SteftzidéeSotiflcmt in dit gebied gaan de spaarbanken samenwerken om u nóg meer service te geven! hier is het eerste resultaat AGINA 2 DE TiETDSE COURANT DONDERDAG 30 MEI 1968 ADVERTENTIE), A.R. hapt niet in de radicale kaas T)E kop in een van onze landelijke bla- den „Bogaers loopt een blauwtje" plaats de Politieke Partij Radicalen met betrekking tot de anti-revolutionairen in de schoenen van 'n afgewezen minnaar. Helemaal juist is die kenschets niet. We vragen ons bijvoorbeeld af. in hoe verre drs. Bogaers en drs. Aarden za terdag op het partijconvent van de A.R. zelf geloofden in warme genegenheid bij de anti's terzake van de progressieve concentratie die zo langzamerhand het voornaamste doel van de Politieke Par tij Radicalen is. Ten tweede heeft het A.R.-convent geen beslissend „neen" gesproken. De anti-revolutionairen zijn best bereid om nog eens met drs. Bogaers en drs. Aar den een avondje uit te gaan. Alleen de radicalen mogen hieruit beslist niet af leiden, dat zo iets op een vaste verke ring zal uitdraaien. In tegendeel: de an ti's hebben laten blijken dat ze hetzelf de voorrecht willen toekennen aan de K.V.P. en de C.H.U. Het gesprek in de „groep van acht tien" wordt door de anti-revolutionairen voortgezet. Weliswaar vrijblijvend en met de voorlopige conclusie dat de stuk ken die nu op tafel liggen wel perspec tief bieden, maar nog te weinig concreet zijn. Ook de K.V.P. heeft op 't A.R.-con- vent een paar vegen uit de pan gekre gen, maar wie bij de beeldspraak dat drs. Bogaers een blauwtje heeft gelopen, wil blijven, behoeft bij de K.V.P. niet verder te gaan dan de conclusie dat het volgens het A.R.-convent te vroeg is om al over een trouwbelofte te gaan praten en dat men aan een geforceerd huwe lijk niet denken wil. MAAR ons gevoel zijn de verwachtin- gen in het kamp der christen-radica len met betrekking tot de liefde van de A.R.P. voor de Partij Radicalen van meet af aan een beetje overdreven ge weest. Naarmate in de groep-Aarden meer gesproken werd over een progres sieve concentratie en minder over uitstrevende christelijke politiek, zijn zulke verwachtingen meer en meer v barig geworden. Er zijn enkele anti-revolutionairen die mentaal bereid zijn om het voorbeeld van drs. Aarden c.s. te volgen; maar anderen hebben, na uit beschrijvingen te hebben begrepen hoe de kaas van de Politieke Partij Radicalen smaakt, be sloten toch maar nigt in die kaas te bij ten. Ze willen alle kansen geven aan een nauwe samenwerking, concreet en op basis van een vooruitstrevend program, met de KVP en de protestants-christelij ke zusterpartij. Hoever die samenwerking zou kunnen gaan en in hoeverre er sprake moet zijn van een open of gesloten gemeenschap, is dan verded in de A.R.-kring 'n omstre den kwestie. Er zijn anti-xevolutionai- ren die zeker geen bezwaar zouden ma ken tegen 'n fusie met KVP en CHU; anderen willen dit beslist niet en geven er de voorkeur aan zich zo „open" als mogelijk is op te stellen. Maar concreet is zaterdag in elk ge val uitgesproken, dat het soort van con centratie als de Politieke Partij Radi calen op dit moment nastreeft niet de bewondering van de anti-revolutionai ren heeft en dat men in de A.R. zelfs het ontstaan van de Politieke Partij Radicalen betreurt. ALLEEN een fiasco bij het verdere contact met de andere christen-demo craten, zal in de verhouding van de A.R. tot de radicalen een drastische veran dering te weeg kunnen brengen. In zo verre is er voor drs. Bogaers c.s. de uitslag van het anti-revolutionaire par tijconvent. Feit blijft dat van de drie christen-de mocratische partijen de A.R. praktisch nog het dichtst bij de P.P.R. staat. Maar de afstand waarom het gaat, is nog een heel behoorlijke. Temeer, nu blijkt dat over partijvorming de A.R.