BTW P.v.d.A. wil prijsmaatregelen bij invoering BELASTINGVERLAGING DUBIEUZE KWESTIE HUIS dan ziekenfondsen Beter met Grasboter KABINET HEELHUIDS DOOR „LONEN Acht miljoen Nederlanders op zoek naar recreatie Drie moties van oppositie Voor sportieve aktieve mensen Studenten bezetten universiteitshal Novotny als partijlid geschorst Prof. Polak in rol van Jules Verne Atoompillen worden krachtbron van de auto in de toekomst Grensposten! Pil weer in het geding langer open Huisartsen denken anders over consult Inkomen per Appelcrisis Jaar van de baan f2000 Leerlingen staken in Eindhoven Onvoldoende steun voor oppositie-aanval DONDERDAG 30 MEI 1968 DE LEIDSE COURANT Topdag in 2.000 SCHIPHOL (A.N.P.). In het Jaar 2000 zal op topdagen het aantal recreatiebezoekers in ons land meer dan acht miljoen bedragen (thans 2'/j tot drie miljoen), aldus heeft prof. dr. ir. F. M. Maas, hoofd van de afdeling landschapsvormin'g van de Rijksplanologische Dienst, gister middag op Schiphol meegedeeld op een feestelijke bijeenkomst van de Stichting Recreatie, die zijn tiende verjaardag vierde. Onder zijn gehoor bevond zich prins Claus. Ook de zogenaamde verblijfsrecreatie in weekeinden en vakanties zal sterk Prof. Maas raamt deze op minstens acht miljoen re creanten per topdag in het jaar 2000. Veel van deze dag- en verblijfsrecre- anten hebben een voorkeur voor grensgebieden van bos en water, van dicht en open, van beschut en ruig. Daarom gelooft prof. Maas dat de langs de droogkomende IJsselmeer- polders verschijnende randmeren met hun oevers, veelal één tot vier kilo meter breed en zeer lang, ideale en goedgesitueerde recreatiezones zullen worden. De watersport zal natuurlijk even eens sterk groeien. Prof. Maas ver wacht iedere zes tot acht jaar een verdubbeling van de pleziervloot, die thans uit 60.000 zeilboten en circa 25.000 motorboten bestaat. Dank zij de drooglegging van de vier IJssel- meerpolders wordt Nederland ver rijkt met 33.000 ha aan randmeren en een totale winst aan oeverlengte van 490 km (met inbegrip van 60 km oeverlengte van het resterende oude IJsselmeer). (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De P.v.d.A. verlangt van de regering prijsmaatregelen wan neer het nieuwe belastingssysteem (B.T.W-) ingevoerd wordt. In een motie, gisteravond laat ingediend, stelde de so cialistische fractie vast, dat de B.T.W. prijsstijgingen zal veroorzaken. Daarom moet de regering een algemene prijs maatregel afkondigen, om onmiddellijk te kunnen ingrijpen, wanneer dit noodza kelijk is. Het was een van de drie mo ties, die de socialisten indienden b(j de verdere behandeling van de B.T.W., waarvan vorige week al een belangrijk voorspel gegeven was. De oppositieleider drs. J. den Uyl, had tijdens het debat over de loonnota reeds een motie ingediend om algemene be lastingverlagingen te voorkomen. Vol gens deze motie, die door de P.v.d-A., de P.S.P. en de Politieke Partij Radicalen ondertekend werd, moet de regering niet verder gaan dan een verhoging van de belastingvrije voet ten gunste van de laagste inkomensgroepen. Zoals bekend had drs. Goudzwaard van de A.R. vo rige week ook al betoogd, dat een alge mene belastingverlaging voor de A.R.- fractie onaanvaardbaar was. Alleen een verhoging van de belastingvrije voet wil de A.R.-fractie aanvaarden. Gisteravond sprak ook drs. Notenboom (KVP) zich uit voor het optrekken van de belasting vrije voet. Over een verdere belasting verlaging wilde hij zich niet uitspreken. In een derde motie drong de P.v.d.A. er bij de regering op aan de sociale uit keringen bij invoering van de B.T.W. met 2 procent te verhogen en deze verhoging te betalen uit de rijksmiddelen. Tevens moet, aldus deze motie, de premie volks verzekeringen met tenminste 1,25 procent verlaagd worden, wanneer geen overeen komstige compensatie in de lonen plaats De inhoud van beide laatste moties kwam tijdens het loondebat voortdurend ter sprake, omdat volgens de P.v.d.A. en volgens verschillende andere fracties de loonontwikkeling en de B.T.W. ten nauw ste aan elkaar en aan de prijsontwikke ling gebonden zijn. De Kamer besloot echter de B.T.W.