ook M lit THINGS The Pretty Things SLAPSTICKS en ijzersterke lachers VOOR JOU ABOUT EEN GERIEFLIJK VLOT DE LAFFE AANVAL OP Kasteel IJSSELSTEIN -2- Rondkijken op 't strand Als je in deze tijd aan iemand vraagt: „Wat vind je van de Pretty Things?", dan krijg je vaak verschillende antwoorden. Zoals: „De wié? The Pretty Things? Nooit van gehoord!" Of: „The Pretty Things? Bestaan die dan nog? Maken ze nog platen? Je hoort nooit meer wat van ze!". Weer een ander zegt: „Die vieze rikken?". Er is maar een enkeling die de Pretty Things én hun platen in de gaten hebben gehouden. Inderdaad, na het beroemde „Road Runner", „Cry to me" en „Don't bring me down" is er niet veel meer gebeurd. Ook de laatste single van de Things, „Talkin' about the good times", schijnt niet de capaciteiten te hebben om zich te vestigen in onze Top-40, helaas, want slecht is de plaat niet. Integendeel, je hoort op deze plaat een verrassend, nieuw geluid, Ongeveer een jaar geleden kregen de Pretty Things een nieuwe bezetting vanwege het feit dat bassist John Stax en slaggitarist Bdian Pendleton de groep verlieten. Hun plaatsen wer den ingenomen door basgitarist Wally Allen en organist John Povey. De Pretty Things hebben toen hun oude stijl min of meer verloren, maar ze zijn nog even wild en explosief op het podium! Op de plaat hebben ze technisch meer en beter werk geleverd en ze produceren nu werkelijk zeer bijde tijdse muziek. De groep wjjdde zich na haar verandering in stijl meer aan het schrijven van songs en ar rangementen. Heel vaak spelen ze nog lvn oude hits, maar enkele daarvan hebben ze herschreven en verbeterd. Voorbeel den zijn ,,£.s.d." en ..Midnight to six man", met welke nummers de Pretty Things bij een optreden altijd veel succes hebben. In Engeland zijn ze altijd vrij popu lair geweest, ondanks het feit dat zij daar geen recent hitsucces hebben gehad. Minstens eenmaal per maand spelen zij in de Londense „Middle Earth Club", waar geregeld ook an dere bekende groepen optreden. On langs maakten zij een tiendaagse toernee naar Scandinavië en nu zijn ze geboekt voor een grote toernee door geheel Engeland. Gelijk met de verandering van be zetting veranderden de Things van platenlabel. Vroeger was het Fon- tana, waarop hun platen werden uil gebracht, nu is het Columbia, da deel uitmaakt van het machtige EMI concern. Twee singles van hen kw men tot nu toe op dat label uit, nam lijk „Defecting grev" en „Talkin' abou the good times". Belden brachten hel niet tot het predikaat „hit". Toch zijn deze twee platen heel wat anders dan waarmee de Things hier in ons land bekendheid kregen, bijv. „Road Run ner". Wat de Pretty Things nü bren gen is geheel nieuw. Luister maar Na enkele dagen van angstig wach ten ziet de torenwachter op een mor gen een stofwolk aan de hemel. Hij pakt direct zijn hoorn en blaast groot alarm. Roderik rent zo vlug mogelijk naar de toren. Na een half uur ingespannen kijken herkent hfl de zwarte vlag met de doodskop, die Ridder Aarnout altijd voert, als hij op rooftocht trekt. Roderik laat de mannen zich voor de strijd gereed maken en gaat voor all.e zekerheid nog even de brug en de poorten con troleren. Tegen het middaguur was het leger vlak bij het kasteel gekomen. Vol angst zag Roderik dat het wel 100 man telde. De Zwarte Ridder liet zijn mannen het kasteel omsingelen, maar op zo'n grote afstand dat de pijlen van de belegerden hen niet konden raken. Ze zetten hun tenten op en gingen daarna de boerderijen in de omtrek plunderen om zo aan eten