BLAUWDRUK VAN DE TOUR Tom Okker speelde na één verloren set magistraal DE ROBBEN IN MAGERE ENTOURAGE KAMPIOEN DEN HAAG RIJDT AL JAREN MEE KOBOTKOV KANSLOOS VOOR TWAALFDE KEER „SPELEN MET DE SPORT" M RIJDT EEN WEEK IN EN OM ROOSENDAAL ROOSENDAAL De grote Tour heeft een broertje in en om Roosendaal. Een Ronde van de Toekomst, van de jeugd van elf tot vijf tien jaar die bezeten is van fietsen en er de hand niet voor omdraait om van 2 tot en met 7 juli een fors aantal kilometers onder de wielen te laten wegglijden. Officieel heet het de „Internationale Jeugdronde van West- Brabant", een evenement, dat voor de twaalf de keer wordt georganiseerd en waarbij men de kraan heeft moeten dichtdraaien omdat het aantal inschrijvingen zo groot dreigde te worden dat de organisatoren bevreesd waren dat deze „blauwdruk van de Tour" uit de hand zou lopen. Prins Bernhard vaste „bekerklant" Zeshonderd deelnemers kunnen we hebben, stond trots vermeld in de op zet van deze jeugdronde. „Niet meer dan vijfhonderd, dat is genoeg", zegt de heer A. A. J. M. Rademakers uit Roosendaal (N.B.), „want we moeten er rekening mee houden dat een groot deel van die jongens niet bij moeder thuis kan slapen omdat ze van buiten komen, we moeten zorgen dat we het verkeer niet geheel en al in het hon derd draaien met onze afgezette we gen. Vijfhonderd is mooi, in ploegen van vijftien jongens die uit geheel Ne derland komen maar ook uit het bui tenland". De heer Rademakers, die zichzelf secretaris noemt van het uit zeventien man bestaande organisatie comité maar door heel Roosendaal en alle deelnemers als de „directeur- sportief" wordt gezien, is de man die dit jeugdspektakel twaalf jaar geleden op poten heeft gezet. Het was een plot seling opkomend idee, dat hij maar meteen tot uitvoering bracht. Hij zit in een grote spreekkamer van het in oktober honderd jaar bestaande en onlangs nog uitgebreid gemoderni seerde klooster van de paters redemp toristen in Roosend&al. In gezelschap van pater Theo de Calüwé, algemeen bekend als de Ronde-pater. Gedachten van dertien jaar geleden wellen op bij de directeur-sportief die in Roosendaal ook de functie van voorzitter van de WV bekleedt. „Het was in 1956. Ieder een hier was bezeten van de Tour de France. Na vier uur werkte niemand meer, dan zat iedereen bij de radio. De jongens reden door de straten met rugnummers. En toen dacht ik: leuk om zo'n Tour in het klein te doen. Laat die Jongens maar eens georganiseerd rossen op de fiets. Na overleg met de VVV en de Stichting Wielercomité Roo sendaal was de zaak gelijk in kannen en kruiken. Hoewel, men had er wei nig fiducie in. Het eerste jaar hadden we tachtig jongens. Het jaar daarop al tweehonderden tachtig. Ze reden zo waar al in speciale truien, die een tri- cotagefabriek kon leveren voor drie gulden zestig. Dat is nu wel anders. Er waren vooral jongens uit Roosendaal en omgeving maar het ging toch goed geld kosten. Volgend idee: er moet geld binnenkomen, door sponsors, door zaken die ploegen zouden adopteren. Dat liep allemaal vlot. De grote sprong maakten we bij de vijfde Jeugdronde. Toen deden er voor het eerst buiten landse jongens mee, uit Duitsland, Lu xemburg en Engeland. Een kwestie van mondreclame. Via kennissen had men «van gehoord en wilde meedoen, maar toevallig ingerold. „Ik kwam in 1957 hier in het klooster en zag de