Miljoenensmokkel heroïne ontdekt MINIMUMLOON NIET TE LAAG Ton Lutz Kwart van nieuwe woningen geschikt voor bejaarden VERBORGEN IN BENZINETANK Minimum toeslag voor vakantie ook redelijk Blokkade van Rozeneiland Weer te veel eerstejaars medicijnen NEDERLANDER STAAT NIER AF VOOR ZUSTER IN AMERIKA OAS-kolonel meldt zich in Parijs levert fenomenale prestatie in „De architect en de keizer van Assyrië Voor of tegen Koekoek Luns naar Indonesië R'DAMSE STUDIECOMMISSIE Onder druk van kardinalen Paus trekt besluit geboortenregeling op laatste moment in Twee weken voor CHU'er Mellema NSR op rand van bankroet Onlusten naar Kwangsi overgeslagen Nederlands Dans Theater in I lolland Festival 19 DONDERDAG 27 JUNI 1968 DE LEIDSE COURANT (Van onze correspondent L. Kleijn) PARIJS Het Franse bureau ter bestrijding van de illegale handel in narcotische middelen is in samenwerking met het gelijknamige bureau in New York er in geslaagd een bende op te ruimen die alle records geslagen heeft met de handel in verdovende middelen. Bjj onderzoek van een Citroen D.S. in New York kwam een hoeveelheid van 112 kilo he roïne te voorschijn, verpakt in zakjes van 500 gram. Een van de voornaamste smokkelaars Bousquet is gearresteerd. Toen h« na een verhoor door dc mand gevallen was zei hij ronduit tot de politie in Parijs: „U bent erin geslaagd de grootste smokkelhandel in verdovende middelen naar de Verenigde Staten te ontdekken." Ook zijn medeplichtigen zitten achter slot en grendel. Aan de arrestatie van Bousquet is een uitgebreid onderzoek voorafgegaan. Het was de Parijse politie opgevallen, dat vrijwel dezelfde D.S. herhaaldelijk aan boord van passagiersschepen de oceaan over stak van Le Havre of Cherbourg. Met de wagen reisde telkens een nieuwe eigenaar mee, die in New York niets anders behoefde te doen dan de sleutels van de wageh te overhandigen aan een van de medeplichtigen ih het komplot. Alle vracht brieven van scheepvaartmaatschappijen werden uit gekamd om achter de naam van de eigenaar van de D.S. te komen. Het bleek, dat er diverse eige naren waren. De laatste moest worden opgespoord om hem op heterdaad te betrappen onderweg van Frankrijk naar Amerika, Inderdaad werd de laatste eigenaar gevonden. De heer Bousquet, die als een zeer fatsoenlijk man bekend stond en nog nooit met de justitie in aan raking was geweest. Bousquet werd geschaduwd toen hij de D.S. in ontvangst ging nemen. Met twee mannen, wier identiteit vrij snel kon worden vastgesteld, reed hij in de D.S. naar Le Havre. Het viel de politie op, dat Bousquet onderweg tweemaal bij een benzinestation stopte, niet om ztjn tank vol te laten gieten, maar om telkens maar tien liter bij te laten vullen. Dat moest erop wijzen, dat het grootste deel van de tank bestemd was voor het verbergen van verdovende middelen en dat in het reservoir hoogstens ruimte was voor tien of vijftien liter. Politieagenten reisden met hetzelfde schip mee naar New York en hadden -onderweg alle ge legenheid de D.S. van dichtbij te bekijken. Vast kwam te «taan, dat iedere beschikbare ruimte op gevuld was met heroïne. By aankomst in New York werd de D.S. naar een afzonderlijke loods gereden en daar geopend. Niet minder dan 112 kilo heroïne kwam te voorschijn, waarop Bousquet onmiddellijk werd gearresteerd en naar Parijs werd overgebracht, De waarde van de 112 kilo heroïne bedraagt 220 miljoen gulden. Bousquet heeft bekend, dat hij en zijn medeplich tigen in de tijd van drie jaar 750 kilo heroïne clandestien naar de overkant van de oceaan hebben gebracht. Helpers kregen voor een geslaagde over tocht een vergoeding van vijfilig- tot