te komen. Ze roosterden de koeien en varkens boven houtskool vuurtjes en gingen heerlijk zitten eten en drinken. Daarna gingen ze slapen, tot grote verbazing van de belegerden, die zich afvroegen of de roofridder nog zou aanvallen. Ro derik zette op iedere toren een wach ter en liet waakhonden los op de kan telen, maar er gebeurde niets die nacht. De twee daaropvolgende da gen viel de vijand ook niet aan, maar de derde nacht, toen de maan achter een dik wolkendek verscholen was en er een diepe duisternis heerste, schrok iedereen wakker door een luid hondegeblaf. Allen snelden naar de muren en tuurden de duisternis in. Op het eerste gezicht leek het ten tenkamp van de vijand in diepe rust verzonken, maar toen Roderik nauw keuriger keek. zag hij donkere ge stalten naar de gracht sluipen. Ook hoorde hij een zacht gespetter, alsof iemand probeerde onhoorbaar de gracht over te roeien. Roderik gaf bevel de honden op te sluiten om de vijand niet te alarmeren en te wach- .ten met schieten totdat ze probeer den tegen de muur op te klimmen. Na een kwartier hoorden ze de boot tegen de muur stoten en een gekraak en geschuifel, alsof iemand probeerde een ladder tegen de muur te zetten. En ja hoor, daar verscheen een hoofd Korte Inhoud van het vooraf gaande: Ridder Ewout van IJs- selsteln wordt door Keizer Ka- rel ten strijde geroepen. HU laat ijjn gemalin, Vrouwe Adelheid, en zyn zoon Roderik met tien soldaten op het kas teel achter. Een gewonde bode komt op het kasteel en bericht dat de roofridder Aar nout van plan ls kasteel IJs- selsteln in te nemen. Roderik laat direct het kasteel ln staat van verdediging brengen. boven de muur. Roderik gaf er een flinke slag op met zijn zwaard en met een luide plons viel de man in de gracht. Dadelijk begon de vijand vanaf de kant te schieten en de sol daten van Roderik schoten terug. De vijand rende zo snel mogelijk naar het veilige tentenkamp terug en zo was de poging om het kasteel bij verrassing in te nemen mislukt. De vijand deed de eerstvolgende dagen geen pogingen meer om aan te val len. Ze probeerden kennelijk de kas teelbewoners uit te hongeren. Na 2 weken was het voedsel ook bijna op. Roderik riep toen iedereen bijeen om te vergaderen. Na lang praten be sloten ze zich maar over te geven, omdat ze de vfland toch geen schade toe konden brengen, want hij lag im mers buiten schootsafstand. Ook kon den ze met 10 man toch geen uitval doen tegenover zo'n grote overmacht. Vrouwe Adelheid riep Roderik apart om hem te vertellen, dat er een ge heime gang liep vanuit de schoor steen in de Ridderzaal onder de mu ren en de gracht door naar een boer derij een paar honderd meter verder. Ze liet Roderik de kleren van een boerenknecht aantrekken en stuurde hem naar zijn vader om hulp te halen. Toen liet ze de witte vlag hijsen als teken van overgave. De poortwachter liet de ophaalbrug neer en luid jui chend stormde de vijand het kasteel binnen. Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick and Tich hebben niet zo veel moeite gehad om hun naam „er in" te krijgen, hoewel sommige radiostations hen aanvankelijk Peeky, Pin ky, Nosey, Tick Ollie Beak of zoiets noemden; anderen hielden het eenvoudig op „die jongens uit Salisbury". Dave Dee geeft toe dat het een beetje eigenaardig is, „maar", zegt hij, „de jongens hadden die naam al. Tich is net een van Sneeuwwitjes Dwergen. Beaky heeft zo'n grote neus dat- ie eerder de hoek om is dan hij zelf. Mick is Mick omdat we zelf geen nog beledigen der naam konden