V DE JUISTE VERTALING VAN CONSERVENBLIK IS: BEWAARSTAAL HOOGOVENS PIPO Rede van De Gaulle wekte allerwege teleurstelling Rode manoeuvres in T sjecho-Slo waki je SOFTENONPROCES BEGINT MAANDAG Persoonlijk bewind blijft gehandhaafd OPENING Onder bevel Jaboekovski Verdediging heeft goede hoop ZATERDAG 25 MEI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 (ADVERTENTIE) Een conservenblikje conserveert. Het bewaart. Het is miljoenenvoudig aanwezig in onze samenleving om talloze artikelen te beschermen en te bewaren: groenten, koffiemelk, vruchteo, vis, soepen. Maar ook haarsprays, insecticiden en zonnebrandcrèmes, want ook de spuitbus is van dat conserverende blik gemaakt. Iedereen kent en gebruikt dat blik, maar niemand staat er bij stil dat dit blik in feite staal is. Die flinterdunne blikjes zijn eens enorme, tonnen zware staalblokken geweest. Er komen veel gespecialiseerde vakmensen aan te pas terwijl dat staal zijn vorm- en naamsverandering ondergaat. Met grote kennis en zorgvuldigheid moeten ontilbare staalblokken tot ontelbare meters dun blikstaal gewalst worden. Dat vergt micron-precisie, die wordt geëvenaard door de vaklui in de vertinnerij, waar het blik z'n veilige, bederfwerende oppervlaktebehandeling ondergaat. De toekomst van dit bewaarstaal is groot. Nieuwe toepassingen winnen terrein. Na de doperwtjes gaan nu ook bier en frisdranken in blik: vers, onaantastbaar, blijvend lekker. Bij Hoogovens maken staalspecialisten meer dan 330 soorten staal. Blikstaal is daarvan wellicht de meest verbreide en meest gebruikte soort. Denk daar eens aan als u een praktisch en snel gekoeld blikje bier uit de ijskast pakt: bewaarstaal in z'n modernste vorm! (Van onze correspondent Lucas Kleijn) PARIJS Het antwoord van de vak beweging op de rede van De Gaulle heeft niet lang op zich laten wachten. Bij de drie grote vakcentralcn is men bijzonder teleurgesteld. De algemene opvatting is dat een referendum niets oplost en dat het persoonlijk bewind van De Gaulle blijft voortduren. De rede het staatshoofd zal dan ook niets veranderen aan de stakingen die voort duren en men zal'pas vandaag bij Pom pidou op het ministerie van Sociale Za ken zien, waartoe regering en werkge vers bereid zijn. Van zijn kant heeft Mitterand ver klaard dat het de plicht is van Pompi- am af te treden en dat De Gaulle eindelijk moet begrijpen, dat zijn tijd voorbij is. „De Gaulle moet beseffen", aldus Mitterand, „dat de binnenlandse rede meer waard is dan een slimme politieke manoeuvre, die hij aan het voorbereiden is met zijn referendum". Op straat, voor het Gare de Lyon stond een menigte van dertig- tot veer tigduizend mensen te wachten op de klok van acht uur. Er viel een diepe stilte toen De Gaulle begon. Bij de pas sage dat hij ontslag zou nemen bij een werd hier en daar geschreeuwd: SHELL LOST TANKERS OP VOLLE ZEE ROTTERDAM (ANP) - I)e Konink- lijke/Shcllgrocp zal haar nieuwe 200.000 tons tankers voortaan op zer van een edel van de lading ontdoen, opdat deze schepen economischer kunnen worden ingezet in het olietransport tussen de Perzische Golf en de Westeuropesc havens, die nog niet op deze supertan kers zjjn ingericht. De ruwe olie kan op diverse plaatsen langs de Engelse of Schotse kunst worden overgepompt In speciaal uitgeruste tankers, onder meer de 70.000 tons tanker Trapa van de Britse Shell. Het eerste schip, dat zo wordt behan deld, is het vlaggeschip van Shell Tan kers N.V., het ss Macoma, dat met 196.000 ton ruwe olie op weg is naar Rotterdam-Europoot. Dit schip wordt op 1 juni in Rotterdam verwacht en zal op of omstreeks 30 mei 70.000 ton ruwe olie op zee aan de tanker Trapa overdragen. „Ontslag". Toen de Marseillaise ge speeld werd, zong men hier en daar de Internationale. Daarop nam de menigte een afwachtende houding aan en men kreeg het gevoel dat er een stilte heers te, waarop ieder ogenblik een zware storm kon volgen. Dat was inderdaad het geval. De voorhoede van de menigte wilde naar de Bastille via de Rue de Lyon, maar werd tegengehouden door een zeer sterke gewapende macht van de CRS, met de karabijn aan de schouder en traangasbommen binnen handbereik. Demonstranten en CRS stonden