honderdduizend gulden. Volgens minister Roolvink: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Roolvink (So ciale Zaken) is van oordeel, dat het ver plichte minimumloon van 135 gulden pci week per 1 juli 1968 niet te laag is. Hij deelt dit meer aan de Tweede Kamer in zijn antwoord op vragen en opmerkingen over het ontwerp van een wettelijke re geling minimumloon en minimumvakan tietoeslag. Hij ontkent voorts, dat van een wettelijke regeling van het minu- mumloon een opwaartse druk op de lo nen uitgaat. Een wettelijke regeling, die geen enke le invloed op de loonstructuur zou uit oefenen, zou nauwelijks reële betekenis hebben, aldus de minister. In enkele be drijfstakken kan de invoering van een verplicht minimumloon op het peil van de laagste lonen corrigerend werken. Daaraan ontleent een wettelijke regeling dan ook haar betekenis, aldus de minis- Hij acht het niet denkbaar, dat door de wettelijke regeling het beleid van de sociale partners bij CAO-onderhan- delingen wordt doorkruist. De jaarlijkse aanpassing per 1 juli is juist gekozen om het minimumloon aan te passen aan de meest recente ontwikkeling van lonen en prijzen. Het gaat in de wet om een algemene regeling. Mede daarom is de leeftijd om voor het minimumloon in aanmerking te kunnen komen, gesteld op 25 jaar. Daar het hier gaat om het leg gen van een „vloer" in de lonen, kunnen bij CAO-afspraken afwijkende regelingen worden toegepast. De wet schrijft alleen een algemeen, sociaal aanvaardbaar minimum voor. Het niveau van 135 gul den per week per 1 juli 1968 beschouwt RIMINI (Reuter) Dc „soevereine vorst van Rozeneiland" zit zonder eten. Zijn vrienden, die hem per boot tot dus ver van mondvoorraad hadden voorzien, zijn door de Italiaanse politie tegenge houden. Zij mochten het eiland niet op. Rozeneiland, is een massief bouwsel van staal en beton, dat zich ter hoogte van Rimini in de Adriatische Zee be vindt. De enige bewoner, de 39-jarige Italiaan Pietro Bernardini, heeft het ge huurd nadat een Italiaanse architect 't voor experimentele doeleinden had ge bouwd. Bernardini heeft daarop het ei land onafhankelijk verklaard. Als of ficiële taal heeft hij Esperanto gekozen. Met zijn vrienden wil hij van het eiland, dat net buiten de Italiaanse territoriale wateren ligt, een toeristische attractie maken. Zijn territorium is 400 bij 400 meter groot, er wappert een oranje vlag Gisteren ondernam de Italiaanse po litie een „invasie" op het eiland, waar op „de staatsraad" van het eiland een protesttelegram verzond aan president Saragat. „De soevereine status van het eiland was geschonden", stond erin. Nagekomen familiebericht Tot onze grote droefheid, overleed, nog geheel onverwacht, nog voor zien van het H. Oliesel, onze lieve zorgzame vader en grootvader LEONARDUS JACOBUS VAN DEN BROEK A. van den Broekl'Aml Nieuwe Wetering, 27 juni 1968 Voorweg 77 De plechtige H. Eucharistieviering heeft plaats op 29 juni a.s. te 10.15 uur in de parochiekerk Maria Presentatie te Roelofarendsveen, waarna begrafenis op het R.K. Kerkhof. Rozenkransbidden donderdag 20.00 uur en vrijdag 19.30 uur avondmis in de parochiekerk. de minister als „een verantwoord start punt". De uitstraling van het wettelijk minimum op de jeugdlonen acht minister Roolvink gering. Voor de ambtenaren wordt een aparte wettelijke regeling getroffen. Hierin zul len In tegenstelling tot de aanvanke lijke opzet ook de arbeidscontracten in rijksdienst worden opgenomen. De minister ziet geen reden om mensen, die geen volle werkweek hebben van de werking der wet uit te sluiten. Bedrij ven, die in moeilijkheden verkeren, kun nen van de werking der wet worden uitgezonderd, maar „slechts bij uitzon dering zal aan de werking der wet ge tornd mogen worden". Wat betreft de minimumvakantietoe slag acht de minister het percentage van zes percent juist gekozen om aan de lagere loongroepen tegemoet te komen. De suggestie om de wettelijke vakantie toeslag te koppelen aan het volle loon gaat hem te ver. De wet sluit overigens de toekenning van een hogere bijslag geenszins uit. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid De Vreeze (KVP) heeft minister Veringa (O. en W.) gevraagd, hoe 'hij het in september te verwachten grote aantal eerstejaarsstudenten in de medicijnen denkt op te vangen. Het ziet ernaar uit, dat de toeloop groter zal zijn dan de plaatsingsmogelijkhcid, die bij alle medi sche faculteiten al tot het uiterste is opgevoerd. Het aantal aanmeldingen van toekom stige eerstejaarsstudenten in de medi cijnen is thans reeds beduidend groter dan vorig jaar. Exacte cijfers zijn nog niet bekend. Te verwachten valt, dat het definitieve aantal hoger zal blijken dan hetgeen alle faculteiten tezamen kunnen verwerken. De heer De Vreeze meent, dat de belangen die op het spel staan gediend zijn met een zo snel en zo ruim moge lijke informatie door de minister over de feitelijke toestand en over de midde len om aan die moeilijkheden zo ver antwoord en rechtvaardig mogelijk het hoofd te bieden. Zoals de zaken er nu voorstaan kan minister Veringa eigenlijk alleen maar hopen op het zich terugtrekken van een aantal aspirant-eerstejaarsstudenten, bij voorbeeld door het kiezen van een andere studierichting of het niet behalen van het einddiploma gymnasium of h.b.s. (Van onze correspondent) ARNHEM In een ziekenhuis in Salt Lake City zal aanstaande zaterdag een van de nieren van de heer J. van Wes- sel uit Arnhem worden overgebracht in het lichaam van zijn zuster, mevrouw Mary Christian. Enkele dagen geleden reisde de heer Van Wessel via Schiphol naar de V.S. waar hij op het vliegveld van Los An geles door zijn zuster werd afgehaald. De heer Van Wessel kreeg voor zijn reis de medewerking van onder meer de au toriteiten. de politie en enkele artsen in De kosten van de transplantatie (7000 dollar) komen voor rekening van 'n Ame rikaanse gezondheidsorganisatie. PARIJS (A^T) Ex-kolonel Joseph Broizat, ter dood veroordeeld wegens medeplichtigheid aan de opstand der generaals in Algiers in april 1961. heelt zich bij de Parijse justitie gemeld na dat hij per vliegtuig uit Madrid was gekomen. Met hem deden dpt ook twee andere oud-leden van de terroristische organi satie OAS, Gérard Sice en Gérard Mo- ritel, die eveneens waren veroordeeld. De drie zijn voorlopig gevangen gezet in afwachting van een besluit inzake voorlopige invrijheidstelling. Ex-kolonel Broizat is 55 jaar. Hij werd tijdens zijn proces een van de aanstichters van de opstand genoemd. Moritel was mede plichtig aan moord. De Franse wagendie, op gezette tijden, vol met heroine de overtocht maakte naar Amerika- De grote benzinetank werd ais bergplaats gebruikt. Om te kunnen rijden had de wagen een kleine extra-tank van tien tot vijftien liter. STUDIO TERUG IN DEN HAAG MET ARRABAL De Franstalige Spaanse auteur Fernan do Arrabal, wiens werk in ons land te weinig aandacht krijgt van het grote toneel" is het afgelopen jaar met enorm succes door Studio voor het eerst op het repertoire genomen. Zijn prachtige, veelomvattende en tot in details mee slepende stuk „De architect en de kei zer van Assyrië", waarin slechts twee acteurs optreden (Ton Lutz en Marius Crans) is door het Holland Festival in het programma