bedenken en Dozy is gewoon een onmogelijk mafhoofd". Dave Dee c.s. begon haar carrière in de be kende Hamburgse Star Club, waar ook de Beatles in hun „Duitse tijd" optraden, evenals onze eigen Shoes. Terug in Enge land werden Dave Dee Co beroepsmusici en kregen zij snel een platencontract. De grote kracht van het vijftal, waardoor zij enorm veel engagementen kregen voor danszalen, personeelsfeesten van grote b drijven, theaters, in de pierrestaurants va de Engelse badplaatsen en natuurlijk vo< radio en TV, is him alleraardigste „act inklusief slapstick en ijzersterke lachers. „Ik ben- er trots op", zei Dave Dee in ee interview, „dat wij nooit een slecht re; gerend publiek hebben gehad. Er zijn a tijd van die kerels in een zaal, die ni( kunnen dansen en de meisjes niet durve vragen en dan maar ruzie gaan maker Maar als je ze aan het lachen maakt, hé je ze en zijn er nooit moeilijkheden. W gaan heus wel tekeer en éénmaal hebbe we een politieagent en een dominee in d zaal gehad om te zien wat we deden, maa ze vonden het zelf geweldig". Hoe gaat het dan, zo'n comedy-nummer „Well", zegt Dave, „we doen bijvoorbeeli High Noon en zetten dan een schertsduej op het toneel. De zaal lacht zich krom. Hej heeft mij een keer drie voortanden gej kost". Correspondentie Heel wat opstelletjes heb ik ge kregen van de derde klas van de Antoniusschool, waarin ae vertellen over dingen die ze het afgelopen jaar in die klas beleefd hebben. In veel verhaaltjes komen natuurlijk dezelfde gebeurtenissen voor en het zou te saai worden om ze allemaal een plaatsje in de krantentuin te ge ven. Ik zal er dan ook enkele uit nemen. Alle kinderen zijn het er over eens, dat het een fijn Jaar geweest is. Ook lees ik in al die verhaalties dat de juffrouw veertig jaar geleden als onderwijzeres geslaagd is en dat toen de kinderen een gezellige ochtend gehad hebben. Zo veertig jaren sehooljufrouw Dat is een lange tijd Ze leerde ons alles goed en gauw En heeft nog steeds geen spijt- Yvi Wisse is i i het woord: Als je nauwkeurig kijkt, zie je dat de beide tekeningen niet precies het zelfde zijn. Op de onderste tekening ontbreken 5 dingen. Welke? 'toiA jaq uba uxBjs uaa 'Ïbta ap uba dijs uaa 'Mnaaiu uaa 'latsaoq ap uba uaaeq ap 'ubui ap uba uaaj a;oj9 aa ;ïujsso[do Hoe het was in de derde klas Tk vind het erg fijn in de derde klas. Je leert er geschiedenis, aard rijkskunde. natuurkunde, taal. reke nen, lezen, schrijven enz. enz. Onze juffrouw is veertig jaar onderwijze res geweest. Ze heeft toen veel ca- dootjes gekregen en wij zijn getrak teerd. We hebben vogeltjes in de klas. De parkiet heeft eitjes gelegd en zit er nu op te broeden. We zijn met z'n allen naar het Lammenschans- station geweest. Er kwam juist een sneltrein voorbij. Je moet ér natuur lijk niet te dicht bij gaan staan, anders wordt je meegesleurd, want die treinen hebben een geweldige zuigkracht hoor! Iedere dinsdag gaan we altijd om acht uur naar de kerk, dan mogen we ons brood op school opeten. Laatst werd een parkiet van ons naar een vogelziekenhuis gebracht, omdat z'n snavel iedere keer aangroeide, We hebben er nu een ander voor in de plaats. Een groene met een blauwe snavel. We krijgen van meneer Os- sendorp iedere dinsdag gymnastiek les. Dat is erg leuk. Voor moederdag maakten we een onderzettertje met een bloemenvaasje er op en voor vaderdag een sigarettenstandaard. Als er iemand jarig is, hangt de juffrouw slingers op en ze schrijft op 't bord: Lang zal hij (zij) leven! We hebben heel veel planten in de