Boerenstand voelt zich met ondergang bedreigd Goochelaars zagen geen grand prix Zegt het voortzegt het voort: een koekop voor een heitje; vijf pond vet voor een gulden YPRO-top wil uitstel bestuursverkiezing Advies opgesteld voor harttransplantaties vanavond PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 17 JUNI 1968 Alle deuren blijven open 1 wel letterlijke tekst beschikbaar werd gesteld van datgene wat partijvoorzitter Van der 6tee en prof. Steenkamp vorige week In Tilburg over de positie van de Katholieke Volkspartij in 't politieke krachtenveld hebben opgemerkt, wordt duidelijker hoe weinig deuren er voor politieke samenwerking van partijen op dit moment In feite afgesloten zijn. Natuurlijk, de hernieuwde partijtop staat nog even afwijzend voor de door drs. Aarden bepleite combinatiegedach te als destijds onder mr. Aalbersen; de partijraad maakt niet de indruk van plan te zijn om in dit opzicht het bestuur tot andere gedachten te brengen. Maar keerzijde van de medaille is, dat veel minder dan een paar maanden geleden het tot stand komen van een sterke Nederlandse CDU als eindstation gesuggereerd wordt. Citeren we bijvoor beeld de volgende zin uit het slotwoord van mr. Van der Stee: „Ons streven naar samenwerking met ARP en CHU mag ons Inziens niet leiden tot de vor ming van een gesloten blok, maar het moet open blijven staan voor samenwer king met andere partijen. Met andere woorden: wij streven niet 'n antithese christelijk contra niet-christelijk in Ne derland na VANZELFSPREKEND niet, men althans uitgaat van 't vaste ge loof van de Kath. Volkspartij in haar eigen program. Een program dat zich allerminst laat vereenzelvigen met de politieke visie van partijen als de WD of de Partij van de Arbeid. Een vaste concentratie betekent een voorbarig compromis. Daarvoor zal te j 2 andere bestaande christen-democra- minder aanleiding bestaan, naarmate tische partijen Alleen zal het moeten de KVP zich weet om te bouwen tot j gaan om een concentratie waaraan de een hechte programpartij, met achter i KVP zich niet blijvend binden mag. haar kiezers die niet alleen KVP stem men omdat ze tegen liberalisme en/of socialisme zijn, maar omdat ze in het eigen program de juiste weg naar het algemeen welzijn onderkennen. Vanuit die opvatting kan men ook be grijpen dat de nieuwe Katholieke Volks partij alle deuren open wil laten staan. ALS verklaring voor de wat ruimere "openstelling der Katholieke Volkspar tij zou men kunnen geven, dat dc op stelling van de anti-revolutionairen op dit moment haar wel hiertoe noopt. Wij geloven dat de gevoelens van de ARP Gisteravond zond de NCRV de laatste „Tweekamp" van dit seizoen uit. Deze quiz tussen studententcams was aan vankelijk door t« moeilijke vragen vervelend voor de deelnemers (die te vaak geen antwoord wisten) en voor de kijkers (die nagenoeg geen moge lijkheid tot „meespelen" kregen). Maar het spel heeft zich goed ontwikkeld. De vragen werden minder specialis tisch wat 't wedstrijdelement ten goede kwam en Kick Stokhuyzen leidde het spel op een wijze, die het aantrekkelijk maakte. Gisteren won het Katholieke Hogeschoolteam uit Tilburg. Het kreeg er een wisselbeker voor en dat bete kent, dat „Tweekamp" volgend seizoen inderdaad consequenties hebben in de terugkomt. We daar verheugder tactiek van mr. Van der Stee c.s. Maar J" daarmee alleen valt het open laten staan van alle deuren niet te verklaren. Prof. Steenkamp heeft hiervan raak- typerend ook de meer zakelijke motive ring gegeven. Hij heeft terecht wat afstand genomen van het hameren op het aambeeld van het evangelisch radi calisme in de politiek. Inderdaad staat wel vast dat er in de Politieke Partij Radicalen en ook in de groep radicalen die de KVP trouw gebleven zijn menig een is voor wie dit evangelisch radica lisme 'n secundaire zaak is. Tot grote teleurstelling overigens van de anti-revo lutionairen