opgenomen, waardoor de voorstelling gisteravond in Den Haag terugkvyim. Bij de eerste Haagse voor stellingen, in het Paviljoentheater in Scheveningen, schreef iic reeds uitge breid over voorstelling en stuk. Nu de Studio-enscenering onder regie van Krijn ter Braak in de Koninklijke Schouwburg vertoond werd, bleek mij dat bepaalde omstandigheden van tech nische aard in het Scheveningse theater een rem hadden gezet op de werking van de voorstelling. Omdat het Pavil joentheater een kap mist konden be paalde elementen uit de voorstelling niet op de oorspronkelijke manier worden uitgevoerd, bij die eerste Haagse voor stellingen. Daarvoor waren andere (storende) oplossingen bedacht, die mij deden concluderen dat Krijn ter Braak zich al te eigenzinnig had opgesteld te genover het werk van Arrabal. Het weer zien, onder betere omstandigheden, van de voorstelling versterkte echter wel mijn opinie, dat Krijn ter Braak totaal geen affiniteit bezit met de denk- en leefwereld van Arrabal, die nauw ver bonden is met het geëxalteerde karakter van het Latijnse katholicisme, waarmee Arraoal in een haat-liefdeverhouding leeft. De Studiovoorstelling onderkent dit aspect totaal niet en daarom maakt hij bij herzien nog sterker de Indruk een „verwaterde versie" van het stuk te zijn, zoals Ik indertijd concludeerde. Het was gelukkig bijzonder druk in de Koninklijke Schouwburg. De voorstelling die men daar zag kwam op meer punten dan het bovengenoemde niet overeen met wat eerder was vertoond. Zo wa ren de (overigens niet zo fraaie) mas kers van Astrid Weyman in de recht- spraakscene vervangen door eenvoudige typeringsattributen, als contactlensjes TONEELGROEP Hogerhuis mag blijven en brilletjes, die Ton Lutz de gelegen heid gaven al te zeer te vervallen in zijn jongejanmaniertjes, die hem indertijd populair maakten in een televisieserie, waarin hij met zijn broer Luc en Pieter diverse figuren in de rechtzaal typeer de. Desondanks blijft Lutz' prestatie feno menaal. De lange monoloog, wel een half unr, aan het eind van het eerste, deel is een monument van toneel speel kunst te noemen. Dat is al genoeg voor een geweldig sensationele toneelvoor stelling, die de vele schouwburgbezoe kers gisteravond konden meemaken. Marius Crans, die de tegenfiguur van Lutz speelt (,,de architect") bleek aan zienlijk gewonnen te hebben en door de ervaring al een voor dit dtuk aanvaard bare acte er techniek te hebben verwor- De hernieuwde ontmoeting met een zeer belangrijk auteur, van wie Studio volgend jaar „De Tuin der Lusten" gaat spelen, dat ook weer te maken heeft met de schilderijen van Jeroen Bosch, was vooral door het spel de moeite waard, ondanks de tekortkomingen van JAN VERSTAPPEN DALFSEN (ANP) Dc afdeling Overijssel van de Boerenpartij heeft te Da 11 sen een besloten vergadering ge houden om de leden voor tc lichten over de achtergronden, die geleid hebben tot dc huidige moeilijkheden in de Boeren partij. Na afloop van dc besloten vergadering, die werd geleid door de heer J. Gerritsen uit Hardenberg, ver klaarde deze, dat de besprekingen als conclusie hadden opgeleverd, dat de heer Koekoek fractievoorzitter moet blij ven van de Boerenpartij en dat alles bij 't oude moet blijven. Vonrls was de ver gadering van oordeel, dat „de ruzie met de heer Harmsen moet worden bijgelegd en dat de heer Harmsen de gelegenheid moet worden gegeven zijn functie van wethouder van Apeldoorn (nog twee jaar) uit te dienen". Bovenstaand bericht verscheen gister avond op de telex en vanmorgen in de ochtendbladen. Vanochtend ontvingen wij eveneens via de telex onderstuand bericht: HARDENBERG (A.N.P.). In te genstelling tot hetgeen gisteren was gemeld over de in Dalfscn gehouden besloten bijeenkomst van bestuursleden van de afdeling Overijssel van de Boerenpartij, deelde de heer J. Gerritsen uit Hardenberg, die deze vergadering leidde, vanmorgen aan het A.N.P. mede persoonlijk geheel achter de heren Harmsen, Kronenburg, Van Harselaar en Van de Brake te staan. Naar de heer Gerritsen verklaarde zou dit ook het geval zijn bij negentig procent van de leden van de afdeling Overijssel. Telefonisch verklaarde de lieer Ger ritsen vanochtend tegenover het ANP, dat de verslaggever, die hij na de ver gadering gisteravond te woord stond, hem verkeerd moet hebben begrepen. Het ANP zei ons desgevraagd geen reden te hebben om te twijfelen aan de kwaliteiten van zijn correspondent in Dalfsen. Wij laten de keuze over aan de lezer. (red.). DJAKARTA. (A.N.P.). Minister Luns zal volgende week donderdag een beleefdheidsbezoek brengen aan presi dent Soeharto van Indonesië. Verwacht wordt dat minister Luns dinsdagavond in de Indonesische hoofd stad zal aankomen voor zijn officiële bezoek aan Indonesië. Aangenomen wordt, dat hij een economische en ook een culturele overeenkomst met Indo nesië zal tekenen. Na zijn audiëntie bij president Soe harto zal minister Luns besprekingen voeren met zijn Indonesische ambtge noot, AÜöm Malik. Deze zullen ook gaan over de wijze waarop volgend jaar de verlangens van de bevolking van West- Irian over haar toekomst, krachtens de Indonesisch-Nederlandse overeenkomst van 1962, zullen vastgelegd worden. Deze peiling zal uitmaken of West-Irian deel wil blijven uitmaken van Indonesië of onafhankelijk wil worden. Jaarvergadering bejaardenbond De Katholieke Bond van Bejaarden en Gepensioneerden in de bisdommen Rot terdam en Haarlem heeft gisteren in Haarlem de jaarvergadering gehouden. De heer J. Josso, voorzitter van di bijna zesenlwintigduizend leden tellende bond, hield een openingsrede. Daarin stelde hij drie hoofdpunten aan de de. Ten aanzien van de A.O.W. wenste hij optrekking tot de hoogte van het mi nimumarbeidsloon. De verhoging van dc A.O.W-uitkering met één procent zag hij ruimschoots weer teniet gedaan door de belasting op toegevoegde waarde, die vier vijf procent meer omzetbelasting betekent. In de gezondheidszorg voor be jaarden constateerde de heer .Tosso grote leemten. Men heeft onvoldoende tijd voor de bejaarden, de gerontologie e geriatrie zijn nog zonder leerstoel, de wachttijden in de poliklinieken zijn lang, zo stelde de heer Josso. De invoering van de wet op de zware geneeskundige risi-- co's betekent altijd nog een bijdrage van zeven gulden per dag na één jaar ver pleging. Ook de premie voor de vrijwil lige ziektekostenverzekering noemde de heer Josso te hoog. Hij pleilte voor uit breiding van het aantal klassen dat voor vermindering van de premie in aan merking komt. Tenslotte vestigde hij ook onder meer nog de aandacht op de werkplaatsen voor bejaarden. Laag loon, langzaam tempo, eentonig werk en grote woon-werkafstanden waren enkele zijn bezwaren. ROTTERDAM (ANP) ln nieuwe wijken n ningen geschikt ztyu voor bejaarden. ZU mo toegankelijk zonder trappenlopen, centrale vi isolement, beknopte afmetingen en lage hurei LONDEN (AFP) Het Br use Lager huis heeft met 223 tegen 132 stemmen een wetsontwerp verworpen waarin op heffing van het Hogerhuis, het „House" of Lords", wordt voorgesteld. Het ont werp was ingediend door de Labouraf- gevaardigde William Hamilton, die ter toelichting zei dat opheffing de enige mogelijke oplossing is voor het geschil met de regering inzake de kwestie Rho- desië. Vorige