S)e£(2ld6e(SoiiAcmt N.S. in 1967: verlies van 94 miljoen Cijfers geen maatstaf voor nut van bedrijf Ook over dit jaar tekort Radikalen moet voorman missen VOORZITTER BOGAERS WEG NOG MOOIER 3.95 JAMIN Warm te- grillen hier en elders Treinongeluk bij Lyon eist zeven doden Slachtoffer van fraude is Interpol te vlug af In Hoevelaken moet verkeer voortaan stuivertje leggen PAPENGRACHT 32-LEIDEN postbus n - telefoon 2093a - redactie 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20828 GIRO 10 30 03 - Bank: Amro-Bank N.V, Lelden DIR.: C M DRABBE - J F J M KOENS HOOFDREDACTEUR L C. J ROOZEN ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w 1.04; p. mnd f 4 45; p kwart 13 35; fr p post 16.20 ADVERTENTIES 22 ct p ram Telefoontjes 2 KLACHTEN bezorging tel 33839 (18.00—19.00 uur) DINSDAG 2 JULI 1968 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BELANGRIJKE TEMPERATUURDALING De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI. geldig tot morgenavond: Half- tot zwaarbewolkt met plaatselijk enkele regen- of onweersbuien Naar west tot zuidwest ruimende wind en belangrijk lagere temperaturen. 17.485 59e jaargang, i UTRECHT. De Ned. Spoor wegen boekten vorig jaar een verlies van 94 miljoen gulden, na aftrek van 35 miljoen gulden rijks bijdrage in de bedrijfsvreemde lasten. In vergelijking met 1966 is het verlies met ruim 15 miljoen gulden gestegen. Verwacht wordt, dat hef verlies in het lopende jaar op hetzelfde niveau als vorig jaar zal liggen. Het bedrijfseconomische resultaat is teleurstellend, maar geen maatstaf voor de maatschap pelijke betekenis van het bedrijf in de huidige samenleving, zegt de directie van de N.S. in liet jaarverslag over 1967. Het sterk groeiende autobezit deed het reizigersvervoer verder teruglopen, namelijk met 5.5 miljoen of drie pereent reizigers. Dank zij tariefsverhoging ste gen desondanks de inkomsten met drie percent. Het goederenvervoer bleef in omvang en opbrengst ongeveer gelijk. In het totale vervoer daalde het aandeel van de NS door de sterke concurrentie van het vervoer over de weg en te water. De dochterondernemingen in het streek- busvervoer hebben ook met een krimpen de vraag te kampen. De N.V van Gend en Loos ontwikkelt zich gunstig. Bij de NS is de personeelssterkte in de laatste vijf jaar met twaalf percent (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Drs. P. Bogaers is om gezond heidsredenen afgetreden als voorzitter van de Politieke Partij Radikalen. Hij heeft voor hij met vakantie ging laten weten, dat hü na zijn herstel weer zijn beste krachten aan de opbouw van de nieuwe partij sal geven. Voorlopig zal het voorzitterschap worden waargenomen door de twee vice-voorzitters, E. van Dam uit Renkum en mr. E. Jurgens uit Amsterdam. „Een klap voor de partij", *0 typeerde drs. Aarden, fractievoor zitter van dc Radikalen in de Tweede Kamer, het aftreden van drs. Bogaers. Er zal gauw gezocht worden naar een geschikte opvolger. Drs. Aarden heeft duidelijk laten uitkomen, dat alléén medische redenen tot het aftreden hebben geleid. De heer Bogaers stond bekend om zijn onvooa- stelbare werkdrift. Die kenmerkte hem al in de tijd dat hij directeur was van het wetenschappe lijk bureau van het Nederlands Katholiek Vak- verbond toen KAB en lid van de Tweede Kamer. Hij reisde heen en weer tussen Utrecht, Brussel en Den Haag en werd in onderhandelingen gevreesd om zijn fabelaohtige feitenkennis. Een andere eigensahap van hem heeft geleid tot zijn vertrek bij het NKV. Als drs. Bogaers iets in zijn hoofd heeft, laat hij dat niet meer los. Uiteindelijk moest bij het NKV de wetenschappelijke mede werker wijken voor de op dc praktijk