HOOGOVENS HEEFT 18.300 X1 WERKNEMER V De Gaulle voorlopig heeft het gewonnen PROTEST HAAGSE PRIESTERS TEGEN BISSCHOP MOORS Gebouw Academische Raad door studenten bestormd Kort gevecht om notulen PTT gaat ambtenaren overplaatsen Voor sportieve aktieve mensen Nalo kriliche begeleiden ZATERDAG 1 JUNI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 (ADVERTENTIE) Dat 2a véél: roim 18.000 namen op de betaliogtlijst Met dat getal schaart Hoogovens ach met zijn aangesloten bedrijven onder de grootste ondernemingen van Nederland. Er zijn overigens meet cijfers te noemen die de grootte van Hoogovens demonstreren. Het grondgebied van die Nederlandse staalindustrie beslaat 800 hectare. Het eigen spoorwegnet is ongeveer 180 kilometer lang, bijna de afstand Amsterdam-Brussel. Er worden 350 soorten staal vervaardigd. Die worden naar 80 landen over de gehele wereld geëxporteerd. Dagelijks wordt één miljoen gulden in Hoogovens geïnvesteerd Dat zijn grote getal left van een grote industrie. Toch is het bij Hoogovens niet zo, dat in de veelheid de enkeling verdwijnt. Dwars door de massa heen blijft men bij Hoogovens de mens zien ^3 Dat blijkt uit de aandacht voor individuele capaciteiten. Uit de mogelijkheid om door eigen kennis en kundigheid op te klimmen. Wie inzicht en vaardigheid heeft, komt bij Hoogovens aan z'n trekken. Door middel van zorgvuldig, gericht personeelsbeleid wordt gestreefd naar 'de juiste man op de juiste plaats' Zo gezien werken er geen 18.300 mensen bij Hoogovens, maar 18.300 x 1. Elk op z'n eigen plek, naar eigen verdienste. Het is óók op die basis dat Hoogovens kon uitgroeien tot zo'n grote onderneming met zon goede naam op het gebied van kwaliteitsstaal. Liz Taylor terug naar Engeland SCHIPHOL A.N.P.). Kort na het middaguur is gisteren Elizabeth Taylor met haar man, Richard Burton, van Schiphol teruggekeerd naar Engeland. Naar bekend heeft Liz Taylor In Noord- wijk een week lang gewerkt aan een nieuwe film waarin zij de hoofdrol apeelt: „Secret ceremony". Het echtpaar Burton werd op Schip hol opgehaald door een particulier vliegtuig, een klein, met twee snelle straalmotoren uitgerust Hawker Sidde- ley 125-toestel. De piloot kwam haastig naar de grote ontvangstkamer van- Schiphol. waar de Burtons op hem wachtten. Hij maakte er nederig zijn excuses want hjj was een half uur te laat Blijde gebeurtenissen in leeuwenpark ARNHEM (ANP) De leeuwenfami lie in Burgers leeuwenpark ondergaat vermoedelijk met de pinksterdagen of in de week er na een uitbreiding door de geboorte van jonge leeuwjtes in de vrije natuur, een voor het vasteland van Europa uniek feit. De leeuwin, die zich los gemaakt heeft van de groep, is reeds op zoek naar een gescikte kraamplaats en zwerft nu op haar eentje door het park. De eerste gezinsuitbreiding .wordt gevolgd, naar het zich laat aanzien, door zes andere. Bij het overbrengen van de leeuwen van het dierenpark naar bet leeuwenpark enkele maanden geleden, bleek namelijk dat zeven leeuwinnen drachtig waren. Linkerzijde heeft zich overschat PARIJS Na de onstuimige week die wü in Franrjjk achter de rug hebben, moet men beginnen met het opmaken van een voorlopige balans. De Gaulle heeft het, voorlopig althans, gewonnen. De gehele linkse oppositie, de commu nisten incluis, zyn van zjjn krasse taal geschrokken. Ook de vakbonden. In de eerste plaats de politieke partijen van links. Men herinnert zich nog wel dat in het begin van de week Mitterand zei: „Ik waarschuw Pompidou en Gaulle voor de laatste maal dat zij i ten aftreden". Mendes France verklaarde zich bereid de leiding op zich te nemen van een voorlopige regering. Nadat De Gaulle had gesproken zijn zowel Mitterand als Mendes France uit de belangstelling verdwenen. Mitterand gaf een korte verklaring en noemde De Gaulle een dictator. Mendes France deed er het zwijgen toen en zei dat hij naar zijn kiesdistrict in Grenoble ging om daar zijn verkiezingscampagne voor te berei den. Bijna alle Franse ochtendbladen zijn hun civiele courage kwijt geraakt. Een fatsoenlijk blad als „De Figaro" veegt, net als De Gaulle, alle linkse politici op Verontrust door uitspraak over celibaat DEN HAAG (KNP) Acht Haagse priesters, in leeftijd variërend van 26 tot ruim 50 jaar, hebben zich in een brief tot bisschop