bij wie de theologie in de po litiek nu eenmaal van nature zwaar Maar prof. Steenkamp heeft eveneens onderstreept dat de Katholieke Volkspar tij met evangelische inspiratie tot een krachtig, duidelijk gericht vooruitstre vend program zal moeten komen. Een program dat haar leden en kiezers kos ten kan en aldus prof. Steenkamp ook wel kosten zal. Daarom is het nodig dat de KVP voor de realisering van het program waarin ze gelooft, aangewezen zal zijn op een grotere concentratie; groter zelfs dan de eventuele vaste samenwerking met de Boteroverschot verontrustend Hoofd nog niet moedeloos laten hangt en Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Blijkens het jongste maandelijkse bulletin van landbouw economie en landbouwstatistiek van de FAO (de voedsel landbouworganisatie der Verenigde Staten) bereikte het bo- teroverschot van dc wereld aan het ein de van het Jaar 1967 een „verontrustend peil" en wel 450.000 ton. Dit Is 200.000 ton meer dan nodig is als „werkvoor- raad", Ongeveer de helft van deze voor raad Is opgeslagen In de landen van de Europese economische gemeenschap. Dc voornaamste oorzaak van deze stijging is de toename van voorraden in Ameri ka en Frankrijk. De voorraad in Frank rijk steeg mot 33.800 ton, in dc hele EEG met 46.700 ton. Tegen de achtergrond van deze ver houdingen maakt de jongste beslissing van Brussel een merkwaardige indruk. De Nederlandse veehouderij is niet ge baat met al te hoge richtprijzen. Het ge volg van hoge richtprijzen is immers dat men op deze manier 'n aantal be drijven in stand houdt, die niet econo misch produceren en die dus bij 'n lage re richtprijs niet rendabel zouden zijn. In Brussel is besloten, dat met narqe Frankrijk een hogere richtprijs krijgt dan Nederland. Hierdoor wordt in Frank rijk een aantal bedrijven in stand gehou den dat niet rendabel ls. Zij vormen een grote concurrent op de zuivelmarkt, waarvan met name de Nederlandse vee houderij de nare gevolgen ondervindt. Het uitgangspunt in de EEG is, dat de produkten daarvandaan moeten komen, waar ze het beste en het goedkoopste geproduceerd kunnen worden. Van dit standpunt blijft door de beslissingen van Brussel over de zuivel maar zeer wei nig over. Nog geen paniek In het algemeen waren deze protesten echter meer gericht op de verlaging van de principiële beslissingen van Brussel. de principiële beslissingen van Brussel. Toen de inleveringsregeling voor kaas ten einde kwam is de prijs van de kaas sterk gezakt. Verschillende fabrieken hebben toen de uitbetaling voor de melk met ongeveer zes cent per kilo verlaagd cn zo kon men in bocrenkringen ho ren dit betekende de ondergang van de Nederlandse boerenstand. Is de toestand werkelijk zo slecht? Het is wel een harde zaak geweest boeren, maar het was wel wat overdre ven daardoor meteen in paniek te ken. Wel staat het vast, dat de bedrijven, die uitsluitend en alleen afhankelijk van de prijs van de melk, enkele beroerde maanden achter de rug heb ben. We hebben ons uit goede bron la ten vertellen, dat de handel in land bouwwerktuigen bij verschillende beur en tentoonstellingen daarvan reeds de terugslag heeft ondervonden. Misverstand Bij een groot aantal boeren heerst ook nog het hardnekkige misverstand, een richtprijs niet veel verschilt van garantieprijs. In de jaren na de oor log bestond inderdaad de toestand, dat de overheid de prijs van de melk garan deerde en uit de schatkist een bedrag bijbetaalde als de gegarandeerde prijs door de boeren niet werd gehaald. Een richtprijs houdt in, dat de regering ver schillende maatregelen neemt om een bodem in de markt te leggen, maar dat 't bedrijfsleven zelf ervoor moet zorgen, het uit de markt een goede prijs haalt. Vroeger betaalde de regering een toe slag op de melk, die verwerkt werd tot produkten als kaas, condens en derge- dat 't uit de markt 'n goede prijs haalt, industriemelk is thans in Nederland