ingestelde bestuurders. In 1963 werd de heer Bogaers minister in het kabinet-Marijnen; in 1965 ging hij over naar het kabinet-Cals. Na de „nacht van Sohmelzer" in oktober 1966 kwam hij niet in het kabinet terug. Sindsdien stond hij als minister op wachtgeld. Toen drs. Bogaers een paar dagen minister van Volkshuisvesting was, zette hij het ministerie op zijn kop door zijn onorthodoxe werktempo. Hij trommelde een van de eerste zondagen dat hij in functie was al de topambtenaren bijeen en bleef ze om feiten, studies en cijfermateriaal ach tervolgen. In Bogaersstijl heette het stuwende en bezielende beleid op „Volkshuisvesting"' al gauw: pluriform en expansief bouwbeleid. Dit beleid werd uiteengezet in dikke nota's, stug en moei zaam geschreven, waaraan de heer Bogaers op het allerlaatst nog allerlei veranderingen aan bracht. Hij bemoeide zich niet alleen met de grote lijnen, maar ook met punten en komma's. Dik wijls was hij al 's-mongens vanuit Laren vóór de ambtenaren op het ministerie. Als een van de laatstcn ging hij weg. Voor de weekeinden nam hij dikke pakken ter bestudering mee naar huis. In de loop van vorig jaar werd steeds duidelijker dat de KVP minder en minder beantwoordde aan zijn radicale politieke opvattingen. In december zei hij op de partijraad in Arnhem, dat nog „een minimum aan vertrouwen" aanwezig was. Ook dat verdween spoedig. HU werd voorzitter van de Politieke Party Radi kalen. die hU in „het nieuwe land" van Dronten met enthousiasme en bezieling presenteerde. „Geef de mens meer ruimte om mens te zUn", werd zjjn ninderd. Maar daar staat tegenover, eenheid in het dat de personeelkosten in die tijd rrfëT 70 percent zijn opgelopen. Daarom is het dringend noodzakelijk de taken te verrichten met zo weinig mogelijk men sen, aldus de directie van de NS. Door gezamenlijke inspanning en in grijpende maatregelen zal de positie van het bedrijf op een aantal punten uit eigen kracht kunnen worden versterkt. Maar, aldus de directie, aan zichzelf overgelaten zou de NS gedwongen zijn geleidelijk grote delen van het bedrijf te sluiten. De oorzaak daarvan ligt al lereerst bij het reizigersvervoer, dat de ongunstigste verhoudingen tussen op brengsten en onkosten te zien geeft. Voortzetting van verliesgevende activi teiten, die door de overheid tegen de laagst mogelijke kosten worden gewenst, maakt een financiële regeling met de overheid speciaal voor het reizigersver voer noodzakelijk. Regeling rijk In de tweede helft van dit jaar zal de cijfermatige grondslag klaar zijn voor een tussen het rijk en de NS over een te komen vergoedingsregeling voor de reizigerssector. Zo'n regeling moet het de NS mogelijk maken het reigers- vervoer op het gewenste niveau tegen de laagste kosten zonder verlies te doen. Dc prijs zal in redelijke verhouding tot het maatschappelijk nut moeten staan. Uiterlijk 1970 dient er een regeling tus sen het rijk en de NS te zijn, waarop de toekomstige ontwikkeling kan worden gebouwd. Hierbij zal de betekenis van het rail verkeer in het openbaar vervoer en de ruimtelijke ordening moeten worden aan gegeven. Hiervoor is aan het Nederlands economisch instituut te Rotterdam een studie-opdracht gegeven. Voor het be drijfsbeleid op korte termijn wordt een streefpjan 1970-1975 voorbereid. Samen spel binnen het openbaar vervoer moet tot de hoogste graad worden opgevoerd. de randstad moet er meer r komen. 