In voorlaatste bocht sloeg Ilia Keizer toe Gouden Spike bekroont come back Er werd ook in de Giro weer gepakt Conditie UVS ook tegen vermoeid Middelburg gevaarlijkste wapen LESTERHUIS KAN HOGER LEIDSE SUPPORTERS MAKEN GEEN GOALS SUPPORTERS EEN HELFT IN SPANNING SPORTBIJLAGE DE LEIDSE COURANT MAANDAG 17 JUNI 1866 (Van onze sportredactie) LEIDEN llja Keizer-Laman heeft twee seizoenen achtereen met middelmatige noteringen genoegen moeten nemen op haar num mer, de 800 meter. De vijfentwintig jarige atlete uit Nieuw Ven nep, die vorig jaar het shirt van Suomi uittrok en haar geluk ging beproeven bij De Spartaan in Lisse, heeft zaterdagmiddag op het „Hollandfeest", waar de begeerde Gouden Spike de inzet vormde, haar come-back, die zich enige weken geleden aankondigde, tot een feit gemaakt. Het werd een ongelofelijke terugkeer in het atletieknieuws waarop de buitenlandse concurrentie met het oog op de Olympische Spelen in Mexico niet bepaald „happig" zal zijn. Want llja Keizer heeft een medaille in de benen. De 2.03,9 waar mee zij Mia Gommers evenaarde houdt een grote belofte in. MILAAN Felice Gimondi, derde in het eindklassement van de Ronde van Italië,..is een van de negen ren ners die positief hebben gereageerd op het onderzoek naar het ge bruik van verboden stimulerende mid delen. Dat negental bestaat voorts uit de Italianen Gianni Motta (zesde plaats in het eindklassement), Franco Balmamion (achtste) en Franco Bo- drero (twaalfde). De Fransman Ray mond Delislc (39e), de Zwitser Peter Abt (71e), de Belg Victor van Schil (achttiende) en de Spanjaarden Ma riano Diaz (dertiende) en Joaquin Ga lera (vijftiende). In totaal zijn tijdens de Girp acht keer urinemonsters van renners af genomen. De resultaten van die acht proeven waren: eerste controle in San Vincent: positieve reactie van Ray mond Delisle, Gianna Motta en Peter Abt; tweede controle in San Remo: positieve reactie van Franco Bodre- ro; vijfde controle in Vittorio Ve- neto: positieve reactie van Franco Balmamion; zevende controle in Rome: positieve reactie van Victor van Schil en Joaquin Galera; achtste controle in Napels: positieve reactie van Felice Gimondi en Mariano Diaz; bij de achtste controle in Napels is de Italiaan Maria di Toro niet versche- De renners die positief hebben ge reageerd, konden bij de Italiaanse wielerbond tot gisteravond 24.00 uur een contra-expertise aanvragen. Het tweede onderzoek op de urinemonsters zal vandaag in Rome plaatsvinden. De Italiaanse wielerbond heeft be kend gemaakt pas na deze uitslag de ploegen te zullen samenstellen die deelnemen aan de Ronde van Frank rijk. Felice Gimondi had al gezegd niet te zullen starten in de Tour de France. Men verwachtte dat Gianni Motta en Franco Balmamion met Bi- tossi en Dancelli de kern van de Ita liaanse a-ploeg voor de Tour zouden In de Leidse Hout kwam vrijwel de gehele atletiektop aan de start, o.a. Els Noorduyn, die vorig jaar haar kogel stootrecord van 15.72 meter zag bekroond met de Spike. Zij reikte zaterdag aan zienlijk verder (16.08 m) maar bleef toch verwijderd van haar prestatie een week tevoren, 16.30 meter, llja Keizer dankte haar zege voor een :er groot deel aan tegenstandsters, die haar tot deze krachtsexplosie noopten Tineke van Wonderen bijv., die 400 meter kop ging met Tilly van der Made en llja Keizer. Tot de voorlaatste bocht wachtte llja jCeizer §f. Toen.sloeg zij on weerstaanbaar töe. Snel liep zij weg het veld, waarin Tilly van der Made in de slotfaze sterk terug kwam. Zij kwam tot 2.04.4, een tijd die haar, even als die van de naar de derde politie te ruggevallen Tineke van Wonderen ont zag inboezemde. Ben Lesterhuis, de 21-jarige