SMHSN FIRMA KRAY" RUIMDE „GEK MET BIJL" OP VOLGENS BOERENLEIDER KOEKOEK: Kronenburg en Harmsen zijn rivalen v. Thiel r> Mr. H. C. J. Kronenburg: „Ik ben geen rebel en er is geen scheuring in partij wacht op nader bericht Stervende moest te lang wachten op een ambulance Mitchell schreef te veel hrieven Regeringsverklaring van premier Eyskens is tamelijk vaag Meerderheid geslonken VERWARRING ROND ALARMERING KABINET WEKT VEEL VERTROUWEN Aanbod vroege aardappelen neemt toe NSR tegen collegegeld beursstudenten 16 WOENSDAG 26 JUNI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA S (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De vier opposanten binnen de Tweede-Kamerfractie van de Boerenpartij hebben de heer Harmsen gisteravond uit hun midden tot voorzit ter gekozen. Beide groepen Boeren me nen „de fractie van de Boerenpartij" te zijn. De puzzels, die hierdoor voor Ka mervoorzitter Van Thiel zijn ontstaan, betreffen met name de zitplaafsenver- deling in de Kamer, de benaming van beide groeperingen, de bezetting van de diverse Kamercommissies en de spreek tijdverdeling. De Kamerleden Koekoek, Verlaan en Nuyens hadden geen gevolg gegeven aan de oproep van de vier opposanten om aanwezig te zijn bij de vergadering, waarop de heer Harmsen als voorzitter werd gekozen. Volgens de heer Koekoek bestaat er tussen de heren Harmsen en Kronen burg onderling zoveel naijver en rivali teit, dat het niet lang zal duren of zij zullen ook op hun beurt weer uiteenval len. Mogelijk kiezen de afgescheiden iel| Boeren een andere naam. Kamervoorzitter Van Thiel waakt er uiteraard angstvallig voor zich hierin ol|te mengen. „Ik wacht maar op nader bericht". Op een persconferentie werd gezegd, ;dat men uit alle delen van het land ad- hesiebetuigingen heeft ontvangen. Ook figuren uit de „Noodraad", een vroegere afsplitsing van de Boerenpartij, zouden contact met het viertal hebben opgeno- Op de ledenvergadering in septem ber zal men voorstellen, dat hoofdbe stuursleden van de Boerenpartij voor taan geen Kamerlid meer mogen zijn. Ook zal men zich beraden over de uit- l gifte van een eigen orgaan, omdat het (ADVERTENTIE) (Van e parlementaire redactie ME. KRONENBURG „Ik ben geen rebel, er is ook geen scheuring in d Boerenpartij. Wij hebben alleen geen vertrouwe DEN HAAG Mr. H. C. J. Kronenburg, het 43-jarige Tweede-Kamerlid van de Boerenpartij, die zich met drie anderen verwijdert van het optreden van fractie voorzitter Koekoek, kan de woorden „rebel" en „breuk in Boerenpartij" niet meer horen. H|j windt zich na het vijftiende gesprek op dinsdag 25 juni in de Tweede Kamer nog steeds op over deze uitdrukkingen. „Ik ben geen rebel, er is ook geen scheuring in de Boerenpartij. Wij hebben met ons vieren alleen geen vertrouwen meer in het optreden van fractievoorzitter Koekoek. Er moet een andere fractievoorzitter komen. Het gaat ons tegen de gebrekkige organisatie van de partij en tegen het optreden van het hoofdbestuur, dat het volgens ons gewoon verkeerd gedaan heeft. Het gaat niet om de macht, maar om het voeren van een betere politiek en om de uitbouw van de partij. De Boerenpartij moet een bruggehoofd zijn tussen alle goede rechtse groeperingen. Het moet eindelijk een echte politieke partij worden". Mr. Kronenburg zegt dit enkele uren na de verklaring van zijn mede-opposant Harmsen, dat de vier fractie leden het niet meer eens zijn met het beleid van zitter Koekoek. Zij willen een andere voorzitter. Natuurlijk verzet Koekoek zich daartegen, maar de opposanten blijven doorzetten. „Wij wensen onder geen beding een breuk in de Boerenpartij. Wij wensei leen, dat er een behoorlijke organisatie opgezet wordt, dat de leden als zodanig erkend worden, dat er betere politieke lijn in het werk komt", zegt mr. Kro nenburg, die op deze merkwaardige parlementaire dag bestormd wordt met vragen, met verzoeken om radio- en t.v.