Helft van ex-priesters wil graag kerkelijke functie bekleden ENQUETE ADVIESBUREAU WIJST UIT: SOFTENONBESCHULDIGING: NALATIGHEID EN OPZET Fantast lichtte drie priesters op kjTigS VRACHTVERVOER LIGT STIL Toeristen, niet naar Parijs Herwaardering pensioenen rijkspersoneel Studenten in actie tegen noodwetten Gevecht om volle prijs voor melk Belangstelling loopt al terug Voor sportieve i aktieve mensen Boete f 25.000,- voor Wnaarse autohandelaar DINSDAG 28 MEI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA T Prinses Irene brengt momenteel een bezoek aan Asturië. De foto toont haar met de echtgenote van een mijnwerker (links) tijdens een bezoek atin de Soton"-mijnwaar eens haar echtgenoot, prins Charles Hugoals mijnwerker werkte. (Van t redacteuren) i rvmi verslaggevers) PARIJS/DEN HAAG. Het vrachtvervoer over de weg naar Frankrijk ligt geheel stil, sinds gisteravond om 6 uur de ontvangers aan de Franse grenzen hun loketten sloten om het voorbeeld stakende douaniers te volgen. Alleen de grenspassage vooi nog moge- De handel met Frankrijk vooral die van aan bederf onderhevige goederen als vis, vlees en groente was al vrijwel geheel aangewezen op de transport over de weg, omdat de treinen al langer niet 100 km rond Parijs geen benzine dersorganisaties verwachten, UTRECHT Vorig jaar zijn 145 priesters, brieders en zusters uit ambt of klooster getreden. Van hen hebben 120 van te voren overleg gepleegd met het Centraal Adviesbureau voor Priesters en religieuzen te Utrecht. Het totaalaantal uitgetredenen is hiermee gekomen op 405. De directeur van het bureau, dr. N. J. M. Vendrik, verwacht, dat het aantal uittredingen zich nog enkele jaren op het huidige niveau zal handhaven en dan zal terugvallen, mede in verband met de daling van de roepingencijfers. In het afgelopen jaar hebben zich 244 personen voor advies tot het bureau gewend; de helft van hen kon worden geholpen zonder dat uittreding volgde. ongehuwd bleven hadden er 29 con crete trouwplannen. Hoewel 88 geën quêteerden zeiden op „weerstand" te zijn gestoten bij het zoeken naar een werk kring in het maatschappelijk leven, ge ven slechts zes ex-priesters uitdrukkelijk aan, dat zij geweigerd werden omwille van hun verleden. Ook bij de uitoefe ning van hun functie ondervonden de meesten geen moeiilijkheden. Udt verge lijkingen blijkt, dat de weerstand in Kerk en maatschappij tegen de uitge tredenen minder wordt. Ruim 60 procent van de uitgetredenen blij kit een opleiding nodig te hebben om de overgang naar een nieuwe functie te maken. Het Gewestelijk Arbeidsbureau speelt bij het vinden van een werk kring vaak een belangrijke rol. Maar ook oud-collega's en kerkelijke over heden reikten vaak -de helpende hand, alsmede relaties en familie. Een flink deel van de ex-priesters en religieuzen heeft een inkomen, dat niet overeen komt met hun opleiding en vroegere Rond de helft van de geënquêteerden beantwoordden de vraag of zij een func tie of nevenfunctie in kerkelijk verband zouden ambiëren, wanneer daartoe de mogelijkheid wordt geschapen, positief. Dit zal vooral hen verbazen, die nogal eens de neiging hebben een uitgetreden priester meteen als „afvallige" of als „maatschappelijk onvolwaardige" te be stempelen. Misschien kan daaruit de conclusie worden getrokken, dat bij deze groep niet geloofsmooilijkheden de hoofd rol hebben gespeeld, maar moeilijkheden op ander gebied. Op de vraag naar de oorzaak van uittreding gaven 13 het celibaat als enige reden, 29 als voor naamste reden en 58 als een der mo tieven. Velen vermeldden moeilijkheden met het geloof van de officiële Kerk van het ogenblik en met de vormen van kerkelijk of kloosterlijk leven. Ook we ten meerderen met de inhoud van hun functie geen raad. CELIBAAT NIET ENIG MOTIEF Het adviesbureau