Jaarvergadering van VPRO: zoiets als n Poolse Landdag 9cÊcWócSoil/ÏCl/ttt Vice-voorzitster hield manhaftig stand Scherpe satire in ,Feiffers People Frankrijk ALVIN ARLEY Sterke danskunst in zwakke balletten Biennale van Venetië geopend PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 24 JUNI 1968 Huidig bestuur blijft zitten Somber verschiet in Frankrijk TjE eerste ronde van de Franse ver kiezingen is een zo duidelijke zege voor De Gaulle geworden, dat de tweede ronde volgende week niet anders dan een bevestiging van deze zege kan worden. De verkiezingspropaganda van „vrees aanjagen" en van zwart-wit- voorstellingen heelt klaarblijkelijk het beoogde succes opgeleverd. Dit is dan ook de ietwat kwalijke zijde van de gang van zaken. In plaats van met een goed gefundeerd programma de kiezers tot zich te trekken, stelde de oude generaal zijn kiezers voor de imaginaire keuze: orde of chaos, democratie of rode dicta tuur. Zowel de vrees van de meer con servatief ingestelde Fransman voor oen volksfront als het onvermogen van de middengroepen om tot behoorlijke sa menwerking te komen, speelden hem ge ducht in de kaart. Het is niet waarschijnlijk dat n Frankrijk de moeilijkheden van de baan zijn. Voorlopig zal het, met de vakanties in zicht, ongetwijfeld wel rustig blijven, maar als straks het universitaire jaar begint, zal, even ongetwijfeld, de onrust weer van voren af aan beginnen. De extremistische studentengroeperingen zullen zich dan nog zeer wel herinne ren, dat zij, funderend als startmotor, liet gaullistische regime aan de rand van de ondergang brachten. Zij zullen zich ook nog herinneren dat zij de arbeiders en masse met zich mee kregen. Zozeer dat de vakverenigingen heel hard moes ten hollen om de ontwikkelingen bij te houden. Mendès France heeft al voor deze ontwikkeling gewaarschuwd. Het verschiet blijft somber in Frankrijk. 55- Laatste programma van Amerikaanse studenten Het vijfde programma, dat de Ame rikaanse studentengroep uit San Fran cisco in het Holland Festival brengt, toont twee zaken heel duidelijk aan: de theaterafdeling van de Southern Califor nia University beschikt over voortref felijke zangpedagogen: daarnaast is de creativiteit van de studenten op het punt van voorstellingen buiten het ge ijkte genre veel en veel groter dan die j dat de studenten er volledig in kun- hun ..teacher*", de artistieke ders van de toneelgroep. Dat bleek uit de voorstelling van twee korte satirische stukken: „Gallantry en „Feiffers Peo ple", die ik zaterdagavond in Amster dam zag. en die mij enigszins verzoen den met liet feit dat deze groep optreedt in het Holland Festival, ook al ontgaat mij nog steeds de noodzakelijkheid daar- woording deed komen van de artistieke leiding en niet van de studenten zelf. „Feiffers People" is een flitsend pro gramma, waarin de catoons van Jules Feiffer, die in Nederland gepubliceerd worden door 't weekblad Vrij Nederland, vrijwel geheel intact gelaten, op het to neel komen. Dat betekent dat er een reeks scenetjes ontstaat, steeds met een sterke pointe eindigend, waarin gefrus- teerde, belaagde en tragische Amerika nen het moeilijk hebben met sex, liefde, reclame, commercie, politiek, het leger stripverhalen enzovoorts. Het programma is zo samengesteld. Hoe dan ook, „Feiffers People" bleek een geweldige voorstelling, waarvoor de studenten zich zelf geheel verantwoor delijk stelden. Zij hadden zelf uit de scherpe cartoons van de Amerikaan Ju les Feiffer dit programma van een klein uur samengesteld, ze hadden zelf voor liedjes en muziek gezorgd, en de zaak zelf geregisseerd. Na de eerdere voor stellingen van experimenteel werk en moderne stukken, die geëigend zijn voor studenten, bleek men hier opeens voor de dag te komen met een zeer gaaf op gebouwd en afgewerkt