" hadden om het dag boek niet te publiceren. Guevara had bij voorbeeld „de enorme onkunde van het Boliviaanse leger" aan het licht ge bracht en de „talloze slagen die dit leger moest incasseren van 'n handjevol vast beraden guerillastrljders". Felle kritiek levert Castro, in navolging van „Che", op de leider van de Boliviaanse commu nistische partij, Mario Monje, die blijk had gegeven van „grof chauvinisme". Dergelijke zogenaamde communistische leiders, aldus Castro, staan wat interna tionalisme betreft nog niet op het peil van de stammen die tegen de Spaanse kolonisatie vochten. Monje heeft volgens hem Guevara's actie o.a. gesaboteerd door in La Paz militante communisten op te vangen die op weg waren om zich bij de guerrillastrijders aan te sluiten Intern, congres katholieke pers in Berlijn geopend BERLIJN (KNP) In het BerRjnse Oongrrespaleis la vanmorgen het achtste internationale congres van de katho lieke pers begonnen. Meer dan 500 katholieke Journalisten uit 46 ver- achllldende landen zijn er aanwezig. Voor de laatste maal is voorzitter Ralmondo Manzinl, hoofdredacteur van de Oeservatore Romano, die na een ambtsperiode van zee jaar zijn voor zitterschap moet neerleggen. In een boodschap aan het congres schrijft de Paus, dat de katholieke jour nalist speciaal tot taak heeft ook loyaal tegenover de Kerk te zijn. Wanneer de kerkelijke leiding eenmaal een stand punt Ingenomen heeft, dan is het fout als die richtlijnen niet goed overkomen en verwarring en duisternis onder de gelovigen wordt veroorzaakt. Ook moet de katholieke journalist compromisloos optreden als men tegen het evangelie Do Paus herdacht in ztjn schrijven speciaal de overleden secretaris-gene raal pater E. Gabel, wiens woorden de afgelopen jaren in het Vatlcoan soms bflval en dikwijls tegenstand uitlokten. De Paus citeerde Ga bels woorden, dat de katholieke pers moet dienen om de binnenkerkelijke dialoog mogelijk te maken. En ook, dat de katholieke pers nodig bltjft In deze tijd, juist om de wereld de stem van de katholieken te laten horen en de dialoog met haar ts voeren. Kritiek op dagelijks bestuur Ds. Knott verlaat VPRO-bestuur HEERLEN, (A.N.P.) Ds. J. Knot, wet houder van sociale zaken van Heerlen, die negen jaar hoofdbestuurslid is ge weest van de VPRO beeft z(jn functie gisteravond neergelegd. Hl) had al ge ruime tijd kritiek op het eigenmachtig optreden van het dagplljks bestuur. Gisteravond verklaarde h(j de jongste ontwikkelingen niet meer met zijn ge weten in overeenstemming te kunnen brengen. Tegelijk met ds. J. Knot legde de hoofd redacteur van de .Friese Koerier", de heer Laurend ten Cate zijn functie als lid van het algemeen bestuur neer. Ook hij had kritiek op het dagelijks bestuur, dat naar zijn zeggen de richtlijnen van het algemeen hoofdbestuur negeert en steeds zelf het roer in handen neemt. Het ontslag van de heren Poelstra en Jelsma achtte hij volkomen in strijd met de afspraken, die na afloop van de bewogen ledenvergadering te Hilversum zijn gemaakt. In VPRO-kringen verwacht men bin nen afzienbare tijd de benoeming van een programmadirecteur als opvolger van ds. I. van Houte. Nog steeds acht men daarvoor de heer Henk Schaafsma, adjunct-directeur van dc Utrechtse school voor de journalistiek, een serieuze kandidaat. Dat Arie Kleywegt in zijn oude functie zou worden ge handhaafd, acht men onmogelijk. Mis schien mag hij voorlopig in een lagere positie terugkeren. De beraadsgroep van de VPRO onder leiding van prof. Van Esland zal binnenkort contact op nemen met de oppositiegroepen. VAR A's Achter het Nieuws bestond gis teren opnieuw uit een niet direct op nieuws aansluitende documentaire. Met alle begrip dat we kunnen hebben voor door de vakantie ondermande nieuws rubrieken is het toch een onbevredi gende situatie dal tussen J.l. donderdag en a.s. woensdag (beide Achter het Nieuws) er op t.v. geen enkele moge lijkheid is om, buiten het N.T.S.