heeft onder 180 personen, die tussen 1958 en 1967 waren uitgetreden, een enquête ingesteld naar de motieven van hun uittreding en naar hun huidige situatie in de maatschappij. Daaruit is gebleken, dat onder de uit getredenen betrekkelijk weinig parochi ële zielzorgers zijn (47 van de 180) en veel leraren, jeugdzielzorgers, aalmoeze niers enz. Verder kwam aan het licht, dat sledhts weinigen een werkkring vin den in het bedrijfsleven, velen in de wetensdhap en 't onderwijs (51), maat schappelijk werk en welzijnszorg (39), bij bibliotheken of uitgeverijen (27) en in administratieve functies (21). Van de 180 geënquêteerden zijn er 124 getrouwd, de meesten binnen enkele jaren na hun uittreding. Van de 56 die rijden. Gistermorgen gingen dat deze toestand minstens t woensdag zal duren. ook de douaniers in staking, lijk. Maar de A.N.W'.B. raadt Doordat echter de ontvangers De Nederlandse consument automobilisten een tocht naar der invoerrechten nog op hun intussen merkt nog niet veel rankrijk sterk af wegens het posten waren, konden hier er [ebrek aan benzine. Volgens daar nog enige vrachtauto'! formaties van de vervoer- de grens passeren. Sinds gis- duren, zal dat ongetwijfeld moeilijk lersorganisatic E.V.O. is bin- teravond echter is d straal van 100 km van gelijk geworden. De Het gevoeligst voor de situa tie in Frankrijk is de auto branche. Peugeot-Nederland is voor wat betreft bepaalde modellen. al uitverkocht. Simca krijgt ook niets meer, maar heelt nog voorraad voor 2 weken. Renault en Citroen profiteren van het feit, dat zij auto's kunnen betrekken van buiten Frankrijk geves- de stakingen in Frank- tigde assemblagebedrijven (in rijk. Maar als deze voort- België. Het is echter reeds 10- het geval worden. Frankrijk hun ?r- heeft een aandeel van circa vullen. De leeftijd van de uitgetredenen was als volgt: 8 waren jonger dan 30 jaar, 96 tussen 30 en 40 jaar en 63 tussen 40 en 50 jaar. Hot adviesbureau wendt blijkens het jaarverslag pottingen aan om de laicisatieprocedure, die nodig is om een priester of religieus in de leken stand terug te brengen, te verbeteren en te versnellen. MINISTER BEERNINK OVER (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Minister Beernink wil lerwaardering van bepaalde functies liet verwerken in de reeds ingegane ■erheidspensioenen, noch voor de pen- aenen in het algemeen, noch voor degenen, die zo n intussen hergewaar- deerde functie hebben bekleed. Wel vaartsvastheid van de overheidspensioe- ïien houdt slechts in, dat elke salaris herziening van het rijkspersoneel, die ;en algemeen karakter draagt, zal door werken in de toegekende pensioenen. De minister heeft dit de Eerste Kamer in de schriftelijke voorbereiding voor de 'behandeling van zijn begroting laten weten, daarbij reagerend op een nota pater Stokman (KVP). BERLIJN (Reuter - A.P.). -- Honder den Westberlljnse studenten zijn gisteren de aula van de technische universiteit binnengedrongen en hebben een Britse archeoloog belet er een lezing te houden. De studenten wilden burgemeester iJSehütz van Berlijn spreken over de wet geving op de noodtoestand, die donder dag vermoedelijk door de Bondsdag in iderde zitting definitief zal worden goed gekeurd. De studenten zijn voor drie dagen in staking gegaan. Ook in andere Duitse steden, in Frankfort en München, in Boehum en Göttingen kwam het tot moeilijkheden. De protesten vinden cch- r geen weerklank bij de arbeiders. In München kwam het tot een vreemde happening, waarbij studenten een recon structie gaven van de mislukte coupe van Hitler in 1923. Gekleed in nazi achtige uniformen en onder geroep van Sieg Heil juichten de studenten hun „Führer" toe, die verklaarde de macht te hebben overgenomen en na donder dag de Notstandsgesetz met kracht te