Rapport van NYV S>a£cidóc(Soii^cmt De film van vanavond Koningin staat grond af voor wegverbreding Staatsprijs „.ivoor dichter Lucebert Tekort aan bewakers in gevangenis Juwelendief gearresteerd David Zinman met verrassend concert ndonesiana, dingen die voorbijgaan PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 28 JUNI 1968 RUGBLIK Mr. Biesheuvel nu zelf onder (liberaal} vuur NEDERLAND is er het land niet naar j om van de komende maanden een „long hot summer" te maken. Daarvoor zorgt niet alleen 't niet zo bijster beste klimaat maar ook de geringe bereidheid om in het vakantieseizoen erg druk te doen over politieke zaken. Toch doen enkele heren politici hun best om wat politiek vuurwerk af te ste ken. Mr. Biesheuvel loste onlangs op een anti-revolutionair partijconvent enkele waarschuwingsschoten vóór dé boeg van het kabinet-De Jong, in het bijzonder be doeld voor de minister van Financiën, de heer Witteveen. Vandaag krijgt hij wat schoten terug; .in liberale kringen is men kennelijk boos - op de kritiek die partijgenoot-minister té verwerken heeft gekregen. Hel partij blad van de VVD neemt de zaak kenne lijk nogal hoog op, althans men doet in elk geval zo; mr, Biesheuvel krijgt te horen dat hij door zo door te gaan wel eens cm kabinetscrisis zou kunnen uit lokken met de kans op parlementsont- binding en vervroegde verkiezingen Enge woorden zo vlak vóór de grote WE geloven dat de pap niet zo heet gegeten moet worden, als ze wordt opgediend. Wat de liberalen aan reacties ten beste geven, valt goed tc begrijpen; ze speculeren erop dat lang niet iedereen het ln de Anti-Revolutio naire Partij eens zal zijn met mr. Bies heuvels kritiek op de belastingverla gingsplannen van prof. Witteveen en als dat zo is, worden vervroegde verkiezin gen voor de ARP met haar beweeglijke radicale minderheid beslist geen electo- I raai succes. Maar we vinden, dat dc VVD meer vlammen ziet dan er op het moment aan vuur i.« Krachtige waarschuwingen als mr. Biesheuvel op bedoelde partijbij eenkomst sprak, zijn in Nederland i geen uitzondering. In de tijd van de ..grote coalitie" hebben prof. Romme namens de KVP en mr. Burger namens de Partij van de Arbeid wel waarschu wingsschoten vóór de kabinetsploeg ge-1 lost, die heel wat meer spectaculair wa-1 Zoiets hoort bij het politieke spel en de liberalen moeten vooral niet doen alsof een regeringspartij zich niet de ruimte zou mogen veroorloven waar van de anti-revojutionaire politieke lei der thans gebruik wenst te maken. OVERIGENS krijgt mr. Biesheuvel de laatste tijd wel de neiging sommige zaken nogal apodictisch te stellen. Bij zijn vragen aan de regering over uitla tingen "an dr. Drees jr., inzake de aan wezigheid van „belangengroepen" in de Tweede Kamer was de AR-politicus niet cepaald gelukkig en hij heeft dan ook van de regering het ontwijkende ant woord gekregen dat men hem had kun nen "oorspellen. Zo idealistisch als mr. Biesheuvel in zijn vragen aan de Ka mer suggereert is de werkelijkheid nu ook weer niet. In het geval van de kritiek op de mi nister van Financiën liggen de kaarten evenwel anders. We hebben de indruk dat de VVD op dit punt een vrije opinie vorming liever de kop wil indrukken met het argument dat de regeringspartijen trouw moeten blijven staan achter op vattingen die de regering terzake hul digt. IN een parlementaire democratie gaat ons dat te ver. Al hebben we bepaald geen behoefte aan de „long hot summer" die we in het begin van dit commentaar ter sprake hebben gebracht. Touwtrekken om geboortenregeling ET touwtrekken van Romeinse in stanties om de kwestie der geboorten- regeling heeft iets tragisch. Paus Paulus heeft tijdens het concilie deze zaak aan de algemene beraadslaging onttrokken en haar