caballero Radioprogramma S)a Ceidse GouYa/nt KENNEDY Klisjeeverslag van een klisjeemiddag Wim de Bie en Kees van Kooten hielden hun elpee ten doop anders dan andere Vrouw wilde baas blijven in gezin Gunstige verwachting voor 1968 bij V.N.U. Tien dagen cel voor Yvonne Paul DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 6 JUNI 1968 De democratie heeft haast VAN minister Polak zal, ook wanneer hij „excellentie af" is, één uitspraak wel een gevleugeld woord blijven: „De democratie is geen staatsvorm voor Inderdaad: de democratie is 'n staats vorm waar men risico's moet kunnen nemen en ook neemt. Geen dictatuur brengt daartoe de moed op; noch de dictatuur van rechts noch die van links. In dit opzicht zijn Peking en Moskou geen haar beter dan Madrid en Athene. Maar de democratie is niet alleen geen staatsvorm voor bange mensen; ze is vaak ook geen staatsvorm helaas voor mensen met geduld. Men krijgt tegenwoordig wel eens de indruk, dat de democratie steeds meer haast krijgt, met als dreigend gevaar dat ze aan haar eigen haast ten onder gaat. De vroegere generaties hebben op het gebied van maatschappelijke hervormin gen de democratie ontegenzeggelijk erfelijk belast gemaakt. Tientallen jaren lang is de maatschappelijke vernieuwing onder het schild van de democratie slachtoffer geworden van een roestings- proces. Maar nu het laatste kwart van de twintigste eeuw nadert, maakt het „haast u langzaam" plaats voor „nu of nooit". De grote vraag is. of met dit radicalisme De wereldgeschiedenis heeft haar tem po meestal bepaald gezien door revolu tionaire gebeurtenissen; vaak waren de mocratische idealen daarbij de stuwende kracht. Maar heeft de democratie daar bij krachten die ze zelf opriep, kunnen behec Tot op helaas r Ie dag van vandaag te vaak t. Waarom niet? Misschien bij de democratie in feite i kwestie van hollen of stil- weest! was fu- democratie krachtens haai de ontplooiing van de burger als mens bevat. Maar bij het hollen na de stil stand zijn dezelfde prachtige kansen uit eindelijk ook om zeep gebracht. Waardoor? Wij geloven, doordat op die momenten strijders voor de demo cratie het tempo probeerden te forceren. De tegenstanders van de democratie kregen de kans om met succes in de nieuwe stellingen te penetreren. Het is geen kwestie van lafheid, wan neer een voorhoede het tempo wat drukt om op die manier de algehele opmars te consolideren. In de strijd tegen de maatschappelijke onvrede van thans is zo'n consolidatie beslist nodig; want de oorzaken van die onvrede zijn meer gecompliceerd en uiteenlopend dan wel eens wordt aangevoerd. Vervolg van de voorpagina) Enige uren voor hij werd neergescho ten heeft Robert Kennedy zijn 12-jarige zoon David (dezelfde die enige weken ge leden betrapt werd op het gooien van stenen naar auto's) van de verdrinkings dood gered. Robert was met David aan het strand. De jongen was de zee in ge gaan en dreigde door de golven te wor den meegesleurd. Robert, die een goed was, sprong zijn Sirhan De vermoedelijke dader van de aanslag, de 24-jarige Jordaanse immigrant Sir han Bisjara Sirhan, wordt nog steeds zeer zwaar bewaakt. Hij is beschuldigd van poging tot moord op zes personen. Hij heeft, tijdens de vechtpartij die op de aanslag volgde, een vinger gebroken en een voet verstuikt. Hij weigert nog steeds te spreken over de aanslag, be weegreden en politieke ideeën. Voor het overige is hij zeer spraakzaam. De po litie heeft een dagboek gevonden, waar in opgetekend staat dat Robert Kennedy voor 5 juni vermoord moest worden. Dat is de datum waarop de Israëlische veldtocht begon. Aangenomen wordt dat hij tot zijn daad is gebracht, omdat Ken nedy