geheel, dag te komen met een zeer gaaf opgebouwd en afgewerkt geheel, da,t de tekprtkomingen en slordigheden van al die vorige voor stellingen (als „Le Éoeuf sur Te Toit" en „Dealey Plaza") geheel voor verant- (Vervolg uan de voorpagina) Cohn Bendit nielp via Salan mee De Gaulle aan de macht. Dat zal de rood harige student waarschijnlijk nooit heb ben bevroed. En verder kon het gaullis- me rekenen op de etoun van alle pouja- disten. Poujade, meer een halve dan een hele faclst, gaf ditmaal het parool uit: „Waarom zou ik mijzelf kandidaat stel len als De Gaulle er is en voor ons zorgt?" Dat Mendès France volgende week zondag in Grenoble in herstemming komt is voor een deel te wijten aan dit nog altijd latente antl-semitisme in Frankrijk. Of Mendes France tot een der knapstekoppen van Frankrijk be hoort, dat doet er weinig toe, maar hij is jood. Onder deze angst voor het communis me hebben de socialistische federatie en het katholieke centrum belde geleden. Voor bedde partijen is het uitermate Net als verleden jaar stelde ook gis- pijnlijk, dat terwijl van de 29 gaullisti- teren in de volle Kon. Schouwburg Alvin sche ministers er in eerste aanloop on- Ailey's eerste dansprogramma teleur, middellijk 21 werden gekozen, de socia- slagen de Feiffermannetjes -vrouwtjes heel precies te karakterise ren en typeren. Er zijn wat dit betreftslag enkele aangename verrassingen, die men niet meer durfde te verwachten, na de andere programma's van de groep. Het meisje, dat steeds een dans gaat doen, die wordt opgedragen aan bijvoorbeeld de lente of het jaar 1968, is werkelijk voortreffelijk in dit egnre; tot nu toe zag men haar slechts éénmaal in een zeer ondergeschikt rolletje. De jongeman die Bernard speelt, een zeer gefrus treerde persoonlijkheid die steeds terug keert, doet niet voor haar onder. Het grote plezier waarmee dit programma wordt gebracht, werkt zeer aanstekelijk. Voor de pauze wordt „Gallantry" vertoond, een satirische opera over het Amerikaanse televisiewezen, die vrij oppervlakkig is en waarvan de voorstel ling ook beslist niet gaaf is, omdat de mogelijkheden die het gevalletje biedt bij lange na niet zijn uitgebuit en om dat de reeds herhaaldelijk gesignaleerde slordigheid van de rege»* weer te con stateren was. Maar enf»^.mensen, die toch qua stemmogelijkheden niet bijzon der begaafd leken, zongen hier zo ge schoold en zo voortreffelijk, dat men voor deze vocale prestatie veel bewondering kon hebben, die dan uitmondt in respect voor de zangpedagogen aan het instituut waar deze groep vandaan komt. de (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM. De 22ste juni 1968 zal in de annalen van de V.P.R.O. geboekstaafd blijven als de dag waarop de meest tumul- teuze algemene ledenvergadering werd gehouden in de historie van deze kleine omroep. De Hilver- sumse Expohal bleek af en toe welhaast te klein om alle emoties, grieven, voorstellen en kritiek te bevatten, die de circa 800 leden spuiden tegen het op een speciaal podium gezeten bestuur. Maar de presidente van deze af en toe meer op een Poolse landdag lijkende bijeenkomst, vice-voorzitster drs. A. Went, wist van geen wijken en laveerde gedurende zes uren door golven van emoties, die soms los braken als er niet precies gebeurde wat de leden zich hadden voorge steld, het bestuurssohip „in een veilige haven". Aan het einde van deze hartstochte lijke uitingen van meeleven of afkeuring op de niet ophoudende stroom van moties en ordevoorstellen, kreeg de V.P.R.O.- leiding toch zijn zin en zag de waar nemend-voorzitter dr. K. Roessingh zich met 273 stemmen voor, 51 stemmen tegen en 171 ongeldig verklaarde stem men gekozen tot voorzitter. Maar voor was, had er zich in die slijtage- eel afgespeeld, dat sombere meenden het einde van de V.P.R.O. te kunnen voorspellen. NEDERLAND (STER- reclameuitzendingen 18.55. 