Personeelskosten koningin 4 min. Hof in dienst van rijk Britse Canberra neergestort Piloot gewond na uitwijkpoging Chefarine „4" doet wonderen bij pijn of griep! Bewoners van flat willen chauffeur niet als buurman Het Loo en Oude Hof geen paleizen meer Rapport over verkeerde Klunder „Regering laat personeel in kou slaan Rijnmond bang voor Beschie,i„ge„ paniek bij ernstige Vietkong gekken luchtverontreiniging Alarmering Man sneed oren af van zijn vrouw Westlandse tuinders WOENSDAG 12 JUNI 1968 DE LEUDSE COURANT (ADVERTENTIE) Huit ten Bosch blijft paleis. Paleis Soestdijk door (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Aan het voor stel om het. inkomen van het koninklijk huis op 5,2 miljoen gulden te stellen lag ten grondslag, dat de koningin ruim 4 miljoen aan personeelskosten moet uit geven, bijna 1,5 miljoen wegens officiële reizen, representatie, ver zekeringen, verwarming en ver lichting, onderhoud meubilair e.d. en 450.000 gulden voor onder houdskosten van paleis Soestdijk. Hier stond dan 8 ton tegenover als inkomen uit het kroondomein. Gebruik makend van het (geheim ge houden) advies van de Raad van State heeft het kabinet-De Jong nu als zijn rung weergegeven, dat 't privé-leven de koningin en het staatsbelang ten nauwste zijn verweven. Hoezeer ook be taamd, dat in privé-aangelegenheden de eigen vrijheid en de eigen wijze var leven van de koningin worden geëerbie digd, niettemin kan het kabinet genoopt zijn, zich daarmee in te laten, als het staatsbelang dat vereist. Deze opvatting werkt door in de mening van het kabi net over de meest wenselijke regeling van de financiële verhouding tussen het rijk en het koninklijk huis. Het kabinet wil zo'n nieuwe opzet realiseren bij grondwetsherziening, die moet samenval len met de verkiezingen van 1971. Maar ook binnen het kader van de huidige grondwettelijke bepalingen is al nieuwe financiële regeling mogelijk 4§ regering.wil .die dan ook Scheiding onkosten Het kabinet wil de uitgaven, die dui delijk verbonden zijn aan de specifieke uitoefening van het koningschap, te' laste brengen van verschillende hoofd stukken van de rijksbegroting. Met ande re woorden: er komt een scheidingslijn tussen de onkosten, die door de koningin worden betaald en de onkosten, die ten laste van de rijksbegroting komen. Met wat door de departementen moet worden betaald, zal het „inkomen" van de konin gin worden verminderd. Zo zal de konin gin niet meer de uitgaven behoeven te betalen, die verband houden met de plechtige opening van de Staten-Gene- (Van een onzer verslaggevers POSTERHOLT-WILDENRATH De Britse piloot, wiens Canberra straalbommenwerper gistermiddag neerstortte in een weiland bij het Limburgse Poster- holt, heeft door handig manoeuvreren zijn bijna stuurloze toestel boven de bebouwde kommen van enkele Duitse en Nederlandse grensdorpen uit weten te sturen en daardoor een veel grotere ramp voor komen. HU is zelf wel het slachtoffer geworden van zUn moedige daad, omdat hU het toestel pas met de schietstoel heeft verlaten, toen dit nog maar enkele tientallen meters boven de grond vloog. De parachute ging niet helemaal meer open, waardoor de schok, waarmee de schietstoel tegen de grond sloeg, slechts gedeeltelUk werd gebroken. De neergestorte piloot van de Canberrabommen- werper is George Morris. Hij is 25 jaar, afkomstig uit Coventry en ongehuwd. Zijn navigator is Stewart Stringea uit Bexley in Kent (22 jaar en ongehuwd). Zij worden beiden verpleegd in het ziekenhuis van Wegberg. Hun toestand is redelijk goed. Met vrij ernstige rugkwetsuren is de piloot opgeno men in het ziekenhuis van de Britse iuchtmacht te Wegberg (Duitsland). De