zullen toepassen. Nadat een geestelijke de „Führer" had verzekerd van de steun van de Kerk, werd de bijeenkomst be sloten met de oproep van de „Führer" aan zijn volgelingen: „Wilt u de totale noodtoestand?". Ook elders in Europa blijven de stu denten actief. In Brussel werden demon straties gehouden voor vernieuwing, in Zweden houden links gerichte studenten nog een studentenhuis bezet, terwijl in Milaan de Heilig Hart-universiteit door „Chinese" studenten wordt bezet ge houden. Voorthet Congrespaleis in Brussel is het gisteren roerig geweest. Boeren uit alle B.E.Q.-landen waren samen gestroomd om de binnen vergade rende ministers van Landbouw ervan te overtuigen, dat zij weinig gebaat zijn bij lagere zvivelprijzen. Het kwam soms tot een hardhandige ontmoeting met de politie. Later kregen de boeren gelegenheid hun klachten bij de onderhandelaars toe te lichten. In ijltempo vloog Friendship zieke naar Amsterdam ENSCHEDE (ANP) „Het is onge looflijk hoe de luchtmacht dit karwei heeft geklaard. In anderhalf uur tijd wa ren we met een ernstig zieke patient van Enschede in Amsterdam, waar een kunst Raadsman: „Er is een enorme fout gemaakt" ROTTERDAM, (A.N.P.). Drieëneen half jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest heeft de offleier van Justitie b(j de rechtbank te Rotterdam geëist (Van een onzer verslaggevers ALSDORF I)r. H. Gierlich, een der officieren van justitie bü het Landge richt Aken, is vanmorgen in het Conter- gan-Softenonproces te Alsdorf begonnen met de voorlezing van de aanklacht. De verdachten van de firma Grünenthal werden er van beschuldigd in meerdere gevallen door nalatigheid, en later opzet telijk. ernstig lichamelijk letsel te heb ben toegebracht aan volwassenen. Het betreft hier vele beschadigingen door Contergan-Softenon. Verder werd hen ten laste gelegd dat als gevolg van hun nalatigheid letsels werden veroor zaakt bij ongeboren kinderen. Deze let sels hadden in enkele gavllen na de ge boorte de dood van het misvormde kind tot gevolg. Tenslotte werden de verdachten be schuldigd van overtreding van de wet op de geneesmiddelen, omdat zij op bedrie- geJijke wijze een medicament als onscha delijk in de handel brachten, waarvan zij wisten dat het gevaarlijk was. In de tenlastelegging wees de officier op het feit, dat verschillende aangeklaag den van de schadelijke gevolgen van Contergan bij volwassenen op de hoogte waren, maar dat zij niets ondernamen om het middel uit de handel te nemen. Ook was hen minstens één geval van misvorming van een pasgeboren kind bekend. Op deze tweede zittingsdag bestond vor het proces van de zijde van de pers en publiek al minder belangstelling. De speciale toegangskaaren, die op de eerste dag zorgvuldig door de politie werden gecontroleerd, hoefden niet meer uit de portefeuille gehaald te worden. Parketwachters dragen de lijvige dossiers de gerechtszaal van Alsdorf binnen, waar het Boftenonproces drie dagen per week wordt gehouden. kenhuis Ziekenzorg in Enschede. Dr. Eggink was zaterddagmiddag ge- rapporterd over het laboratoriumonder zoek, dat voor een vrijdag door hem ge opereerde patiënt was verricht. Om half twee nam hij de beslissing, dat de zieke nog een kans op beterschap zou hebben als hij gebruik kon maken van een kunstnier. Dr. Eggink schakelde de Kon. Lucht macht in. Er moest een Friendship wor den ingezet, waarvan gedurende het weekeinde geen bemanning klaar staat. Voor uit de diverse plaatsen de beman ningsleden op de thuishaven van de Friendships, Ypenburg, waren verzameld duurde het even. Eenmaal op de basis Twente konde patiënt in anderhalf uur een Amsterdams ziekenhuis bereiken. Dr. Eggink was vol lof over de organisa tie van de vlucht en de grote spoed, waarmee de luchtmacht hem, en vooral zijn patiënt, ter