-motie naar het eigen lijke B.T.W.-debat te verleggen. Voor wat de algemene prijsmaatregel betreft stond drs. Notenboom (KVP) op het standpunt, dat deze stringente maatregel in feite averechts werkt. Wel moet de regering de prijsontwikkeling nauwkeurig in het oog houden, aldus dhs. Notenboom, een opvatting, die door ook andere fracties gedeeld werd. (ADVERTENTIE) p&f3 WENEN (DPA) De voormalige Tsjecho-Slowaakse president en partij leider Antonin Novotny is vannacht door het centraal comité van de communis tische partij als lid van de partij en van het centraal comité geschorst, zo heeft radio Praag gemeld. Het centraal comité was gisteren bij eengekomen onder leiding van de nieu we partijleider Alexander Dubcek. De leiders van de progressieve koers in Tsjecho-Slowakije hebben reeds lan ge tijd aangedrongen op de verwijdering van de „conservatieve" elementen uit de partijleiding. Dit kan echter alleen door een vergadering van het centraal partijcomité geschieden. Waarnemers menen dat de nieuwe partijleiding besloten heeft om Novotny en andere vooraanstaande „conservatie ven" door schorsing buiten spel te zet ten, tot hun rol in de politieke processen uit het verleden duidelijker geworden We zij nog niet aan de „apen- planeet" ffilm van het ogenblik)1 toe. Deze orang oetan laat zich nog wel gewillig vertroetelen door de mens i.e. mevrouw Vonhoff (V.V.D.) tijdens een rondleiding van de Amsterdamse gemeente raad in Artis. Rustige discussie in Amsterdam AMSTERDAM (ANP) Amsterdam se studenten zijn gisteren in de centra le hal van de universiteitsgebouwen Dudemanshuispoort bijeengekomen om Ie discussiëren en discussies aan te ho ren over hervorming van de organisa tie der universiteiten. Op de bijeenkomst. Sie om elf uur begon en de gehele dag uurde, waren honderden studenten aan- De studentendiscussies verliepen ig. In de middag mengden zich enige oogleraren in de debatten, die zich oncentreerden in de centrale hal van gebouwen. Ook werden enige college alen bezet, waar o.a. de waarden in de 'etenschap en het rapport-Maris aan e orde kwamen. Kenmerkend voor de gemoedelijke feer waarin de discussies verliepen was .'el een voorval in een van de door stu- enten bezette zalen. Hier stapte gister- niddag prof mr. Enschede (van hut be ende rapport) binnen om een college iternationaal strafrecht te. geven. De tudenten wilden hem inpassen in hun espreking, maar de hoogleraar ver jaarde dat hij „gehuurd" was om colle- e te geven. „Degenen die het college liet wilden bijwonen moeten dan maar :aan", aldus de hoogleraar. De studen- en verlieten daarop de zaal en zetten discussie elders voort. Alleen dege- die het college wilden volgen bleven chter. In de namiddag verscheen ook burge- ïeester Samkalden in de centrale hal, 'aar op dat moment wethouder Koets onderwijs bezig was zijn steentje ot de discussies bij te dragen. De bui - emeester, die met gejuich door de i ropvolle hal werd ontvangen, kwam erigens niet onverwacht. Een half uur erder had een delegatie studenten hem j p het stadhuis opgezocht met het ver- i oek naar de universiteit te komen. De j in de bespreking die de burgemeesters van de universiteitssteden vorige week met de ministers van Binnenlandse Za ken, Onderwijs en Justitie hebben ge voerd. De burgemeester vertelde dat hij en zijn ambtgenoten hun ervaringen had den gegeven met de stemming op de universiteiten. Desgewenst verklaarde hij, zijn gegevens te hebben geput uit geschriften, gesprekken met mensen uit de kring van de universiteit en rappor ten van gemeentediensten. Hij zei dat aan het gesprek, waarin ook het orde probleem werd aangesneden, geen ande- rere waarde moest worden gehecht dan een algemeen oriënterend. Toen hem werd gevraagd wat hij over Amsterdam had verteld antwoordde de heer Sam kalden onder luid boegeroep van de aanwezigen: ..Ik h^b gezegd dat het een mooie stad is". Voorts zei hij, dat Den Haag een bijzonder open oog heeft voor de ontwikkeling op de universitei- lijke ten. Burgemeester Samkalden weigerde in het openbaar zijn mening te geven over het omstreden rapport van de