navigator van het met twee manschappen bemande vliegtuig had de Canberra reeds enkele minuten eerder per parachute kunnen verlaten. Hij kwam terecht in de buurt van het Duitse grensdorpje Karken en werd slechts licht gewond. Het ongeluk gebeurde tijdens een persconferentie op het RAF-vlegveld Wildenrath aan de Duitse kant van de grens ten zuidoosten van Roermond, die ongewild de duurste persbijeenkomst is geworden die ooit door de Royal Air Force werd georganiseerd. De Britse luchtmacht bestaat dit jaar namelijk vijftig jaar. Het gouden jubileum wordt op zaterdag 6 juli a.s. op het vliegveld Wildenrath gevierd met een grote lucht vaartshow, waarop 150.000 bezoekers worden ver wacht. In verband hiermee vond de persconferentie 'plaats. Acht Canberra-bommenwerpers gaven een voorproefje van het vliegfeest door een formatievlucht uit te voeren. Op enkele kilometers ten westen van de vliegbasis heeft een der Canberra's met zijn vleugel de staart geraakt van een ander. Dit laatste toestel raakte daardoor uit de-koers en gleed af. Naderhand bleek het toestel WT-363 terecht te zijn gekomen in een Vier middelen in één tablet waaronder het betrouwbare maagmiddel Chefarox - helpen snel en... doen wonderen! De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd wer ken tezamen nóg beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. weiland bij Posterholt. Een hoge steekvlam en een donkere rookwolk gaven de plaats van het ongeluk aan. Een vleugel en een wiel van het landingsgestel waren afgerukt. De gewonde piloot zat nog in zijn schietstoel, die 100 meter van het brandende toestel was terecht gekomen. De andere bij de botsing betrokken Canberra maakte intussen een geslaagde noodlanding in de uiterste oosthoek van de uitgestrekte vliegbasis. Het toestel taxide langzaam over *de landingsbaan, gevolgd door een convooi brandweerauto's en ziekenwagens. raai, met de ontvangsten van staatshoof-jaar voor rekening van de koningin wil met andere officiële ontvangsten met de staatsbezoeken in het buiten land. Daardoor kan het parlement uitma ken, hoe groot het personeelsbestand moet zijn, dat in verband met de representa tieve verplichtingen moet worden aange houden te denken valt aan personeel de departementen van de hofmaar schalk en van de koninklijke stallen dat personeel kan dan in rijksdienst worden genomen. Het kabinet herhaalt, dat dit het grondwetsartikel over het Vrijelijk inrichten van het „huis" geen geweld aan doet. ander grondwetsartikel, dat de totale kosten van het koninklijk huis sterk beïnvloedt, is dat betreffende het winterverblijven voor de koningin in gereedheid brengen van pa leizen en het onderhoud van die palei- Tot die paleizen behoren nu het paleis in Amsterdam, het Loo in Apel doorn, een deel van het paleis Noord- Einde in 'Den Haag (de Oude Hof) en Huis ten Bosch. Uit een oogpunt van kostenbeperking zullen het Loo en de Oude Hof aan de reeks worden onttrok ken. Anderzijds is het de bedoeling, dat paleis Soestdijk eraan wordt toegevoegd. Dat kan, doordat het rijk dit paleis met alle bijbehorende gebouwen en 75 ha grond van de koningin wil kopen. Taxa- moeten de prijs nog vaststellen. Het :n de Oude Hof zijn oude paleizen, ran heel wat zou moeten worden uitgegeven, wil men de interpretatie van :t in gereedheid brengen van zomer en winterverblijven" handhaven op „het gebruiksgereed ter beschikking stellen en het in gereedheid houden van de palei zen en van zich daarin bevindende kunst voorwerpen, overeenkomstig de geldende opvattingen betreffende monumenten zorg, woonkomfort, e.d.". REKENING RIJK Deze nieuwe maatregelen wil het kabi- j UTRECHT (ANP) „De beperking I net