SCIENCE FICTION BUURMAN BULGAAR OF WETEN HOE EEN ROODBONTE KOE EEN HAAS VANGT iy K Zwarte prins doet zilt water bij uw vakantie wijntje Met spook op schoot 11^ 1 COMPUTER EN ROBOT ALS NIEUWE PLAATSVERVANGERS VAN WERELDBURGER ZATERDAG 15 JUNI 1M5 De snelste weg voor Nederlanders naar Noor- wegen begint deze zomer in AmsterdamDrie maal per week (maandag, donderdag en terdag tot. 10 september) ver,trekt daa hue veerpont voor auto's en passagiers 10.000-tonner Black Prince van de Fred, Olsen Lines naar Kristiansand aan de romantische zuidkust van Noorwegen. Het schip heeft ruimte voor 600 passagiers en 200 auto's en maakt de avontuurlijke overtocht in precies twintig uur. De prijzen variëren van 66. voor een eenvoudige Sleeperette tot 197. i oor de duurste lste klas kajuit. Voor auto's betaalt men ran f 1,1.— tot 122.— De pas- sageprijzen zijn inclusief slaapplaats, maar exclusief maaltijden. Kristiansand is de hoofd stad van Sorlandet en de op vijf na grootste stad in Noorwegen, Voor Nederlanders is het de toegangspoort bij uitstek tot het fascine rende Noorse fjorden-gebied. Ook kan men van hieruit gemakkelijk de hoofdstad Oslo berei ken. Goede verbindingen auto-, lucht-, spoor- en waterwegen voeren van Kristian sand tot aan hef land van de Middernachtzon. Op de foto: de Black Price in de haven van Kristiansand. Bent u een toeristisch buiten beentje, dat per se wat an ders wil in zUn vakantie? Dan hebben we hier een gaaf brok je vrijetijdsbesteding, com pleet met huisspook, gierende wind en adembenemende god verlatenheid: De sleutel tot dit intens genot heet Dartmoor. Dartmoor met zijn vreemde spookachtige sfeer, is als geen andere plek op de wereld. Het breidt zich over een groot deel van zuid en centraal Devon uit, en omvat 550 km2 woest en romantisch natuurschoon. Dit is het land van Conan Doyles „Hound of the Barker villes", van menige oude le gende en het land met de aan trekkelijkste en schilderachtig ste dorpen van Groot-Brlttan- nië. Het is één van de 10 na tionale parken van Groot- Brittannië, het heeft pure zui vere lucht en een groot aan tal wilde pony's. Het centrale ueel van Dartmoor was voor heen een koninklijk bos dat door koning Henry III aan zijn broer werd geschonken. De geschiedenis van de heide velden gaat echter veel verder terug en men kan er zelfs overblijfselen uit het bronzen tijdperk vinden. De steden en dorpen in en rondom Dart moor zijn zeer zeker een be zoek waard en variëren van Buckfastleigh waar bene dictijner monniken op ruines afkomstig uit de 11de eeuw, in de 20ste eeuw Buckfast Abbey bouwden tot Prince- town, de beruchte Dartmoor- gevangenis. Doch om Dart moor werkelijk te leren ken nen moet men gaan wandelen. Waar zün de spoken zult u vragen. De spoken van Dart- moor zijn zelden van het in dividuele soort, hoewel er hiervan ook enkele bestaan zoals die van Lady Howard die twee van haar vier echt genoten vermoordde en die nu in de vorm van een jachthond In Okehampton Castlc rond doolt. De spoken op de heidevelden zijn meestal wel onheilspel lender dan de witte dames en de ridders zonder hoofd. Er is de onheilspellende meute jachthonden die door de ver laten vlakte racen, en de klei ne boosachtige dwergjes met hun dansende lichtjes de nachtelijke wandelaar de moe rassen inlokken. Ook vindt gere geslachten die hun doden in „barrows" in de heidevel den begroeven, Men kan er oude sporen, hunebedden en stenen cirkels vinden de meest indrukwekkende cir kels vindt men te Scorhill, tussen Chagford en Cram- mcre. en bij Fcrnworthy. Tijd betekent niets meer als men zich daar bevindt want de heidevelden zijn nog net 20 woest en verlaten als in die tijd. Het is gemakkelijk 0111 over bovennatuurlijke krach ten te lachen als men in de gezellige sfeer van 'n inn ver toeft, doch als de wind door de schoorsteen blaast zal 't lachen u wel vergaan Dart moor bezit nu eenmaal veel mysteries