-gesprekken, om vergaderingen en om overleg- afspraken. „Het overgrote deel van de leden staat achter ons, dat is nu al zeker. In september willen wij een ledenvergadering hebben. De leden moeten nu vat de Boerenpartij Na maart begon de ellende. Die maand wreven wc In onze handen, omdat het voor ons allemaal in de Ka mer zo lekker gegaan was. Maar toen had je de el lende, dat men de persoon „Harmsen" begon te onder mijnen. Versta me goed, het is niet tegen Koekoek gericht, die actie van ons. Natuurlijk niet. want Koe koek heeft het toch maar gepresteerd het bruggehoofd van rechtse krachten te slaan naar de volksvertegen woordiging. Zo'n man zet je toch maar niet opzij Maar op een gegeven ogenblik wordt het je allemaal te veel. Je voelt dat het zo niet meer gaat en dan zot je de stap. Een ellendige stap, die ons alle vier zwaar gevallen is. Maar het, moest volgens ons gewoon, in het belang van de partij, in het algemeen belang. Wij willen niemand kwijt, integendeel. Ons doel is alle goede rechtse krachten te verzamelen, rechtse krachten die bijzonder kwetsbaar zijn, omdat rechts nu eenmaal met de opinie rekening moet houden. Voor links is het heel eenvoudig om te schreeuwen: weg met dit of dat Nu zit de Tweede Kamer met twee fracties van de Boerenpartij. „Ja, ja, maar wij staan op het standpunt en dit als meerderheid dat wij de Boerenpartij vertegenwoordigen. Wij zullen dus alles doen om de eenheid in de partij te bewaren De plezierige reacties, die hij in de wandelgangen van de Tweede Kamer te verwerken krijgt, doen deze Bre dase jurist kennelijk goed. „Natuurlijk, het had ook anders kunnen zijn. Blijkbaar voelt men toch aan, dat zoiets met Koekoek niet langer meer ging. En dat ver heugt me alleen maar, omdat wij het daarmee bij het rechte eind hebben Zo werd op 25 juni de 13e Tweede-Kamerfractie geboren Damesgezelschap sloeg door (Van onze correspondent) ON DEN „De hond is dood..." met deze woorden werd aan de Lon- dense gangsters Ronald, Reginald en Charles Kra.v gemeld dat de 39-jarige bandiet Frank Mitchell, bijgenaamd „de gek met de bijl", vermoord was. j l)e gebroeders Kray hadden opdracht gegeven hem in een straat van Oost- Londen uit de weg te ruimen. Deze gangsters staan aan het hoofd van een I bende, die in de Britse onderwereld „De Firma" genoemd wordt. „De Firma" had ervoor gezorgd dat Mitchell, een kerel als een boom maar niet bepaald snugger, in 1966 kon ontsnappen uit de beruchte gevangenis van Dartmoor in het graafschap Devon. Een aardig twistpunt kan ook nog dc verzorging van de radio- en televisieuit zendingen van de Boerenpartij worden. Het gaat hier om zendtijd van de partij en niet van de fractie. Vooralsnog ziet het ernaar uit dat Koekoek, gesteund door het hoofdbestuur van de Boeren partij, in het bezit van de ether zal blij- Fractievoorzitter Koekoek had giste ren al 'n brief gestuurd aan Kamervoor zitter''VÉih Th'lèl, dat het h'öófdbfestuUf van* 'zïRi partij' de vier o^osattfön' tttët overgrote meerderheid van stemmen had gesommeerd hun Kamerzetels ter be schikking te stellen. Bovendien erkende het hoofdbestuur de vier leden niet meer als woordvoerders van de Boerenpartij in de Kamer, aldus de brief. Opposant Harmsen: „Maar wij weten ons gesteund door de overgrote meer derheid van onze leden." „Dat is een leugen", werd hem van de publieke tribune af toegeschreeuwd. De bezoeker werd direct hierna met zachte maar dwingende hand afgevoerd. De aan Koekoek trouw gebleven A. Nuyens wees de Kamer erop, dat