Verhelderende expositie rond leven en werk van groot geleerde Ans Ouwehand haalt gym. in drie jaar na mulo-B Bij derde eeuwfeest van geboorte Boerhaave feiter Voorlichting over onderwijs aan de Leidse Vakschool v. d. Detailhandel DONDERDAG 13 JUNI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Corn Troost (1785?), een vande velen (lie HET IS VIJFTIG JAAR GELEDEN, dat voor de eerste maal een tentoon stelling werd ingericht ter ere van de vermaarde Leidse hoogleraar, medicus en vorser Hermanus Boerhaave. Daar is het tot 1968 bij ge bleven. Dit jaar evenwel herdenken wij de 300ste geboortedag van deze wereldberoemde Nederlandse heelmeester en de gelukkige ge dachte om dit eeuwfeest te accentueren door een expositie over en rond de figuur Boerhaave werd nog versterkt door de omstandigheid, dat in de laatste jaren door veel speurwerk een belangrijke uitbreiding van de „Boerhaviana" tot stand is gekomen. Op de vandaag in het Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen aan de Leidse Steenstraat (gevestigd in een uit de tachtiger jaren der vorige eeuw daterend laboratorium van het oude Academisch Ziekenhuis en bijzonder toevallig de naam „Boerhaave Laboratorium" dragend) ge opende tentoonstelling is een groot aantal curiosa met betrekking tot Boerhaave, portretten, manuscripten, instrumenten en naturaliën bijeen gebracht. VEEL NIEUWE DOCUMENTATIE AAN HET LICHT GEKOMEN HET IS EEN grote verdienste van de deskundige samenstellers der expo sitie - niet in de laatste plaats die van de directrice van het Rijksmuseum, mej. dr. Maria Rooseboom - dat deze docu mentaire show en voorlichting vaak een nieuw licht werpt op tot nog toe on bekende facetten van de Voorhoutse do mineeszoon Herman Boerhaave. Een be hoorlijke biografie ontbrak, omdat Boer haave moeilijk viel samen te vatten; hy leefde op de grens van twee eeuwen, zijn werk strekte zich uit over twee fa culteiten en zyn interesse en onbedwing bare werklust bestreek een nog veel gro ter gebied. VEEL AUTHENTIEKS De expositie was wel zeer gebaat bij de herontdekking in Leningrad van de door Boerhaave en zijn twee neven Her man en Abraham Kaau nagelaten ma nuscripten, die menig verhelderend de tail bieden en nu deze tentoonstelling veel authentieks verschaffen. De hand schriften zyn ten tijde van Peter de Gro te naar Rusland gehaald. Catharina de Tweede haalde eveneens veel artsen uit Nederland. Ook van de Leidse Universi- GESLAAGDEN MULO-EXAMEN erking in de het Binnenplaats St.-Caecllliagasthuls rechts boven het „Dol-huys" waren di ziekenzalen, waar Boerhaave zyn beroemde lessen aan ziekbed gaf. Op de achtergrond de Marekerk. Gravure door A. Radeniaker, ca. 17 RECORD-PRESTATIE OP REMBRANDT-LYCEUM voorkomen. Da Custos birotarum rijwielbewaker ontwierp snelle leermethode DE NORMALE gymnasiast heeft minstens zes jaar nodig voor hij met goed ge volg eindexamen grieks en latyn kan doen. De Leider- dorpse Ans Ouwehand (18), nu ex-leerlinge van het Rem- brandt-lyceum, deed er drie jaar over. Dezer dagen kwam zij met goed gevolg door het universitaire studie in de Sla vische