Peter van Campen: jarenlang spil bij televisieactualiteiten De film van vanavond P.S.P., D'66 en Radikalen in VARA-top? RIJK HEEFT ZORG VOOR 1 41.000 KINDEREN Haags meisje (7) na schooltijd meegelokt en in woning aangerand Pas eisen zwembaden soepel toe Snelrecht voor relschoppers PAGINA 2 DE LETDSE COURANT WOENSDAG 19 JUNI 1968 %£cklóeSOt»ïa/llt bang zijn om je gezicht te verliezen Over en weer meevallers en vreze waaraan de burgers onderhe vig zijn die hopen, dat er in Nederland zo iets tot stand zal komen als de poli tieke concentratie waarvoor de radica len pleiten en waarmee sommige P.vdA-ldders aanmoedigend hun instem ming hebben betuigd. Het lijkt zelfs wel een beetje op de ge stage aflossing van eb en vloed. De ene dag begint het erop te lijken dat de om vang van zo'n progressieve concentratie zich wat scherper kan gaan aftekenen, maar even later ziet het hele geval er weer veel vager uit. We kunnen ons bijvoorbeeld voorstel len, dat dra. Bogaers en drs. Aarden goe de hoop gekregen hebben dat de Anti- Revolutionairen op het kritieke ogenblik loch wel door de bocht zullen gaan. Op de politieke afscheidsreceptie, die de A. R. haar scheidende voorzitter dr. Berg huis gaf, heeft mr. Biesheuvel immers aan het adres van het kabinet-De Jong een paar opmerkingen gemaakt, die de radicalen als muziek in de oren moe ten hebben geklonken. Afkeuring terzake van de loonnota, voorshands weigeren om mee te gaan met de onlangs door minister Witteveen als plan aangekondig de verlaging van loon- en inkomstenbe lasting, een dissonant in het liedje „Lief zijn voor Luns" en nog een paar van zul ke pittige prikken. dat de kritiek van mr. Biesheuvel zich meer richtte tegen het kabinet en tegen individuele ministers dan tegen de huidige combinatie van regeringspartij en. De politieke leider der Anti-Revolu tionairen zei hiervan zelfs, dat de 4 re geringsfracties goed hebben samenge werkt en een stuk stabiliteit in het po litiek bestel hebben gebracht. Wat dit be treft was er niet zo heel Veel verschil tussen de interpretatie van mr. Biesheu vel en die van de nieuwe K.V.P.-voorzit- ter, één week eerder in Tilburg gegeven. Nog minder mag over het hoofd den gezien, dat mr. Biesheuvel terzake van andere politieke mogelijkheden in de toekomst naliet bepaalde opmerkin gen te maken, die de scheidende dr. Berghuis mogelijk niet achterwege zou hebben gelaten. Het moge dan waar zijn dat mr. Biesheuvel niet regelrecht aan stuurt op het stichten van een Nederland se C.D.Ü., uit zijn mond zijn ook maar weinig warme aanbevelingen bekend voor de oplossing die de radicalen bij herhaling als alternatief voor het huidig bestel hebben aangeprezen. burgers die geloven dat Nederland het huidige partijbestel binnen de kortst mogelijke tijd zou kunnen, vervangen door een rechtse en linkse concentratie moet zijn, dat het binnen de groep van linkse partijen ook niet zo erg vlot. Op het partijcongres van de P.S.P. is bij momde van voorzitter Wiebenga die overigens volgens een deel van zijn eigen aanhang nog veel te voorzichtig is geconcludeerd, dat er voor pacifis tisch socialisten geen heil te zien valt in samenwerking met de pragmatische D-'66'ers. Een uitspraak die overigens de heer Van Mierloo minder leed zal doen dan sommige radicalen. Verder blijkt .bij herhaling, dat over concreet-politieke zaken de meningen in het linkse blok niet minder verdeeld zijn dan bij centrumpartijen. Terwijl drs. Den Uyl het K.V.P.-voorstel om ten be hoeve van de ontginning van het noorden staatsaandelen te verkopen bijna als 'n politieke heiligschennis verketterd, staat zijn eigen partijgenoot Egas niet afwij zend en blijkt ook in N.K.V.