Ron- ZATERDAG 29 JUNI 196 Dat was ook het jaar waarin prins Bernhard een beker beschikbaar stel de. Sindsdien is hij een vaste „beker klant" gebleven". Ingerold En nu zitten de heer Rademakers en pater De Caluwé valk voor hun twaalf de Jeugdronde. De uit Den Haag af komstige pater is er eigenlijk ook sportfietsen, damesrijwielen met een racestuur. Maar wie met een racefiets deelneemt, krijgt een handicap in de vorm van strafpunten. Elke dag op 3, 4, 5, 6 juli wordt in de omgeving van Roosendaal zestig kilometer afge legd, een prestatietocht zonder wed strijdelement. In deze complete blauw druk van de Tour, met volgwagens, re clameauto's en een bezemwagen, zegt de voorbijkomen. Dat interesseerde me. Het jaar daarop nodigde de voor zitter van de VW, daar zit ie, de heer Rademakers, me uit in dc auto de Jeugdronde te volgen en in 1959 zat ik in het comité". Zo werd pater De Ca luwé de Ronde-pater, die zich intens bezig houdt met de organisatie en op de laatste dag de gemeenschappelijke Eucharistieviering leidt. „Een evene ment. Alle jongens zijn erbij, in het openluchttheater „Vrouwenhof". Katho liek of andersdenkend, ze zijn er. In hun eigen taal bidden ze. Een geweldig stuk oecumene en een brok gemeen schapszin dat enorm aanspreekt". Speciale wedstrijden Maar vóór die laatste dag is het fiet sen geblazen. Ze rijden op racefietsen, een lekke band niets. Fiets en jongen gaan in de bezemwagen, de band wordt in de rust gerepareerd en de coureur stapt weer op. Zonder strafpunten. De Groots slot van de Jeugdronde. Ronde-pater Theo de Caluwe tij dens de eucharistieviering waaraan alle deelnemers, ongeacht hun ge loof, deelnemen. Jeugdronde wordt dan ook beslist in de speciale wedstrijden, die elke dag even eens worden gereden. Dit jaar een tijd rit op de wielerbaan in Zundert. een behendigheidsrit in Etten, een militai re sprint het korps commandotroe pen werkte van het prille begin af mee- in Breda en een verkeersdoolhof in Roosendaal. Voor dat laatste „werk stuk" moeten de organisatoren vroeg het bed uit De wedstrijd begint om acht uur in de ochtend en daarvóór moeten de verkeersborden worden ge plaatst voor de doolhof. „We hebben het eens de avond tevoren gedaan maar er waren leperds die in de nacht op stonden en het parcours gingen verk3nnen", aldus de heer Radema kers, die zijn schepping omschrijft met „Spelen met de sport". Via wielerbonden En ze willen wel spelen. Dit jaar ko men er drie ploegen van vijftien man uit België, twee uit Denemarken, een uit Duitsland, twee uit Engeland, een uit Zweden. Allemaal via de nationale wielerbonden, want de simplistische opzet van twaalf jaar geleden is hele maal „officieel" geworden. De inschrij vingen lopen via de wielerbonden. Dan zijn er nog de twee broers Ristor- celli, uit Amerika, een verhaal op zich Een Engelse ploegleider was op va kantie in San Francisco en vertelde van de Jeugdronde. Vorig jaar okto ber, net toen de organisatie was be- Voor de start net zo'n drukte als in de Tour. Alleen kleinere deelnemers. gonnen met de voorbereidingen voor deze twaalfde Jeugdronde, werd er zo maar even opgebeld uit uit Amerika. En dinsdagavond zullen de twee Ristorcelli's helemaal opge poetst en in een vlammende racetrui bij de voorstelling van de teams zijn. Ook Richard Kroneisen, die in zijn een tje Uit Oostenrijk komt om in en om Roosendaal te komen