week heeft het Hogerhuis een regeringsdecreet met strengere sancties tegen Rhodesië verworpen. Dit rapport behandelt in hoofdzaak de woonomstandigheden van bejiuixden. Een groot aanbod van aangepaste woningen zal veel ouderen, van wie de kinderen de deur uit zijn, stimuleren hun te ruime woningen te verlaten, zo menen deze des kundigen. Het percentage van 25 procent is gebasseerd op de tegenwoordige situatie: de bijna 12 procent bejaarden bewonen in Rotterdam een kwart van de totale woningvoorraad. Andere gegevens uit dit rapport bijna 17 procent van de alleenstaanden (ruim 2075 personen) kan bij plotse linge ziekte erf ongeval niet gemakkelijk iemand waarschuwen. Een groot deel van hen zou graag willen verhuizen. Ruim 4300 bejaarden, die niet zonder hulp kunnen traplopen, wonen in huizen die alleen via trappen bereikbaar zijn. Totih wil ruim 5*2 prooent van hen niet verhuizen. (Van onze correspondent) ROME Viermaal binnen anderhalf jaar hebben vooruitstrevende kardinalen en bisschoppen verhinderd, dat I'aus Paul us een beslissende uitspraak over geboortenregeling zou doen. Ongeveer veertien dagen geleden lag de laatste re dactie van deze uitspraak klaar om ge drukt en rondgestuurd te worden in de vorm van een z.g. motu proprio. Ook de vertalingen waren persklaar. Op het laatste ogenblik besliste de Paus, dat het document moest worden tegengehouden. Aanleiding daartoe waren de interven ties van kardinaal König uit Wenen, die speciaal naar Rome was gevlogen om le zeggen dat hy de pauselijke beslissing „uit pastoraal en apostolisch oogpunt onverstandig" vond en „zeer schadelijk voor de Kerk". Gelijkaardige tegenwer- j pingen kwamen o.a. van kardinaal Suenens uit Mechelen-Brussel en kardi- naai Docpfncr uit Miinclien. Er is in Rome al vele maanden een hevige touwtrekkerij rond dit document aan de gang, waaraan zowel kardinalen en bisschoppen als deskundigen deel nemen. Paus Paulus zou daaraan door het nemen van zijn beslissing een einde willen maken. In zijn thans weer ingetrokken motu proprio volgde hy in grote lijnen de encycliek Casti Connubii („over het kuise huwelijk") met dien verstande, dat hij verdere ontwikkelingen van de leer niet de pas wilde afsnijden. Het gebruik van geboorteregelendc middelen werd opnieuw als ongeoorloofd gebrand merkt. De pil zou alleen gebruikt mogen worden op medische gronden, waarbij dan de tijdelijke onvruchtbaarheid als nevenverschijnsel kon worden geaccep teerd. Als middel tot geboortenregeling moest ook de pil worden verworpen. In feite sloot de Paus zich derhalve aan bij het minderheidsrapport van de pau selijke commissie, niet bij het advies van de overgrote meerderheid. Voorts bevatte het pauseiyke docu ment een beschouwing over het huwe lijk en een duideiyke afwijzing van de echtscheiding. Dit laatste houdt verband met het indienen van de echtseheidings- wet in het Italiaanse parlement en met de binnenkerkelijke pogingen om het echtscheidingsvraagstulc opnieuw in dis cussie te brengen. Paus Paulus zou er per se op staan een uitspraak in de kwestie van de geboortenregeling te doen. Hij meent, dat verder zwijgen als een teken van instemming met bepaalde praktijken kun worden beschouwd. Van de andere kant wil hy de deur voor een verdere ontwikkeling van de leer niet helemaal dichtslaan. Op dc achtergrond zou het feit een rol spelen, dat de Paus die nooit een vnUtheoloog is geweest - grote moei lijkheden heeft om de ontwikkeling van scholastieke naar moderne theologie te volgen. In tegenstelling tot Paus Jo annes is hij niet bereid zijn adviseurs te volgen, wanneer dc zaak hemzelf niet helemaal