-kringen op rechte belangstelling in de mogelijkhe den van zo'n maatregel te bestaan. verdeeld: precies als de tegenvallers. Met als slotsom dat er nog geen enkele reden is om aan te nemen dat de poli tieke duidelijkheid voor het grijpen ligt wanneer men het kabinet-De Jong naar huis stuurt en doet wat de radicalen vo rig jaar aanbevolen hebben. Overslaande Franse furie rvAT de „Franse furie" snel naar Neder- land zal overslaan, geloven we niet Niet alleen is ons temperament anders, maar hoe groot de bezorgdheid van de Nederlandse vakbeweging over sommige zaken ook moge zijn, ook de omstandig heden zijn hier anders. Wat hier „regen tendom" genoemd wordt en als „par- triarchale mentaliteit" gekritiseerd, is als een hoopvol ochtendgloren, wanneer men het stelt tegenover in het buiten land gewraakte toestanden. Overigens is het ook hier in Nederland beslist geen sfeer die uitnodigt om alles maar bij het oude te laten. En daarom vallen we de N.K.V.-kopstukken bij, die deze week de Nederlandse ondernemers een starre, negatieve houding verweten hebben tegenover elk voorstel om iets te doen aan verbetering van de bestaan de vermogensverhoudingen. Inderdaad h«5ben enkele uitzonderingen daar gelaten de Nederlandse werkgevers tegenover plannen als die van vermo- gensaanwasdeling, investeringsloon en dergelijke wel economische bezwaren, maar geen alternatieve oplossingen ge steld. Onze ondernemerswereld is huiverig voor verminderingen, die de structuur van het eigendom van het bedrijfsleven raken. Al leidt dit waarschijnlijk niet tot een „Franse furie", we vrezen, dat de Nederlandse ondernemers op die ma nier de boot gaan missen. Want wanneer de ondernemers tot elke prijs blijven vasthouden aan be staande structuren, wanneer ze dus niet bereid zijn om serieus te praten over het toekennen langs een logische weg van een bescheiden aandeel in het eigendom van het produktleapparaat. Zonder het inslaan van deze weg zal het alsmaar moeilijker worden om het loonbeleld zo te voeren, dat het aan sociale wensen en economische moge lijkheden beantwoordt. Komen de economische mogelijkheden in de knel dan wordt het armoe; voor de hele natie en zeker voor de kleine man. En .worden de sociale wensen de dupe dan laat vermoedelijk wel de Franse furie verstek gaan, maar dan doet dat niet de sociale vrede zonder welke het ook mis gaat met de natie. Belgische regering van start Nu weer naar eigen rubriek (Van o e omroepcorrespondent) HILVERSUM „Als Je bang bent gezichtsverlies want die kans loop je op deze post dagelijks dan moet je nooit voorzitter van de werkgroep actualiteiten bij de NTS worden", aldus Peter van Campen van de NCRV-tc- lovisie. Volgende week legt hij deze laatste functie, die hij bijna vijf jaren bekleedde neer. omdat de NCRV-t.v. hem met ingang van 1 juli heeft belast met de leiding van de afdeling filmza ken. Maandagmiddag hebben NTS-funclio- narissen en zijn collega's in de werk groep tijdens een intieme bijeenkomst ondubbelzinnig blijk gegeven van waardering, voor de wijze waarop de heer Van Campen al die jaren met gro te tact en voortvarendheid deze zware taak heeft vervuld en waarbij hij steeds opgewassen bleek tegen alle calamitei ten, die zich nu eenmaal in de nieuws- sector kunnen voordoen. Peter van Campen is al een oud-ge- diende bij de NCRV-televisie. Nadat hij in 1956 reeds verscheidene keren de t.v.-rubriek „Filmkader" voor de camera's had gepresenteerd, werd hij op 1 juli 1957 in vaste dienst aangesteld. Daarvoor had hij bijna tien jaren als free-lancer meegewerkt aan vele perio dieken. Al snel werd hij belast met de oprichting en organisatie van de t.v.