De kampioen werd uitgefloten BETER HOCKEY IMPONEERDE NIET XERXES/DHC HULT ZICH IN RAADSELEN HOEKSTRA IN KANO VOOR WERELDKAMPIOEN GELUKKIG KWAM ER STRAFSCHOP VOOR AJAX Dames sterk Vlaggen aan gevels, mensen uit ramen Kleine zege op Britten SPORTBIJLAGE DE LEIDSE COURANT MAANDAG 27 MEI 1988 (Van ome sportredactie) AMSTERDAM Op de duur moest zelfs de meest verstokte Amsterdamse fan het merken. Er was maar één ploeg die recht had op de overwinning: ADO. Het met zo veel aplomb steeds als sterrenteam betitelde Ajax was na de rust ineengeschrompeld tot een zeer middelmatig ploegje, dat tegen een in de laagste ver snelling over het veld wandelend ADO niet meer had in te brengen. Elke mislukte actie van wonderboy Johan Cruyff tegen Weimar een figurant elke spontaan door Piet Keizer opgezette rush, die even spontaan werd geremd door Van den Burch, elke zo veelste mislukte poging tot een slalom van Sjaak Swart werd met gefluit beantwoord. ADO worstelde met het antwoord op de vraag: hoe verliezen wij in hemelsnaam. Zo gemakkelijk liep de Haagse ploeg door tot de kalklijn van het doelgebied, dat men zich met angst in het hart realiseerde, dat er „voor het fatsoen" wel eens een schot moest komen. Maar als daaruit nu eens een doelpunt zou voortkomen Zo opgelegd moest ADO de zaak versieren, dat Ajax compleet voor aap stond. Dit kon niet meer verborgen worden. Ajax speelde zo slecht, dat het alleen met de welwillende medewerking van ADO kampioen kon worden. Dat was tóch wel gebeurd bleek naderhand omdat Feije- noord van PSV verloor, maar die 10 was met de rust toch geen solide basis. De opdracht van de KNVB werd tot een giller van het zuiverste water: alle wedstrijden moeten om half drie beginnen om de sportiviteit te waarborgen. Welk een wonderlijke kronkel van de bestuurders van Neerlands grootste sportbond. Dacht men heus, dat alle telefoonlijnen eensklaps onklaar gemaakt zouden worden In zijn zenuwen vergiste de speaker in Amsterdam zich nog en liet hij tegen het eind eerst Feijenoord winnen, om die fout in een eens klaps doodstil „geslagen" stadion wat heet stadion ijlings te herstellen. Even later stroomden brooddronken jongelieden, die nog niet tot de jaren des verstands zijn gekomen, het veld op toen scheidsrechter Van Ravens voor het zoveelste buitenspelgeval van Cruyff floot. Zij dachten, dat het al was afgelopen. Piet Keizer sloeg drie aanhangers tegen de vlakte, Daniclsson vocht voor zijn leven (en zijn shirt). Het kostte de grootste moeite om de grasvlakte weer vrij te maken. Wat wil men als de eerste club des lands zulk een ondermaats stadion bespeelt, waar eenieder vrijelijk op het speelveld kan komen. De Amsterdamse burgemeester moet met pijn in het hart hebben geconstateerd, dat zijn met indruk wekkende helmen getooide agenten ook niets konden uitrichten, evenmin als de suppoosten, die er maar met de armen in de zij bij gingen staan. Behalve de jongelui, tuk op zwaaien met vlaggen en op spelersshirts, was niemand echt blij. Het had er te duimendik bovenop gelegen. Johan Cruyf probeert het maar eens, maar ook ditmaal zal hij geen kans krijgen. Kees Weimar verspert hem op de grond de weg, zoals hij dat zovele malen deed. De assistentie (op de fotovan Jochems en Mansveld had hij in de meeste gevallen in liet geheel niet nodig. 4.06.8; 3. Hoekstra 4.09.0; 4. Geurts (Beatrix, Eindhoven) 4.11.5; 5. Bartik (TsJ.-Sl.) 4.12.8. k 2 - 500 m: i. Tlmar-Glczy_(Hong.) 1.46.2; 2. Lagerwey-V 2. Grogi (Hong.) Masa-Bartlk (Tsj.