fietsen. En voor de rest komen ze uit geheel Neder land: een ploeg uit de provincie Utrecht, een uit de Achterhoek, een uit Den Haag, van overal. Wat begon als een „onderonsje" is uitgegroeid tot een internationaal evenement. Met trots wordt gewezen op de prijs van de Raad van Europa, die alleen bereid is belangstelling te tonen indien ten mins te acht nationaliteiten deelnemen. „We hebben er meer", laat de heer Rade makers achteloos vallen. Helemaal echt En hoewel het zeker de opzet niet is, er zijn deelnemers geweest die zich tot renners van formaat hebben ont wikkeld. Karl-Heinz Kunde reed de Jeugdronde, Pierre Pellenaars de Pel komt zelf ook altijd kijken, even als Cees Haast en Van Dongen en Jan Janssen schonk eens zijn in de Tour de France veroverde groene trui Rini Wagtmans, René Pijnen. Men snoeft er niet op maar het doet de organisatie toch wel goed. dachten we zo. Een organisatie die het „hele maal echt" maakt voor de jongens. „We hebben ook speciale truien en het gekke is dat ze wild zijn op de zwar te trui voor de grootste pechvogel. Als ze maar een schrammetje hebben aan hun vinger, stuiven ze naar de EHBO-post om er een zo groot moge lijk verband om te laten leggen". Het baantje van Juniormiss is eveneens favoriet. Dit jaar zal de zeventienja rige Josephien Mouwen uit Roosen daal na een herosch gevecht" met een kandidate uit Zevenaar in de met bloemen versierde open auto meerijden en bedeesde kusjes uitdelen aan de dagwinnaar, aan de jongen, die aan het eind eerste staat in het alge meen klassement, de winnaar van het puntenklassement en de anderen die in de (fraaie) prijzen zullen delen. Kwart ton Uit een „ideetje", zo maar opgeko men, is een evenement gegloeid dat in het buitenland merkwaardigerwijs meer bekend is dan in eigen land. Maar het komt, de belangstelling. Bra bant levert al sinds vele jaren duizen den kijkers langs de routes. Zaterdag 6 juli zal de televisie van 4.506 uur present zijn voor een rechtstreekse re portage in het programma „stuif eens in". De heer Rademakers had dat twaalf jaar geleden nooit kunnen ver moeden. De sceptici helemaal niet. Die hadden nooit gedacht dat er zulk een evenment gelardeei-d met o.a. toeristische rijwieldriedaagse en show- te voorschijn zou komen en dat heden ten dagen met een begro ting van gen kwart ton wordt gewerkt Allemaal voor de jeugd, die slaat te dringen om te kunnen deelnemen aan dit „spelen met de sport". HERMAN VAN BERGEM JEN HAAG Al .aren neemt een ploeg uit Den Haag dee! ian de Jeugdrond' an West-Brabant, ïportieve knapen, dii ervoor passen om me. de trein of niet di -uto naar een rijwiel- •venement te gaan [)e ploeg van vijftien jongens, geadopteerd door een fotohande! in Roosendaal, ver trekt in de vroege ochtend om vfjf uur per fiets naar Roo sendaal. Er is er een bU. Bert je Brekel meedoen. HU is pre cies vier dagen elf jaar oud als de start- vlag valt. Dit Jaar zullen de Haagse jongens, behalve de trui van de sponsor, De zwarte trui voor de „pechvogel" ia even begeerd als de functie van K<;tooid zün met ADO-petjes. Op de foto drie van de Haagse deelnemers: Junior Miss. links naar rechts Nioo Kortekaas. „ploegbaas" Peter Duikers en Frans Mul. LONDEN Voor de tweede maal heeft Tom Okker zich geplaatst bij de laatste zestien van Wimbledon. De eerste keer twee jaar geleden was het een verrassing, ditmaal