voor 1 januari 1971 treffen. Tot zo- van de exploitatiekosten in de overheids- I lang zal men het met de oude regeling uitgaven is een zaak voor de defensie- moeten doen. volgens welke de uitgaven leiding. Maar het tekort aan geldmid- van het „huis" als inkomen moeten wor- J delen is ontstaan door de economische den vergoed. In zoverre handhaaft het situatie, waarin ons land nu verkeert. De kahinet-I>e Jong dan ook het voorstel- i lasten moeten dan ook gelijkelijk over I Cals. met dien verstande echter, dat pre- j de hele bevolking worden verdeeld. Dat is nog steeds niet gebeurd en we menen dan ook, dat hier sprake is van éénrich- I tingsverkeer. De regering heeft in haar i taak als de natuurlijke beschermer van l haar eigen laten, totdat dit paleis door het rUk wordt gekocht. Het kabinet wil de terugwerkende kracht van het nieuwe inkomen van de koningin handhaven. Opgemerkt wordt, dat de koningin jaarlijks zulke grote „exploitatietekorten" heeft, dat deze haar inkomsten uit haar particuliere vermogen zeer belangrijk overschrijden. Die tekor ten bedroegen in 1966 rond 2,7 miljoen gulden en in 1967 zeker niet minder. De verhoging, die de koningin thans krijgt, dekken die tekorten dus niet geheel. Maar zonder terugwerkende kracht zou haar vermogen nog belangrijker interen. In studie is intussen nog de vraag, hoe de optrekking van het inkomen van de koningin in de toekomst moet worden geregeld. Dit gebeurt thans zo af en toe schoksgewijs, waardoor als gevolg van de omvang van de wijziging psycholo gische weerstanden ontstaan en boven dien de koningin een „achterstand" op loopt ten koste van eigen vermogen. Ook wordt nog nagegaan, of de thans in de grondwet neergelegde regeling van vrij dom van personele lasten ongewijzigd moet worden gehandhaafd. In het aanvankelijke voorstel om het inkomen van prins Bernhard, wegens taakverzwaring, te verhogen van 300.000 tot 475.000 gulden per jaar en om de in komens van prinses Beatrix en prins Claus te handhaven op ieder 300.000 gul den, is geen wijziging gebracht. KRITIEK ONDEROFFICIEREN (Van onze correspondent GRONINGEN. De 36-jarige beroeps chauffeur D. E. Klunder (getrouwd en drie kinderen) wordt door de bewoners van een flat in de Kamcrllngh Onnes- straat in Groningen niet geaccepteerd als medebewoner. Van de eigenaar van het flatgebouw, de Coöpvereniglng, heeft hU aanzegging gekregen de woning vóór 15 augustus te verlaten. Oorzaak van deze weigering is het rapport van een detectivebureau. Volgens dit rapport zou de betrokken chauffeur In sociaal opzicht niet passen in de omgeving, waar hU enige tUd geleden is komen te wonen. De door hel detectivebureau aange geven minder aanvaardbare sociale hou ding van chauffeur Klunder (hij zou drinken en derhalve niet bij de andere flatbewoners passen) wordt met klem door de echtgenote van Klunder, die zelf met een vracht vlees in het buitenland vertoeft, en door de werkgever van de chauffeur van de hand gewezen. De werkgever schetst de chauffeur als een beste man. Deze waarheid blijkt wel uit het feit, dat de heer Klunder chef is van de chauffeurs. Werkgever De Vries heeft overigens geen inzage in het rapport Hetzelfde zegt ook de secretaris-pen ningmeester van de vereniging, waarin de flatbewoners verenigd zijn. Dit rap port ligt bij de advocaat van (je vereni ging. De verêrilglHtféfunctionarls geeft wel toe. dat het bestuur enkele mede delingen over de heer Klunder had ont vangen vóór diens komst in de Kamer- lingh Onnesstraat. Hij voegde eraan toe, 1 «/o bezorgdheid Toen df Amerikaanse research- onderzeeboot Deep Quest, ontwik keld en gebouwd door de Lockheed- fabrieken in Californië, een