-leiders juist principieel anders denken dan bijvoor beeld drs. Aarden c.s. Zwakke plek in dekking der vakcentrales IN het over het algemeen knappe spel, dat de heer Kloos en andere kopstukken van de vakbeweging de laatste weken gespeeld hebben, zat ons gevoel één minder goed onderdeel. De vakcentrales hebben de loonnota kunnen wraken op sociaal, economisch en „reglementair" zwakke onderdelen. Maar in de dekking waarmee de vakbeweging zich de loonnota van het HJf heeft weten te houden, zit ook een zwakke plek: 't bezwaar tegen 'n spoedig gesprek ln de Sociaal-Economische Raad over de loonmogeiykheden 1969. Op 't eerste gezicht zijn ook hiervoor redelijke argumenten aan te voeren: de S.E.R. beschikt zelf nog niet over de nodige cijfers om te kunnen vaststellen wat nationaal-economisch volgend jaar wél en niet mogelijk is; het kabinet moet eerst in zijn miljoenennota troonrede duidelijk maken wat de plannen voor volgend jaar zijn; het hele Investeringsbeleid is op dit moment erg onduidelijk en dat terwijl juist dit van grote invloed kan zijn op werkgelegenheid en lonen. Wat de heer Kloos c.s. niet harop zegt, maar wel vermoedt, is dat de grootste gesprekspartner in de S.E.R., de groep van ondernemersafgevaardigden, op dit moment dichter bij de econo mische inzichten van het kabinet- De Jong staan dan de vakbeweging lief is. Ook de werkgevers hebben bezwaar gemaakt tegen de loonnota van Roolvink en Witteveen, maar juist de laatste dagen is gebleken, dat die bezwaren meer de tactiek van de regering dan haar economische bezorgdheid golden. De vakbeweging weet dat de thans be schikbare cijfers van zijn standpunt niet zo gunstig zijn en ze heeft er derhalve behoefte aan om op andere, mogelijk betre cijfers te wachten. Maar waarom dringt de vakbeweging dan toch niet om andere, zeer respec tabele redenen aan op voortvarend werk in de S.E.R. Dat toporgaan van het bedrijfsleven kan uiteindelijk be schikken over dezelfde cijfers waaruit op dit moment reeds het kabinet de materiële basis van het in 1969 te voeren be<leid moet construeren. De S.E.R. is tevens by uitstek geschikt om nu terwijl er nog tyd voor is een zowel principiële als praktische dis cussie te houden over de vraag, hoe de nationale welvaart op een voor kleine lnkomentrekers betere manier verdeeld kan worden, zonder dat dit conjuncturele risioo's met zich brengt en de werkgelegenheid kunnen bedreigen. In het recente Kamerdebat zyn hier omtrent vooral van K.V.P.- en anti revolutionaire zyde nuttige suggesties zowel by de S.E.R. als het bedrijfs leven in het algemeen al verschillende malen op onderdelen ln discussie ge weest. Met een „full dress"-debat over de vraag of bij loononderhandelingen in 1969 het accent niet sterk op pensioen verbetering, spaarloon en investerings deelname moet en kén worden geleld, behoeft de S.E.R. niet t°t ok tober te wachten. En de heer Kloos maakt zich er een beetje al te gemakkeiyk vanaf wanneer zoals hij dinsdagavond voor de tele visie deed tegenover deze mogelijk heid alleen mhar gesteld wordt, dat elke werkgever en elke bedrijfstak nu al gelegenheid heeft om binnen het kader van de vrijere loonpolitiek met werk nemers over zulke zaken te gaan In theorie is dit standpunt juist; in de praktyk komt het neer op ver stoppertje spelen. En helaas moeten we constateren, dat de houding van menig ondernemer tegenover een gesprek over zaken als investeringsloon, mede zeggenschap en dergeiyke de vakbonden uitstekend excuus verschaft om net te doen alsof ze de zwakke plek in hun eigen standpuntbepaling niet zien. Ex-priesters en hun terugkeer in het ambt verheugend, dat blijkens een komst van de Limburgse UET is verheugend, dat blijkens ••gehouden onderzoek de helft uitgetreden priesters bereid zou een functie of nevenfunctie in kerkelijk verband te vervullen. Daaruit blijkt hun solidariteit met het kerkinstituut, on danks de moeilijkheden die ze hebben doorgemaakt. Jammer genoeg weten we niet precies, welke functie of neven functie hier door hen bedoeld wordt. La ten wij