werd het van hem verwacht. Op grond van het winnen van de kampioenschappen van Zuid-Afrika en Italië was hij als twaalfde geplaatst, ondanks het feit dat twintig professionals inschreven voor de eerste open Wimbledonkampioenschappen. Okker maakte de verwachtingen waar door een zege met 810, 62, 61, 62 op de zwaargebouwde Vladimir Korotkov, die eerder de aandacht op zich vestigde door een overwinning op de Franse prof Barthes. Van de drie partijen die Okker tot dusver speelde, was zijn optreden tegen de Rus stellig het meest imponerend. Zo lang Korotkov zijn dreunende eerste service in het voorveld sloeg, speelde hij goed. In snelvoetigheid deed hij nauwelijks onder voor de Nederlandse kampioen en in feite was hij vlugger bi het net. Het leek of Korotkov op een privé-stukje vast< grond speelde, terwijl Okker vele malen gevaarlijk ir de enkels zwikte. Pas toen Okker hem met razend snelle forehandvegen op de verkeerde voet zette, brak het moreel van de Rus en kon Okker in grootse stijl de partij winnen. De eerste (verloren) set nam veertig minuten in beslag, de drie volgende slechts acht minuten meer. Twee geplaatste spelers slaagden er niet in zo ver te komen. Lew Hoad (zevende op het schema) struikelde over Bob Hewitt en de 40-jarige Pancho Gonzales (achtste op de lijst) verloor van de Rus Alexander Metreveli. Tom Okker treft in de achtste finales de Australiër Roy Emerson (als vijfde geplaatst), die tot nog toe één set heeft verloren: tegen de Roemeen Ion Tiriac in de tweede ronde. Een week erbij op Wimbledon? Ook op de vijfde dag werd het geduld van spelers en toeschouwers lang op de proef gesteld. Door de 's morgens gevallen regen begonnen de partijen op het centre court en baan ruim één uur later dan het geplande tijdstip. Op de buitenbanen kon pas in de na middag worden gespeeld. Toen Okker met zijn tegenstander Ko rotkov tegen zeven uur baan drie be trad, hadden vele fans van de Neder lander zich aan de kant verzameld, in de hoop tennis van topklasse te kunnen aanschouwen. Dit was zeker niet in de eerste set het geval. De twintigjarige Moskouse scholier was niet van plan zich zonder meer gewonnen te geven. Zijn eerste services waren zeer sterk, maar Okker deed in aantal axes (zes) toch niet voor hem onder. De bewegin gen van de Rus, die iets te zwaar ge bouwd is om uiterste snelheid te kun nen ontwikkelen, waren wat log, maar dat nam niet weg dat Okker de eerste set uit handen moest geven. Het was een hardnekkig servicegevecht, waarbij Korotkov zich wonderwel thuisvoelde op de glibberige baan en Okker van tijd tot tijd half zwikte en dan pijnlijk met zijn been trok. Bij 89 verging het Okker in zijn eigen slagbeurt plotseling slecht. Eerst ging een bal net „uit", hij moest een backhandpas sing laten lopen en werd vervolgens door een' venijnige netbal op een ach terstand van 04 gezet. Op setpoint voor de Rus plaatste Okker een volley hoog in het net, de bal ging door het effect nog wel richting netrand, maar juist niet genoeg om hem te redden: 810 in 40 minuten. Overspeeld De tweede set gaf weer een magistra le Okker te zien. Hij kon ineens weer alles en begon meteen al met een break. Okker liep uit tot 40 en overspeelde Korotkov volkomen. Op 51 kwam de Rus nog even terug. Hij sloeg drie aces achterelkaar, maar kreeg geen gelegenheid tot een door braak op Okkers service, want