record- duik maakte naar een diepte van meer dan SS500 meter onder het oppervlak van de Stille Oceaan, bevond zich in de ruimte tussen de buitenhuid en de stalen kogels waarin de bemanning verbleef een plastic drinkbekertje. Dit bekertje heeft de enorme druk van 260 kg per vierkante centimeter niet doorstaan. Samengeperst tot min der dan de helft maakt 11 e' ee" miezerig indruk naast een bekertje met de oorspronkelijke afmetingen. MELFI (AFPi De 66-jarige Michel Pantoriello in Meld op Calabrië werd zo woedend op zijn vrouw, die naar de kletspraat van de buren luisterde en ru zie met hem maakte, dat hij haar oren afsneed en ze door zijn hond liet opeten. Op het geschreeuw van de vrouw, die veel bloed verloor, schoten de buren toe om eerste hulp te verlenen. De man is met zijn geweer in het struikgewas ver dwenen. ROTTERDAM (ANP) Het dagelijks bestuur van Rijnmond weet nog niet of de bevolking zal worden gewaarschuwd als er door vervulling van de lucht een voor de volksgezondheid gevaarlijke si tuatie zal ontstaan. Men is onder meer bezorgd, dat een dergelijk alarm paniek zal veroorzaken. Dit heeft het dagelijks bestuurslid van Rijnmond mr. H. B. Engelsman, belast met de milieuhy giëne, meegedeeld. Mr. Engelsman zei, dut de tuinders in het Westland wel zullen worden ge alarmeerd, als de zogenaamde tweede faze in de luchtvervuiling optreedt. De ze situatie zal, zo is berekend, ongeveer eens in de een a twee jaar voorkomen en bijvoorbeeld gevaar kunnen opleveren voor lijders aan astma en bronchitis. Mr. Engelsman zei op een vraag of astma- en bronchittispatiënten kunnen worden Ingelicht: „Er is nog geen stand punt over. Het is wel gek. want de tuin ders In 't Westland worden wel gewaar schuwd". De staffunctionaris voor de mi lieuhygiëne van de Rijnmond, dr. L. A. Clarenburg. zal tijdens een studiereis naar de Verenigde Staten informeren hoe kritiek uitte dinsdagmiddag de men daar deze zaken aanpakt president van de koninklijke veren,gine Rj,„moIld d, ldop v,„ van onderofficieren van de Kon. Land- ,chikke„ ov„ mtldkam„. dlr c.p en luchtmacht .Ons belang de heer L me,va„ so_2 „w,v,|dl0. van Anho I, op de dlgemen.- rgadei ing xydei-concentralies. meteorologisch.- nm- in Utreeht Hij is van mening dat he' standigheden en de weersverwachting,'n sertrouwen in de echtvaardigheid van Iuchtalarm geien aan bedril de maatregelen, die toch in het bijrondei vm Rijnmond sal gelden voor de militairen, volkomen onl-1 dan nam,,|Uk beschikken over een meet- breekt. ne,t da, prr<>, M| aangeven hoe sterk „Dat de militairen waarvan te- j de sO-2-concentraties zijn. De bedrij- recht onverkort voortdurend pltchtsbe- ven kunnen op basis van vrijwilligheid trachting wordt verwacht in hun rech- bjj pen alarm nagaan in hoeverre zij ten worden beperkt, is ook psychologisch het afstoten van afvalgassen kunnen een onbegrijpelijke zaak", aldus de heer: verminderen. Anholt. Een voor het publiek hinderlijke ver- bedrijfslevei Een enquête in de afgelopen maanden gehouden, heeft aangetoond, dat 29 be drijven, waaronder de meest voor de luchtverontreiniging belangrijke, concre te maatregelen voorstelden. Dertig an dere in aanmerking komende industrieën deden geen voorstellen, omdat zij meen den dat zij niet in ernstige mate tot de luchtverontreiniging bijdroegen. Zeven andere reageerden in het geheel niet op de enquête. Enkele voorstellen uit het bedrijfsle ven tot het beperken van stankexplosies: het uitstellen van roetblazen, het stop pen van schoonmaak- en onderhouds werk aan vaten en leidingen, het stoppen van het verbranden van afvalstoffen, beperking van produktie. het uitstellen van hel uil- of in bedrijf stellen