wille was. Koers van Franse frank gedaald PARIJS (Reuter) In rechtstreeks verband met de loonconcessies, die de Franse regering maandag aan de sta kende arbeiders heeft gedaan, is de Franse frank in koers gedaald. On danks een verwachte maar explosieve vlucht uit defrank voorzagen bankiers niet dat de zaken speculatieve afmetin gen zouden aannemen en verwezen een maatregel als devaluatie vrijwel naar het rijk der fabelen. De bank van Frankrijk, die de beschikking heeft over reserves van ongeveer zes miljard dol lar, waarvan tachtig procent ln de vorm van goud, kan steuntransacties op de wisselmarkt uitvoeren en de koers van de frank handhaven ongeacht een ver mindering van de internationale vraag naar het betuulmiddcl. Z.-Flevoland nu ook bijna droog 5r i DEN HAAG (A.N.P.). Zuidelijk Flevoland, Nederlands jongste polder j met een oppervlakte van 43.000 ha, komt in een nieuwe faze van ontwikkeling. Naar verwacht mag worden, zal binnen enige dagen een waterstand worden be reikt, waarbij de polder als drooggeval len kan worden beschouwd. door een samenweefsel van verdichtsels drie Nederlandse geestelijken en een barbezoekers in Rotterdam zou hebben bewogen tot afgifte van geldbedragen tot een totaal van zeker 80.000 gulden. Verdachte gaf slechts één geval toe. Het betrof een 26-jarige Rotterdammer, die hem in een bar 500 gulden had gegeven, opdat hij samen met verdachte, die zich als jonkheer uitgaf, naar zijn pluntage in Brazilië zou gaan om daar geld vrij te maken. Verdachte gaf toe dat hij niet over een plantage of eigendom ln Bra zilië beschikt. In de drie andere ten laste gelegde gevallen hield hij vol, dat er van op lichting geen sprake was. De 57-jarige N. Tromp, r.-k. geestelijke in Alkmaar, vertelde hoe hij door het optreden van verdachte 30.000 gulden armer was ge worden. Verdachte was, optredend onder de naam Joan de Ruiter, op de pastorie gekomen, omdat hij in geestelijke moei- j lijkheden zat en ook verder in 'n moei- j lijk parket verkeerde. Hij zou deel uit maken van een bende opiumhandelaren, opererend onder de naam „De Zwaluw", maar zou beseffen dat hij aan de ver keerde kant zat. „Hij wilde uit de klau wen van deze mensen en daarna in dienst van de B.V.D. treden", aldus getuige Tromp. Verdachte had hem ver- I zekerd, dat hij in het buitenland over forse tegoeden beschikte. Niet aanwezig was een in België wo nende Nederlandse priester van de orde der Augustijnen. Deze priester raakte circa 40.000 gulden lichter. Deze bena deelde, die door de gebeurtenissen gees telijk bijzonder overstuur is geraakt, was zelfs per vliegtuig naar Zürich gegaan om de verdachte 50.000 Belgische francs te brengen. In Zürich aangekomen kreeg hij te horen dat er een bedrag van 100.000 Belgische francs nodig was. Hij leende van een bevriende architect een bedrag omdat zijn eigen middelen in middels waren uitgeput en hij trok zelfs ••en wissel op een bank, die niet gedekt I was. Als onderpand kreeg hij de „sleutel van de Zwitserse banksafc". Een andere Nederlandse geestelijke in het buitenland, die als missionaris Lp de Evangelische Kirche in de omge-ing van Salzburg werkte, maar thans theo logie studeert in Utrecht, kwam er, al thans financieel, boter van af. Hij raakte circa 1000 gulden kwijl Een verrassing was de onthulling van deze getuige, dat hij inmiddels zijn geld had teruggekregen. In een discussie tus sen president en de raadsman, mr. J. W. d'Hane bleek, dut verdachte hem tijdens zijn bewaring in Rotterdam met instem ming van de rechtercommissaris een bedrag van 5900 gulden ln depot had gegeven. Niet alleen de student, maar ook een andere benadeelde, de café bezoeker ln Rotterdam, die 500 gulden lichter was geworden, had inmiddels zijn geld teruggekregen. „Is er nog meer geld, is er een