commis- sie-Maris, omdat hij de beraadslagin gen in het college van curatoren van de universiteit van Amsterdam, waarvan hij president is, niet wilde beïnvloeden. Wethouder Koets had eerder op de middag verklaard evenals de studenten tegen het rapport-Maris te zpn. Volgens hem was echter het probleem op welke wijze democratie en inspraak met effi ciënt beheer kunnen worden gecombi neerd. Hij zei dat het uitermate interes sant zou zijn om te horen wat de stu denten in het rapport-Maris konden waarderen. Vast staat, zei de wethou der. dat elk groot met gemeenschaps gelden gefinancierd orgaan zal moeten trachten het beste te leveren voor de minste kosten. (ADVERTENTIE) Nekkramp vermoede- doodsoorzaak van A'damse ambtenaar AMSTERDAM Op last van de Am sterdamse officier van justitie, mr. H E. van Renesse, is sectie verricht op het stoffelijk overschot van dc 22-jarige ambtenaren ter gemeentesecretarie R. Marques, waarbij is gebleken dat epi demische hersenvliesontsteking (nek kramp) dc meest waarschijnlijke doods oorzaak is geweest. Het hoofd der afdeling volksgezondheid der GG en GD, dr. A. L. Noordam, heeft na het bekend worden van dc doodsoorzaak de gebruikelijke maatre gelen genomen. Aan ieder die met de heer Marques, die onverwacht in de nacht van zondag op maandag jl. op zijn huurkamer in een woning aan de Marte laarsgracht overleed, in contact is ge weest. is verzocht zich in verbinding te stellen met zijn huisarts. Bestorming van Indianen op reehtsgebouio WASHINGTON (Reuier) Woedende Indianen hebben gisteren het Ameri kaanse hooggerechtshof in Washington bestormd en met flessen de ruiten van het gebouw ingegooid. Een groep van ongeveer 300 Indianen, die in het kader van de campagne te gen de armoede naar Washington waren gekomen, waren naar- liet gebouw ge gaan om te protesteren tegen het aan tasten van de visrechten van hun stam door een regeringsbesluit. Zij gedroe gen zich voorbeeldig totdat zij door politiemannen en functionarissen van de rechtbank werden afgewezen. Zij namen dit niet en begonnen met fles sen te gooien De politie sloot daar op prompt de dikke stalen deuren van het gebouw. Een paar Indianen wisten toch binnen te komen, maar werden snel verwijderd. Niemand werd gewond. Kamerlid stelt vragen over Mesdagstichting DEN HAAG (ANP) In schrifte lijke vragen aan minister Polak (Justi tie) dringt mej. mr. E. H. Haars (CHU) aan op een diepgaand onderzoek naar de uitlatingen op de zitting van de Utrechtese rechtbank van dinsdag 28 mei over de behandeling in het rijks asiel De Mesdagstichting te Groningen. Mej. Haars vraagt of klachten zijn in gekomen van ter beschikking gestelde gedetineerden in Groningen over de ver- plegingsmethoden in dat rijksasiel. ROTTERDAM. (A.N.P) In dien prof. dr. Frederik L. Polak gelijk krijgt, zullen er over enkele decennia elektro nisch bestuurde auto's in de wereld rondrijden met snel heden van 100 tot 500 km per uur. Zü zullen aanmerkelijk veiliger zijn. geen schadelijke uitlaatgassen meer versprei den en bestaan uit duurzame onderdelen die lange tijd geen service nodig hebben. Tot dit toekomstbeeld kwam prof. Polak tijdens zijn in leiding op de algemene leden vergadering van de Bovag In Rotterdam. De automatisering zal volgens hem ingrijpende gevolgen hebben voor de mens. „De wereld staat niet /er meer af van een computer tijdperk". 7.0 zei prof. Polak, waardoor er fabrieken zullen verrijzen zonder dat er ar beiders werken. In de toe komst zal nog slechts 5 procent van de werkende bevolking zijn brood verdienen in de agrarische sector, 10 procent in de industriële sector. Op dit moment. 