van in stallaties. Een andere maatregel, die men alleen nodig acht in de tweede fa- ze is: het overschakelen op zwavelarme brandstof dat daarom een detectivebureau werd ingeschakeld om na te gaan of de ge ruchten juist waren. Volgens de werkgever van de chauf feur is misverstand niet uitgesloten. Een misverstand in die zin, dat het bureau twee Klunders door elkaar heeft gehaald Het rapport zou gaan over een broer van de betrokkene, die geen enkel con tact met elkaar hebben De eerder genoemde secretaris-pen ningmeester voerde nog andere redenen voor deze weigering aan: de werkgever van de chauffeur zou geen toestemming hebben gevraagd om het gezin Klunder in de flat te laten wonen. Volgens de statuten is dit wel verplicht en daaraan zou de heer De Vries zich dan (voor de zoveelste maal) niet hebben gehouden. De verenigingssecretaris, die laatstge noemde reden als doorslaggevend vindt, ontkent dat het primair om de sociale status van de heer Klunder zou gaan, omdat er in de flat reeds iemand woont met dezelfde positie als dc heer Klunder. Van de zijde van de werkgever van de gedupeerde chauffeur wordt echter aan gevoerd, dat de heer Klunder al was afgewezen voordat het bureau was inge schakeld. Zowel dc werkgever nis de echtgenote van de heer Klunder zijn van mening, dat de weigering berust op het „maar" chauffeur zijn. En dus wachten zij met spanning de verdere ontwikke ling af, ADVERTENTIE SAIGON (AP.) Het systematische bombardement van de Zuidvietnamese hoofdstad met de 122 mm raketten van Russische makelU, dat ook de afgelopen nacht werd voortgezet, heeft ernstige bezorgdheid veroorzaakt bU het Ameri- j kaanse opperbevel en een ware paniek I onder de drie miljoen inwoners. Sedert het begin van het laatste Viet- kongoffensief op 5 mei zijn tenminste 321 raketten en mortiergranaten neerge komen op het gebied van de stad. Bijna 130 Vietnamese burgers hebben het le ven verloren en ongeveer 1000 weiden gewond. Het schieten heeft geen schade veroor zaakt aan militaire doelen, maar de machteloosheid van de geallieerden tegen dit bombardement heeft het moreel van de burgerbevolking een zware slag toe gebracht. Er zouden minstens 100.000 man troepen nodig zijn om een bescher mende ring om de stad te leggen. De ra ketten hebben een draagwijdte van 11 km. Zo'n troepenmacht zou alleen ge vormd kunnen worden door soldaten terug 'te trekken uit andere omstreden gebieden in Zuid-Vietnam, vakantie-actie LANGDURIG ZIEKEN Geef f5,-of meer van 'uw vakantiegeld Vakantiefonds. Breda TAILFINGEN (Reuter) -- De 25-jarl- ge Christian Krause, een boaarbeider in 't Westduitse Tailfingen (Zwarte Woud, heeft maandagavond binnen 40 minuten tien liter bier naar binnen geslagen. Hij nder de i vloed, dat hij kon verklaren dnarmee het wereldrecord blerdrlnken gebroken te hebben Dat stond op naam van de 37-jarige Engelsman Lionel Tutt, die 9 liter had verzwolgen. Krauses zwelgpar tij is nog merkwaardiger omdat het plaatselijke bier van Tailfingen veel ster ker is dan het Engelse bier dat Tutt had gedronken. laten I «aan Hij bekritiseerde ook het verplaat- singskostenbesluit, dat volgens hem het militaire personeel dat toch al in een nadelige positie verkeert zwaar zal treffen, omdat er geen enkele categorie ambtenaren is, die zoveel overplaatsin gen kent als de militaire ambtenaar. ontreiniging (stankexplosies) treedt thans 's winters circa tien keer op. 's zomers in geringere mate. Bij een nog grote re vervuiling van de lucht onder invloed van meteorologssche-omstandigheden treedt de voor de volksgezondheid kriti sche situatie in, die nog rigoreuser in-

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5