19.03, 19.56 20.16) NTS: 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort CVK/IKOR: 19.06 uur: Kenmerk, informatierubriek AVRO: 19.31 uur: Sportpanorama NTS: 20.00 uur: Journaal AVRO: 20.20 uur: Televizier, actualiteitenrubriek 20.50 uur: De High Chaparral, 21.40 uur: Aretha Franklin in Amsterdam, reportage HV: 22.25 uur: Mensen in alle ernst NTS: 22.40 uur: Tweede journaal NEDERLAND II (STER- reclameuitzendingcn om 18.55 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Barend de Beer Nieuws in het kort NCRV: 19.03 uur: Het leven begint bij honderd, tv-serie 19.28 uur: Studio thuis NTS: 20.00 uur: Journaal NCRV: 20.20 uur: Politiemuseum, tv-serie 21.35 uur: Storm over India, gesprek 22.20 uur: Het Christelijk Jeugd- NTS: 22.25 uur: Tweede journaal De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's HILVERSUM I NRU: 20.15—22.00 uur: Holland Festival 1968. 22.55—23.55 uur: Metro's Midnight Music NCRV: 20.00—22.00 uur: Muziek, muziek, muziek 23.30—23.55 uur: Radionieuwsdienst HILVERSUM I: 7.00, 8.00, 11.00, 13.00. 16.00, 18.00, 19.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 12.30, 18.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 RADIOPROGRAMMA j,-. Sportrevue. 13.01 ningen te zien (in de Kurzaal). Vi zeven stukken, die in -totaal gebracht worden, zijn „Feiffers People", „Krapp's Last Tape" en „The Zoo Story" om uit eenlopende redenen een bezoek ten vol- Moeders wil is wet De presidente begon kordaat met een aantal regels voor spreektijd: gebruik van de microfoon en een tafelbel, om de wijdlopige sprekers de mond te snoeren, bekend te maken, zodat er al meteen geroepen werd „moeders wil is wet". De Amsterdamse oppositiegroep onder leiding van Frans de Smid ver klaarde het huidige bestuur volmaakt ongeschikt voor de leiding van een ver nieuwde VPRO. In een motie werd voorgesteld dat mandaat van het zit tende bestuur te beëindigen en een inte- rimbestuur te benoemen bestaande uit ds. H. Diekerhoff te Eindhoven, T. Flothuis, Noordwijkerhout, prof. dr. J. de Graaf De Bilt, drs. J. Gruyters Amsterdam en P. Reckman te Odijk. Dit interimbestuur zou per 7 septem ber a.s een buitengewone algemene vergadering dienen uit te schrijven ter verkiezing van een nieuw bestuur. De heer Scheepers uit Naaldwijk sprak waarderend over de huidige VPRO-top. Maar had geen behoefte aan satirische programma's, die hij voor de VPRO „levensgevaarlijk" vond. De heer Hovinga uit Den Haag was te gen behandeling van de motie-De Smid bij 'n agendapunt waarbij over 't jaarverslag 1967 moest worden gespro ken. Ondertussen werd op een der mu ren van de Expohal een affiche van de listische en centrum top-figuren in her stemming koenen. Ondermeer Gaston Defferre, Guy Mollet, zelfs Mitterrand, Duhamel en Lecanuet, Voorsprong De herstemmingen zondag kunnen de gaulistische overwinning afremmen, maar dat neemt niet weg, dat de gaul listen de tweede verkiezingsweek met een belangrijke voorsprong Ingaan. Dat zij in de nieuwe Kamer met een grotere meerderheid terugkomen staat vrij vast. Het conservatieve element bij de hoog leraren in de diverse universiteiten z.il zich aangemoedigd voelen en datzelfde geldt voor de Franse werkegevers. als in het najaar de arbeiders nieuwe loon eisen zullen stellen bjj toenemende duur te of devaluatie. Tegenover een verenigd gaullisme testdemonstraties onder De Gaulle staat een verdeelde op- de veroomir— positie zonder prominente leiders, die toonstelling tien jaar long ongebruikt hebben laten voorbijgaan om het onderling eens te worden. Tegenover een verenigd verbond van Franse werkgevers staan diverse vakcentralen en bonden die elkaar op leven en dood beconcurreren. Dit Amerikaans Danstheater bracht