talen ligt thans voor haar open Drie jaar ge leden, direct na haar eind examen mulo-B kwam Ans Ouwehand zich op het Rem- brandt-lyceum melden. In haar gezelschap: de heer B. W. Willemse, beheerder van de NS-rijwielstalling aan het Terweepark, een autodidact in de klassieke talen, die na zijn dagelijks werk veel leer lingen bijwerkt in de klas sieken. Normaal is, dat leer lingen met een mulo-diploma, die gymnasium willen doen. geplaatst worden in de twee de klas. Zy moeten dan welis waar nog een jaar bygewerkt worden in latyn, maar voor een doorzettertje is het te doen. Het is dan ook niet ver- wonderiyk, dat rector dr. Blom even vreemd opkeek, toen hy Ans Ouwehand hoor de vragen of zy niet in de vierde klas geplaatst kon worden. „Ik neem op me haar in zeveD maanden by te brengen" voegde de heer Willemse er aan toe. „Het is merkwaardig maar ik heb er vanaf het begin vertrouwen in gehad. Het was een waag stuk, vandaar ook. dat zij voorwaardeiyk in de vierde werd geplaatst, maar de kans wilden we toch geven", zo vertelde ons dr. Blom. De heer Willemse (76), de „custos birotarum et auto- birotarum apud vlarum fer- ratarum Neerlandicum" - be waker van fietsen en brom mers bq de NS. zoals hij zich wel in het latyn pleegt te be titelen. toog aan het werk met Ans - „Anna Scaevola, Anna de linkshandige". Elke dag kwam zij naar de Oegst- geestse Dorpsstraat 32. DE METHODE van de heer Willemse, die uiteindelgk tot de uitzonderiyke prestatie leidde, was kort omschreven: leren door lezen. „We begon nen al na vrij korte tijd grieks en latljn te lezen. Intussen attendeerde ik op de droge formules van de grammatica en de zinconstructies. En dan bij voortduring vragen naar het hoe en het waarom. Door de leestechniek heb ik ook apathie voor de te leren stof voorkomen. Dat is bijvoor beeld een groot gevaar als je begint met het laten leren van rytjes woorden" vertelt de heer Willemse. Na zeven maanden was „Anna Scaevola" zover, dat het voorwaardeiyke van haar toelating geschrapt werd. Kort daarop werd zij onvoor waardelijk bevorderd naar de vijfde. De dageiykse byiessen bleef zy evenwel tot 't eind examen volgen, „want", zegt zy, „met de grlckse gramma tica heb ik lang moeite ge had". HAAR eindexamenresulta ten in grieks en latyn wa ren van een goed gehalte: Drie zevens voor latijn, een acht voor grieks schriftelijk (het beste cijfer van de klas) en een vier voor grieks mon deling. „Grieks mondeling heb ik onnodig een beetje ver knoeid. Het was het eerste onderdeel en ik was erg ze nuwachtig Dat Ans ho ger had gekund met haar grieks mondeling bevestigen zowel rector Blom als de heer Willemse". „Een moeilijke schrijver als Plato vertan it zy vlot. met Homerus had het dus beter moeten gaan". De heer Willemse, die Ans Ouwehand „cotidie refersit lingua latina en graeca" (da gelijks vol propte met oude talen), meent dat het byzon- dere succes is toe te schrijven aan een ware talenknobbel, maar meer nog aan een ult- zonderiyk doorzettingsvermo gen. A NS verdere plannen: „Zo gauw mogeiykafstuderen en dan 'n baan zien te krygen ln de buitenlandse