een ogenblik aannemen, dat het gaat om een voortzetting van het pries terlijk ambt in een of andere vorm. Dan moeten ze wel zijn teleurgesteld door de uitspraak die mgr. Moors j.l. zaterdag gedaan heeft op een bijeen- ADVERTENTIE i &+1 Pinksteren Feestelijke start van de Zomermaand. Volop bloemen. Laten we 't vieren. Met boeketten vol kleur. Want... met bloemen is 't altijd een beetje feest! komst van de Limburgse Pastorale Raad. Letterlijk zei hij: „Ik ben er van overtuigd en met mij het overgrote deel van het wereldepiscopaat, dat het aan priesters van de Westerse Kerk, die een maal gewijd zijn, niet zal worden toege staan, te huwen met behoud van hun priesterlijke functie. Evenmin als dit het geval is in de Oosterse Kerk". De bisschop sprak niet over de ontkoppe ling van priesterschap en celibaat als zodanig, zijn juist geciteerde woorden laten de mogelijkheid open, dat in de toekomst reeds gehuwde mannen tot het priesterschap worden geroepen en dan uiteraard ook als priester kunnen functioneren. Uitsluiten doet hij alleen de mogelijkheid, dat een priester, een maal gewijd, een huwelijk sluit en dan zijn ambt blijft vervullen. Het is misschien hard voor de vele ex-priesters, die graag in het ambt zou den terugkeren, maar wij menen dat bisschop Moors gelijk heeft. Het over grote deel van het wereldepiscopaat zal. zelfs wanneer het ruimte wil maken voor een gehuwd priesterschap, dit wil len reserveren voor mannen die bij hun wijding reeds gehuwd waren. Een der gelijke structuurwijziging zou de Rooms- Katholieke Kerk op één lijn brengen met de Kerken van de orthodoxie. Dat zij nog verder zou gaan en reeds ge wijde priesters 'n huwelijk zou toestaan met behoud van hun functie achten wij met mgr. Moors, vooralsnog onwaar schijnlijk. Pan-pianoconcours voor studenten AMSTERDAM (ANP) De eerste prijs op 't jaarlijkse Pan-Pianoconcours voor studenten, gisteren in Amsterdam gehouden, ls gewonnen door K. L. Leen- ders uit Amsterdam. Mejuffrouw Bac- Ackermann (Leiden) kreeg de tweede prijs. Derde werd W. J. T. Zabel (Am sterdam). De beide eerste winnaars, die een wisselbeker ontvingen, spelen vrij dag in het Concertgebouw in Amster dam op het concert waarmede het ge hele Pan-concours, waaraan studenten uit alle universiteitssteden deelnemen, wordt afgesloten. Steeds meer mensen laten hun sala ris via de spaarbank lopen. Gebeurt dit via een der spaarbanken in het Delta-gebied, dan kunt u nü bij meer dan 200 spaarbank-kantoren over uw salaris direct beschikken. Waar u ook in het Delta-gebied bent, werkt of woont. Hebt u bepaalde reke ningen te voldoen, dan kan dat via de spaarbank - zonder extra kosten. Het geld, dat u niet dadelijk nodig hebt, levert u nog rente ook! Een reden temeer om uw salaris via de spaarbank te laten lopen! 'n publicatie van de BONDSSPAARBANKEN, SAMENWERKEND IN HET DELTAGEBIED De Spaarbank te Rotterdam Spaarbank Anno 1820 Schiedam Spaarbank Vlaardingen Nutsspaarbank Maassluis Spaarbank te Dordrecht De Spaarbank te Gorinchem Nutsspaarbank Alblasserdam Spaarbank te Delft Nutsspaarbank te Tholen Vlissingsche Nutsspaarbank Nutsspaarbank te Middelburg Nutsspaarbank Middelharnis-Sömnielsdijk Nutsspaarbank Zierikzee Nutsspaarbank Gouda Leidse Spaarbank „Farce Majeure" krijgt broertje De t.v. krijgt er het nieuwe seizoen naast „Farce Majeur" van de NCRV een satirisch programma by. Op 17 september zendt de VPRO de eerste produktie in deze serie uit. Van de zijde van de VPRO deelde men mee, dat er wel over de samenstelling van een „satirische reeks" wordt ge dacht, maar dat de plannen echter in een zeer prematuur stadium verkeren. Enige tijd geleden ontkende de VPRO dat men bezig was met de voorberei dingen van satirische uitzendingen, maar dat men er slechts ernstig over nadacht. Dit vertelde men nu weer. Naar wij echter vernemen zijn de plannen in een zeer ver gevorderd stadium. De regie komt in handen van Huub de Vries; hij krijgt de medewer king van Ernst van Altena. RADIO PROGRAMMA HILVERSUM I (402 m) AVRO: 18.00 Nieuws. 