7.0 zei prof. Polak, is de automatisering in de elek tronica het sterkst ontwikkeld. Prof. Polak meent dat het autoverkeer veel sneller zal toenemen dan men thans voorspelt. Reeds in 1980 zal de wereld er in zijn algemeen heid heel anders uitzien dan nu. Er zullen zich zogenaam de supersteden ontwikkelen (met 50 miljoen inwoners en meer), waarbij de binnen steden zullen zijn afgesloten voor alle autoverkeer. Dc/.e remmende factor voor het particuliere autoverkeer kan volgen» prof. Polak worden opgevangen door het zoge naamde witte autoplan, auto's voor iedereen die voor de volle 100 proeent zijn geprogram- Prof. Polak voorspelt dat ook het verticaal stijgen en landen van helikopters door de auto's zal worden overgenomen. Het toekomstige verkeer op auto snelwegen zal volkomen ge automatiseerd zijn en toepus- sing van luchtkussenvoertui gen heeft volgens hem grote mogelijkheden. Hoewel prof. Polak toegaf onmogelijk in het koffiedik van de toekomst te kunnen kijken, gelooft hij dat de ben zine als brandstof voor de auto's zijn langste tijd heeft gehad. Naar zijn oordeel zal de autb van de toekomst rijden op zogenaamde atoompillen. Een grote rol zal volgens de professor ook het glas blijven spelen, zowel bij de construc tie van auto's als bij de bouw van steden. Prof. Poluk gelooft tenslotte dat 111 de toekomst de auto bedrijven in Nederland het met minder dHn 30.000 vak mensen zullen kunnen stellen, wanneer eenmaal de automa tisering In alle autobedrijven volledig zal zijn doorgevoerd. e parlementaire redactie DEN HAAG Overleg tussen staats secretaris Grapperhaus van Financiën en zijn Duitse ambtgenoot heeft tot re sultaat gehad, dat de uren van open stelling voor het handelsverkeer van een aantal grensovergangen ingaande 15 juni a.s. aanmerkelijk wordt verruimd. Langere openstelling van die overgan gen is bepleit op grond van de vervoer- beperkende Duitse maatregelen. De grensposten zijn: Nieuwe Schans-Bun- derneuland (622 u en hele etmaal voor het T.I.R.-vervoer). Glanerbrug-Glaner- brücke (van 6—22 uur voor het handels verkeer in het algemeen en van 024 uur voor het T.I.R.-vervoer), Bergh- autoweg-Elten-Autobahn (gehele etmaal voor alle verkeer), Beek-Ubbergen-Wij- ler (vin 7—24 uur, voor T.I.R.-vervoer wordt etmaalopenstelling gehandhaafd), Maalbroek-Elmpt (622 uur) UTRECHT (ANP) Er is opnieuw een conflict ontstaan tussen het ge meenschappelijk overleg van ziekenfondsorgahisaties en de landelijke huisartsenvereniging. Oorzaak ervan is het verschil van mening over de vraag, of „pilconsulten" wel of niet afzonderlijk kunnen worden gedecla reerd door de huisartsen. Omdat deze kwestie nog steeds niet tot een op lossing is gekomen, heeft de ziekenfondsraad het honorariumcontract voor 1968 niet in behandeling genomen. DEN HAAG (ANP) De door velen zozeer gevreesde ernstige appelcrisis waarbij het produktschap voor groenten en fruit ingeleverde appelen ook van de beste kwaliteiten aan de consumptie zou hebben moeten onttrekken is van de baan. Vrijdag, de laatste dag van de maand, loopl de EEG-interventierege- ling voor appelen af. Van 1 juni af gaat de eigen regeling van het centraal bu reau weer draaien. Da Invoer van appe len heeft sinds half maart 12 miljoen kilo bedragen. Dit heeft ertoe geleid, dat de zieken fondsen hebben besloten, de voor 1968 overeepgemkomen bedragen niet langer volledig uit te betalen. De LHV is daar buitengewoon verontwaardigd over. Ze vindt een dergelijke eenzijdige beslissing volstrekt onaanvaardbaar. De zieken fondsraad is tot de conclusie gekomen, dat pilconsulten onder 't normale abon nementshonorarium vallen. Alleen de vertegenwoordigers van de specialisten en de huisartsen keerden zich tegen de ze opvatting. De LHV stelt, dat het abonnementshonorarium op gemiddeld (ADVERTENTIE) Een nieuwe lente en een nieuwe haring. En boter op uw knapperige toast. Chef cToeuvre als hors d oeuvre: savoureer die pure smaak van zeebanket plus heuse boter. ongeveer vijf verrichtingen per Jaar per ziekenfondsverzekerde is gebaseerd en dat dit gemiddelde aanzienlijk kan wor den verhoogd door dc pilconsulten: een vrouw, die de pil gebiulkt moet twee maal per jaar uitvoerig worden onder zocht. Bovendien ziet de LHV het ge bruik van de pil niet als een .risico" in de zin van de ziekenfondsverzekering De ziekenfondsen hebben de artsen over het eerste kwartaal van dit Jaar het voor 1968 overeengekomen abonne mentshonorarium betaald. Maar nu de ziekenfondsraad het contract voor 1968 niet in behandeling wil nemen zolang de pilkwestie niet ls opgelost, menen zij, dat er geen overeenkomst voor 1968 