deze serveerde gemakkelijk naar setwinst. Na een kwartier kon de referee al aan kondigen „set-aH". In de derde set kwam het keerpunt. Na 11, toen de Rus op 400 voorkwam, raakte hij tweemaal op het vochtige groen uit balans en verloor hij zijn concentratie. Okker bereikte, van de verwarring bij de tegenstander attent profiterend, deuce en ging door: 21. Korotkov kon daarna geen bal meer goed slaan en Okker freewheelde naar 61. Het was duidelijk, dat Okker in de 4de set de winst wilde grijpen en Ko rotkov zeker geen kans op een vijfde set meer zou geven. Voluit spelend werd het 30. Maar toen Okker wat te voorzichtig ging slaan, profiteerde Korotkov hiervan en kwam terug tot 32. Zeer snel forceerde Okker de to tale winst62. Genadeloos Pancho Gonzales, de 40-jarige Ameri kaanse professional, werd gisteren in enkele uren jaren ouder. In vier sets verloor hij van de Rus Metreveli: 64, 46, 36, 57. Vooral de tweede set toonde genadeloos aan, wat Gonzales, als het er werkelijk om gaat, te kort komt: uithoudingsvermogen, snelheid en variatie. Lew Hoad stond na een afwezigheid van bijna tien jaar weer op het cen tre court van Wimbledon. De algeme ne opinie was, dat de Zuidafrikaan Bob Hewitt, die de dag tevoren een „einde loze" vijfsetter speelde tegen de Bra ziliaan Koch, geen partij voor hem zou zijn. Maar de Zuidafrikaan bleek over „geheime" krachtbronnen te beschik ken. Hoad begon slecht en moest de eerste set met 6—3 afstaan. Direct daarop kwam de Australiër met 5—1 achter te staan. Hewitt verloor ech ter zijn veldcontrole en sloeg vier dub- beje fouten in vijf opslagen, waardoor Hoad de score rechttrok. Via 66 en 88 benutte Hoad pas het vijfde setpunt: 119. In de derde set was Hoad geweldig op dreef en speelde De regen blijft de grote spelbreker in de tennisarena van Wimbledon. Spelers zijn er maar weinig te zien en de vele toeschouwers die voor hen gekomen zijn, rillen onder hun paraplu's. Een slaapverwekkende situatie. Voorlopig blijft hei park onder zed. werkelijk als een meester: 6—1. Do j Zuidafrikaan had echter een onuitpul-1 telijk uithoudingsvermogen en met tweemaal 63 versperde hij Hoad de I weg naar de laatste zestien. Voor het eerst Nederlands kampioene Astrid Suur- beek bereikte voor het eerst in haar carrière de tweede ronde van Wimble- j don. Zij won met goed volleren van de bijzonder secuur spelende Britse tennis- lerares Lorna Greville Collins (63, I 75). Lidy Jansen-Venneboer daaren- I tegen verloor met 63, 97 van de I Amerikaanse nummer 19, Pixie I Lamm. Het duurde tot ver in de I tweede set eer het Nederlandse meisje I aan het net durfde verschijnen. Ze weerstond er een matchpoint mee en forceerde daarna een servicedoor- braak. Haar eigen service ging echter ook verloren, evenals de volgende, het- geen uitschakeling betekende. Uur vroeger Het wedstrijdcomité van Wimbledon heeft alles gedaan om de achterstand 1 in het herenenkelspel zo gering mo gelijk te houden. De heren zijn tot hal- j verwege de 3de ronde. Ook tiat is ech- 1 ter niet genoeg, zodat Wimbledon j noodgedwongen heeft moeten breken met een traditie. Er wordt voortaan een uur vroeger begonnen. Of dat ech- j ter voldoende is, blijft de vraag. Een i derde Wimbledonweek gaat steeds meer tot de mogelijkheden behoren. 'ulrich (Den.)—Gov staakt wegens duisternis. Derde ronde: Metreveli (Rusl.)—Gonzales (VS) 4—6. 