dienst. Een ambassade In het oosten by- voorbeeld En van de feesteiyk ge stemde heer Willemse: „Weer een slachtoffer waarop Ik myn liefde voor de oude ta len kan uitleven". Werktuigen zoals deze door Boerhaave werden gebruikt by zyn chemische proeven: links een luchtpomp van de Leidse hoogleraar W. Senguerd, midden een fornuis van plaatwerk met van binnen vuurvaste steen en een fornuisje van eikenhout (rechts); geheel rechts een helm voor het destilleren van alcohol. allerhande manuscripten. De fraai uit gegeven, rijk geïllustreerde en uitput tend van documentatie voorziene cata logus draagt niet weinig by tot het zeer concrete beeld, dat de tentoonstelling van Boerhaave geeft. Er zijn twee zalen ingericht: één met biografisch materiaal en de tweede met een meer persoonlijke vvetenschappeiyke verzameling. De documenten omvatten onder meer een oratie bij Boerhaaves aftreden als rector magnificus, inteken lijsten voor zyn private colleges en een schema van zijn dagindeling dat leert, dat Boerhaave op 'Oud-Poelgeest om 5 uur de dag begon en om even 6 uur al in de Hortus werkte. Een aantal por tretten, betrouwbaar of omstreden van wege Boerhaaves verre van sieriyke neus. tonen de grote methodicus en wei nig strydbare docent zoals tydgenoten hem zagen, een man ook die - zoals een leerling van Herman hem beschreef- „de grootste geest en het beste hart" had. Veel correspondentie ook is ver zameld, Franse, Nederlandse en La- tijnse brieven aan familie en relaties, over medische adviezen en recepten en college-aantekeningen voor Boerhaaves laatste college, gegeven op 3 maart 1738. NATUURKUNDE ALS BASIS DE FYSICA heeft in het leven van Boerhaave een belangrijke rol ge speeld. Het werkelijk nieuwe van Boer haave waren niet zozeer wetenschappe- ïyke bijdragen als wel het consequent trachten de natuurwetenschappen en de geneeskunde te baseren op de fysiolo gie. De expositie laat duideiyk zien, dat Boerhaave grote waarde hechtte aan kennis van de natuurkunde: meetinstru menten, optische instrumenten, een dub bele luchtpomp, microscopen en thermo meters. Fahrenheit vervaardigde voor Boerhaave de eerste betrouwbare koorts thermometer, wetenschappeiyk bruik- Veel voorwerpen aangaande Boerhaa ve als centrale figuur in de 18e eeuwse chemische wetenschap, zyn betekenis voor plantkunde en natuurlijke historie en de geneeskunde in het algemeen com pleteren deze opmerkelijke Boerhaave- tentoonstelling, die dit jaar op de een of undere wijze gepast is in het kader van het Holland festival. Deze belangwek kende expositie over de dokter-filosoof- hoogleraar Boerhaave, die zyn leerlin gen slechts wilde voorhouden „wat voor hen het nuttigst en noodzakeiykst zou zyn", biyft toegankeiyk tot 1 december van dit jaar. Diploma A en middenstand: A. P. de Kievit, Wassenaar; L. M. de Groot, Ha- zerswoude; J. A. Buitendijk, Leiderdorp; J. C. M. Tijssen, Zoeterwoude; IJ. M. P. A. Berbee, Hazerswoude; D. J. G. Bou- meester. Leiden J. F. M. Dingjan, Lei den W. G. M. Ie Rütte; T. J. G. Rem merswaal, Wassenaar; C. A. van Poo- den. Wassenaar; J. W. G. Tolido, Was