pupil van Jan van Heek, die in de afgelopen week tweemaal de twee-meterbarrière bij het hoogspringen doorbrak, trok met Klaas Kanis geruime tijd gelijk op. Tot en met 1.95 meter, toen moest Kanis afhaken, een gebroken lat achterlatend. Drie po gingen van Lesterhuis om over 2.02 meter te komen, mislukten. Mentaal leeg „Toen Kanis afviel, was Ben mentaal leeg. Lesterhuis had zich ingesteld op de 2 meter. Toen hij daarover concentratie weg. Als ik Kanis, en Gee- len, op gelijke hoogte weet te krijgen met Lesterhuis, geloof ik wel dat er een betering inzit", aldus trainer Jan Heek. Ben Lesterhuis meende dat hij te veel hooi op zijn vork had genomen door behalve het hoogspringen ook aan het ko gelstoten en verspringen (bij dit laatste onderdeel eindigde de PSV'er als goede tweede achter Van Sluis) deel te nemen Daardoor had hij te weinig tijd om vol doende te ontspannen. Drie beurten had hij nodig om zowel 1.90 als 1.95 meter te Naar voren Geert Udding van het Assense A.A.C. '61 toonde aan dat zijn tijd van 1.49.6 die hij vorige week in Venlo verwezenlijkte, niet tot de uitzonderingen behoort. In de eerste serie hield de Drent zich tijdens de eerste ronde op in de achterhoede. Haiko Scharn en Kees van Loon gaven de toon aan, maar naarmate de race vorderde, rukte Udding op naar de voorste gele deren. Hij gleed in een prachtige stijl al zijn tegenstanders voorbij om met een weergaloze eindsprint te finishen in 1.50.0. Bladt eindigde op- Q|7 sec. als tl a. Schapc- - tot 1.50.9 kwam. uit de startblokken vertrekken. In haar serie 100 m. was zij al onw staanbaar voor Willy Wokke in 11.7, tijd waartoe ook Mieke Sterk kwam. In de finale reageerde zij het snelst op het pistoolschot. Het Batavenlid schoot 11.6 sec. over de finishlijn op 0,1 sec. volgd door Mieke Sterk. Truus Hennip- man schonk zichzelf daarmee op haar vijfentwintigste verjaardag een fraai cadeau. De 100 meter bij de heren riep nogal wat problemen op. In eerste instantie meldde de speaker dat de Helderse loper De Boer had gezegevierd maar nadere bestudering wees uit dat De Jong iets eerder de finishlijn was gepasseerd. Voor beide atleten werd 10,6 sec. afgedrukt. De 400 meter gaf de juryleden minder hoofdbrekens. Fred van Herpen legde met overmacht de laatste honderd meter af en liet zijn naaste concurrent, Rein v. d. Heuvel 0,3 sec. achter zich. De 1500 en 3000 meter werden onder de hete zon een zeer zware opgave. Hui- zinga en De Bode weerden zich nog het best. De laatste had nog lange tijd gezel schap aan De Jong maar er kwamen geen scherpe tijden uit de bus. De nationale herenploeg op de 4 x 100 meter kwam tot een tijd van 41.7 en bleef het Leidse Holland daarmee twee seconden voor. Bij de dames kwam ADA tot 47,7, op ruime afstand gevolgd door AVR en De Bataven. Extra prijs llja Keizer-Laman, getraind door haar echtgenoot, ontving de Gouden Spike uit handen van Leidens burgemeester mr. G. C. van der Willigen. Ben Lesterhuis leden trf- beschikking stelde vóór de atleet dit als eerste de hoogte van 2 meter zou laten registreren. Aan Lester huis uitreiken, die zich op advies van PSV-voorzitter Eef Kamerbeek wil gaan prepareren op de Spelen van 1972 van München, als tienkamper. Middelburg heeft nog altyd 'n magi sche klank in Leiden. Sinds de Zeeuwen twee seizoenen geleden voor de eerste maal optraden en de zege in de wacht sleepten hebben de voetballers uit de eilanden-hoofdstad een grote faam ge kregen, die nog omvangrijker werd toen Delmotte c.s. tweemaal achtereen de landstitel naar zich toetrokken. Ook al omdat UVS zich in deze nacompetitie zo kranig weert luidden zo'n 8000 toeschou wers een plaatsje opgezocht langs