- programma's „Attentie" en „Memo". De rubriek „Attentie" verscheen onder regie van Leen Valkenier eenmaal per maand op de buis en had toenter tijd 'n lengte van vijftig minuten. Aan gezien men met een zeer krap budget moest werken, zat er voor de samen stellers niets anders op dan hun onder werpen en gesprekken uit het kleine studiokerkje Irene in Bussum te pre senteren. Van Campen fungeerde dan als samensteller, producer en presenta tor. Zijn eerste vaste medewerker werd later Henk Biersteker, die toen een be langrijk deel van de presentatie voor zijn rekening nam. AI spoedig werd er in de NTS een werkgroep actualiteiten opgericht, waarvan bij toerbeurt de omroepver- tegenwoordigers als Siebe v. d. Zee, Ger Lugtenburg, Richard Schoonhoven en Herman Wigbold het voorzitterschap hebben bekleed. Grote gebeurtenissen Medio 1963 werd Peter van Campen door de NCRV vrijgesteld voor de voorzittersfunctie van de NTS-werk- i premier Eyskens is v Naar men in he i het land mag hopen onder een ge lukkig gesternte. Het feit, dat het de for mateur niet gelukt is, ondanks al zijn inspanningen tot het laatste moment, de Franstalige Brusselse socialisten in zijn ploeg te doen vertegenwoordigen, en de scheuren in de regeringspartijen houden de aandacht gevestigd op mogelijke moeilijkheden in de toekomst. De nieuwe regering zal tot taak heb ben een programma dat getuigt van visie dor te voeren. Een compromisprogram ma uiteraard. Met moet België toewen sen, dat dit compromis verwezenlijkt kan worden, ondanks de grote verdeeldheid ook in de regeringspartijen. Het rege ringsprogramma is zeer duidelijk federa liserend: cultuurautonomie voor de bei-, de taalgemeenschappen,'en economische decentralisatie zijn er wezenlijke ken merken van. Het programma komt tegemoet aan de realiteit van de Belgische samenleving. Als deze regering ten val wordt gebracht dor de grote politieke partijen, die in meerderheid nog unitair zijn of voor wenden dat te zijn en denken, dan zullen zij daarvan geen enkel voordeel hebben. Unitarisme noch federalisme in de meest extreme vorm, zijn geschikt om België leefbaar te houden of weer te maken. De regering-Eyskens verdient op grond van het door haar te verdedi gen programma steun. Zij zal veel over tuigingskracht en moed nodig hebben om die steun te Gevaarlijk spel t hoge prijs heeft moeten betalen om in de hui dige moeilijkheden de steun van het le ger te verkrijgen. De prijs is amnestie voor extreem rechtse figuren als Bidault Salan cn Lacheroy. Deze en andere O.A.S.-leiders, die sinds de mislukte mi litaire staatsgreep van 1961 in Algiers in ballingschap verkeren dan wel in de gevangenis zaten, zijn of zullen binnen kort op vrije voeten worden gesteld. Dat de Gaulle maatregelen neemt te gen extreem links is begrijpelijk. Hij speelt echter een zeer gevaarlijk spel als hij in de strijd tegen extreem links ex treem rechts als bondgenoot aanvaardt. Extreem rechts met zijn talrijke verbin dingen met het leger zou wel eens een groter gevaar voor Frankrijk kunnen zijn dan de onderling sterk verdeelde groepjes linkse extremisten. De film, die de NTS vanavond op het scherm brengt (Ned. I, 30.35 uur) be hoort tot de meest populaire komedies uit de jaren voor de Tweede Wereld oorlog. MGM leverde in die dagen veel succesvolle films af (Tarzan, mr. Mot to, Dr Kildare (ook toen al..) en de Andy Hardyreeks Maar geen hiervan kon ook maar tippen aan het succes dat de „Thin Man"-serie behaalde. Dit succes kan worden bijgeschreven op dat van het filmechtpaar dat de hoofd rollen speelde: William Powell en Myr- na Loy. Na de „Thin Man" traden zij ook op in de vervolgfilms, die ove rigens lang niet zo goed waren als Van Dyke's eersteling. In „The Thin Man" biedt regisseur Van Dyke een met zorg vervaardigd, spannend moordmysterie, zonder de humor uit het oog te verlie zen. Het gaat om een uitvinder die lijdend aan woede-aanvallen plotse ling verdwijnt. Even later wordt zijn secretaris dood aangetroffen, een hor logeketting in de verstijfde handen. De politie gaat natuurlijk op de uitvinder af. Maar het detective-echtpaar Nick en Nora, geassisteerd door de hond Asta slagen erin te bewijzen dat de za ken heel anders liggen groep, omdat