die door logica niet kunnen worden verklaard. Slechts twee hoofdwegen dooi - kruisen de heidevelden een van Tavistock naar Ashbur- ton, de andere van Plymouth n.iar Exeter en zo blijft veel van Dartmoor zoals het reeds eeuwenlang is geweest wijde heidevelden, prachtig doch onheilspellend, hier en daar onderbroken door „tors" (grote graniethopen). vaak in d<- meest fantastische vormen, en beboste valleien met vele prachtige rivieren waarin naar zalm cn forel kan worden ge vist. Dartmoor is vanuit alle steden van Zuid-Devon gemakkelijk bereikbaar, van Exeter in het oosten tot Plymouth in het zuiden. Men kan ook in het noordelijk gelegen markt- plaatsje Okehampton verblij ven. Dartmoor bevindt zich op 35 km afstand van Exmoor het andere nationale park van het zuidwesten. Q 1KKELS blinken, hamers klinken, ruisend valt het toeristengraan in steeds meer landen achter het ijze ren gordijn. Sinds de gemoedelijke maarschalk Tito in het begin der zestiger jaren had bewezen, dat je met een roodverbrande kop ook furore bij de kapitalisten kunt maken, mits je zorgt voor een krimpvrije glimlach van oor tot oor, zijn steeds meer dictators door de stramme, ideologische knieën gegaan: Hongaren, Roemenen en Tsjechen begroeven eensgezind hun strijdbijlen en begon nen met begeleiding der honingzoete violen de lof van hun aardse paradijzen te bezingen. In dit koor der Kremlinknapen klinkt sinds enkele jaren ook de bas van buurman Bul gaar mee. Ook bij hem maakte de dooi in de communistische principes het mogelijk de gren zen voor de kort tevoren nog versmade buitenlanders op een kier te zetten. Een onmiddel lijke consequentie van dat be sluit wus echter dat een toe ristische achterstand van pak weg twintig jaar binnen de kortste keren moest worden ingehaald. De weinige hbtels, die de rode zondvloed hadden overleefd, waren krakende pa leizen geworden, waarin de geesten der verdreven vorsten aamborstig hun spookliederen zongen, stranden waren nau welijks gecultiveerd, er waren geen cafés, cabarets en res taurants. Er was eigenlijk al leen een overmoedige zon, de enige in Bulgarije, die zich niet behoeft te houden aan de richtlijnen van Moskou. Vijf-jarenplan Met de miljoenen toeristen guldens der Joego-SIaven voor open hebben de Bulgaren en kele jaren geleden de uitda ging aangenomen: de rege ring timmerde in vliegende haast een vijfjarenplan In el kaar en aan de hand daarvan werd een accommodatie uit de grond gestampt, waarvan de meeste landen meteen respec tabele toeristische traditie al leen maar mogen dromen. Allereerst werd de eeuwen oude havenstad Varna in de Balkan de koningin van de Zwarte Zee genoemd duchtig aangepakt. Varna moest lief visitekaartje van Bulgaars strandvermaak wor den en daartoe moesten hon derden hectaren bos plaats maken voor hotels cafés en restaurants. En passant wer den ook de duizenden slan gen, die de kusten bevolkten, met de flitsspuit der bescha ving landinwaarts gedreven. Vama (...Man. niaivroept een hoofdschuddende visser, „wat hier gebeurd is, kun geen aardbeving verbeteren"! is anno '68 'I centrum van de Bulgaarse Goudkust, waar de Sikkels blinken hamers klinken ruisend valt het toeristengraan welvaartseruptie en passant ook een handvol gloednieuwe steden Drushba, Slancev, Brjag en Zlatni Pjasaci bij de branding heeft uitgespuwd. Het zijn stuk voor stuk vreem delingen fuiken, die vanaf mei tot eind oktober trillend onder Wat in Volendam kan, kan bij ons ook, moet de Bulgaar gedacht hebben. En hup, daar hees hij zich reeds 111 het folkloristische pak om de toerist ter tville te zijn. stoom liggen om met de uilen en marmotten weer aan de winterslaap te beginnen. Op Goudstrand zijn momen teel enkele tienduizenden bed den beschikbaar, die zonder uitzondering zijn gevat in de luxeschrijn van een eerste klashotel. Enkele kilometers verder naar het noorden zal een leger van kranen en bull