Vakbondsleider Kloos wil geen Franse chaos maar wel geweld NIEUWE RIDDERS VAN HET H. GRAF Weinig kans op resultaten in gesprek met AR-partij Kerk zal celibaat niet laten vallen Meeting niet langer dan een voetbalduel Investituur in Utrecht Drs. J. M. Aarden van Radicalen: LONEN NIET AAN KETTING Verder praten Groep van 18 Zoontje voor Deense prinses Sovjet vliegtuig bij Noorwegen verongelukt DRIE DODEN GEBORGEN McCarthy trekt van leer tegen Kennedy NEWSWEEK: HUMPHREY KAN WINNEN BAANDAG 27 MEI 1968 DE LEIDSE COURANT Aohter de tafel in de Jaarbeurshal eaten de big bosses van de vakcentrales. Van links naar rechts: B. E. J. van Hout, L. Beumer (beiden N.K.V.), A. H. Kloos (N.V.V.), J. van Eibergen, C. Bakker, A. van Nierop (allen C.N.V.)', A. de Boon en Van Laen (beiden N.V.V.). (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT Ruim 15.000 georganiseerde werknemers belangrijk minder dan verwacht hebben zaterdagmiddag tijdens een demonstratieve bijeenkomst van de drie vakcentrales van de Tweede Kamer geëist de thans een week oude loonnota van de regering te verwerpen en meer te doen voor de werkgelegenheid. Zij gaven tevens te kennen, dat zij het beleid van hun voormannen volledig steunen. In hun hart hadden zij blijkens de spreekkoren echter graag nog krachtiger taal gehoord van hun leiders Mertens (NKV). Kloos (NW) en Van Eibergen (CNV). Een opwekking om woensdag te gaan staken, als de Tweede Kamer het eens zou zijn met een loonpauze in 1969 tijdens het debat van morgen, zou bij de meesten in goede aarde zijn gevallen. NKV-voorzitter P. J. J. Mertens sprak in zijn begroetingswoord van een his torische bijeenkomst, omdat voor het eerst de drie vakcentrales tezamen op traden in een grote manifestatie tegen de regering. Maar, aldus de heer Mer tens, de belangen van een en een kwart miljoen georganiseerde werknemers staan dan ook op het spel. Zeer hard trok NW-voorzittter A. Kloos van leer. Regeren mag dan voor uitzien zijn, zo betoogde hij, er was toch geen enkele reden palen, wat eiZMUUZZ gebeuren. „Maar de regering had eenmaal het vooropgezette plan on lonen aan de ketting te leggen, wat dat betreft is de kluizenaar van het Frede- riksplein (de president van de Neder landse Bank) op zijn wenken bediïnd. Waar blijft het sociale element in het kabinetsbeleid. Alleen het goud Nederlandse Bank schijnt te tellen, dat is dan meteen het goud in de zakken de ondernemers, want door de loon stop krijgen deze een douceurtje van miljard gulden." (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT. Drs. J. M. Aarden, fractievoorzitter in de Tweede Kamer van de Politieke Party Radicalen, heeft weinig hoop op positieve resultaten van 'n gesprek met de Anti-Revolutionairen. Dit ondanks de grote aandrang, die het partyconvent van de A. R. zaterdag in Utrecht op zyn leiders deed om met de Party Radicalen te gaan praten, „omdat cr nog zoveel bindingen met deze party iün", aldus een groot aatal leden van het convent. Drs. J. M. Aarden zette een aantal 'raagtekens achter deze wensen van de A. R. „De kans op een gesprek met ons wel groter geworden, maar we zijn politiek niet op vooruit gegaan. De A R. wijst immers categorisch een pro- (ressieve concentratie af", aldus drs. \arden direct na afloop van het A.R. >artyconvent, dat hij als gast had bij jewoond. „Maar welke weg kiezen de Anti revolutionairen dan eigenlijk?" Het >artijconvent van de A. R. had 's mid- lags een resolutie aangenomen, waarin astgelegd werd dat het gesprek in de- Groep van 18 van vertegenwoordigers lit de A. R.. de C.H.U. en de K.V.P. moet doorgaan. Mr. A. van der Stee, voorzit- de K.V.P. en drs. A. D. Tilanus. voorzitter van de CHU, eveneens als gasten op het convent aanwezig, toonden :ich hierover zaterdagavond verheugd. Minder enthousiast waren beide voor zitters over de wens van het A.R.