gepleit had voor meer steun aan Israël, Sirhan werd opgespoord aan de hand van het vuurwapen, een 0.22 inch revolver. Ook heeft men aantekeningen tenminste drie Arabische missies bij de VN telefonische dreigementen ontvangen, namelijk van Jordanië, Syrië en Alge rije. Commissie President Johnson heeft aangekondigd hebben benoemd be- vooraanstaande Amerikanen. krijgt tot taak de „tragi- de commissie. Verdei- zijn in de commlsise benoemd aartsbisschop Terence Cooke van New York, de filosoof Eric Hoffer, senator Philip Hart en andere leden van het congres. Enkele duizenden Amerikaanse sol daten van het geregelde leger zijn gis teren in staat van alarm gebracht na de moordaanslag op Kennedy. Men wil voorbereid zijn op het uitbre ken van eventuele onlusten in Los Ange les, Washington of Ieders in het land, zo als na de moord op Martin Luther King twee maanden geleden. Kennedy was bijzonder geliefd bij de negerbevolking. Diocesane raad wil meer inspraak uitsluitend adviserende functie, welke hem wordt toebedacht in het zojuist ver schenen structuurrapport van de bis schoppelijke commissie. In een eigen rap port had de diocesane pastorale raad al eerder als zijn mening gegeven, dat de raad dient te groeien van een adviserend naar een medebeleidsbepalend lichaam. De led^mvaa de diocesane raad zijn una niem van-mening, dat op enkele funda mentele punten ernstig verschil van in zicht blijkt tê bestaan. Voor echter defi nitief zijn mening vast te leggen heeft de pastorale raad besloten zijn bestuur te machtigen om met de bisschoppelijke commissie in contact te treden en na te gaan welke motieven de samenstellers tot hun structuurconstructie hebben ge bracht. Daarna zal de diocesane raad schriftelijk aan de bisschop zijn opinie NEDERLAND I (STER- reclamcuitzendingen om 18.55, 19.03, 19.56 20.16) NTS: 18.50 uur: Barend de Beer Dangerman, tv-serie 22.05 uur: Milly, tv-show NTS: 22.35 uur: Tweede journaal 19.25 uur: Zienswijze, documen- 19.45 uur: Openbaar Kunstbezit 20.00 uur: 20.20—20.45 uur: Herdenkingsprogram ma Robert Kennedy. Het resterende deel van het AVRO-pro- gramma zal een aan gepast karakter heb- AMSTERDAM Cornelis Reinicr van Kooten (roepnaam Kees) en Willem Philippe de Bie (roepnaam Wim), als „klisjeemannetjes" bekend van radio en teevee, hebben gistermiddag in Amster dam hun tweede langspeelplaat ten doop gehouden. Zulks geschiedde tijdens een geanimeerde bijeenkomst in de Amsterdam s binnenstad. Op de hem bekende humoristische wij ze richtte allereerst de heer Van Kooten zich tot de talrijke genodigden, onder wie vele vertegenwoordigers van de pu bliciteitsmedia. Hij memoreerde hoe het duo De Bie-Van Kooten bij een vroegere platenmaatschappij nogal „getild" was en wekte vervolgens de aanwezigen op toch vooral de nieuwe elpee aan te schaf fen, waardoor zij een 57 cent grote bij drage zouden leveren in de kosten levensonderhoud van de twee artiei Spreker zei het te betreuren dat de ste grap van deze middag volkomer mist was ingegaan. Het was aanval lijk de bedoeling dat u thee had gekre gen en daarin het suikerklontje dat naast het kopje ligt jad gedepo neerd". En onder grote hilariteit onthul de spreker hoe dan na smelting var het klontje een plastic kever, wurmp je of zeemeerminnetje zou zijn konden bovendrijven. Nadat alle aanwezigen nog in het ge not van een consumptie waren gewwMfttn men nog even de gelegenheid had ge kregen zich ongedwongen met elkaar en de twee artiesten te onderhouden, daalde men de trap af naar buiten, waar een ouderwetse bus klaarstond. On der grote belangstelling van de talrijke voorbijgangers een ras-Amsterdam- ADVERTENTIE) waar zich de achteringang