klas, om precies te zijn vieren veertig grote planen en twaalf kleintjes. We zingen liedjes op de pick-up. We kennen er al 34. Veel hé? En hele leuke hoor! Vrijdags hebben we handenarbeid, ook leuk We hebben achter in de klas een grote wereldbol Jaaaa. heus waar. We hebben ook een mooie nieuwe vuilnisbak, met een witte deksel en verder blauw. Als er les is, krij sen de parkieten er gewoon door heen, om alle nieuwsberichten tegen elkaar te vertellen. En als je heel goed luistert, hoor je ze zeggen: ..Het is echt knus in de klas bij juffrouw De Leeuw." Jan Beugelsdijk Hoe het was in de derde klas In het begin van de derde klas kregen we heel gemakkelijke som men en we moesten mooi schrij ven. maar later werden de som men moeilijker. We kregen ook aardrijkskunde en natuurkunde en geschiedenis van vroeger, b.v. de beeldenstorm. Iedere morgen heb ben we een kwartiertje buiten spelen. We zijn ook een keer naar de treinen wezen kijken op het LammerschanssataJtdon. Het waren de treinen Leiden-Utrecht. Toen we terug naar school gingen kwam er een posttrein langs. Ik ben oöjc met het misdienaars reisje meegéwéest, dat was 14 juni. Dat was een leuk reisje. We zijn ook naar de Artis geweest en naar het aquarium. Daar hebben we haaien gezien. We zochten de nijl paarden, maar die konden we niet vinden. Antoinette Kallenberg In de derde klas Toen de grote vakantie was af gelopen mochten we voor het eerst naar de derde klas. Tk vond juf frouw De Leeuw heel lief. We leer den rekenen, taal, natuurkunde en fijne middag gehad. Na vieren heb juffrouw 40 jaar onderwijzeres. Ze kreeg veel cadeautjes. Eerst ging de juffrouw de cadeautjes uitpak ken, daarna kregen we ieder een dorpstaaf. Mmm, wat lekker! Heer lijk om aan te likken. Na de pauze gingen we spelletjes doen en toen kregen we nog een staaf. Er kwam ook nog een juffrouw, die een tijd ziek geweest is en hu weer beter is geworden. Omdat we voor haar gebeden hadden, heeft ze ons ge- tracteerd. We hebben nog gezon gen en toen was het twaalf uur. 's Middags hebben we ook nog een fiina middag gehad. Na vireen heb ik buiten gespeeld, tot mijn moeder me kwam roepen. Bij het einde van het schooljaar Het schooljaar is weer om Wat is dat gauw gegaan Maar vast en zeker is het: We hebben heel veel gedaan. Soms waren we heel ernstig Maar hadden ook wel lol Maar het is echt waar We sloegen ook wel eens op hoj. We hebben veel geleerd Dat .hoort er ook zo bij En alles wat we deden Deden we steeds zij aan zij We kregen voor het eerst Aardrijkskunde en Geschiedenis ALs je het soms niet weet Dat is helemaal niet mis Rekenen: al over de duizend Taal: twee hele boekjes uit En met de natuurkunde Leerden we heel veel over fruit We gaan nu naar de vierde Dat is 'n hele grote stap Want om daar te komen Moet je zijn, heel erg knap' We gaan nu op vakantie En maken heel veel plezier Maar eerst nog even kijken Wat wij nog schrijven hier Juffrouw De Leeuw onze harte lijke dank Voor alles wat u voor ons deed We hebben veel plezier gehad En hopen dat u ons niet vergeet Derde klassertjes van de Anto- Margriet Bavelaar, Monique v. d. Westen, Ingrid Broeders, Ronny v. Giezen, Jolanda Philippo, Jan Beu gelsdijk, Antoinette Kallenberg, Jo- lan Sanders, Ellen van Beek, Rie- neke Barendse, Anita Vorst, Irma Gioia, Johnny Hogervorst, Marian ne Amsterdam, Marjolein Beijers- bergen, Dorien Lamboo, Jaap Rig- ter, Han van Schagen, Hans Duin dam, Yvonne Wissen, Desiré Wer- nars, Robert Querain, Marlies Bos man, Jos Baak, Leontien Zwetsloot, Henriëtte