vijftal werken, knap gearrangeerd en ijzersierk gedanst, maar choreografisch weinigzeggend. Geen concessies De oppositie troost zich nu met het gaullistische percentoge van 44 en zegt, dat in dit percentage ook de conserva tieve democraten van Giscard d'Estaing begrepen zijn. Met andere woorden, dat De Gauile alléén geen meerderheid heeft. Dit moge waar zfln. maar Giscard d' Betaing zal het ,ook al is hij sterker ge worden, wél uit *tjn hoofd laten om on der de huidige omstandigheden een cri sis te forceren. Of hjj wil of niet, voor lopig zal hfj achter De Gaulle en Pom pidou moeten aanlopen. De Gaulle en Pompidou zitten hoog te paard. Enige concessies van hen aan de oppositie, zelfs aan de oppositie van het katholieke centrum ie van hem niet te venvachten. VENETIë (Rtr-AFP) De 34ste Biën nale van Venetië heeft ondanks de pro- lemonstraties van studenten tegen ercommercialisering van de ten en het weglopen van deel- kunstenaars. gisteren ztjn poorten geopend voor het publiek. Zater- is de Biennale officieel geopend, onder toelating van het publiek, daar de autoriteiten kennelijk betogin- Tijdens de drie dagen van onofficiële opening kwam het tot felle botsingen tussen studenten en kunstenaars die pro testeerden tegen de „Bourgeols-aanpak" van Je tentoonstelling, waarvan ook on- schuldigde toeristen op het San Marco- plein het slachtoffer werden Voorts wer den oij wijze van protest het Canal Grande groen geverfd en hakenkruisen geschilderd op het Westduitse paviljoen. Meer dan 20 schilders hebben hun werken van de Biennale teruggetrokken, terwijl andere hun werken beplakten met opschriften als „Weg met de poli tie" en „Geweld doodt de cultuur". De paviljoens van België en Zweden zijn gesloten, evenals het Franse hoofd paviljoen en de tentoonstellingen van de Franse kunstenaars Jean Dewasne, Piotr Kowalski en Nicolas Choffer. De prijstoekenning is uitgesteld; er is nog steeds geen jury. Men hoopt dat er nog prijzen kunnen worden gegeven vóór de 'Biennale op 20 oktober sluit. cata een plezierig openingsnumer is, blijkbaar op de wat hardere toer gaan. Zijn gemoedelijke en verleidelijke fol klore verandert al dansend in fel uitge beeld racisme met woedende gevechten, stenen door de ramen van de negerkerk en mishandeling over en weer. Maar Beatty. die van de religieuze extase iets heel aannemelijks maakte, hield zijn ma teriaal niet meer in de hand. Zo'n blues fragment stak er bovenuit, maar vlak daarop leek de ladderacrobatiek van de bruine Nurejew. die hier Miguel Godreau heet, weer te veel op slerturnen. Bo vendien zijn de geluidsbanden, waarme de Ailey naar ons land is gekomen, op de slagwerkgedeelten na tamelijk ver sleten. Verkoopbaar is de bont gekleur de presentatie echter altijd, maar dat is het betere revuewerk ook. Theatereffecten die niet in de dans- waarden zijn verdisconteerd, blijven ar tistiek leeg en dat is bij dit Amerikaans Danstheater, dat zijn eerste program ma voor Europees huiselijk gebruik mo delled de. te vaak het geval. Typerend was, dat Ailey's glansnum mer, de spiritualsuite Revelations, ook nu weer de diepste indruk maakte door de inspirerende melodische aanzet, ont wapenende menselijkheid en primitieve belijdenis. De danssolo van Consuelo At las Journey van Joyce Trisier op zon- dagsmuziek van Charles Ives bleef in de witte sluiers en statische bewegingen hangen. Ook het balletje Icarus van Lu cas Hoving („Lange Lou" Hovinga uit Groningen) kwam gisteren niet van de grond en dat is een kwaad ding bij een werk dal mikt op demagische extase van het vliegen. Voor wie ogen had voor de hoge en lichte sprongen van de sterdanser Mi guel Godreau, viel er technisch veel te genieten. Het was trouwens toch inte ressant te zien hoe in dit ensemble bal let blanc en ballet noir