geheel aan zichzelf voorbehouden. Hieruit volgt, dat hij vroeg of laat een uitspraak zal moeten doen. Zodra hij zich daartoe zet, komen krachten in wer king, die hem proberen tegen te houden. En gezien de recente ontwikkelingen hebben die tot nog toe succes. Nu kan men natuurlijk zeggen: iaat hij zijn adviseurs volgen, ook al is hij per soonlijk niet van de juistheid ener beslis sing overtuigd. Maar zo eenvoudig lig gen de zaken niet. Ten eerste niet omdat de adviezen, die hij krijgt uiteenvallen in een meerderheids- en een minderheids advies. Ten tweede niet, omdat een ge zagsdrager zelf de verantwoordelijkheid Voor zijn beslissingen moet kunnen dra gen. Er is uit deze impasse maar één uit weg. geloven wij. Paus Paulus kan te rugkomen op zijn beslissing om de kwes tie der geboortenregéling gèhèel aüh'zféh te trekken. Hij erkent dan en is dit een schande? dat hij er persoonlijk niet voor uitkomt en gaat als hoofd van het bisschoppencollege niet boven maar in dat college staan. Hij probeert samen met zijn broeders een oplossing vooi ze delicate kwestie te vinden. Daarvoor hoeft hij niet per se een cilie bijeen te roepen. Er zijn in deze tijd van moderne communicatiemidde len andere wegen naar een gemeenschap pelijk beraad. Er is de mogelijkheid een schriftelijke enquête. Er is de gelijkheid van regionaal overleg, w van de resultaten door een kleine kern groep in Rome worden besproken. Er kan ook een bisschoppensynode worden gehouden. Wanneer de Paus deze weg bewandelt, zal hij een last, die voor één mens in derdaad niet te dragen is, van zijn schouders voelen glijden. Hij zal dan, juist als bij het concilie, ervaren, dat de Geest ook door zijn broeders spreekt en zich. zpnder gewet<?nfbezwaar aai Geest gewonnen kunnen geven. (Vervolg van de voorpagina Deze uitkeringen zullen voornamelijk ten laste van de bedrijfskassen moeten komen. Door het instellen van deze scha deloosstellingen wordt het voeren van 'n voorzichtiger personeelsbeleid gestimu leerd. Moeten toch ontslagen vallen. dan zal dit het eerst bij de jonge werk- nemers gebeuren. De financiële conse-1 ^euVkVutepuntop de plaats Koning Oedipus, Sophocles' drama zo als we dat gisteren in het VARA-pro- gramma zagen, was door de Duitse I tv-maken niet alleen in de openlucht geplaatst maar door de ruime toepas- sing van ..natuurlijk decor" voor een deel ook losgemaakt van een theatra le sfeer. Voor een deel, want dat „na- I tuurlijke decor" was een soort ruïnc- reld en dus bepaald niet realistisch te noemen en de enscenering, met na me in de koorscènes, wat zó statisch dat de opvoering er sterk afbreuk door werd gedaan. Mogelijkerwijs hebben de kleuren die starheid wat doorbroken. Maar in Duitsland zogoed als in Nederland mag naar onze mening een regisseur te sterk zijn effect van de kleur laten afhangen zolang het slechts een ver waarloosbaar percentage van de kij kers is dat die kleur in feite kan zien. In de „Freilichtbühne" waarop deze voorstelling zich afspeelde was alles nogal grauw en oninteressant. Dit tenminste wat de betreft. Maar regisseur Oswald Popke werkte gelukkig heel veel met close- ups. En dan kreeg deze voorstelling van een der grootste drama's uit de wereldliteratuur telkens een grote al lure. Want er was op een enkele uit zondering na, de vertolker van de bo- dcrol bijvoorbeeld, een sterke bezet ting. Er was ook een goedklinkende tv-bewerking en beide factoren zorg den ervoor dat deze oude stof een nieuwe dramatische inhoud kreeg. Niet in de groots opgezette massascènes, maar daar waar tv intiem blikte in het geheel individuele drama van Sopho cles' tragische helden. In eigen VARA-produktie zagen we een Achter het Nieuwsreportage over het arme Amerika. Goed gefilmd, met goed