GROTE DAG VOOR FRANKRIJK D.O.S. HALVE MINUUT IN DE EERSTE DIVISIE EXCELSIOR STREEFT NIET NAAR PLAATS IN HOOGSTE AFDELING Stewart vervulde opdracht president De Gaulle Op Zandvoort race van slechtweerspecialisten Chapman bleef ronden tellen DOS GAF EEN RONDJE ZANDVOORT De opgave was niet eenvoudig geweest. Drie jaar geleden had president Charles de Gaulle de technici van zijn land opdracht ge- gegeven een formule I-renwagen te bouwen, die de hegemonie van de Engelssprekende construc teurs moest breken. In Francorchamps, waar veertien dagen geleden om de zege in de Belgische Grand Prix werd gestreden, scheen het succes nog slechts een kwestie van minuten. Jackie Stewart lag met zijn Matra-Ford onbedreigd op de eerste plaats. Een te krap berekende hoeveelheid benzine maakte dat de dit seizoen debuterende Matra de finish niet haalde en dat de 28-jarige Stewart de grote verliezer op het gevreesde circuit in de Ar dennen werd. Stewart nam revanche. Op Zand voort zorgde hij voor een ware Franse dag. Voor het eerste sedert 1951, toen Rosier met een inmid- dels legendarische Talbot de Nederlandse Grand Prix voor het tweede jaar in successie beheerste, zegevierde een produkt van (ten dele) Franse makelij. Het was een grote dag voor „la douce France". Gemakshalve gingen de Fransen eraan voorbij, dat de Matra-Ford een Britse krachtbron heeft en dat zelfs de Matra met de motor van Franse origine vele onderdelen bezit waarvan de con structeur dichter bij de Theems dan bij de Seine woont. Gemakkelijk hebben de coureurs het gisteren op Zand voort, waar (slechts) 35.000 toeschouwers het grillige Nederlandse klimaat trotseerden, niet gehad. Trouwens, niet alleen de rijders werden voor het ene probleem na het andere gesteld. De bandenexperts maakten evenzeer een middag mee, die hen lang zal heugen. Van kwartier tot kwartier veranderden de weersomstandigheden. Het ene moment leek het raadzaam regenbanden te monteren en even later vroeg de opdrogende baan bijna om droogweerbanden. Ferrari wisselde luttele minuten voor de start, toen de bewolking even brak, ijlings de wielen, orn in een ware paniek even later de oude situatie weer te herstellen. Het was ongetwijfeld de dag van de slechtweerspecia listen. Vandaar dat Graham Hill, de grote favoriet voor de wereldtitel, maar korte tijd het veld van negentien wagens heeft kunnen aanvoeren. Jackie Stewart, vijfde in de training, bewees dat bij de geringe verschillen die de trainingsdagen hadden opgeleverd, elke prognose een slag in de lucht is. Grandioos Toen het veld voor de eerste maal de tribunes naderde, leidde Hills Lotus-Ford met een onwaarschijnlijk grote voorsprong. Ruim honderd meter bedroeg toen het ver schil met de ranke Matra-Ford. In de vierde ronde, juist toen de regen opnieuw in stromen neerviel, pas seerde de Schot zijn grote rivaal. Op grandioze wijze heeft Stewart daarna zijn leidende positie verdedigd. In de zucht naar winst van tienden van seconden raak ten zelfs vele van de groten van de baan. Ook veteraan Graham Hill ontkwam dat lot niet. In de zestiende ronde zette hij zijn Lotus tegen het reclamebord bij het ingaan van de Tarzanbocht, maar hij zag kans zijn wagen weer op de weg te krijgen. In de 9lotfaze remde hij op het zelfde punt opnieuw te laat. De Lotus raakte vast in een van de vanghekken en Hill moest terugwandelen naar de pits. Onbewogen Onbewogen begroette manager Colin Chapman zijn pupil. Op het moment, waarop de wagen het zand in reed, ging hij onverstoorbaar door met het bijhouden van de rondetabel, hoewel hij geen wagen meer in de strijd had. Dat de eerste'1 plaats Jackife Stewart vrijwel niet kon ontgaan, stond al heel snel vast, De,.toeschouwers had den in zovérre nog geluk, dat Jean-Pierre Beltoise, na in de