-con eerst te proberen binnen de Groep 18 tot een gesprek met de Politie ke Partij Radicalen te komen. Mr. van der Stee ziet hierin nameiyk geen enkel heil. Hij kreeg even later volledig gelijk van drs. P. Bogaers, voorzitter va Radicalen Partij, die deze wens va Anti-Revolutionairen irreëel noemde. In een rechtstreeks gesprek met de A.R.P zag hij meer mogelijkheden. „Maar dan zal de A.R. zich eerst ten gunste van progressieve concentratie moeten uitspreken", aldus drs. P. Bogaers, een wens, die drs. Aarden sterk in twijfel trok. De A.R.P. staat in dit verband voor een moeilijke beslissing. Dr. A. Veerman, waarnemend partyvoorzitter van de A.R., had zaterdagmorgen reeds blokvorming ook in een progressieve concentratie vol strekt van de hand gewezen. Een aantal A.R.-radicalen en A.R.-jongeren spraken zich in de loop van de dag uit voor deze concentratie. Maar in een met algemene stemmen aanvaarde resolutie, werd al leen aangedrongen op het hervatten van een gesprek in Groep 18 en op een ge sprek met de Partij Radicalen. Vrijblij vende gesprekken overigens, want het partijconvent zal zich in het voorjaar 1969 opnieuw moeten uitspreken over de resultaten van de Groep 18. Een aantal Anti-Revolutionaire afgevaardigden zet te zaterdag namelijk een groot vraag teken achter de evangelische radicali- /an de huidige K.V.P. sinds het uit treden van de groep-Aarden en achter de vernieuwingswil van de C.H.U. „Wij voelen er niets voor om terecht te komen in een soort vergrote K.V.P.", aldus deze afgevaardigden. Het Eerste- Kamerlid prof. W. Alberda, oud-secre taris van het Christelijk Nationaal Vak verbond, waarschuwde in dit verband tegen de uiteindelijke gevolgen van de gesprekken in de Groep 18: „Een vage middenpartij is waarschijnlijk het ïe- sultaat. Onze bondgenoten zijn niet de K.V.P. en de C.H.U., maar de Politieke Partij Radicalen", aldus deze radicale senator. Hij kreeg hiermee de A.R. De heren Bogaers en Roolvink staan politiek niet zo heel dicht bij elkaar; nochtans even grote vrienden op het partijconvent van de A.R. radicalen en de A.R.-jongeren aan zijn zijde, maar een aanmerkelijk deel van het convent was het hiermee volstrekt oneens. Ondanks het nog hartstochtelij ker pleidooi van de radicaal dr. Fed- dema, de Friese afgevaardigde, die uit riep: „Kunt u zich in de politiek iets mooiers voorstellen dan het duo Bies- heuvel-Bogaers?" waarop mr. B. Bies heuvel opmerkte: „Maar dan toch wel in onze partij". Ondanks deze meningsverschil'eo ging het partyconvent toch eensgeziad uit een op een resolutie, die zyn teleurstel ling uitsprak over het uittreden van di radicalen uit de K.V.P. Mgr. Moors over priestervraagstuk Wie trouwt moet ambt opgeven (Van onze correspondent) ROERMOND Aan het einde van een gedachtenwissellng over het priestervraag stuk tydens een vergadering van de Dio cesane Pastorale Raad van het bisdom Roermond heeft mgr. P. Moors zaterdag enkele duldeiyke uitspraken gedaan. Hij zei onder meer: 1. De Kerk zal degenen, die éénmaal priester zyn gew-yd, niet toestaan te hu wen met behoud van hun priesterlijke functie. 2. Een part-time priesterschap is geen oplossing voor het priestervraagstuk. 