P. Moors van Roer mond gericht naar aanleiding van diens verklaring in het Roermonds pastoraal beraad over het priestercelibaat. De brief luidt als volgt: Met veront rusting hebben wij, pastores werkzaam in het dekenaat 's-Gravenhage, kennis genomen van uw uitspraak (zoals deze door de persorganen is weergegeven) dat ook in de toekomst priesters in de westerse Kerk geen verlof zullen krijgen om te trouwen, hangende de uitslag van de priesterenquête. Dit lijkt ons boven dien ook niet in overeenstemming met het begeleidend schrijven (bij de enquê te) van de bisschoppen. Bij deze uitspraak beroept u zich op het wereldepiscopaat, dat naar ons we ten in dezen nog nooit oen uitspraak heeft gedaan. Op het tweede Vaticaanse concilie is deze kestie door 'n interven tie van Paus Paulus VI dan ook niet ter sprake gekomen. Vervolgens vragen wij ons af ge steld dat het wereldepiscopaat deze me ning zou zijn toegedaan of dan dit episcooaat niet te zeer wordt losgekop peld van het volk Gods, waaronder (in Frankrijk, Duitsland, enkele diocesen in Noord-Amerika, Nederland-Margrieten- quète, groepsgesprekken 1966-1967 in 't kader ••an het pastoraal concilie bisdom Rotterdam) diverse opiniepeilingen zijn verricht, die wat hun resultaat betref fen, variëren in een uitslag van 55-80 procent ten gunste van de ontkoppeling. Tenslotte spreken wij de hoop uit, dat u, in voortdurende samenspraak met het hele Godsvolk, wilt blijven zoeken naar een eerlijke oplossing van de vraagstuk ken, aangaande de kwestie van het celi baat. een hoop en noemt hen muiters en haat dragende politici. Ook bij de vakcentrales, de commu nistische C.G.T. niet uitgesloten, zingt men vele tonen lager. Diezelfde C.G.T. hield in het begin van deze week een massademonstratie, die naar schatting een miljoen mensen telde. Op vele span doeken stonden zuiver politieke leuzen: „Weg met Pompidou", „De Gaulle moet in Colombey-les-deux-Elises blijven". Die politieke eisen zijn na de rede van De Gaulle ijlings geschrapt. De drie vak centrales zonder uitzondering haasten zich om weer met Pompidou te onder handelen. Met dezelfde Pompidou die enkele dagen geleden werd voorgesteld als een onaanvaardbare partner in het gesprek met regering en werkgevers. De vakbondsleiders mogen hun handen dicht knijpen als zij er nu nog dezelfde voor delen uit kunnen halen als die welke Pompidou maandagmorgen vroeg aan bood. Zeker er zijn resultaten bereikt, waarin de regering zonder stakingen nooit zou hebben toegestemd. Het mini mumloon is verhoogd tot 520 frank per maand, wat nog maar heel weinig is voor man, vrouw en een kind. Die minimum lonen gelden thons ook voor de landar beiders. Er is een algemene loonsverho ging toegestaan van 7 tot 10 pet, maar die zal weldra ongedaan worden ge maakt door een prijsstijging over de ge hele linie. Een andere voorname eis: de medezeggenschap in de bedrijven, is op de achtergrond gedrongen. De onderhandelingen met de regering verlopen noch goed, noch slecht. Hier en daar bijvoorbeeld in de textielindustrie en bij gas en elektriciteit, is een voorlo pig akkoord bereikt. Maar al die bereikte en nog te bereiken overeenkomsten moe ten door de basis worden goedgekeurd. Wat zal die basis doen? Wat kan de basis nog doen? Stakingen volhouden te gen de politie of tegen het leger? Giste ren zijn verscheidene postkantoren in het land en ook in Parijs dor de politie be zet, die de stakingsposten naar buiten dreef. In Rennes (Rretagne) is dat ge paard gegaan met verwoede gevechten: flessen aan de ene en traangasbommen an de andere kant. Maar overal bleef de politie mester van het terrein en hier en daar wordt weer gewerkt. Bij de spoor wegen. op de vliegvelden, in de automo bielfabrieken, bij metro en bussen is de staking nog volkomen, maar hoe lang kan die nog worden volgehouden? Het publiek, aanvankelijk sterk op de hand van de vakbonden en de studentenorga nisatie. begint van de stakingen genoeg te krijgen, wat te begrijpen valt als men iedere dag. nu al meer dan een week. de mensen voor gesloten metrostations in lange rijen kan zien staan wachten op een militaire vrachtwagen, of op een lift van een behulpzame automobilist. De fut is er uit. Niet alleen bij de stakers, maar ook bij het publiek. In Parijs gingen vrijdag 