af geschaft. Wel bestaat nog de verreken- pi-ljs voor de consumptiemelk, die toch ook het zijne bijdraagt tot stabilisatie van de prijs die aan de boeren wordt uitbetaald. Hoelang dit nog zal duren, weten we niet, want de EEG-regeling voor consumptiemelk is nog niet klaar. Wel is het besluit genomen, dat deze verrekenprijs moet verdwijnen, maar men weet nooit tevoren wat bij de nieu we onderhandelingen van zulk sluit terecht komt. De rundveehouderij maakt thans een niet gemakkelijke tijd door. maar het lijke. Deze toeslag op de zogenaamde prijsjaar, dat loopt van april tot april, om nu reeds het hoofd moedeloos te la ten zakken en te voorspellen dat door de regeling van Brussel de rundveehoude rij geen toekomt meer heeft. Dat neemt niet weg, dat het een princi-iële fout is geweest, verschillende richtprijzen vast te stellen en het ene land een hogere richtprijs te geven dan het andere. tijdens de eerste af levering hadden kunnen voorstellen. Toen we vervolgens overschakelde naar „I" om een spel van Tsjechov te zien, vielen we bij de AVRO midden in „Wie van de drie". Het bleek weer een van die geruisloze programmawijzigingen te zijn, waartoe kennelijk op het laat ste ogenblik om de hemel weet welke reden besloten was en die onvoldoende (niet gelijktijdig op een redelijk tijdstip en via beide netten) bekend was gemaakt We hebben ..Wie van de drie" uitge zeten in de hoop. dat het volgende programma-onderdeel van Tsjechov- kaliber zou zijn. Maar dat werd een routine-Western. We vluchtten toen een Duitse Stanley-film zagen die voor zover onze herinnering reikt, niet kon tippen aan de veel oudere Ameri kaanse film met Spencer Tracy. Na het laatste journaal zetten we het toestel terug op „I". Daar was Willem Duys een onverwacht stukje aan het breien aan een minlvuist over een verdwenen parkiet. Voor ons wéér een programma-onderdeel zonder kop, ge lukkig wèl met een staart, want de eigenaresse van de vogel, mevrouw Thun uit Scheveningen (bijna 91 ver telde zo alleraardigst over haar par kietje, dat deze onnodig rommelige t.v.-avond toch nog een goed slot kreeg. We hopen oprecht, dat z(j haar wonder vogel heel binnenkort terugkrijgt. Zaterdag vierde zomer-t.v. hoogtij. Met een maximum aan buitenlandse pro- duktle dus. We hadden met interesse uitgezien naar de Amerikaanse tennis- films, omdat deze sport een voortref felijk t.v.-onderwerp kan zyn. Het speelveld is immers beperkt genoeg om met „totalen" een voortreffelijk beeld van de strijd te geven. Dat de Ame rikaanse regisseur dit niet deed, was een teleurstelling. Hij vluchtte tijdens een volley te vaak in half-totalen en elose-ups, zodat we even vaak alleen via de commentator konden horen of een bepaalde slag effect gesorteerd had. De spelregels waren aangepast. Voor zover dat de tijdsduur betrof was het redelijk: Amerika rekent met t.v.- seconden in verband met de inpassing van dc reclame. Voor het overige be troffen die aanpassingen louter geld kwesties, zelfs met een soort quiz element. Dat vonden we niet zo leuk. Proftennissers van topklasse maken van hnn sport een beroep en dat is hun goed recht. Maar een opzet, waar in bijvoorbeeld tijdrekken tijdens een serviceperiode dollarwinst betekent, vinden we moordend voor het sportieve element, dat ook elke profontmoeting behoort te kenmerken. De KRO presenteerde geluidsbanden van de Eurovisiesongfestival-winnares Massiel die, zo te horen, meer in haar mars leek te hebben dan alleen maar het (plezierige) la-la-la-deuntje van Londen. Maar zeker weten we 't niet. want regisseur Tob Touber, die het Spaanse zangeresje met fraaie beeld- voering tegen die bandjes liet mime- ren, scheen ervan uit te gaan, dat het niet nodig was om ook maar iets over de teksten los te laten. We hebben dus geen idee waarover Massiel zong. Hoor den bijvoorbeeld dat zij het ergens over „vrijheid" had, waarbij het een eeuwig raadsel voor