3. De bisschop kan zich niet verenigen met de steltingname van „de 21". die ver klaard hebben dat zy de verplichte bin ding tussen priesterschap en celibaat niet meer kunnen accepteren. De bisschop deed deze uitspraak nadat verschillende aspecten van het priester vraagstuk. door onder andere voor- en tegenstanders van het celibaat waren be licht- Basis voor de gedachten wisseling vormde een door de professoren H. San ders en L. Pelzer van het groot seminarie te Roermond ondertekend stuk. De bisschop zei. dat het priesterpro bleem veel meer omvat dan enkel de celibaatkwestie. Hij noemde de nota één zijdig. „Hoe men ook denkt over de wen selijkheid van de ontkoppeling van pries terschap en celibaat, naar mijn mening is het niet juist om de onrust te vergroten door te suggereren, dat deze ontkoppe ling binnen afzienbare tUd een feit zal zijn. Het is mijn diepste overtuiging en ik weet dat het de overtuiging is van het. overgrote deel van het wereldepisco paat dat ln de westerse, evenmin als in de oosterse Kerk aan hen. die priester zijn gewijd, zal worden toegestaan te huwen met behoud van hun priesterlijke func tie", zei de bisschop letterlijk Over de In de publiciteit gekomen brief der 21 Jonge priesters, die zich niet meer gebonden achten aan hun celihnatsbcloftr. zei de bisschop: „Hoe pijnlijk het ook voor mii is. Ik voel mij verplicht om uit drukkelijk te Verklaren dut ik me mei deze stellingname niet kan verenigen". Mgr Moors betreurt, dat de brief in de publiciteit is gekomen „De publieke be schuldiging. dat ik de persoon van de ondertekenaars misken, omdat Ik hun visie niet deel. neem ik eeer ernstig" Over de hoofden der vergadering heen vroeg de bisschop om een -christelijk be grip ten opzichte van hen. die na vaak langdurig beraad en ernstige strUd het ambt. hebben neergelegd HIJ vroeg begrip voor de moeilijkheden, waarin de priesters ln deze overgangstijd verkeren, gezien de vele vrijzinnige theo rieën. die over hun hoofd worden uitge stort. ,Het heet steeds", aldus de heer Kloos, it in het beleid de zorg voor de werk gelegenheid centraal staat. Maar waar om geeft het kabinet dan niet meer dan 150 miljoen gulden voor de opheffing van de werkloosheid. Hoe haalt de regering het in haar hoofd de belasting te ver lagen terwijl er nog bijna honderddui zend werklozen zijn? En als loonstijging tot overconsumptie leidt, doet belasting verlaging dat dan niet?" „Wij weten", zo vervolgde de heer Kloos, „dat op 1 januari door nu reeds te voor ziene omstandigheden het leven duur der gaat worden. Het lijkt nu, dat wij van compensatie daarvoor moeten af zien. Dat is gelegaliseerde diefstal. Wie denkt, dat de vakbeweging dit toe laat verslijt ons voor kinds. Op een on derzeeboot mag een kapitein dan bepa len wat er gebeurt, óók als die kapitein De Jong heet, in een democratie zijn er meer, die wat in de melk te brokkelen hebben, de vakbeweging Is een orgaan van de democratie en mag en wil zijn stem laten horen". De heer Kloos zei voorts, dat de re gering zich bekommert om de winsten, hoewel de productie en de export stij gen en overal gunstige jaarresultaten worden gepubliceerd. „We moeten de on dernemers niet in de watten leggen, zij hebben een prikkel nodig. Lage loon kosten kweken luie ondernemers. Wij komen niet onder de indruk van de roep, dat we voorzichtig moeten zijn, gen economen kunnen wel uitmaken, of we in de gevarenzone zitten. En zij zeg gen: de Nederlandse economie is niet /.iek. Hij groeit en bloeit en bloei vragen wij ons deel. Wij bedelen er niet om. wij eisen het omdat het toekomt. Wie ons tegenhoudt, vindt de vakbeweging tegenover zich. Wij willen geen chaos als in Frankrijk, wij willen geen gaweld. Maar wij dulden geen recht". NKV-propagandist Louis Beumer sprak emotioneel over de noodzaak de rijen sluiten en om het aantal georgani- seerden uit te breiden „In het verleden hebben maatschappelijke ontwikkelin gen rampzalige gevolgen gehad, omdat de werknemers niet verenigd waren. We mogen Roolvink in zoverre dankbaar zijn, dat hij bereikt heeft dat wij van bij elkaar zijn in een soort sociale Nog nooit hebben wij zo'n excellente propagandist voor de vakbe weging gehad." De heer Beumer som de op, wat er zo allemaal speelt in de maatschappij, waarbij de vakbeweging betrokken is. En hij besloot: „Dit is geen tijd om toe te kijken. Organiseert u, hand in hand alle werknemers van Nederland." En prompt zette een mu ziekkorps het „hand in hand, kamera den" in, dat zeer strijdlustig werd mee- met de lonen móet" J?ezon8en- Tenslotte resumeerde CNV-' J. van Eibergen. wat de bezwaren zwaar werd door geroep en applaus bevestigd; en toen deze spreker de massa een goede thuisreis toewenste, waren de demonstranten eigenlijk nog niet content. „Actie, Actie", werd er geroepen. En ook „Roolwink centen- dief". De minister moet het bijna ge hoord hebben, want hy was zij het voor A.R.-vergaderingen in het gro te jaarbeurscomplex aanwezig. Om half drie was de protestbljeen- komst afgelopen, waarmee NKV- zitter Mertens gelijk kreeg, die bij het begin had gezegd, dat de meeting niet langer zou duren dan een voetbalwed strijd. drs. F. A. Vissers en prof. mr. J. T. M. de Vreeze zy allen beloofden ten overstaan van grootmeester, kardinaal Tisserant, de aan de ridderorde verbonden verplichtingen te zullen nakomen. Vervolgens traden zy steeds met drie tegelyk naar voren om de gouden sporen en de ster te ont- i vangen en tot ridder te worden gesla- Van onze correspondent) g'*n. Kardinaal Tisserant sprak de for mule uit ln het Frans, tegenover de vier edelvrouwen, voor wie de investituur uit een enigszins afwijkend cereconieel be staat, sprak de grootmeester in het Ne derlands. De kanselier van de Comman- derije omhing haar nieuwe leden met de mantel, wit voor de heren., zwart voor de dames, beide met het rode Jeruzalem- kruis gesierd. De plechtige Investituur werd zaterdag voorafgegaan door een academische zit ting. die om. werd bUgewoond door kar dinaal B Alfrink. eregrootprlor van de H. Grafridders Tydens deze zitting ga- van dr. Constantse. prof. dr H. Linne- man en prof. dr. G. Zeegers uiteenzettin gen over het Palestijnse vraagstuk, waar mee de Ridders van het H. Graf zich reeds zeven jaar intens bemoeien. Z.ij hebben zich t«>t taak gesteld hulp te verlenen aan de christenen in dat land, in het byzonder aan de jeugd. UTRECHT Een eeuwenoud ceremo nieel is gisteren in de kathedraal te Utrecht opnieuw tot leven gekomen. Kardinaal Tisserant. deken van het col lege van kardinalen en grootmeester van de Ridderorde van het II. Graf van Je ruzalem verleende aan 18 nieuwe ridders en edelvrouwen volgens het ritueel, dat dateert uit de tUd van de kruistochten, de investituur. De aanwezigheid van de grootmeester, die ook zaterdagmiddag een academische zitting van de Nederlandse commande rye van de internationale ridderorde bij woonde, gaf aan de plechtigheid een bij zondere luister. Andere jaren ontvingen de nieuwe