700 van de 4000 benzinepompen weer open. De dubbele rijen van auto's, die langs de trottoirs stonden te wachten. waren een tot twee kilometer» lang. Die paar uur wachten hadden de automobi listen er voor over om tijdens de feest dagen naar hun buitenhuizen te gaan. De Gaulle is meester gebleven van het terrein. De gehele linkerzijde heeft hem onderschat en zichzelf overschat. Zo ziet de voorlopige balans er op het einde van deze week «k. Betoging tegen De Gaulle in Italië ROME (Reuter) Ongeveer vijfdui zend demonstranten hebben gisteravond voor de Franse ambassade in Rome een pop verbrand die De Gaulle moest voor stellen en zijn daarbij slaags geraakt met de politie die hen wilde verdrijven. De demonstranten vernielden een auto en gebruikten stoelen en tafels van een restaurant om barricades te bouwen. Eerder had de politie de betogers tegen gehouden toen zij de kantoren van de neofascistische partij wilden binnendrin gen nadat de betogers door fascistische jeugd waren bekogeld met asbakken, stukken hout en dergelijke. De menigte trok daarna achter een zwarte anarchis tische vlag en een rode vlag naar de Franse ambassade, daarbij eisend dat in Italië een zelfde protestbeweging zou moeten beginnen als in Frankrijk. Dc- betogers gooiden enige auto's omver en staken deze in brand. In de omgeving Onrust in Haagse Frankenslag van de Franse ambassade viel de poli tie herhaaldelijk aan, omdat de beto gers de brandweerlieden tegenhielden. Er werden veel mensen gewond. DEN HAAG Verschillende postkan toren in Nederland hebben een over compleet aan loketambtenaren. Die kan toren bevinden zich niet in het westen van het land, want daar is nog altijd een tekort. De PTT is niet van plan om men sen te ontslaan. Wel zal op grote schaal tot overplaatsingen worden overgegaan. Als hiervoor te weinig vrijwilligers be schikbaar zijn, zal overplaatsing verplicht worden gesteld. In overleg met de ambte- narenorganisaties is hiervoor een regeling opgesteld. Het is niet ondenkbaar, dat dergelijke overplaatsingen ook in de sec tor bestelling tot stand komen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De rustige Frankenslag te Schevcningen is gistermiddag twee uur lang van streek geweest door bet roerige beeld van hevig discussiërende Amster damse studenten. Er waren ongeveer der tig leden van de Studenten Vak Bewe ging met een bus overgekomen om inzage in de notulen en documenten van de Academische Raad te verkrijgen. Maar de studenten kregen geen enkel stuk in handen en daarom werd er voor het ge bouw (hoek Prins Mauritslaan) gespro ken over de Academische Raad zelf. Uitgangspunt voor deze actie in Den Haag van de studenten was een besluit, dat afgelopen woensdagnacht tijdens een vergadering in de Amsterdamse Oude- manhuispoort met algemene stemmen was aangenomen. Dat luidde: „Democratie zonder permanente openbaarheid van wat overheidsdienaren doen en bespreken is geen democratie. Derhalve eisen wij ont binding van de Academische Raad en openbaarmaking van alle notulen en do- eumenten van de Academische Raad. I Dit moet binnen een dag gebeuren, an ders gaan we vrijdag om twee uur deze stukken halen". Het werd echter vier uur, voordat men op de stoep van het gebouw van dc Academische Raad stond. Maar de studenten stonden er niet al leen. Hun komst was afgewacht door een tiental politiemannen en verschillende nieuwsgierige buurtbewoners. De stu denten troffen het niet. want de voor zitter van de Academische Raad, prof. dr. H. H. Jansen, bleek „niet thuis" en de secretaris, drs. R. C Kwantes, zei veel betekenend: „Ik ben niet gemachtigd". De studenten wensten allen in het ge- ADVERTENTIE) bouw ontvangen te worden, maar daar maakte de heer Kwantes bezwaar tegen. Een deputatie van drie man zou hij toe- Na veel gepraat stelden de studenten inderdaad drie vertegenwoordigers aan, die na verloop van tijd met de reactie „het gesprek heeft niets opgeleverd" naar buiten kwamen. Daarop trad men met het publiek in discussie. Met behulp Frankrijk waakt over deviezen PARIJS In de Franse staatscourant die gistermiddag is uitgekomen, is me degedeeld, dat de nieuwe deviezenbepa- van de constant chanteerde meiafoon lin,,n hc, b,d„, dlt ln „nunten ol in andere vorm uit Frankrijk mag wor- toonde een zuster van