-Sl.) 1.50.5 ZAANDAM Paul Hoekstra heeft gis teren tijdens de Zaanregatta op de Voor- zaan te Zaandam de Hongaarse wereld kampioen Szollosi op de k 1 - 500 meter verslagen. Hoekstra won onbedreigd en had een ruime voorsprong op de Hongaar Urogi. die Szollosi zelfs naar de derde plaats verwees. Od de k 1 - 1000 meter nam Szollosi revanche. Hij werd duidelijk eerste voor Urogi en Hoekstra. Szollosi eindigde zaterdag op de k 1 - 10.000 me ter ook op de eerste plaats. De Hongaren Timar en Giczy behaal den zowel op de k 2 - 500 meter, dek 2 - 1000 meter als de k 2 - 10.000 meter de overwinning. Lagerwey eh Wittenberg be- bereikten op de k 2 - 500 meter een ver dienstelijke tweede plaats. Eenzelfde re sultaat was voor Geurts en Hoekstra op de k 2 - 1000 meter weggelegd. De bondsploeg, bestaande uit Geurts, Wittenberg, Muusse en Lagerwey, was op de k 4 - 1000 meter te sterk voor de teoms van TSjecho-Slowakije en Groot-Brit- tanhië. Bij de dames imponeerde Mleke Jaapies met haar overwinningen op de k 1 - 500 meter en de k '1 - 2000 meter Met haar clubgenote Thea Bergers-Duif» werd zij ook eerste op de k 2 - 500 meter Hong.) 2.k Geurts-Ho Rad- (Tsj.-Sl.) 3.47. ir-Glczy (Hong.) 3.45.6 losl (Hong.) 2.01.3: 4. Soucek (Tsj.-Sl.) 2.01.4; 5. Wilson (G-B.) 2.04.8. k 1 - 1000 m: 1. Szollosi 4.04.8; 2. TJrogt 4. -t Joneke-Mones (Belg.) ds-OIlver (G.-B.) 3.52.0. 4 - 1000 m: 1. Geurts, Wittenberg, Muus- Lagerwey (bondsploeg) 3.17.6: 2. Oliver. Mieke Jaapies (Geuzt :n. Zaandam) 10.21.4: Frldrlchovn-Sourkoi DELFT. Het is als een variant op een oud kinderspelletje: „Xerxes/DHC blijft niet Xerxes/DHC blüft wel". Gisteren heeft het spelletje een vervolg gekregen, doordat de supportersvereniging annex Aetic-comltc van de Stichting gehuld in geheimzinnigheid na afloop van de veldslag aan de Brasserskade een belangrijke mededeling voorhanden bleek te hebben. Die mededeling ging echter in het strijd gewoel ten onder en toen bij de voorzitter van de supportersclub werd geïnfor meerd wat die mededeling dan wel was. bleek hij aan banden te zijn gelegd door het huidige bestuur van de stichting. Andere leden van het actiecomité waren eveneens in hun uitlatingen beperkt maar zij waren wel bereid een tipje van die sluier van geheimzinnigheid op te lichten. „De Stichting zal blijven bestaan, zij het in een andere vorm. Het huidige bestuur zal worden vervangen, met uit zondering van de heer P. Hoogenboom, die aanblijft tot hij zijn geld terug heeft. In welke vorm wij het nieuwe seizoen ingaan, is niet bekend". Hoe Xerxes/ DHC aan nieuw kapitaal is gekomen, is het actiecomité evenmin bekend. Men weet niets van een miljoen gulden die de Amsterdammer Maup Caransa in de Stichting zou hebben gestoken. Met welke spelers Xerxes/DHC verder gaat. behoort ook al tot het rijk der raadselen. Wim van Hanegem en Eddy Treytel zijn in ieder geval al voor de Stichting verloren. Zij hebben reeds een contract getekend met Feijenoord. Hans Dorjee voelt er veel voor om naar Hol land Sport te gaan en ook Radovic, Van der Heide en Kronshorst zijn in onder handeling met andere verenigingen. Het had allemaal zo aardig kunnen zijn. En dan mag men ook nog zeggen dat er zakelijke belangen op het spel stonden. Dat was zo. Ajax kampioen, tegen ADO in de bekerfinale en dus alle twee wat. Voor ADO was het al heel een voudig: de ploeg mocht verliezen en hoefde geen doelpunten te maken. Maar zie wat gebeurde. De enigszins verfom faaide Amsterdamse formatie zonder Muller wegens zeer droeve huiselijke omstandigheden, zonder de