mm» SNELLE HULP NA ONTPLOFFING IN VOLENDAMSEWIJK Kennedy slachtoffer van samenzwering Vakantieverkeer uit Berlijn in de war In EEG dreigen „Franse" explosies NKV tegen algemene verlaging loon- en inkomstenbelasting Ingreep in loonvorming geen noodzaak SALAN EN ARGOUD IN VRIJHEID GESTELD Oorzaak nog niet bekend Hotel op doorzocht wapens Reisprogram Paus Bogota Buitenwijken van Saigon gezuiverd Rondvlucht straaljagers Sovjetschip opgebracht in Venezuela MAANDAG 17 JUNI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Vicc-voorzitter Jac. Alders van het N.K.V. heeft de overtuiging dat de materiële noden en behoeften van de Franse arbeiders en studenten niet de aanleiding zijn geweest voor de recente ongeregeldheden in Frank rijk. Veeleer zijn de explosies vol gens hem te verklaren uit het feit dat er jarenlang is geregeerd zon der het volk, d.w.z. zonder zinvolle dialoog tussen regering en parle ment en andere intermediaire in stellingen. Evenzeer Is er een sterk onbeha gen tegen het Franse werkgevers- dom, dat veelal nog een 18de eeuw- se mentaliteit tegenover de vakbe weging heeft. De heer Alders, spre kende op de voorjaarsverbondsver- gadering van het NKV, zei dat we ons niet zo hoeven te verheugen over het eohec van het Franse re gime hoezeer we ook tegen De Gaulle gekant zijn. Frankrijk is een belangrijk deel van Europa en een chaotisch Frankrijk is ook voor Europa rampzalig. De heer Alders sprak dan ook de wens uit, dat men in Frankrijk zijn les heeft geleerd en zijn politiek gron dig zal wijzigen. Een vergelijkbare situatie doet zich in de 'EEG voor, aldus de heer Ai ders, De raad van ministers wei gert er hautain elk wezenlijk ge sprek met de vertegenwoordigers van het bedrijfsleven en heel spe ciaal met de werknemers. In dit verband pleitte de NKV-vice-voor- zitter voor grotere (democratische) bevoegdheden voor het Europees parlement. „Laat de verantwoor- ielijk en het gestrande Franse schip een baken in zee zijn en er de juiste consequenties uit trekken voordat het in de EEG ook tot ex plosies komt". nancierlng moet via belastinggelden wor-1 de regering nu wel heeft erkend, dat de den opgebracht. Dit zei NKV-voorzitter werkloosheid thans van structurele, dus P. J. J. Mertcns vanmorgen tijdens de van ernstige aard is, maar dat zij geen voorjaarsvergadering van zijn bondsraad, blijk heeft gegeven van een fundamen tele aanpak van dit probleem. De (Van i onzer verslaggevers) UTRECHT Het NKV is tegenstan- ïr van een (algemene) verlaging van de loon- en inkomstenbelasting, zoals aan gekondigd door het kabinet-De Jong Zo'n verlaging biedt geen soelaas aan de laagstbetaalden en grote gezinnen met betrekkelijk laag inkomen, terwijl de overheid veel geld nodig heeft om aller- lie voorzieningen te financieren. Die fi- Verzoening met ex-OAS-leden PARIJS (AP) President De Gaulle heeft zaterdag stappen gedaan om ti trachten voormalige OAS-sympathisan- ten op zijn hand te krijgen door ex-gene- raal Raoul Salan en ex-kolonel Antoine Argoud uit de gevangenis vrij te laten, Salan en Argoud hadden eens een grote •eputatie in het Franse leger. Toen keerden zij zich tegen De Gaulle in de kwestie van de Algerijnse onafhankelijk- neid. Zij waren de leiders van de ge heime legerorganisatie (OAS), die ter reur zaaide in Algiers en Frankrijk ter vervulling van hun droom om Algiers onder Frans bewind te houden. Beiden werden tot levenslang veroordeeld. Het Elyséè heeft afgekondigd, dat niemand in de gevangenis blijft wegens gebeurte nissen, die verband hielden met de Al gerijnse oorlog. De Gaulle heeft bevel gegeven tot vrijlating van de laatste elf gevangenen. Dit is een week voor de eerste ronde van de parlementsverkie zingen gebeurd. Officieel is de vrijlating geschiedt ter herdenking van het feit, dat De Gaulle op 18 juni 1940 voor de radio de Fransen opriep, om door te vechten tegen Nazi-Duitsland. Onofficieel wordt de maatregel ge zien als een poging om steun te verkrij gen van de kolonisten uit Algiers, die zich in Frankrijk hebben