liet terrein In de Kikkerpolder. Anders dan wij gewend waren leek het supporters- legioen voor een gezellige sfeer te zor gen. Toeters werden aan de mond ge bracht en de kelen werden geroerd. De feeststorm luwde echter al weer gauw en zo moest ons aopranenkoor, later dan gewoonlijk, dan toch weer gaan bouwen aan UVS, dat, zo werd ons verzekerd, door geen andere club kan worden verslagen. Daar leek het echter aanvankelijk niet op. Middelburg zette haar aanvallen goed op, doch faalde In de afwerking. Bij UVS duurde het nog al eens te lang, he.tgeen de toeschou- werd tot uitspraken bracht waar zij la ter in de wedstrijd op terugkwamen. Een voorzet van linksbuiten Logeman schoot tanga de doelmond zonder dat «en der UVS-aanvallers reageerde. „Het zijn net houten klazen. Ze staan te slapen", klonk het. Logeman moest het tenslotte ook ontgelden. Z(jn ster, die dank z(j enkele goede acties snel was gestegen, viel als een meteoor op de aarde neer toen de blonde linksbuiten enkele malen niet attent genoeg was: „Die jongen hoort niet in de ploeg thuis. Hij zwijnt. Vorige week heeft hij toevallig een goal gemaakt en nou is het voor hem weer gebakken. Nee, Verver of v. Weerlee zouden het veel beter doen." Toen Oer Logeman op werkeljjk bril jante wijze UVS' tweede doelpunt had gescoord werd hjj overstelpt met com plimenten. „Zo'n jongen wordt nou zo veel bekritiseerd, maar je ziet nou zelf dat hjj kan voetballen. Mensen, wat een goal". In de tweede helft was de stem ming geweldig, maar toen kqn UVS ook niets meer gebeuren. De zaak was ge klaard. Wat ujj echter missen is het enthousiasme ln de „moeilijke" periode, wanneer de partijen op geljjke hoogte staan. Het Leidse publiek maakt geen goals. Zjj juicht pas wanneer het „kar wei voor elkaar gebracht ls." Moeliyk- heden zyn echter taboe. Troubles, die nog wol eens willen voorkomen bij supportersscharen die in de hitte van de strijd hun zelfbeheersing verliezen zijn vrijwel uit den boze en komen slechts op kleine schaal voor. Scheidsrechter J. Karssens uit Dieren zei erover: „Het publiek deed steeds dat gene wat een scheidsrechter graag wil." Eelke de Jonge, die Roodenburg liet voor wat zij was en naar UVS is overgestapt had als'mening: „Het publiek is achter uitgegaan. Het is rustiger geworden. Op de juiste momenten biyven de mensen echter wel achter de spelers staan en dat vind ik toch ook heel belangrijk." Opgemerkt zy wel dat zijn mening is gebaseerd op de kykers bij UVS. Over zijn overgang vertelde Eelke ons: „lk ben een jongen met een moeiiyk karak ter. Bij Roodenburg kon ik myn prohle- j i men niet vertellen. Men kon mij niet benaderen. Kantebeen daarentegen is 'n j man met een vaderlijke aanleg. De spe- L Iers willen alles voor hem doen", aldus Eelke de Jonge. De nederlaag had de opgewektheid in het Middelburg-kamp niet kunnen aan tasten. Lachend kwam Adri Delmotte (21 jaar) op ons toe. Hjj vond UVS een prettige tegenstander die verdiend bad gewonnen. Verontschuldigend sprak hjj over het tweede doelpunt toen .Logeman op tjjn gemak kon „aanleggen": „Ik moest rugdekking geven aan myn mede spelers, vandaar dat ik telkens naar het centrum moest." Kenneiyk was de stra tegie van Middelburg gebaseerd op de thuiswedstryd toen het grootste gevaar in de UVS-aanval school ln de spits en Logeman slechts een figurantenrol ver tolkte. I Gouden-Spikewinnares llja Keizer- Laman dicteert het tempo. Niet alleen deze Spartaanse zou voor een wereldtijd zorgen. Ook Tineke van WonderenTilly r. d. Made en Betty Kok (in deze volgorde achter llja lopend op de foto) vestigden de aandacht op zich. Gebaarde Jan But., doelman van Middelburg, stompt de bal Gerard