duideiyk is. Reeds voor de bisschoppensynode van 1967 schijnt de Paus een uitspraak over de geboortenreeling te hebben willen doen. De bisschoppen drongen er toen op aan, dat zij eerst gehoord zouden worden. Tijdens de synode kwam het grote Internationale congres voor het lekenapostolaat niet zijn gerucht makende, zeer vooruitstrevende ver klaring over geboortenregeling. Weer wilde de Paus een uitspraak doen, zij het in enigszins gewijzigde vorm. maar weer wisten de bisschoppen hem daar van te weerhouden. Iets dergelijks deed zich voor in februari van dit jaar. Zodat het thans de vierde maal is, dat de be slissing Is uitgesteld. Rijbevoegdheid voor één jaar ontzegd jet minstens 25 procent van de we ten voldoen aan de volgende eisen: rwarmlng, minimale kans op sociaal Dit staat in het eerste deel van hi i UTRECHT (,\NP) De penningmees ter van de Nederlandse .studentenraad de heer A. M. Groos (lid van de Studen tenvakbeweging) heeft meegedeeld dat de Nederlandse Studentenraad sedert 30 maart op de rand van het bankroet ba lanceert. De totale schuld van de Nederlandse Studentenraad beloopt ongeveer 40.000 gulden en is door jarenlange begrollngs- overschrijdingen ontstaan. Volgens de heer Groos heeft de bank nog 800 gul den van de NSR te vorderen terwijl de girorekening van de NSR een saldo van slechts 1900 gulden aanwijst. Volgens de heer Groos moet in de komende dagen ongeveer 2000 gulden aanwezig zijn om de automatische afschrijvingen te reali seren, terwijl deze maand ook nog 1200 gulden beschikbaar moet komen om de '2 secretaressen van de NSR salaris en vakantietoeslag uit te betalen. In juli zal de fiscus wellicht nog 'n bedrag van 800 900 gulden vorderen terwijl er boven dien nog een belastingschuld van onge veer 450 gulden staat. De financiële toe stand van de NSR is uiterst zwak, mede doordat de boekhouding een janboel is geworden, aldus de heer Groos. Hij deel de vanavond ook mee dat een oud-redac teur van de NSR-gids de NSR een ge rechtelijk bevel tot betaling heeft doen toekomen terwijl de NSR-penningmces- ter aanvankelijk in de veronderstelling verkeerde dat de redacteur juist een de biteur was. Dit geding komt op 10 juli a.s. voor de rechter. CHINA HONGKONG, (A.P.). 11e bloedige onlusten in communistisch China z(jn van de provincie Kwangtoeng overgesla gen naar dc provincie Kwangsi. Muur- I kranten in laatstgenoemde provincie melden, dat duizenden mensen zijn ge dood of gewond. Reizigers uit China hebben dondi rdeg gemeld, dat volgens muurkranten in Kwelln (Kwangsi), 1200 personen zijn gedood in Woe Tsjau. Muurkranlen in Kanton melden, dat in dc provincie Kwangtoeng in totaal 20.000 personen zijn gedood of gewond. Woe Tsjau is 'n belangrijke industrie stad en een groot verkeoiscontrum in Kwangsi bij dc grens met Kwangtoeng. De communistische wapen- en levens- mlddelenaanvoer voor Noord-Vietnam lopen grotendeels via deze stad. ..Majoor" Schramm»- gearresteerd BRUSSEL (A.P.) „Majoor" Jean Schramme, die naar België Is terugge keerd na lang verzet in de Kongolese stad Boekavoe te hebben geboden, is ln zün woning in Brugge gearresteerd. De politie heeft meegedeeld dat hij is aangehouden in verband met een onder zoek naar een klacht wegens doodslag, die legen hem is aangebracht. Volgens de politie betreft het <xn onderzoek naar de dood van een Belgische onderdaan in of rond het kamp waar de huursoldaten in Roewanda werden vastgehouden na dat zij uit Boekavoe waren gevlucht. Dat was voordat zij naar Europa werden teruggestuurd. (Van een onzer verslaggeversI' ROTTERDAM. Dc Rotterdamse politierechter, mr. G. J. E. Pocrlnk, heelt de sinds 22 april van dit jaar met verlof gezonden C.II.U.