van een be faamd Amsterdams hotel bevindt. Tij dens de rit werden enkele versnaperin gen aangeboden, die door de passagiers in dank werden aanvaard. Na het hotel betreden te hebben, werd het gezelschap naar de biljartzaal geleid, waar al ras een strijd begon om de beste plaatsen. Nadat ieder gezeten was, reikten de twee artiesten nog enkele geschenken uit, waaronder een plastic loepje, een degelijke 1968-kalender van hun pla tenmaatschappij en een monsterflesje scheerwater (Na). Het gezelschap werd pee voordroegen, waarin zij op vakkun dige wijze de draak staken met het „klisjee" in een discussie over hetgeen men „modern toneel" noemt. Met het optreden van de slagemens Maurice del Monte kwam een einde aan deze klisjee-matige middag; een middag waaraan alle genodigden, zonder uitzon dering, vele plezierige herinneringen zul- Geen priestertekort in Nederlandse Kerk UTRECHT (KNP) Voor Nederland kunnen we nog niet spreken van een ab soluut priestertekort, wel van een snel toenemende vergrijzing. Aldus drs. G. Abbink, bisschoppelijke gedelegeerde voor de priesteropleiding in Utrecht en Groningen, in een brochure, die uit voerige informatie bevat over de pries teropleiding nieuwe stijl, de opheffing yan grootsemenaries en de concentra tie in theologische hogescholen. Volgens drs. Abbink zijn niet alleen de eerste aanmeldingen bepalend voor de toekom stige ontwikkeling van het priesterbe stand maar ook en nog veel meer de kritische opstelling van de studenten aan de theologieopleidingen. Meerdere studenten zien vlak voor hun wijding van het priesterschap af, omdat de kerk structuur priesterschap en celibaat aan elkaar blijft koppelen. Als gevolg van diezelfde kerkstructuur zijn er weinig mogelijkheden, om hen op andere wijze voor de kerkelijke dienst in te schakelen, wat zij eigenlijk graag zouden willen. Volgens drs. Abbing zullen de mogelijk heden voor gehuwde kerkelijke functio narissen van onderaf moeten groeien. De tijd is voorbij, dat de bisschop van bovenaf dergelijke functies zou kunnen en willen creëren. De klisjeemannetjes. Kees van Kooten (links) en Wim de Bie, tijdens de „busrit" naar de plaats van uitreiking van hun tweede langspeelplaat. DRIE JAAR VOOR MOORD LEEUWARDEN (ANP) Drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorar rest en terbeschikkingstelling van de re gering heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Leeuwareen gevorderd tegen de 39-jarige A. H. wegens moord op haar schoonvader. Jan de Vries, op 2 augustus 1967, moord op haar man, Jacobus de Vries op 28 augustus 1967 en poging tot moord op haar zoontje Jaco bus Gelt de Vries op 21 oktober 1967. Het v.-npen. waarvan de-.vrouw zich bediende, was thalliumsulfaal, een gif dat gebruikt wordt om ratten haar man en haar zoontje in glazen li monade. Ter zitting bleek dat de vrouw, die een moeilijke jeugd heeft gehad zij was thuis in het grote gezin de voet veeg er in haar huwelijk in geslaagd was de dominerende figuur te worden. Zij had vier kinderen, met haar man kon zij niet goed overweg. Toen haar schoonvader bij hen in huis kwam, zag zij haar positie bedreigd. Dat bracht haar op het idee hem te vergiftigen. Hiervan lekte niets uit. Een paar weken later was haar man aan de beurt. Hij lag vier dagen in het ziekenhuis, voor hij stierf. Zijn vrouw bezocht hem daar trouw. Haar zoontje, dat later vergif in limo nade kreeg, heeft er het leven afge bracht. De vrouw heeft nadat zij haar man een luisterrijke begrafenis had bezorgd, van de resterende levensverzekerings penningen mooie nieuwe spulletjes ge kocht. De psychiater achtte haar verminderd toerekeningsvatbaar. De vrouw verklaar de spijt van haar daden te hebben. De rechtbank zal over 14 dagen vonnis wij- HILVERSUM I (402 m) AVRO: 7.00 |.