6—i, 6—3, 7—5: Hewitt (Zd-Afi Hoad (Austr.) 6—3, 9—11, 1—6. 6—3; Okker (Ned.)—Korotkov (Rusl.) 8—10, 6—2. 6—1, 6—2; Rod Laver (Austr.)—Marty Riessen (VS) 6-4. 3—6. 7—5. 6—3. Emerson (Austr.)— Olmedo (Peru) 7—5, 6—1, 6—1. 9—7; Pigeon (VS)—Salfatl (Fr.) 6—4. 3—6, 7—5; Astrid Suurbeek (Ned.)—Greville Col lins (GB) 6—3. 7—5. ZIAN op schot AMSTERDAM Slechts vijfen twintig toeschouwers hebben gister avond De Robben in Amsterdam waterpolokampioen van Nederland zien worden. Het was trouwens in het Brediusbad helemaal een arm zalige vertoning. Het spelmateriaal was incompleet en behalve de scheidsrechter moesten de verdere officials inderhaast uit de omstan ders gerecruteerd worden. Een speeechje in een EHBO-kamertje completeerde deze „feestelijke" ver toning. Niettemin heeft De Robben ook gister avond bewezen een waardig kampioen te zijn In de eerste twee speeltijden hadden de Hilversummers nog wel enige moeite met tegenstander DJK. De gast heren verdedigden goed uit en stonden slechts één doelpunt, van Lamme, toe Daarna moest DJK het accent echter wat meer op de aanval leggen, de ver dediging werd daardoor verwaarloosd en dat is de ploeg fataal geworden. In de derde periode kon Lamme daardoor zijn hattrick (30) voltooien, Nolting redde in dezelfde periode de eer (31). In het verdere verloop van de wedstrijd maakte De Robben de dienst uit. Keer op keer brak de gehele ploeg door. Lamme, De Wit en Wim Hermsen zorg den driemaal voor de beslissende tikjes, die met een strafworp van André Hermsen (Nolting miste daarentegen o n kans) voor de verdiende kam- pioensoverwinning van 71 zorgden. Of De Robben als landskampioen vol gend jaar aan de Europa Cupstrijd zal deelnemen, lijkt twijfelachtig. Zoals voorzitter Ketelaar zei: „Als we een behoorlijke sponsor kunnen vinden, gaat het wel". :ormidabel De Haagse hoofdklassers deden het ge drieën prima. DZV hield in een aan trekkelijke wedstrijd De Meeuwen op 44. De doelpunten kwamen van Visscher, Reedijk en Van Eijck (twee maal). HZPC won krap van het IJ. Stam een gelijke stand na de eerste en derde periode (11 en 33) in een voorsprong om te zetten. De eindstand werd tenslotte 65. Tweemaal wisten de mannen van coach ZIAN, of misschien beter Nico van dei- Voet, was tegen Esca formidabel op schot. In de uitslag 132 had vooral Van der Voet een zeer schotvaardig aandeel. In totaal zeven doelpunten waaronder de eerste vier nam hij voor zijn rekening. Daarnaast waren ook Parrel, Hoofdakker en la Cour (tweemaal) succesvol. Uitslagen hoofdklasse: DZVDe Meeu wen 44. Neptunus Amei-sfoortNep- lunus Arnhem 5—1, DJK—De Robben 1—7, het IJ—HZPC 5—6, Esca—ZIAN 2—13. het Gooi—AZPC 41. Eerste klasse SVHDAW 104, LZCNeptunus Zaandam 52, GZC PSV 5—5, HPC—ZCE 3—9, UZSC— Zwemlust 52. De wedstrijd Nereus Polar Bears, belangrijk voor de pro motie van de tweede ploeg, werd wegens te laat opkomen van Polar Bears niet gespeeld. HPC degradeert naar de tweede klasse. Europees zwemrecord BOEDAPEST De Hongaarse zwem ster Judith Turoczy heeft in Boedapest haar eigen Europese record op de 100 m vrije slag scherper gesteld. Op de eerste dag van de wedstrijden om de kam pioenschappen van Boedapest zwom zij de 100 m vrije slag in 1.00.4, 0.4 sec. sneller dan de tijd, die zij op 19 augustus van het vorige jaar in het zelfde bad rwom.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 14