ons blijven zal of het een anti-Francoliedje was of een pleidooi voor nog kortere minirokjes. Wedstrijd voor dorpsomroepers EGMOND AAN ZEE Z„egl het voort, zegt het voort, lieden opgelegd, een koekop voor een heitje, vyf pond vet voor een gulden, ik heb gezegd." En al steppend bewoog zich een figuur door de opeen gepakte menigte. Het kon allemaal op de dag der grote monden in de Voorstraat van de door toeristen in beslag genomen Noordhollandse badplaats Egraond aan Zee. waar 37 stads- en dorpsomroepers uit alle hoeken cn gaten van Nederland de lome snikhete zaterdagmiddag vulde met een vleugje heimwee naar die oude tijd van grootvader. Een tijd, waarin het nieuws voortijlde naar steden en dorpen via een menselijke ketting van omroepers, gewapend met de wallemende koperen boeter, de deftige bel en het nors en slagvaardig uitziende bek ken. Egmond aan Zee was door de federatie van VW's boven het NoordzeekanaaJgebied en de ijverige plaatselijke VVV voor een middag ondergedompeld in deze rustieke sfeer, waarin tientallen streekdia lecten een kleine babylonisdhe spraakverwarring ver oorzaakten. De omroepers, sommigen onder hen ver scholen in dikke wambuizen, die als streekkledij mocöit worden gewaarmerkt, wisten voor de op een houten boerenkar uit 1871 gezeten jury de bood schappen, die aan den volke kond moesten worden gedaan, wel te brengen. Er werden in de zenuwen wel eens een paar zinnen uit de door de burgemeester van het dorp of de stad van de omroeper op een rustige zomeravond in el kaar gedraaide knappe teksten vergeten, maar dat moöht de pret niet drukken. Verschijnende gemeen ten hadden omroepers afgevaardigd, compleet met Pieter de Martelaere „eerste omroeper van Nederland" aanhang, zoals de man uit Terschelling, die de or ganisatoren een paar dagen voor het stemvolume- festijn vroeg of er voor een damesfiets kon worden gezorgd, waarop de handrem aan de rechterkant van het stuur was gemonteerd, geen terugtraprem moest kennen, maar freewheel en een zadelihoogte van 93 centimter uitstekend was, om al steppend het 500 meter lange parcours door de drukste winkelstraat van Egmond de Voorstraat af te leggen. Het is allemaal goed gekomen. De VW-directeur van Egmond. de heer Hilders, zat nergens mee. Het was voor de eerste maal in Ne derland. dat een dergelijk concours werd gehouden. De op traditie ingestelde Engelsen maken er elk jaar in Sussex een feest van door de Engelse omroeper kampioenschappen te organiseren en daar moeten in functie benoemde omroepers bij zijn. Dat dacht hier de 64-jarige Meyert Tijsen, de omroeper van Den Oever, waarschijnlijk ook. Op het laatste nipper tje schaarde hij zich onder het gilde der Egmond aan Zee-omroepers en sleepte zowaar gestoken in een bijna honderd jaar oud boerenpak van zijn overgrootvader, versierd met een streng bewaakt familiebezit, een ketting van goud de derde prijs weg. Glunderend liep de bejaarde Wieringer met de zilveren tabaksdoos over het parcours. De heer Bak ker uit Meppel moet het zaterdagmiddag wel bij zonder warm hebben gehad. Een dikke wambuis omhulde zijn brede schouders en als een page uit de middeleeuwen spoedde hij zich naar de jury, die hem goed genoeg achtte voor een tweede plaats. Sinds negen jaar luidt hij de bel in Meppel, wel iets minder long dan de oude Wieringer Tijsen. die dertig jaar lang zijn stem in de straten van het dorp Den Oever laat schallen. De afwerlcer in dit concours van de grote monden werd de öl'-jarige Pieter dc Martelaere uit het Bra bantse dorp IJzendijke. Geestig, bondig en in sappige streektaal draafde hij de'500 meter rap weg. De eerste prijs, een beker, en het predikaat „eerste omroeper van Nederland" was de beloning voor de Brabander. De plaatselijke favoriet en de nestor van de Neder landse omroepers, de 81-jarige ex-zeeman Ares Gra femaker. kon zich niet onder de eerste tien hand haven: een negende