Desar schade kan aanrichten. Penalty Désar brak Zeeuwse weerstand „Zo'n goeie hebben wij nog niet gehad", zong een rijtje dames op.de overdekte tribune omstreek» de 20e minuut van de tweede helft tijdens de wedstrijd UVS-Middelburg. Die „goeie" was Gerard Logeman, de vaak verguisde linksbuiten van UVS. In de 18e minuut had hij met een schitterend diagonaal schot in de rechterbovenhoek doelman But kans loos verslagen en de stand op 20 voor UVS gebracht. Daarmee besliste de blonde linksbuiten de wedstrijd. Het was iedereen duidelijk dat de marge van twee doelpunten genoeg was om 't aanvallend povere Middelburg puntloos naar de stad van die naam terug te laten keren. Middelburg kwam gezien de omstan digheden het was benauwd warm in de Kikkerpolder tot redelijk veldspel. Wat dat betreft deed de ploeg uit de Zeeuwse hoofdstad de eerste helft niets onder voor UVS. De Zeeu wen misten echter de „killer", de man die een aanval doeltreffend kan afron- Zo'n afmaker miste ook UVS in de eerste helft. De Leidse ploeg was erg nerveus van start gegaan; het aantal goede passes afgegeven tijdens het eerste kwartier was op de vingers van een hand te tellen. In de 10e minuut kwam er eindelijk wat actie. Leo Holl trok er op links tussen uit, en gaf een korte voorzet, die Teske bereikte. De Leidse rechtsbuiten wachtte echter fracties van seconden te lang. Ook Middelburg schiep zich in de begin fase enkele kansen; zoals in de 14e minuut toen een voorzet van linksbui ten De Vos, middenveldspeler Lieven- se plotseling in vrye schietpositie bracht, Vallend schoot de Zeeuwse sohakelspeler echter veel te slap in. LEVENSGROTE KANS Langzamerhand kwam er meer sa menhang in het spel van Middelburg. UVS werd met soepele aanvallen te ruggedrongen. Zodra de Zeeuwen ech ter in de buurt van het sbrafschopge- Klaas Kanis heeft de lat doormidden gesprongen. Ben Lesterhuis en trainer Jan van Heek (links op de foto) leggen na veel moeilijkheden de vervangende lat op i.om meter, bied kwamen verdween die souplesse, ook bij grote animator Pentury. UVS ontworstelde zich aan de druk en bracht allengs meer verband in haar aanvallen. In de 21ste minuut kreeg Leo Holl na een fout van spil Groene- wegen een levensgrote kans om de score te openen. Alleen voor de kee per schoot hij echter net naasl. In de tweede helft deed Gerard De- sar, de fragiele blauwwitte aanvalslei der, zijn faam als topscorer van de Leidse ploeg weer alle eer aan; twee keer scoorde Désar; éénmaal uit een penalty in de 10e minuut en 33 minu ten later nog eens met een bijzonder fraaie kopstoot na een voorzet van Logeman. De penaltv waarmee Désar de score opende ontstond in de tiende minuut van de tweede helft. Een du«-l tussen Désar en Vogel werd op de rechterrand van hel strafschopgebied uitgevochten. De blauwwitte aanvals leider leek het duel te gaan winnen en trok met de bal aan de voet langs Vogel het strafschopgebied binnen. De Zeeuwse linksback wilde Désar echter niet loslaten, stak het rechter been uit en Désar ging ter aarde. De onopvallend leidende scheidsrechter Karssens was resoluut in zijn oordeel: penalty. Désar belastte zich zelf niet die taak, bracht doelman But met een schijnbeweging ln de verkeerde hoek en scoorde vanaf 11 meter met een beheerst schot in de rechterbeneden hoek: 10. „Er kan ons niets gebeuren," zong het zangbeluste rijtje sopranen op de overdekte tribune, „er Ls niets aan te doen, UVS is al kampioen". Het eerste was beslist niet zo voorbarig gecon cludeerd, want vanaf dat moment kon UVS inderdaad niets meer gebeuren, De ploeg, die tot dan toe tamelijk loom gespeeld had, begon soepeler te draaien, de passes werden aanmerke