ambachtelijk vaak uitstekend accorderen. De uitvoe renden zijn ook muzikaal en hun werk getuigt van sterk ritmisch saamhorig heidsbesef. Het gevoel voor theater is zichtbaar aanwezig, maar daarmede maakt men nog geen goede balletten. Eén ding was echter fantastisch goed, n.l. de belichting, die wonderen van sfeer schiep op het decorloze danstoneel. A.s. donderdag komt Ailey's tweede program ma in Den Haag. D-y. Hoeplaraedewerkers opgehangen met de titel „Dit was Hoepla, goeden avond", die veel bekijks trok. Daarop reageerde de heer Hoek met de op merking, dat de VPRO de klappen krijgt en te schande staat door groep onruststokers die er niet in thuis horen. Hij adviseerde hen op te hoe pelenDaarop diende de heer Dui vers een motie in, waarin hij van tor en medewerkers een sterkere gebon denheid met het vrijzinnig protestan tisme eiste. Niemand mag meer al: medewerker worden aangenomen, ten zij hij verklaart dat hij deze levensbe schouwing steunt. De heer Steinz vond deze lachwek kende bijeenkomst symptomatisch vooi de huidige zwakke beleidslijn. Ander zijds was hij bang dat indien het be stuur verdwijnt er zeker 30.000 leden zouden bedanken, hetgeen het einde van de VPRO zou betekenen. Teevee als koekoeksei ..Het schip van de VPRO bevindt zich in vliegende storm en we moeten per helikopter een nieuwe bemanning drop pen", meende de heer Sangers. Hij verzocht het bestuur nu eens in goed teamverband een besluitvaardig be leid te voeren tot de nieuwe bestuurs verkiezing in het najaar. Televisieso cioloog dr. P. Hofstede plaatste enige kanttekeningen bij deze gemaakte op merkingen en zei dat de VPRO een typische radio-omroep was gebleven. De t.v. was als 'n koekoeksei in de tui nen van de VPRO-villa's in Hilversum terecht gekomen. Het gestoei met de t.v. was overgedragen aan „ongedoop te huurlingen", waarbij hij een uitzon dering maakte voor pater Jelsma. Vol gens de onderzoekingen zou zijn geble ken. dat de VPRO vooral de buitenker kelijken en socialisten aanspreekt. Dr. Oosters sprak over een generatiecon flict bij deze omroep .Maar een be- stuursverjonging mocht volgens hem niet uitlopen in infantilisme. Onder ge loei en protestgeroep wilde de heer Verhagen onderscheid maken tussen echte VPRO-leden en gastleden. De emoties laaiden steeds hoger op en na enige korte schorsingen besloot het be stuur om alle ingediende moties ter be spreking aan de vergadering voor te leggen. Moties van tafel De presidente wees de aanwezigen er op, dat zij bij ondersteuning van de motie-De Smid onreglementair /.ouden handelen, 't Bestuur kan statutair niet door de ledenvergadering worden weg gestemd. De motie-De Smid werd ver volgens verworpen met 249 stemmen voor en 506 tegen. De motie-Steinz om Rotterdam kreeg beeld Speenhof ROTTERDAM (ANP Cabaretier Alex Kaas heeft zaterdagmiddag op het pleinfje voor het cabaret van Tom Man- ders te Rotterdam een standbeeld ont huld van de dichter-zanger Koos Speen hof. Het beeld. 1.50 hoog op een sokkel van 1 meter, is door de Rotterdamse Kunststichting aan Tom Mandeis ter beschikking gesteld uit dank voor zijn bijdrage aan het Rotterdamse uitgaans leven Hot was zaterdag precies een jaar geleden dat „Dorus" zijn cabaret in Rotterdam begon. Met zijn program ma's „Bij Dorus op schoot" en „Dorus en de jonge tien" is hij een vaste plaats gaan innemen in het Rotterdam se uitgaansleven. „Speenhof (in 1869 in Rotterdam ge boren) is historie geworden. Zijn liedjes worden niet meer gezongen. Maar in zijn tiid was hij onvoorstelbaar popu lair als Tom Manders nu", zei Alex de Haas tot de door blaasmuziek naar het cabaret van Tom Manders gelokte Rot terdammers. De betekenis van Speenhof, aldus Alex de Haas, was dat hij voor 't eerst 't eigen Nederlandse amusementslied bracht. Hij was ook de