gevestigd. De ze vroegere inwoners van Algiers zijn fel tegen De Gaulle geweest en een van hun dringende eisen was de vrijlating an hun helden. Salan is eens opperbevelhebber in Indo- China geweest en later werd hij zowel het militiare als burgerlijke hoofd in Al giers. Hij was Frankrijks meest gedeco reerde soldaat en speelde een sleutelrol in het verkrijgen van Algerijnse steun voor de terugkeer van De Gaulle naar de macht in 1958. Daarna brak hij met De Gaulle omdat hij vermoedde, dat de president bereid was om Algiers zijn onafhankelijkheid te geven. Salan en drie andere generaals zetten in april 1961 in Algiers een putsch op touw. Ze hadden enige dagen de macht in handen. Ex-generaal Raoul Salan, tezamen met zijn dochter Dominique, bij het verlaten van de gevangenis. De toenemende overheidsbestedingen mogen volgens de heer Mertens niet in flatoir worden gefinancierd. Door par ticuliere besparingen zou de overheid een beroep kunnen doen op de kapitaal markt. Maar nu de werkgevers weinig bereidheid tonen mee te werken aan plannen tot opvoering van de bespa ringen door werknemers, blijft er alleen belastingheffing over. Belastingverla ging over de hele ltnie zou immers be tekenen, dat de overheid middelen uit handen geeft, die zij met het oog op de noodzakelijke voorzieningen van het peil van de collectieve voorzieningen en de bestrijding van de structurele werke loosheid niet kan missen. Bovendien zou de overheid een particuliere consump tieve overbesteding, die zij zegt te vrezen, door belastingverlaging juist zelf mede uitlokken of bevorderen. Slechts het optrekken van de belasting vrije voet voor de lagere inkomens is een aanvaardbare en gerechtvaardigde correctie, aldus de heer Mertens. Hij zei te beseffen, dat ook vele anderen door de belastingen zwaar worden getroffen, met name de middengroepen. Daarom hij de progressielijn zo willen om buigen, dat bij een gelijkblijvende belastingopbrengst deze extra-durk de middengroepen wordt afgewen teld. De heer Mertens begon zijn be schouwing over de algemene sociaal- economische situatie van ons land met te wijzen op de zeer forse stijging van de industriële produktie en produktivl- telt. Daartegenover staat de ernstige werkeloosheid en de wat labiele situatie in de betalingsbalans. Terugkomend op het rumoer rond de loonnota van de regering stelde NKV- voorzitter Mertens, dat men met de cij fers in de hand onmogelijk kan vol houden, dat de loonkostenontwikkeling economisohe positie heeft ver zwakt. Die toonbeweging is bovendien de befaamde ontploffing in 1964 ge leidelijk in rustiger vaarwater terecht gekomen en het ziet ernaar uit, dat de afstand tussen loon- en produktiviteita- ontwikkellng ook in 1968 verder zal worden versmald. Daarom was in grijpen in de loonontwikkeling van 196£ op dit moment reeds een onaanvaard bare zaak. De loonnota van de regering werd door hem een „cocktail sociaal-psyohologische blunders ei ridisch aanvechtbare constructies op basis van een te voorbarige en op be langrijke onderdelen zelfs onjuiste eco nomische analyse" genoemd. In het vervolg van zijn betoog zei de heer Mertens, dat als de regering alsnog van plan zou zijn een loonstop door voeren, dit niet buiten het bedrijfsleven om dient te geschieden. De heer Mertens zei, dat het N.K.V. bepaald niet zit te wachten op een in greep in de loonvorming.Wel wordt verlangend uitgezien naar maatregelen, die andere inkomens reguleren. Vervolgens zei de heer Mertens, dat gekondigde plannen zijn namelijk onvol doende. „Wij missen een beleid, waaruit duidelijk spreekt, dat de regering het sein op onveilig heeft gezet. We hebben behoefte aan een goed doordacht en consistent plan, waarin ten minste dui delijke richtlijnen worden aangegeven, waarin de oplossingen moeten worden gezocht. We hebben nodig een strategie voor de werkeloosheidsbestrijding". Commissie PSP analyseert politieke situatie HILVERSUM (ANP) De algemene ergadering van de Pacifistisch-Socialis- tische Partij, die dit weekeinde in Hil- bijeen