-fractleleider van de Tweede Kamer, J. T. Mellema uit Schcemda, wegens het rijden onder invloed van ulcohol veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf cn een jaar ont zegging uit de rijbevoegdheid. Het vonnis was conform de eis van de officier van justitie, mr. B. van der Meulen. De heer Mellema erkende tijdens de zitting het hem ten laste gelegde feit. „Maar toen ik in mijn auto stapte, voelde ik me in staat om te rijden. Ik reed nog zonder ongelukken tussen de paaltjes van de parkeergarage door". De heer Mellema was 's nachts na een receptiq in hel Bouwcentrum op weg naar Den Haag, toen hij in Rotterdam noord, een aanrijding maakte. Op het politiebureau werd hij matig onder in vloed bevonden. Hij sprak loen met de dienstdoende inspecteur Engels. Mr. Van der Meulen zei in zijn requi sitoir. dat hij dezelfde straf zou eisen ala in een ander geval. Dc raadsman van de hoer Mellema mr. F. W, B. baron van Lynden, vroe<r in zijn pleidooi rekening te houden met het feit, dat de heer Mellema wel op de zitting was verschenen, terwijl hij ook verstek had kunnen laten gaan. Hij meende, dat de officier van justitie in ieder geval objectiveerde, omdat hij niet muir de persoon wenste te kijken. „Men is in Nederland extra-voorzichtig wan neer er een belangrijk persoon voor de rechter komt. Er is geen sprake van klussejustltie. Men heeft geen onkel voordeel van zijn belangrijke positie ln dit soort zaken, alleen nadeel". De heer Mellema wenste de mogelijk heid om hoger beroep aan te tekenen ln berad te houden De heei' Mellema is reeds eerder voor een dergelijk feit veroordeeld. Hij kreeg destijds een geldboete. Twee premières j (Van onze kunstredactie) DEN HAAG Het Nederlands Dans Theater brengt in zijn komende Holland Festival-programma's twee premières. Van Hans van Manen is „Variomatlc", bestaande uit 9 variaties voor 5 dan sers: Willy de la Bije, Mea Medema, Tony Iliilhert, Gérard Lemaitre en Frans ervennc. liet ballet werd ontworpen op <le Serenade voor strijkers van de En gelse componist Lennox Berkeley (1903) der Wal. kost ti li n Jan Beniumin Hurkuivy heeft eveneens een nieuw baljet ontworpen, Rococo-va- rlatics, op dc gelijknamige compositie voor collo cn orkest op 33 van Tsjalkov- skl. Dc kostuums werden ontworpen door Joop Stokvis. De cellopartij zal worden vertolkt door Anncr Bijlsma. Als solisten werken aan dit ballet mee: Marian Sar- stiidt, hans Knlli, Jaap Flier cn een groep ";,n acht dansers. Hel Holland Festlvalprogramma gaat op donderdag 4 en vrijdag 5 juli in de Koninklijke Schouwburg. Vervolgens worden voorstellingen gegeven in Am sterdam, Botterdam en Utrecht. Behalve de bi-irJe premières staan op 't program ma Circles van Glen Tetley en Impres sies van Job Sanders. Het ballet Circles zal voor de eerste maal worden uitge voerd met medewerking van Anne Hao- nen-van I.on, sopraan; Ada Brusse, har- i" - 1 e II i 1 .m dar Donk en C. Spramgh. slagwerk, De voorstellingen worden begeleid door het Nederlands Bailetorkest o.l.v Zoltan Szilassy. Op zaterdag 29 juni geeft het Neder lands Dans Theater een voorstelling in dc Kieler Week in Der Bühnc-n des Lan- deshauptstadt Kiel. Zoltan Szilassy diri geert daar het orkest van de Opera van Kiel. Daags erna, op zondag 30 juni wordt een voorstelling gegeven In het kader van de Internationale Balletweek in Keulen in het Opernhaus daar. Zoltan Szilassy dirigeert hier het eigen Neder* lands Balletorkest. Het Nederlands Dans* Theater maakt de reis per chartervlieg- tulg.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5