plaats. Ares voelde zich geluk kig. Als vrienden onder elkaar mompelde Ares tegen de Volendammer Buys, dat het toch niet om de prijzen ging, maar om de lol. „Wij hebben gelachen, het was hardstikke mooi." En in het Egmondse dia lect volgde een aantal volzinnen. De eerste-prijs- winnaar schudde de nestor de hand en zette zijn pet weer op: het witte randje op zijn hoofd was weer verdwenen onder het hoofddeksel. Achter hem keer de zioh een fraaie jongedame in bikini om en ging trippelend op hoge hakjes naar het strand, waar duizenden mensen op en tegen elkaar plakten om toch maar van een vleugje zonneschijn te genieten. NEDERLAND I (STER- reclameuitzendingen o: 18.55, 19.03, 19.56 t 20.16) NTS: 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort CVK/IKOR: 19.06 uur: Kenmerk KRO: 19.31 uur: Het leven begint bij 100, tv-serie NTS: 20.00 uur: Journaal KRO: 20.20 uur: Wittebrood in Rimii reportage 20.50 uur: Frits van der Poel, opinieprogramma 21.40 uur: Crisis onder de religieuzen NTS: 22.15 uur: Tweede journaal NEDERLAND II (STER- reclameuitzendingcn t 18.55 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort VARA: 19.03 uur: Coronation Street, tv-serie 19.52 uur: Weerzien, herhalingen NTS: 20.00 uur: Journaal VARA: 20.20 uur: Achter het nieuws, actualiteiten 20.45 uur: Dc mesties, film NTS: 22.15 uur: Tweede journaal De met aangegeven programma's zijn kleurentelevlsipprogramms'a. HILVERSUM I NRU: 20.15—22.00 uur: Holland Festival 23.25—23.55 uur: Radiorama, magazine HILVERSUM II: NCRV: 20.10—21.30 uur: The Yeoman of the guard, lichte muziek 23.30—23.55 uur: Eigen keus, poëzie Radionieuwsdienst HILVERSUM I: 7.00, 8.00, 11.00, 13.00. 16.00, 18.00. 19.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 12.30, 18.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 RADIOPROGRAMMA (opn). (Om 19.00 Gesprokei |De Ruwe naar TROS-kompas brief uit Parijs). 19.30 Niet Zeeuws-Vlaanderen, het land van de over kant. door de heer Willem Enzinck. NRU: I 20.05 Inleiding Holland Festival Concert. 20.15 j Holland Festival 1968: Radio Kamerorkest en solist: moderne .uzlek (In de puze: •rljheid. Joodspi o- I gramma). 22.00 Gevarieerde gra (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM. Hoewel de VPRO- leiding krampachtige pogingen doet om althans voor de algemene ledenverga dering van zaterdag, naar buiten geen be- ruchtbaarheid te geven aan haar plan nen. is de verdeeldheid toch wel zo groot, dat er af cn toe iets uitlekt. Zo zouden er plannen bestaan om op zo kort mogelijke termijn contact te zoeken met de oppositionele groep- Diekerhof. Men wil voorkomen, dat de Eindhovense predikant, die men te on ervaren acht voor de taak van omroep voorzitter, straks met meerderheid van stemmen tóch de leiding krijgt toege wezen. Daarom stelt men pogingen in het werk om de bestuursverkiezing uit (Van 1 onzer verslaggevers BNSCHEDE De jonge Amsterdam mer Richard Rom heeft in de klasse ma nipulatie de eerste prijs gewonnen van het nationaal concours voor dc goochel kunst dat vrijdag, zaterdag en zondag in Enschede gehouden werd. Aan dit concours hebben 53 deelnemers deelgenomen maar het grote aantal was niet in overeenstemming met de kwali teit In verschillende rubrieken konden geen eerste prijzen worden toegekend en ook de grand prix is in de prijzenkast gebleven. De uitslagen lulden: klasse manipula tie, eerste prijs: Richard Ross Amster dam, tweede prijs niet uitgereikt, derde: Leo Rocca, De Bilt. Klasse algemene goochelkunst: eerste en tweede prijs niet uitgereikt, derde prijs: Kees Schoonen- berg, Hilversum. Illusionisme: De Me tro Magic Show uit Rotterdam. Klasse komisch goochelen: Dick Koornwlnder, Rotterdam. Salon Magie: René Petri, Alkmaar. Goochelen voor kinderen: Doe, Rotterdam. Micro Magie: Jan Gol, Den Haag; tweede prijs John Elferink, Arn hem. Kartomagle: Dick Koornwlnder, Rotterdam. stand van het hart geen