zeventiende ronde in de Tarzanbocht zijn tweede positie te hebben verspeeld, aan een weergaloze opmars begon, die de Franse renwagen terugbracht naar de tweede plaats. Dat was geen simpele opgave. Vijf wagens waren de Fransman gepasseerd en het verschil met Graham Hill bedroeg een halve minuut. Halverwege de race was de afstand overbrugd en reed de Matra in de slipstream van de Lotus. In de vijftigste ronde sloeg Beltoise toe. Hij gebruikte zijn overvloed aan pk's om op het lange rechte eind zijn rivaal te passeren. Vangnet Voor Graham Hill werd de race een grote desillusie. Ook de BRM van Pedro Rodriguez ging hem voorbij. Toen een vierde plaats en toch nog drie punten voor de wereldtitel zijn deel schenen te worden, maakte het vangnet een einde aan zijn race. Eén troost had de Brit: zijn voornaamste concurrenten in de competitie om de wereldtitel behaalden geen van alle veel punten. Zijn voorsprong bedraagt, ondanks de tegenslag van Francorchamps en Zandvoort, nog altijd twaalf kost bare punten. Spektakelstuk De nationale toerwagenrace, die aan de Grand Prix voorafging, heeft de bezoekers al evenmin erg kunnen boeien. Rob Slotemaker zorgde voor zijn zoveelste spek takelstuk. Hij startte slecht met zijn Ford Mustang en drong zichzelf als het ware een achtervolging op. Op aanvechtbare wijze boekte de jarige Zandvoorter in de vierde ronde voor de pits de noodzakelijke winst om de Porsche van Bob van der Sluis van de eerste plaats te verdringen. Het „gevecht", dat hij daarna in de slotfaze met Hans Oskamps Ford Anglia leverde, heeft waar schijnlijk alleen in de gedaohtenwereld van Zandvoorts speaker bestaan. Voor de minder snel geëmotioneerde toeschouwer deed het sterk aan de kat en de muis denken. De uitslag van de Nederlandse Grand Prix luidt: 1. Jackie Stewart (G.-B.) met Matra-Ford, 90 ronden (377,4 km) in 2 uur 46 min. 11.26 sec. (gem. 136,245 km/uur); 2. Jean-Pierre Beltoise (Fr.) met Matra-Matra 2.47.45.9; op één ronde: 3. Pedro Rodriguez (Mex.) met BRM; op twee ronden: 4. Jacky Ickx (België) met Ferrari; op drie ronden: 5. Silvio Moser (Zwits.) met Repco-Brabham; op vijf ronden: 6. Chris Amon (Nieuw-Zeeland) met Ferrari; 7. Richard Attwood (G.-B.) met BRM; op acht ronden: 8. Joachim Bonnier (Zweden) met McLaren; op negen ronden: 9. Graham Hill (G.B.) met Lotus-Ford. Snelste ronde: Beltoise 1.45.91 (gem. 142.524 km/u). Na de Grote Prijzen van Zuid-Afrika, Spanje, Monaco, België en Nederland luidt de stand in de competitie om het wereldkampioenschap der coureurs (formule I- renwagens)1. Graham Hill (G.-B.) 24 pnt.; 2. Jackie Stewart (G.-B.) 12; 3. Pedro Rodriguez (Mex.) en Denis Hulme (Nieuw-Zeeland) beiden 10; 5. Jim Clark (G.-B.) Jean-Pierre Beltoise (Fr.) en Bruce McLaren (Nieuw- Zeeland) allen 9; 8. Jacky Ickx (België) 7. Nationale toerwagenrace over 15 ronden (62,89 km): klasse tot 850 cc: 1. Ed Swart (Fiat Abarth 850) 32 min. 18 sec.; klasse 850-1000 cc: 1. Ab Goedemans (Fiat Abarth 1000) 30 min. 36 sec.; ldasse 1000-1300 cc: 1. Hans Oskamp (Ford Anglia Super) 30 min. 10 sec.; klasse 1300-1600 cc: 1. Wim Beers (Ford Lotus Cortina) 30 min. 23 sec.; klasse 1600-2000 cc: 1. Tim Calis (BMW 2000 TI) 30 min. 20 sec.; boven 2000 cc: 1. Rob Slotemaker (Ford Mustang) 30 min. 8 sec. Grand, Prixwinnaar Jackie Steioart temidden van zijn 1 schouwden hem als hun grote triomfator en zijn bolide machinerie, in Frankrijk ontwikkeld maar niet geheel als een zuiver produkt van La douce France. Frans. Dat, mocht niet hinderen want de Fransen be-1 Direct na de start op het circuit van Zandvoort gingende coureurs nog aan de lopende band" door de eerste bocht. (Van c sportredactie) UTRECHT Niet het hand haven van O.O.S. in de ere divisie maar de onzekere toe komst van Xerxes-D.H.C. heeft grotendeels de oriënterende bij eenkomst van de sectie betaald voetbal, die zaterdagmiddag in Utrecht werd gehouden, be heerst. D.O.S.