tegen over elkaar met een tussenruimte van ongeveer veertig meter. Er zal elektri citeit in de lucht. Plotseling zag men bar ricaden opwerpen en verkeersborden uit de grond rukken. De barricaden werden snel hoe langer hoe hoger en er werden in de smalle straat met lange huizen de eerste bomen omgezaagd. Op dat ogen blik deed de CRS nog niets. Men zag jonge mensen op de daken klimmen, waar zij projectielen begonnen te verza melen voor eventuele straatgevechten. Om negen uur kwam de CRS in actie. Snel, zeer snel. Binnen enkele ogenblik ken waren de barricaden opgeruimd en werden de betogers teruggedreven naar het plein voor het Gare de Lyon. Bij die aanval regende het traangasbommen. De rook was zo verstikkend dat men geen hand voor ogen meer kon zien. Mendès-France De reactie van oud-premier Pierre Mendes-France op de rede van De Gaulle was: „Ik ben ontzet. Ik verwachtte voorstellen en hoewel ik in de oppositie ben, hoopte ik dat er iets nieuws naar voren zou komen, waarmee het land de middelen werd geboden om de huidige grote crisis te boven te komen. In plaats daarvan kregen wij de aankondiging van een nieuwe volksstemming. Het be wind volstaat opnieuw met het vragen van een blanco volmacht. Met een ple bisciet kan men niet argumenteren; men kan het alleen maar bestrijden. De mensen hebben al nee gezegd. Zij willen niet tot juni wachten om dit voorstel te verwerpen". De partij van het democra tisch centrum verklaarde dat De Gaulle's redevoering te laat was geko men en geen antwoord biedt op de ern stige problemen, waarvoor Frankrijk zich gesteld ziet. Verdere reacties: Edgar Pisani, ex- minister van Landbouw, afgetreden als gaullistisch parlementslid: „Het is on mogelijk werkelijke hervormingen uit te voeren met mensen die de gebeurtenis sen en de oorzaken daarvan niet hebbem kunnen voorzien". Philippe Dechartre. secretaris-gene raal van de officiële linkervleugel in de gaullistische partij: „Wij kunnen ons al leen maar akkoord verklaren en ons ver trouwen uitspreken (in het plan)". Secretaris-generaal Rocard van dc Verenigde Socialistische Partij (PSU): „Door de rede wordt niets veranderd. Op het moment dat generaal De Gaulle sprak werden de straten opgebroken hij schijnt niet begrepen te hebben, dat juist de aard van het bewind op het spel staat". (ADVERTENTIE) recreatiecentrum Lri'ii.ij^ii morgen naar bii de van het nieuwe recreatie- ZWEMBAD Werkspoor bouwt treinstellen N.S. AMSTERDAM (ANP) Werkspoor Utrecht N.V., deel uitmakend van V. M. F. Stork Werkspoor, heeft van de N.V. Ned. Spoorwegen na langdurige onderhandelingen opdracht gekregen tot de bouw van 21 2-wagentreinstellen voor het binnenlands verkeer. De opdracht van 12 miljoen gulden dient gedeeltelijk ter vervanging van afgevoerd materieel en past tevens in het plan van de N.S. tot meer service aan het publiek door middel van een hogere frequentie, die de behoefte aan meer en kortere treinen inpliceert. De levertijd bedraagt 24 maanden. C. Kolff overleden DEN HAAG (ANP) Op de begraaf plaats Crooswijk in Rotterdam is in stil te ter aarde besteld het stoffelijke over schot van de heer C Kolff, firmant der firma Tollens en Co, die maandag op 70-jarige leeftijd is overleden. Cornells Kolff, op 28 juni 1897 in Rotterdam gebo ren, is in de wereld van de luchtvaart in binnen- en buitenland bekend. Hij was ver voor de tweede wereldoorlog, als voorzitter van de Rotterdamse aero- club, promotor van de privé- en zaken- luchtvaart. Hij werd na de 2e wereld oorlog, als opvolger van dr. ir. M. H. Dame, voorzitter van de Koninklijke- Nederlandse vereniging voor luchtvaart. (Van onze correspondent ALSDORF In het mijnwerkersca sino Anna te Alsdorf zijn de laatste voor bereidingen getroffen voor het softcnon- proces. Geluidsapparatuur werd aange bracht. een vertaalinstallatie voor Ne derlands-, Frans- en Engelssprekende tolken gemonteerd, telexapparatcn staan In de nevenvertrekken opgesteld, tien extra-telefooncellen werden gebouwd. Maandag zal het proces beginnen. Het Landesgericht Aken zal zich ten minste twee jaar lang bezig houden met de vraag of tussen de misvormingen van pas geboren kinderen alsook zenuwbe schadigingen bij