tegoed in Zwitserland?", zo vroeg de rechtbank president mr. Jolles. Het antwoord was „ju". De president tegen benadeelde Tromp: „Ik raad u aan beslag te laten De raadsman, mf. d'Hane. sprak er zijn grote verbazing over uit, dat zijn cliënt twaalf jaar in diverse psychia trische inrichtingen en asiels van de overheid was geweest en ter beschikking gesteld van de regering. Men heeft on gelooflijk met hem gesjouwd en kenne lijk met hem geen raad geweten. Nu, zestien maanden later, staat in het psy chiatrisch rapport, dat hij volledig toe rekeningsvatbaar is en voldoende zelf inzicht heeft. Dit moet een gruwelijke vergissing zijn". Over d<- andere zaken, de benadeling van de drie geestelijken, zei de raads man: „Dit speelt zich af in regionon, waar wij niet in kunnen komen" en „Dit is een zaak waar altijd open vragen zul len blijven". De rechtbank-president betrapte in de slotfazc de verdachte nog op enkele tegenstrijdigheden In zijn verklaringen aan de diverse benadeelden. Verdachte bleef ontkennen dut hij de geestelijken had opgelicht. (ADVERTENTIE) Ontslag. De N.V. Tabaksindustrie v/h Gebroeders Philips heeft besloten een aantal afdelingen van zijn bedrijf ln Veldhoven over te brengen naar zijn vestiging te Geel in België. In verband hiermee is aan 113 arbeidskrachten ont slag aangezegd. Massamoord in Port Harcourt? LAGOS (AFP) De federale rege ring van Nigeria heeft een onderzoek gelast naar de juistheid van berichten dat meer dan vierhonderd gewonde Bia- fraanse soldaten, die in twee ziekenhui zen in Port Harcourt lagen, door fede rale troepen zijn vermoord toen de stad tien dagen geleden werd ingenomen. Over deze kwestie Is echter geen offi ciële verklaring afgelegd. Een bataljon dat aan het bezetten van Port Harcourt had meegewerkt, zou zijn opgeheven, de manschappen zouden over andere eenheden van de federale derde divisie zijn verdeeld. Dit bataljon zou de moorden hebben gepleegd tegen de orders van hun divisiecommandant in. De rechtbank in Den Haag heeft van morgen een 50-jarige auto-importeur en handelaar uit Wassenaar veroordeeld tot een boete van 25.000. HU had terecht gestaan omdat hU een formulier voor de vennootschapbelasting over twee boekjaren niet goed had ingevuld. Daar door zou hU te weinig belasting kunnen hebben betaald. De officier van justitie had twaalf dagen geleden tegen hem een gevangenis straf van twee maanden met aftrek van voorarrest gevorderd, waarvan een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, alsmede een onvoorwaarde lijk-IVU 18.000. Op 18 april had de zaak tegen de nutohandelaur reeds gediend voor de rechtbank. Een schor sing van de behandeling volgde toen de officier van justitie mr. dr. H. van 't Veer wijzigingen en aanvullingen ln de dag vaarding aanbracht, die dc rechtbank na raadkamer accepteerde, maar waarmee de raadsman van de autohandelaar, mr. A. J. M. van Dal. niet akkoord kon gaan. Mr. Van Dul maakte bezwaren tegen de aanvullingen en de wijzigingen. Hij bepleitte op diverse gronden ove rigens vrijspraak. Dodelijk ongeval op rijksweg 26 De 21-jarige Haagse serveerster, mej. M. M. C. Tielemans, is vannacht ln het Academisch Ziekenhuis ln Utrecht over leden aan de verwondingen die zij gis teren opliep toen de auto, waarin zij meereed, slipte en In een bermsloot terecht kwam. Het ongeluk gebeurde omstreeks half vijf op rijksweg 26 (UtrechtDen Bosch) ter hoogte van Jutphans. Door nog onbekende oorzaak kwam de auto in een slip terecht. De bestuurder van de wagen, de 27-jarige E. van Mil uit Den Haag. is met hoofd wonden In het Academisch Ziekenhuis opgenomen. Een passerende automobilist heeft kort na het ongeluk dc belde inzit tenden van de verongelukte auto uit het water gehaald.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7