7n het jaarverslag wordt verder ge zegd. dat moet worden getracht door allerlei maatregelen de daling van het reizigersvervoer te keren. Voor de be vordering van hel openbaar vervoer wordt het noodzakelijk geacht, dat de parkeervoorzieningen bij de stations val len onder de infrastructurele werken, waarvoor de overheid financiële steun verleent. Parijse correspondent (ADVERTENTIE) Breek uit Amerika. Shampo 3.50 Creme Rinse 3.50 tijdelijk samen voor Maak nu voor deze prijs kennis met Breek Crème Rinse en shampo. Breek Crème Rinse maakt klitterig en springerig haar na het wassen weer zacht en soepel. Dankzij het geheim van cocosolie wordt het kammen van uw haar ng ongekend gemakkelijk. LYON Een spoorwegongeluk bij Lyon heeft het leven gekost aan 7 reizi gers. Men telde vannacht 72 gewonden van wie 20 in ernstige toestand verkeren, en enkelen in levensgevaar. Het ongeluk gebeurde met de snel trein Parijs-Marseille, die om 13.51 uur in Lyon had moeten aankomen. Onge veer 23 kilometer ten noorden van Lyon, bij Saint Germain au Mont d'Or, liep de trein met een snelheid van 120 kilometer uit de rails. Vier wagons bleven aan de locomotief vastzitten, maar de schok was zo hevig dat een van deze wagons verticaal op de rails kwam te staan. Tien andere wagons ontspoorden en kwamen dwars over de rails te liggen. Hulp was onmiddellijk ter plaatse, niet alleen van de boeren uit de omtrek, maar ook van ambulances van het Rode Kruis en van het leger. De brandweer- liëden hadden de grootst mogelijke moei- tp de doden en gewonden te herkennen Want de meeste reizigers zaten in hemds mouwen in de trein vanwege de schier ondraaglijke hitte en hadden geen iden titeitsbewijzen bij zich. Een helikopter bracht de meest ernstige gewonden naar hel Herriotziekenhuis in Lyon, waar alle beschikbare geneesheren ter stond aan de nodige operaties begonnen De minder ernstige gewonden bleven langs de rails zitten, beschermd tegen de zonnehitte door parasols. In de trein zaten ongeveer 900 passagiers, van wie de meeste hun vakanties begonnen Wiltondirectie: geen fusie MF ROTTERDAM (ANI'i llr directie var. de N.V. Wilton E ij en oord Bronswerk in Schiedam heeft vanmorgen de berich ten als zoo een fusie op handen zijn lussen dit concern en de Verenigde Machinefabrieken VMF In Amsterdam categorisch tegengesproken. De directie van Wilton wilde wel mee delen dat er op het ogenblik besprekin gen gaande zijn tussen beide concerns, maar deze hebben slechte ten doel, na te gaan of een samenwerking tussen beide bedrijven op deelgebieden tot voor delen kan leiden. Van de VMF-directie ls vernomen dat er wel besprekingen met Wilton-Fijenoord over verschillende mogelijke samenwer: kingsvormen worden gevoerd, maar dat het op dit moment niet mogelijk ls mede te delen of het hierbij tot pen fusie zal komen en zo ja. wanneer. (Het commen taar van de VMF-directie verschilt dus in aovere met dat van de leiding van de Wilton, dat de totstandkoming van een fusie niet uitgesloten worrdt geacht). Mr. v.\ ollenhoven beëdigd als officier (Van - verslaggevers) Het zou zo inderdaad wat gemak kelijker gaan. Jan Janssen heeft beslag gelegd tijdelijk op een motor van de begeleidende gendar mesi. De helm is wat zwaart maar daar staat tegenover dat er een zendertje en ontvanger ingeboutcd is, zodat Janssen op deze manier volledig op de hoogte zou blijven van het doen en soms ook laten van ploegmakkers en concur renten. Helaas, het was alles maar tijdelijk. Janssen zal de Tour op eigen kracht moeten rijden. ADVERTENTIE theespritsjes 250 gram van 79 voor 69 niet duur wel heerlijk (Van onze correspondent VENLO Dank zij het speurwrrk van een Maastrichtenaar is in het Oos tenrijkse Zeil am See de 3.