het in de praktijk onmo gelijk bleek naast deze taak, ook nog het werk voor de eigen omroep te ver richten. Al spoedig werd de wereld toen geconfronteerd met de moord op president Kennedy. In nauwe samen werking met NTSprogramma-commis- saris en zijn collega's bij de actualitei tenrubrieken en het NTS-journaal, wist de heer Van Campen het Nederlandse kijkerspubliek zo snel als in hun ver mogen lag, deelgenoot te maken van dit schokkende nieuws. Toen beschikte de wereld nog niet over een Early Bird, maar moest wachten tot de Ameri kaanse satelliet Telstar boven de kim rees, om slechts twintig minuten te kunnen kijken naar rechtstreekse t.v.- beelden tot de Telstar weer achter de horizon verdween. Val van kroetsjev Tot de grote t.v.-reportages van natio nale en internationale evenementen die Peter van Campen voor de t.v. moest voorbereiden en uitvoeren be hoorden de begrafenis van koningin Wilhelmina, de verkiezingsperiode, de nacht van Schmelzer, die tot in de vroege ochtend door 200.000 kijkers werd meebeleefd, de blijde gebeurte nissen in het vorstenhuis, de Olym pische Spelen in Tokio en de val van Kroetsjev. Aan dit laatste feit bewaart de heer Van Campen onuitwisbare her inneringen. Toen hij 's avonds in de vi- tusstudio te Bussum de relayering van de sportevenementen in Tokio oj!> de voet volgde, kwam plotseling via de telex het eerste bericht binnen, dat Kroetsjefv door 't Sovjetpresidium ten val was gebracht. Dank zij een super snelle improvisatie gelukte het de Ne derlandse correspondenten mr. Dake in Moskou aan de telefoon te krijgen, die de kijkers vertelde wat er in de Russ;sehe hoofdstad aan de hand was. Op dat moment speculeerde het gehele vrije westen op een revolutie, maar de deskundige analyse van mr. Dake wees uit, dal het hier slechts een faze in een machtsstrijd betrof. Hij kreeg al spoe dig gelijk. Turbulente post als actualiteitencoördinator bij belang rijke evenementen nu precies omvatte. Hij voelde zich altijd een radertje in het grote geheel, met dit verschil dat hij werkte met omroepmensen, die niet ónder hem maar naast hen ston den. Vaak moest hij intervenieren in beleidskwesties en dat vereiste in de nieuwssector, waar zeer dynamische mensen werkzaam zijn, bijzonder veel tact. Toch heeft hij nimmer over on wil tot samenwerken te klagen gehad, maar te meer over onwetendheid ten aanzien van bepaalde technische, faci litaire en budgettaire problemen. Thans gaat deze sleutelfiguur in de actualiteitenvoorziening, deze menig maal turbulente post verlaten. Het voorzitterschap zal waarschijnlijk door de heer Herman Wigbold, de ervaren chef-redacteur van „Achter het nieuws" worden overgenomen met dien ver stande dat de NTS-programma- slaf straks zelf een journalist zal belas ten met de leiding van de afdeling ac tualiteiten in haar programmastaf. Voor Peter van Campen, die jarenlang in het spanningsveld heeft gewerkt, treedt er nu een wat rustiger tijd aan, waarin hij zich geheel kan toeleggen op de samenstelling van zijn eigen film rubriek. STER reclameuitzendingen om 18.55, 19.03k 19.56 en 20.16. NTS 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.06 uur: De drie musketiers, 19.31 uur: Persoonlijk, portret 20.30 uur: Uitzending Stichting Socutera 20.35 uur: The thin man, film 22.05 uur: Tweede journaal 22.10 uur: Openbaar Kunstbezit NEDERLAND II STER reclameuitzendingen om 18.55 en 20.16 NTS 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort (Van o iroepcor respondent) HILVERSUM Ook de VARA wil haar oude structuur gaan wijzigen en de huidige statuten ingrijpend verande ren. In een vertrouwelijk rapport van een speciale commissie wordt een voor stel aan het hoofdbestuur gedaan haar college open te stellen voor niet-socia- listen. Gedacht wordt aan vertegenwoordigers uit het politieke leven als de groep ra dikalen, PSP