eerste die de gewone Ne derlandse taal op het toneel durfde te brengen, door eenvoudig liedjes te zin gen over „Je billen komen er deur" en in zijn liedjes ook „kak-madams" ten to nele te voeren. Het beeld van Speenhof is gemaakt door de beeldhouwster Blok. De manhaftige voorzitster van de VPRO-vergaderingf mevrouw Went (voorgrond) in gesprek met twee opposanten, de heren Gruyters (links) en Diekerhof (rechts). de vijf personen genoemd in de motie- De Smid in het huidige VPRO-bestuur op te nemen, werd eerst niet in stem ming gebracht aangezien ze onregle mentair was, omdat het bestuur niet zomaar met vijf personen kon worden uitgebreid. Toen drongen honderden le den fel protesterend naar het podium op. De heer Laurens ten Cate suste de gemoederen. De heer Bonnebakker stelde toen voor om de 5 leden va groep-Diekerhoff toe te laten tot alle vergaderingen van hoofd- en dagelijks bestuur. Dit voorstel werd evenmin door het bestuur aanvaardbaar geacht. Er ontstonden steeds weer nieuwe com plicaties totdat de motie-Steinz in stem ming kwam en met 351 stemmen voor en 371 tegen werd verworpen. De tie-Dulvers tot een grotere gebonden heid van bestuur en personeel met het vrijzinig protestantisme verkreeg slechts 89 stemmen voor en de t grote meerderheid verwierp dit stel. Inmiddels verdwenen de leden met tientallen uit de Expohal vanwege het vergevorderde uur. De motie professor Van Esveld om de vijf leden van de groep-Diekerhoff in de beraads- commissie op te nemen werd aangeno men met 474 tegen 116 stemmen. Daar op verklaarde de groep-Diekerhoff geen prijs te stellen op een plaats in de be- raadscommissie. Dominee te laat ands Kamerorkest ei mzlek. (In de pauze: i - grote spelers: de U.- Prix Italia: De gebr ,or opera van Zbynek Vc NRU: 20.05 1500 IJ illand Festival Cimarosa (opn). lo (De lichtgelovige), opera n solisten: klas- .00 De zingende Radio Kamerorkest bougie: gevarieerd platenpi automobilisten. 17.55 S.O.S.-t HILVERSUM II (298 m) NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: muziek. 7.30 Nieuws, tualiteiten. 7.45 Stereo. Londens Sym- latje. 18*45 Actuaiitelte ible (opn)oud liederen. 5 snklng. klassieke en r ziekprogramma. 22.00 L niek over boeken, schrlj' Nieuws. 22.40 Avondover reo: Planorecital: klassieke 23.30 Jazzmuziek, 23.55—24.00 Nieuv BRUSSEL NED (324 m) 18.00 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paarc slagen. 18.30 Lichte muziek, 18.45 nlek. 18.52 Taalwenken. 18.55 Gra g| Nieuws, weerbericht ikantietips. 8.45 Voor de huis- ïreo: Pianorecital: klassieke Schoolradio. 10.00 Theologische ia! ensemble etherleergang. 10.35 Instrumen (opn): moderne en klassieke muziek. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 S.O.S.- berichten. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: 10 gevarieerd programma. (12.22 Wij van het land; 12.28 Mededelingen voor land- en tuin- 14.05 Schoolradio. 14.30 Pizzicato: muzikaai middagmagazine. (16.00-16.02 Nieuws). jrlichtlng: uit de Neder- de klndi HILVERSUM III (240 l kroniek. 19.40 Lichte orkestmuziek. 19.45 Mis- VARA: »n FM-kanalen) .02 Plaatjes voor de .00 ^Nieuws. 11.03 Pop- gevarieerd platenprogramma. (14.00 HILVERSUM I (402 m) A' Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. reo: Lichte grammofoonmuzlek. VPRO: 7.54 uitzending. dag. AVRO: 8.00 Nieuws. 7.10 Ochtend- BRUSSEL NED (324 astiek. - - 12.03 Lichte muziek. telingen. 'erzicht en SOS-be- Lichte grammofoonmuzlek. groenteman). 8.50 Morgenwijding. NRU: Uitgebreide reportage. 9.35 Waterstai 9.40 Muziek uit de Middeleeuwen en R sance (gr). AVRO: 10.00 Voor de kl< 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.) (11.00-11.02 Beursberichten. Nieuws). 11.55 Beursberichten. 12.00 Finse re luisteraars. 17.00 Nieu- kinderliedjes (opn). 