~>-jarige Ven- Ionaar Peter D. ingerekend. D. wordt ervan verdacht, dat hij de Maastrichte naar voor 30 mille heeft opgelicht. Samen met zijn landgenoot exploi teerde verdachte vorig jaar enkele eet huizen in de Noorditaliaanse plaats Rias. D. zou in een der eethuizen ge- I durende lange tijd de dagontvangsten in eigen zak hebben gestoken. Toen de Maastrichtenaar argwaan begon te krij gen en de politie inschakelde, had zijn compagnon de benen genomen. De Ita liaanse politie organiseerde een groot scheepse speurtocht, maar slaagde er niet in om D. te vinden. Ook de inscha keling van Interpol had geen resultaat. De Maastrichtenaar stelde daarop zelf een onderzoek in en speelde het klaar om de verblijfplaats van D in Zeil am See te achterhalen. UTRECHT (ANP) Op het verkeers plein Hoevelaken is vanmorgen bet ver keer van de oude rotonde omgelegd op de dezer dagen gereedgekomen „ver- keersstuiver". De stuiver is als onder deel van het totale reconstructiepro gramma om de oorspronkeiyke, sterk verouderde rotonde aangelegd. De verkeersomlegging gebeurde in de ochtenduren. Met de omschakeling is vanoahtend de eerste van de beide werk- (azen van de reconstructie van het knooppunt rijksweg 1 (Amsterdam-Apel- doorn-Oldenzaal) met rijksweg 28 (Utreoht-Zwollei afgesloten. De tweede faze zal waarschijnlijk in 1970 afgerond kunnen worden. Volgens de telling in 1966 bedroeg de verkeersintensiteit op Hoevelaken '20,000 voertuigen per etmaal. De omschakeling werd in vier fazen gerealiseerd, namelijk door ontsteking van alle nieuwe ver lichting, het tweemaal waarschuwen en eenmaal vertragen van het verkeer ge durende dertig seconden in een „sluis", de inschakeling van de nieuwe ver keerslichten en het plaatsen van de ver keersgeleidingsborden door rijkswater staat De gehele operatie die uil-en-te-na was aangekondigd, nam met meer dan vijf minuten In beslag De laatste auto. die over de oude rotonde reed. wj* een volgepakte vakantieganger De totale oppervlakte van het nieuwe verkeers- cirouit is zes hectare. De ruit is even groot als Oudenrün bij Utrecht, dat echter beschikt over vier rijstroken in plaats van twee zoafls In Hoevelaken. DEN HAAG Ondank* de warmte heeft kon'ngin Juliana vandaag een offieiertbeëdJging bijgewoond. I)at kwam omdat tijden* de plechtigheid op de vliegbasis Ypenburg haar schoonzoon mr. I P. van Voilcnhovcn zich onder dc te beedlgen officiocn bevond. Een gebeur tenis, die vanzelfsprekend werd gade geslagen door mijn echtgenote, prinses Margriet, die de broeiende hitte ten spijt een zwarte robe droeg. Voor de eigenlijke beëdiging hield koningin Juliana een inspectie, begeleid door luitenant-generaal H. Schaper, chef militair huis van de koningin. Mr. Van Vollenihoven, met zestien an deren gisteren benoemd tot officier, legde als tiende de eed af. daarbij met zijn linkerhand het vaandel van de Ko ninklijke Luchtmacht vasthoudend. Na de plechtigheid, die werd afge nomen door generaal-majoor D. Berlijn, commandant luchtverdediging, werd er een troependéfilé gehouden, terwijl z.« Alouettehelikopters en zes super-Ptper- cubs een eresaluut vanuit de lucht gaven. Op 25 juli zal mr. Van VoLlen- hoven, die beëdigd werd tot reserve tweede luitenant, de militaire dlenat verlaten. Gedurende vijf jaar zal hy volgens contract in drie maanden min stens twaalf vlieguren maken. Aan- vankeiyk zal hy deze vluchten maken op Ypenburg, daarna vermoedelijk op de luchtmachtbasis Soesterberg of Deelen. Hy vliegt de Piper L 21-C Su- percub. De verplichting is hem en de andere officieren opgelegd, omdat er anders te weinig rendement van de vliegersopleiding zou zyn. Voorts wend onder meer beëdigd de tweede luitenant M. O. K. M. van Poll uit Voorburg. (Van onze correspondent ROTTERDAM Het warme, haast tropische weer heeft gisteren de metro reizigers in Rotterdam parten gespeeld. Door de hoge temperatuur viel de