-jour- naal om. iets aan nieuwsvoorziening te doen. Dc t.v. schiet hier duidelijk tekort. De VARA-documentaire handelde over huwelijksbemiddeling zoals die in ons land wordt bedreven. Ze was nuttig in zoverre ze w'ees op malafide praktijken van sommige (desnoods de meeste) van de bureaus die zich hiermee bezig houden. Maar ze was bepaald ook heel ongenuanceerd door alleen pech- gevallen te tonen en daarmee te sug gereren dat alle bureaus er flessen- trekkerspraktijken op na houden. Er zullen, nemen wU aan. ioch ook wel eens huwelijken tot stand komen als gevolg van de activiteiten van deze in- stellli>:rn. Al waa bet maar dank zij de aangeprezen, op niet-commerelële basis werkende, onder hen. Maar ook de woordvoerder van deze laatste groep kwam niet verder dan een reeks dor van een papiertje afgelezen zaken. 7.o'n documentaire heeft zin als ze met cijfers komt. Er kwamen geen cijfers, zodat alleen dc waarschuwing tegen malafide praktijken overbleef. Als geheel een nogal negatieve voorstelling van zaken Eerder op de avond bood de VARA het Tingel-Tangelcabaretprogramma dat de Hovings vorig jaar in het Holland Festival ten doop hielen. Een goed stuk cabaret dat milde spot dreef met rand verschijnselen van culturele manifes taties. Wel een programma dat om volledig gewaardeerd te worden be kendheid met die randverschijnselen vooronderstelde. Percentsgewijze een heel gering aantal van de t.v.-kijkers dua. Vf- Utrecht was Berlijn al tweemaal voor (Van onze filmredactie) BERLIJN Men Is blijkbaar stil zwijgend overeengekomen, dat het land dat met de organisatie van de Olympische Spelen is belast tevens voor een artistiek verantwoorde olympische film zorgt. Kon Schikawa zorgde vier jaar geleden voor een in drukwekkende film over de spelen in Tokio, waarbij bij in rmzendknappe vorm het accent legde op de Inzet en de concentratie van de deelnemers. Claude Leloucb, belast met de pro- duktie van „13 dagen in Grenoble" maakte het zich voor de Olympische Winterspelen 1968 veel gemakkelijker. Speels en weinig gecoördineerd gaf hU een reeks zeer persoonlijke im pressies. Zo persoonlijk dat Frankrijk en met name skikampioen KUly alle aandacht krijgt en die onderdelen, waar voor Frankrijk geen goud te behalen was met enkele korte flitsen worden afgedaan. Mocht men destijds Leni Reefenstahls olympische film over de spelen te Berlijn anno 1936 propaganda noemen, Lelouch legt er nog een schepje bovenop. Het feit. dat de film als sluitstuk voor het festival in Cannes was bedoeld zal daar niet vreemd aan zijn. In Berlijn, zonder steun van bet chauvinistische Franse publiek, ging de film goed af. Grenoble en de voorbereidingen in de stad zelve zou Lelouchs film net zo goed „13 dagen met Killy" genoemd kunnen worden. Een enkele maal slechts weet de maker ons de mens in de spelen te onthullen bijvoorbeeld in het van pijn en teleurstelling ver trokken gezicht van de verongelukte skiër tijdens de training voor de af daling, maar meestal blijft Lelouch steken in wat oppervlakkige beeld- grapjes, die een Bert Haanstra in dringender en met een climax zou hebben gebracht. De Gaulle, een war me plaid van de hand wijzend en aan een roos snuffelend, zorgt nog voor een klein lachertje, maar voor het merendeel beperkt de film zich tot het wat goedkope effect van de opge wonden, dan wel ongeïnteresseerde toeschouwer in close up. Onze schaat senrijders en -rijdsters komen maar heel even in het beeld, het ijshockey bleef beperkt tot beelden uit de wed strijd RuslandTschecho-Slowakije (4 5 en het bobsleeën zit bekneld tus sen lange sekwenties skiën met Killy in de