volwassenen en conter- gan (in Nederland bekend onder de naam softenon) verband bestaat, of met dit medicahicnt voordat het in de han del werd gebracht uitputtend werd ge ëxperimenteerd en of contergan na de eerste meldingen over zenuwbescha digingen en misvormingen door de firma Grunenthal niet eerder uit de han del had moeten worden genomen. tijdens de manoeuvres die twee jaar ge leden in Tsjecho-Slowakije gehouden werden. PRAAG (AP) Tsjecho-Slowaküc heeft bekend gemaakt dat de strijdkrach ten van de landen van het Warschaupact volgende maand gezamenlijke manoeu vres zullen houden op Tsjecho-Slowaaks- en Pools grondgebied. De bekendmaking, gedaan dooi het Tsjecho-Slowaakse persagentschap C.T.K. zcgl, dat de oefeningen gehouden zullen worden onder het bevel van de Sovjet maarschalk. Ivan Jakoebovski. opperbe velhebber van de strijdkrachten van het Warschaupakt. „De staven van alle diensten van de strijdkrachten van het Warschauverdrag zullen aan de oefeningen deelnemen. Het doel ervan is de samenwerking en het bevel onder omstandigheden van moder ne oorlogvoering na te gaan en de pa raatheid van troepen en staven te verbe teren", aldus de bekendmaking. Hoeveel troepen er aan zullen deelne men werd niet bekend gemaakt en even min werden de juiste data voor de oefe ningen meegedeeld. De Tsjecho-Slowaakse minister van Defensie, Martin Dzoer, heeft op 4 mei meegedeeld, dat de manoeuvres van het Warschaupakt dit jaar op Tsjecho-Slo- waaks grondgebied gehouden zullen wor- d enen dat het aantal soldaten dat er aan zal deelnemen niet zo groot zal zijn als Obligatielening ten laste YMF AMSTERDAM (ANP dag 6 juni zal bij de Algemene Bank Nederland N.V. en Pierson, Heldring en Iherson de inschrijving zijn opengesteld op nominaal 15 miljoen 6 'A in aam- delen converteerbare obligaties lflGK ten laste van de Verenigde Machinefabrie ken N.V., waarvan de uitgifte op mei werd bekendgemaakt. Dit blijkt utt het prospectus De koers van uitgifte Is bepaald op 100 De clalmhandel zal beginnen op dinsdag 28 mei. terwijl storting op donderdag 27 juni moet geschieden. Officiële note ring ter beurze van Amsterdam zal wor den aangevraagd. Het openbaar ministerie zal tijdens het proces het duidelijk verband tussen contergan en mismaakte kinderen trach ten aan te tonen. Uft verschillende rap porten van commissies van deskundi gen zal het daarbij een statistiek han teren, die aantoont dat de curven va gebruik van het kalmeringsmiddel tergan en de geboorte van misvormde kinderen tussen de jaren 1955 nagenoeg parallel lopen. Minder bekend bij het publiek is het feit, dat contergan ook bij volwassenen Op dorder- j ernstige zenuwbeschadigingen heeft ment ook op mensen dezelfde invloed heeft. Medisch wantrouwen is misschien in deze kwestie rechtvaardig, maar een gegrond medisch wantrouwen kan nooit in de plaats komen van juridische be wijsvoering". In de discussie over het Duitse „won- derslaapmiddel" is vaker de vraag ge steld of de firma Grunenthal het medi cament wel grondig genoeg heeft getest. In het Duitse apothekerstijdschrift van mei wordt betoogd, dat de scheikundi gen van Grunenthal verzuimd hebben de gevolgen van het middel op de stofwis seling nauwkeurig te onderzoeken. Verdediger dr. Dör zei hierover dat het pfeparaat zeer uitvoerig werd getest en dat experimenten op dieren en lang durige klinische onderzoekingen geen en kel aanknopingspunt tussen contergan en zenuwbcschadlgingen hebben opgeleverd. Hij verklede dat het medicament vol komen glfvrij is en dat Grunenthal op vrijspraak rekent. Contergan is zelfs niet volkomen uit de handel genomen. Vol gens dr. Dör wordt het middel op ver zoek van de Wereldgezondheidsorganisa tie en enkele ministeries van gezondheid in verschillende landen op dit moment door de firma kosteloos ter b.eschikking gesteld als medicament bij leprabehande ling. Bij koortsaanvallen van lepralijders en ter vermindering van de hevige pijnen zou het middel, aldus de verdediger, ver bazingwekkende resultaten hebben op geleverd. De verdedigers van de N.V. Grunen thal zien de uitslag van het proces met vertrouwen tegemoet. Dat zelfs de fir ma in drie jaar tijd op het bijgesloten