dozers in september beginnen met de voorbereidingen van een nieuwe stad, die onder meer een toren met draaiend restaurant in de top en een eethuis voor diepzeeduikers krijgt. Goudstrand zelf heeft naast honderden snackbars, kiosken en cafetaria's ook restaurants in een oude water molen (befaamd om zijn tongstrelende shaslick) en in een authentieke herdershut, waar lamsvlees op grote hout vuren wordt geroosterd. En dan zijn er de zigeuners (overal elders in Bulgarije met de rode vinger nagewezen, maar hier ter wille van het buitenlandse kapitaal weer in het folkloristische pak gehe sen). Vrouwen met vlammen de houtskoologen en wappe rende strengen klef, zwart haar dansen met blote voeten op de lekkende vlammen, de gitaren janken, de vioolmuziek valt als smeltwater op de gasten. En buurman Bulgaar lacht zich rot. Blauw blauw Vorig jaar is het Eindhoven se reisbureau FIT (één der grootste touroperators in Ne derland) begonnen met het organiseren van vliegreizen naar Bulgarije. Het staatstoe- rlstenbureau Balkantoerist (alles, maar dan ook alles in Bulgarije wordt door min of meer hartelijke ambtenaren bedisseld) sloot een contract voor één vliegtuig per veer tien dagen, dat kort daarop moest worden gewijzigd in twee vliegtuigen. In nauwe lijks vier uur vliegen deze toe stellen naar de Zwarte Zee, die in weerwil van zijn naam alles blauw blauw laat. Bij aankomst in hun hotels ontvangen de Nederlandse toeristen een pakket bonnen, waarmee ze tijdens hun ver blijf de rekeningen in restau rants en cafés kunnen beta len. Afgezien van de zon, die in de korte, maar intens war me zomer, uitbundig de Bul gaarse kusten teistert, heeft het land ook de lage levens standaard nog als tweede ge heime wapen in de strijd ge worpen. Fruit is spotgoedkoop, reizen met name vliegen idem dito. Een hassebas (neen pa, geen jenever, die dorst spaar je maar op voor thuis) kost een fractie van wat men er in een Nederland se knijp voor neertelt. Turkse laars Een andere aantrekkelijkheid is. dat een vakantie in Varna of één der andere enclaves aan de Goudkust, de toerist een waaier van ontdekkings tochten biedt. Bulgarije heeft eeuwen onder de Turkse laars gezeten en de sporen zijn nog overal te vinden. Even een onderonsje met de hotelpor tier (ja zeker met smetteloos witte handschoenen aan. Hij heeft wat voor zijn kamera den oven en hij wijst u de weg naar Rusland (graag wel weer terugkomen, want het staat zo slordig, als we zonder u moeten terugreizenMen kan vanuit Varna ook naar Roemenië en met de boot naar Instanboel om even van de zacht geurende zonden uit Duizend en Eén Nacht te nippen. U heeft het al door: ook buurman Bulgaar weet onder tussen. waar Abraham Tito de deviezenmosterd haalt. Sindsdien geeft hij zichzelf steeds vaker lik op stuk. A I Al r - dagdroom en nachtmerrie over onbekende toekomst □EN HAAG De science fiction is langzamer hand meer werkelijkheid dan fantasie. De mens denkt aan de toekomst, aan een weekeinde naar de maan of naar Venus, aan het ontbijt 's mor gens in het goeie Holland en aan het kopje koffie in New York, Washington, Tokio, Wladi- wostok. De mens denkt aan de nieuwe wereld, aan de grote onbekende toekomst en aan de eeuwigheid, waarin hij verloren dreigt te lopen tussen miljarden andere mensen. De computer koppelt man aan vrouw. Het hart van de een klopt in het lichaam van de ander; embryo's groeien in een laboratoriumbuisje tot nieuwe wezens; elektronische trillingen vullen de aard se ruimte en het heelal; atomen splitsen over de gehele wereld; satellieten verbinden de huiska mers tot een groot gemeenschapshuis; de schreeuw van de ruimtevaarder om de verruk king van nieuwe vergezichten, van ongekende kleuren in het universum, klinkt binnen de seconde tot onze eigen luie stoel door. Science fiction of werkelijkheid? Wetenschappelijke fantasie of nuchtere realiteit van wiskundige zekerheden De toekomst