hoofdrol. Ook ruimde Lelouch nog ruimte in voor een beatfestijn, de verkiezing van Miss Olympische Spe len en een balletopvoering, het geheel voorzien van een achtergrondmelodie, die in „Un homme et une femme" of „Vivre pour vivre" op zijn plaats was. maar bij de spelen beslist detoneert. Met alle bewondering voor bepaalde stunts van de cameraploeg o.m. een afdaling en een slalom met de camera in de hand is toch wel duidelijk gebleken dat Claude Lelouch on danks de medewerking van 'n Fran cois Reichenbach beslist niet de tieke reportage van dit sportief eve- Twee films, die al een half jaar ge leden in Nederland tijdens de Utrecht se Cinemanifestatie werden vertoond heeft men in Berlijn doodleuk als we reldpremière geannonceerd. Jean Luc Godards „le Weekend" kreeg wel de meest controversele ontvangst van het festival. Luid applaus van de Go- dardfans, die trachtten het boegeroep en gefluit van het gechoqueerde deel van het publiek te overstemmen. Dc versie in Berlijn vertoond bevatte heel in het begin een scene, die wij in Nederland om onbegrijpelijke re denen niet te zien kregen. Jean Marie Straubs „Chronik der Anna Magda- lena Bach" vestigde een nieuw record namelijk dat van het grootste aantal weglopers. Een record dat tot op dat moment op naam stond van de Ita liaanse film „Zoiets als liefde". Straub zelf was niet verschenen omdat hij zoals hijzelf verklaarde niet nog eens voor schut wilde staan zoals drie jaar geleden toen in Berlijn zijn „Nicht versöhnt" werd uitgejouwd. De derde reeds in Nederland vertoon de film was onze eigen bijdrage „Ni kolai vaq der Heydes „To grab the ring" in Berlijn onder de titel „Agent ohne Glück" vertoond. De film werd zelfs in de zwakke Berlijnse episode niet met boegeroep ontvangen, kreeg zelfs een beleefd doch uiterst mager applaus en maakte zo weinig indruk zowel in positieve als in negatieve zin dat er de volgende dag vrijwel Reen regel over geschreven werd. Ook de persconferentie Van der Heyde en acteur Al Mancini waren aanwezig trok weinig belangstelling maar gaf Al Mancini even de gelegenheid zijn medeleven met Nikolai van der Heyde te betuigen omdat deze onder abnormaal slechte omstandigheden had moeten voltooien. Het was een welgemikte schop tegen de schenen van producent John Rosinga. Met nog drie films in competitie voor de boeg die van Orson Welles, Du- sau Makavejev en Carlos Saura is Jan Troells „Ole dole doff" sterk fa voriet, ook al zou de Beer wel eens bij acteur Per Oscarson terecht kun nen komen en een ander werk de Beer voor de beste film kunnen krijgen Claudia Cardinale en Lee J. Cobb in een scene uit „De dag van de uil", een Italiaanse thriller, die niet kansloos moet worden geacht voor de Gouden Beer". Ralph Nelsons „Charly" een in nogal slechte smaak gemaakte scien ce-fiction verhaal over een debiele man, die na een hersenoperatie voor korte tijd een genie wordt staat bij het publiek hoog genoteerd. De Ita liaanse film „De dag van de uil" de hopeloze strijd van een enthousiast en integer politieman tegen de mafia op Sicilië is evenmin helemaal kansloos. Geheel buiten het Holland Festival om is er momenteel in Delft toneel van uit zonderlijk soort te zien. Het gaat om een lustrumvoorstelling van het Delfts Stu dentencorps, dat man en macht heeft ingezet om de traditionele voorstelling veel allure te geven. Er Is een produktie ontstaan, die best in het programma van het Festival had mogen worden opgenomen, al was het alleen maar vanwege de hoe veelheid nieuwe theatermiddelcn, Kleurentelevisie, stereofonische ge luidseffecten, film, diaprojecties, inge wikkelde belichtingen, dat zijn de lou ter technische middelen, die in het to- de voorstelling een belangrijke functie hebben. „Ijzerhand" heet het stuk, het is een bewerking