enkele hoop meer biedt en waarbij ook geen moge- tiikheid van verbetering meer bestaat door doktersbehandeling of andere chi- rurgische ingrepen. Bij het kiezen van de donor zal men zich door de drie vol gende overwegingen laten leiden Het hart van de donor moet op het ogenblik van de operatie in perfecte staat I zijn. Er moet een onderzoek worden ver- GENcVE (DPA) Op de inlernatio- richt naar de mate waarin de weefsels nale conferentie van medici in Genève an donor en patiënt elkaar verdragen, is een verklaring over harttransplantaties De hersenfunctie van de donor moet uitgegeven die als advies bestemd is voor geheel tot stilstand gekomen zijn en niet alle artsen ter wereld. Het Is een eerste meer opgewekt kunnen worden, waarbij poging om algemeen geldige normen nog 5 voorwaarden genoemd worden, na- voor harttransplantaties op te stellen. melijk: alle samenhangende levensfunc ties moeten opgehouden zijn. De spiercel- Twee teams voor donor en voor acceptor Volgens de verklaring moeten er twee teams zijn: een die de dood van de do nor vaststelt en een, die de transplanta tie uitvoert. Geadviseerd wordt een harttransplan tatie slechts voor zulke patiënten in aan merking te laten komen, ran wie de toe- len geven geen reflexen meer en zijn ge heel verslapt. De spontane ademhaling is opgehouden. De bloeddruk vals weg op 't ogenblik waarop deze niet meer kunst matig in stand wordt gehouden en er moet een absoluut rechtlijnig elektro- de beste gitarist encephalogram zijn. een weduwe en te stellen tot na de najaarsvergadering in september, wanneer ook de statu tenwijziging aan de orde komt en het gehele VPRO-bestuur moet aftreden. Voorts zou een deel van de achttien bestuursleden voorstander zijn van het plan om de aftredende adjunctdirecteur van de school voor de journalistiek te Utrecht en voormalig radio- en tv- redacteur van de NCRV. de heer Henk Schaafsma, voorlopig te belasten met de programmadirectie. De heer Schaafsma is vorig jaar te zamen met de heer Laurens ten Cate, hoofdredacteur van de Friese Koerier, toegetreden tot het VPRO-bestuur. Hij staat bekend als een kenner van om- roepzaken, die er van overtuigd is, dat de VPRO beslist nog goede levenskan sen bezit als een onafhankelijke en kritische omroep met een sterk cul turele inslag. In kringen van de andere omroepen acht men de toekomstkansen VPRO zeer gering. Allerwegen zou men het betreuren als deze kleine omroep het slachtoffer zou worden van een on deskundig en uitzichtloos gehannes door de huidige top. Over het lot van Bouke Poelstra en pater Jelsma is nog niets bekend. Ook al zou dit weekeinde de directie beslis sen tot welke maatregelen men dient te moeten overgaan, ln VPRO-kringen verwacht men. dat er voor zaterdag avond aanstaande geen onherroepelijke besluiten zullen worden genomen. De kans bestaat namelijk, dat het incident met een schriftelijke berisping wordt afgedaan ■vtl. S.O.S-berichten. HILVERSUM II (298m) NCRU: 18.19 Uitzending weerpraatje. 18.46 Licht platen] (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM. Met ingang van 1 juli aanstaande is tot eindredacteur van het programmablad de TROS-Kompas benoemd de heer P. de Ruwe. Met ingang van het nieuwe seizoen zal TROS-Kompas, dat in pocketformaat verschijnt, waarschijnlijk groter van omvang worden. Zoals bekend is de heer De Ruwe j f 1 hoofdredacteur en mede-oprichter ge- I lp* +-■ I f~r~l \7QT1 weest van het Weekblad-T.V.. dat bijl-I--'V^ XxAlll V dll Misset in Doetinchem werd gedrukt De N.V. Rotogravure nam dit bïad over en veranderde de titel in Televizier. Onder de redactionele leiding van dc heer De Ruwe groeide het uit tot een bijzonder populaire radio- en t.v.