be staat. Ze hebben daarom meegedeeld, dat ze het bedrag zullen veringen. De LHV zal zich nog beraden over de maatregelen, die zij nu moet nemen. Dokter C. Z. Salome, een van de be stuursleden, acht het niet onmogelijk, dat men het op een gerechtelijk* uit spraak zal laten aankomen. Van onze verslaggevers) EINDHOVEN Het overgrote deel van do leerlingen van de „Alcademie voor Industriële Vormgeving" in Eind hoven is in staking gegaan. De jongelui zijn ontevreden over de mate waarin zij Inspraak kunnen hebben in het beleid van do directie. Indertijd is door de directie een „academleraad" ingesteld, met de bedoeling zowel lera ren als leerlingen meer mogelijkheden te geven voor inspraak en advies voor de verdere ontwikkeling van dc school. Hieruit vloeide de vorming van commis sies voort, die zich met de diverse on- derdelen van de problematiek bezig zou- j den houden De leerlingen maakten er bezwaar tegen dat ze geen inspraak I kregen in de commissies voor metho- dirk en programmering. Ze gedragen zich zeer rustig en gedisciplineerd, zo verklaarde ons adjunct-directeur J. Vos (Van onze parlementaire redactiet DEN HAAG Aan hel slot van liet debat over lonen en werkgelegenheid in i de Tweede Kamer was de scheiding der geesten gistermiddag duidelijk. De rege- ringspartijen hadden voldoende toezeg- gingen van het kabinet gekregen dal al les zal worden gedaan om de Nederland se economie gezond te maken en de werkloosheid krachtig zal worden bestre den, maar van de socialisten, de paci fisten, de communisten, radicalen en democraten kreeg het kabinetsbeleid een grote onvoldoende. De socialistische oppositieleider Den Uyl was in zijn aanval op het kabinet goed op dreef, maar toen hij uitspraken van de Kamer vroeg over meer maat- legelen ter bestrijding van de heid .stemde de meerderheid van de ka mer tegen omdat zij vertrouwen in de koers van het kabinet had. Al leen de KVP'er en NKV'er Weyter* viel bij de regeringspartijen uit de boot. Hij stemde voor. De motie om 350 mil joen gulden meer beschikbaar te stellen voor de bestrijding van de werkloosheid werd met 86 tegen 48 stemmen verwor pen. Voor stemden PvdA D'66, Radica len, PSP. CPN en Weyters. De motie waann gevraagd werd om: een beter inzicht in de bestrijding van de werkloos heid, voorstellen tot opvoering van de investeringen in de probleemgebieden, 'n programma voor her- en omscholing en een raad voor de werkgelegenheid kreeg alleen de steun van PvdA, D' 66, PSP, Radicalen en Weyters. In antwoord op «en vraag van de De mocraat Nypels zei minister-president De .long dat 't kabinet met de regerings partijen voor het Kamerdebat geen af spraken had gemaakt. Het besluit van het kabinet om de loonbeslissing te ver anderen In „overweging" was pas dins dagavond genomen nadat de hele Ka mer deze loonbeslissing had afgewezen. De kwalificaties van Den Uyl vond de Minister Roolvink en drs. Den Uyl bak keleiden wat over de werkloosheidscij fers en verklaarden achtereenvolgens dat ze bezwaren hadden tegen eikaars discussiemethoden. De minister zei er wel begrip voor te hebben dat een ver soberingsprogram niet alleen op de schouders van de loontrekkers moet neerkomen. De minister vertrouwde, dat de maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid een goed effect zullen ;?j hebben. Zo nodig zullen in de loop van '69 nieuwe gelden voor aanvullende wei - ken worden uitgetrokken. Minister Rool vink zei er wel begrip voor te hebben dat een versoberlngspi ogram niet alleen op de schouders van de loontrekkenden mag neerkomen maar hij wilde bij voor baat niet uitsluiten dat de hoofdoorzaak voor het uit de pas lopen van de econo mie bij de loonnontwlkkellng zou kunnen liggen. De bestaande inkomensverhou dingen zei Roolvink, zijn niet julaL Er kan best wat worden rechtgetrokken. De suggestie van mr. Croonenburgh (BP) om pendel door de lucht mogelijk te ma ken zal worden bekeken, de minister hoopte dat volgende maand een tusaen- advics van de Sociaal Economische Raad komt over de instelling van een raad voor de werkgelegenheid.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5