is als een spel in onze han den geworden. Professoren praten over het overplanten van hersenkwabben van de een naar de ander. Ze houden zich bezig met de diepvriesmens van de toe komst. Ze bestuderen de mogelijkheden om kleine zendertjes niet groter dan jonge doperwten in te bouwen in iemands hoofd, in ons gehoororgaan. Geheugen en verstand worden ge ïndoctrineerd door elektronische impul sen, door bandrecorders, door licht effecten, door hersenspoelingen, door uiterst kleine hoeveelheden pep en Chemici buigen zich over formules voor kunstmatig voedsel, voor levenstablet jes, voor vitaminepilletjes: in de hoop de eeuwige jeugd te ontdekken. De laboratoria zijn broedplaatsen geworden van een verbijsterende nieuwe toe komst. Een toekomst waarin wij de mensen naar Gods beeld en gelijkenis gestuurd worden als een atoomdeel tje ergens in het heelal. Wie is de god van deze toekomst. De geleerde, de chemicus, de technoloog, de grote baas met zijn alziend t.v.-oog? Technici dromen van een wereld vol computers, vol robotten, vol apparaten, die de wereld moeten leiden naar oor log of vrede. De robot verovert lang zaam maar zeker de aarde en over mis schien honderd jaar zijn er volgens de Nederlandse cultuur-filosoof professor F. Polak meer mechanische, dan gewoon levende mensen. Kunstenaars werken in woord en beeld aan deze zelfde nieuwe verbijsterende toekomst van science-fiction, van we tenschappelijke veronderstellingen. De Franse architect Corbusier bouwde jaren geleden al huizen en steden van de toekomst, die in zijn dromen nog veel fantastischer waren dan op papier. Op de wereldtentoonstelling te Mon treal stonden de huizen van de verre toekomst: vreemde blokkendozen met zwevende kamers, zwevende muren en hangende tuinen in een wereld van rechttoe-rechtaanflats en etagewonin gen. De Rotterdamse architect en Delft- se hoogleraar Batema droomt dag en nacht van dezelfde, van nog futuris- tischer woningen voor de mens anno 2000 en 2100. De wereldvreemde kruis wegstatie van de Limburger Aad de Haas uit de dertiger jaren was toen godslastering; nu is zij bij benadering nog niet de gedroomde waarheid van de wezens uit de science-fiction. Onderzoekers denken aan het jaar 2000, aan de nieuwe gouden eeuw van 2100, wanneer wij zullen leven in paleizen onder het zeeoppervlak en in veder lichte bungalows en landhuizen op an dere planeten. En voor de heel rijken onder ons misschien over een paar eeuwen in een mooi buitenverblijf op de onpeilbaar-mooie melkweg. Futurisme is de nieuwe wetenschap, voortgekomen uit de speelse toekomst muziek van de science-fiction. Men denkt tenminste, dat het allemaal nieuw is. die science-fiction cn dat futurisme Maar hel is al zo oud, als de mens zelf. We hebben ons altijd beziggehouden met de toekomst, met de onbekende wereld buiten onze eigen gezichtskring De bijbel is een opeenstapeling van toekomstverwachtingen en van vreemde werelden om ons heen. De Griekse en Romeinse oudheid wemelen van science-fictionverhalen. Icarus immers liet zich een paar vleugels aanmeten om naar de zon te vliegen, maar ver giste zich in de sterkte van deze im mense warmtebron en stortte in de zee die nog steeds de gouden poort tussen west en oost is. Het orakel van Delphi ontwarde met lichtzinnig gemak de vreemde en verre loekomst voor de oude mensheid en de ontdekkers uit de hangende en evenzovele ri zelfs in ..de Dante ont- alle 1 lev science-fictionbeoefenaren. En wat zijn de vier Heemskinderen op het ros Beijaert en „Karei ende Ele- gast" uit onze eigen middeleeuwse lite ratuur anders dan de science-fiction- romans in onze dagen. De veelzijdige kunstenaar Leonardo da Vinei hield zich bezig met de weten schappelijke dagdromerij over de toe komst in de lucht en onder water. De krasse staaltjes van Baron von Münch- hausen worden nauwelijks verbeterd door de moderne futuristische schrij vers en Jules Verne