commentaar van Herman Wig- bold en met helaas uiterst stunteiige vragen van de tweede medewerker, die zó categorisch waren („Vindt u het leuk arm te zijn?") dat een ver ontschuldiging voor die stunteligheid vooraf op zijn plaats was geweest. De reportage bewees overigens dat zich in de Verenigde Staten van Noord- Amerika achtergebleven gebieden be vinden waar bij het bepalen van ont wikkelingshulp ernstig rekening gehouden zou moeten worden. Vg. In de serie „Première" avondvul lende speelfilms in kleur die de NCRV onlangs is gestart, wordt om 20.20 uur via Ned. II „Vleugels en vuur" uitgezonden. De handelingen spelen zich vooral af op en boven een vliegveld, waar onder meer de Sanborn Enterprises is ge vestigd, een kleine chartermaatschap pij. die wordt geleid door Doug San born (Ralph Bellamy), zijn dochter Kitty (Suzanne Pleshette) en Max Cla rity (Lloyd Nolan). De aankoop van een groot transportvliegtuig brengt dc kleine maatschappij vrijwel op de rand van een faillissement. De enige kans om het voortbestaan van Sanborn Enterprisses te verzeke ren is het winnen van een luchtrace. En Kitty zal goed pilote als zij is aan deze wedstrijd moeten deelne- Tegelijkertijd arriveert op het vlieg veld de luchtmachtkapitein Taff Mal- loy (James Falentino) met zijn bruid Lisa (Juliet Mills). Taff Molloy. heeft zijn diensttijd in Vietnam volbracht er heeft daar zijn aandeel in de oorlogs handelingen geleverd. Een held voelt hij zich echter niet. Daarom ontvlucht hij de schare jour nalisten en fotografen, vooral ook om dat hij wordt achtervolgd door oor logsherinneringen, die op vele moi ten in zijn gedachten opkomen en hem een soms panisch schuldgevoel geven Met zijn vrouw laat hij zich door Kit ty, die hij voor hij naar Vietnam ver trok zeer goed heeft gekend, naar eer onbewoond eiland vliegen, om tot rus te komen. De rust is echter van kort< TELEVISIE HEDENAVOND NEDERLAND I (STER- rcclameuitzendingcn om 18.55. 19.03, 19.56 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort AVRO: 19.06 uur: Sportpanorama NTS: 20.00 uur: Journaal AVRO: 20.20 uur: Militairen in de mijn, reportage 20.55 uur: Voor de vuist weg De Saint, tv-serie NTS: Tweede journaal NEDERLAND II (STER- reclameuitzendinRen o 18.55 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Weekjoumaal voor gehoorgestoorden 19.25 uur: Open oog, signaleringsprogr. 20.00 uur: Journaal NCRV: 20.20 uur: Première, filmprogr. 21.50 uur: Alle dingen, nieuwsreportage NTS: 22.15 uur. Tweede journaal Televisie morgen NEDERLANO I Televisie morgen NEDERLAND I: TROS: 16.00 uur: Nieuws in het kort 16.02 uur: Rick de Kikker 16.15 uur: De prinses en de zwijnehoeder, sprookje De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisleprogramma's. VARA: 21.00—22.30 uur: Het NBC-orkest 22.55—23.55 uur: Prettig weekend, amusementsprogr. HILVERSUM II NCRV: 20.50—22.00 uur: De nalatenschap van Thomas Garrique Masaryk, luisterspel TROS: 23.00—23.45 uur: Radio-rodeo, speurtocht Radionieuwsdienst HILVERSUM I: 7.00, 8.00, 11.00. 13.00, 16.00. 18.00, 19.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 12.30. 18.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 RADIOPROGRAMMA Vuist" komt vroeger HILVERSUM Daar vanavond Wil lem Duys' „Voor de vuist weg" bij daglicht rechtstreeks uit Volendam wordt uitgezonden, is het AVRO-pro- gramma als volgt samengesteld: tot 20.20 uur ongewijzigd, van 20.20 tot 21.25 uur „Voor de vuist weg" en van 21.25 tot 22 uur „Militairen in dc mijn", een tv-documentaire van het hoofdkwartier Af cent te Brunssum. quenties van 't ontslag der oudere werk nemers dwingt de onderneming een op lossing te zoeken door omscholing of overplaatsing van de personeelsleden. Dit vergt van de werknemers een grote re