is, heeft het partijbestuur machtiging verleend voor 't benoemen een commissie die op 31 augustus gereed zal moeten zijn met het for muleren van een analyse van de sociaal- economische en politieke situatie in Ne derland en van de taak die zij, in dit de partij ziet. Deze analyse moet de achtergrond vormen waartegen tweetal congressen in het voorjaar 1969 wordt voorbereid. Naar de mening van het partijbestuur moet de PSP juist nu tonen dat zij de impasse, waarin links Nederland zich ook bevindt, wenst te doorbreken. „Daar toe moeten wij de tot nu toe binnen de partij gevoerde discussie, gemarkeerd door de stellingen die op de buitengewo- algemene vergadering van december aangenomen zijn, openstellen. Daarmee tonen wij de bereidheid om samen anderen te komen tot een formulering van een programma dat het uitgangs punt zou kunnen zijn voor een duidelijk links alternatief". Van de commissie maken o.m. deel uit het Eerste Kamerlid Boetes, e Tweede Kamerleden Lankhorst, Van der Lek, Van der Spek, en partijvoorzitter Wiebenga. De twee congressen worden gehouden eind april en begin juni 1969. Bij de kandidaatstelling voor het voor zitterschap van de PSP bleek de huidi ge voorzitter, drs. H. Wiebenga, de eni ge kandidaat te zijn. Hij verklaarde niet gezocht te hebben naar voortzetting de combinatie Kamerlid-partijvoorzitter. Pogingen om een nieuwe voorzitter te vinden zijn echter tot dusver niet ge slaagd, zo deelde hij mee. Nieuwe hoop voor Amerikanen boven 40 jaar WASHINGTON (AP) Een nieuwe dag is aangebroken voor Amerikaanse burgers van 40 tot 65 jaar, die een baan zoeken en volgens het Amerikaanse ministerie van Arbeid zijn deze men sen daar erg blij mee. Bij tientallen hebben zij aan het mi nisterie geschreven om hun instemming te betuigen met een nieuwe federale wet, die op 12 juni in werking is getre den en die discriminatie bij tewerkstel ling op grond van de leeftijd verbiedt. Reeds drukken vele kranten op hun advertentiepagina's een kennisgeving af, luidende: „Dit blad neemt geen ad vertenties op, waarin personeel wordt gevraagd en blijk wordt gegeven van een op leeftijd gebaseerde voorkeur". UTRECHT (ANP) Het treinverkeer bussen Rotterdam en Utrecht heeft za terdagmiddag ernstige hinder ondervon den van een flinke bermbrand bij Moor drecht. Ook de dwarsliggers van de rails we I'd en door llet. vuur aangetast, waar door het treinverkeer om drie uur moest worden gestaakt. Twee uur later konden de treinen weer rijden. Mammoetkraan bijna gereed ROTTERDAM, (A.N.P.) De grootste drijvende kraan ter wereld, de PM 24, die de Industriële Handelscombinatie Holland bouwt voor de Italiaanse maat schappij „Micoperi SA" is bijna gereed voor aflevering. Deze kraan, die een maximaal hefvermogen heeft van dui zend ton, zal worden gebruikt voor het plaatsen en verwijderen van boortorens, voor exploratie en exploitatie van gas- en olievoorraden op volle zee. De PM 24 ligt thans gij de werf Gusto te Schiedam. (Van r verslaggevei AMSTERDAM (ANP) Politieman nen hebben zaterdagnacht omstreeks half vijf een hotel op de Groenburgwal in Amsterdam doorzocht op wapens, maar slechts een kleine hoeveelheid ver dovende middelen gevonden. Omwonen den hadden geklaagd over lawaai in het hotel, waar volgens de politie in hoofd zaak Amerikaanse soldaten verblijven. Toen een surveillanceauto arriveerde stonden drie personen voor de deur, van wie één een revolver op straat liet val len. Dit en een tip dat zich nog meer wapens in het hotel zouden bevinden was aanleiding de aanwezigen elf Amerikaanse soldaten, negen mannen en vijf vrouwen te fouilleren en het pand te doorzoeken. In de hal werd o.a. wat hasjiesj aan getroffen, dat kennelijk was weggewor pen. Het gehele gezelschap werd overge bracht naar het bureau Kattenburger gracht. De militairen, gelegerd in Soes- terberg en Duitsland, werden in de loop van zondag door de Amerikaanse mili taire politie opgehaald. Behalve de vrou wen, worden ze nog voor nader verhoor vastgehouden. ROME (KNP) Paus Paulus zal zijn voorgenomen