-voorzitter mr. Kernkamp en zijn gevolg be hoefden niet lang in het on zekere te verkeren. Meteen na de opening van de vergadering deelde sectievoorzitter Jos Co- Ier mee, dat df Utrechtse club formeel was gedegradeerd, maar dat het sectiebestuur op grond van artikel 36 van het reglement betaald voetbal be sloten had D.O.S. bij keuze te laten promoveren, zodat de Utrechtse club slechts een halve minuut in de eerste divisie heeft vertoefd. Meer tijd vergde de gedachtenwisse- ling omtrent de grootte van de divisies in het seizoen 1968-1969. Een lange rij sprekers veroorzaakte 'n niet altijd even overzichtelijke discussie waaruit op voorstel van PSV-afgevaardigde Van Gel der tenslotte de volgende conclusies wer den getrokken: 1. Indien er volgend seizoen 54 clubs aan de competitie zullen deelnemen, ge ven de betalende clubs de voorkeur aan drie divisies van 18 clubs. Bij de offi cieuze stemming bleken 35 clubs voor en 18 clubs tegen te hebben gestemd. 2. Mocht Xerxes-DHC uit het betaalde voetbal verdwijnen, dan zal geen andere club de opengevallen plaats innemen. De eredivisie bestaat in dat geval dus uit 17 clubs, terwijl de eerste en tweede di visie resp. 18 of 19 clubs zullen bevatten. In net laatste geval streeft men aan het einde van het komende seizoen naar een indeling van drie divisies van 18 clubs, hetgeen door middel van ver sterkte promotie of degradatie tot stand gebracht dient te worden. Morgenavond zal het sectiebestuur van de KNVB zich beraden over de de finitieve indeling van de drie divisies, waarbij men de conclusies van deze „hearing" als leidraad zal gebruiken. Dramatisch Voor de afgevaardigden van Sittar- dia en Fortuna '54 verliep de discussie over de indeling van de eredivisie in het aanstaande seizoen nogal drama tisch Nadat woordvoerder Huub Adri aans (Fortuna '54) de vergadering aan het begin van de bijeenkomst had la ten weten dat de besturen van beide clubs waren overeengekomen om de fu sie, ongeacht de bestuursbesluiten van deze middag, te laten doorgaan, zette dezelfde spreker deze uitspraak op los se schroeven toen bleek dat de meer derheid van de vergadering niet bereid was om de nieuwe combinatie Fortuna- Sittardia in de plaats van Xerxes-DHC in de eredivisie toe te laten. „Door de ze gang van zaken worden wij voor gro te problpmen gesteld", aldus de heer Andriaans „Ik kan in het zuiden niet Verkopen dat er slechts 17 ploegen in de eredivisie zullen gaan spelen, als Xerxes-DHC zal worden geliqui deerd. Hierdoor zullen de sentimenten van de clubsupporters nog meer worden opgerakeld", aldus de heer Adriaans, wiens betoog echter geen weer klank vond bij het merendeel van de betalende verenigingen. Het was tenslotte Ben van Gelder die inhakend op de woorden van Sparta- afgevaardigde drs. Van Rijn de basis legde voor de twee conclusies die met grote meerderheid werden aangenomen. De PSV-woordvoerder wees het laten promoveren van een club via eer stuursbesluit van de hand en betoogde verder dat men op grond van sportieve prestaties op bet groene veld aai eind van het komend seizoen tot nieuwe indeling moest komen. Het is nog onzeker of de fusie tussen Xerxes-DHC en Excelsior voor laatstge- UTRECHT Toen de discussie over het al dan niet accepteren van de fusie tussen Xerxes/DHC en Excelsior juridisch dreigde te verzanden, begaf mr. G. W. Kern kamp, voorzitter van DOS, zich naar het spreekgestoelte. Voorzich tig informeerde hij of bij alle on zekerheid toch wel vast stond, dal de promotie van zijn club bij keuze naar de eredivisie boven alle twij fel verheven was. Jos Coler be aamde dit, waarna de heer Kern kamp een