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Stereo: r ammo Zoon muziek. VPRO: 7.54 Deze tVRO: 8.00 NfÖtiws. fi.lT Raaiöjourria&l. ie groenteman). 8.50 Woordel itaminen (gr.). (11.00-11.02 i Reportage Internationaal wat louwing. Levensbeschouwing en polltlt 15.20 Schriftelijk onderwijs wettelijk :eld?, lezing. 15.30 ^Let the peoples^ modern platenprogra nllteiten). zangsolist: constante kwaliteit OVER 1967 20% DIVIDEND AERDENHOUT (ANP) Voor de Verenigde Nederlandse UitgeversbedrU- I ven N.V. droeg 1967, blijkens het jaar- j verslag, het kenmerk van het jaar, waar- in voor het eerst een onderbreking ge- constateerd moest worden in de tot dan j toe jaarlijkse bevredigende groei van de advertentie-inkomsten. De beschikbare I winst kon gehandhaafd blijven op het niveau van 1966. In aanmerking nemende dat de resultaten van 1966 nadelig be- irkt Toneelspeler en TV-*cteur WD ven Seist :n belangrijke reden voor de gunstige verwachtingen, die het be stuur voor dit jaar koestert. De positie van de V.N.U. op de Nederlandse tijd schriftenmarkt werd aanzienlijk ver sterkt, maar de volledige uitwerking hiervan op de resultaten worden pas in de loop van een aantal jaren verwacht. Gedeellelijke fusievoordelen kunnen ook al in het resultaat over 1968 meespelen. Over 1967 wordt, zoals gemeld, voor gesteld 20 pet dividend, waarvan vier pet belastingvrij in aandelen uit de agio- reserve, dit laatste om de kapitalisatie geleidelijk aan te passen aan de ver wachte voortgang van de groei. Het be reiken van een exploitatiesaldo en be drijfsresultaat tenminste gelijk aan, maar waarschijnlijk hoger dan in 1966, ligt volgens het verslag voor de liand. Dit houdt in, dat de beschikbare winst van 1968 t.o.v. 1966 en 1967 vrijwel ze ker zal stijgen. Het continueren van de dividendpoli tiek, ook over het vergrote kapitaal, zal geen problemen voor de interne finan ciering oproepen. Slechts verdere uit breiding van de belangen in binnen- of buitenland zou een directe financierings behoefte kunnen veroorzaken boven de normale grote behoefte. In zo'n geval blijven echter, volgens het bestuur, het gedeeltelijk onderhands opnemen van middelen op middellange resp. lange ter mijn en het beperkt onderhands uitbrei den van het aandelenkapitaal oplossin gen, die de voorkeur verdienen boven financiering met eigen vermogen via een eventuele emissie op de open kapitaal markt. Het verslag spreekt van bevredigende financiële resultaten over 1967, mede dank zij een toename in geldomzetten der activiteiten (met uitzondering van de advertentie-inkomsten), het streven naar opvoering van de produktiviteit, en een voorzichtig getaxeerde schadevergoeding uit de opbrengsten van de t.v.-reclamc Uit de verkoop van boeken steeg de op- j brengst met niet minder dan resultati bleven bevredigend. I De in het dagbladbedrijf in Amster dam (N.V Drukkerij De Tijd) toegepaste saneringsmaatregelen hebben zich ge- j manifesteerd in een belangrijke kosten verlaging in dit bedrijf. De verwachte betere resultaten konden nog niet gerea liseerd worden, maar de duidelijke ken tering ten goede in 1968 rechtvaardigt de hoop op betere uitkomsten bij het dag bladbedrijf in de komende jaren. De ren tabiliteit van de clichéfabrieken en han delsondernemingen daalde zodanig en de vooruitzichten zijn zo minimaal, dat tot sluiting van deze bedrijven werd be sloten. De omzet aan derden steeg van 252 min tot 273,5 min of met ruim pet. De dagbladenverkoop steeg van 260.000 tot 310.000 exemplaren. HAARLEM (ANP) De Haarlemse politierechter, mr. H. J. M. Cokart, heeft