leden de ridderslag steeds van mgr. Hendriksen, grootprior van de Ne derlandse commanderye. Deze celebreer de de mis, tijdens welke de investituur plaats vond. "n een toespraak tot de kandidaatleden de gevulde kerk, wees mgr. Hendrik- op de betekenis van de investituur, wat inkleding betekent. „De kleding", zei hy, „kan tot uitdrukking brengen, wat de drager ervan ls. De drager kan met een kleed echter ook uitdrukken wat hij wil zijn. Het kleed, dat hy als unif< draagt, houdt voor hem dan een opdracht in. Hij verbindt zich daarmee zich te houden aan de verplichtingen, die het uniform van hem vragen. F.n in die zin," zei mgr. Hendriksen, „houdt ook het uni form van de grafridders en edelvrouwet >or hen een opdracht in". Na deze toespraak las de kanselier in de Nederlandse Commanderye, prof G. H. L. Zeegers, de door kardinaal Tis serant getekende oorkonde voor, waarby negentien Nederlanders tot leden vi ridderorde werden benoemd. Een hen. dr. P. A. Kasteel, verblijft in Rome zal daar de investituur ontvangen. De j overige 18 waren mevrouw A. M. van den Brink-Vermeulen, mevrouw B. E. Freqain-Evers, mevrouw E. M. Grond- Grollenberg. mej. M. C. J. Smelt en de heren: J. N. Belt, L. W. G. Bensdorp. mr. A. J. M. Eikhuizen. P. J. Engels. L. M. J. van Erp. P. H J. C. Evers, J. A. Franssen, W. J. M. Hornman, ir. G. A. A. Horsmans, mr. Th. W. J. M. van Nierop, A. Rammelt, F. H. Terwindt, KOPENHAGEN (AFP-AP) Kroon prinses Margrethe van Denemarken heeft gisteravond ln het zlrkenhula Rigs- bosplUlet te Kopenhagen het leven ge schonken aan een soon. Prinses Margarethe was zondagoch tend naar de kliniek overgebracht. Oor spronkelijk zou zij het kind ter wereld hebben gebracht in het Amalienborgpa- leis, maar op het laatste moment vonden de doctoren het raadzaam de bevalling in de universiteitskliniek te doen plaats- De baby woog 4.27 kilo. Prinses Mar garethe is 10 juni van het vorig jaar ge trouwd met de Franse graaf Henrl de Momoezat, nu prins Hendrik van Dene marken. WASHINGTON (AP) Een middel zware Russische bommenwerper is zaterdag voor de kust van Noorwe gen neergestort kort nadat hel toe stel laag over het Amerikaans vlieg kampschip Essex was gevlogen. Er zijn geen overlevenden gevon den en er zijn ledematen van drie do den geborgen, zo werd meegedeeld. Het ministerie van Defensie ln Wash ington deelde mee dat de Essex heeft gemeld dat Amerikaanse logsschepen en vliegtuigen op geen enkele wyze het Russische vliegtuig hebben gehinderd of bedreigd v dat het ongeluk gebeurde. Het vliegtuig, dat op ongeveer 30u kilometer buiten de Noorse kust in zee stortte, was een Tu-16, een vei derd type bommenwerper die maal oen bemanning van zeven kop pen aan boord heeft. De Verenigde Staten klagen de laat ste vijf jaar dat Russische vliegtui gen laag over Amerikaanse marine schepen plegen te vliegen. Het toestel maakte tot vier keer toe een lage duikvlucht over de Essex die onder- zecbootbcstrijdingsoefeningen hield, aldus de bekendmaking ln Washlng- Gescandeerd „Jelle zal wel zien", ge- zongen als een spotlied op president Zijlstra van de Nederlandse Bank, ging vooraf aan het betoog van NVV's twee de voorzitter A. de Boon, die de han delingen van het kabinet „de meeste brutale aanslag op de werknemer die ooit is voorgekomen" noemde. En die aan- slag is dan, dat de werknemers een mil- j iard moeten betalen om de betalingsba lans te saneren. „Het kabinet komt op schaamteloze wijze op voor de belangen van degenen, die reeds hebben, maar