bereidheid tot omschakeling dan in een aantal gevallen thans bestaat. FONDSEN VOOR SCHOLING Een grotere mobiliteit vergt een voor bereiding daarop door studie en "or- ming. Hier ligt allereerst, aldus het rap port, een taak voor het normale dagon derwijs: het leggen van een bredere ba sis, waarop later specialisaties kunnen j worden gebouwd. Anderzijds ligt hier een taak voor de bedrijven. Voorgesteld wordt bedrijven, die de scholing van ik i - soneelsleden ter hand nemen, tc subsi- dieren uit gemeenschappelijke fondsen. Mochten die bedrijven op een gegeven moment genoodzaakt zijn het personeels bestand te verminderen, dan kan worden overwogen de „afscheidsbetalingen" ge deeltelijk door gemeenschappelijke fond sen over te nemen. Deze uitkeringen zouden bij CAO of wet moeten woiden geregeld. Door financiële maatregelen kan 't vrijwillig vertrek van personeelsle den worden gestimuleerd. Belangrijk zijn de pensioenverplichtingen bij collec tief ontslag. Het wordt wenselijk geacht, dat tijdens de werkloosheidsperiode de premiebetalingen worden overgenomen door de wachtgeld- en werkloosheids- fondsen. De betrokken werknemer blijft dan lid van het pensioenfonds, waarin hij was opgenomen tot hij and< BAARN (ANP Koningin Juliana heeft een deel van haar grondgebied rond paleis Soestdijk afgestaan voor de verbreding van rijksweg lb tot een vierbaansweg met een 7 meter brede middenberm en voor de aanleg van een het Over een afstand van enkele honder den meiers heeft de koningin een 20 mtr. brede strook grond aan rijkswater staat ter beschikking gesteld. Ook de helft van de koninklijke kwekerij tegen over het paleis is voor de verbreding van de rijksweg afgestaan. Een klein gedeelte van de paleistuin zal ook opge offerd moeten worden. Met de werkzaam heden aan de tuin zal echter pas wor den oegonnen als de koninklijke familie met "Mkantie is. VPRO: 18.00 19.35 Criterium: kunst nader be- I NRU17.30 Muziek voor clt d. 20.00 Klarinet en piano: moderne i HILVERSUM III (240 m 20.45 Uiteindelijk: Theologische ge- KRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Djii in. VARA: 21.00 N.B.C.-orkest: klas- S.O.S.-be- I Nieuws. 12.03 Klein chanson. Tussen 13.00- Reportage Tour de Franze. NCRV: 13. Nieuws. 13.03 dek. 18.30 Nleu' NCRV: 1! gen. 15.30 Country en Westei Nieuws. 16.03 Actualiteiten, j tig: licht gevarieerd mu i muziek. 16.00 jelichting. 22.30 18.52 Taalwenken. Grammofoonmuzlek. 19.45 Echo's i rten op tafel. 21.00 Cabaretprogra BRUSSEL NED (324 m) richt. 13.15 Ge\ 17.10 Lichte muziek. HILVERSUM zaterdag' foonmuziek. VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: Nieuws. 8.11 Z.O. 135: gevarieerd pro- ma. (9.35-9.40 Waterstanden). 10.30 Boekbespreking. 10.45 Met Goud bekroond: grammofoonmuzlek. 11.00 Nieuws. 11.02 e orkestmuziek. 11.25 tereo: lichte 15.00 Tot betei 16.30 Ik breng een uurtje door gramma. 17.25 Radioweekjoumaal. S.O.S.-berichten. HILVERSUM II (298 m) NCRV: Nieuws. 7.12 Het levende woord. 7.17 Mc ne orkestmuziek (gr). 7.30 Nieuws. 7.32 10.25 Promenade Orkest: gelse muziek. 10.55 Kunst- 1.15 Cello en piano: klas- RIJSWIJK (ANP) De 43-jarige I dichter Lucebert, pseudoniem van L. J. land_ I van Zwaansdijk, uit Bergen heeft gis- ilèuws. 