de heer Koekoek, die hij altijd trouw zou blijven, -door 307.000 kiezers gekozen was en de overige Kamerleden door 20.000. „Ook als fractievoorzitter is hij met overgrote meerderheid (zes voor met één blancostem) gekozen. Toen was het nog „Hosanna-Koekoek", maar zij, die toen Hosanna riepen, zijn nu tegen. Ik herinner me in dit verband het oude spreekwoord: leer apen nooit klimmen, want ze kunnen je later met kokosno ten gooien". Koekoek hield zich bijzon der rustig: „De enige fout, die ik ge maakt heb, is, dat ik vertrouwen heb ge steld in mensen, die dit vetrouwen niet waard zijn". (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische regering, en met name de twee ministers van na tionale opvoeding, zal op korte termijn een „conferentie van de universitaire vernieuwing" bijeenroepen. De commis sie zal tot opdracht krijgen de regering voorstellen te doen over alle essentiële punten in verband met het opstellen van een universitair handvest. De commissie zal bestaan uit verte genwoordigers van de academische, eco-\ nomische en sociale milieus en uit ver tegenwoordigers van de' studenten, het wetenschappelijk, het technisch en ad ministratief personeel. De nieuwe eerste minister van Bel gië, prof. Eyskens, heeft dit medege deeld in de verklaring, waarmee hij de regering aan Kamer en Senaat presen teerde. Verwacht wordt dat morgen de stemming over de verklaring kan plaats hebben, waarna vrijdag de Senaat de de batten kan beginnen. De regering-Eys- kens maakt 'n goede kans het vertrouwen van de Kamermeerderheid te krijgen, ook al zullen er in de beide regerings partijen tegenstemmers gevonden wor den. Zeker de vijf Franstalige Brussel se socialisten en de socialistische ver tegenwoordiger Van Nijvel zullen de re gering hun steun onthouden. De „pa pieren" meerderheid van 21 zetels, waar- (Van onze correspondent) SILVOLDE Vijf kwartier heeft de 19-jarige G. van der Kemp uit Doetin- chem bewusteloos op het Marktplein te Silvolde gelegen voordat een ambulance kwam opdagen. Btf aankomst in het St.- Jozefziekenhuis te Doctinchem bleek de jongeman te zijn overleden. Van der Kemp was op de Silvoldense kermis onwel geworden. Dat gebeurde avonds om 21.35 uur. Enkele E.H.BO.'ers pasten onmiddellijk mond- op-mondbeademing toe. De dienstdoende arts kon eerst niet worden bereikt. Het bleek, dat deze zich in de sporthal be vond. Een telefonisch verzoek om de arts te vragen een ambulance te waarschu wen bereikte de arts niet. Dr. H. H. J. Bisterbosch arriveerde om 22.15 uur bij het slachtoffer. Vijf minuten tevoren was de rijkspolitie bok op het kermis terrein aangekomen. Dr. Bisterbosch constateerde een longbloeding. Om 22.10 uur had de gemeentepolitie van Doetinchem van een onbekende een verzoek gekregen om de ambulance naar Silvolde te sturen. Silvolde is in dit soort gevallen aangewezen op de ziekenwagen van het op 10 km afstand gelegen Doe tinchem. Ook hier stagneerde de zaak en duurde het nog een kwartier voor een telefoontje doorging naar de G.G.D. De ziekenbroeder van de Doetinchemse ambulance zegt: „Wij slaan dag en nacht ini ploegendienst klaar om uit te rukken. Sneller 'dan nu had het nooit gekund. Binnen een half uur na de melding was de patiënt al in het ziekenhuis. Ik erger er me alleen dood aan als je daar met 2waailicht het kermisterrein komt op rijden en er helemaal niemand aanstal ten maakt om opzij te gaan. Ik ben ge woon langzaam op de menigte in moeten rijden om erdoor te komen". Verwarring heerst er over de vraag wie eigenlijk om een ziekenwagen kan verzoeken. Adjudant A. Vader van de gemeentepolitie in Doetinchem meent, dat alleen de politie of een dokter hier toe bevoegd is. Een ziekenvervoerder