was zijn tijd met „Atlantis", onderzeeboten, en 80 dagen om de wereld 100 jaar vooruit. De vliegende tapijten c tuinen van Bagdad wa science-fictionverhalen Goddelijke Comedie" v dekt men herhaaldelijk het zoeken 1 de wereld van de toekomst en naar de raadselen van de eeuwigheid. Radio, televisie letterkundigen, beel dende kunstenaars, nuchtere planologen dromende cultuurfilosofen en fantasie volle chemici uit onze dagen houden zich meer dan ooit met dit futurisme, met deze dagdroom en nachtmerrie over de toekomst bezig. „Zeg nooit, dat het waanzin is", zei onlangs een Ame rikaanse science-fictionschrijver, „want de wereld van vandaag leeft al vlakbij de melkweg". Enkele jaren geleden schreef een Sche- veningse ambtenaar voor de radio een uitermate boeiende serie over de toe komstige ruimtevaart. De Duitse t.v.- serie „Orion" infiltreerde ons met de zelfde science-fictiongebeurtenissen over enkele eeuwen en do lopende t v - serie „De Gevangene" borduurt al veel verder op de hersenspoelingen van onze dagen. De toekomstige mens is hierin de gevangene van zijn eigen futurisme ge worden. Hij wordt dag en nacht be spied. geïntroduceerd, slaafs gemaakt door zijn zelf opgeroepen elektronische wetenschap van computers, robotten, golven. De „Thunderbirds" zijn de an dere zijde van dit tweekoppige Janus stralingen, trillingen, geluids- en licht- monster van de toekomst: de goedheid die de kwade uitwassen van de nieuwe tijd moet overwinnen Science-fiction, de wetenschappelijke fictie van een totaal nieuwe wereld hier en in het gigantische heelal is 'niet meer alleen het domein van een hand je vol futuristen. Sciene-fictionverhalen vinden steeds meer aftrek. De bekende serie van de Meulenhoffuitgeverij 14 pocketbooks vol toekomstige nachtmerries werd in een jaar tijd door meer dan 100.000 Nederlanders gekocht en gelezen. De science-fictionomnibus van uitgeverij Bruna vindt al even gretige belangstel ling. Andere uitgeverijen houden zich ook al met dit soort werk bezig. Het is soms verbijsterend hoever dc science-fictionschrijvers durven gaan. „De Apenplaneet", die thans als film in Nederland draait, is nog maar een voorzichtige analyse van wat vooral de I zeer vele Amerikaanse en Engelse schrijvers ons over de wereld van 2100. 4000 en 10.000 durven te vertcl- Misschien moeten we dan toch maar I blij zijn in het roerige wereldje van dc 20ste eeuw te leven, die alleen nog maar de deur van de toekomst op een klein kiertje geopend heeft, 'n Toekomst vol planeten, werelden, vreemde - soms afschrikwekkende wezens, reizigers j door de tijd die de grens van eeuwen overschrijden. De heerschappij van metalen mensen I met de huid van de echte mens, de I eeuwigheid als 'n muziekkolom. de pla neet van alleen maar parasieten, het heelal als één grote wachtkamer vol elektronische hersens is niet direct een lockomst om naar te verlangen. Maai wie in zijn leven regelmatig gevlogen heeft, op een automatische piloot, hoog bo-'en deze bestaande wereld, voelt iels van die vreemde mysteries buiten ons eigen gevoelsleven. En wie het gepiep en gezoem uit de ruimte beluisterd heelt slikt alles weg over niet-bestaande an dere werelden, andere levens, andere dagen en nachten Tientallen tijdschrif ten. honderden boeken en duizenden verhalen in de hele wereld zijn bezig deze adembenemende geschiedenis tc schrijven De sprookjes van Grimm en Andersen, de kobolds uit de Scandina vische landen en de kabouters uit onze eigen jeugddromen zijn er maar kinder spel bij Science-fiction is de boeiende ontdek king van de toekomst: vol nachtmerries en dagdromen De werkelijkheid zal waarschijnlijk nog vreemder zijn, nog verbazingwekkender en nog angstiger voor hem, die alleen maar aan het wel varende heden van 1968 blijft vasthou den. De computer en de robot, zijn al in opmars: vlakbij onze huisdeur. TON VAN DEN HOUTEN

Leidse Courant | 1968 | | pagina 12