de Frankenslag- kliniek haar afkeer van het uiterlijk van de Amsterdamse „bezoekers". Een hts'er klaagde over gebrek aan inspraak op het beleid op de scholen voor hoger beroeps onderwijs in ons land. Een dieptepunt in het betrekkelijk cor recte optreden van de studenten vormde een poging om het gebouw van de Aca demische Raad binnen te dringen. Op een bepaald moment, toen de deur openging omdat een van de studenten het gebouw verliet, stormde de jongelui dc hal in. Dc aanwezige agenten zorgde voor een boc- merangeffcct en joegen de studenten er even snel weer uit. Bij dit incident bleef het, zij het dat er enkele onwelluidende woorden vielen. Toen het de SVB'ers tenslotte zelfs niet gelukte om een (al lang in de openbaar heid gebracht) jaarverslag van de Aca demische Raad te bemachtigen, besloten zij naar Amsterdam terug te keren. den ingevoerd, beperken tol duizend frank per persoon per jaar. Kleine be talingen of reiszakgeld tot 250 frank vallen buiten de beperkingen. Verder zijn vrijgesteld betalingen In het kader van buitenlandse handel, koop vaardij, havengelden en douaneknsten, kosten voor transitogoederen in Frank rijk, verkoop- en advertentiekosten, re paraties van beschadigde Franse pro- duklon na aflevering naar 't buitenland, verzekering en herverzekering, reizen en vervoer, alle kosten van salarissen en sociale lasten bulten Frankrijk, produk- tlelicenties en exploitatierechten. Boven dien geldt de vrijstelling voor bulten lands.? belastingen en wettelijke kosten, telegrafische en andere verbindingen, op leiding en ziekte, overmaking door liet corps diplomatique, overmakingen van rente en dividend, industriële en com merciële contractuele kredietbetalingen en goedgekeurde rechtstreekse Investr- ringen ln het buitenland. Schrcincr A.T. koopt N.L.S. DEN HAAG (ANP) —Het hoofdbe stuur van de Koninklijke Nederland l'TRECHT (ANP) „De Nederland- Vereniging voor Luchtvaart heeft beslo- se buitenlandse politiek behoort te stre- ten een bod te accepteren dat de lucht- ven naar een oplossing van het nuclrai- vaartmaatschappij Schrclner Air Tr.ins- re vraagstuk. Een werkelijke oplossing 1 port N V. in Den Haag heeft uitgebracht zal alleen dan gevonden kunnen worden, op het aandelenpakket der NV nation.. - indien men zover komt dat men gaat af- Ie luchtvaartschool zien van de steun op deze wapens". He NLS kwam in 1954 in bezit der KNVVL, nadat dit toen 26 jaar oude be- Op de van'daag in Utrecht gehouden drijf door het wegvallen ,.n belangrij- conferentie van christen-radicalen verdc- I kc vliegoroplcldingsopdr.uhten van bet digde de heer E H van Eeghen de/o ministerie van Defensie in moellljkhi opvatting, daarbij erop wijzende, dat de den was komen te verkeren beste bijdrage, die Nederland kan Ie- Voor de tweede wereldoorlog en direct de oplossing van dit vraag- <r na was de hoofdzetel van dit opb-i stuk. de bevordering van een donuclc- arisatic van Europa is. Nair de mening van de heer Van Eeg hen dient de Nederlandse regering haar NAVO-partners tc gaan overtuigen om tot een dcnuclearisatiegesprek met Oost- Europa te komen. Sprekende over de NAVO merkte de heer Van Eeghen op. dat het bondge nootschap niet plotseling onnodig, nutte loos of gevaarlijk is geworden Echter, het bondgenootschap kan x.L allen dan behoorlijk functioneren en een bijdrage tot de vrede leveren, Indien ook de West europeanen zelf in overleg met Amerika actief zoeken naar een veiligheidsrege ling voor Europa De heer Van Eeghen stelde, dat juist Nederland in dit opzicht ernstig is te kort geschoten. dingsinstituut voor privê-vliegers gev- s- tigd in Ypenburg. Nadat het vliegveld Ypenburg een militlare basis was ge worden werd dc vestiging overgeplaatst naar de luchthaven Rotterdam. Thans heeft de NLS schoolafdclingen op Rot terdam en op het vliegveld Hilversum Instructeurs van de school geven les op de luchthaven Zuid-Llmbui g en op cc vliegvelden Teuge en Seppe MANCHESTER De twee wedstrij den tussen Manchester United, de win naar van de Europese beker voor lands kampioenen. en het Argentijnse Estu- diantes, de Zuidamerikaansc kampioen, voor de wereldbeker voor clubs zullen op 4 september (Buenos Aires) en 25 sep tember (Manchester) worden gespeeld.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7