13.00 teravond op het ministerie van Cultuur Ti^d voorR«crea*'e en Maatschappelijk IVerk uit izïne! NRU*: 1 handen van minister dr. M. Klompé de ;us muziek- staatsprijs voor letterkunde, de hoogste ■en' redetijk Nederlandse onderscheiding op dit ter- ren. vara: rein, ontvangen. ïeldsvoorllchtlng: (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG. Het personeelsprobleem zal nog wel geruime tUd tot de kern problemen van het gevangeniswezen blijven behoren. Vooral bij de bewaking heeft gevonden. Wanneer hij geen lid in het westen *Un veel vacatures. Het van een fonds was, maar de onderneming landelijk percentage onvervulde plaatsen een pensioenverzekering had afgc 'uter beliep eind 1966 acht procent. Er waren dien* deze verzekering gestand tc wor- (oen :ü07 personeelsleden In dienst en den gedaan tot de werknemer een 272 vacatures. ..Voor de gewenste ont- nicuwe werkkring heeft. wikkeling vormen dc belangrijke tekor- j ten bü de verpleging een ernstige bc- Ralph Schoenman Nederlandse gevangeniswezen in 1965- 1 I 1966. Het onderwijs krijgt in de gevangenis sen toenemende aandacht, aldus het ver slag. Ongeveer 150 gedetineerden stude ren per jaar met rijkssteun. Men werkt voorts samen met openbare bibliotheken. Gedetineerden in een gemiddeld groot huis van bewaring lezen 25.000 tot 30.000 boeken per jaar, d.w.z. 5 boeken per gedetineerde per week. De arbeidsmogelijkheden in de gevan genissen worden gekenmerkt door voort gaande modernisering. In 1965 werd voor 381.538 gulden en in 1966 voor 329.408 gulden aan machines en trans portmiddelen :en behoeve van de bedrij ven aangeschaft. Alle gevangenisbedrij- ven waren doorlopend van werk voor zien. Men bereikte een produktie van bijna 5 miljoen gulden. Dit is geen lanc eerinstallatie voor een of andere raket of gevaarlijk projectiel, maar een van de nieuwste snufjes op het gebied van de vlieg tui gtech n i ek. Het w de Lockheed Hummingbird II, een Amerikaans vliegtuig, dat verticaal kan landen en opstijgen. Men is momenteel bezig met de proef vluchten, waarbij het toestel nog niet geheel los de lucht in kan. Daarom is het opgehangen aan een in een speciaal frame gemonteerde telescopische buis, die me t het toestel stijgt en daalt. gearresteerd LONDEN (Reuter) Dc Londcnse polltic heeft de 33-jarlge voormalige se cretaris van de filosoof Bertrand Rus sell, de Amerikaan Ralph Schoenman. aangehouden. Hij werd gezocht wegens het Illegaal binnenkomen van Engeland. Schoenman slaagde er eerder deze maand in Engeland binnen te komen nadat hij bij een poging in maart was teruggestuurd. De Britse bladen publi ceerden brieven en verklaringen van Schoenman waarin deze de reden van zijn terugkeer uiteenzette en een blad had zelfs een foto waarop Schoenman poseerde met twee politiemannen die Downingstreet 10, de ambtswoning van premier Wilson, bewaakten. (Van onze correspondent) VAALS De koninklijke marechaus see te Vaals deed woensdagavond een bijzonder goede vangst, toen zij de 52- jarige Turk I. K. aanhield. De man werd door de officier van justitie te Amsterdam tot gezocht persoon ver klaard onder verdenking van diefstal van juwelen bij een Amsterdamse juwe lier. De buit zou ongeveer f 100.Odd be dragen hebben. De man is gisteren voorgeieid bij de officier van justitie te Amsterdam en voorlopig voor 30 dagen ingesloten. In de Duitse pers had hij de bijnaam van „mister X. der Millionenschwind- lcr". Of hij in Duitsland ook zwendel heeft gepleegd konden wij gisteravond niet meer achterhalen. Bisschoppen vragen steun voor Biafra UTRECHT (KNP) Overeenkomstig hel verzoek, gedaan door de Raad Kerken in Nederland, in zijn const rende vergadering van 21 juni 1968. gen de bisschoppen van de R.