geblesseerde Suurbier en zonder Nuningu was nauwelijks onder daverend gejuich op het veld verschenen of de kampioens stemming was er al. Strijdliederen weer klonken, vlaggen, werden gezwaaid, vuur werk afgestoken. Na de toss repten zich twaalf fotografen achter liet doel van ADO. Twee nestelden zich achter de kool van Bals. Zij schoten de plaat van de week want na precies 2 Va minuut legde Houwaart (in plaats van Schoenmaker) de bal precies op het hoofd van Aarts. Bals dacht kennelijk dat Aarts er wel onderdoor zou springen. Dat deed de stoute Aarts niet. Hij kopte en Bals stak geen hand uit. Hij begreep er geen bal meer van maar ADO leidde met 10. Toen al moet er in de Haagse ploeg schrik zijn gevaren, die een minuut later gelukkig weid gereduceerd. Swart kreeg bulten „het gebied" een vrije trap te ne men, kanjerde tegen de paal en Daniels- son ving de bal bekwaam op. Geen hou den aan (1—1). Met Sjakie huilen Het was de enige opvallende actie van Swart, die zich in deze wedstrijd kon kronen tot koning van de gemiste kan sen. Danielsson verloor gaandeweg ook zijn voetbalglamour want hij moest het alleen gaan doen. Weimar, de jeugdige eigen kweek van ADO, was de meerdere van Cruyff. zonder meer. Van den Burch, in topvorm en dut wil wat zeggen gaf Keizer geen enkele kans. en Swart telde gewoon niet mee. Het was trouwens opvallend dat de Haagse verdediging op Thie na uit eigen gelederen voortgeko men. eenvoudig weigerde opgelegde kan sen weg te geven. Men hanteerde ijverig en bekwaam de bultenspelval en daar tippelde een steeds meer prullende Cruyff constant ln. Zonder enig tempo wriemel de Ajax, verre van in kampioensvorm, maar wat. Combinaties van enig formaat kwamen er niet uit en Nuninga werd als schakelspeler hevig gemist. Toch kwam Ajax tot redelijke kansen. Swart kon alleen op doelman Thie afstevenen maar botste tegen hem op. Hij kopte ook nog eens to het zijnet to geheel vrije positie. Nee, met „Sjakie" was het hullen ge blazen. Geen joker Tlile voelde er ook niets voor om ten aanschouwe van volgepakte tribunes mensen die zich door een met een ont stellend verkeersprobleem vergiftigde stad uren tevoren al naar het stadion hadden moeten begeven om tijdig aanwezig te kunnen zijn voor Joker te staan. Hij spurtte onvervaurd Daiilclssdh (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Ajax heeft gister avond tussen acht en negen uur, ver gezeld ran burgemeester mr. Sam- kalden en de wethouder van sport, de heer Verheg, het Amsterdamse verkeer in de binnenstad nog meer ontwricht. Twintigduizend enthou siaste Amsterdammers hebben de rijtoer van de landskampioen in open landauers gevolgd. Voorafgegaan door het Amsterdamse politiekorps trok Ajax door de binnenstad waar honderden vlaggen aan de gevels en nog eens duizenden Amsterdammers uit de ramen hingen. Toen de. grote zaal van Krasnapolsky icas bereikt, werd de chaos compleet. Ajax kon amper uif de landauers komen. Voorzitter Jaap van Praag memo reerde, dat Ajax voor de dertiende maal kampioen was geworden en de derde maal in successie in het be taalde voetbal, een record m het semi-professionalisme. H.V.V. is vier maal achter elkaar kampioen ge weest. maar in de prille amateurtijd van ons voetbal. Burgemeester 8am- kalden, in Rotterdam geboren, vond het Amsterdamse sportleven aan de top staan met Ajax, korfbal- kampioen Blauio Wit, schaatster Carry Geyaen, zioemster Ada Kok. De K.N.V.B.