door Nic Brink van John Ardens „Ironhand", dat teruggaat op „Götz von Berlichin- van Goethe. Het wordt gespeeld in de aula van de t.h. en het gebouw van architect Bakema blijkt een geweldige theater, dat ongelooflijk veel mogelijk heden biedt. Ruimtelijk Voor dit stuk hebben regisseurs Bram van der Vlught en Nic Brink in de zaal een enorme toneelvloer laten bouwen, zodat men een publiek-spelers verhou ding krijgt die heel direct is, omdat het stuk overal, in het totaal van de ruim te, plaatsvindt. Daarmee is misschien wel het sterkste element van de voor stelling genoemd: het gebruik van de theaterruimte. Onmogelijk op het toneel te brengen gevechtshandelingen (als de belegering van een burcht) worden met eenvoudige maar tegelijk zeer hel dere mies-en-scènes volledig gesugge reerd, in al hun details. Götz von Berlichingen is de zestiende eeuwse Duitse held aan wie ook Sartre stuk wijdde: „Le Diable et le Bon Dieu". In de diverse bewerkingen, die het achtereenvolgens onderging is dit stuk een drama geworden, waarin de problematiek van vrijheid en orde traal staat. held op hei eind sterft zegt hij: „Nu pas zie ik dat orde niet be staat zonder vrijheid". Het leven var deze vechtersbaas met een ijzeren hand (letterlijk op te vatten: hij heeft kunsthand van ijzer), is een langdurige strijd om die vrijheid te verkrijgen. In een heel groot aantal korte scenes 140 taferelen wordt die strijd vertoond. Twee groepen staan tegenover elkaar: het hof en het volk. Götz hoort tot de laatste. In beide groepen bestaat onder linge verdeeldheid en strijd om dt Door een heel knappe vondst van de corontwerp Gert Jan Meijer zijn die ee werelden op de toneelvloer duide lijk zichtbaar. Er zijn vierkanten, zoals in een schaakspel (een belangrijk ele ment in de voorstelling), die op verschil lende niveaus zijn gebracht en twee ba- siskleuren hebben. De bruine speelvlak ken zijn voor het volk, de blauwe voor „het hof". Via John Arden de Engelse toneel schrijver die door het Nederlandse be roepstoneel tot nog toe schandelijk is miskend) heeft Nic. Brink heel duide lijk afstand genomen van Goethe, wiens stuk werkelijk niet meer te brengen valt In de geëxalteerde vorm waarin het is geschreven. Jaren geleden zag ik een Duitse voorstelling ervan (mol grote acteurs Edward Balser en Maria \Vim mer) die de onmogelijkheid zeer duide lijk aantoonde. Distantie In Delft werkt het stuk echter. Door vele scenes op een heel eigen manier op te lossen, komt er een aangename dis tantie tot het stuk. De manier waarop een garde Zwitserse soldaten op een be paald moment optreedt is zo n effect. Verder de vertoning van bepaalde film fragmenten, vooral de westernbeelden op muziek utt de pastorale van Beetho ven, wanneer de boerenbruiloft ver stoord wordt door invallende troepen. Op andere momenten is de film weer een versterking, soms zalf concretisa- i simpele ont- i gebruik maakt. ring van de gevoelens van de personen, zoals die beelden waarin men een jong ridder met een courtisane aan een rijke dis ziet -eten, terwij Lal} vóór het ptojec*-*1 P tiedoek niet meer aarr eei moeting hebben. Het visuele element in de voorstel ling is versterkt door het gebruik van televisiecamera en een aantal moni tors (kleuren), waardoor men in grote waarin veel personen op het toneel staan, close-ups kan maken van belangrijke figuren. Ook op andere mo menten werkt die televisie als contrast of versterking erg goed. De regisseurs lijken in hun tekstbe handeling minder gelukkig. Spelmoge- lijkheden hadden er meer in gezeten, dan ertoond wordt, al moet wor den gezegd dat vele rollen heel redelijk tot uitstekend worden gebracht. Dat geldt vooral voor Betty Groen, die de courtisane met grote allure en zuiver theatraal gevoel bracht en Wouter Wun- ster, die