bezoek aan Bogota (Colombia) beginnen op dinsdag 22 augustus. Na een reis van 12 uren, ar riveert hij daar in de morgen van de zelfde dag. Hij wijdt er 's middags in de open lucht 70 diakens tot priester. Vrij dags zal de Paus zowel de president var Columbia als de arme boeren in de om geving bezoeken. Ook wijdt hij eer nieuw radionet in, bestemd voor de be roemde radioscholcn van dat land. Zaterdag zal de Paus de grote CELAM- conferentie der Zuidamerikaanse bis schoppen openen, die ten doel heeft eer concreet plan van de Kerk te ontwerpen, om in samenwerking met de desbetref fende regeringen Latijns-Amerika uit de situatie van geestelijke en stoffelijke achterlijkheid te helpen. De Paus keert 's middags per vliegtuig naar Rome te rug. Het is het eerste bezoek van een Paus aan Latijns-Amerika en het zesde buitenlandse bezoek van Paus Paulus sinds hij vijf jaar geleden Paus is ge worden. Hij heeft het Heilige Land, In dia. de Verenigde Naties in New Yor'-- Portugal en Turkije bezocht. AANWIJZING IN LOS ANGELES: DRIE MANNEN KOCHTEN MUNITIE nedy vermoord". Intussen heeft de po- litde al drie meisjes ondervraagd die ge kleed in nopjesjurk, in het hotel waren geweest, waar Kennedy vermoord werd. Tot dusver zonder resultaat. Het tljdsahrift Life heeft een verhaal gepubliceerd, waarin staat, dat twee man nen, die Slrhan kenden, deze in het ho tel zouden hebben voorgehouden, dat Kennedy misschien de arme mensen zou kunnen helpen .Slrhan zou toen gezegd hebben: „Kennedy helpt alleen zichzelf LOS ANGELES (APi Volgens mede delingen van een wapenhandelaar in Los Angeles hebben twee mannen de vermoe delijke moordenaar van Robert Kennedy. Sirhan Blsjara Slrhan, vijf dagen voor de moord, geholpen om munitie te kopen, kaliber U.22- Zoals bekend werd de moord op Robert Kennedy gepleegd met een wapen van dat kaliber. De polltic heeft tot dusverre geen commentaar over deze mededelingen willen geven. Volgens de wapenhandelaar waren er drie donkere mannen op 1 juni in zijn zaak gekomen en hadden vier dozen mu nitie gekocht. Een van de drie zou Slrhan zijn geweest. Aanvankelijk hadden zij een ander soort munitie van ander kaliber willen hebben, namelijk munitie die door bepantsering dringt. Dit was evenwel ge weigerd. Dit is de tweede aanwijzing in de richting van een «BM«. De j k„r d, eerste aanwijzing wa6 een verklaring van een ooggetuige die een meisje in nopjes- jurk had horen roepen: „Wc hebben Ken- De moeder van wijlen Robert Francis en John Fitzgerald Kennedy heeft zaterdag in een korte toespraak voor radio en t.v. een dankwoord uitge sproken voor de blijken van mede leven bij de dood van Robert. „Wü zullen de beginselen, waarvoor Bobby zich heeft ingezet, voortdragen. Niet met nutteloze rouw, maar door te handelen". Op de foto van links naar rechts: Edward Kennedy, mevrouw Rose Kennedy en Joseph Kennedy sr. en hij gebruikt alleen maar de armen. Hij mag nooit president worden". Daarop was hij woedend weggelopen in de rich ting van het gezelschap van Kennedy. Senator McCarthy, die dingt naar de democratische kandidatuur heeft een dreigbrief ontvangen, waarin staat „Se nator McCarthy zal de volgende zijn". De brief werd gevonden op de drempel van de deur naai- het verkiezingshoofd- kwartler In Albuquerque VOLENDAM Nog niets is bekend 'er de oorzaak van een explosie, die zaterdagmorgen omstreeks negen uur in een Volendamse nieuwbouwwijk twee j woningen totaal vernielde en twee ande-1 re zwaar beschadigde. De brandweerin- speetle en de politie hebben tijdens hetj weekeinde een onderzoek ingesteld, waarvan de resultaten wellicht vandaag bekend zullen worden. Het echtpaar H. Veerman-Tuyp, dat ten gevolge van de explosie zwaar ge wond werd, is buiten levensgevaar. Hun toestand was volgens 't stadsziekenhuis te Purmernd vanmorgen zeer bevre digend. De explosie deed zich voor in de nog niet op het aardgasnet aangesloten woning Dijkvennenplein 4. Even nadat de enorme knal iedereen in het vissers dorp gealameerd had, brak er brand uit in het huis