installatie in het seinhuis aan de Hille- dijk uit, waarop direct het beveiligings systeem in werking trad. Treinen ston den stil en de stroom werd uitge schakeld. De passagiers moesten de metrotunnels via de looppaden var- laten. Er werd direct voor verder ver voer per tram en bus gezorgd. Tech nici slaagden erin de metro juist vóór het spitsuur van gisteravond weer aan het rijden te krijgen. UTRECHT. De spoorwegen hebben extra-treinen ingezet voor het mas sale vervoer naar het strand. Zo'n 15.000 vakantiegangers gingen gisteren per N.8. naar Zandvoort; 6500 trokken per trein naar Hoek van Holland. UTRECHT. De Utrechtse politie is vanmorgen vroeg uitgerukt naar de Rijksmunt en d<- Algemene Bank Ne derland. Het bleek loos alarm te zijn, de warmte had het beveiligingssysteem in werking gesteld. CALLANTSOOG. Honderden vakan tiegangers die zich gistermiddag had den genesteld op het strand van Cal- lantsoog, kregen van een aantal mili tairen opdracht te verdwUnen. Er werden borden tussen de baders inge- plaatst met het opschrift: „Verboden toegang, militair terrein". Er zouden nameiyk schietoefeningen worden ge houden. TalrUke vakantiegangers trok ken door het mulle zand een kilometer verder; anderen protesteerden. En met succes. Na enige tyd werden de borden weer uit de grond gehaald en de mili tairen vertrokken. LONDEN. De beroemde Londense Tower Brdige is gisteren lange tijd opgehaald gebleven. Toen namelijk een aantal schepen was gepasseerd, bleek namelijk dat de warmte de beide brug- helftcn zó had doen uitzetten, dat zij by het neerlaten niet meer tegen elkaar pasten. Het verkeer moest urenlang worden omgeleid. BRU88EL. Hier was het gisteren zo warm, dat In enige straten het asfalt smolt. Overstekende dames bleven er met de schoenhakken in vastkleven. Wagens met grint moesten uitrukken om de gaten Ie dirhten die het wegdek hier en daar ging vertonen. Het warme asfalt bleef nameiyk aan de auto banden kleven. HAARLEM. De Haarlemse afdelin gen van de reclasseringsinstellingen maakten vandaag een koel gebaar. De gedetineerden in de huizen van bewa ring en de strafgevungenis kregen een Ijsje. LONDEN. Op sommige plaatsen in Engeland is gisteren gekleurde regen gevallen, die op trottoirs, geparkeerde wagens en pas geschilderde hulzen een gele of roodbruine modderlaag achter liet. Het regenwater wm» gemengd met zand uit de Kahara en uit het zuiden van Spanje, zeggen de weerkundigen. In Cardiff, de hoofdstad van Zuid- W'ales, veroorzaakte dit vreemde na- tuurversehynsel rode hagelstenen, die soms zo groot waren als eieren. Volgens het weerkundig bureau In Londen is het gekleurde stof en zand uit Afrika en Zuid-Spanje door een kleine orkaan weggezogen en op een hoogte van zesduizend meter tot boven Engeland gebracht. Daar stortte het zand neer bU afkoeling van de lueht tydens een onweer. ALAIN GE1SMAR Revolutie alleen kan Frankrijk nog redden PARIJS (RTH) Alain Geismar, voormalig voorzitter van de Franse bond van universitaire docenten, heeft in Parijs verklaard dat in Frankrijk nu alleen nog maar revolutionaire strijd mogelijk is. Het iz nu, na d<- grote gaullistische overwinning, wel duidelijk dat de par lementaire weg afgesloten is. aldus Geis mar. De studenten en arbeiders besef fen nu dat slechts de revolution lire strijd nog redding kan brengen. msterdamse jeugd is dr. /.gistra /misschien teggen z met een fontein. Voor het gebouw mm de Sederlai ongecompliceerd verkoeling. Volwassenen ut dit met oom Jrtlei erg dankbaar, dat hg dr stad heeft ank aan hrt F rederij ksplein vindt de jeugd er geoorloofd, althans niet midden in de stad.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 1