18.16 Radiojournaal. 18.20 Uitzen ding van «Ie Partij van de Arb. Socialistisch ws. IKOR19.35 Kerk veraf en dichtbij. Mens en Bijbel: radiocatechese. NRU Reportage Interland-voetbalwedstrijd NEDERLAND I (STER- reclameuitzendingen om 18.55, 19.03, 19.56 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het koit VARA: 19.06 uur: De jonge onderzoekers, reportage NTS: 20.00 uur: Journaal VARA: 20.20 uur: Fender komt zijn jas halen, tv-spel 21.10 uur: Economische macht en economische machte loosheid. 22.25 uur: Nederland-Scnotland, voetbal (samenvatting) NTS: 22.40 uur: Tweede journaal NEDERLAND II (STER- reclameuitzendingcn om 18.55 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Van gewest tot gewest 19.25 uur: Mensen in de sport 19.45 uur: Openbaar Kunstbezit 20.00 uur: Journaal TROS: 20.20 uur: Marie Cécile over Marie Cécile, gesprek 20.50 uur: Tijl Uilenspiegels vro lijke streken, ballet 21.10 uur uur: Voyage to the bottom of the sea, tv-serie CVK/IKOR: 22.00 uur: Kenmerk-laat NTS: 22.30 uur: Tweede journaal Televisie morgen NEDERLAND I NTS/NOT: 10.45 uur: Naar het voortgezet onderwijs 11.10 uur: Het protest 11.35 uur: Walter and Co'irie De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. NRU: 20.05—22.05 uur: Nederland-Schotland, voetbalrepeorta ge AVRO: 22.55—23.55 uur: De kleine zaal, concert HILVERSUM II NCRV: 20.10—21.55 uur: Vooruit maar, testrit 23.00—23.55 uur: Studio 2300, magazine 'sdienst HILVERSUM I: 7.00. 8.00. 11.00. 13.00. 16.00. 18.00, 19.30, 22.30. 23.55 HILVERSUM II: 7.00. 7.30. 8.00. 8.30. 12.30. 18.30. 22.30. 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 De acteur Hans Tiemeijer speelt van avond (Ned. I. 20.20 uur) drie rollen in het toneelstuk „Fender komt zijn jas halen" (The bespoke overcoat) van Wolf Makovicz. Het stuk speelt zich af in de vooroorlogse jaren in Londen, waar het, evenals in Amsterdam des tijds, wemelde van Joodse ambachts lieden. rijke en minder rijke zakenlie den en zeer veel. vaak straatarme, ar- Fender is zo'n doodarme werknemer. Al sinds zijn jeugd werkt hij bij de textielhandelaar Ranting voor een hon gerloon. Fenders liefste wens is ooit bezitten, zoals zijn baas er duizenden ln het magazijn heeft hangen. Fender bestelt uiteindelijk 'n overjas bij zijn vriend Morry, de kleermaker. Dan wordt hij ontslagen en hij sterft van verdriet en uitputting. Kleermaker Morry ziet Fender in een droom terug een droom waarin de oude magazijnbe diende zich wreekt op zijn vroegere Hoewel het stuk van vrij recente da tum is, zal de kijker toch ervaren dat het gebeuren iets is uit een andere, voorbije tijd. Om die reden heeft de regisseur gezocht naar een vorm waar bij het stuk uit de werkelijkheid wordt gehaald en om die reden ook speelt Hans Tiemeijer alle drie dc rollen. De karakters van dc schlemielige Fender, van de harde zakelijke Ran ting en die an de menselijke wijze kleermaker Morry krijgen op die ma nier alle aandacht. Lichte muziek. 18.45 Sportkroniek. 18.52 Taai- wenken. 18.55 Lichte muziek. 19.00 Nieuws, ziek. 19.45 Politieke uitzendine.' 19.55 Lichte 2U.00 Openbaar I2.00-22.15 Nieuws wijding ^N RU: 9*00 opera's. AVRO: ting: ui» Uitzending i tuinbouw. Overheldsvoorllch- 45 Stereo: A. Radio Kameror- klassieke muziek. 17.40 Infor matie: achtergronden en commentaar. 17.56 HILVERSUM II (298 m) KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badine- ifoonmuzlek. (7.5 16.07 Cabaretliedjes. (Gr.). 16.: popshow 17 15 Steico: Luht ttisli I trio mei zangsoliste: jazzmuzlel AVRO: 1 KV 00 Nleu' t Nieuws. Tussen 16.00 en 17.00 Flitsen vat 1 Ronde van Italië. 16.03 Beursberichten. 116.09 Lichte muziek. 17.00 Nieuws, wee ticht en mededelingen. 17.15 Franse volk deren. 17.45 Lichte muziek.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2