besluit nam dat bij een drukbezette voetbalvergadering er waren zo'n 350 afgevaardigden en belangstellenden - uniek kan worden genoemd. Hij riep obers binnen om een rondje op kosten van de nieuwste eredivisieclub op te nemen. „Wij zullen het van een rijke vereniging uit de eredivisie graag aanvaarden", was het com mentaar van voorzitter Jos Coler. noemde club een plaats in de eredivisie zal opleveren. De juristen „mr. Lob- stein (Hilversum) en mr. Tripels (lid van het sectiebestuur)" hielden een ju ridisch steekspel waaruit niet duidelijk werd ot het samengaan van beide clubs door de KNVB op juridische gronden gedwarsboomd zal kunnen worden. Voor lopig heeft het sectiebestuur haar goed keuring onthouden met algemene stem men, dus ook met de stem van de alge meen voorzitter van Excelsior, Henk Zon. Maar na afloop van de vergade ring toonde de afgevaardigde van Ex celsior zich niet onder de indruk van de ze afwijzing. „Onze bedoeling is op de eerste plaats om uit de tweede divisie te komen. Ook met een plaats in de eers te divisie zal de nieuwe combinatie ge noegen nemen", aldus deze woordvoer der. Her ligt in de lijn der verwachtin gen dat Excelsior opnieuw een verzoek bij het bestuur betaald voetbal zal in dienen om de fusie goed te keuren. De KNVB zal zich dan over dit samengaan moeten beraden en eveneens moeten aangeven, in welke divisie dit „nieuwe Excelsior" zal gaan spelen. Mr. Kernkamp was de gelukkigste aanwezige op de hearing van de sectie betaald voetbal in Utrecht. Zijn DOS bleef in de eredivisie, wat hem een spontane hulde van de meegekomen supporters opleverde. Mr. Kernkamp reageerde met „een rondje van het (DOSj-lwis". in de bedoeling ligt om de b-elftallen in te delen in drie regionale afdelingen van 18 clubs. Momenteel wordt gespeeld met twee eerste klassen (van 15 en 16 clubs) en twee tweede klassen (met ie der 12 clubs). Dit voorstel dat de over grote meerderheid van de betalende clubs aantrekkelijk lijkt, stuitte op felle kritiek van ADO-manager Hartmann, die het element strijd in deze opzet miste. „Bovendien is het voor de westelijke clubs nauwelijks aantrekkelijk om in re gionale indelingen te gaan spelen", zo betoogde hij. „Clubs die in het afgelo pen seizoen met hun b-team fel tegen degradatie hebben gevochten, zien op deze manier het gewonnen terrein weer verloren gaan", aldus de ADO-afgevaar- digde. Ondanks dit betoog zal de nieuwe indeling naar alle waarschijnlijkheid toch gerealiseerd worden Supporters van DOS willen een beter tehuis UTRECHT Een actiecomité van Utrechtse voetbalsupporters heeft het gemeentebestuur van die stad in een open brief gevraagd 2 miljoen gulden a fonds perdu ter beschikking te stellen om 't semi-profvoctbal in Utrecht gezond te maken. Het actiecomité voert als een van dc voornaamste redenen aan dat een gezonde eredivisieclub een grote bij drage kan leveren tot het kweken van goodwill voor de stad. In de brief schrijven de supporters dat DOS en Velox niet onwelwillend staan ten opzichte van een fusie. Het bedrag van twee miljoen gulden zou besteed moeten worden voor: 1. het kopen van klassespelers; 2. aanleg van een twee de terrein en een half verhard veld bij het Utrechtse stadion; 3. de bouw van een tweede overdekte tribune; 4. inrich ten van een dokters- en massagekamer; 5. andere voorzieningen bijvoorbeeld een café-restaurant en een bestuurskamer. Het actiecomité geeft ook mogelijk heden aan hoe de gemeente dit bedrag bijeen zou kunnen krijgen. Men sugge reert onder andere dat de gemeente Utrecht zijn woningbezit zou kunnen verkopen en het vrijgekomen geld beste den voor de gezondmaking van het be taalde voetbal. MAANDAG 21 JUNI 1968 SPORTBIJLAGE DE LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1968 | | pagina 6