D'66 en de drie werkne mersorganisaties. Uiteraard zullen de vertegenwoordigers van voornoemde or ganisaties lid van de VARA dienen te zijn. In het straks 23 leden tellend hoofdbestuur zouden 15 leden door de verenigingsraad worden aangewezen en 8 hoofdbestuursleden door niet-socialis- tische organisaties. Indien het hoofd bestuur met de voorstellen van deze commissie akkoord gaat, hetgeen nog wordt betwijfeld zal de vereni gingsraad de VARA hierover eind augustus een oordeel geven. Pas in het voorjaar van I960 'zal eën nieutv VARA hoofdbestuur worden gekozem (ADVERTENTIE) KRO 19.03 u'ur: De gouddiefstal, t.v.-filnjpje 19.10 uur: Televisiie-tennnis- kampio^nschappen NTS 20.00 uur; Journaail KRO 20.20 uur. De Rosy Singers, evergreens 20.45 uur: Zomertheater, t.v.-spel 21.35 uur: De eerstq eeuwen van het christendom, documentaire NTS 22.10 uur: Tweede journaal De met aangegeven programma's zjjn kleurentelevisieprogramma's. HILVERSUM I VARA 20.45—21.15 uur: Mu-zi-ka-lei-dos-koop, amusementsprogr. 23.20—23.55 uur: Jazzmagazine HILVERSUM II NRU 20.00—22.05 uur: Holland Festival 22.40—23.55 uur: Iks - een sprong in het duister, amusements programma RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00. 8.00, 11.00. 13.00, 16.00. 18.00. 19.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 12.30, 18.30, 22.30. 23.55 HILVERSUM Hl: Elk heel uur vanaf 9.00. iprek. 21.35 Muzikaa! erson. 21.50 Stereo: LÏcht instrumen lemble. 22.15 Stereo: Nederlandse ct abaretliedjes. 22.30 Nieuws. 22.40 S. ^werkinstrumenten: i Radio Jazz Magazlm HILVERSUM Verzoekprogr (298 9.00 Openbaar Kunst Holland Festival 1968: Residentie-orkest; Ne derlands kamerkoor en solisten: moderne mu ziek. an de pauze: plm. 20.35-20.50 Klank beeld). 22.05 Spiegel van Belgié: een pro gramma in samenwerking met de B.R.T. NVSH: 22.20 Sextant, radioweekblad van de NVSH NRU: 22.30 Nieuws. 22.40 Stereo: X. een sprong in het duister. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL NED I (324 m) 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Lekenmoraal DONDERDAG HILVERSUM I (Van ome parlementaire redactie) DEN HAAG Nederland telt momen- i teel 41.000 kinderen op wie een maatre- j gel van kinderbescherming van toepas- I sing is. circa 18.000 van deze kinderen staan onder voogdij, circa 21.000 zijn on- der toezicht gesteld, circa 2.000 zijn er toevertrouwd aan dc Raad voor de Kin- derbescherming. Van deze 41.000 kinde ren verblijven er 15.000 In Inrichtingen j en tehuizen, 10.000 in pleeggezinnen, I 15.000 zijn thuis en 1000 verblijven el- Ochtendgymnastiek, 1 grammoioonmuziek. VPRO: 7.54 Deze AVRO: 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal 0 Morgenwijding. 9 arkest (gr): moderne m ien. 9.40 Schoolradio. 10 10.10 Arbeidsvitamin en gitaf 12.28 Mededelin tuinbouw. 12.28 Lichte voor oudere luisteraars. Radiojournaal. 13.30 Mu zikale toeristenroute. 14.30 Sperrstund klankbeeld over Hans Moser. 15.00 Vooi zieken. 16.00 Nieuws. 16.02 Schakeringen: cul tureel programma ln woord en muziek. 17.00 ie Roel zag op zijn tochten...: klank beeld over Naaiden. 17.55 S.O.S.-berichten. HILVERSUM II (298 m) - KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badine- rie: klassieke en moderne grammoioonmu ziek. (7.30 Nieuws: 7.32 Actualiteiten; 7.50 Overweging: 8.00 Nieuws). 8.30 Nieuws. 8.32 Vakantietlps. 8.45 Voor de hulsvrouw. NRU: 10.00 Wat heeft dat kind?, pedagogische le zing. 10.20 Muziek uit de Barok. KRO: 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 S.O.S.- Llchte grammofoon- de Dios, het dorp van de 5000 vergeten me laatsen. NCRV: 14.30 Viool en piano: klas sieke muziek. 15.00 Hervormde Godsdiens tige uitzending. NRU: 15.30 Een mens z'n leven, een programma over hobby's en lief hebberijen. 15.50 Goede raad ln avontuur, le zing. 16.00 Nieuws. 16.02 Voor kleine bezet ting: klassieke kamermuziek (opn). 