12.26 Mededelingen voor mededelingen. 17.15 Jazzi Nieuws, weerbericht en beursberichten, i Tafelmuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Musi fragmenten. 14.45 Lichte orkestmuziek. 1 15.03 Zang.p 16.00 Nieuws. Vervolgens werden het financieel ver slag 1967 en de begroting 1968 zonder discussie aangenomen. Bij de verkie zing van een nieuwe voorzitter, werd meegedeeld, dat de kandidatuur van ds. Diekerhoff te laat was binnengeko men. Het bestuur had een voordracht opgemaakt van twee kandidaten dr. K. Roessingh en mevr. drs. A. Went-De Vreng. Uiteindelijk werd dr. Roes singh met 273 stemmen gekozen, ter wijl mevrouw Went 51 stemmen op zich kreeg. Er werden 171 ongeldige stemmen uitgebracht. Na zes uur onaf gebroken discussiëren, kwam er 'n ein de aan deze rumoerige vergadering. VANAVOND VIA NED. I Aretha Franklin: Queen of Soul Sinds Aretha Franklin Amerika's belangrijkste rhythm and bluesarties- te van dit ogenblik het platenko pend miljoenenpubliek op haar weer galoze talent opmerkzaam maakte met nummers als „Respect". „Chain of I fools", „A naturel woman", „I never I loved a man the way I love you" en ..Since you've been gone", noemt men haar allerwege „Lady Soul". Een ere-1 titel, waarop geen enkele andere zan- j geres uit haar genre meer recht heeft. Haar sterk ontwikkelde stemgeluid nu eens sonor-diep, dan weer ontroe rend ijl ondersteunt zij instrumen- taal door een heerlijk „bluesy" piano- I spel Op 28 april jl. was de Queen of Soul" even in Nederland, waar zij te gen uitzonderlijk hoge gage een twee tal concerten gaf in Rotterdam en Amsterdam. Was men in Rotterdam niet onverdeeld enthousiast deels door de slechte geluidsafwerking, deels door hel feit dat haar vaste begelei dingsgroepje „The Sweet Inspirations" verstek had laten gaan en vervangen werd door een lief, maar vocaal niet zó sterk, haastig bijeenvergaard trio- tje in Amsterdam brak een bijzon der geestdriftig publick het Concertge bouw haast af. Bij dit laatste optreden was een cameraploeg van produktie- promotiemaatschappi j „Red Bullet" aanwezig, die met de vriendelijke toe stemming van het organisatiebureau Paul Acket alles op de film vastlegde. De AVRO-RTN zendt deze „Live"-op- name vanuit Amsterdams „soultem- pel", het Concertgebouw, vanavond1 via Nederland I uit. De filmregie wasj in handen van Bob Rooyens, het ge- luid werd verzorgd door Fred Heeyen I en de GTB-technici. Het rommelt geducht binnen de VPRO, de omroep, die ooit is opgezet om een bepaalde groep protestantse radioluiste raars te bedienen en nu al jaren zoekt naar een eigen gezicht en wil dit vin den door onder meer het brengen var experimentele en sontroversiële pro gramma's. H(j is daardoor wat ver vreemd van de oude achterban, werd geliefd in wat men „progressieve krin gen" pleegt te noemen, maar verloor bij elke controverse tal van leden. Zo dat hfj nu in feite alleen maar bestaat bü de gratie van de steeds dreigende ondergang, die steeds weer wat sym pathie losslaat voor wat in gebruike lijk Nederlands de „underdog" heet. Hij zit thans in een vreemde positie; zo ongeveer links van links met de gelijkheid dat een van de volgende paleisrevoluties (de naam van liberaal Vonhoff is al Ms mogelijk voorzitter gevallen) er van de ene dag op de an dere een uiterst rechtse omroep van zal maken. Dat het zover nog niet is, konden we zaterdag zien in 'n repor tage van de turbulente ledenvergade ring, waarin frank en vrij getoond werd hoeveel kritiek er op de huidige Die reportage liet ook zien. hoe wankel de VPRO-statuten deze omroep doen staan. Men kan voor vjjf gulden sym pathiserend (niet-gidslezend, maar wel stemgerechtigd) lid worden. Er waren in Hilversum 800 leden aanwezig. Con clusie: de VPRO is te koop voor elke groepering of politieke party, die er pakweg