-af deling betaald voetbal schitterde door afwezigheid, waar door Ajaxman Jan Timman ge roepen voelde als bondsbestuurder, maar niet ran de betaalde sectie, zijn collegae te vervangen. D.W.S. was er wel en Blauw Wit de oudste Amsterdamse vereniging A.F.C. D.C.O. zond een telegram, evenals Co Prins uit New-York. Trainer Rinus Michels sprak een dankwoord, werd daarna door zijn zestien betaalde spelers op de schou ders genomen en moest een vijf mi nuten durende ovatie in ontvangst ILKLEY „De Britten hebben de beste kansen gehad, maar wU speelden beter hockey". Coach Piet Bromberg zei dit, stralend van geluk na de overwinning van 10 van de Nederlandse hockey- ploeg op Groot-Brittannië in het in Yorkshire ge legen Ilkley. De Nederlanders slaagden daarmee voor hun laatste tentamen voor Mexico, dat voor het Nederlands Olympisch Comité werd bijge woond door de chef de mission, de heer A. J. H. Dokkum en de vice-voorzitter, de heer Kees Kerdel. Mexico zal evenwel veel zwaarder zUn want zonder afbreuk te doen aan de goede prestatie van de ploeg was toch wel de algemene indruk, dat het Britse elftal, vooral aanvallend en dan speciaal in de afwerking, bepaald niet groots In de eerste helft kregen de Britten, gaan, als hieruit wel doelpunten waren een eukolblessure nog maar moeilijk vooral de volkomen falende en als ontstaan, want sleutelfiguur in de kon verplaatsen, was de Britse ver- internationaal debuterende linksbinnen Engelse defensie aanvoerder Neill boe- sterkte defensie nog een hechte bar- Pattlson, enige prachtige scorings- zemde met zijn beheerste optreden en ricade. Tegen de wankelende NelU, nau- kansen De grote vraag is en blijft hoe positie kiezen groot ontzag in. Zelfs welijks meer tot tegenstand in staat, het onze nationale ploeg zou zijn ver- toen hy xioh in de tweede helft wegens slaagde tenslotte zeven minuten voor het einde rechtsbinnen Edo Buma erin het enige en beslissende doelpunt van de wedstrijd te sooren. Te veel hiaten Het betere hockey had dan wel ge zegevierd, maar overtuigen, dat de ploeg in het olympisch hockeytoernooi kansen op een hoge klassering heeft, kon Nederland toch niet. Daarvoor liepen de acties niet vloeiend genoeg, waren er te veel hiaten. Vooral links buiten Arie de Keyzer, de grote uit blinker tegen zowel de Fransen als de Polen, miste volkomen de greep op het spel en was ditmaal voor het team van geen enkele waarde. Er mankeerde ook nog wel iets aan de inzet van de ploeg in ztjn totaliteit. Weliswaar werkten de tegenstander nooh de 2800 toeschouwer# die de Engelse zondagsrust kennciyk niet wilden ontheiligen, inspirerend, maar als excuus kan dit moeliyk worden aangevoerd. Pas toen duidelijk was gebleken, dat van de Britse aanvul weinig viel te duchten, ontplooide Ne derland meer initiatief, ging Buma, die ln de eerste helft meer als verdediger en schakelspeler dan als aanvaller op trad, meer mee ln de aanval en werd de Nederlandse velilmeerderhold groter. Naar dit vekloverwicht gemeten, kon den de Nederlanders ook de meeste rechten op de overwinning doen gelden. Met dat ene doelpunt van Buma, die in een eenmansactie zich prachtig een weg baande door de verdediging en met een schot via het been van doelman Cahlll doel trof, waa het krachtsverschil echter ook naar waarde uitgedrukt. De mode waait naar Nederland altijd over uif hei buitenland. Ook de voetbalmode, waartoe sinds kort in ons land het van het lijf rukken van shirts behoort. Piet Keizer voelde daar niets voor, toen het publiek het veld opstroomde, terwijl scheidsrechter Van Ravens alleen maar voor buitenspel had gefloten. Stompend en schreeuwend