gistermiddag de 39-jarige secretaresse, Yvonne Paul. wegens lokaalvredebreuk veroordeeld tot dertig dagen gevange nisstraf. waarvan 20 voorwaardelijk, met twee jaar proeftijd. Bovendien ge lastte de politierechter de onmiddellijke gevangenneming van mej. Paul. Op 1 juni had Yvonne Paul op de luchthaven Schiphol geweigerd gevolg te geven aan het verzoek van de luchtha vendirectie het gebuw te verlaten. Mej. Paul heeft herhaaldelijk geprobeerd naar de- Verenigde Staten terug te ke- rig jaar verbleef zij 87 dagen in de ver trekhal van de luchthaven Schiphol. In maart was haar door de directie de toe gang tot de luchthaven ontzegd. Nadat zij bij de officier van justitie te Haar lem was voorgeleid, verbleef zij na een korte hongerstaking enige tijd in een psychiatrische inrichting te Santpoort. Later werd zij weer op vrije voeten ge steld en vertrok ze naar Parijs. Vorige week slaagde mej. Paul erin met een Amerikaans toestel toch in de Verenig de Staten te komen, maar zij werd we derom uitgewezen en met een toestel van de PanAm naar Amsterdam terug gebracht, waar zij op 30 mei aankwam. Mej. Paul heeft herhaaldelijk pogingsn in het werk gesteld een visum voor Ame rika te krijgen, maar keer op keer werd haar dit door de Amerikaanse autoritei ten geweigerd. Wijziging tv-programma derland I HILVERSUM PHet TROS-tv-pro- (ramma van vanavond op Nederland- L is sterk gewijzigd. Na het NTS-jour- senator Robert Kennedy. Men vertoont een tv-interview, dat Bernard Levin onlangs had met de Amerikaanse po liticus. waarna de heer Pim Heintjes F M. O. van Mierlo, fractievoorzitter van D'66. Beide Kamerleden hebben on langs een bezoek aan Amerika ge bracht en spraken niet alleen met Ken nedy, maar volgden hem ook enige da gen tijdens zijn verkiezingscampagne. Tenslotte wordt vertoond de film „Bob by for president" die onlangs in de VS werd gemaakt ter gelegenheid van de primaries. Na 21.30 uur blijft hel TROS-programma ongewijzigd, het geen betekent dat zowel de film „Dan ger Man" als het tv-programma Het nieuws rond de aanslag op sena tor Robert Kennedy werd door de tv vrij goed opgevangen. Met name voor al door VARA's Achter het Nieuws, dat, geholpen door de mogelijkheden die de moderne tv-techniek biedt, on- de Engelse, Belgi- iche ?rika: actualiteiten en achter inden kwar ve van de indruk die het nieuws uit Los Angeles in ons land maakte. Onze tv-makers, anders zo enthousiast als ■aatinl de mening van de gewon* lieten dit t hans achterwege. Wat we óók misten: een simultaanvertaler bij het overnemen van „24 Hours" van de Britse tv in de late „extra" in Achter het Nieuws. De bondige samenvattin gen van Wigbold waren ontoereikend en voor de kijkers, die Engels ver staan, hinderlijk, omdat 'n deel van de tekst er onhoorbaar door werd. Een complete simultaanvertaling zou hier op zijn plaats zijn geweest. De ïrtelnd. i welgeteld en in levering van de Televisierechtbank. De veertiende zaak welgesteld en in het geheel van de reeks een goede af levering omdat er een strafzaak in el kaar was gezet die aan het dubbele doel van TV-rechtbank ontspanning èn voorlichting over rechtspraak In s land recht d gens hoogst onbevredigend. Gisteren was de eerste aflevering op „II" met een aantrekkelijke voetbalwedstrijd (nemen we aan) op het eerste net als alternatief. Waarschijnlijk was de kijkdichtheid dus aan de lage kant. De voortzetting vindt aanstaande vrijdag op „I" plaats. We kunnen ons voor stellen dat maar weinig kijkers be reid zullen zijn daar halverwege in tm duiken. Gevolg: een interessant pro gramma dat vrij moedwillig buiten &-

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2