-K Kerk in Nederland de gelovigen en de pries ters om op zondag 30 juni 1968 dc slachtoffers van de burgeroorlog tus sen Nigeria en Biafra door gebed en fi nancial* hulp bij ta staan. Een büzonder belangwekkend concert is ons door het Nederlands Kamerorkest onder leiding van David Zinman in Diligentia geboden, dit dank zU de on verdroten speurzin van Willem Noske. Een concert, dat weer eens een einde maakte aan de mythe, als zou er in deze lage landen aan de zee tussen de dood van Jan Pieterszoon Sweelinck en die van Alphons Diepcnbrock, drie eeuwen later, geen muziek van betekenis zijn geschreven. Wat wij gisteravond mochten horen, waren klinkende argumenten voor het tegendeel. Zo de twee vijfstemmige paduanen en gaillarden van dc geboren Amsterdammer Matthijs Matthijszoon Mercken van circa 1605: een muziek die treft door een vloeiende op de mense lijke stem geïnspireerde melodiek met tal van verrassende ritmische vondsten en harmonische gewaagdheden; ronduit meesterwerk. Als zodanig werd het symfonie van een Duitser (doch door het levenslot voorbestemd getogen Am sterdammer te worden), die ook de twee hobo's, de twee hoorns, de ene fagot en de twee trompetten de gelegenheid bood zich van tal van solistische taken te kwijten en de alten, speciaal de aan voerster, Joke Vermeulen, een zeer op vallende rol deed spelen, Een juweel van een werk: reële ver rijking van het orkestrepertoire. Wilhelm Gottlieb Hauff (1755—1817). die aan het hof van stadhouder Willem V een voorname positie heeft ingenomen, zorgde voor de uitbreiding van de hoorn- literatuur. Van hem een Concert in Es groot voor dit instrument, waarschijn lijk bedoeld voor de in die tijd ver maarde Willem Spandau. Hier werd het vertolkt, op voortreffelijke wijze, door Adriaan van Woudenberg.... Jammer slechts, dal aan het spel van het assisle- Minister Klompé releveerde, gevolg was gegeven aan de van Luvebert, de uitreiking vai PC Hoofdprijs zoals de staatsprijs ook heet in kleine kring te doen plaat hebben. Slechts leden van de jury ambtenaren van het ministerie w£ uitgenodigd. De minister zei gelukkig te zijn met de aanbeveling, die de jury had gedaan toekenning van de prijs. Zij was zonder getroffen geweest door de bood schap, die Lecebert uit de kracht van zijn algemeen-religieuze inzichten de lezer in zijn werk voorhoudt. „Ik acht u een geroepene, een profeet, die ver vooruitziende nieuwe meningen aankondigt, nieuwe banen vrijmaakt" aldus dr. Klompé. Zij besloot haar toe spraak met op te merken, dat 't goed is, dat de dichter spreekt, beter nog dat hij goed spreekt, maar 't best als hij on bevangen spreekt, vanuit z'n woestijn of vanuit zijn duintop. De jury die eenstemmig besloot te ad viseren de P.C. Hooftprijs aan Lucebert toe te kennen, werd gevormd door prof dr. K. Meeuwesse. voorzitter, de heren H. C. ten Berge. C. Buddingh'. C. Dinaux, H. Oosterhuis, K. Schuur en mei. Ellen Warmond. De jury oordeelde, dat Luc< bert niet slechts een der belangrijkste dichters van onze eeuw doch ook e< zeer weinigen is, die men op eer kan stellen met de beste dichters buitenland. Zijn werk kenmerkt zich vol gens de jury in de eerste plaats door buitengewone oorspronkelijkheid, Alfrink sprak met Paus over katechismus een meesierwerw. ais iuuai»(, WC1 u "cl j <iriikpr«nrkpst door hot te weinig uitgebreid* nudito- i v„,h„M „„,hr rium ook ervaren. Volgde Carel Rosier. Luikenaar van geboorte (16401725). die echter een voornaam deel van zijn leven in de noordelijke provinciën heeft doorge bracht. Van hem een sonate voor trom pet, twee hobo's, strijkorkest en con tinuo, die aan John Floore en zijn col lega's Werner Herbers en Frank Min- deraa de gelegenheid verschafte te be wijzen, hoe „purcelliaans" deze man ge dacht en gevoeld heeft. Doch eerlijk opgebiecht: voor deze Engelse meester moest hij, zij het met ere, de vlag strijken! VATICAANSTAD (KNP) Kardinaal Alfrink. die de vergadering van de Coi gregatie voor de GeloofsverbreicMng in Rome bijwoont, heeft gisteren et derhoud met de H. Vader gehad. In dit onderhoud, dat 40 minuten geduurd heelt en in bijzonder hartelijke atmosle muzikaal Amsterdam. ReVoerd is. heeft de kardinaal onder ai deren gesproken over de mocilijkhcdi rond de Nieuwe Katechismus. eiste exactheid ontbrak. Met een Allegro