drukwerkje haar opvattingen over de nevenverschijnselen van contergan vier maal veranderde, verontrust hen niet. Zij noemen dit „een bijwerken \an de voorschriften naar dc nieuwste stand van bevindingen". Nieuwe voorzitter werkgeversvereni ging In de algemene ledenvergadering van de in Haarlem gevestigde Algemene Werkgeversvereniging is in de plaats van de lieer M. C. van der Hoop, directeur van de N.V. Koninklijke Delftee Aarde werkfabriek „De Porceleijne Fles" te Delft, die periodiek aftrad, tot voorzitter gekozen dr. T. Potjewijd. directeur van de N.V. Chemische fabriek „Gembo" te Winschoten. oorzaakt. In het proces neemt deze kwestie zelfs een grotere plaats in dan de misvormde kinderen. Tussen de eer ste gefundeerde meldingen over de ge boorte van misvormde kinderen en di verkoopstop van contergan lagen name lijk slechts elf dagen, maar de firma Grunenthal trok twee jaar lang geen consequenties uit de zenuwbeschadigin-1 gen bij volwassenen In een vraaggesprek voor het tweede Duitse televisieprogramma heeft een der j voornaamste verdedigers, dr. J. Dör en kele dagen geleden zijn zienswijze op de contergan-affaire gegeven. „Wij zijn niet van oordeel, dat een samenhang tussen contergan en bepaal de zenuwbeschadigingen wetenschappe lijk kan worden bewezen", aldus dr. Dör. „De oorzaak van alle bekend geworden misvormingen is tot op heden voor 80 procent niet opgehelderd. Zelfs als het gelukt zou zijn", aldus deze verde diger, „bij een experiment op dieren via een medicament een misvorming te pro duceren dan kan uit zo'n experiment niet beslissend en doorslaggevend geconclu- Blaibcrg weck lang proefkonijn KAAPSTAD (AP) De derde hart- tranaplantatiepatlënt ter wereld, de Zuid- afrlkaanse tandarts in ru»te, dr. I'htlip Illaibcrg is gisteren in het Groote Schuurztckcnhuls opgenomen voor een aantal medische proeven die tenminste een week zullen duren. Blalberg is vandaag 59 Jaar geworden. Hij zal onderzocht worden door professor Christ laan Bernard, die hem in Januari van dit Jaar een nieuw hart gaf. Blalberg, die 16 maart uit het zieken huis ontslagen werd. werd verzocht nuar het ziekenhuis terug te keren na vrijdag onderaocth te zijn door professor Vel va Schrire, hoofd van de hartkllniek van het Groote Schuurziekenhuis. Alvorens naar het ziekenhuis te gaan zei Blulberg dat hij zich uitstekend voelt en dat er geen reden voor bezorgdheid Is. jongen vermoordt twee kinderen JIJDENAU (API - Een 13 Jaar oude jongen heeft toegegeven de 4 Jaar oude Harald Brunner en zjjn 7 jaar oude zus ter Monlka met een knuppel en mee ver moord te hebben. De kinderen waren donderdagmiddag thuis nrt teruggekeerd. Uiteindelijk wer den hun stoffelijke resten in de bossen bij deze plaats in Beneden-Oostenrijk gevonden. De jongen heeft tegenover de politie verklaard dat hij zijn misdadige plan had opgevat nadat htj soortgel Uke deerd worden of een dergelijk medica- scenes voor de t.v. en In films had gezien. Veel bewolking ZON of geen ZON DE BILT. Een hogedrukgebied boven Scandinavië verandert weinig van plaats. Ten westen van Spanje ligt een rug van hoge luchtdrukdie naar het oosten trekt. Tussen beide sgstemen bevindt zich 'n frontale zone, die gisteren in Engeland en K.N.M.I. DfcELT MEDE: West-Frankrijk plaatselijk t wij veel regen bracht. Deze zone zal vandaag ook ons land bereiken, waarbij de wind ran oost naar zuid of zuidwest zal ruimen en er in het algemeen veel bewolking zal zijn. Ook wordt plaatselijk enige régen venoacht, maar het is wel mogelijk, dat het front wat dat betreft in aetiviteit afneemt. In 't noorden van het land kunnen er aanvankelijk nog zonnige perioden voorkomen. Het is thans nog moeilijk te voorspellen of het front vandaag het gehele land zal passeren. Zondag: zon: 4.5*—f0.45; maan: 3.+3—tO.tl; hoogw. 8chev.: t.Sk, 14.55. Maandag: ;on; 4-5150-44.' maan VOS—*1.38; hoogw. Bchev.: 3.09, 75.51. Weer in Nederland s 'i Eindhoven Zuid-LUnburg Weer in bluropa Stockholm rw.bew. 7 0 l.bew. 14 o Koprnfhagch rw.bew. 14 7 Londen gch.bcw. in Berlijn h.bew. 14 h MUnchen* Kt-h.bew. Ill H Geneve geh.bew. 23 li g? rw.bew. >4 ?4 onb. M 14

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7