Bakker, Hans Kallen berg, Hans Dubbeldeman, Ton Luykx, Mirjam Blekkirigh, Leonne- ke de Hey, Roosje van Krimpen, Rietje Devilee, Robert Jordens, Ka rin van Beek, Mary Eyck en Tilda Bizzoni. Margriet Bavelaar vertelt over: Buurvrouw Bangstang Juffrouw Spitsneus, de veldmuis, was soep aan het koken, lekkere tomatensoep, daar houden de mui zen zo van. „Klop, klop, klop," ging het op de deur. Juffrouw Spitsneus ging naar de deur. Wat zag ze daar? Daar stond buurvrouw Bangstang voor de deur. Ze zag heel witjes om haar neus. Haar nieuwe rode hoedje stond helemaal scheef op d'r haren. „Wat is er gebeurd?" vroeg juf frouw Spitsneus. „Je ziet zo witjes. Het lijkt wel of je een spook hebt gezien." „D, d d dat heb ik o-ook ge-zien" stotterde buurvrouw Bangstang. „Hoe kan dat nou? Spoken be staan niet." „Wel, wel waar," zei juffrouw Bangstang. „Hij had grijze vleugels". „Waar is hij dan?" „Bij u voor de deur!" Nu werd juffrouw Spitsneus erg nieuwsgierig. Ze zette de deur op een kier en keek naar buiten. Ze haalde buurvrouw Bangstang er bij en vroeg: „Is die het?" „Ja," zei de buurvrouw. „Ha! ha! ha!" lachte juffrouw Spitsneus. „Dat is de uil." „O," zei de buurvrouw. „Gaat u maar rustig naar huis hoor. Dag buurvrouw. Morgen komt u maar een kopje koffie bij me drinken. Dag!" Dag allemaal. Volgende week de uitslag van de briefjes. TANTE JO. A B Een uitstapje naar het strand hoeft niet alleen een bad in de golven e daarna een zonnebad te zijn. Nee, zo'n dag aan het strand kun je ve interessanter doorbrengen. Kijk alleen maar eens heel nauwkeurig na; de kust. Dan vertellen levende en dode dieren je over het geheimzinnig- leven in zee. Het meeste vind je op een zandstrand, waar ook stenen zeewier zijn. Hoe sterker de branding is, des te meer dieren sterven a; de kust. We noemen je een paar voorbeelden: A. De boorzwam in een oude oesterschelp De gaatjes verraden, dat hier een kleine boorzwam geleefd heeft. H:. boort ongelijkmatige gangen in oude schelpen en slakkehuizen of in kalk steen, waar hij zich mee voedt. De zwam zelf ziet men zelden, maar c doorboorde schelpen komen vaak voor. B. De kwal Dit geleiachtige zeedier kan een doorsnee van 20 - 40 cm hebben. H vermenigvuldigt zich door middel van eieren, waaruit een kleine larv kruipt Nadat deze even rondgezwommen heeft, zet hij zich bijvoorbeel: op een steen vast en ontwikkelt zich tot een kleine poliep. In het voor jaar wordt de poliep langer en begint van boven af ringvormige inke: vingen te vertonen. Het bovenste deel laat daarbij los en zwemt als kleine kwal weg. Iedere poliep vormt ongeveer 20 kleine kwallen. D kwallen leven ongeveer 6 maanden, terwijl de poliep meerdere jaren lee: en ieder voorjaar nieuwe kwallen afstoot. C. De vuurkwal Dit roodachtige zeedier kan wel een doorsnee van een halve meter hebber. Hij is met meterslange vangarmen uitgerust, die zulke sterke netelceller. hebben, dat ze bij aanraking zeer onaangenaam kunnen prikken. D< vuurkwal ontwikkelt zich ongeveer hetzelfde als de gewone kwal. D. De zeester Hij kan zeer sterk in kleur en grootte variëren. En hij is een roofdier dal van mosselen en slakken leeft. Onder andere is de zeester in staat met zijn kraertige „armen" een mossel te openen, om de lekkere inhoud op t* eten. Als het dier te groot is om in te slikken stulpt hij er eenvoudig zijn maag omheen. De vissers houden helemaal niet van zeesterren, omd8i zij zich vaak aan de vissen en hun net vergrijpen.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 10