voor vier strijk kwartetten van Johannes Bernardus vai Bree (1801—1857). een hoofdstuk apart in de historie van eindigde men. Beminnelijke muziek, voor een wel heel ongewone eombinatie geschreven, van een eerlijke en onbevangen liefde voor Mendelssohn getuigend, waarnaar men met intens genoegen luisterde. Het gehoor bleek zó enthousiast, dat men tot een reprise dwong. Een reprise, die door David Zinman met zijn voor treffelijke viermaal vier muzikanten met Met Pieter Hellendaal kwamen we op graagte gegeven werd. bekend terrein: deze man wordt sinds Eén ding is slechts jammer: muziek decennia beschouwd als de enige oase van deze aard verschijnt en verdwijnt. in een volstrekt onmuzikale vaderlandse Waarom ze niet opgenomen in "n archief- je hervorming in het kloosterlev woestijn. produktie van <?en grammofoonplaten- alles kon niet gebeuren, zonder de situa- Doch wat daarna kwam: een Symfo- maatschappij, zoals ook in Duitsland, tie in Nederland in het algemeen nia in C groot van Johan Gabriel Meder, Engeland. Frankrijk gebeurt? Met een te raken. De kardinaal zou daarom ook van 1781 daterend, een driedelig werk, j plaat van dit concert zouden tai van een uitgebreider schets waarvoor de grote Haydn zich bepaald mensen, niet alleen ten onzent, heel j van de Kerk niet had behoeven ta schamen. Deia gelukkig kunnen ajn. B.R. J ben. Anderen contacten over hetzelfde dei-werp heeft de kardinaal ook met deren gehad, waarschijnlijk Nederlandse theologen, van wie een zou zijn prof. dr. J. Visser, lid van de overleg dele gatie namens de kardinalencommissie. Welingelichte kringen, zo verneemt het K.N.P. verder, menen te weten, kardinaal Alfrink de paus niet alleen over de Nieuwe Katechismus gesproken heeft, maar ook over de kwestie (Door P. A. van der Poel) Ongeveer zes kilometer ten westen van Ambon, in de Molukken. is de verschij- van een inktvisachtig wezen, dat se leeft, maar op bepaalde dagen land komt om zijn familie op te zoeken, het gesprek van de dag. De geschiedenis van dit wezen is als volgt: op 7 april 1964 werd in de Desa Late-i op Ambon een tweeling geboren. Beide kinderen waren even groot, maar i hen bleek de vorm van een „tjumi" een soort Inktvis te heb ben. De ouders gaven het de naam van Utju. Zij waren verlegen met dit vreemde wezen en vier dagen na de gebooile wierpen zij het in de nacht in Utju, die het lichaam van een inktvis heeft en de ogen van een mens, bleek zich in de zee thuis te voelen. Het zwom naar de diepte, van de ouders- weg. Maar op feestdagen, als „idulf- tri" einde van de vastenmaand) komt Utju naar de oppervlakte en zwemt naar een eenzame plek, waar zijn ou ders op hem wachten. Hij wordt dan i het strand door zijn vader opge- nen, in een bak met water geplaatst naar huis gebracht. Wanneer hij lang genoeg in de huiselijke kring heeft verkeerd, wordt hij weer in zee losgelaten, voorzien van een aantal kippeëieren. Hij groeit even voorspoe dig als zijn tweelingbroer Joesoef. Hun lichamen zijn precies even groot. Ut- je onderscheidt zich van zijn soortge noten in zee, behalve door zijn mensen ogen, ook door rode strepen over zijn lichaam. Drie jaar geleden werd Utju tijdens een bezoek aan zijn ouders door enige kampongbewoners gezien, waardoor het geheim is uitgelekt. Sedertdien ko men de mensen in drommen naar de Desa Lateri om Utju te zien, wanneer hij zijn ouders bezoekt. De bond van Indonesische onderwij- heeft het tragische feit geconsta teerd, dat na 23 jaar onafhankelijk heid er in verschillende districten de zuidkust van West-Java nog scholen zijn met een onderwijzer per school en een leesboek per klas. Het regentschap Pasir, in Oost-Bor- vraagt voortdurend om de over komst van transmigranten uit het overbevolkte Java. Door