16.50 HILVERSUM BRUSSEL NEI 12.03 Lichte mi dedellngen, pre Voor de zieker (324 m) 12.00 Nieuws. :iek. 12.40 Weerbericht, me- rammaoverzlcht en SOS-b«- schippers. 12.48 Lichte or- Buitenlandse persoverzicht, erberlcht en beursberichten. 14.00 Nieuws. 14.03 Sym- 14.50 Deense volksmuziek. 5.03 Lichte muziek. 16.00 icht en mededelingen. 17.15 Dader (47) gearresteerd (Van t verslaggevers) KAMER VRAAGT: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij dc behandeling van het wetsontwerp op de hygiëne en de veiligheid van zweminrichtingen heeft de Tweede Kamer gisteren gepleit voor een soepel beleid bij het invoeren van de eisen waaraan de zwembaden moe- Hct Schevtningse visconservenbedri,f Dr Jager heelt gistermiddag aan de bUschopvan Rotterdam, mgr MA een doos met vacuüm verpakte, diep gevroren en gefileerde haring aangeboden. Hiermee werd na rtjf jaar urn traditie hersteld. De aanbieding van de haring geschiedde door de tweejarige Marline en de éénjarige John deJag,^ kinderen van directeur J. R. de Jager, die onder meer vergezeld was door pastoor J. Dit overzicht verschafte minister Po lak (Justitie) de Tweede Kamer in een vuteravond verschenen nota inzake de kinderbescherming. Minister Polak geeft in de nota ook een overzicht van i bij de kinderbescherming werkzame per- amen. Bij de particuliere kinderbe-1 scherming zijn werkzaam in inrichtingen >\|s 7500 personen, bij voogdijverenigingen zai mi 580. gezinsvoogdijverenigingen 310 en land.v zwembaden (56 procent) niet aan bii federaties en organisaties 75. In lo- de eisen voldoen; hiervan is LM procent laai zijn dit 8465 personen. Bij de rijks- he verbeteren, dé rest zal door nieuwe kinderbescherming werkentotaai 1350 zwembaden moeten worden vervangen, personen, als volgt onderverdeeld ra- De Tweede Kamer juicht toe dat er den voor de kinderbescherming 820. wettelijke eisen aan de zwembaden zul- rijkslnrichtingen 450 en directie kin- ien worden gesteld, maai hierbij werd derbescherming 80. eveneens gewezen op het tekort aan De kosten voor de kinderbescherming zwembaden in het westen en in Lim- zijn sterk gestegen. In 1954 bedroegen burg. Het noorden van het land slaat er de uitgaven b.v. 34,5 miljoen gulden ie- i wat dit betreft gunstiger voor. Hel na- gen 70 miljoen ln 1961. 176 miljoen in j oorlogse beleid wreekt zich thans in liet 1967 en 191,6 miljoen in 1968. In dezetekort aan zwembaden, zei mej. Van stijging is de ontwikkeling van salaris- Leeuwen (ARi Mevrouw Groensmit van sen en prijzen inbegrepen, maar dan I de Kallen (KVP) wees met mevr. Veder- nog blijft er sprake van een royale ver- Smit (WD) op de tendens om vooral dubbeling van de uitgaven In !967 verge- dure zwembaden aan te leggen. Wil het leken met die van 1954. j schrikbarend) Minister Polak zegt. dat de bestude- j snel worden ring van de structuur van de kinderbe scherming in haar geheel hoge priori- DEN HAAG Onder verdenking var aanranding van een meisje van zever I jaar is gistermiddag op de Soestdijkse- kade in Den Haag een 47-jarige tech nisch adviseur aangehouden. Hij heeft inmiddels bekend het meisje van school te heben meegelokt en haar tc heb- ben aangerand. Hij is door de Haagse politie in verzekerde bewaring gesteld. I Het meisje staat onder medische bc- handeling. Tot durver is geen lichame- lUk letsel geconstateerd. Om één uur kwam bij de politie het 1 bericht binnen, dat een zevenjarig meisje niet was thuis gekomen van een openbare lagere school aan de Escamp- laan. Onmiddellijk weiden alle sur- I veillancewagens en politieposten ge- waarschuwd. Om twee uur werd ge meld dat het meisje niet was terugge keerd naar school. Een tienjarig jonge tje, een schoolgenootje van het meisje, wist te verklaren, dat hij haar met een I man had zien meegaan. Door de kin- I der- en de zedenpolitie werd