probeerde hij zijn belagers te ontlopen. Nederlagen basketballploeg SOFIA Het Nederlandse basketbal team is het olympische kwalificatie toernooi, dat ln de Bulgaarse hoofdstad Sofia wordt gehouden, met twee neder lagen begonnen. Zaterdag leed Neder land een nederlaag tegen Tsjecho-Slowa- kije (6757) en zondag werd met mi niem verschil (6664) van Israël verlo- toen deze een uitglijdende Mansveld die de Zweed meestal volledig ln de zak liad kou put^ei cn. „Via Thies werd het een hoekSrhnp. de zoveelste mair daarom twur^e AQÉ> geepaaky^ Toch waa die hoekschop goed voor een kampioenschap. Swart bracht de bal voor het doel waar Cruyff, voorbij de tweede paal staand, inschoot. Thie niiste zijn enige foutje en Mansveld sloeg de bal, die vrij zeker tegen de lat zou zijn beland, met de handen over het doel. De straf schop was voor Henk Groot, die met Pronk het middenveld bezette, kinderspel (2l). Er was toen vijfendertig minuten gespeeld. Het na de snelle gelijkmaker al roerige publiek zonder Ajuxpraeses Jaap van Praag die ln het ziekenhuis verbleef om vader te worden! dat de favorieten had zien afdalen tot bedenkelijk peil, kreeg weer moed. De schoen en de oude slof werden weer te voorschijn gehaald, de eenzame trompet, schalde weer. Als die defensie van ADO maar wat wilde meewerken. Geen denken aan. Wel schop te Thie de bal eenmaal voor de voeten van Swart maar die negeerde het grote, open gat. Maur v. d. Burch kopte een Inzet van Danielsson uit 't doel, dat w«L Wankele basis PSV leidt met l—O klonk het ln de rust. ondanks de smeekbede van de KNVB niet om te roepen, door de luid sprekers. Maar dat was toch een wan kele basis voor AJux. Ook voor ADO dnt ervoor moest zorgen dat die 2—1 zo bleef, desnoods werd uitgebreid. Maar hoe! Ajux was er niet toe ln staat. Meermalen werd de gehele ploeg op eigen helft terug gedrongen door ADO, dat rustig speelde en ln het geheel niet van plan was ..er tegenaan te gaan". Ajax was evenwel on machtig daarvan profijt te trekken. Steeds slordiger werden de passes, steeds vaker werd Cruyff, Keizer en Danielsson de bal op simpele wijze ontnomen. Nog weigerde de verdediging van ADO té op vallend te capituleren. Men denkt toch niet dat bijvoorbeeld een doelman op het moment van een schot beseft dat hij er maar af moet blijven? Dat deed Thie dan ook niet. Hij verrichte een save op een enorm schot van Pronk. Bijna bedorven Bijna had Heljnen de zaak nog bedor ven met een van zijn „onmogelijke" om halen. Suurendonk kon de bal nog net uit het doei werken. ADO was weer eens op permachtig maar ging fijn in de breedte breien als de kalklijn in het vizier kwam. Keizer kon rustig tijd winnen door met de bal een ommetje te maken want nie mand ln de Haagse aanval pk-kerde er over hem lastig te vallen. En Houwaart lepelde een vrije trap recht ln handen vun Bals. Het publiek had zich al lang op het schrille gefluit geworpen, op het boe geroep en de duidelijke tekenen van af keuring. Of dat nog niet genoeg wns, kwam daarbij nog de chaos toen de heer Van Ravens floot voor buitenspel vun Cruyff. Bestorming van het veld door Jongelieden die zich zonder slag of stoot op het veld konden begeven. Driftige spelers die graag hun shirt nog 3 minuten wilden aunhnuden. Afijn, die laatste minuten konden toch nog worden uit gespeeld. Dank zij het lankmoedige ADO kan Ajax voor de derde achtereen volgende maal het toernooi om de Europa Cup tegemoet zien. Een hattrick. En wat voor een...^.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9