vierduizend gulden tegenaan wil gooien. Het kan bij wijze van spre ken dit najaar al gebeuren! De VPRO toonde zich zaterdag ove rigens op zijn best, waar hij nóch ex perimenteel, nóch controversieel was. „Ja nee geen mening" had één ruim- behandeld onderwerp: medezeggen schap van studenten in het bestuur van de universiteit. Discussianten wa ren prof. I. A. Diepenhorst en student Peter Cohen, die blijkens zijn slordige verschijning weinig égards voor de kijkers leek te hebben. Dat prof. Die penhorsts betoog tot een flinke om zwaai in de meningen leidde, lag voor de hand Hij is meer ervaren, meer (Nederland I, 21.40 uur) Het festival d'Avignon, directie Jean Villar (toneel, ballet, concerten, films), stelt enige plaatsen beschikbaar voor jonge Nederlanders (18-25 jaar), die willen deelnemen aan de Rencon'res Internationales des jeunes. Data naar keuze: 1724 juli of 27 juli3 augus tus of 613 augustus. Voldoende ken nis van de Franse taal is noodzakelijk. Inlichtingen verstrekt de Service Cul- turel van de Franse ambassade. Mu seumplein 11, 'Amsterdam. intelligent en zijn verschijning wekte meer gezag. Maar aan de heer Cohen komt de eer toe, duidelijk te hebben gemaakt, wat de studenten tot hun verzetshouding beweegt. Ook als men het met zijn argumenten niet eens was, maakten zij toch de indruk, dat er rekening mee gehouden moest worden. Een der betere afleveringen van „Ja nee geen mening"! Ook het oude VPRO-kasstuk „De oude draaidoos" mocht er zjjn. Simon van Collem had een plezierig gesprek inet Bob Hope. gelardeerd met louter- plezierige filmfragmenten. Jammer dat Simon achteraf wat zuur deed over Bob. Je kan natuurlijk zeggen: „Bob Hope is een grandioos humorist waar het speciale woordgrapjes betreft, zvjn acteertalent komt op de tweede plaats'. Simon zei: „Bob Hope is een armzalig acteur, die het helemaal moet hebben van spitse dialoogteksten. Een criti cus kan gelijk hebben en tóch de plank oneerlijk misslaan. Van de NCRV zagen we zaterdag al leen „Tot aan het laatste dorp", een belangwekkende film over Suriname en het werk dat daar door de zending gedaan wordt. Peter Creutzberg lever de soms heel fraai camerawerk, zelfs in scenes, die kennelijk geënsceneerd Carcl Brons is Je muziekman van VARA-radio. Vandaar dat deze omroep gisteravond een Signalement aan hem wijdde ter gelegenheid van het feit. dat hij de Schnittgerprijs 1968 won. We vonden dit programma beneden de maat van Signalement en van regis seur Henk de By. Executant van het prijswinnend werk. Charles de Wolff, zei ervan, dat de kwaliteit speciaal be rustte op de mogelijkheid van dit orgel in déze kerkruimte. Van dat ruimelijk effect bleef in de huiskamer maar wei nig over. Van de speciale kwaliteiten van het Zwollense Schnitlgerorgel werd niets verteld. Naar onze smaak had juist dèar een kijkwaardig programma in gezeten, dat het werk van Brons óók meer recht zou hebben gedaan. Strawinsky's Psal mensymfonie. die vooraf werd uitge zonden, leverde nauwelijks iets kijk- waardigs op en had dus kunnen ver vallen. Ook al omdat de kijkers niet het programma-met-tekst werd toege reikt, waarover de concertbezoekers uiteraard wél konden beschikken. Bü de TROS gisteren: „40 jaar lucht vaart". In zijn inleiding, zó overgeno men uit een plichtmatig encyclopedisch overzicht. Maar soms büzonder aardig in het vervolg, waarin KLM-veteraan Koos Abspoel herinneringen ophaalde. Lex Goudsmit zong musicalteksten, die niet verder werden aangeduid. Aardig was. dat bü. voorafgaand aan zün Anatevkatopper „Als ik nou eens rijk was" de primeur gaf van een (nog on vertaalde) song uit de musical „De man van La Mancha", waarin hy, naast Gnus Hermus. zijn volgende musical- succes hoopt te gaan vieren. yg.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2