gebrek aan mankracht kan het regentschap niet tot ontwikkeling gebracht worden. In het eerste stadium garandeert het regent schap de opneming van duizend gezin nen op gronden, die voor de land bouw reeds klaar zijn gemaakt. Later kan dit aantal tot vierduizend gezin nen worden opgevoerd. De bevolking van Java neemt jaar lijks met anderhalf miljoen zielen toe en er zijn miljoenen werklozen. Trans migratie vindt slechts druppelsgewijze plaats. Niet meer dan enige duizenden worden per jaar naar transmigratie- gebieden in Sumatra, Borneo, en Cele bes overgebracht, omdat te weinig schepen beschikbaar zijn: 1 In het binnenland van Halmaheira. Molukken, verblijven nog zogenaam de wilde stammen in het oerwoud, die contact met de beschaafde wereld uit de weg gaan. Aan de Kao-baai is het gelukt om driehonderd leden van zulk een stam de Tagutil in een kam pong samen te brengen. Zij zijn tot het christendom overgegaan en leiden thans een normaal bestaan. Ook op het noordelijk gelegen eiland Moro komen wilde stammen voor. Zo dra zij een kampongbewoner zien, ver dwijnen zij in het bos. Bij volle maan komen zij naar de kust om naar oes ters te zoeken. Dat gaat gepaard met gezang, begeleid door slaan* op kleine trommels. Tot heden zijn hun verblijf plaatsen in het oerwoud nog nimmer gevonden. Kami hel militante studenten front heeft weer van zich laten horen, ditmaal niet door een de open bare rust en orde verstorende demon stratie, maar door een „symposium" over de huidige economische vraagstuk ken te organiseren. Op dit symposium hebben desgevraagd de knapste kop stukken van het land gesproken, zoals Sumitro, de nieuwe minister van Han del en een internationaal expert op eco nomisch gebied: voorts Frans Seda, de katholieke minister van Financiën, die thans in het nieuwe ontwikkelings- kabinet het ministerie van verbindingen leidt. Kami is over de economische toestand slecht te spreken. De inflatie is nog steeds meer dan 20 procent. Het re geringsapparaat is niet betrouwbaar. Dit komt vooral omdat de salarissen ontoereikend zijn. Kami veroordeelt de benoeming van militairen in niet-mili- taire functies. De politieke partijen maken misbruik van het gebrek aan ecomomisch inzicht van het volk om daaruit politieke munt te slaan. Hun voornaamste taak moet die van sociale controle zijn ter bestrij ding "an machtsmisbruik en corruptie. Aldus de studenten, georganiseerd in Kami. Het hoofd van de politie in Indo nesië, commissaris-generaal drs. Hu- geng Imansantoso. verscheen onlangs op het televisiescherm, niet om over de politie-uitoefening in Indonesië te spreken, maar om Hawaian liederen te zingen. Hij was vroeger een goed zan ger op dit speciale gebied van de zang kunst. Het was de eerste maal dat eon generaal als zanger op de televisie kwam. zo werd als bijzonderheid toe gevoegd. H?l is nu overal in Indonesië be kend. dat vrouwenhaar veel geid op brengt. Onverandertwoordelijke lieden, uitgerust met een schaar, knippen op drukke plaatsen, zoals Pasars, het in een streng gedragen haar van niets vermoedende vrouwen door en maken zich daarmee uit de voeten. Zij doen dit zo behendig, dat deslachtoffers eerst hij thuiskomst hun haar missen. ouiker was eens de kurk waarop Java dreef. Thans wordt suiker uit Formosa ingevoerd. Die suiker is goed koper dan de op Java geproduceerde Een tani (landbouwer) in Tjiperai, West-Java, berichtte aan het ministe rie van Landbouw, dat de rijstoogst op zijn Sawah vervijfvoudigd is. Gewoon lijk bracht zijn Sawah twee ton rijst per hectare op. Dit is nu 10 geworden, nadat hij het door de overheid ver strekte superieure kweekmateriaal pb 5 en pb 8 nu bekend als „wonder- rijst" heeft gebruikt.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2