vijf- van tien man ingezet om de omgeving af »ioc- I7-°eken. Ken uur later werd het meis je huilend aangetroffen door een vrouw i in de Menkemastraat. Zij sprak het 'ordt meisje aan en waarschuwde onmiddel- der- de moeder. Deze ging vergezeld v„n aan jeon buurman het meisje halen. Het icent meisje verleide toen en beeft dat later j •uwe tegenover de politie herhaald, dal de n I man haar had meegenomen naai- een 1 er huis dat op de route lag als zij van huis „li. Matthias" iaar Rotterdam der Stap van do parochu BomZ"iZonÜlê"<Lbï*ltHckoÖÖniogon. ln dn dooi loten oiorontuHntig iak)a.elk .not D' fapokking ,1-M voor dez» gologeohMd aangopnot. Haait do ktoalUoUo„Btlioliopnkorlng 1)1» *0*4 ook nog op dr doos „8ursum Barengus". teit blijft houden. Bij die studie gaat het vooral om het beleid op lange ter- mijn. Over dit toekomstige beleid hoopt j minister Polak in de toelichting op gijn begroting voor 1969 nadere mededelin- I gen te kunnen doen, WARMOND (KNP) Mot ingang van 1 juii a-s. zal de parochie van de H. Mat thias te Warmond worden toegevoegd bij het bisdom Rotterdam. Tot nu toe was deze parochie, reeds liggende in het ter- zwembaden "toil van Rotterdam, nog ingedeeld bij dan moeten hel bisdom Haarlem, dekenaat Hoofddorp, goedkopere zweminrichtingen worden Daar de Parochie echter meer georiën- aangelegd. Dr. Imkamp (D '66) klaagde loeid ls °P he» dekenaat Noordwijk (Bol- over de lange duur en de vele ambte- lenstreek) en mede door het feit dat het lijke poespas die aan de bouw van zwem- grootseminarie niet meer in Warmond is baden oorafgaan. Drs. Tilanus (CHU") gevestigd, wordt de overgang naar Rot- vond hel een zeer bedenkelijke zaak, dat j terdam gewettigd geacht. Pastoor en ka- zo weinig Nederlanders kunnen zwem- pelaans treden tijdelijk in dienst van het enen, I bisdom Rotterdam. naar oma ging. Samen met de buur man en de moeder zijn zij die route af gereden. Het meisje wees toen het be wuste huis aan, dat aan de Soestdijkse- kade bleek te liggen. De buurman is de politie gaan waarschuwen en heeft di rect weer de wacht betrokken bij het bewuste huis. Terwijl de kinderpolitie het meisje hoorde, werd de man in zijn woning aangehouden en overgebracht naar het hoofdbureau. Op het hoofdbureau werd de man herkend door het meisje zowel als door het jongetje dat het meisje met de man had zien weggaan. Uit het verhoor is komen vast te staan, dat de man ge poogd heeft het meisje aan te randen. Hij had haar meegelokt door te zeggen dat haar vader en moeder niet thuis waren en dat zij maar met hem mee moest gaan. Hij heeft haar toen mee genomen naar zijn woning aan de Soestdijksekade, waar hij het meisje de slaapkamer binnenloodste Daarna heeft hij het meisje meegenomen in zijn auto en afgezet in de Menkemastraat en is onmiddellijk teruggereden naar zijn woning. In de auto moest het meis je gehurkt zitten, opdat men van pui ten niet zou kunnen zien dat hij haar bij zich had. Voor zover de Haagse politie heeft kunnen nagaan is de man nog nooit eerder in aanraking geweest met de justitie. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. Hij woonde alleen en is onge- (Van ome correspondent) BREDA De negen personen uit Breda, die afgelopen zaterdagnacht na vechtpartijen cn ongeregeldheden in de Bredase binnenstad werden aangehouden, worden vandaag en morgen voorgeleid aan de officier van justitie te Breda. Zoals gemeld vernielden 60 jongeren die nacht ruiten van het politiebureau, trapten enkele bromfietsen in elkaar, ruïneerden een auto en brachten nog andere vernielingen aan, nadat enkele kameraden door de politie waren aange houden in verband met een vechtpartij. Het ligt in de bedoeling, als het voor onderzoek snel kan worden afgesloten, de verdachten in snelrecht voor de Bredase politierechter te brengen.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2