de page van Adelbert ook heel 'eel meegaf. Ook de rollen van Götz (of Guts. zoals hij in Delft heet), Sikkingen en Joris waren erg interessant. De re- giseurs Bram van Vliet en Nic. Brink hebben gezamelijk een sterke prestatie geleverd. Zij zouden in staat moeten worden gesteld de hier ontworpen tech nieken verder uit te werken zodat dit ten goede zou kunnen komen aan 't Neder landse toneel in zijn totaliteit. Voor de voorstelling van „Ijzerhand" zijn bijzonder veel mensen in touw. Tot in elk detail is hij overdacht, is er vooi vorm en inhoud iets boeiends uitgeko men. Om deze vorm van totaal theater is „óJzerhand" een bezoek meer dar waard. Men kan behalve 'n geweldige voorstel ling, waarin ontzettend veel te zien, t< horen en daardoor ook te doen valt vooi de toeschouwer, ook 'n zeer merkwaardi ge pauze meemaken (geheel in stijl), die de gelegenheid biedt met medewerk sters in contact te komen. Nog vijf maal te zien in Delft: op 3, 4, 5, 8 en 10 juli, waarbij men de tekstuitgave voor een luttel bedrag van een rijksdaalder kan kopen. In Delft staan overal pijlen via welke men de plaats van handeling kan bereiken. JAN VERSTAPPEN RADIO PROGRAMMA HILVERSUM I (402 m) - Nieuws. 18.16 Radiojournaa srkest en zangsollsten. GONK-prograr e-hoorspel. (dl.8). 21.22 Zli dlojournaal^NRU: *22.55 Het HILVERSUM 1 i - KRO: 18.00 Ste rbeschouwing. 19.15 Van je buren orkest: moderne en klassieke m pauze: Ontwikkeling ls de nieuwe de vrede(II), 22.00 Mannenkoor. Nieuws. 22.40 Overweging. 22.45 De zir gewijde muziek. 23.00 Kansen godsdienstig klankbeeld- 23-30 lofobhmutlek. 23.55**4.00 NledWs. Grammofoonmuzlek. 18.4! 9.55 Grammofooni 18.55 Grammofoon- ïzlek. 19.45 Syndicale kroniek. (In de pauze: WOENSDAG ochtendgymnasl trijdlled. 7.23 Stere jziek. VPRO: 7.54 8.11 Op sleeptros: platenpro- lutomobilisten. (8.30 Nieuws. >erettemuzlek. 9.4S Voor d« Promenade orkest: klassiek» (gr.). 15.20 Stereo: NEDERLAND I (STER- reclameuitzendingen o 18.55, 19.03, 19.56 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort AVRO: 19.06 uur: De Monkees, tv-seri 19.32 uur: De vliegende non, NTS: 20.00 uur: Jóurriaal1" AVRO: 20.20 uur: Delftse studenten almanak, lustrum programma 20.45 uur: Galashow met Josephine Baker 21.30 uur: Venster op het Oosten, documentaire NTS: 22.10 uur: Tweede journaal NEDERLAND II (STER- reclameuitzendingen om 18.55 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws Fn het kort 19.03 uur: De Verrekijker, jeugdjournaal 19.15 uur: Van gewest tot gewest 19.35 uur: Holland Festival Magazine 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Holland Festival 1968 23.05 uur: Tweede journaal Televisie morgen De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. HILVERSUM AVRO. 20.45-21.22 uur: Mijn naam is C luisterspelserie NRU: 22.55-23.55 uur: Het muziekleve Nederland van vóór 1940 HILVERSUM II KRO: 20.00-21.35 uur: Het Brabants Orkest 23.30-23.55 uur: Tussen waken en dromen 7.00, 8.00. 11.00, 13.00. 16.00, 18.00, 19.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00. 7.30. 8.00, 8.30. 12.30, 18.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 1.03 Muziek-lez crijk. AVRO: 13.0 lesten. 15.00 Nieuws. 15.0! populair verzoekplatei Nieuws. 16.03-18.00 Si rberlcht. 