-gids Toen enige jaren geleden de AVRO en RTN samengingen, werden Televizier en AVRO-bode tezamen gevoegd. De lieer De Ruwe had toen reeds hel blud verlaten en werkte de laatste tijd als feer-lancejournaiist voor landelijke dagbladen en periodieken. Voorts heeft mr. J. Landré tot hoofd van de in- en externe voorlichtings dienst van de TROS benoemd, de heer J. van Vonderen uit Utrecht, de I De heer Van Vonderen is oud-jour nalist. was vele jaren perschef bij de Staatsmijnen, later directeur va katholieke Utrechtse dagblad Centrum en vorig jaar hoofddirecteur van de N.V. uitgeversmaatschappij Neerlandia. die Het Centrum van de stichting Utrechtse Katholieke weerbericht e HILVERSUM I (402 m) AVRO: 7.00 Nieuws 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte gram- VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: Nieuws. 8.11 Radlojoi 11). 8.50 Morgenwijding. NRU: iuw. 12.29 Overheid! izlek. AVRO: 15.0( BELEDIGING STAATSHOOFD Procesverbaal tegen studenten - Wegens be nd staatshoofd zaterdag- lï/,,„ VI hoen Utrechtse politie sater. W es ivionigomei middag proces-verbaal opgemaakt L? J «ren zes studenten, die in de dru overleden INDIANAPOLIS (AP) Jazzgitarlst Wes Montgomery is zaterdag op 43-ja- rige leeftijd overleden aan een hart aanval. Montgomery was onlangs voor dc vijfde maal door de lezers van hel muziekblad Downbeat aangewezen als het jaar. Hij laat 1 kinderen aohter. studenten, die in de drukke binnenstad met sandwichborden demon streerden tegen het staatshoofd van Nigeria. Op de borden maakten zij hun ongenoegen kenbaar over de wreed heden ln Biafra. In de studentenflat aan de Ina Boudier Bakkerlaan hebben eei De filmmusicals, die sinds jaar en dag rond de populaire Amerikaanse zanger Elvis Presley gemaakt worden, zijn dik wijls dermate suikerzoet, dat ze nauwe lijks tc verteren zijn. Een van de uit zonderingen is „The flaming star", een in 1960 door regisseur Don Siegel ver vaardigde western, die de VARA-tele- visie vanavond onder de titel „De mesties" via Nederland II uitzendt. El- vis speelt hierin de halfbloed Pacer, die deel uitmaakt van de blanke familie Burton. Als de Kiowa's de stam. waaruit zijn moeder komt op oor- het i logspad trekt tegen de blanke inwoners Het van Texas, staat hij voor een moeilijk dilemma. Enerzijds spreekt zijn Indiaan- se blod, anderzijds durft hij ook de blan- ken niet tegen zich in het harnas te j jagen, omdat het leven hem dan onmo- j gelijk gemaakt zal worden. De dood van zijn vader en moeder brengen de be slissing. Een beslissing, die hem het leven gaat kosten. Het is niet verwon- j derlijk, dat Elvis in deze „Mesties" tot I zeer aanvaardbare acteerprestaties j komt. Regisseur Don Siegel bewees al eens eerder, dat hij zijn acteurs tot gro- j te hoogten kan opzwepen. O.a. met j Mickey Rooney in „Baby Face Nelson" en mei Lee Marvin, die zijn eerste grote j gangsterrol speelde in „The killers", j Duidelijk toont Siegel in „De mesties", dat zijn sympathieën liggen aan de kant I van de vernederde Indianen. De blan- I ken, die Pacers moeder pogen aan te i randen en zonder reden de veestapel van de Burtons slachten, kunnen geen goed doen. Ofschoon men „De mesties" hologische western", bestaat het groot- Drd. 7.15 Modei tuinbouw. 12.30 Nieuws: 12.41 14.05 Schoolradio. 14.30 P1//I- il mldd agmagzine. 16.00-16.02 In de Nederlar Nieuws. 17.15 Jazzm paar studenten raambiljetten opge- graag rangschikt onder het hangen met het opschrift „Gowon, pre sident van Nigeria, moordenaar. Laat I het Rode Krui» toe", Tegen de op- hangers van de raambiljetten ztjn geen •tappen ondernomen. ,.psy- ste gedeelte van de film uit regelrechte actie. Echter wel met dien verstande, dat met die actie een dramatisch ef fect wordt bereikt. (Nederland II 2«_45 uur). In het Koninklijk Penningkabinet. Zee straat 71b, Den Haag, worden tot be- j gin oktober geëxposeerd: a. Bijpro- dukten van de munt, b. gesneden ste- 1 nen uit de Romeinse tijd, o. munten van het Koninkrijk der Nederlanden i en de overzeese rijksdelen (19de en 20ste eeuwk

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2