in Doetinchem dacht, dat ook kan worden uitgerukt op verzoek van een particu lier. De fout blijkt in het systeem le zitten. Er moet iemand voor de kosten op draaien, wanneer een ambulance voor niets is gewaarschuwd. De politie: „We zitten soms zelf met deze moeilijkheid. We waarschuwen de ambulance. De dokter komt, veegt wat bloed weg en zegt, dat er helemaal niets aan de hand is. Maar de ziekenwagen moet betaald worden". Niet zelden gebeurt het ook dat twee ziekenauto's bij een ongeluk verschijnen als gevolg van gebrek aan communicatie. Scliraelzer (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De fractievoorzitter van de KVP in de Tweede Kamer, drs. Schmelzer. vindt dat 't kabinet-De Jong vertrouwen wekt. „Mijn algemene indruk over ruim een jaar van dit kabinet ii positief", zei de heer Schmelzer in eer televisieuitzending van de KRO gister avond. Alleen in het loonheleid had het kabinet een fout gemaakt, die echter ruiterlijk werd erkend. Dat vond drs. Schmelzer te waarderen. Oppositieleider Den Uyl vond de start van het kabinet-De Jong niet onverstan dig. Maar naar zijn mening is later de weg van het kabinet omlaag gegaan. El zijn enkele zwakke bewindslieden. Met name wordt 'n slecht, visieloos buiten lands beleid gevoerd. Ook over het be leid ten aanzien van de werkgelegenheid en de lonen heeft de P. v. d. A. veel kri tiek. Het conservatieve karakter va kabinet komt steeds duidelijker naa ren, zei de heer Den Uyl. De heer Joekes (WD) gal als zijn oordeelgoed, het kan beter. Mr. B. Biesheuvel (AR) zei, dat het kabinet op enkele terreinen (Economi sche en Sociale Zaken, Landbouw) onder moeilijke omstandigheden is begonnen. Freule Wttewaall van Stoetwegen sloot zich hierbij aan. •ér dè fegefih^ feesthikt zal duk bij1 hfet vertrouwensvotum zeker aanzienlijk ge slonken zijn. Vrijblijvend De mogelijke twijfelaars vinden in de regeringsverklaring weinig steun om de regering positief te beoordelen. De ver klaring die eerste minister Eyskens voor de hell't in het Nederlands, voor de helft het Frans, voorlas, was nogal vrij blijvend van karakter en ging nauwe lijks in op nog opengebleven concrete vragen. „Twee grote problemen zullen", aldus Eyskens, het regeringsbeleid be palen: een vlugge en volledige oplossing de geschillen tussen de taalgemeen schappen met daaraan gekoppeld de modernisering van de staat. De rege ring zal het parlement een geheel van maatregelen voorstellen die gelijk tijdig zullen worden getroffen. Het andere probleem is antwoord te geven op de uitdaging van een maatschappij die snel verandert. Wij menen, dat het behoud van België, met de eendracht de gemeenschap als grondvest, dc enige kans is voor ons aller vooruitgang sterk Europa. Maar dit België moet tegelijkertijd meer regionaal en meer Europees zijn". Europa Over de Europese politiek zei Eyskens dat zijn regering zich zal inspannen on de realisatie van de Europese economi sche gemeenschap zo veel mogelijk te ersnellen en ook om haar wijd open te stellen voor andere staten, die de begin selen ervan willen aanvaarden. Over de Benelux-samenwerklng werd ir geringsverklaring met geen woord ge rept, maar zoals reeds eerder bericht, wordt in het twee-partijenakkoord dat de eigenlijke basis is van 't regerings programma de uitvoering van het eco nomische Benelux-verdrag als onderdeel van de versnelling van de opbouw Europa als een van de drie prioriteiten .van het buitenlands beleid genoemd. Aan het slot van de regeringsverkla ring lonkte de eerste minister reeds naar de oppositiepartijen die hij nodig heeft om essentiële punten van het regerings programma via een grondwetswijziging te Jtunnen doorvoeren. Hij hield de vol ledige Kamer