senaar; J. M. Wisse, Wassenaar; G. La- gerer, Wassenaar; H. G. J. Bart, 's-Gra- venhage; P. A. M. Onderwater, Leiden; J. T. G. van der Poel. Leiden; E. V. H. Ponun, Leiden; P. H. M. Stolwyk, Lei den; B. W. M. H. Rikkers, Wassenaar; A. J. H. M. van Schie. Leiden; J. H. M. Veldhuyzen, Zoeterwoude; E. M. Vis ser. Leiden; M. O. C. van der Salm, Zoeterwoude; C. P. M. Zwetsloot, Leiden: L. M. Blonk. Waddinxveen. Diploma A zonder middenstand: H. M. M. van der Salm. Zoeterwoude; E. J. W. Splerings, Leiden; M. J. C. Tijssen, Zoeterwoude; M. H. A. Zandbergen, Zoe terwoude; C. W. T. F. M. Kooien, 's- Gravenhage. Afgewezen voor diploma A drie kandidaten. Diploma A en B en middenstand: P. M. J. Bloemberg, Alphen aan den Rijn; E. H. M. Nieuwsteeg, Boskoop; C. A. M. van Rijn, Boskoop; L. N. M. Straat hof, Hazerswoude; C. A. Bekema, Lei den; J. Molenaar, Leidx; J. J. van Rijn, Leiden en C. A. van Schie, Leiden. A plus B zonder middenstand: J. C. Overdevest, Rynsaterwoude. Afgewezen voor B: 1 kandidaat. Vorige week slaagden by dezelfde Stichting: Mulo-A-diploma: A. P. H. M. van Buuren, T. M. Cor- nelisse. J. N. M. van Eijk, A C. M. Groen Ln 't Woud, A. J. J. Hijdra, M. C. de Jong, A. P. C. Koeleman, M. G. T. van Egmond, E. J. M. van Beek, I. E. M. van Dorp, C. A. Groenendijk; T. C. M. Groenwegen; H. D. M. van Hevelingen; J. F. J. van Jaarsveld, M. J. H. T. Arnoldy, M. B. J. Beelen, E. J. Beugelsdijk, S. E. M. Candido, M. van Dongen; E. T. J. Driessen; J. M. A. van Dijk; Y. M. L. Ammerlaan, M. J. C. G. Beereboom, M. J. C. van den 1 Berg; A. A. M. Bontje, R. M. T. van i Breukelen, M. M. van den Brink M. J. G. de Bruijn; J. A. M. Altenburg. R. R. Doop, T. G. P. H. Focke; C. J. de Heiden.' G. W. G. van der Hoeven, H. J. R Keijzer, F. W. M. Knijnen- burg, P. H. van Beek; H. C. M. van i der Ham, A. M. Knijnenburg, W. J. i M. van Leeuwen, F. G. Bijvoet. J. P. M. Duijvesteijn, N. S. W. Hijdra, A. I W. M. Pieterse, P. A. M. van Rossum, P. M. Schrama, R. Tielen, A. M. C. I Voorn, W. M. Wansinck, R. L. Wouters, L. M. Kompeer. A. W. J. Kuijf, A. M. I van Leeuwen. H. M. van der Loo. M. M. van der Poel. W. M. Pouw, G. H. Steenkamer, W. J. M. Beugelsdyk, M. M. A. Elstgeest, M. R. Hoegen, P. C. J. Jansen, I. F. M. van Kan, J. P. van Kasterop, A. M. J. de Kier. H. v. Coe- vorden, A. M. Dcvilec, M M. A. El lenbroek, L. M. Frielink, M. J P. van Graas, A. M. van Grieken, M. J. B. Groenewegen, R. W. M. Lut, H. A. E. van der Putten, C. W. J. Schouten, W. P. A. M. van der Waerden, P. P. Wijsman, J. A. M. van der Kleij. L. H. J. Rooijakkers, J. W. A. Spronsen, G. J. M. Straetcmans, M. J. A. de Zwart, J. C. W. Verheescn, P. E. W. Zaat, M. W. Rozenburg, B. A. Stolker, M. H. A. Straver, T. M. Uitenbroek, C. M. Verbakei, C. C. M. van Vliet, T. M. van der Werf, J. M. M. W. Stigter; G. J. E. de Klerk A. M. J Kouwen- hoven, B. Maass, C. E. P. Mank, A. F. Molenkamp, M. L. T. G. v. Noort, F. T. H. Pelgrim, A. G. M. de Groot, S. M. J. van der Ham, W. C. M. van der Harg, A. T. M. van der Hoorn, J. M. van der Ing, Y. G. F. Janssens, E. G. Koek, J. G. 1'. T. v. Bemmelén, J. S. van