19.30 0-32.15 Nieuws en berichten. Amerikaanse show van Toon naar Den Haajr MAASTRICHT Van 2 tot en met 5 september zal Toon Hermans in Sche- veningen zijn Amerikaanse .One-man- show" presenteren als afsluiting van de korte Nederlandse tournee, die hij maakl alvorens op 19 september de première te geven In het Canadese Toronto. Met lel concert, in De Di ■eft het l kaansc Broadwavproducenten hem in- ^g^^^o de" Waart Mogelijkheden in de vorm, waarin nen een Canzon d 12 van de illustere Jiovanni Gabrièli (1557-1613). De com- >onist liet hier in de keuze van de in- ■eden zal hel e Rotterdam nds Blazers- met zijn lei- betekende, dat we er ook klarin en een saxofoon in meenden te kleuren, timbres, die ons inzii ider goed pasten in het ,,pale ar 'och: het geheel maakte een dii derdaud „Ik hier cht i unbieden dat i land i baat", verklaarde de ge vierde kleinkunstenaar. „De mogelijk heid van een mislukking is zeker nie( uitgesloten. Je weet nooit hoe zoiets kan uitpakken. Mocht het echter niet aan slaan, dan kom ik terug naar Nederland Een nieuwe Nederlandse show heb ik nog niet, maar ik kan de Amerikaanse meteen in het Duits gaan brengen. In Wenen bijvoorbeeld, sloeg ie na een moeilijke inzet enorm aan". Om zich daarnaast ook nog financieel een beetje veilig tc stellen bij een eventueel fiasco verschijnen er binnen afzienbare tijd een paar grammofoonplaatjes met liedjes als „Genie-Aaltje" en een boekwerkje onder de titel „Toon", dat enkele sketch- werkjes omvat alsmede een serie snel- gedichtcn. rijmen en ernstige teksten ietwat Het geheel is versierd met foto's, teke- j dit nlngen en schilderijenprodukties heid het publiek nader heden en werkeUjkhedi bepaald domein der lo< ■r eens bewezen. Wat Gabriëli spelenderwijs bereikte, schare pespecia- we bedoelen het scheppen van een ruim- cl. die met delelijke werking van de klanken, deed uie zouden eraan Jan van Vlijmen (geboren 1935) its te edelmoedig- met zijn ..Per diciasette" een op- bij de mogelijk- drachtswerk van de gemeente Amster- ii. levend in een dam, dat hier in eerste uitvoering nkunst, u'il bren- ging heel nadrukkelijk, heel opzet telijk. Toon Hermans sell Mogelijkheden en werkelijkheden: de laatste zich ditmaal openbarend in de ontroerend schone weergave van de Se renade K.V. 361 van Wolfgang Amadeus Mozart, waarmede men de avond be sloot. Een klinkend bewijs van de per manente kunde eerste hoboïst en eer ste fagottist waren hier de besten on der de goeden deed zich hier gelden, gestimuleerd door een waarlijk welda dige overtuiging; overtuiging soms met e grote kracht beleden, doch wellicht toe te schrijven aan het 1 ietwat te nadrukkelijke élan van diri- De hele zaal speelde mede, geconsta teerd 'net feit, dat drie fluiten achterin waren opgesteld als tegenwicht tegen de zich op het podium bevindende 4 hoorns en 3 fagotten. De rest der instrumen talisten hobo, aboe d'amore, Engelse hoorn, klarinet, basklarinet, tenorsax waren rondom het publiek op de bal kons gezeten. Uit alle hoeken en kanten kwam er de muziek: door de fluiten werd de hoor der letterlijk in zijn nek gekeken...! ges Kdo de Waart. rin optraden, door de rivalitei- de verschillende partijen, die zich erin lieten gelden: zulks in veelal fraaie kleuren. Toch voelden we ons na deze eerste auditie niet volkomen geluk kig. Waarheen leidde deze strijd? Naar een overwinning van een der partijen, naar een algehele overeenstemming1 Voor ons was het een spel, dat met re- Na Jan van Vlijmens opus werd ons nog «en concert voor viool en blaasor- kest viin Kurt Weill (1900-1950) geboden, waarin Nell Gotkovsky op kundige wijze solieerde. Dit van 1924 daterend werk bleek wel zeer door de tijd van zijn ont staan bepaald te zijn: hoewel voor de concertzaal, de echte concertzaal be doeld, wordt u geknipoogd naar de mu sic-hall, naar de instrumenten en de jazz, die zich daarin toenmaals deden gelden. Ook Maurice Ravel heeft dat ge daan, hij deed het alleen duizend maal beter I Bepaald boeiend was dit concert niet, ook ambachtelijk waren er tekorten. Zo werd in het eerste deel de solist geheel door het blazersensemble overspeeld: wat bepaald niet aan de executanten lag. Wat ons aangaat: deze première mag rustig een dernière zijn...! BR.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2