voor: „Het land zal ons een mislukking nooit vergeven. Het zou daar door voor onoplosbare problemen komen te staan". DUITS SCHIP VOOR KUST VAN j URK GEZONKEN URK (ANP) Op ongeveer 5 km ten I noordwesten van Urk is het Duitse schip i „TJdlne" gezonken. De bemanning van de UK 107, schipper Post, ontdekte uit j de verte een boven water uitstekende stuurkast. Onmiddellijk waarschuwde hij radiografisch de Urker reddingboot dc hij het ge/.on- (Van onze correspondent) GOES In alle tceltcentra neemt op het ogenblik 't aanbod van vroege aard appelen toe. Met de afzet wil het echter niet te, tyest vlotter». Dc prijsvorming is dc teler bijzonder teleurstellend en vroege aardappelen brengen op het ogenblik te weinig op om van een rendabele teelt te kunnen spreken. De middelmaat wordt verkocht tegen prijzen van 15 tot 20 cent per kilogram. Dat is maar de helft van de prijs die het vorig jaar omstreeks deze tijd werd betaald voor dit produkt. De oorzaak van de lage prijs van vroege aardappelen ligt in het feit, dat er nog steeds grote hoeveelheden aardappelen van de oude oogst beschikbaar zijn die een bijzonder lage prijs opbrengen en soms ook nog el van goede kwaliteit zijn. De ophoudprijs van vroege aardappe len die is vastgesteld door het centraal bureau van de tuinbouwveilingen be draagt deze week 15 cent per kilogram. Drielingen kunnen soms al moelijk voor deze prijs worden verkocht en draaien dan door, waarna ze als veevoeder worden verkocht. Pan ontvangt de teler de klasse 1ste kwaliteit 12 cent per kilogram. Mitchell werd toen door zijn vriend jes per auto naar Londen gevoerd en daar ondergebracht in een flatje aan de Barking Road in Eastham. De gang sters hielden hem daar elf dagen lang onder vrij strenge bewaking verborgen. „Spuitjes Frank Mitchel was tot levenslang veroordeeld wegens een roof waarbij hij geweld en een bijl gebruikt had. Hij snakte naar de vrijheid en had op de dag van zijn ontsnapping tien jaar van zijn straf uitgezeten. Zijn verblijf In het flatje in Oost-Lon den beviel hem wel, maar hij vond het toch jammer dat alleen een paar man nen hem gezelschap hielden. Frank had zin in een aardig meisje. Zijn wens werd ingewilligd. De ge broeders Kray zorgden ervoor dat een Jonge vrouw de „vrijwillige" gevangen schap van de „gek met de bijl" kwam delen. Ze bleef vier dagen en vier nach ten bij hem. Intussen begonnen de gangsters het beu te worden dat ze met Frank Mit chell opgescheept zaten. Hij had al veel brieven geschreven naar de Times om voor een herziening van zijn vonnis te pleiten. Het was bijna Kerstmis en het Britse publiek scheen hem gunstig ge negen. „Je moet naar de gevangenis van Dartmoor terugkeren," besloten de gebroeders Kray. „Dat zal je zaak ten goede komen". Mitchell weigerde echter. Daarop ga ven de gangsters hun handlangers op dracht hem op straat te lokken en hem in een wagen dood te schieten. Dit ge beurde. Ronald Kray vernam per tele foon ètft' de ójb'dracHt 'uitgevoerd was. Nadien hoorde iemand een van de gang sters op een kerstfeestje zeggen: „Ze gaven hem vier spuitjes in de koker. Hij viel op de vloer en kreunde nog." Nooit gevonden Mitchell werd vermoord op 23 decem ber 1966. De politie weet nog altijd niet wat er met zijn lijk gebeurd is. Het werd niet ontdekt. Gisteren kreeg dit alles openbaarheid tijdens het begin van het voorproces te gen de gebroeders Kray en hun vele handlangers. Ze zijn niet enkel beschul digd van deze moord, maar ook nog van andere moorden, inbraken, af persingen, mishandelingen en allerlei bandietenstreken. De vrouw die Mitchell vier dagen ge- Londen verlamd door actie spoorwegmannen (Van onze correspondent) LONDEN De stiptheidsstaking van de Britse