Berkesteijn, C. J. M. van Haaster, J. M. Hoevenaar, A. L. A. M. Klaas- sen, J. C. M. van der Mgn; V. U. M. ADVERTENTIE Laat vader niet op een droogje zitten Nog even dan ls het weer vaderdag. Geef eens iets anders, wy hebben leuke verrassingen, komt U eens kyken COSTER'S slokje van de week» LUXE KARAF Kt-vujrt nitur krule inkt Jonge Coster of Vieux 7.95 wijnen en gedistilleerd Steenstraat 8 Telefoon 21361 Herenstraat 6 Telefoon 30069 Haarlemmerstraat 204 Telef. 21611 Alleen onze zaak Steenstraat 8 In wegens vakantie gesloten van 1722 Juni. Telefonische orders worden normaal uit gevoerd. Eebers. M. A. P. Bos, C. J. M. Brug man. M. W. van Diemei. J E. M. Schinkel. C. M. M. Smits, T C. U. v. Wetten. E. J. A. Hoogervorst, J. Beek man. W. J. M. Freriks, W. B. C. M Knijnenburg, C. C. J. F. van der Meer. P. J. Roessen, J. C. M. Schuur, G. C. M. Jansen. C. M. P. Krol, M. A. Kroone, L. M. van Maasdam. I. M. van der Meer, S. M. G. Meijers, H. M. A. Mooijman, M. van Niekerk. M. C. M. de Ridder. M. W. J. Rutten, M. C. M. Schermer Voest, J. L. M. van der Heijden, M. M. J. Lamboo, P. de Lannov, A. C. M. Smiet, Y. A. M. Stoop, A. M. J. H. Verhoef, J. M. Voskuil, M. L. C. Knijnenburg. C. G. M. Neuteboom, L. M. van Ree, P. W. H. M. van Remundt, C. M. Rot teveel, E. Schreuder, A. M. van Wie- ringen, A. M. J. de Wilde, I. M. I. van Winden, Akerbom. P. J. M. Bontje, L. L. M. van Egmond, B. J. van der Meer. A. B. J. v. Muurlk, E. H. C. Turk, M. J. M. Zoet, J. M. Smoorenburg, J. J. M. Duits, M. W. C. Notenboom, A. M. .1. Akerboom, C. A. A. Zuydervllet, G, W. M. Casteiyn, T. M. A. Meyers, M. A. Ooyendyk, C. A. M. W. A. v. Paridon, A. M. Pieterse. G. W. Pypers, W. B. M. Mooy, Y. D. Laceulle, H. P. de Ketjzer, G. H. M. Klein, H. A. M. v. Nlekerk, J. W. G. v.d. Post, A. T. J. v.d Aart, M. L. M. Beuk, J. N. J. Cnspers. C. M. M. v. Eeden, C. W. Fasel, W. A. de Groot, C. C. M. Nleuwenhulzen, G. A. A. Otto, N. A v. Veldhuizen. G. E. M. v.d. Burg, G. W. J. Duyndam. J. J. M. C-asteleln, J. A. G. v. Polanen, J. A. M. J. v.d. Poel, C. J. M. Mooyman, M. A. M. Goseling. VOORSCHOTEN Mulo-examen Voor het Mulo-examen slaagden gis teren in het Cultureel Centrum te Voor schoten; Diploma MULO-A; dames: E. Sip, Katwijk; J. J. Souverijn, Katwyk; P. M. van Ockenburg, Oegstgeest; E. Sasburg. Leiden: M. A. van Rijn, Katwijk; D. Schaap. Katwyk: A. J. Schuitemaker. Katwijk: J. M. de Vries, Katwijk; J. R. v. d. Laan, Leiden; Y. B. Bekooi. Leiden. De heren: G. J. Postel, Katwyk; C. J. Schooten. Sassenheim; H. van Starken- burg, Rijnsburg; C. S. Westra, Ryns- burg; G. Zandbergen, Rynsburg; R. Overduin. Voorschoten; L. Goedhart, Oegstgeest: E. R. E. Stikvoort. Leiden. N. Kolk. Leiden; C. C. van Nierop. Lel den; L. L. de Jong, Leiden; J. Beekman, Leiden; R. v. d. Berg, Leiden; L. de Best, Katwijk; G. J. Schoneveld. Valkenburg. Diploma Mulo-B: de dames D. Zwaan, Leiden: A. M. P. de Wit, Warmond. De heren: J. van Spyker, Leiden; T. J. van den Water, Lelden; W. Passchler, Lei den; A. van Duik, Katwijk; A. van Rhijn, Katwyk: M. Schaay, Katwijk; P. A. Weeda, Leiden; J. P. Dolieslager, Leiden: W. A. van Spronsen, Leiden. Afgewezen: 7 kandidaten. Dinsdagmiddag kwamen leden, tor» en belangstellenden van de Stich ting Leidse Scholen voor de Detailhan del byeen in restaurant Van der lley- den, waar een voorlichtingsavond voor detailhandelsonderwy» was belegd. De voorzitter, nir. F. Porthelne, opende de vergadering. Hy heette de aunwezl- gen vun harte welkom en in liet byzon- der bestuursleden van de middenstands organisaties, de Kaad van Advie* en «Ie heer X un P.riKmii, directeur VU <b Leidse detailhandelsschool, die in augus tus voor het eerst haar poorten zal "po nen voor de verwachte toeloop van leer lingen. „In Nederland zyn ongeveer 80 scholen voor de detailhandel, de school In Lelden meegerekend. Voordat de ves tiging van de detailhandelsschool hier een feit was, waren belangstellenden voor deze vorm van onderwy» genood zaakt naar de scholen in Den Haag, Haarlem en Utrecht te gaan. In augus tus wordt met twee eerste klassen be- Drs. A. G. Hilbrink. voorzitter van de Raad van Advies en inspecteur van het mlddenstandsonderwy» ln Nederland, was de volgende spreker. Hy noemde de opirchting van de h.b.s. (Thorbecke) e kooplledenopleldlng. Maar I deze is zyn doel in dat opzicht voorby- I geschoten en is tegenwoordig eerder 'n I vorm van voorbereidend wetenschap- peiyk onderwya. In 1937 veranderde de leemte wel tengevolge van de toen In- gestelde opleiding voor 't middenstands diploma. Struktuurw ijziging „Na de oorlog voltrok zich geleidelijk een economische structuurwyzlglng, wuardoor de eisen van het koopman schap bij de detaillist een andere in stelling vroegen, meer neigend naar die uit het dynamische zakenleven. Binnen de tien Jaar verandert het assortiment van een zaak geheel. Daarom is het een vereiste van de ondernemer by de tyd (up to date! te blijven." De reden van het zich snel wyzigend assortiment ligt In het steeds sneller veranderen van het behoeftepatroon van de consument. De heer Hilbrink vond de berichtge ving over hoe het er voorstaat in het kleinbedrijf, negutlef. „De publiciteit is meer op het weggaan van bedryven ge richt, dan op het komen. Ik kan u ver tellen. dat tweederde van het zaken leven in het midden- en klcinbedryf er goed voor staat." Ondanks een daling ln het aantal za ken, werd in de periode 1050-1966 een styging ln aantal werknemers opge merkt van 87.000 naar 191.000, dus meer dan een verdubbeling Deswege is de heer Hilbrink optimis tisch gestemd voor de toekomst van het kleinbedrijf, met de nadruk op de dienstverlenende sector. Enthou-iast Hierna was het woord aan de direc teur van de detailhandelsschool te Zwolle, de heer A C. van Ahce. Deze sprak met groot enthousiasme over <r prestaties van „zyn kinderen" en gaf een duideiyk betoog van hetgene dat er gedurende een Jaar op een vakschool voor de detailhandel gebeurt. Een en ander werd verduidelijkt aan de hand van dia's. Na de toelichting van de heer Ahee was er een korte pauze, waarna dts aanwezigen In de gelegenheid werden gesteld vragen te stellen aan de aprc-

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3