lijk beter. Schakelspelers Koren en Leget voorzagen hun voorhoede tel kens weer van bruikbare ballen, waar mee de aanvallers echter in eerste in stantie nog geen weg wisten. UVS schiep zich steeds weer kansen, maar de afwerking miste accuratesse, zoals in de dertiende minuut van dc tweede helft toen een voorzet van Teske het zwarte hoofd van Désar bereikte die' van dichtbij net over kopte. Bij een over rechts uitwaaieren de aanval van UVS trok Teske de bal naar Koren, die met een kort tikje Désar bereikle IK ZAG EN SCHOOT De Leidse aanvalsleider zocht zijn linksbuiten, zag hem op enkele meters van het strafschopgebied zo vrij als een vogeltje staan en gaf een klein passje. Logeman („Ik zag de kans en schoot") kreeg alle tijd om aan te leggen, en trof vervolgens met verba zingwekkende precisie de rechterbo venhoek: 20. UVS ging door. De conditie die hen zo vaak in staat stelt een tegenstander in de tweede helft volkomen murw te spelen, was ook nu weer ruimschoots aanwezig en bleek het gevaarlijkste wapen. Naarmate de tijd verstreek liet de voor de rust goed sluitende ach terhoede van Middelburg, met voet- baller-van-het-jaar Delmotte (nog al tijd niet geheel hersteld van zijn enkel. blessure) isfceds meer steekjes vallen In de 35ft^ minuut kon keeper Bitf alleen nog redding brengen door ra zendsnel uit te lopen toen Désax na fout van een der verdedigers plotse ling in vrije schietpositie kwam. De aanvallen van Middelburg wer den steeds sporadlscher, UVS drong op, hetgeen resulteerde in een korte solo van Désar die hem tot vlak voor de Zeeuwse doelman bracht. Inplaats van zelf te schieten probeerde hij ech ter Leo Holl te bereiken, hetgeen mih- lukte. In de 43ste minuut kregen de 8000 op de tribunes weer gelegenheid de registers van hun kelen open te trek ken. Jan Leget stuurde Leo Holl met een lange, hoge pass de vrije ruimte in, Holl kwam op de rand van het strafschopgebied oog in oog met de uitgelopen doelman But en schoot togen hem op. In eerste instantie werd de aanval afgeslagen. Na een foute pass van een van dc Zeeuwen kwam de bal bij Logeman, die na een korte sprint langs de linker zijlijn een op maat gesneden voorzet gaf. Tussen twee Middelburgse verdedigers in klom Dé sar naar de bal om die met een felle knik van het Rozendaal.se hoofd In dc rechterbovenhoek te jagen. De zweef sprong van doelman But reikte Juist niet ver genoeg: 30. Tour ploeg zonder chauffeur BREDA. Piet Liebrechts, die door de K.N.W.U. was benoemd tot chauffeur vAn de ploeg- leiderswagcn voor de Ronde van Frankrijk, zal niet naar de Tour gaan. De directie van Smith's-Chips geeft er, in overleg met de medewerkgever van Llebrechts, Aclfit, de voorkeur aan Plet Liebrechts dc komende maand volledig in te zetten voor de voorbereiding van de Nederlandse renners uit de beroepsploeg van Smith's voor het nationale kampioen schap op de weg. De sportcommisbic van de K.N.W.U.. die hierover een onderhoud heeft ge had met de directie van Smith's, heeft begrip voor dit zuiver zxikclijke stand punt. De sportconTmissio heeft nog geen andere chauffeur aangewezen Ploegleider Ab Gcldermans vond het Jammer dat hij niet met Llebrechts naar de Tour kan gaan. Hij vertelde: „Liebrechts was meer dan een man, die alleen maar de wagen goed kan sturen. Wij hebben in de afgelopen perode bijzonder prettig samenge werkt Alles was rond voor de Ronde en ik dacht tijdens de Tour ook veel steun aan hem te zullen hebben om dat hij het vak z« door cn door kent, zeer goed op de hoogte is met wat cr leeft in de rennerswcrcld en In alle opzichten het vertrouwen van de renners had".

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9