laat de laagstbetaalden en de werklo zen in de kou staan. Het lijkt wel. of de regering een einde wil maken aan de arbeidsrust. Nou, wij kennen onze plich ten als vakbeweging". Secretaris C. Bakker van het C.N.V. noemde de loon nota haastig en traag: haastig wat be treft het loonbeleid want nu reeds wordt de loonpauze voor 1969 aangekondigd, traag wat betreft de werkgelegenheids- voorziening, want daarvoor wordt zo wei nig gedaan dat men nauwelijks van een beleid kan spreken. „De mens heeft recht op arbeid. Dit is ons essentiële uitgangspunt en dat moet de regering serieus nemen, het inactieve regerings beleid verontrust ons of vindt de rege ring de huidig* omvang van de werk loosheid soms normaal?" De opmars van de protesterende werkers de spntuioeken laten daarover geen twijfel ging so ordelijk, dat de versterkte Utrechtse politie er geen kind aan had. PORTLAND (Reuter) In de Ameri kaanse staat Oregon begint dinsdag een belangrijke voorverkiezing, waarbij we derom de democraat Robert Kennedy en de republikein Richard Nixon, die reeds de beide laatste voorverkiezingen in Indiana en Nebraska wonnen, de gro te kanshebbers zijn. Niettemin zal ook na de uitslag in Oregon de vraag open blijven, wie de beide grote partijen in de Ver. .Staten tot kandidaat voor her pre sidentschap zullen aanwijzen. Kennedy moet, wil hij zijn doel berei ken, zowel in Oregon als (een week la ter) in Californië met duidelijke meer derheid winnen. Zijn „verkiezingsma chine" loopt in beide staten sinds weken op volle toeren. Hij heeft wederom mil joenen „geïnvesteerd" ln radio- en te- levisieultscndingen. In vergelijking hiermee rammelt 't be denkelijk in de „verkiezingsmachine" van zijn tegenstander Eugene McCarthy. McCarthy ontbreekt het aan geld en des kundigen. Twee nederlagen achter el kaar hebben de geestdrift van zijn jeug dige helpers een domper opgezet. Maar in weerwil van alle tegenslagen en moei lijkheden toont McCarthy nog steeds geen neiging, de strijd tegen Kennedy op te geven. Zijn verbittering jegens de senator uit New York is in de afgelopen week zo groot geworden, dat hij tot scherpe persoonlijke aanvallen op Ken nedy is overgegaan. Zaterdag sprak McCarthy voor een ge hoor van enthousiaste studenten, een soort requisitoir uit tegen Kennedy. Hij heeft daarbij de New Yorkse senator niets bespaard: zijn late deelneming aan de wedloop om het presidentschap, na dat McCarthy had aangetoond (ln New Hampshire) hoe kwetsbaar president Johnson was, het feit dat Kennedy Dean Rusk en Robert McNamara, doe door zijn broer John Kennedy onderscheiden lijk tot minister vnn Buitenlandse Zaken en minister van Defensie werden be noemd, niet openlijk heeft gedesuvou- McCarthy is vooral verontwaardigd door de verklaringen vun zijn tegenston den, volgens welke hij een bondgenoot schap zou beogen mot vice-president Hu- bert Humphry. McCarthy zegt dat alles tegen een dergelijk bondgenootschap Is en vooral het beleid van de Amerikaan se regering ten aanzien van Vietnam. McCarthy heeft, eens te meer, maar vergeefs. Robert Kennedy uitgenodigd tot een confrontatie met hem tegenovei de kiezers. Kennedy heeft tot dusver in zijn cam pagne zijn geschut voornamelijk gericht op Humphrey. De naam McCarthy herd hij nauwelijks genoemd. Volgens het weekblad Newsweek kan Humphrey al zeker zijn van de democratische kan didatuur, wanneer hij nog 32 stemmen vergaart. Kennedy zou daarbij 15» stemmen achter liggen.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7