van de familie Neumnn, dat naast de woning van de familie Veernam staat. Ook in dit huis werden alle binnenmuren weggeslagen en stort te de voor- en achtergevel in. De wo ningen van de families Sier en Mole- liepen ernstige schade op. De slachtoffers van de explosie zijn voor lopig bij familie in Volendam onderge bracht. Naar burgemeester J. Kok van Edam, onder welke gemeente Volendam ressorteert, meedeelde, zullen ze nog de ze week een nieuwe woning toegewezen krijgen. De heer en mevrouw Veerman raak ten na de explosie onder het vallend puin bedolven. De vrouw kon vrij snel bevrijd worden, bij de heer Veerman ging dat wat moeilijker omdat hij bewusteloos was geraakt. Beiden wer den overgebracht naar het ziekenhuis in Purmerend. SAIGON (AP) In gevechten, die vanochtend beëindigd zijn hebben de Zuidvietnamesc speciale troepen liet laatste bolwerk van de Vletkong in de buitenwijken van Saigon ingenomen. De speciale troepen, die naar Saigon j .varen gebracht om een dorpje dut al twee weken door de Vietkong werd be zet, te ontzetten, hebben dertig Vict- kongstrijders gedood en honderd de rijst velden langs de Saigonrivier ingedre- De Volcndammcr J. Zijlslra, die onmiddellijk na de ontploffing mevr. II. Vccnman uit het puin wist te CARACAS (AP) Een schip dat on- derde Russische vlag voer, is in de Ve nezolaanse territoriale wateren opge bracht en wordt nu vastgehouden in een DEN HAAG (ANP) Ter gelegen- haven in Venezuela, heid van het 55-jarige bestaan van de j Koninklijke Luchtmacht dag 2 juli tussen half een en half twee 's middags, als de weersomstandig heden dat toelaten, een rondvlucht met twee groepen van elk 24 straaljagers ge houden. Die vlucht ls bedoeld als een groet, een rustige, van de jarige aan dc medeburgers. Een groep vliegt ten noor den van de lijn Rotterdam-Arnhem-Win terswijk. Een andere o.m. over Haar lem, Den Haag. Rotterdam, Gouda, Utrecht enz. De autoriteiten bewaren het stilzwij gen over deze zaak en het werd niet be kend of het gaat om een militair schip, een vrachtvaarder of een vissersboot. Venezuela onderhoudt geen diplomatie ke betrekkingen met de Sovjet-Unie, maar al meer dan een week ls een Ve nezolaanse handelsmissie op bezoek in Oost-Europa en de regering heeft be kend gemaakt dat de mogelijkheid van het aankopen van diplomatieke betrek kingen wordt overwogen. Gedurende spitsuren rij van 8 kilometer BERLIJN (AP) Het WestberlIJnse vakantieverkeer naar buiten toe is zaterdag In een reusachtige stagna tie geraakt door de nieuwe Oostdultse relsbeperkln- deze beperkingen tijdens een drukke relsperiode be tekenen. Op het hoogtepunt van de vertraging bU het overschrijden van de Oostdultse grens, stonden in een rij van acht kilometer lang meer dan 4.000 wagens te Het was gloeiend heet. De temperatuur liep op tot 30 graden Celsius. Tegen het middaguur was dc wacht tijd van vijf tot twee uur geworden, omdat de stroom van nieuw aankomende auto's minder werd. Om twaalf uur was de vertraging bij het passeren van '■en tweede overgang naar een weg in de richting Hamburg vrijwel opgeheven. Door de nieuwe Oostduitse maatregelen vallen West duitsers en Westberlijners voor dc eerste keer onder de bepalingen die voor buitenlanders gelden. Het of ficiële geallieerde verkeer dat door Russen en niet door Oostduitsers wordt behandeld heeft geen last. Een paar Britse militaire voertuigen stelden zich links van de rij Duitse auto's op en konden, evenals vrachtauto's en bussen, doorrijden. Intussen gaat de Oostdultse pers door met het be lachelijk maken van de Westdultse protesten. Neues Dcutschland schreef dat er voor die protesten geen basis was en dat de Westduitsers geen steun vonden in het Westen. Westelijke waarnemers zien dc nieuwe bepalingen als een door Rusland gesteund machtsspel om West- Duit8land ertoe te brengen Oost-Duitsland te erken nen en de Oostdultse eis te aanvaarden dat West- Berlijn niet tot West-Dultsland behoort maar een on afhankelijk gebied wordt.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5