spoorwegmannen gaf gisteren aanleiding tot een nog grotere chaos dan maandag. Londen en Zuid-Oost-Enge- land werden opnieuw het ergst getrof fen. In de zuidelijke sector van de Brit se spoorwegen kon nagenoeg 60 procent van de treinen niet rijden. Het grote Londonse eindstation Water loo sloot gisteravond te kwart voor ne gen zijn poorten. Ook een deel van het Charing Crossstation werd afgegren deld. Groote Schuur geen afstoting bij Blaiberg KAAPSTAD (AP) Het Gi zclschap heeft gehouden In Easthum, is thans een van de voornaamste getuigen. Voor haar „werk" hadden de gebroeders Kray haar 2.000 gulden betaald en haar tevens met de dood bedreigd, opdat ze niets zou verklappen. Uiteindelijk stelde ze zich toch in verbinding met Scotland Yard. De gebroeders Kray en hun „firma" zullen vermoedelijk op hel einde van dit Vóo.fnroCes 'dat plaatsheeft i», de pó- litiérèchtbóHk Van B'o\v Street, naar o# Old Bailey verwezen worden. (Vu\ verslaggevers) ite Sehuur- ziekenhtiis in Kaapstad heeft ontkend dat het lichaam van dr. Philip Blaiberg diens ruilhart gaat afstoten. Berichten hierover waren in de Zuidafrikaanse pers verschenen. De toestand van de enige nog levende Europese harttransplantatiepatiënt pa ter Charles Boulogne is uitstekend. Hij gebruikt vier maaltijden per dag. Pater Boulogne leeft sinds 12 mei met het hart van een Franse douanebeamb te. Hij blijft van het publiek geïsoleerd. Zijn toestand is zo goed dat er in de afgelopen week geen gezondheidsbulletins meer zijn uitgegeven. LEIDEN Het bestuur van de Ne derlandse Studentenraad Is gebleken dat aan vele universiteiten en hogescholen, to weten Amsterdam G.U.; Groningen, Delft, Utrecht, YVugcningen en Lelden, ook de beursstudenten 200 gulden col legegeld moeten gaan betalen op een tijdstip dat zij over het algemeen geen geld meer hebben, namelijk in de maan den juli en augustus. Deze maatregelen van rectorcn-mag- niflci bleken, na onderzoek van 't NSR- bestuur te berusten op een foutief geïn terpreteerde verklaring van het minis terie van Onderwijs en Wetenschuppcn, die inhield dat de beursalen het college geld dit jaar zelf moesten betulen van hun met 200 gulden voor dit doel ver hoogde beurs, aldus de NSR. De Kamerleden Tans en Masman (bel den PvdA) hebben minister Veringa (O. en W.) schriftelijke vragen gesteld over onder meer de structuur en de werkwijze van de academische ruud. Zij vragen het oordeel van de minister over de consequenties voor de verdere ad viesprocedure, nu de academische raad „zich in feite incompetent heeft ver klaard tot 't uitbrengen van advies over de bestuursvorm van universiteiten en icholci chip [ekon geen tekei zag De bemanning van de UK 107 had uit de verte gezien dat vijf personen in een roeibootje stapten. Een passe rend schip heeft dit bootje waarschijn lijk opgepikt en is doorgevaren in richting Lemmer. De schipper var reddingsboot had de naam gedeeltelijk kunnen ontcijferen. Het schip zou uit Dortmund komen. Er stond windkracht i zeven. Het gezonken schip ligt op een voor de scheepvaart gevaarlijke plaats I en Is nog niet voorzien van waarschu- wingslichten. De waterpolitie uit Enk- huizen heeft zich hiermee nu belast In de haven van Hamburg krijgen dc schepen ecu speciale schoonmaakbeurt onder water. Een team duikers, die als schoonheidsspecialisten optreden, gaan dc scheepshuid te lijf met staal- en nylonborstels, die vanaf het laiul met perslucht worden aangedreven. Daarmee worden allerlei ongerechtigheden als algen, schelpen en dergelijke varwijdord en krijgt de huid xijn oorspronkelijke gladheid terug. En daarmee wordt ook de snelheid van het schip weor vergroot.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5